NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7120 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen: WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 K de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENT1ËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubticité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 12 SEPTEMBER. Terrein Raaks Circus Corty Althoff. VoorstéUinig' 8 uur. Cafézaal De Kroon. Künstler Salon Orchiester: Muziekuitvoering, 4 tot 5 uur en Kalf acüit uur. Teyier's Museum. Rembrandt-ten- tconsteilling 114 uur. Museum van Kunstnijverheid. Dil- lens-tieoitoonsteliing, 10—4 uur (laat ste dag). Muziekuitvoering in den Hout. Zandvoort. Vergadering van den Gemeenteraad, 71/2 uur. OM ONS HEEN CCCLXXVIII. DE TECHNISCHE' BOEKERIJ. Op de twee laatste Vrijdagen van deze maand, -dat is 21 en 28 Septem ber, zal er gelegenheid wezen tot in schrijving van nieuwe lezers voorde Technische Boekerij. Tegen dien tijd zulien de lezers in een advertentie nadere bijzonderheden vinden betref fende plaats en uur. In afwachting, daarvan wil ik nog eens de algemee- ne aandacht op deze instelling ves tigen. Ze heeft haar ontstaan te danken aan de Maats, van Nijverheid depar tement Haarlem, die door Dr. M. Greshoff op de wenschelijkheid van zoo'n bibliotheek was gewezen. De Commissie, die zich met de oprich ting belastte, vroeg boeken en geld en (kreeg, voor 't goede doel, beiden. Toen er eenmaal een verzameling aanwezig was, gaf ze een catalogus uit, die 285 nummers omvatte. Dat was omstreeks twee jaar geleden, op 1 Nov. 1904 en sedert dlat o ogenblik is zij, gelijk een rechtgeaarde! biblio theek behoort te doen, groeiende ge bleven. Tegenwoordig telt de boekerij 378 nummers. De wereld behoort aan de techniek! In dat trotsche woord is niets over drevens. Geen onderdeel van het maatschappelijk samenstel is in laatste kwarteeuwen zoo gegroeid als de techniek. Terwijl aanvankelijk de gtoom een reeks van vernuftige ma chines in het leven riep, is zij in de laatste jaren verdrongen door de electriciteit, waarvan iedereen als instinctmatig gevoelt, dat zij nog maar aan 't begin van haar wonde ren staat. In alle oorden van de we reld zoeken geleerden en practici naar nieuwe toepassingen van deze wondere kracht, terwijl in de ge hoorzalen der technische 9cholen de studenten bij honderden de woorden der technische wetenschappen in drinken. Deze dorst naar kennis dringt in alle lagen der maatschappij door. Heeft de techniek behoefte aan inge nieurs met uitgebreide ontwikkeling, zij kan evenmin buiten opzichters, meesterknechts, onderbazen, man nen van de practijk, die de werken, Waarvan de knapsten de lijnen aan geven, hebben uit te voeren. Voor hen zijn de talrijke werken over na tuurkunde, scheikunde en technolo gie, wiskunde en mechanica, stoom werktuigkunde en electriciteit. Maar niet voor 'hen alléén. In onzen tijd, nu de strijd om het bestaan voort durend zwaarder wordt en ieder leert begrijpen, dat kennis en be kwaamheid de beste wapens zijn, die men in, dezen strijd kan meebrengen, zijn er ook tal van jongelui, die wat meer willen weten van de dingen, die zij dagelijks om zich heen zien, die door de gewoonte van 't gehruik zoo eenvoudig lijken en toch zoo ingewik keld zijn in hun samenstelling. Ik heb indertijd eens geklaagd over 't ontbreken van populaire boekjes over de werktuigen, die ons omringen, welnu als ik den catalogus van de Technische Boekerij had ingezien, zou ik de klacht achterwege hebben gelaten. Er zijn verschillende aardi ge boekjes. Bijvoorbeeld de tele- ph o on, afgebeeld en verklaard door Dr. J. Koning, met een beweegbaar model in 8 gekleurde platen en op helderende figuren in den tekstG. J. van de Well, dè Accumulator, met geïllustr eerden, verklarenden tekst, en aanschouwelijk voorgesteld door beweegbare, gekleurde platen. Van denzelfde vind ik soortgelijke