Sport en Wedstrijden Uit de Arbeiderswereld Land en Tuinbouw Rechtszaken Leger en Vloot Gemengd Nieuv/s naars-Vereeniging, 'iouden.de een ver zoek om een leening van 500 voor te voeren propaganda. Terug-betaling zal zeer spoedig plaats helbben. Na eenige toelichting door den secre taris werd: besloten die leening te ver strekken. Het weekblad van den A. N. D. B. schrijft: „Dezer dagen weid ons medege deeld dat een -patroon te Amsterdam die gewoon is zijnen werklieden het loon op de feestdagen uit to betalen, het voornemen llieeft te kennen gege ven, /hen dit voortaan te laten inha len, door gedurende enkele weken on betaald eenige uien langer te laten werken. Het spreekt vanzelf, dat, ais dit ge rucht waarheid bevat., de betrokken weriklieden daarop niet mogen ingaan Het is ongetwijfeld hooge uitzonde ring in onze industrie, dat het loon op feestdagen wordt betaald. Maar een .patroon, die het sinds jaren doet, kan het nu ook doen; en er bestaat geen enkele reden waarom juist nu een verandering moet komen. Bovendien is het niet geoorloofd den vastgestelden weiktijd ii overschrij den en kan reeds daarom van in/halen geen spraike zijn. De werklieden zul len zich dit wel voor gezegd willen houden, en, tussdien haakjes, de patroon ook, opdat wij geen moeilijk heden nalat elkander krijgen." BRANDEN. Te Nieuw-AïnstercLam is de woning van den heer J. Louwes door onbeken de oorzaak afgebrand. De inboedel ging geheel verloren, terwijl een ge't ön een hond in de vlammen omkwa men. Alles was verzekerd. TEGENVALLERS. Voor ruim 12 jaar werden een vader en zoon in de gemeente Lemsterland Seder tot 1 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens diefstal. Zij vlucht ten naar Amerika 'en informeerden eenigen lijd geleden in ihumnevroegere gemeente of hun straf verjaard was. Hei. antwoord luidde bevestigend en ze zetten koers naar Friesland. Bij aankomst aldaar ze logeerden bij een dodhter en zuster waren ze pas te bed of een Rijksveldwachter ver scheen. die hen arresteerde en ter beschikking stelde van den officier van justitie te Hieerenveen. De straf bleek niet verjaard en beiden zijn overgebracht naar de gevangenis. De vader is ruim 70 jaar, de zoon 40. Ze hadden samen in Amerika een aardig duitje overgespaard. DE MIDDENSTANDSBEWEGING. Uit de' berichten, die in de laatst© dagen zijn vermeld omtrent belangrij ke plannen, waarvan die middenstands bond het vaderschap toekomt, is wel gebleken hoe actief hier te lande de middenstand is, schrijft de „Tel." Onder de auspiciën van den Bond van Veréeniginigen van den Handel- drijvenden en Industrieeten Midden stand is eten internationale tentoon- stetling op til, die niet alleen haar voorgangsters in grootte belooft te overtreffen, maar ©ene, .die voor de Nederlandsen© middenstandsbeweging van bijzondere beteekenis zal zijn. Een expositie van de voortbrengse len uit de klein-industri© en uit het ambachtswezen zal eens doen zien, welk een onbekenden omvang deze ook dn onzen tijd nog hebben. Voor de zich ten enzent zoo sterk ontwik kelende kunstnijverheid, is hier de gelegenheid schoon, zich meerdere be kendheid te geven, wiat meer popula riteit te veroveren. De ateliers zuilen tijdig aan liet werk moeten gaan, om een goed figuur naast budtenlanidsche mededingers te maken. De kledn-induslrie zal een leerzame school vinden in de tentoonstelling' van werktuigen te haren dienste, van de meest primitieve tot de meest mo derne toe. En wat kan de beteekenis van den Handel dr ij venden Midden stand -als distribuant beter vaststellen dan 'n bijeenbrengen van de produc ten, die zij voor de groot-industrie aan den man brengt? Dit deel van de tentoonstelling moet voor den socio loog, vooral voor hen, die een verdwij- ning van den middenstand profetee- ren, wél de grootste waai-de hebben. Wij stipten slechts een en ander aan, maar