Gemengd Nieuws Kerk en School Leger en Vloot Uit de Arbeiderswereld INTERNATIONALE TUBERCULOSE- CONFERENTIE. (Vervolg'). Z. K. H. de Prdtis heeft Dondendag- evond bet gehéele Ned. Cem.tra.ai Co- ïróte tot bestrijding dei' tuberculose Boomédse vaix iedler tea: internationale ■conferentie vertegenwoordigd land éen of meer leden, aam een BANKET TEN KONINKLIJKEN BALEI ZE VEREENIG D. In den loop van het dinér heeft Z. K. H. ter eere van de conferentie zijn glaé opgeheven en daan-bij duet volgen de in dé Franselt© taal gezegd „Ik ben verheugd' hedenavond ten mijnent te zien dé leden van de con ferentie tot bestrijding der 4-uberculo se en in de gedegenheid te zijn hun de verzekering te geven, dat ik de beste wenschen koester voor het wel slagen van het zoo menschlievende werk, dat zij ondernomen heeft „Ik drink op de gezondheid der le den van de conferentie." Deze heildronk werd beantwoord door d-r. Von Berfcheaxson, lijfarts van Z. M. den Keizer van Rusland, met de volgende toespraak „Uit naam van mijn ambtgenooten en van de af ge vaardigden der vreem de landen, heb ik de eer U de betui ging onzer diepe erkentelijkheid aan te bieden voor de welwillende en •vriendelijke ontvangst, welke wij uwerzijds hebben gevonden. Vergun mij tevens mijn glas te heffen op de gezondheid van H. M. de Koningin der Nederlanden, van Uwe Hoogheid en van H. M. de Koningin-Moeder, en tevens te drinken op dé wélvaart van den Nedérlandschen Staat, het zoo gastvrije en vriendelijke land, altijd beschermer v an kunst en weten schap." Nadat allen van tafel waren opge daan, vereendgde de Prins zijn gas ten in de billardzaal tot een gezeïli- gen kring, waarin d'e vriendelijke gastheer zich met bij-na alle tafelge- nooten onderhield, op een wijze en 3d een gezelligen toon, welke bij de Treemdelingen de aangenaamste in drukken achterliét. FEESTELIJKHEDEN. Bij hun bezoek aan het Kuifoaus- «oncert werden de Congresleiisn door Bxet Philharmonisch orkest begroet inet de volksliederen. Het vuurwerk ter hunner eere moest ■wegens dén wind uitgesteld worden tot Zaterdagavond. VERVOLG CONGRES. Vrijdagochtend 9 uur werden de werkzaamheden weer aangevangen. Een referaat over bestrijding der TUBERCULOSE IN HET LEGER werd gehouden door dr. Otto Fiseher, etafarts aan de Keizer Wilhelm-Aca demie te Berlijn. Deze is van oordeel, dat de tuberculose in het leger min der door directe overdraging ontstaat dan wél door het uitbreken der tot nu toe latent gebleven ziekte onder on gunstige omstandigheden. In eük ge val diene tuberculeuze personen uit hei leger verwijderd. Vervolgems sprak dr. R. Hervé uit Lamotte-Beuvron over tuberculose en gevangenissen. Ook zijn conclusie strekte tot stren ge maatregel en tegen dit kwaad. Prof. dir. G. Pannwitz, uit Berlijn, sprak over de KOSTEN VAN SANATORIA. Z. i. loopen de kosten van de sana toria te veel op, oandat men er te veel personen in opneemt in eetn- begin nend' stadium der ziekte. Ook dr. Klaus Hanssen uit Bergen hield' een referaat over dezelfde vraag. Bij de besprekingen zeide Dr. Fr. Schmid uit Bern als zijn oordeel, dat men door verzameling van het be schikbaar materiaal d'e vraagwat mogen sanatoria kosten het best kan oplossen. Spreker ging na, wat in Zwitser land de sanatoria kosten en betoogde dat de gebouwen mooi en solide, doch eenvoudig moeten zijn Gemiddölj kosten de vier grootste sanatoria ln Zwitserland aan bouw en inrichting per bed 5900 frames; doch in het buitenland: zijn de kos ten vaak veel hooger en stijgen tot 22.000 francs per bed, zonder den grond. De bedrijfskosten bedragen on geveer 2 francs 20 centimes per hoofd. Spieker eikent. dat de verpleging der tuberculose-lijdecrs veel geld kost, meer dan de Staat of de gemeenten op het oogenblik kunnen bijdragen. Spreker meent dus, dat men met hét beschikbare geld zuinig