NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7123 Verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen ZATERDAG 16 SEPTEMBEB 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN; Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 1.20 1.30 1.65 0.02 H 0.37,4 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. v Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. IHENOA ZATERDAG 15 SEPTEMBER. Congres Gézonidhéildsiégeiing. Vergadering Ned. 'Heidemaaltsdhap- pij. Excursliés. Oafézaal De Kr oom. Kümstler Salon Qrohiester Muziekuitvoering, 4 tot 5 vur en half acht uur. Teyler'is Museum. Rembnaiïdt-ton- toomsteüimg, 11—4 uur. OM ONS HEEN CCCLXXXI. WAT DE AUTOMOBILISTEN ZELF WEL ZEGGEN. Het publiek is iin de laatste dagen bezig geiweest, -de automobilisten te vervloeken, te verbaamen van de al gemeen© wegen, te jagen naar spe ciale banen, te veroordeelen tot ge ringer snelheid dan die wordt toege staan aan een kedshond op zijn morgenwandeling een en ander, wél to verstaan, in gedachten, niet in werkelijkheid. En dlat alles naar aanleiding van één, zegge één onge luk. Want bij het ongeval in de pro vincie Utrecht lag d'e schuld zóó be slist aan het slachtoffer, dat eerst den eenem kant uitweek en daarop, zon der één enkel geldig motief, den weg weer oversteken wou, waarbij hij door de auto gegrepen werd, dat nie mand zijm partij kiest en iedier, hoewei diep betreurende, dat zoo iets gebeuren moest, den chauffeur, van alle schuld ontslaat. Nu is het toch, ook voor menschen die alle automobilisten maar liefst ge hangen of voor 't minst voor eeuwig- uit Nederland verbannen zouden wil len zien, wel de moeite waard om te weten, op welk standpunt de automo bilisten zalf tegenover deze en soort gelijke ongelukken staan. En al kun nen wij moeilijk de medning van alle snedwagenrijders op dat istuk gaan in winnen, hun orgaan ,,De Auto" zal over 't algemeen dtii' opinie wel weergeven. In het nummier van 13 September schrijft de redacteur G. F. S. (tednbuch) over het geval een lang artikel. Voor af laat 'hij zonder veiel kieskeurig heid aan den dag te leggen, -allerlei berichten gaan over het ongeluk op den Zandvooirtsohien weg en schrijft daarbij aan 't Handelsblad" het va derschap toe van het schrijven van notaris Kaag, dat aan ons blad toe komt. Overigens onthoudt de schrij ver zich van coonmentaar. Hij wil het eventueel gerechtelijk onderzoek niet vooruitloop en, miaar „mochten er ter men gevonden worden om die delin quenten strafbaar te stellen, dan zal" (verwacht bij) „met de no-adige streng heid opgetreden worden. Op deze wij ze aüeen zal liet mogelijk zijn, den chauffards tot g.eonatigdlhedid en rede te brengen." Ilc denk de Fcanisdhe taal niet te veel geweld aan te do'en, wanneer- ik het woord chauffard met dolle man vertaal. Tussohen haakjes, het bezwaar van 't publiek is juist, dat er zoo zelden „termen gevonden wor den." Overigens is voor 'ben, die heil verwachten van een soort ondeiTin- gen politiedienst onder de beoefanar ren van de snelwagensport zelf, de verklaring van den heer Steinbuch dat alleen door streng optreden der justitie de dollemannen ouder hen tot reden zijn te brengen, ongetwijfeld een teleurstelling. Evenwel blijft de redacteur 'hier niet bij Staan, maar geeft eeue be schouwing ten beste over het vrije verkeer op onze wegen, uit het oog punt van Den wandelaar, den wiel rijder, den rruotorfiotser en den auto mobilist. De wandelaar,- zoo zqgt bij, waant zich de oudste rechten te hébben feitelijk heeft hij die ook. Hij moet echter met den stroom van den' voor uitgang 'medegaan en de nieuw ver kregen rechten van andere latere bijgekomen vervoermiddelen dul den, ook waar die in zijne eens ver kregen rechten treden. Het is nog niet lang geleden, dat de wandelaar en het rijtuig het monopolie hadden op den weg. Den wandelaar was