genoeg om te doen zien, dat bij een flinken opzet de voorgeno men international e tentoonstelling in 1908 interessanter zal zijn, dan opper vlakkig kan worden vermoed. En zou het museum voor den klein handel en kléin-industrie dan met meteen kunnen worden ingewijd? Een tegemoetkoming in de hooge exploita tiekosten zouden de oprichters mis schien kunnen vinden, door het ge deeltelijk als show-room voor bepaal de inzendingen beschikbaar te stellen. Binnenkort zullen we de plannen wel meer in bijzonderheden loeren ken nen. Op een belangrijk feit willen we ten slotte nog wijzen. Uit do plannen van dén Bond van Yereenigingen van den Handeldrijvender en Industriee- len Middenstand blijkt nu ten over vloede duidelijk, dat dit lichaam zich niet in ééne richting beweegt en uit sluitend de belangen behartigt van den handeldrijvenden middenstand (de winkeliers), maar ook arbeidt voor de verheffing van den industrieelen middenstand. Zóó moet het ook, en zóó behoort hetEn de winkeliersbeweging, èn de kleinhandel, èn klein-idustrie moeten hebben één organisatie, omdat hunne belangen onafscheidelijk aan elkaar zijn verbonden. Door zijn daden toont het bondsbestuur dit uitstekend te be seffen. De Néderlandsch© Middenstand wordt knap geleid. De welverdiende decoratie met het ridderkruis van de Oranje Nassau-orde, van den voorzit ter van den middenstandsbond, den beer J. S. Meuwsgn, bewijst, dat ook de regeering tot die erkenning is ge komen» Het is de vrucht van j aren- langen, onverdroten strijd en arbeid, waarbij de leiders onzer middenstands beweging hoog genoeg stonden, om zich door de mannen van de weten schap te doen voorlichten. Naast den heer Meuwsen, moeten ais twee noeste werkers voor den midden stand worden genoemd de heerenW. Nieuwenhuizen te Nijmegen en Das te Utrecht., die respectievelijk als se cretaris oil penningmeester met eerst genoemde het dagelijksch bestuur van deai bond uitmaken. Zonder aan de verdiensten van zoo vele anderén ook maan- even te na te komen. WOUDESTEIN. De gisteren op Woudestein gehou den wedrennen gaven de volgende uitslagen: Luitenant-prijs: verkoopsrecorddra- verij, 2000 M., onder den man. Er wa ren slechts drie deelnemers. Ie Prinses Wanda (A. Goeminne) 2120 M.in 4 min. 14/5 sec.2e Cyclo ne (Alkemadö) 2180 M. in 4 min. 12/5 sec. David werd ged'squalificeerd we gens inhouden. Lady B.-prijs, draverij 1600 M. Ie Héld (Scihönrook) 1750 M. in 2 min. 582/5 sec.; 2e Uncle Sains Pride {Alkemade) 1825 AL, in 2 min. 591/5 sec.; 3e Hauxly P. 1810 M. (B. ten Hagen in 3 m'n. 3/5 sec. Liberty-prij s. Verkoopsrecorddr,ave rij, 2400 M. Ie Carmaleta {AlhemaxLe) 2550 M. in 4 min. 18 sec. 2e Allouez (Sdhónrook) 2580 M. in 4 min. 182/5 sec. 3e Corrie (B. ten Hagen) 2330 M. in 4 min. 28 sec. De winner werd ai'et verkocht. Linsca prijs. Draverij, 2400 M. Ie Elsje (Doodenburg) 2400 M. in 4 min. 371/5 sec. 2e Agnita J. G. de Boer) 2600 M. in 4 man. 37 4/5 sec. 3e Majoor (P. J. de Boer) 2480 M. in 4 aröin. 422/5 sec. Leda prijs. Draverij, 3200 M. Ie en 2e dead heat iussdhen Dops (J. G. de Boer) 3350 M. en Doll ie King (B. ten Hagen) 3230 M. tijd 5 min. 271/5 sec. 3e Jim Wilkes jr. (Alkema de) 3410 M. in 5 min. 30 sec. WORSTELWEDSTR1J D. Zaterdag en volgende dagen zal in het Huis de Beurs te Groningen een internationalen worstelwedstrijd wor den gehouden om prijzen van f 1000, 500, /300 en ƒ200. De volgende worstelaars hebben zich aangemeldDIRK VAN DEN BERG, F. Saurer, Bedoren Piarard', BelgiëC. Lauwneng, Vlaanderen; R RandoJfi, OostenrijkT. Jackson, Ier land F'. van Riel, AmsterdamCher- pinas, Zwitserland-en Eigelmann, DudtscMiand. J. van der Eyk, G. van Veldhuyzen, H. Keppel Hesselink, C. de Wijs, J. van Vogelpoel, J. Marechal, A. C. Perk, Jlir. K. J .van den Brandeler, C. M. A. Stoutjesdijk, J. P. D. Ra land, W. J. H. van Engelenburg, A. J. Staal, C. P. M. Verhaart, P. J. En