werkjes over den electromotor en de dynamo, van Dr. Baringer een aardig boekje Wat iedereen van de electri citeit en haar toepassingen weten moet. En zoo zijn er meer Nu ligt het voor de hand, dat in een stad >als de onze, waar de voor naamste nijverheid de ijzerindustrie is, (men denke aan die Centrale Werk plaats der Holl. Spoor, aan de Haar- lemsche Machinefabriek, de Werf Conrad, de fabriek van de firma Beijnes) een belangrijk gedeelte van de technische bibliotheek uit deze soort van werken bestaat. Toch zijn ook andere bedrijven, die tot ide tech niek gerekend kunnen worden, aller minst vergeten. Plantkunde, land bouw, veeteelt, tuinbouw en groen teteelt, bouwkunst, zijn er evenzeer vertegenwoordigd. Werken voortim- merlieden, metselaars, schilders, meu belmakers, stoffeerders, werken voor smeden, horlogemakers, .goud- en •zilverwerken, boekbinders en schoen makers ontbreken er met. Zelfs tref fen we er boeken aan over sigarenfa bricage, voor apothekersbedienden en drogisten en werken over han delswetenschap. Een bewijs, dat de Commissie het begrip „technisch" zoo wijd mogelijk heeft opgevat. Vóór mij. l'gt een statistiekje van het aantal malen, dat elk werk weid uitgegeven. Merkwaardig is het bij voorbeeld, dat van dé vijftien boe ken over wiskunde en mechanica, zelfs in het eerste jaar, geen enkel in de bibliotheek is gebleven. Sommige zijn twee, andere drie- of viermaal uitgeleend. In den tweeden winter van het bestaan der bibliotheek, in 1905/6 zijn de cijfers al belangrijk ge- Bijna evenveel belangstelling von den de af deeling natuurkunde, schei kunde en technologie. Maar ook de bouwkunde had hare aanhangers. De bekende werken van Berghuis gingen herhaaldelijk uit, het vermaarde vademecum van Bernoulli in dien eersten winter zevenmaal. En daar ieder een boek minstens veertien da gen houden mag en verlenging niet zelden' gevraagd en .ook wel toe gestaan wordt, is liet duidelijk, dat zoo'n boek, feitelijk den geheelen winter in handen is .geweest. Gugel, geschiedenis van de Bouwstijlen, werd in 't geheel twintigmaal uitge leend. Dat is geen werk, om zoo maar eens even In twee weken onder de knie te hebben, die boekerij1 bezit er dan ook drie exemplaren van. De lezers van de Technische Boekerij weten wel wat goed is. Gretig zijn ze aangevallen op de bouwkundige leer boeken van Plassckaert en Scholten, op H. J. de Groots Handboek voor Timmerlieden. Ook de smeden heb ben getoond, dat zij, en terecht,, hun kennis niet alleen meek zoeken inde praktijk van de smederij. De zes boe ken, die de boekerij hun tot heden kan aanbieden, zijn te zamen vijf en negentig maal uit geweest. Maar de hoogste cijfers worden uit den aard van de zaak behaald! door he.t hoofd stuk stoomwerktuigkunde en electri citeit. Alleen de scheen- en de siga renmakers hebben den weg naar de Technische Boekerij nog niet ge leerd. Met meer cijfers behoef ik den le zer niet te vervelen. Hij heeft aan de opgesomde al .gezien, dat deze kleine bibliotheek haalr doel niet heeft ge mist. Zij zal nu ook wel verder groei* en, in lezers en in contribuan ten. Want het spreekt vanzelf, dat zij, de eersten op prijs stellende, het buiten de laatsten niet redden kan. Het zal af en toe wel voorkomen, dat de lezers indirect de bijdragen aan brengen, zooals gebeurd1 is met de Hollandscbe Spoor, die toen haar aandacht er op gevestigd werd, dat verschillende arbeiders aan hare werkplaats van de bibliotheek gebruik maakten, daaraan een jaarlijksche bijdrage schonk. Zij die gaarne bij die boekerij als lezer willen worden ingeschreven, moeten 'dus nu maar geregeld dit blad nazien voor de advertentie, waarin de bijzonderheden daarvoor zullen worden meegedeeld. Kosten zijn aan die inschrijving niet ver bonden en ook de boeken worden gra tis uitgegeven. Alles wat de lezers te betalen hebben is vijf cents voor den catalogus. Billijker kan het