Kwartjes-Advertentiën één Kwartje???? Haarlem's Dagblad van HAARLEM'S DAQBLAD. Bureau: Gr. Houtstraat 55. ihamg. doch do betichte vrouw liet hot ook niét ouder ziah en beantwoordde de plagerijen .Groote vellen werden toen naar den burgemeester geschre ven, deae bracht de gemoederen door politieoptreden tot bedaren, maai- de vlam was lang niet gedoofd, harten verterend1 smeulde ze verder en laaide plotseling in volle kracht weer op. Maar dan nu ook regelrecht naar den Officier van Justitie. Deze stelde de schriftelijke klaagliederen in handen van den Burgemeester en dientenge volge had nu de gaheele twistende menigte ten Raadhuize moeten ver schijnen, Bij het verhoor bleek eohter, dat de z.g. tooverkol het betoaverde wichtje nooit had aangeraakt nog minder gezien, de man, in zijn hairt doenlijk overtuigd was, dat zijn kind niet betooverd was en de gaheele zaak maar de stok te zijn, waarmede men elkander wilde slaan. Met den gemoe del ijlken raad van den Burgemeester om te trachten elkander beter te ver dragen, ondernamen de lieden weer de waardeling van vijf kwartier naar Veelus!vellicht fnüsaht die hunne gtnmpm dermate op. Idat bij aankomst aMaar iiun duidelijk wordlt dat alle toQvenarij is verdwenen, als men el kander ongemoeid 'laat en het leven- niet moeilijker maakt, dan dat reöd'5 voor velen is. EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. De Zaandainsche correspondent der Tel. meldt „Vrijdagavond stonden een heer pn dame uit Amsterdam op den stei ger van de salonboot, te Zaandam, te wachten op de boot. Hun aandacht werd getrokken door het bordje „Zakkenrollers bezig. Past op uw horloges en portemonnaies", en bij na tegelijkertijd, dat de dame den heer op dit bordje wees en hem raadde voorzichtig te zijn in het ge drang, miste zij haar taschje, dat zij al dien tijd in de hand had gehad en waarin, behalve een bankbiljet van /40, zich ook bevonden twee doosjes, te zomen inhoudende 165 ruwe dia manten. Bij de politie werd aangifte gedaan doch de dame wist niet op te geven of het taschje haar ontrold was een ruk had zij niet gevoeld dan wel of zij het verloren had of ergens had laten liggen. Het taschje werd echter niet als gevonden aangegeven." TUBERCULOSE-CONFERENTIE. Bij de ontvangst van de leden der internationale conferentie ter bestrij ding dar tuberculose op Woensdag 5 September, 's avonds in Hotel „De Twee Steden" te 's-Gravenhage, zijn, behalve verschillende burgerlijke autoriteiten, onder meer genoodigd de ministers, die voorzitters der Ka mers, de Commissaris der Koning1 n en burgemeester en wethouders van Den Haag. De Prins, die deze receptie en den volgenden dag de openingsplechtig heid zal bijwonen, biedt Donderdag middag 6 September ia het konink lijk paleis aan het bureau der confe rentie een eenige afgevaardigden der verschillende landen een diner aan. Rusland zal op de conferentie verte genwoordigd worden door den hono- rairen geneesheer des keizers,, ge heimraad Bes ten sou. Na de ontvangst op 7 September door de Koningin-Moeder vereenigt 4? conferentie zich aan een diner in het Badhotel te Bnarn. EEN LASTERBRIEF. De burgemeester van Vlaardingen zond! aan den burgemeester van Has kerland een door hem ontvangen, ongeteekeanden brief, waarin de heer Brandenburg, directeur der gasfa briek te Joure, de hoofdplaats van Haskerland1, die naar dergelijke be trekking te Vlaardingen solliciteerde, wordt beüeedigd en verdacht ge maakt. De burgemeester van Haskerland las dien brief voor in de jongste