ter d. genie hier te lande J. F. A. Elich, J. A. Kuylaars, M. J. L de Jonge van Ellemeet e. infanterie in Nederlandsch Indië: C. Hoogkamer, P. C. J. Scheffe- laar, F. C. Schutte, A. C. deBruyn, W. Re email, L. Drijber, J. Geu- rink, W. J. Houwing, J. F. W. L. Gos lings, R. H. Raadsveld, W. V. van der Hart, L. C. van Berg, O. Br ederode, J. P Cabri. J. J. Pels Rijcken, W. Bod- de; f. cavalerie in Nederlandsch Indië A A. Brouwers, en F. C. A. de Bruyn g. artillerie in Ned. Indië A. F. Bronsing, F. W. Laupman; h. genie in Ned. Indië G. A. van der Nagel, A. Treffers. („St.-Crt.") DE LEIDSOHE STAKING DUURT VOORT. Scheen het itu ine/t laatst der vorige week, dart het geschil in de bouwbe drijven beslecht zou worden, thans iziju de kansen daarop weer steak ver. mimdend. De werklieden hadden het bestuur van den Patroonsbond nadere op!" deaing omtrent een punit uit bun ant woord van 8 Sept. gevaagd en tevens verzocht dat Qiet stakingsoomité met den Patroonsbond een samen spreking zou mogen hebben. De .patroons hebben daarop geant woord dat (hun missive van 8 Sept. niets aan duideH jkhiedd te wenschen overlaat ein dat .geen acht op officieus e mededeellingien aal worden gegeven. Tevens idieelt het bestuur van de patnoonsvereeniiglng mede dat het verdere correspondentie met het sta kingscomité afbreekt. DE STAKING TE ENSCHEDE. Donderdagmorgen hebben de sta kende arbeiders der Bamdhoeve het tweede verzoek van den Venzoenfings- raad, diens bemiddelingsvoorstel als nog aan te nemen en Maandagoch tend het werk te hervatten, met alge meen© stemmen verworpen. Mr. A. FERF. De heer mr. A. Ferf, oud-secretaris van het Nederlandsch Landbouw-co- mité te 's-Gravenhage, heeft besloten zich terug te trekken uit verschillen de betrekkingen, die hij in den land en tuinbouw bekleed! Reeds heeft hij ontslag genomen als lid en secretaris van de hoofdcommis sie voor den veeuitvoer naar Zuid- Afrikaals voorzitter van de Vereeni- ging tot bevordering van de pluimvee teelt c.a. in Nederland, af deeling Zuid-Holland, en als lid van coinmis- siën voor de nationale en internatio nale landbouwtentoonstelling voor 1907. Spoedig zal hierop volgen hetneder- leggen van de betrekkingen van voor zitter der af deeling 's-Gravenhage van de HoUandsche Maatschappij van Landbouw en van gedelegeerd com missaris van de zuivel-inrichting ,Neerlandia" te 's-Gravenhage. Voorloopig zal de heer Ferf nog blij ven lid van de commissie van toezicht op de Rïjkstuinbouwschool te Naald wijk en bestuurslid van het Land- huishoudkundig Congres. EEN DEPUTATIE VAN VROUWEN. Het „Nieuwsblad van het Noorden" schrijft De strijd om liet weduwen- en wee- zenpensioen voor de onderofficierenis nog niet geëindigd. Nog steeds wor den stappen gedaan om deze drin gende kwestie tot een goéd einde te brengen, daar heden dezen, morgen genen armoede en ontbering te wach ten staat. Die armoede en ontbering wordt door de vrouwen geleden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat zij het haar plicht achten tot het ver krijgen van haar pensioen mee te werken, en dat in den boezem van een der afdeelingen van „Ons Belang" het plan ontstaan is uit elke afdêeling een vrouw naar H. M. de Koningin tot eeno gezamenlijke audiëntie af te vaardigen. Zij willen de-^Eerste Vrouwe in Ne derland hare angsten en nooden ken baar maken, die nu nog sluimeren op den bodem .van haar hart, bij de gedachte dat ook haar het lot kan treffen, -haren echtgenoot door den dood te.moeten verliezen, zonder dat zij zeker is van een financieel niet ge heel onverzekerde toekomst. KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. De Minister van Oorlog brengt ter {"kermis van belanghebbenden, dat, met wijziging van de aankondiging in de Staatscourant van Zaterdag 25 Augustus, voor eene plaatsing bij bo venvermelde inrichting, tegen 17 zer, in