moet om gaan. Dr. A. C. Klebs, uit Chicago, achtte heit onlogüsclx veel geld uit te "geven vco-r sanatoria voor zieken, die nau welijks in het eerste stadium van de mekte zijn. 5000 francs per bed achtte spreker overdreven. Veel eenvoudiger is de vrije luchtkuur gedurende den slaap. Open slaapgelegenheden kun nen zeer goed voor 400—800 Mark per dag gebouwd worden. Vervolgens was aan de orde het onderwerp DISPENSAIRES. Dr. Eugene Dewez uit Bergen (-'n Henegouwen) deelde mede, dat sinds het vorig congres te Parijs in den ctand dezer quaestie weinig veran dering is gekomen. Er zijn op het oogenblik 23 dispensaires of consul tatiebureau! voor tuberculose-lijders in België. Regeeringstoezicht op déze inrichtingen acht spreker zeer nut tig. daar het de dispensaties noopt tot groot-er activiteit. Verschillende perso- grooter activiteit. Verschillende pro vinciën in België geven subsidie aan de dispensaires. Dr. L. F. Flick uit Philadelphia be val de dispensaires aan als een mach tig middel tot samenwerking van ge neesheer en publiek ter bestrijding van het erven dér tuberculose. De geheime ObermedizinaJ rat Die trich uit Berlijn sprak vervolgens over KINDERSTERFTE AAN TUBERCULOSE. Spreker deelde mede, dat de sterfte der kinderen in het eerste levensjaar ongeveer oen derde van alle gestorve nen bedraagt. In verhouding tot de leeftijdsklasse is het aantal sterfgeval len aan tuberculose beneden het eer st» jaar zeer groot. Sinds ongeveer 90 jaar is in Pruisen noch de kinder sterfte in het algemeen, noch die aan tuberculose afgenomen. Een doelbe wuste bestrijding van de zuigelingen sterfte werkt ook middellijk tot be strijding der tuberculose. Het wezen, net. gevaar en de voorkoming van de tuberculose in bet bijzonder in do eerste levensjaren dient door geschrif ten enz. aan het publiek duidelijk ge maakt Ook bij het onderwijs dient hierop mét nadruk gewezen, speciaal bij het huishond-onderwijs. De zuigelingenkliniéken moeten, evenals de tuberculose-dispensaires, voorzien worden van een omdierzoe- kingsdtenst, om na te zién of er in die gezinnen tuberculose heersebt. In allo verpleeg- en- openbare inrichtingen voor zuigelingen dient door wandpla ten enz. gewezeix op liet groote go- vaar van tuberculo se-i rifec tie en haar voorkoming, in Ix'et bij'ZQnder in de jéugd. Alle maatregelen, welke strek ken om de aanraking dér kindéren in hun eerste jeugd met tuberculose-kie- n.en te voorkomen, dienen mét alle middelen dei- wet en der armenverzor- ging verwezenlijkt en gehandhaafd te worden. Hiertoe is ook gewenscht eert vereeniging dier organisaties, welke cte zuigelingen-sterfte bestrijden met die wélke tegen de tuberculose optre den. Vrijdagmiddag begaven de léden van het congrés zich naar Soestdijk, waar zij door de KONINGIN-MOEDER WERDEN ONTVANGEN op een garden-panty, om na afloop d aarvan te Baarn te dineer en. Zaterdagmorgen 9 uur voortzetting der beraadslagingen. HET NUT. Tot léden van het 'hoofdbestuur zijn gekozen de heeren nxr. J. F. L. Böht- 1-ingk te Amsterdam, en A. E. J. Bert- ling, te Leidén', die hun benoeming aannamen. EEN DROEVIG GE/VAL. Aan de Volksbanier ontkenen wij het volgende Op den 25sten Augustus j.l. over leed te 's-Gravenhage de heel' W. C. C. Dihkhuijsen, in leven kantoor knecht aan het postkantoor aldaar en een der ijverigste bestuursleden dér R. K. Véreeniging van post- en telegTaafbeambten, onderafdeeling van de N. R. K. V. Dinkhuijsen zou op 15 Augustus zijn 40-jarige loopbaan vieren bij de posterijen. Kort vóór den datum van het jubilé wgrdi Dinkhuijsen bij den Directeur geroepen, en denkende dat deze een opwekkend woord, tot hem zou richten aangaande zijn 40-jari- gen dienst, werd hij in plaats daaT- van beschuldigd dot hij tijdens den ■dienst had gerookt. De beschuldigde kwam daar op z>eér onderdanige wij ze