waarlijk al niet We leven toch wel in een eigenaar- digen! tijd. Eén tijd, waarin aan den oenen kant aan hen, die zelf niet al les kunnen aanschaffen, kosteloos of bijna kosteloos gelegenheid tot ver dere ontwikkeling wordt aangebo den waarin aan .den anderen kant van die gelegenheid een. ruim en dankbaar gebruik wordt gemaakt. Inderdaad, er heersebt energie on der onze mannen van de techniek. Dat bewijzen de talrijke overvolle teekenscholen, dat bewijst ook weer het welslagen van deze technische boekerij. En het is niet zonder be- teekenis, dat een kleine kerel van een jaar of vijftien, zich aanmelden de als lezer, op dé vraag wat zijn vak was, met fierheid zei i k hen el e c- t r i ce n. De teQhniek „gevoelt" zich. Zoo moet het ook. J. C. P. Mtenlandsch Overzicht EEN MANIFEST TEGEN DE RUS SISCHE REVOLUTIONAIREN. Graaf Kqnovnitsin, voorzitter van de afdeeling Odessa van den Bond van Russische mannen en aanvoerder dér Zwarte benden, heeft een grootsch ma nifest tegen de revolutionairen uitge vaardigd. Heit luidt als volgt Ik verklaar aan al die schurken, aan die laffe moordenaars, welke in T verborgen aanvallen, aan hun op- auiers, die ter sluiks geld voor de re volutie geven en dé moordenaars toe juichen ik verklaar aan die schur ken, Joden, revolutionairen, hun be schermers en ophitsers, dat zoo een der lafaards van die gemeene bende het waagt een lid van den Bond van Russische mannen., een gouverne mentsambtenaar of een der vreedza me inwoners aan te randen of naar het leven te staan, hij op de plaats zelve zal worden gedood, zoo hij in handen valt van een. der leden van den Bond van Russische miannen. Wat mij betreft, als de goede God wil, dat ik omkom door de hand eens misda digers, dan draag ik het geheele Rus sische volk op om genadeloos na mijn dood bij honderden en zelfs bij dui zenden .alle revolutionairen uit te roeien, die inmiddels straffeloos schrik en ontzetting zaaien onder de vreed zame Russische bevolking onder de vaan dier vrijheidsbeweging. Men moet denken aan het Russische spreekwoordTegen groote kwalen hooren groote middelen". DE BUITENLANDSCHE CONSULS IN GEVAAR. De waakzaamheid dér autoriteiten tó Petersburg spitst zich op de ver ijdeling van een moorddadig plan der revolutionairen, die het op dé vreemde consuls te St. Petersburg hebben gemunt. Tot nog toe is geen enkele aanslag gelukt, doch verschil lende reeds voorgekomen pogingen manen to.t voorzichtigheid1. Te vermelden is, dat de aanslag plegers voor dei-gelijke geviallen een verkleeding als Russisch officier ge kozen hebben. DE DOOD EENER MOORDE NARES. De moordenares van generaal Min heeft voor den krijgsraad, die haar ter dood veroordeelde, de volgende toespraak gehouden: „Gij weet zeer goed, dat gij om komen zult als jakhalzen op liet „oogenblik, dat uw onmenschelij- „ke privilegiën u zullen zijn ont- nomen. Door de' vervolgingen is „de revolutionaire geest ver- .sterkt. Regeeren, zooals gij dat „verstaat, is gelijkluidend' met „plunderen, misdaden begaan, „brandstichten, moordenHet „autocratische en bureaucratische „gebouw blijft alleen nog door „zijn daden van terrorisme over- „eind. De lange geschiedboeken „der Russische regeering zijn met „bloed geschreven, maar tibans „kunnen geen onderdrukking en ..geen manifesten de nationale he rweging meen- tegenhouden. „Gij gaat mij ter dood veroor- „déelen, hetzij door hangen-, bet- „zij door de kogels. Ik zal slechts „één gedachte .hebben de hoop „dat mijn medeburgers mij zullen „vergeven, dat ik zoo weinig „heb vermocht! Ik kan hun „niets moer geven dan mijn leven, „maar ik sterf in het vaste ge- „loof, dat de dag nabij is, waarop „de troon vallen zal en de zonder „vrijheid .schijnen over de gan- „scbe uitgestrektheid der velden „van Rusland Zooals men weet is het doodrvonn-s Zaterdagavond voltrokken. OPROER TE SIELCE. De berichten uit Siélce in Polen zijn verschrikkelijk. Zaterdagavond