aanmerking komen, voor a. infanterie hier te lande J. J. P. Boernink, P. R. F. C. de Bruyn, T. V. Agerbeek, H. Bueno de Mesquita, C. Koopman, E. H. J. Nus- selder, A. A. H. Oudshoorn, B. Spruyt, G. J. M. van Weel, J. C. Bouscholte, .T K. de Visser, G. Greidanus, L. J. Norenburg, N. A. Spronk b. cavalerie hier te lande: T. Baak, W. E. Mathon, D. A. Ca- merling HeTmolt, J. A. Willing© Brantsma, c. artillerie hier te lande T. Ziedses Des Plantes, G. Borel, H. de Goede, P. M. de Boer, J. van Maa- ren, D. die Leeuw, T. A. L. MoHtager. J. D. W. Kalkman, G. van Meurs, J. TOEPASSING DER KINDERWET TEN OP MILITAIREN. In de Maandag gehouden openbare terechtzitting van het Hooge Militaire Giareclht'sfhof (hadden ,d© pleidooien plaats in d)e zaak- van een 17-jarfiigen korporaal van 'het 7e regiment infan terie iS., die .in eerste instantie door den krijgsraad te (Haarlem was se/hul dig verklaard aan. Ie. Eerste desertie met medeneming van monteerstukken bolven de dagte nue, opgevolgd door arrestatie, ,en 2e. het met woorden en gebaren dreigen van zijn oneerdere in .rang, en te dier zake veroordeeld tot de straf van plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van één jaar. Bij die uitspraak werd -als bewezen aangenomen, dat die korporaal: lo. op 13 Mei jl. zonder verlof de kazerne te 'Naardien heeft ader laten, met medeneming van een hemd een oudenbroek en en paar sakken bo- van de tenue van den dag voortdu rend zonder verlof afwezig is gebleven totda/t hij op 27 -Mei d'aaraan volgen de, d'oor de politie te Amsterdam is gearresteerd, en 2o. dat hij fin (het arrestanten! olkaal in de anfamberiekajzeme te Amsterdam op 28 Mei jl„ toen de sergeant B., in tegenwoordigheid1 van een kapitein en van een paar manschappen, (hem met 't oog op 'zijn -transport naar Naardien de boeien wilde aandoen, met de wa terkruik dreigend dn die (hand genoem de meerdere heeft toegevogd: ,,den eiste den beste, die me nadert, gooi ilk de waterkruik naar het hoofd". De advocaat-fiscaal voor Hr. Ms. Zee- en Landmacht, jhr. mr. C. A. J. van Sasse -van Ysselt, was van dit vonnis in (hooger beroep gekomen, omdat, naar 'de .meening van Z. H. E. G. met het oog op bekl.'s leeftijd, de tijd der plaatsing in een tucht school wel wat lang is en oenen duur an actoit maanden als voldoende moet worden geacht. Verder aohtto spr. den bekl„ die zich zóó tegen den dienst en de subordinatie had misdra gen, ongeschikt om den graad van •korporaal te behouden, zood'at bij als nog zal behooren ie worden gedegra deerd en mitsdien teruggebracht tot den stand van soldaat. Op die gren en concludeerde spr. tot correctie van 's krijgsraads vonnis in dien zin BEVESTIGD. Het- gerechtshof te Amsterdam heeft bevestigd, het vonnis der Amsterd. Rechtbank, waarbij de 48-jarigê Ba rend Vet werd veroordeeld tot 2 maan wegens eenvou- dat geweer vasthielden en beklaagde M. 'hei geweer niet op iemand had gericht. Hierop werd tegen dezen getuige een instructie wegens meineed ge opend en Woensdagmiddag iiad hij zich voor de rechtbank te Amsterdam ter zake van dat misdrijf te verant woorden. Elf getuigen waren gedag vaard, onder wie 7 getuien déchar Als 'verdediger van beklaagde trad op m-r. K. J. J. Post. Uit de behandeling der zaak bleek, ■dat van de beid© beklaagden, die wegens bereaiging hadden terechtge staan, de een was veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en de ander was vrijgesproken. Het hof schorste deze zaak naar aan leiding van de meineed-zaak. Beklaag de bleef bij zijn verklaring voor het hof afgelegd. Wat (hij toen mededeel de, kon in afwijking zijn met hetgeen hij vroeger aan de politie, had. opge geven, doch zijn geweien was zuiver, en voor het hof had hij niets dan de waart ïeid gezegd. Het onderzoek ter terechtzitting duurde geruimen iijcL Er waren 4 getuigen charge en 7 getuigen décharge gedagvaard, van