tegen op en zeide, dat hij nog nooit zoo lang .hij bij de posterijen was, in dienst had gerookt, ook nu niet en zelfs zeer zelden rookte. Dat was ohe in 't vuur; door .den Directeur wend volgehouden, dat hij wèl gerookt had en dat hij zou ge straft worden. Dinkhuijsen stond als man van trouwe plichtsbetrachting bij 'theele personeel hoog aangeschreven, ter wijl hij in die veertig j aren nooit een berisping ontving van zijn chefs, laat staan ooit eenige straf heeft gehad Deze brave man, ging zeer onder den indruk van 't gebeurde naar huis en vertelde zijn vrouw en kin deren, "dat hij thans voor 't eerst zou gestraft worden, onrechtvaardig nog, en dat een paar dagen voor zijn ju- btié, waarvoor alles werd in orde ge bracht Hij kon het niét verkroppen, werd ziek. Op den d'ag van het jubi lé stonden bestuurderen zijner vak- vereeniging en vrienden, die hem ge schenken brachten, bij het ziekbed. Op den 18den Augustus kwam ook een schrijven van dén Directeur van 't postkantoor van den volgenden iin- Posterljén Kantoor 's-Hage. Dinkhuijsen Aanvaard mijne gelukwenschen met het 40-jarig jubileum, dat ge de zer dagen mocht vieren. Daar ik vernam, dait ge uwe plicht als beambte steeds naar behooren hebt vervuld, deel ik u tot uwe ge ruststelling mede, dat ik met het oog op uw veeljarigen dienst, geen rap port heb gemaakt van mijne bevin ding onlangs, dat gij rookte tijdens de uitoefening van uw dienst. De Dir. v/h. Postkantoor te 's-Gravenhage, (Get.) v. LIDT DE JEUDE. Deze brief bracht den genadeslag aan Dihkhuijsen. De Directeur Meld vol, dat hij wèl een strafbare daad had verricht, maar schonk genade boven recht. DLt was te veel. D. Sloeg, zooals irrxen dat zegt, aan 't malen over dat feit en binnen enkele dagen was hij overleden. De heeren mr. Borret, oud-Kamer lid, thans lid van den Raad van State, en M. de Ras, eveneens oud- Kamerlid, thans lid der Rekenkamer zijn aan het sterfbed geweest en aan hen heeft de stervende opnieuw zijn onschuld betuigd. Beide heeren, die de familie Dinkhuijsen meer dan der tig jaren kennen en meerdere fami lieleden in dienstbetrekking hebben, twijfelen geen oogenblik aan de on schuld van dezen trouwen beambte. De heeren de Ras en Passtoors zijn bij minister Kraus geweest en héb ben daar, na een lang onderhoud den minvter verzocht een streng onder- mek te doen instellen, .waaraan Z. Ex. gevolg zal geven. Het onderzoek heeft reeds een aan vang genomen. De president en se cretaris der vakvereeniging zijn reeds in verhoor geweest. KUNSTENAARS EN RIDDERORDEN. In „Het Nieuws van den Dag van N.-I.", d-d. 26 Juli 1.1., komt, van de hand van A. M. I. onder welk pseudoniem men een bekenden litera tor kan onderkennen, een brief uit Samarang voor. Daaruit Is overgeno men wat betrekking heeft op het toe kennen van ridderorden aan kun stenaars. „Neen, de kunst, niet alleen inln- idië, maar ook in Holland, is voor de minderheid, voor een élite van enke len. De prullen worden begiftigd met roem en ridderorden, de groote kun stenaars blijven rein van die smet ten. Hoe treurig het met de kunst appreciatie in de allerhoogste Hol- landsche kringen is gesteld, blijkt wel, dat een artiest als Louis Bouw meester zooals er in de geheele tooneolkunpi van de wereld geen tien te vinden zijn indertijd als een aalmoes het ridderkruis van de Oranje Nassau-orde is toebedeeld, terwijl het nu, met de Rambrandt- ■manie, „commandeurs" en „officie ren" daarin regent. Louis Couperus toch in de literatuur langnielt wait Bouwmeester itt de tooneelkunst is is officier van dié Nassau-orde, maar onze grootste acteur slechjts ridder. En nu is ook Lodewijk van Deyssel, om zijn gemier met de Rembrandt- feesten, officier geworden. A propos, in welk bekend prozastuk was het ook weer, dat Van Deyssel (toen hij, er nog géén haddie ridderorden verachtelijk „blinkende flui men" van de vorsten noemde? Maar let eens op, hoe lekker dat ■heerschap nu zal zijn met zijn „blin kende fluim" en hoe hij er aanstelle rig mee zal geuren OPSPORING VERZOCHT. Namens de ouders verzoekt de com missaris van politie in de 5e sectie, huTeau Ferdinand Bolstraat, te Am sterdam, hekend te worden gemaakt roet de verblijfplaats van Alberdina Kroeg er, oud 15 jaren, lang van ge stalte (lijkt wel 18 jaren oud), haar donker, oogen blauw, varan van aan gezicht rond, gelaatskleur gezond, gekleed mat wit blousje, waarop .groe ne stippen, donker rooden rok, wit ten stroohoed, bruinlen halfiangen mantel en knoopschoenen. Genoemd meisje was al gedurende 14 dagen niet op het atelier geweest, waar zij het costuumnaai'en leerde, doch kwam des avonds geregeld te huis, is op den 4m September jl. des morgens weder vertrokken, voorge vende naar het atelier te gaan, doch niét weder teruggekeerd en heeft Mets meer van zich doen hooren. DE ADMINISTRATIEVE TENTOONSTELLING. Voor de tentoonstelling op gemeen telijk administratief gebied, te Am sterdam van 14 tot 24 September a. 6. te houden door den Ned.'Bond van Gemeente-ambtenaren, is de catalo gus verschenen. De 478 bladzijden wijzen wel op de talrijke inzendin gen. De stad Amsterdam komt voor aan me/t een groote inzending, be treffende bevolkingsregister, belas tingen, financiën B, gemeente-bedrij ven, statistiek, onderwijs, bouw- en woningtoezicht, gezondheidsdienst en handelstixri chtingen. Het programma is in hoofdzaak als volgt samengesteld Wij-dag 14 September, 11 uurof ficieel© opening van de tentoonstel ling door den beschermheer, mr. W. F. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, in een der zalen van Eensgezindheid (toegang alleen voor genoodigden). 12 uur opening van de tentoonstelling voor de leden en het publiek. 3 uur bezoek aan de brand weerkazerne. 8 uur gezellig samen zijn in de bovenzaal van het gebouw voor den werkenden stand, aangebo den door de Amsterdamsehe vereeni- gingenclub van Amsterdamsehe ge meente-ambtenaren, vereeniging van hoofdambtenaren, commiezen en met hen gelijkgestelden ter gemeente secretarie, vereeniging van ambte naren ter gemeente-secretarie Be lang en Ontwikkeling. Zaterdag 15 September. 11 uur. Jaarlijksche algemeene vergadering van den Nèderlandschen bond van gemeente-ambtenaren, 61/2 uur ge meenschappelijke maaltijd. Zondag 16 September. Tocht, aan geboden door de afdeeling Noord- Holland, naar Edam, Volendam en Marken. Maandag 17 September. 11/2 uur. Bezoek aan de laboratoria van den gemeentelijken gezondheidsdienst en het veiligheTdsmuseum te Amster dam. Dinsdag 18 September. 2 uur. Be zoek aan het Nederlandsch school museum te Amsterdam. Zondag 23 September. Boottocht naar Zaandam, aangeboden door de Vereeniging -tot bevordering van het vreemdelingenverkeer het Kogge- scMp. VOORTVLUCHTIG. G. Schütte, veehandelaar, laatste lijk wonende te Delmenhorst (Groot hertogdom Oldenburg) thans voort vluchtig, vermoedelijk naar Neder land, wordt vervolgd terzake van ver duistering van een bedrag van 12.000 Mark, ten nadeele van Julius Wihl te Keulen. Schutte is geboren 12 Febr. 1870 te Timper, gemeente Wiefélstéde. Ver zocht wordt dezen Vreemdeling op te sporen en bij ontdekking aan te hou den ter fine van uitlevering aan de Duvtsclxe regeering, terwijl alsdan on middellijk bericht wordt verwacht aan het Departement van Justitl TWIST. Donderdagavond 'kregen zekere Ter H. en C.. twee 17-jarige koperslagers, in de Bakkerstraat te Arnhem twist. Van woorden kwam 't tot daden. C. trok een zakmes en bracht Ter H. twee wonden in: den rug. een 5n zijn borst en twee over zijn linkerhand toe. Hevig bloedende werd Ter H. een nabijzijnde apotheek hinnen ge bracht, waar hij voorloopig werd ge holpen. De politie Het hem daarna naar 'hét