om 8 uuir begonnen dé moordpartijen op soldaten en politie. Woedend vielen de 'troepen, op hun beurt, het Joden- kwartier aan en verwoestten daar alle woningen en winkels. In drie straten werden alle huizen verwoest en hon derden menscben werden gedood en gewond. Het schijnen dronken reservisten te zijn geweest, die de moorden begon nen. Troepen hebben de stad omsin geld en verbieden den toegang. Dén geheelen Zondag heeft dé slach ting voortgeduurd. De soldaten vie len alle burgers, Ghristenen en joden aan, stalen en moordden zonder on derscheid. De regeering zond een. regiment in fanterie om de orde te herstellen. Onder de Israëlieten van Warschau is een paniek uitgebroken. Volgens berichten van 10 September uit Sielce echoten des morgens om -acht uur de troepen daar met kanon nen. Twee l uizen- werden in puin ge legd', honderd persomen werden ge dood, twee honderd gewond. Het aan tal arrestaties bedraagt ongeveer dui zend. De stad is als uitgestorven. Nie mand wordt er in toegelaten. Uit andere L'anden. DE BISSCHOPPEN-CONFE RENTIE IN FRANKRIJK. Ter conferentie hebben eenige ver zoeningsgezinde bisschoppen voorge steld, een deputatie naar minister Briand te zendön, om met hem nog te onderhandelen o ver de uitvoering der Scheidingswet. De meerderheid der bisschoppen heeft dit voorstel evern wel terstond beslist .verworpen. De voorstóll er.s hadden den minis ter bevredigende verklaringen willen, ontlokken over de uitlegging en toe passing van artikel 8 dier wet. Dit ar tikel laat, ingeval verschillende cul- tueele vereenigingen dezelfde kerke lijke goederen voor zich vragen, de beslissing aan den Raad van State, die, zoo moodig, ook beslissen moet, welke van de gesc'halh ebbende vereeni- ginigen zich, in overeenstemming met artikel 4, behoorlijk georganiseerd heeft. De meer dierheid' dezer bisschop pen-conferentie stelde zich, volgens den „Figaro" tégenover dit voorstel op liet standpunt, dat er volgens de encycliek, geen ruimte meer is voor onderhandelingen tusschen die bis schoppen en de regeering, maar al leen nog tusschen de Regeéring en den Paus zelf. Briand eu Olemenceau hebben ver- klaard, vertegenwoordigers der bis schoppen te willen ontvangen. Nu kan daar dus niets van komen. DE OPSTAND OP CUBA. President Palimia hééft het Congres van Cuba tegen dén 14den dezer in buitengewone zitting bijeengeroepen, om over den toestand te beraadsla gen. Tusschen Herradura en Consolacion heeft een nieuw gevecht van opstan delingen met regeéringstroepen plaats gevonden, waarvan de uitólag nog niet bekend is. Stadsnieuws ORGELBESPELING :n de Groote of St. Bavokerk te Haar lem op Donderdag 13 Sept. 1906, des namiddags van 23 uur, door den heer W. Ezertman, Programma No. 1. Concert op. 4 No. 4, C. F. Handel. No. 2. Mélodie, A, Guilmant. No. 3. Sonate No. 18, J. Rheinberger a. Fantasie. b. Capriccio. c. Idylle. d. Finale. No. 4. Prélude (Le Déluge), Saint- Saëns. In appèl. De dienstweigeremde landweerman C. Krill er is onder militair geleide van Haarlem overgebracht naar Utrecht, ten. einde voor het Hoog- Militair Gerechtshof in appèl té wor den gehoord. Steno gr af i e. Aan den heer A. van den Bosch, te Haarlem, is Diploma A voor de zui- ver-e toepassing van het Correspon dentieschrift en vertrouwdheid met het systeem „Stolze-Wéry" verstrekt. „ONDER ONS" IN UTRECHT. S. schrijft in de „Utrechtsche Cou rant" o. m. het volgende over dé eer ste afdeeQdng, gemengde koren, van het concours van „Euterpe" te Utrecht cp Zondag j.l., waarin „Onder Ons'' van hier uitkwam. „Drie vereenigingen hadden inge schreven, en alle drie kwamen ten strijd, al lieten de eersten zich1 wat wachten. „Oefening baart Kunst", het impo sante Amsterdamsche koor van. 200 dames en heeren, onder leiding van den heer Jac. Presburg, zong het eerst. Verplicht koor was een „Koraal-Mo tet" van den heer Van Westhrene, die als president der jury fungeerde. 