weüke laatsten er slechts 4 versche ren. Onder de getuigen a charge behoor de ook de onbezoldigd rijksveldwach ter C. Hoogenhoudt, die, blijkens een opmerking van den verdediger mr. H- J. J. Post, c-n van den voorzitter, mr. baron Van Imhoff, thans weer ©enigs zins anders verklaarde dan in zijn proces-verbaal en voor den rechter commissaris. Hij hield vol, dat de man met het geweer dreigde, nadat hij het van den schouder van zijn broeder, Gerrit Jan, had afgenomen. Gewit Jan, als getuige a décharge gehoord, noemde dit een krasse leugen. Hij be vond zich met een geweer in een an der land en was bij het voorgevallene niet tegenwoordig. Een andere broeder, Jan Gerrit, kwam verklaren, dat het geweer van zi]n schouder werd gegrepen. De veldwachter Hoogenhoudt bleef echter bij zijn lezing. Mr. Bol, de ambtenaar van het O. M., na het getuigenverhoor zijn re quisitoir nemende, zegt zich over tuigd te houden, dat beklaagde een valschen eed heeft afgelegd. Het be wijs te leveren, dat beklaagde zich meer herinnert dan hij zegt zich te herinneren., is onmogelijk. Gebleken is echter wel, dat hij in strijd met de waarheid heeft, verklaard, dat de man het geweer dwars voor het lichaam hield en niet met het geweer op iemand' gericht heeft, hoewel hij er vlak hij stond. Spreker eischit één jaar gevangenis straf. Mr. Post acht zijn cliënt niet tot meineed in staat en legde getuig schriften over, waarin o.a. wordt ge zegd, dat beklaagde te godsdienstig is om meineed af te leggen. Er zijn slechts tw.ee getuigen a charge, die bij het voorgevallene tegenwoordig ge weest zijn. De eene is de veldwachter Hoogenhoudt, dié echter in deze zaak „4-1 '"•„,1 1-. TWrWoiri ■vsr.rvvflATI f] fi de- ambtenaar in de uitoefening zijner rechtmatige bediening, en wederspan nigihieid. De ambtenaar die beleedigd werd en tegen wien veitzet volgde, was een beambte der Havenpolitie, die Vet vroeger aan vreemdelingen als kwartjesvinder (had. aangewezen. DE MEINEEDZAAK TE AMSTER DAM. Twee personen stonden den 16den Mei l.l. voor liet gerechtshof te Am sterdam terechtwegcns bedreiging van een rijksveldwachter met een geweer, toen deze hen onder Mudden ontmoet te op hun strooptocht. Onder de ge hooide getuigen behoorde N. H.. wo nende >te Muiden, die verklaarde, dat beklaagde M. naar zijn broeder wi toegeloopen, nadat de onbezoldigde rijksveldwachter had gezegd van politie te zijn, en'het geureer van zijns broeders schouder had afgenomen dat op hetzelfde oogenblik 'n man of drie niet gehoord had moeten worden ander heeft al bijzonder weinig ge zien. Met vertrouwen wacht pleiter die uitspraak der Rechtbank af. 24 Sept. a.s. uitspraak. DE BEROUWVOLLE. In .de dagen, dat uitvoeren*» comi té's izi'CÖi het vuur uit de sloffen lie pen en zich afsloofden, om het volk nader tot (Remibrandlt te brengen, toen als gevolg daarvan Amsterdam één dansvloer was en. de veenbo.dem wel gesdhudi moet hebben van 'de hos- partij en, toien Ihaddlen vele anders be zadigde .'hoofden (het verstand op stal gezet. Daar was een getrouwde vrouw die met een paar buurvrouwen liep te juichen van „kiele, klele. Rem brandt", zooails ,in idie dagen .gebruik©- lijk was te doen. En diie, toen een agent liaar -tot kalmte aanmaande, danig tegen 'hem te (keer was gegaan. Nu stond ze, met baar muts èn haar boezelaar, te wachten, oogen- schijnlijk bedaard. Maar toen ze voor den kantonrechter te Amsterdam stond, had Ze nog geen drie woorden gezegd, of er kwam een vloed van snikken, ,,'t Spaat me zoo verschrik kelijk .ze (hadde me te veel bier ge- geve 'k weet er ni'ks meer van, dat ik zoo lege die agent te keer gegaan heb." Dat was haar heeüe pleidooi, waar echt berouw ufit sprak. Kome zij er genadig af. (Tel.) „weigert nu in een prograin-com- missie zitting te nemen, geeft „daarvoor haar gronden op, en de „heer Troelstra, die verleden jaar „nog