stedelijk ziekenhuis bren gen om verder geneeskundig te wor den behandeld. GelukMg bleken zijne wonden niet levensgevaarlijk. C., die de vlucht had genomen, werd door 1 een rechercheur gearresteerd en in zekere bewaring gebracht. Het mes had hij weggeworpentoen hij het feit gepleegd had. DE STRIJD TEGEN DE PANDJESHUIZEN. Op 17 'dezer, daags voor de opening der beide Kamers van de Staten-Ge neraal, zal, gelijk gemeld, te Den Haag op initiatief van den Vrouwen bond tot Verihooging van hét Zedelijk Bewustzijn, de nationale betooging tot bestrijding van het maatschappe lijk euvel dier particuliere pandjes' huizen worden1 gehouden. De vereeni ging Winkeliers- en handelsbelangen en de Vereeniging voor Gemeente- en Volksbelangen, beide te Rotterdam, verléenen aan deze 'betooging hare medewerking, em .hébben daar ter stede .daartoe van héden af tot en met 13 dézer adressen' vain adhaesiabetui- ging ter teekening voor het publiek tmedengelegd. Door onüerteekenïng van deze adres sen' verklaart men de groote ellende te erkennen, die over de béhoeftiigem van ons volk door de particuliere pandjeshuizen is gebracht, en 'die ur gentie waai doeltreffende maatregelen, tegen dit kwaad; voorts overtuigd tie 'zijn, cbat voorsQxands Kte .meest •afdoan- i'dje maatregelen telgen idlt sociale rijksregeling dér .gemeentelijke ban- kwaad zullen zijn: a. een zoodanige ken van leendnlg, dat deze zddh aanpas sen aan de behoeften van hét publiek; en b. hét venbod tot liet houden van particuliere leenangsbamken ouder weken, vorm ook .zonder wettelijke vergunning, bepeikendé bepalingen, «n behoorlijke controle, zooails dit in andere landen geschiedt. iBotvemdien zullen nog op aanspo ring der 'vereénagi'ixg Winkeliers en Hflmriipïtsihql ang^nalle midkien- standis-vereeniglixgen in den lande, ■welke bij dien Middenstandsbond zijn aangesloten, eveneens hare aldhae- sie betuigen, waarbij deze ■vereen'igi.n- gen dan tévens zulten veiktaren, dat rij (helt thans meer don tijd achten, dat de handeldrijvende middenstand ontdaan wondt van den. parasiét, ülie in den vorm van het pandijesQiuisfliou- dersbedrijf nog steeds in zijn mlldldien voortbeétaal. i Door de Vereent ging voor Gemeente en Volksbelangen is reeds vóór 3 ja- .ren eveneens een actie te Den Haag, tegen de pandjeshuizen op touw gezet, en Ihet 'ligt 'thans in. de bedoeling na. 'de meeting in Den Haag, ook te Rot terdam éeu openbare vergadering voor dit doel te beleggen. NiAAiM GEWIJZIGD. De naam van hét station Osch der Maatschappij tot 'Exploitatie van Staatsspoorwegen is gewijzigd in Oss. LIJK OPGEHAALD. Te Renkum is uit den Rijn het lijk van een net gekleede dame opgehaald naar gissing 55 60 jaar oud. Op het- lijk wend niets gelvondén, waaruit de 'herkomst kon wonden afgeleid- Na schouwing is het lijk naar het ziekenhuis overgebracht. Uit .Renkum imedldt men nadier. dat hét lijk dér diaime, diie uit den Rijn is opgehaald', thans is herkend. Zij ;s afkomstig uit Arnhem, waiar zij werd vermist. ONGELUKKEN. Vrijdagmiddag is in dé Stadsgracht te Kampen bij den aanbouw der gas fabriek een aandbok omgeslagen. Brie personen geraakten te water, van wie twee gered'. Jan 'Dillen verdronk, een vrouw en 6 kinderen ivalatendje. De 53-jarige smid A. Cardous, te Maastricht, kireeg dezer dagen, ter wijl 'hij in de smederij bij zijn pa- f/roori een paard besloeg, een slag van dat paard tegen den onderbuik. Woensdagmorgen is hij aan dé go- volgen van dien slag overleden. Mén méldt nader uliit Amhxerst/ol Woensdagmorgen had bij het ne men van natuurkundige proeven met waterstofgas op de school eene ont ploffing .plaats, waarbij 'enkele kin deren lichte kwetsuren bekwamen. Het ongeval moet waatsdhijnlijk toe geschreven worden aan een lék in de guimimibuis. DOOR EEN KOE! •Nabij 't station Doetindhem is Don derdagavond' een