raads vergadering. De raad sprak zijndie- p> verontwaardiging o>ver dien brief Van de Leestafel. NOORSCHE BOEKEN I. „Pan", „Victoria", „De Dwe pers", door Knut Harnsun. „Gevaarlijke machten", door Gastal Geyerstam. Uitgaven van H. J. W. Beclit, Amsterdam. Hét opschrift „Noorselie boeken" ne me men niet in al te letterlijken zin, want Geyerstam, is een Zweed, maar tusschen Zweden en Noorwegen ma ken wij in de literatuur niet het on derscheid, dat sinds de verbreking der Unie staatsrechtelijk bestaat. Die literatuur uit Scandinavië en ook uit Denemarken, beslaat een geheel eigen plaats in de wereld-literatuur. Zij is bij uitstek mystiek, zelfs in haar rea lisme, en, in de verwerking van wat in deze landen aan sagen en volks- n.ythen leefde, buitengewoon poëtisch, gelijk alles, wat nog leeft in frissche jeugd. Zoals de Noren, Zweden en Denen dichten, zoo doen wij 'tin ons •land, liet Nederland der nuchtere werkelijkheid, nooit. Slechts een en kele nadert deze fantastische, dichter lijke kunst met even fantastische, maar veelal veel minder dichterlijke tn dies gevoelde, droom-verteilingen. Et meen Henri van Booven, die, hoewel onmiskenbaar onder den in vloed van Maeterlinck en Poe, vooral in zijn jongste werk „Van de Veree ring des Levens" toch ook sterk aan de mystieke literatuur van Noorwe gen. herinnert. Van Knut Hamsun las ik 't eers; •*t bij Becht in vertaling van Jeannet- te E. Keyser verschenen „Dwepers" en reeds dit boek, met zijn op 't oog vreemde figuren, op 't zonderlinge af, maakte grooten indruk op me. Die man is een dichter, dacht ik, en het is de moeite waard hem te kennen. En ik ken hem nu wel zoo wat, nu ik ook van de lectuur van „Pan" en „Victoria" genoten heb. .,Pan" verscheen in sert, oorspronke lijke reeds in 1894, Victoria" in 1899, het pas vertaalde „Dwepers" is blijkbaar van nog later datum. Voor uit en sprak opnieuw zijn volle ver trouwen" in den directeur der gasfa briek uit. Daarop werd door den burgemees ter en de raadsleden uit eigen beurs f330 toegezegd voor de kosten tot op sporing van den onbekenden sclirij ver. Twee dagen na de raadsvergadering meldde de schrijver zich zelf bij. den burgemeester aan. Het was G. P. Ke- verling, broeder van het eenige raads lid, dat niet in de verontwaardiging van den Raad gedeeld had. DE WARMTE. Het Filiaal van het Kon. Nederl. Meteor. Instituut, te Rotterdam, deelt mede, dat met de temperatuur van Maandag het record voor de maand September geslagen is, voor zoover de waarnemingen reiken. Deze temperatuur van 31o.4 slechts weinig beneden de absoluut hoogste temperatuur, ooit op het Fi liaal waargenomen33o.2 op 18 Aug. 1893. BRANDEN. Te Peereboom, in de onmiddellijke nabijheid van Koewacht, is Zaterdag avond brand ontstaan in een schapen stal. De geheele stal brandde tot aan den grond af. 71 schapen kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. ONGELUKKEN. Ta Driewegen is Maandagmorgen de landbouwer Van R. onder het koe- melken door de warmte bevangen en bezweken. Te Katwijk aan den Rijn is Zondag morgen in het kanaal tusschen de Noordwijksche brug en het stoomge maal bii het zwemmen verdronken de 17-jarigê H. W., brugwachtersknecht, te Leiderdorp. De milicien Harm Vissia, herkom stig uit Langezwaag, en beboerende tot het 5e regiment infanterie te Amersfoort, is bij het zwemmen in de Eem onder Soest verdronken. Zaterdagnamiddag, te omstreeks 6 uur, had het baden in zee teSche- veningen zonder toezicht weder bij na een slachtoffer geëischt. Een 