met dienstweigering als Ka- „merlid dreigde, zoo de meerder- „heid niet naai- zijn pijpen dansts „brandmerkt thans hen, die een „door de meerderheid gekozen par tijbestuur niet blindelings wen- „schen t6 volgen, als aanmatigen- „de dienstweigeraars en scheur- „maikers. „Aldus woedt de zucht naai- ti- „ranuiseeren in de sociaal-demn- „cratiscne gelederen. De aanbid- „ding van de maoht der meerder- „heid maakt de leiders belust, die „macht ten behoeve van zich zelf „aan te wenden. Wie het „con- „gres" op zijn hand heeft, is de „baas en kan volstrekt© gehoor zaamheid eischen een jaar lang, „van congres tot congres. „De heer Troelstra is wel de man „om daar alles uit te persen wat „er in zit. Wanneer het congres „onwillig blijkt, dreigt hij in zijn „tent schuil te gaan. En wanneer „hij het weer naar zijn hand heeft „gezet, cischt hij van anderen, in „naam van het congres, blinde gehoorzaamheid „Demagogie en despotisme gin- „gen van ouds hand in hand. Zij „doen bet ook nu. „Als voorproefje van den soci- „aal-democratischen heilstaat, „waarin niet slechts een handvol „partij genooten, maar heel het „volk door den handigsten der „democraten zal worden ge- „ringeloord." DISCIPLINE-OORLOG. De Telegraaf schrijft Er groeïi in de sociaal-democrati sche partij, of liever in de voorste ge lederen er van, een discipline-oorlog, die Steeds grooter wordt. In plaats dat het Paasch-congres, het congres van Troelstra, waar de leider op z'n oude voetstuk is geplaatst, waar z ij n zegepraal is gekocht -mlett de veroordeeling van 'n gansche groep „intellectueelen", Zuivering heeft ge bracht in de bezoedelde socialistische, atmosfeer, heitere verhoudingen heeft voortgebracht, kan veilig worden ge tuigd, dat de twee partijen in de partij, dat de Troelstm-fraotie en de Gorter-groep thans verder van el kaar staan dan ooit te voren. Het is 'thans 'n formeel© oorlogs verklaring geworden. De starre dog matici", .met hun „talmudiscliespits vondigheden en baarlclooverijen' zooals mr. Troelstra het in z'n bro chure ..Inzake Partijleiding" heeft uitgedrukt, zullen hun kop eenstoo- ■nen. Ze zullen er eens eventjes laten zien, dati ze ook nog een wil hebben. Ze .weigeren den dienst, ze staken!... Eigenaardig,- die overal woedende onderlinge strijd tusschen de sociaal democraten. Duitschland levert in dit opzicht wel het meest typeerende voorbeeld. En hun Engelsche geest verwanten... och arme! Heeft niet on langs nog Bernard Shaw, de bekende Britsch© sociaal-democraat, 'n vlijm- scherpen aanval gedaan op de Duit- sche sociaal-democratie „De meest conservatieve, burgerlij ke partij van Europa", noemde hij haar. En verteld© niet mevrouw Lily Braun, zelf 'n Dui'tsche, ronduit aan ICeir Hardie „dat de Duitsohe socia listen malle en gepante kerels wa ren, die zich te buiten gingen aan efindelooze zwetserij, maar van de piractische politiek geen haai* begre pen" Zóó vechten vrienden onder edkiaarZoo wordt naar den interna tionalen toekomst-staat gestreefd.... Wie zal de Kuyper zijn, die liulpe brengt in deze bange socialistische dagen MAXIM GORKI ZIEK. Bladen te Petersburg noemen Maxim Gorki zwaar ziek. Zijn borstlij den moet ©en ongunstige wending hebben genomen. ONVOLDOENDE VOEDING. Juffrouw Sealer, bestuurster van een tehuis voor amie kinderen te Perl ach in Befiieren is, naar de „Magdeb. Ztg."