'n Hooigst ingewikkeld1, tallooze moedeflij-kheden biedend, vrij-modern geschreven werk, deze compositie, 't Heeft prachtige momenten, zoo als b.v. dén inzet, het slot, en het deel waarin het koraal „Den hoogen God" enz. op den voorgrond treedt. Maar er zijn ook verschillende passages in, die dicor hun geforceerde wrijvingen en vreemde oplossingen minder bekoren. In ieder geval een zeer zwaar werk voor gemengde koren, wel waardig om in eén hoogste afdeeling te wor den uitgevoerd. Ik heb bij de eerste uitvoering, door „Oefening baart Kunst", de composi tie van Van Westhrene niet dadelijk helder voor den geest, gekregen. Of dat lag aan dé uitvoering of aan de eerste auditie, kon ik niet zeggen, wel moet ik zeggen, dat bij de tweede uit voering (door „Zanglust") de détails zich al wat meer afteekonden, doch dat eerst bij de uitvoering door „On der Ons" het mooie er van tot mij kwam. Voor een deel ligt dit ongetwij feld aan het niéuwe en vreemde der compositie, maar voor* .een en .ander, en voor een zeer groot deel, toch óók aan cle uitvoering. .Onder Ons" deed de détails zóó ispreken, voerde het ko raal uit zijn omlijsting van muzikale figuren zóó vooruit, dat dJeze uitvoe ring van hét verplichte koor zeer ze ker 't hoogst stond. Wij moeten nog iets zeggen over de voorgeschiedenis van deze composi tie. De directeuren der mededingende vereenigingen hebben, namelijk te vo ren aan „Euterpe" en aan de jury doen weten, dat zij .dan alleen zou den komen zingen, wanneer de eerste prijs in ieder geval zou worden toege kend, met het oog op het h. i. onmo gelijke om deze moeaelijke compositie in zoo betrekkelijk korten tijd' geheel naar den eisch van een. concours der 'hoogste afdeeding, dus zoo goed als vlekkeloos, in te studeeren. De vrije koren wareu wat bij ver eenigingen als deze natuurlijk is uitmuntend. Brandts Buys' ,,'n Stem in Rama", klonk machtig, de twee werken van Gounod voldeden het pu bliek zeker meer, en allermeest het. prachtige „Le Vendredi Saint", dat. evenwel ook zóó .superieur werd ge zongen als men zelden of nooit zal hoo ren. 't Was buitengewoon, deze praes- ta.tie van. Haarlem's koor „Onder Ons" Da jury gaf, én dat deed ons genoe gen, met 6—1 aan deze vereeniging, onder den heer Pielage, den eersten prijs: gouden medaille en j250. „Al- gemeene Oefening", onder Presburg, kreeg den twééd en prijs1, verguld zil veren medaille en 125, met algeanee- ne stemmen, v^at ons eenigszdns ver wonderde. En „Zanglust" won den derden prijsverguld zilveren medail le en 75. DE EEREWEDSTRIJD. Tw.ee vereenigingen1, die „Ondér Ons" heetten, moesten, mededingen in den eere-wedstrijd. De groote Haar- lemscbe en .de kleine Utrechtsche. De groote Haarlemsche vereeniging had haast. Ze zong het eerst, maar het its niet goed zingen met hét hor loge in de hand, den hoed op het hoofd en het gevoel van: „als ik maar niet te laat. kom met al die meisjes!" in het hart van den directeur Men zong .het verplichte koor van Van Westhrene nog eens, maar dit maal zeker niet zoo goed als de eer ste maal. Toen de laatste toon van het „Amen" wegstierf, holden ze al naar 't Malieb aanstatio n. „Onder Ons" uit Utrecht, de kleine vereeniging onder Göbel's directie, zong tocli op haar gemak, gedistin geerd, met kleur en nuance en zelfs beter in toon blijvend dan dés mid dags (toen men iets Mom) het „Ex.au- Deus" van Florence 'tWas een spanning! De jury oordeelde echter heel te recht niet naar de kracht der ver eeniging, maar naar de praestatie van heU o ogenblik, en zoo werd1 „Onder Ons" van Utrecht met den eersten eere-prijs, dén zilveren Lauwerkrans, bekroond. De jury gaf deze beslissing met zes stemmen tegen één een groot succès voor onze stadgenooten, die dan ook uitgelaten waren van vreugde. „Onder Ons" uit Haarlem kreeg den tweeden eere-prijs, de zilveren me daille van H. M. de Koningin-Moe der." Maandagavond