19- jarig jongeling had zich nabij het V erverschingskan a a 1 .te -ver in de branding gewaagd en was reeds in bewusteloozen toestand, toen een zij ner kameraden hem .wist te grijpen en naar het strand bracht, waar men er in slaagde, de levensgeesten we der op te wekken. GELD VERMIST. Men meldt uit Zierikzee Zaterdagnamiddag vertrokken van hier de rechter-commissaris, belast met de instructie in strafzaken, de substituut-officier van justitie en de heëedigde klerk ter griffie. Een en an der schijnt in verband te staan met de vermissing van geld uit het kan toor van het station te Zijpe. Een huiszoeking bad plaats bij W. K., wonend te Bruinisse, in dienst bij do Rotterdamsche Tramweg Maat schappij. DAT GEEFT NIET VEEL. Uit Goedereéde meldt men In tegenwoordigheid van den bur- uneester is Zaterdagnamiddag om- st reeks drie uur de onbewoonbaar ver klaarde woning, plaatselijk getaekend no. 7, ontruimd. Het gezin, bestaande uit de echte lieden en vier jeugdige kinderen, werd met den inboedel op de openba re str.aat gezet. Nauwelijks was dit echter afgeloopen, of het gezin bracht djeul inboedel weder in bet buis en keerde in zijne verblijfplaats terug. ERNSTIGE VERWONDING. Op de Gédeanpte Botlerslloot te Rot terdam hebben drie personen den werkman P. F., wonende in de So- phiastraat aldaar, Zaterdagavond'aan gevallen en na een twist een ernstige verwonding ter hoogte van den lin kerslaap toegebracht. De verwonding was van dien aard, dat de man het bewustzijn verloor. In het ziekenhuis is hij verbonden. dien tijd (voor „Pan", meen ik) had Hamsun al heel wat geschreven. In zekeren zin is hij, als Maxim Gorki, van zwerver schrijver geworden, en die eigenaardige opleiding geeft wellicht de verklaring van zijn dichtersnatuur, dae behalve mystiek, ook uitermate grillig, lichtbewogen en bovenal ge voelig voor eiken indruk van natuur- menschenleven schijnt te zijn. Wélk een wonderlijke loopbaan had deze schrijver, die thans, naar 't ge tuigenis van „Intedligeussedler"', „in de eerste lij van de jonge Noorsche schrijvers" staat. Hij werd in I860 geboren en is dus thans 46 jaar oud. Hij begon zijn loopbaan als schoen makersleerling, doch schreef tege lijkertijd, werd scheepsjongen en vervolgens visscher, mijnwerker, in Amerika winkelbediende en tram- koetsier. Hij kwam terug als dagblad schrijver en werkte als zoodanig tot 1S86 in zijn vaderland. Doch 't haai. trok hem weer naar den vreemde, en ir. dat jaar werd hij in Amerika cor respondent van het voorname Noor- sche dagblad „Verdens Gang". Twee jaar later teruggekeerd, schreef hij eerst een boek over het Amerikaan- sche leven, toen zijn veelbesproken reman „Honger", waarin hij, naar men wil, voor een deel zijn eigen er varingen vertelde, en daarna een reeks romans, waarvan de bovengenoemde ens in goede vertalingen bezorgd' zijn door den heer Becht, die daarvoor den dank verdient van allen, die de schoonheid der natuur, beschreven in schoone taal. minnen- Het is zeker geen wonder, dat deze man, die zooveel gezien en gedaan hoetft, en die de gave van opmerken en ïrgeven bezit, zeldzaam frisscne kunstwerken geschapen heeft. Kunstwerken niet in dezen zin, dat zij meesterstukken van opbouw, van vinding, van samenstel mogen hee- ten, maar wel in dien zin, dat hij het zuiver algemeen-menschelijke in de figuren zijner verbeelding heeft weten te geven zóó, dat die beelding ont- r< ert en treft, en u grijpt in de riel kunstwerken ook in dezen zin-, dat zij als doortrokken zijn van een fijnen