- meldt, in hechtenis genomen, onder verdenking dJat zij door verwaarioo- zing eniz. den dood van zeven zuige lingen veroorzaakt (heeft. Op de snij kamer bleek, dat de kinderen e&n. darmkatarrhe en -ontsteking van onvoldoende en ongeschikte voeding het gevolg waren, bezweken zijn. De gendarmerie is verder te weten geko men dat de vrouw voor alle aan hare zorg toevertrouwde kinderen eikendag maar 3 L. melk nam, welke boeveel heid in de verste verte niet voldoende was om al de wichten 'behoorlijk te voeden. ONTWAPENING. Het Duitsclie marinebestuur heeft order gegeven tot 'liet op stapel zetten t«: Bremen van een nieuw vaartuig voor 't leggen van mijnen. Een ander dusdanig *~aartuig, de „Nautilus", is afgeloopen en wordt verder in gereed heid gebracht. N KLEIN INCIDENT. Tea* gelegenheid van den verjaardag van Sedan was de ItaJiaansclie con sul te Leipzig zoo vriendelijk om bij wijze van deelneming in do vikugde der Duitschers, de Italiaaasche vlag van het consulaat te laten wappe ren. Dit feit belichtte de „Quai d'Or- eay" aan de Italiaansche regeering, die den consul van zijn ambt heeft ontheven. DE DISCIPLINE IN 'T FRANSCHE LEGER. Te Briioude bij Clermont trokken vier honderd reservisten van hert. 38e infanlterie-regiinent door de stad, de „Internationale" zingend. Dit omdat hun was aangezegd, dat ze te voert zouden moeten terugkeeren naar St. Etienne. Ze wenschteln den tocht per spoor te maken en zouden zich an ders ziek melden. PERS-OVERZICHT SOCIAAL DEMOCRATISCHE „VRIJHEID". Het bedanken van de heeren Bonger, Van dér Goes, Gorter, Wibaut, Van Ravestein, Loopuit, Mendels, Wiedijk, Pannekoek en Tak en van mevrouw Roland Holst, om zitting te nemen in de commissie, door het sociaal-demo cratische partijbestuur ingesteld tot herziening van het partijprogram, heeft voor dezen voor hun „gemeen schappelijke dienstweigering" de be kende scherpe veroordeeling vanwege dat partijbestuur ten gevolge gehad. Volgens dat bestuur kan zulk een anarchistische oppositie van partijle den, die zich onfeilbaar achten, niet anders dan op ontbinding der partij uitloopen en het aanstaand congres zal daartegen maatregelen behooren te nemen. „De Nederlander" zegt hiervan o.a. het. volgende „De brandstof voor het aan staand congres ligt dus Weer op gestapeld. Toen op het congres „van 1905 de heer Troelstra „liet ongelijk werd gesteld, ver- „klaarde hij niet meer met volle „kracht te kunnen werken, ja, „waarschijnlijk zelfs het Iiamer- „lidmaatschap te zullen neerleg- „gen. zoo de partij niet haar uit- spraak herzag en hem in zijne „eer herstelde. Op het congres van „1906 kraaide zijn haan weer ko- „ning, en kort daarna schreef in „.precies gelijken trant de heer „Van der Goeshetgeen mr. „Troelstra toen hoogst kwalijk „nam en zeer anti-democratisch „vond. De groei)-Van der Goes Ook in ons land is het sinds lang „hommeles". Na het Paasch-congres begon ook hier de 'discipline-oorlog. lil het par tij-bestuur wilden de „intellectuee len" geen zitting nemen. Dank je wel 1 Knappen jullie den boel alléén maar op. Spreekbeurten vervullenho maarPartijbladen redigeeren ook al nietDe bacil der dienstwei gering kankerde Aoort. Geen mtellec- tueele zou z'n krachten meer geven, na de smadelijke nederlaag. De Troelstra-ianen mopperden. Dat was tegen alle discipline in, dat was vol komen negatie van den wil der par tij'n Partij-program moest wor den samengesteld: 'n commissie werd benoemd. Alle „intellectueelen" be dankten voor de pret. Eén voor één kwamen de bedankjes in. Nieuwe „intellectueelen" werden benoemd. Bliezen óók den aftocht Ze zullen ons niet hebben, De goden van den tijd Wij "blijven, óók in 't zinken, Alleen aan Marx gewijd EEN RAADSELACHTIGE MOORD. Een onlangs gepleegde moord doet hier, te Petersburg, veel van zich spro ken, zoo schrijft een correspondent van de „Fronkf. Ztg.", per brief van 6 September. Op den 3den vaar deze maand stelde de vrouw van een rijken makelaar de politie in kennis met het feit, dat zij een paarlensnoer, ter waarde van 20.000 roiebels, verloren had. Zij ver zocht de politie dringend, haar man van (het geval onkundig te laten: Twee dagen later zond haar echtge noot, Anidrejew, zijn bediende naar de politie met liet bericht, dat hij zijn vrouw vermoord1 had. Deze werd door de politie badend in haar bloed ge vonden. Men weet niet hoe die twee feiten te rijmen. Wei