koe door een der treinen overreden. De schok was zoo hetvig, dat een dér rijtuigen uit het spOor liep. De reizigers kwamen met den schrik vrij. DE KRUISBERG. Een „feestganger", die op 31 Aug. ijli. den Koninginnedag bijwoonde in hét gestidht „De Kruisberg" (bij Doe- timclbem) geeft van deze feestviering verslag dn dé „Zwoüsche Ct."; de vol gende opmerking van .den inzender is daaraan ontleend: .Eindelijk <niog een woordje voor breeder kring -bestemd. Ik hOop, dat het tot zeer liiooge plaatsen door dringt. Directeur en personeel laten geen middel onbeproefd) om van den Kruis berg een modeQstiéhiting te maken, maar, volgens eigen getuigenis, kun nen' zij er niét in slagen. De statistiek geeft, dat ongeveer 60 van de ver pleegden béhouden wordt. Een mooi cijfer, maar genoeg waar hét een menschemJeven geldt? Ik durf niet „ja" zeggen. Oorzaak? Onoordeelkundige toezen ding, zou ik (haar -willen noemen. Er wordt ifce weinig gerekend: nxet leeftijd aard van fde overtreding en de om geving, waaruit de verpleegden ko men. Dikwijls gebeurt het,'dat een Ixee le Mas, een zaal. een afdleeling bedor ven wordt .door den aanvoer van een paar i'nidivnlduen, die in de gevange nis hooren, of in iéder geval' Met in hét gézélsohap passen, waarbij zij dOor rechterlijke beschikking ge plaatst worden. Déze wijze van doem brengt ibe uitstékende bedoeling van ibet gesticht niét allen heel dikwijls in gevaar, maar maakt bovendien op voeders en onderwijzers menigmaal wanhopig. Mem moet meer classifieee- ren, beter schiften, hétgeem zeer ge makkelijk kan, aangezien er meer dan één gesticht in den lande bestaat. Ik geloof vast en zeker, dat mem iémand niet naar een gesticht moet opzenden, •dan na raadpegdmg met den directeur. Ons land zal daarbij slechts voordeel hebben. Op 'den Kruisberg wordt het ,,vrtj- héidssysteean" gevolgd. Naar mij voorkomt met het grootste succes. Jaren geledén, .toen ik ook eens een bezoek bradht, zag alles er heel an ders uit. Strenge bewaking, elk oogen blak voelde die verpleegde, dat hij op gesloten was. Thans loopen ze bijna vrij rond. (Miem ziet hen overal buiten het gebouw, o.p het vedid) en in de bos- sdhem iwieriketn. Wégloopen moét zoo gemakkelijk mlogelijk zijn. Tocöi doen <z?a (hét niet; ik geloof, oimldiat Ze wer kelijk dé overtuiging (hebben, dat het gesticht eem zegen voor hem wil zijn en- kan zijn... DE VERMISTE LEIDSCHE DIENSTBODE. De te Leiden sedert Maandag ver miste 19-jarige dienstBodé, die des Zondags te voren met haar mevrouw hevigem twist had gehad, waarmede ook de politie werd gemoeid, is Don derdagavond door de politie te Sche- veningen ontdekt en aangehouden. Ze werd Donderdag door de Haag- sche politie naar Leiden overge bracht en aan de Leidsche overgele verd, die nu haar ouders ten buree- le deed ontbieden. Haar vader Was ook reeds op het eerste bericht naar Schevemingem ge weest. (L. D.) DE VERGIFTIGINGSZAAK TE TEN BOER. Het „Nieuwsblad van het Noor den" schrijft De vergiftigingszaak te Grauwe- dijk, onder Ten Boer, houdt de jus titie nog druk bezig. De dienstbode, die van de mis daad, waaraan twee menscheen levens ten offer zijn gevallen, verdacht wordt, blijft alle schuld ontkennen. Er wordt in de gevangenis niemand bij haar toegelaten.zelfs twee fami lieleden, die haar dezer dagen een bezoek wilden brengen, moesten naar hunne woonplaats terugkeemen, zon der de verdachte gezien "of gesproken te hebben. Behalve het lijk van den heer H., is ook het lijk van zijne echitgenoote naar Groningen gebracht, om door de doctoren onderzocht te worden. Omtrent de oorzaak vam de mis daad komt langzamerhand iéts meer aan het licht, al is van den sluier, die het geval van den aanvang af heeft bedekt, ook nog maar een tipje opgelicht. Uit de mededeelingen, die wij ont vingen, blijkt diuiidélijk, dat de dienst bode iéts tegen de familie H. had, daar zij: reeds eerder uit haar diemsit is weggeloopen, doch door eem vaax haar familieleden weder is terugge- bracM. 