het toe gestaan langs 'a Heeren wegen te droo- niem en zich aan zijne overpeinzingen over te geven, zonder zich. om Tets tor wereld te behoeven te bekommeren. De voerman kon zich op den open land weg aan Morpbëus' aromen toever trouwen zijn paard zou hem wel aan het doel brengen en verder bad hij r-dets te vreezen. Een verandering kwam hierin toen de fietser ook zijn rechten op den weg kwam eischén. Slechts nooide Werd hem hierop eenige ruimte door den wandelaar gegund. De. voerman bekommerde zich wel het minst om hem, zijn rust was hem meer waard. Met den j eugdigen oveirmoeld vaai een beginneling eischte de fietser voor zich zijn rechten op den vrijen weg, waarbij hij natuurlijk vaak genoeg in botsing kwam met de ander'© recht hebbenden. Zijn1 toestand werd gun stiger, toen de frets in ruimere mate in handen kwam van het wandelend publiek. Ook de werkman gebruikte dit praktische vervoermiddel, en schat te het naar waarde. Thans zo.u men lachen om de draconische bepalin gen, die nog Slechts enkele jaren ge leden voor de fietsers nooidig geoor deeld werden." Tot zoover die heer Steinbuch. Ili roep mijin medefiotsiers op, om te ge tuigen of dat niet waar is. Zijn wij den nijdige-n wandelaar van vroeger al vergeten, die ons geen duimbreed van dén weg afstond en dien voerman, d-e op een smallen weg er plezier, j.a plezier in had om ons, als hij 't ge daan kon krijgen, den berm van den v/eg op te drijven En nu De wan delaar kijkt niet meer grimmig en de voérman op den bok haalt behoorlijk uit, wiant als zij zelf niet heit fiets- rijden veaistaan, hebben ze toch; zoons en idochtars en neven en nichten, die er aan dóen. Nu gaat d© heer Steinbuch een stap verder. „Hierna kwamen", zoo schrijft hij, „do 'automobiel en die motorfiets, en dezelfde strijd zal door deze vervoer middelen gestreden moeten worden tegen de andere rechthebbenden op 'dein vrijen, weg. Deze strijd, zal hard nekkiger en langduriger zijn, omdat bedöieide vervoiemmiddelem door hun hoogeren prijis .niet zuilk een ruime verbreiding zullen krijgen als de fiets., door hun grootere massa en kracht dus door het grootere arbeidsvermo gen, in beweging zijndé, een grooter gevaar medebrengen in geval van botsing. Waar den fietser en motorfietser ■gematigdheid ingegeven wordt door de omstandigheid', d'at zij ingeval van botsing het slechtst er aan toe zullen zijn, 'daar zal tegen den woesten auto mobilist op andér© wijze opgetreden moeten worden. Dat er hier en daar nog wild wordt geredlen, zal ieder automobilist gaar ne 'erkennen en het zijn deze woeste lingen, die het automobilisme 't meest in discrediet brengen en tegen wien iedere ware automobilist en toerist volgaarne den strijd zal aanbinden." Dat verklaart de redacteur van „De Auto", de woordvoerder dus van. de snelwageribestuurders. 't Is knap en kloek gezeild, maar hoe moet tegen den1 woesteling onder de automobilis ten worden opgetreden? Alleen door de justitie, wanneer er een ongeluk gebeurd is? Kan er niets worden ge daan, om ongelukken te voiorko- xnen? De schrijver weet geen ander mid del, althans hij noemt er geen. Want wel houdt hij een uitvoerig (en niet onjuist) betoog over het gebrekkig of in 't geheel niet uitwijken van wan delaars, wielrijders en voertuigen-, maar de positie van den automobilist bii dit alles verliest hij wel wat uit het oog. Ik wil maar zeggen, dat wan neer wandelaars, fietsers en voerlui verplichtingen hebben tegenover de sneTwagens, de bestuurders dielr auto's op hun beurt verplichtingen hebben jegens d© andere stervelingen, die van den openbaren weg gebruik maken, voornamelijk ten opzichte van hun snelheid. Het lijkt mij dwaasheid, om een automobilist een vaart van 10 K M. per uur voor te schrijven, even goed kan men zijn auto verbeurd verklaren, want het genot van deze sport zit juist in die snelheid en die snelheid