geur van humor, van den ernst, die DE MOORDAANSLAG TE TILBURG. Omtrent den moordaanslag, te Til burg gepleegd, wordt nog bet volgen de aan "de Tel. gemeld 't Was Tilburgscke kermis en Za terdagavond. Aan het Stuivezand za ten de bewoners met het mooie we der aan de deur. Ook zoo de 45-jarige J. G. van Dijk, oud-agent van politie. Te ruim 10 uur komt er zekere J. Leijten voorbij, een uit den dienst weggejaagd huzaar. Voor een drietal •weken had v. D. een broeder van L. een paar blauwe oogen geslagen, om dat hij zijn vader mishandelde, en d't had zeker bij hem een zekeren wrok doen ontstaan. Bij het ontmoeten van v. D. zei L., zinspelende op hetgeen vroeger was geschied: „Dat had je mij eens moe ten lappen." Al spoedig ontstond nu eenige woordenwisseling, waarbij J. L. een revolver voor den dag baalde en twee schoten op Van Dijk loste. Het laatste schot trof v. D. -bezijden het linkeroor, zoodat de kogel inde hersens drong. De gewonde viel on middellijk ter aarde, waarna hij in zijne woning werd gedragen doch niet meer bij kennis kwam. Zondag morgen werd hij naar het gasthuis overgebracht, waar hij te 10 uur overleed. De dader heeft onmiddellijk de vlucht genomen, waarschijnlijk naar Duitschland, alwaar hij werk zaam was. Sterke dlrank is aan dit treurig tooneel ook weer niet vreemd. ERNSTIG GEWOND. De Rotterdamsche politie heeft in het ziekenhuis gebracht de veldarbei- der C. Walenboer, die in zijn kost huis op het hofje van Nederkoorn aan de Willem van Hildegaarsberg- straat aldaar, twist krijgende met W. v- d. S., door diens pleegzoon, den 17-jarigen G. O., die het niet kon aanzien, dat zijn pleegvader bedreigd werd, met een broodmes in de lin kerzijde is gestoken en ernstig ge wond. De dader werd kort daarop in de woning van zijn pleegvader gear resteerd en naar het bureau in de Vinkenstraat gebracht. Het mes nam de politie in beslag. In het ziekenhuis achtte msn den toestand van den ver- wonde ernstig. Letteren en Kunst WIENER OPERETTE. Voor het volgend speelseizoen is het personeel van „Zeller's Original Wiener Operette" samengesteld sis volgt Dames-solopartijen Edith von Aar- bach van het Raimund Theater te Weenen, Helene Seldern van. het Theater an der Wien, Ida Schei dl en Elly Kirchherr van het Karl-Theater te Weenen, Hedwig Voltz van het Mé tropol-Theater te Weenen, Mila. Ernst van het Neue Kon. Opern-Theater te Berlijn. Heeren-solopartijen Berthoid Rosé en Hugo Ettllnger van het Theater an der Wien, Fritz Erber van het Raimund-Theater te Weenen, Otto Roland van het Deut sche Theater te Budapest, Franz Wer ner en Jozef Stefan van het Karl- Theater te Weenen. Kleinere solo-partijen: Josef Conrad, Walter Grabenitz, Anton Ernst, Karl Sachs, Ferd. Erhart, Marie Rainer, Liese Werner, Fanny Kühle. KapelmeestersRobert Frank en Josef Meyer. Een koor van 24 dames en 18 heeren. Een orkest van 23 personen. ZANGWEDSTRIJD. De verdere iuitslag van den nationa- len zangvvödstrijdi van Euterpe" is als volgt: 2e afdéeling (voor bekroonde man nenkoren, die nog geen eersten prijs hebben behaald, tenzij in een lagere afdeeiing); le pr. Inter Nos te Rotterdam: 2e pr. s-Heriogenbosoh' Mannenkoor te 's-tBoseih; 3e pr. Amkean's Mannen koor te Arnöiem; 4e pr. Mannenkoor „Aurora" te Utrecht; 5e pr. Fidélio te Zwolle, en 6e pr. Kunst na Arbedd te Arnhem. le afdeeiing (voor vereenigingen, die reeds in een tweede afdeeiing een eersten of in een hoogere afdeeiing een prijs behaald! hebben): le pr. Orpheus, te Utrecht; 2e pr. Crescendo, te