werd er blijkbaar een beetje gefuifd op de gewone re petitie van deze vereeniging. De Hout straat-wandel aai- hoorde uit de boven zaal van „Neuf" vroolijke feestlied jes, hoera's en lang-zal-hij-leve's Min- ken. Dat lang leven wenschten de zangeressen en zangers zeker toe aan den heer Pielage, hun kranigen di recteur, die hen zoo schitterend ter overwinning liéeft geleid. Mej. Hermine Schol ten werd tot eerelid der vereeniging benoemd. Naamlooze Vennootsch ap. De Staatscourant bevat de statuten van de Naamlooze vennootschap tot exploitatie van de margarinefabriek, voorheen onder de firma J. van de Griendt en Zoon, te Haarlem, opge richt voor den tijd van 45 jaar. Het kapitaal bestaat uit f 200.000, verdeeld in 200 aandeelen van f 1000 elk, welke alle zijn geplaatst en voh gestort. Het bestuur wordt opgedragen aan een "raad vau bestuur, bestaande uH I, 2 of 3 leden. Voor 'het eerst zijn als zoodanig benoemd de heeren Gerardus Nico- laas Josephus van de Griendt, Jan van de Griendt .en Hubertus van de Griendt. Militaire Zaken. De sergeant-fourier FortgensL van het 10e Regiment Infanterie, alhier, iri garnizoen, wordt op 17 September bevorderd tot sergeant-majoor-admL nistraféur bij het 2e Bataljon van het korps te Den Helder. Variété- en Operette-voor stelling. Zondagavond zal voor het eerst het Amsterdamsche gezélschap „Excel sior1" in de Vereeniging optreden, wélk gezelschap staat onder directie van de heeren Michell de Cock en P. Kohier, en waarin ook medewerkt de bekende komiek Abraim de Winter. Er is een heel aardig programma samengesteld, vermeldend o.a. de ko mische operette „Alles ontdekt". Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie-rubriek. O d hol! Maandagavond omstreeks zeven uur. geraakten op de Kleverlaan twee paar den op hol, bespannen voor een ledi gen verhuiswagen, doordat zij schrik ten van een automobiel. De dieren holden den Schoterweg op en werden bij de Schoterbrug gegre pen door drie huzaren. Eene w ij zi ging. Ingevolge besluit van de Staten van Noord-Holland' wordt het Regle ment. op de uitoefening der jacht en visscberij in deze provincie gewij-- zigd als volgt lo. het woörd „peuren" aan het slot van art. 2 wordt geschrapt, en 2o. 'het woord „hengels" in dat zelfde artikel te vervangen door de woorden „hengels (peuren)". Faillissementen. Bij vonnissen van de Arr. Recht bank alhier, dd. 11 September 1906, zijn in staat van faillissement ver klaard lo. Henri Bernard Johan de Jong. van Lier, commissionair in assuran tiën, wonende te Heemstede. Recü- ter-commissaris Mr. C. G. von Ree- ken. Curator Mr. Johaii Spoor. 2o. Henri Willem F ieder ik de Jong van Lier, commissionair in assurau- tien, wonende te Heemstede. Rechter commissaris en curator als voren. Bij vonnissen "der Arr. Rechtbank alhier, dd. 11 Sept. 1906, zijn opgehe ven de faillissementen van lo. Claas Hondius, winkelchef te Haarlem, uitgesproken 21 Aug. jl., en 2o. Hendrikus Slootbeelc, barbier en winkelietr te Lisse, uitgesproken 30 Aug. jl. De med aill es voor den mm ziekwedstrijd. Ter aanvulling van het bericht in ons vorig nummer, zij gemeld, dat de medailles voor den muziekwedstrijdi in hét Brongebouw, afkomstig zijn van de békende firma Begeer te Utrecht en gegraveerd door den heer W. Andrea, alhier? Aanhouding. Maandagnamiddag is door den agent-rechercheur Jansen te Bloe- mendaal aangehouden de dievegge van het pakje japonstof met voering II. Zaterdag door juffrouw D. achter gelaten in den winkel van De Wit aan de Botermarkt.. Zij is genaamd C. A., M. W., oud 43 jaar en gehuwd en had het pakje nog in haar bezit, dat in beslag is genomen. Proces verbaal is tegen haar opgemaakt. Te water! Gisterenmiddag viel aan den Hee rensingel een kind te water. Een straatmaker, die aldaar werkzaam was, begaf zich gekleed te water en redde den da-enkel ine.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1