kan ook geen kwaad; wan neer 'Ze mlaaa' niet overdreven wordt, en de besturing van den snelwagem wordt toevertrouwd aan geschikte personen. En op dat laatste komt het, dunkt me, aan. Wie zijn over 't algemeen d'e menscheu, die in Nederland de auto's belsturen? Jongens van acht tien of twintig jaar, personen dus juist op den leeftijd', waarin men al les kan en alles durft. Stel u voor, dat de Htohandsche Spoor -een jongen van twintig jaar als machinist op een lo comotief zetteEn die is nog wel aan rails gebonden De auto, die even snel lean gaan als een locomotief, heeft toiegang tot alle rijwegen en is ge woonlijk in handen' van iemand zon der beizadigdheiid en zonder ervaring. En nu zou ik, die waarlijk gieten vijand' ben van dien snelwagen, maar hem die plaats in de samenleving wil gunnen dié hem toekomt, nu zou ik aan den heer Steinbuch, als woord voerder van dó 'automobilisten, die vraag willen stefllen, of hij niiet meent, dat er all vóel gewonnen zou zijn, wanneer de leeftijdsgrens voor -een chauffeur, di'e door een lichtvaar dig wetsartikel op •achttien jaar is bepaald, werd veranderd in bij voorbeeld 25 en zoo jia, of het dan niet ligt op den weg van d'e Nederlamd- sche Automobi'edclubwaarvan zijn blad het officieel orgaan, is, om zoo danige wetswij'ziging aan die Tweede Kamer te verzoeken. J. C. P. Sfflitenlasdsct Overzicht HET CONGRES DER CONSTITU- TIONEEL-DËMOCRATEN. Volgens de Times staat het vast, dat: Stolypin besloten heeft, 'het bij eenkomen van het congres der con- stitutioneel-democraten niet toe te staan dan op voorwaarden, die de partij niet wil aannemen. Het con gres zal daarom in Finland of Zwe den bijeenkomen. STOLYPINS HERVORMINGS PLANNEN zullen aan een buitengewone minis terraadszitting op Peterhof worden voorgelegd. Volgens het Nowoje Wremja welk blad intusschen -opnieuw noodzakelijkheid eener dictatuur be toogt zal men iaan de Doema over laten uit te maken of aan do boeren dezelfde rechten kunnen worden toe gestaan 'als aan de andere burgers, een vraag, dSe ingewikkeld is ten gevolge van de iwetten op het. boe- ren-grondbezit. Voorts zal, volgens dat blad de Doema over de afschaf fing deT beperkende bepalingen te gen de Joden zelf hebben te beslissen, dus zonder desbetreffend voorstel van regeeringswege. JODENVERVOLGINGEN. Een Reuter tel ©gram uit Odessa meldt, dat daar de muren bedekt zijn -met aanplakbiljetten, die een oproeping van de Vereeniging van het Russische volk aan de bevolking bevatten om alle Joden uit te roeien. De leden dier Vereeniging gaan alle huizen binnen en nemen de adressen der Joden o-p Zoowel onder de Joden als onder de Christenen heerscht groote angst. Toen Dinsdagmiddag in de geteis terde stad Sialce een gesneuveld sol daat met militaire eer werd begra ven en tegelijk een aantal Joden wer den bijgezet, ontstond' er onder de aanwezige Joden -een pandek wegens het lossen van een saluutsalvo. Daar door dacht het garnizoen, dat de Jo den een aanslag beraamden en t be gonnen zij toen maar weer in de bee- le stad te schieten en( te moorden en dwongen de enkele winkels die open waren om te sluiten. In het hospi taal werden een 20-jarige ziekezuster en de portier gedood en 2 wegens h-un wonden opgenomen Joden op nieuw gekwetst., De schuldige van dit beele moord- bedrijf moet een eerste-luitenant der dragonders zijn, Tikanofski, die in dronken toestand zijn soldaten tot de moorden aanzet. Op het plein bij -het stadhuis zijn 2000 Joden als vee bij eengedreven die zullen Langs admi nistratieven weg worden verbannen naar vast aangewezen verblijfplaat sen. HET AANTAL SLACHTOFFERS van het pogrom wordt nu opgegeven als 142 dooden en 450 zwaar en licht gewonden. In blijvgnde hechtenis zijn genomen 280 personen. Stolypin jheeft een hoofdambtenaar naar de stad 'gezonden om een on derzoek in te stellen. Een Reuter-telegram