Den Haag; 3e pr. Auro ra te Arnhem: 4e pr. Werkmanslust te Krommenie; 5e pr. Apollo te Den J WAAROM ZOUDT GIJ DURE ADVERTENTlEN PLAAT SEN, WANNEER GIJ UW DOEL BEREIKEN KUNT MET In worden degelijke advertentiën van Vraag en Aanbod opgenomen tegen betaling van EEN KWAJtTJE voor een advertentie van hoogstens 6 regels, drie maal achtereen TWEE KWARTJES bij vooruitbetaling. Wie personeel zoekt of ajjne diensten weneeht aan te bieden, wie iets wil koopen of verkoopen, buren of verhuren, kan du» voor EEN KWARTJE in HAARLEM'S DAGBLAD terecht. 9W Op onze Kwartjes-Advertentiën komen vele reflectanten en brieven. Geen plotseling voor den dag ge komen geneesmiddel van twij felachtige verdienste, doch een middel dat de genezing van duizen den bewerkt heeft gedurende 30 jaren is Scott's Emulsion, hetwelk zich reeds lang een plaats verworven heeft in het oordeel van dok ters, als een voortreffe lijk geneesmiddel voor hoest, verkoudhe den, en alle aandoenin gen van de longen; bloedarmoede, exzema, klieren, en alle uit het UMHr End. bloed voorkomende on- nd,\-!an,deI» gesteldhedenEngel- ïTNóu vin""het sche ziekte; Yerzwak- ü:óu proces. kjngonvoldoende voe ding; uitputting na ziekte en om kort te gaan alle gevallen waar een snel, zeker en krachtdadig versterkend mid del vereischt wordt By Apothekers en Drogisten verkrijgbaar. East zstchto ülanka huid, MOOIE HELDERE TINT verkrijgt menUITSLAG, PUISTJES enz. ver dwijnen, ais men zich wascht met DOERING'S ZEEP MET DEN UIL, die nu wederom verbeterd ia door de bijvoeging der gepatenteerde BLQE- MENMELK BELLATIN en ondanks deze belangrijke verbetering overal 25 cents verkrijgbaar blijft. zich verbergt onder een zachten glim lach, van bitterheid, verzacht door de wijsheid, waarmee ze wordt gedra gen- Hoe onderscheiden ook van elkaar, iïebben de drie werken, die ik van Knut Hamsun las, en waarvan ik de lezing ieder wil aanraden, die van een goed boek houdt, toch veel gemeen. In de eerste plaats dit, dat ze alle drie liefdes-geschiedenissen bevatten; in slechts één „krijgen ze mekaar". Maar diepere overeenkomst ligt in de karakters der hoofdpersonen. Dit zou tegen den auteur kunnen pleiten, in dien de overeenkomst tot eenvormig heid in de behandeling had geleid, nu dit niet het geval is, integendeel bij de onderscheiden behandeling van bijna deszelfde gegevens met ongeveer dezelfde figuren, toch elk boek afzon derlijk tot een genietelijk kunstwerk geworden is, nu bewijst dit veel voor het kunnen van dazen auteur. „Pan", een liefdesverhaal, bewerkt uit de papieren van luitenant Thomas Glahn, staat bij mij niet hat hoogst aangeschreven. Terwijl vooral in „Vic toria", maar eenigennate ook >n „Dwepers" de schrijver de aureool zijner glanzende bewondering óm hei hoofd van de ideëele, reine liefdé legt, breekt in „Pan", ingehouden wel. maar krachtig telkens, de hartstocht door de sobere taal van den verhad er heen, en dat somtijds op een wijze, die het toch niet geschikt maakt, om bijv. in een algemeene leesbibliotheek aan jong en oud te worden uitge leend. Moraliseeren doet Harnsun niet, en dat behoeft ook niet, maar er is een aügemeen-menschelijke moraal, die ook haar eischen stelt, en beper king eischt. Dat die' beperking den meester nu en dan begaf, geeft aan „Pan" minder mooie bladzijden, en maakt nu en dan den hoofdpersoon vcor den lezer minder sympathiek. Nu weet ik wel dat'tin een kunstwerk eene bijkomstigheid kan heet en, maar niet alle lezers zijn kunst-critici, 't moerende él bestaat uit