weet meln te vertellen, dat An- drejew kort vóór 'den moord een on derhoud had met generaal Pistolkors. Deze stond needs sinds j aren in ver trouwelijke betrekking tot mevrouw Andre jew. Het partij-bestuur schuimbekte, de batteerde. hief het vaandel der dis cipline omhoog. Nóg hebben de „in tellectueelen" een „kostelijken schat". Alle socialisten streven naar den nieuwen tijd, maar Gorter c.s. heb ben d'en reeds Ook die „Nieuwe Tijd" moet door trokken worden van den Troelstra- iaanschen zuurdeesem„Ons de Nieuwe Tijd" riep het partij-bestuur en concludeerde, dat het tijdschrift moet komen „onder contróle van de partij". Met andere woordende in tellectueelen moeten aan de discipli ne gehoorzamen, moeten hun tijd schrift, hun eigendom, hun pri vaat-bezit afstaan aan de partij, die hen heeft veroordeeld 1 Maar zij zullen dat wapen niet uit handen geven. Heit- is 'n mach tig wapen Ze zullen er mee strijden en maling hebben aan de conclusies van het partijbestuur. Het ware méér dan naïef ie gelooven, dat zij zulk 'n machtig, wetenschappelijk propagan damiddel zouden brengen „onder con tróle", d. i. in het bezit, van- de par tij.... Ze zullen weigeren. En dan zal de strijd op z'n felst ont branden. Het partij-bestuur, de ge- incarneerde discipline eenerzijds de aan-discipline-larie-hebbende intellec tueelen aan een anderen kant. Mis schien krijgen wij dan naast „De Nieuwe Tijd" een „Nieuwste Tijd". Misschien ook worden de ongehoor- zaraen verbannen van „het erf der vaderen". En met nieuwsgierigheid mag naar het eind, naar het verdere verloop van dit merkwaardig conflict worden uitgezien. D'E WIJNOOGST IN FRANKRIJK. De wijnoogst belooft dit jaar in Frankrijk buitengewoon gunstig te zullen uitvallen. De warmte in het eind van Augustus heeft de druiven tot rijpheid gebracht, zoodat met den pluk in Medoc al déze week een be gin kon worden gemaakt en men in de volgende week in andere streken •van het Gironjdegebied aan het werk kan gaan. Ook in Bourgondië en Champagne zal veelal hert oogsten van October tot September kunnen worden vervroegd. Mén verwacht algemeen een gewas, dat een der beste zal zijn sedert 25 jaren, vooral nu de hitte door wat re gen is i FAILLISSEMENTEN. Ui tgesproken 's-Gravenhage, 11 September. J. M. Wiglever, winkelier, firma M. Lan- geveld, te Leiden. Mr. J. F. van Lek de CLercq, recht er-commissariscura tor mr. C. II. Beekhuis, te Leiden. 's-Hertogentosch, 7 September. S. Hoogland, winkelier te Waalwijk. Jhx*. mr. Van Nispen, recht er-commissaris; curator mr. E. baron Van Hövell tot Weaterflier. Assen, 11 September. E Padberg, winkelier te Veencord, gemeente Sleen. Mr. H. J. Westra, recMer-com- uïi'ssartscurator mr. G. A. Sorva- iius. Leeuwarden, 10 September. P. van der Meer, laasschilder te Franeker; Mr. C- L. baron Van Harinxma thee Sloot/en, rechter-commissaris curator mr. Jac. Swart. E. Cohen, pensionhoudster ie Rot terdam Mr. G. W. baron Van der Feltz i echter-commissariscurator mr. A. Slob. De Zuid D'ollancLsche Thee- en Kof fiehandel (naam!, venn.), gevestigden kantoor houdende te Rottei*dam arechter-conunissaris als voren; cura tor mr. A. van dér Hoeven. A. Weenink, theehandelaar te Rot terdam; rechter-commissaris als vo ren; curator mr. D. E. van Raalte. F. Simmers, aannemer van straat werk te Rotterdamrechter-comimis- saris als voren; curartor mr. Ed. Ja- cobson. H. E. Klaassen, broodbakker en winkelier te Rotterdamreebter-com- misearis als voren *v curator mr. E. W. F. Gerth van Wijk. Geëindigd De naamlooze vennootschapNe derlandse!)© •wihkelvereeniging voor heen L. Muller en Co. te Heer (Lim burg). IJ. Sjaarda, veekooper te Roorda- huizum. W. P. Nieuwenhuizen Jr.. koopman en fabrikant te Zaandam. F. Bredl, ingenieur, vrodger te Den Haag. L. J. G. J. Ottes, te Amsterdam. St.-Crt.")

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6