uit Odessa zegt, dat van een bijzonde-ren cor respondent bericht is 'ontvangen dat bet dorp Koepen, to het district Ka rn enez, door 200 Joodische families bewoond, door de boeren uit den om trek geheel is uitgeplunderd m ver brand. Naar het bericht meldt zijn veile dorpsbewoners vermoord of in de vlammen omgekomen. DE TSAAR EN ZIJN FAMILIE OP REIS. Het Petersburgsche Telegr aaf agent schap meldt De Tsaar en die Tsarina begaven zich Donderdag met 'hunne kinderen aan boord van Ihiet jacht „Standard" voor een tochtje van ©enige dagen op de Fiusche golf. De ministers van het keizerlijke hof en van marine verge zelden hem. TURKIJE EN BULGARIJE. De Porie heeft een rondschrijven gericht aan hare buitenlandsche ver tegenwoordigers, 'bestemd om te wor den medegedeeld aan de .groote mo gendheden. Dit rondschrijven heeft ten doel de mogendheden voor te be reiden op de krachtige militaire maatregelen, die de Porto wil ne men. Turkije verklaart, dat het niet lan ger kan dulden, dat Bulgarije oor logstoebereidselen maakt en diat het bösloten is die met maatregelen van denzelfden aard te beantwoorden. DE OPSTAND OP CUBA. - Volgens berichten uit Washington aan de New-Yorkscbe bladen, geeft de toestand op Cuba der Amerikaan- sche regeering thans aanleiding tot ernstige bezorgdheid. De ambtenaaien aan het ministerie van bui ten land- sche zaken, -die voor een paar dagen nog verklaarden, dajt president Pal- ma gemakkelijk in staat zou zijn den opstand te bedwingen,, moeten thans toegeven, dat de toestand bij den dag ernstiger wordt. Het gevolg hiervan is, dat, naar thans officieel ils medegedeeld, nieu we oorlogsschepen naar de Cubaan- sche wateren gezonden zullen wor den. De „Denver" heeft per draad- looze 'telegraaf last gekregen zich ter stond na.ar Havana te begeven. De kanonneerboot „Marietta", dié met een Amerikaansch eskader in de wa teren van Dominica kruiste, is ver trokken naar Cienfugos, op de Zuid kust van Cuba. En volgens een be richt uit Portsmouth loopt aldaar het gerucht, d'at de kruiser „Taeoma" eveneens binnenkort naar d'e Cu ba ansche wateren gezonden zal wor den. De commandant van dit laatste schip heeft ten minste reedis last ge kregen zich voor een kruistocht ge reed te houden' en levensmiddelen en ammunitie aan boord te nemen. Men verwacht, dat de kruiser „Des Moines", -die, zooals wij gemeld heb ben, naar Key West vertrokken is, binnenkort eveneens naar Cuba gaan zal. De onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken beeft aan eender vertegenwoordigers van de pers ver klaard, dat, wanneer de regeering schepen zendt, dit alleen is omdat de opstand zoo-danige afmetingen heeft aangenomen, dat het noodzakelijk geworden is, maatregelen te nemen •tot bescherming der Amérikaansche belangen op Cuba. Naar men zegt, is het president Roosevelt, die reeds sedert verschei dene weken de politiek van het kabi net in de Cubaansche aangelegenhe den bestuurt. De correspondent v-an den „Lokal Anzeiger" te New-York seint, dait thans ook voor Havana de staat van beleg is afgekondigd. Een besluit va.n den president verbiedt de stad met ©enig voertuig zonder een speciale vergunning te verlaten. Alle koffie huizen moeten om elf uur gesloten zijn; samenscholingen van meer dan drie personen zijn verboden. Het Cubaansche -congres, dat he den bijeenkomt, zal president Palm a machtigen alle gelden die na het vol doen aan de staatsverplicbtingen in de schatkist overblijven, te gebrui ken om den opstand te onderdruk ken. Alle tot dusverre door Palma gedane uitgaven zullen goedgekeurd iworden. Stadsnieuws Levering opgedragen. Naar wij ver-nemen heeft de aanne mer dier te maken spoorwegwerken al bier, de levering der benoodigtd© 250 kub. meter Noorsch graniet opgedra gen aan de firma V. II. J. Troupin. steenhouwer alhier. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE HAARLEM. - In de Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, -op 4 'dlelzer, wend! madledeéltog -gedaan van die sedert .die' vorige vergadering uit gegane stukken, waaronder een brief aan Burgemeester en Wötihoud'ors, did. 8 Augustus, behelzende Ibeft advies der Kamer omtrent de 'hiaar tot dat einde toegezonden voorloopige lijst van kiesgeredhti'glden voor döze Ka mer en volgens welk 'advies versdhil- lenide personen, ials de Briiesbevoegd heild verloren lhebbende, van die lijst zouden belhooren tie worden afgevoerd .Werd mededeeUinig gedaan van de Sedert de vorige vergadering ingeko men stukkien, waaronder .een brief van dien Dir.ectour-.Genier.aal der- po sterken en Telegraphic, ddl 18 Augustus, in antwoord op ihét sdhrijven der Kamer van 31 J-ull omtrent het adres van «e firma Gehr. Figée (zie de notulen d'er vergadering van 24 Juli), en welk ant woord aldus luidt: In -antwoord op nel ven vermeld scbrij ven heb ik de eer u te doen opmer ken, dat bij de wielt- van 15 April >1891 (Staatsblad no. 87), tot regeling -dier brievenpostenj, is bepaald, wat onder gedrukte stukken en' wat -onder nieuwsbladen wordt verstaan ©n wieflik port daarvoor varsdhuildigd is. Artikel 1, sub c, van genoemJhe wet verstaat ond'er niau'WisMla.dlen: .alle ten minste éénmaal per week verschijnen de couranten en tijdschriften. Die reclamekaarten dier firma Ge broeders Figée, welke wel d'en -naam „weekberichten" dragen,maar daarom nog geen „weeKMaüten" -z.ij.ix on wdkc to -het aan u gericht sdhrijven der firma, did. 2 Julli j'l., woiid'en aange duid als „periodiek verzonden kaar ten", kunnen naar de terminologie dór postweit niet vallen onder iheitgeei, deze wet verstaat onder „couranten en 'tijdschriften. 'Verzending per post tegen het tarief dar nieuwsbladen is daarom, niet mogelijk.- De postadministratie mist «de be voegdheid, h'iiecrop e enige uitzondering toe te laten-, zoadat aan het verzoek der firma Gebroeders Figée niet kan worden voldaan. Haar gedrukte kaarten dienen te worden gefrankeerd -Overeenkomstig het tarief, in -artikel 5 van genoemde wet voor gedrukte stukken vastge steld. Aangezien die beslissing van den Dir.-Generaal -aan- (de Vergadering juist voorkwam, werd besloten af schrift van 'diib schrijven 'te zenden' aan genoemd© firma, onder medecree- ïiog, dat de Kamer geene aanleiding heeft gevonden op dé -zaak :al:snog terug te komen. MANNENKOOR „GAECILIA". Op de aigem'eene vergadering, Don derdagavond gehouden, wardlen de aftredende bestuursleden 'de heeren J. A. NBieman, als 2© voorzitter, C. Bottelier .ais le secretaris ear 6. Koo- me als penningmeester herkozen. •Als tweede secretaris werd gekozen Idé heer J. van Dam, als commissaris (de iheer J. 'Lenterman en als Bilhl'iothie. caris 'die heer L. Th.iSwaalf. Tot ©ere-l'id werd benoemd de heer •A. Th. Piel age. Ter voorbereiding van- 'de feestvier ring ter herinnering aan liet 10-j arig bestaan der vereeniging, werd eene commissie uit 'de werkende leden ge kozen, die daartoe voorrteflilen aal overwegen. Specialiteiten - voor stelling. In dé Kleine Vereeniging zal» Zon dagavond weer een specialiteitenvoor stelling plaats hebben. Het belooft een aangename avond te worden, aange zien er een aardig programma is sa- Zoo zal de familie Nieuwenhuizen optreden met haar aardige voordradh. ten, duetten en trio's. Wij verwijzen naar de advertentie in ons nummer van Zaterdag ia.s. Een verbodsbepaling. Bij besluit van de Staten der pro vincie Noord-Holland1 is bepaald, dat het verbod-en is vee in de duinen of dutogronden, met uitzondering van •duinvlakten, los te laten loopen. De duinvlakten, waarin dat los loopen plaats heaft, moeten van de duinen afgeheind zijn en blijven. Gedeputeerde Staten zijn echter be voegd, in bijzondere omstandigheden van laatstgenoemde bepaling onthef fing te