doodgewone menschen, die zich, gelukkig, nog kunnen ergeren over verhalen als van IséLin in „Pan". Hierover echter niet meer, vooral niet omdat, zooals ik zei de, „Victoria" naar mijne meening „Pan" vei* overtreft. Hier is een dichter, die over een dichter schrijft, en soms zoo subliem- schoon, dat men Harnsun liefkrijgt om die enkele bladzijden, en zou wen- sclien liem daarvoor te kunnen dan ken. Heerlijk is bijv. de teekeniaig van den knaap met zijn grootsehe ver beelding Luister even Johannes, de jongen van den molenaar, die altijd in de graniebhoeve heeft- gespeeld, woont daar als hoofdman va.i de dap perste rooverbende der wereld. Hij slaat op de zilveren bel Een mannetje, een dwerg met een diamantemspeld op de muts, hup pelt binnen. Dat is de bedim Ie. Hij buigt iu het stof. „Als Prinses Victoria komt, leidt haar dan bi nnenzegt- Johannes met luide stem. Weer buigt zich de dwerg in het stof en verdwijnt. Johannes strekt zich gemakkelijk uit op den molligen divan, en denktHier zal ik haar heenvoe ren om plaats te nemen, en haar kostelijke gerechten reiken in zil veren en gouden schalen; een vlammende fakkel zal de grot ver lichten, achter het zware voor hang van goudbrokaat aan het einde der grot zal haar leger ge spreid worden, en twaalf ridders zullen over haar waken Johannes staat op, kruipt uit het hol en luistert.. Is dat niet subliemEn dan die ge sprekken tusschen Victoria en hem, fijne psychologie van kinderzielen; hoeveel genieting schenken ze! Ja, sems moeten we even ophouden met U zen, dan begrijpen we een oogen- blik den schrijver en zijn personen niet, schijnen ze ons vreemd en incon sequent, grillig en kurig...... maar dan, even later, zien we dankbaar, dat wij dwaalden c-n niet de schrij ver, die 'n nienschenziel beter kent dan wij. Die sensatie ondergaan we sterker 7uog in „Dwepers", wélks titel Jk moeilijk verklaren kan. De telegrafist Eere-wedstrij.d tusschen de vei'eeni gingen die in de derde afdieeiMng A of B. in de tweedie en in ,de eerste aüdee ling dien eersten prijs behaald hebben le pr. Orpikeus te Utrecht; 2e pr. Inter Nos te Rotterdam; 3e pr. Ein- tracfht te Amsterdam. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Renkum c. a. dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, te Utrecht. Te Schraard ds. J. G. Haselagerte Lutjegast. Aangenomen het beroep te Stiens (Fr.) door ds. J. A. Bruins te Beneden- knijpe (Fr.) Bedankt voor het beroep te Bles- kensgraaf en Hofwegen door ds. P. de Looze te Oud-Vosmeer. GER. KERKEN. Aangenomen het beroep te Laar door ds. J. Visser te Sprang. ISRAëLIETISCHE KERK. Benoemd tot godsdienstleer aar bij de Israëlietisehe gemeente te Zalt- Bommel de neer S. Mendels te Rij- sen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A X) Cent per Regel. Sport en Wedstrijden COURSES TE DUINDIGT. Het prachtige weer hjfd Zaterdag een vrij talrijk publiek naar de schoongelegen renbaan gelokt. De baan v eikeerde in uitstekenden toe stand en er werd snel gereden. De eerste course viel ten deel aan een echten outsider, Prins Alberti op dit paard werd bij den totalisator f175 voor 1 rijksdaalder uitgekeerd, dat is 70 tegen 1, terwijl de bookma kers dit paard slechts 6 tegen 1 ga ven Dé inlandsche ren was een gemak- kelijketKOverwinning voor Helena, die niet minder dan 40 pond aan Ala- rik moest geven. Verdere winners waren Elly Rose, Ormondy, Emmy Lou en Icon. De jockey Thirelfell won dus twee rennen. De uitslag was als volgt Don Quichotte prijs, handicap-dra verij voor Nederlandsche paarden, f400. f75 en f25. 