't Is zeker niet te verwonderen, dat het resultaat van het onderzoek, vooral in de gemeente Ten Boer, met spanning wordt tegemoet gezien. Te meer is dit hét geval, nu men zich plotselinge sterfgevallen, voorgeko men in families, waar de meid vroe ger had1 gediend, herinnert en de aandacht der justitie ook hierop heeft gevestigd. EEN VECHTPARTIJ. Men meldt uit Suameer aan de „Leeuw. Ct." Donderdagavond was deze buurt in .rep en roer. Het stuk geraken van een of meer glazen van een dér wa gens, waarmede een gezelschap van Houtigehage en Drachtster Compag nies uit rijden was en 'hetwelk alhier eenigen tijdi vertoefde, was de aan leiding. Een vechtpartij op straat tusschen enkelen van dit gezelschap en personen uit ons dorp was het gevolg. Een marechaussee van Veem- wouden, toevallig ons dorp passee- rende, wierp zich tusschen de vech tende partijen, waairbij he een zoo danige wonde bekwam, hem toege bracht met een mes, dat geneeskun dige hulp onmiddellijk noodig was. Deze hulp werd ingeroepen te Ber- gum. De dokters aldaar waren ech ter afwezig, waardoor dr. Bontekoe, van Hardegarijp, naar Bergum ont boden, hulp verleende. De toestand van den marechaussee was van dien aard, dat opneming in het Diacones- senhuis te Leeuwarden noodig werd geoordeeld, werwaarts hij dan ook vervoerd is geworden. Een uitgebreid onderzoek werd in ons tdoip inge steld. EEN RARE JURY TE BERLIJN. Op 'de StégQfilttóbaan Ite Berlijn werd' ZonJdag vernöden de groente prijs van Bertijn. In°de fin:alle werden geplaatst Poulain, EHégiaard, Van -den: Boru, en Otto 'Meyer. Volgens liefdereen be- h/aillvie natuurlijk de jury passeerde Poulain als eerste de eindstreep. Eerst werd door het sembord zulks ook medeged'eéM', toen edhter even later Ellegaard's nummer werd' opge hangen. mét de medédéelxmg, dat Mj no. 1 was. Groote consternatie bij het publiek en bij de renners, waarvan Ellegaard zelf verklaard, met 1/4 wiiedilemigte door den Fransdhmam ge- Icliopt te zijn. De kamprechters bleven echter bij hum meaning. Heit publiek Root, werd 'boos, brak tem slotte die omheiningen af 'en stroomde op het mididemterréiiii 'om 'den Fransdhen avlerwiinnaar verklaard te krijgen. Tem slotte moest de 'jury vluchten. De andere wedstrijden werden nliét ver reden. AMERJKAANSCHE VLOOTSCHOUW. De groote vlootschauw, Maandag door president Roosevelt gehouden te Oyster Bay, moet in weerwil van het regenachtige en mistige weer dat ter oostkust van Amerika heerschte, een indrukwekkend gezicht geweest zijn. Nooit was eem zoo talrijke en krach tige vloot in de Amerikaansche wa teren vereenigd geweest. Vier-en- vijftig schepen, onder het opperbevel van sohout-bij-nacht Evans, trokken in drie rijen langs de kust, en de Mayflower met den President en an dere schepen met genoodigden, stoomden daar -tusschen door. Toen het jacht in 't gezicht kwam, werd een gelijktijdig saluut van 21 scho ten op alle schepen afgevuurd. De President bracht voorts eem be zoek aan de drie vlaggeschepende Maine, de West-Virginia en de Ala bama. VALSCHE MUNTERS. Te Straatsburg is een bende van 8 •personen gevangen genomen, die reeds geruimen tijd 2-markstukken nagemaakt en in ga-ooten getale in omloop gebracht hebben. NED. HERV. KERK. Beroepen te Coevordem ds. A. C. Leenderta te Stolwijk. Te St. Pihi- lip&land (toez.) ds. E. G. J. Bad, te Meeriemberg. Hét provinciaal kerkbestuur van Groningen heeft toegelaten tot het predikambt de heeren J. Ravemsloot» te HarderwijkJ. Nauta, te Woud send .leerlingen den- universiteit te Utrecht. Beroepen te Krommeniedijk (N.-H.) ds. M. Rosbergen te Beets (N.-H.) die dadelijk voor dat beroep heeft be dankt. GEREF. KERKEN. Aangenomen liet beroep tei Gronin gen (A) door ds. van JJoor te Half weg. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. In het Logegebouw te Deventer werd Woensdag do 54ste algemeen e vergadéring der Evangelische Maat schappij gehouden. Dinsdagavond werd in dé kerk der Doopsgezinde Gemeente een avond dienst gehouden, waarbij aanwezig waren hoofdbestuurders, afgevaardig den van departementen, correspon denten en enkele leden en begunsti gen;. Woensdagmorgen werd de vergade ring geopend door dén heer J. H. Ma- renaer, emeritus predikant te Am- hem, voorzitter der Evangelische Maatschappij. Spreker heette de aanwezigen wel kom, waarna hij een overzicht gaf van het werken der Evangelische Maatschappij. Op voorstel van het hoofdbestuur werd onder applaus een telegram van huQIdé 'aam H. M. de Koningin opge- zomldtem. Door dien secretaris weid hierop ver slag over het afgeloopen jaair uitge bracht. Daarin werd o. a. verméLd, dat hét. hoofdbestuur een nieuw propa- ganJda-blad uitgaf. Ook op andere wijze werd de propaganda ten zeer ste bevorderd. In de plaats der niet herkiesbare aftredendie hoofdbestuurders J. H. Maaonier en mr. J. C. G. Joosting, verdien gekozen de heeren D. Ahrend, Amsterdam, en A. L. Th. van der Ven te Eindhoven. Beidé heeren van de moderne richting. Tot secundi werden benoemd de heeren dir. W. J. M. Engelberts, predi kant te Amsterdam, en J. J. Heerman van Voss te Rotterdam. Ten slotte werd door den heer F. J. Krop, prédikant te Zwolle, een refe raat gehouden overDe scheiding van kerk en staat in Frankrijk. TOEL.-EXAMEN CADETTENSCHOOL 1906. De „St.-Ct." no 208 bevat de ver slagen i an het examen tot toelating als cadet aan de Cadettenschool in het jaar 1906en van het examen tot toelating tot den hoofdcursus in hét jaar 1906. DE STAKING OPGEHEVEN. Woensdag werd door de verveners te Emmercompascuum, die nog niet den eisch der stakers aldaar hadden ingewilligd, bij contract besloten niet toe te géven op een boete van f 1000. Nadat dit aan de stakers was bekend -geworden, werd met bijna algemeene stemmen besloten dén arbeid te her vatten. Donderdagmorgen ghagen «allen aan het werk. STAKING TE ENSCHEDE. Het faJbrik antencomité antwoorldd® Vrijdagmorgen dén verzoéningsraad, Ülat het met diens bemi|dldélingisv00'r«. stel- kan meegaan^ wat betreft het hervatten van dien arbeid op 10 Sep tember door allen. Iéder krijgt dan ook zijn vroeger© machine tertrg. Het benoemen eener commissie mjet be- stuurs leden dér textielhoiiden voor de I verdere bespreking der grieven acht het 'comité doelloos. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. Men schrijft uit Amsterdam In een manifest heeft onlangs het bestuur van den Al gem. Nederland- I schen Diamantbawerkersbond den j bondsleden verwittigd, dat weldra in I een algemeene vergadering het vraagstuk van hét stellen van loon- eischen zal worden behandeld en dat ■het „totdat deze vergadering heeft plaats gehad geen looneischien zal in overweging nemen en derhalve ver zoekt ze ook vóór dién tijd niet aan hangig te maken." De zaal van het Paleis v. Volksvlijt is echter gediu- Tend'6 heel de maand September be zet. Een andere gelegenheid om te vergaderen is er met het oog op het groot aantal leden niet, zoo dat tot October gewacht moet wor den. Ouder die omstandigheden zul-1 len nu "degenen, die rechtmatige aan- spraken op 1 oonsverhooging meenen te kunnen doen gelden, zich met hun- ne verlangens kunnen wénden tothefe I B. B-, liefst schriftelijk, ter voorko ming van oponthoud, doch dan voor zien van een behoorlijke uiteenzet ting der motieven, waarop de aan-1 vraag wordt gebaseerd. De aanvin gen worden in geregelde volgorde be handeld en met de A. J. V. is reeds overeen gekomen, dat alle eventueel» verhoogingen zullen géiden van heS

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6