verleenen. NED. HEIDE-MAATSCHAPPIJ. (Vervolg.) In de na de pauze voortzette ver-, gadering van dé hoofdafdeeliing Zoet- 'watarvisscherij, dier Ned. Heidemaat schappij: kwam o. m. aan de orde da quaestie van hét visschan des nachts. De wenschelijkheid werd uitgespro ken, dit visschen te verbieden, met uitzondering voor dé riviervisscbarij en wel om detotrooperij tegen ta gaan. Aangenomen weiden nog de vol gende voorstellen Van de afdeeling Hee/rewa.arden De Nederlandsche Heide-maa-tschap- •pij dringe bij de Regeering aan op. •een spoedige behandeling van hei ontwerp-wet op de visscherijen, op dat er zóo spoedig mogelijk een eind kome aan de onhoudbare toestanden op de groote rivieren, wat betreft da strooperij en het uitmoorden der kleine visch. Van de afdeeling Aarla-ndérveen en Omstreken a. Hét fleuren wordt toegestaan, wanneer het water met ijis bedekt is b. Het visschen met de zegen wor de verboden van zonsondergang tot zons-opgang. Van de aid. Westzaan l a. Het bestuur der Ned. Heida- Maatschappij wordt verzocht stappen te doen opdat het Staatswater niet meer verpacht worde b. Het dring© er op aan, dat de •aalreep in gesloten tijd verboden worde. Een verslag der discussie over het voorstel van de -afdeeling Animersto! Bergambacht„Bij de Regeering aandringen op a. een dagelijkschen sluitingstijd voor die zalm-zegen- yiisscherijen van 's avonds 6 uur tot 's morgens 6 uur, en b. het vorbod 1 October zomer- of zoogenaamde paaizalmen te vangen of te verkoo- pen", welk voorstel zijn grond vond in den achterstand van -de zalmvis- sc'h'erij, z-al gezonden worden aan de Staatscommissie. De overige -punten werden aange houden, zoodat hierna dé vergade ring -dér hoofdafdéeling „Zoétwator- vlssoherij" werd gesloten. Te ruim halftwaalf werd heden de algemeen© vergadering geopend door den voorzitter van -het Bestuur, den heer II. J. Lovink, die in zijn ope ningsrede dank bracht aan Mevr.- Van Vliet en aan den heer Cramer, die hun landgoederen ter bezichti- igring van de duinbeplantingen open stelden. Vervolgens werd' de Minister van Landbouw, de 'heer Veegens, die on derwijl ter vergadering gekomen was, welkom -gebeeten, en .gewezen op den Vooruitgang v.a.n den o.rböid der Maatschappij, die haar uitgaven met 30 zag verméerderen, en thans over 180 ambtenaren en werklieden be schikt. Spr. wijst er op, dat zij, die critiek oefenen, niet beter kunnen doen dan kennis neanen van het werk dar Maatschappij, die in dat opzicht een open boek wil zijn. Spr. herinnert voorts aan de leden, die der Maat schappij door den dood ontvielen en aan -de onderscheidingen door H. M.; de Koningin aan verschillende leden verleend. Tegenwoordig blijken 18 afdieelln- gen. Het verslag van den Directeur werd onder dankbetuiging vastge steld, evenals de rekening over het vorig jaar. Raadsverkiezing. Men doet ons opmerken, dat de drie cand-idaten, die in dé bijeenkomst der R. K. 'Kiesvereeniging inzake de a. s. Raadsverkiezing werden ge noemd, niet uit "het bestuur, maar uit de vergadering zelve zijn voortgeko men. ORGELBESPELING to die Groote of St. Bavolcerk t© Haar lem op Dinsdag 18 Sept. 1906, dés namiddags van 1—2 uur, door den heer W. Ezenman, Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Adad'igo, Mozart. No. 3. Sonate No. 3, A. Guilmant. a. Allegro maestoso. b. Pastorale. c. Allegro con brio. No. 4. March© religieuse, Gigout. No. 5. Aria (Eüas), Mendelssohn. MiTIt'aiire Zaken. De loting van de ingeschrevenen voor dé nationale militie der lichting 1907 zal voor wat de gemeente Haarlem betreft plaats hebben als volgt Op 17 October a.s., te 9 uur v.m., dooT lien wier geslachtsnamen begin ner. met de letters A tot en met F. Op 18 October a.s., te 9 uur v.m., de letters G tot en met O. Op 19 October a.s., te 9 uur v.m., door de overige ingeschrevenen.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1