2/1 Blinka en Sunlight Patchen, 4/1 Arak en Alwardus, 6/1 Telli, Warda, Prins Alberti, Joseph, Jaantje. Rolandsen verandert bij 't uur, wordt verliefd op iedere vrouw, die in zijn nabij heid komt, en tochhoe stand vastig ten slotte blijkt zijne liefdevoor de dochter van den rijken koopman Mack, en hoe hoog staat deze vaak drinkende zonderling boven de nuch tere menschen in zijn omgeving. Met voorliefde blijkbaar teekent Harnsun menschen van grillig, voor ons, oriber wogen Nederlanders, koelbloedigen, vooral onbegrijpelijke menschen, 't eene oogenblik zus, 't andere zoo han delend, denkend en sprekend, en toch zoo gaaf en af, dat we zijn teékening met bewondering aanschouwen. Waarlijk, Knut Hamsun is een groot dichter, en een natuurvriend, een na- tuurbeschrijver van buitengewone be gaafdheid. Het zou te veel ruimte vergen dit met aanhalingen te bewij zen, maar wie er recht van genie- ten'wil, leze „Pan", welk boek, wat düt betreft, wél allereerst mag wor den genoemd. Een bijzondere eigenaardigheid van Knut Hamsun's werk is zijn schrijf wijze, grillig ais de ongelijke kust lijn van zij'n vaderland. Midden in den verhaaigang doet Harnsun telkens zijsprongen, vlecht heriimeringen aan sagen en oude verhalen als zoovéle bloemen in den krans van zijn vertel ling, doch blijft met dat al bewonde renswaardig binnen de perken van zijn gedachtenloop. Al die uitwijdin gen, die schijnbare afdwalingen, heb ben haar beteekeniszooals een an der schrijver betoogen zou, zoo illus- taeert Hamsun met zijn tusschenver- téllingen. Wat hij er meë wil, wordt ons later, als we 't wrerk in zijn geheel overzien, wel duidelijk, en dan zijn we Qubbel dankbaar, omdat die zonder ling-lijkende afdwalingen ten slotte alle te zamen meêwerken om ons den srerken indruk van zijn dichterlijken geest scherper te doen gevoelen. Ik herhaal waarxneê ik begon„Het is de moeite waard dezen dichter te lee- ren kennen." Ook Gustaf Geyerstam leert men kennen uit zijn werk. Geyerstam is geen ongeschoolde als Harnsun. Nadat hij in 1877 aan de Elinka ging tot de laatste bocht aan het hoofd, waar Prins Alberti haar passeerde. Er wiard hierin over het algemeen slecht gedraafd. 1. Prins Alberti, 1675, Ockhorst, In 3.091/52. Tello, 1725, Van Dijk, in 3.10 en 3. Sunlight Patchen, 1650, J. F. de Boer, in 3.13. De totalisator winnend betaalde f 175 voor 1 rijksdaalder Neger-prijs, wedren vlakke baan voor inlandsche paarden, afstand 1600 meter, f 500 en f50. 1/1 Alarik, 11/4 Zeeland en Ardent', 3/1 Helena. Alarik leidde tot bij het ingaan der rechte lijndaar kwam Helena aan het hoofd, die gemakkelijk won met drie lengten. 1. Helena. 68, Tasker, 2. Alarik, 48, Allen. Troost-prijs, handicap-draverij voor Nederlandsche paarden, f400, f75 en f25. 11/4 Glen Abdullah, 21/2 Elly Rosa 4/1 Heldin. 5/1 Don Quichotte, 6/1 Tjibbe en Tello. Elly Rose, Tello en Glen Abdullah waren aan de overzijde bij elkaar en gingen ongeveer tegelijk de rechte lijn in. Heldin en Don Quichotte héb ben slecht gedraafd. Elly Rose had in de rechte lijn de leiding met Tello deze laatste geluk te het een oogenblik, Elly Rose te passeeren. maar toen raakte de schimmel uit den draL 1. Elly Rose, 2575, Doeleman, in 4.40: 2. Tello. 2550. Van Dijk. in 4.402/5: en 3. Glen Abdullah.' 2650, De Boer, in 4.434/5. Teledo-prïj's. vlakke ren, afstand 2000 M„ f 600 en f 50. 4/6 Ormondy en Balanqoire TI. 2/1 La Taglkvni. 4/1 Dumdigt, 6/1 Snuff Box. La Taglioni ging tot de laatste bocht aan het hoofd diaar pla.atste Ormondy zich" naast, de leidster, en in de rechte lijn ontstond een goede strijd tusschen deze twee paarden, van welke Ormondy won. 1. Ormondy, 58, van H. Bultman (Threlfell), 2. La Taglioni, 55. van W.- Meder (Broom). Gewonnen met twee lengten tijd 2.16 3/5. Vent d'Ouest-prijs, recorddraverij, f750, f100 en f 25. 2/1 Dops en Emmy Lou, 3/1 Crib- bage en Julia Bel, 5/1 Caid. Dops was dadelijk aan het hoofd, direct gevolgd door Caid en Julia Bel. In de rechte lijn gang Dops nog met flinken voorsprong aan het' hoofd, maar moest toen de aanval van Emmy Lou doorstaan, waartoe hij niet bij machte was. 1. Emmy Lou, 3375. Schönrock, in 5.25. 2. Dops, 3350. De Boer, in 5.27 e'i 3. Julia Bel. 8350, Witteveen, in 5.27. Lucie-prijs, verkoopssteeple chase, afstand 3300 meter, f600 en f70. 4/7 Milky way, 2/1 Twin Cherry. 31/2 Icon. Twin Cherry's jockey kwam spoe dig ten val, maai* besteeg zijn paard weer. Op het laatste oogenblik werd Milkyway geslagen. 1. Icon, 65. Threlfell. 2. Milkyway, 68. Barnes. De .winner voor f 500 te koop ge steld, aan dien 'heer Bultman voor f 550. Burgerlijke Stand VELSEN. ONDERTROUWD A. de Riddier en J. Bakker. L. GottschaJ. en C. Veldman. GETROUWD G. H. van Leeuwen en J. Heijier. G. A. Schoori eru A. M. Tervoort. 1'. Broek en G. Jedlema. A. Leijecoi en S. Zwemmer. BEVALLEN G. M. Dijkman, geb. Heéremans, 1.1. k. J. Krab, geb. Burema, d. A. G. Tromp, geb. Vak, z. J. Hoo- gendijk, geb. Boon, z. H. Venman del, geb. Zahn, d. M. Kuijper, geb. Zeieders, z. B. Th. Miedjer, geb; Blinkhof, z. T. Dekker, geb. Oort huis, z. M. de Graaf. geb. Knep- -yrSj d. OVERLEDEN Th. Veldman, 10 in. P. v. cL Wél 19 j. Universiteit van Upsala (in Zweden -- Geyerstam is een Zweed) stu deerde, trad hij onmiddellijk in diénst van de pers. Vijf jaar later gaf hij zijn eerste vertelling uit, nadien ver schenen van zijn hand verscheidene verken. Hij is een denker als Hamsun, doch zijn denken beweégt zich, ik zou haast zeggen meer in sociale richting, wat zeer sterk uitkomt in zijn boek „Ge vaarlijke machten". Het ontleedt, ont leedt fijn, maatschappelijke toestan den en verhoudingen, dringt ook wel in in de psychologie van de men schen die hij schept, doch beschouwt ze minder individueel als Harnsun. Zij: zijn belangrijk om de plaats die zij innemen te midden van andere menschen, en om wat zij spreken en doen op die plaats, terwijl Hamsun's figuren altijd de belangrijkheid-in-zich hebben. Daardoor is Geyerstam's werk zwaai:der, filosofischer. Dat het toch zoo ongemeen boeit, heeft het te danken aan zijn kwalitei ten van stijl, taal en weergeving van bet gebeurende. Wat in „Gevaarlijke machten" ons vooral bezig houdt, het is min der 'het gebeuren in 't leven der han delende personen, dan wel de' „mach ten", die voor die personen „gevaar lijk" blijken te zijn; misverstand, cfiisei-vatisme, lichtvaardigheid en onbezonnenheid van oordeel. Geyer stam's psychologie is psychologie van te maatschappij. Deze bedde Noorsche schrijvers zul len daarom élk hunne bewonderaars vinden. Ik voor mij. stel Harnsunhoo- ger dan Geyerstam, maar kan mij voorstellen dat anderen aan den laat ste de voorkeur zullen geven. Het doet ct weinig toe; beide schrijvers ver dienen ten volle de aandacht van alle T teratuur-v rienden De heer Becht gaf de boeken keu rig uitalleen zij de opmerking ge maakt, dat de vloeipapieren omslagen, vel sierlijk, maar zeer onsterk zijn. DRIESTAR.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6