Verschijnt dagelijks, behalve cp Zen- en Feestdagen, NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws F e u il 1 e t fflc De Wrekers 24e Jaargang. No. 7126 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1906 B HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PBR ER,B MAANDEN! Itwfc Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 0 i%M Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent oer reeel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. S!™,e„e, 1 .,'„1.,' - }-3o Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland «I'S,, BTOlpH /3rs§> 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. K Afzonderlijke nummers 0.02H r. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en AdvertentiSn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publtcité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bts Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. EIGEN HULP, De verbruikeravereeniging .Eigen Hulp" iiier .ter stede heeft op 'de Ge dempte Oude Grachlt bij die Zijlstraat een bakkerij opgericht. Zaterdagmid dag had in tegenwoordigheid van ee- nige genoodjiigden de feestelijke ope ning plaats, t Is een heel mooie in richting, een aardige winkel en- een naar idiei eischen des itijidts ingerichte bakkerij, gebouwd naar het ontwerp van 'dien architect, den heer J. A. Traanberg en uitgevoerd door den aannemer, den heer A. van 't Wout. De geheele inridhitimg is electrisch verlicht, welke installatie is aangelegd door die firma Heringa en Wütrich, De firma De Boer uit Rotterdam heeft de twee flinke dubbele heete-luchtovens gebourwd, tetwijl Ihet bureau D. die Clercq te BKoememld aal, een elect risahe kneedirnaahiine heeft geleverd. EEN NIEUW WERK VAN PH. LOOTS. De kunsteriticuis van ,,dè Tijd', de Ihr. 'A. Averkamp, .schrijft 't een en an- deir over die nieuwe compositie van on zen stadgenoot, ,,Missa in honorem Sancti Josepüii op. 44." Wij ontleenen daaraan: Wanneer nu een Mis van.' Philip Loots het ,,niihil obstat" heeft verwor ven, dan kan men er van verzekerd zijim, dat in iiooge mate ii's voldaan aan die eiscihein van kunstwaarde, welke aan iecllere kerkelijike compositie ge steld moeten worden. Zoo is het ook met, de hierboven aangekondigde Mis. Ze is geschreven voor alt, tenor, en twee basstemmen; een combinatie, waarmede men zeer ingenomen mag zijin en die vo'or kerk koren, welke o ver een niet al te gmoot knapenkoor (beisdhdikklen, hoogst weil- koln zal zijn. De orgielipartij kan des noods weggelaten worden, en bij een uitvoering a capelia, zal het werk stel. lig een nog grooteren indruk maken, dan wanneer de orgel partij er bij: ge speeld wordt. Nielttemón is het practised gezien van dien comjpon/iisJt, deze aid libitum er bij te voegen, in aanmerking genomen de groote uiioeielijkheid voor de meeste koren om een ,kunStgeredhte'uitvoe ring zonder begeleiding tot stand te brengen. Gelijk steedis bij die muziek van Loots vindt men ook in ideize Mis miooie me lodieën van edel gehalte. De stem voering is onigeldwongien en1 fraai en menig scih'oon Mank-effect houdt het oor gevangen. Het is ounóodig stil te staan bij de verschillende onder deeien der Mis; zij zijn allen voortreffelijk geslaagd. Dat aan het slot nog een Tan turn ergo" is gevoegd, vea'Jhoioigit de bruikbaarheid van het werk. Vraagt men nu of ik in 't geheel geen aanmerkingen heb, dan zou ik moeten antwoorden, dat ik hier en daar mieer levendigheid had! ge- wenscht in de stemvoering. Een min- dèr massief gebruik der vier stemmen, een grootere doarzidhMgheid had hier. in- tegemoet gekomen. D/it neemt niet weg dat ik (het werk een groote aanwinst acht voor ons kerkmuzieknepartoire en het werk met warmte aanbeveel. WERKLIEDENREGLEMENT. In aansluiting miet ons bericht van eentgei dagen geleiden, kunnen wij ine. dedeelen, dat door de lafdeeling Haar lem van den Bond van Gemeentewerk lieden geen adres aan. de Raadscom missie tot herziening van het Werk liedenreglement gezonden zal wor den, maar een ontwerp-Werklieden- regleaneut zelf. In dit ontwerp zijn de versclhillltemde eischen en verlan gens dier organisatie opgenomen, en deze hoopt, dat daarmede door die commissie, rekening zal worden ge houden. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal zij zich ook tot dten Raad wen den Binnenland HOFBERICHTEN. Men meldt u:'t Vaassen H. M. de Koningin heeft voor pl. m. 90 mille de heele buurtschap Gortel gekocht, behalve een paar boerderij en, de school en de onderwijzerswo- ro'ng, in het geheel een dertigtal hui zen met ongeveer 100 H. A. bouw land en meer dan 400 H. A. gemeen- schappelijken heidegrond. TREIN 38 EN TREIN 52. Naar de Tel. .verneemt, te door minister Kraus bepaald, dat met in gang van 1 October a. s. (winter- dïenst) niet alleen trein 38 (de z.g. Hugenholtz-express)maar ook trein 52 te Haarlem moet stoppenberde tot het uitlaten van reizigers in het Door de directie der H. IJ. S. M. was voorgesteld, alleen trein 38 te Haarlem te doen stoppen, tot het uit- laten van reizigers uit België en Frankrijk voor het Internationaal verkeer dus en voorts te 's-Gra- Veuhage m dezen trein alleen op te nemen reizigers, die van een plaats bewijs voor Amsterdam waren voor zien. Door 's ministers beschikking kan echter voortaan, èn van den Brusselse hen trein 52, welke te 12.18 èn van den Parijschen trein 38, die te 5.16 u. te Amsterdam aankomt, ook worden .gebruik gemaakt voor het verkeer Óen Haag—Haarlem. 's Ministers beschikking moet ge leid zijn door de overweging dat Haarlem en Omstreken directe aan sluiting aan het internationaal ver keer behoeft. Bij het niet stoppen der treinen 52 en 38 moeten de reizigers voor Haarlem te 's-Gravenhage wach ten, om resp. 40 en 29 minuten later (en in bet laatste geval met een bommel), naar Haarlem te kunnen afreizen. Men vernam voorts, dat de H. IJ. S. M.-directie van plan 's, deze dienstregeling zooals ze dan door de>n minister is vastgesteld, ook voor vol gende se'zoendiensten te bestendigen, zoodat de langdurige geschiedenis van trein 38 hiermeê wordt besloten. PAARD EN KAR TE WATER. Een melkwagen met paard bespan nen, toebehoorende aan den heer S. de Jong, gemeente Sloten, stond Maandagmorgen ongeveer 7 uur voor perceel 116 op de Westerstraat te Amsterdam, waar melk gelost werd. Een hond kwam aanloopen en sprong tegen heit paard, waardoor het dier schrikte, zich omwendde, het mid dentrottoir opvloog waar de kooplie den bez'g waren hun kraampjes op te' slaan, doch niets raakte, maar door holde naar de Driehoekstraat, waar het gewend was 's morgens ledige va ten weg te halen. Nu holde het ech- iter de Baangracht in, kreeg de wa gen over zich, wat ten gevolge had, dat het dier stikte. Door Sincks toe stel werd alles opgehaald en het over schot van het paard naar het abat toir vervoerd. VOORTVLUCHTIG. De politie te Rotterdam verzoekt de aanhouding van F. A. Vermeulen, be ambte bij de Staatsspoorwegen te Rotterdam, die sedert Zaterdagavond vermist wordt, na een bedrag van 87Q geïnd te hebben. Hij is vermoe delijk Ju naar v in gezelschap v België vêrfcrokki van een vrouw VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Maandag is ün voorloopige hechte nis gebracht A. van L., metselaar te Schijndel, verdacht van brandstich ting aldaar in den nacht van 26 op 27 Augustus jl., waardoor woonhuis, stal en schuur van H. Vissers zijn af gebrand. HORLOGE-DIEFSTAL. Uit een pakket, dat van Amster dam per Staatsspoor is Verzonden, zijn zeven dames-horloges ont vreemd. De nummers der gestolen uurwerken zijn de volgende: 6942, 2122, 21136, 6025, 7138, 21492 en 1142. Een streng onderzoek is ingesteld. UIT EN OVER DE INDISCHE BEGROOTING. De Financiën. De eemiiigie dagen geleden ingediende Indische begrooting voor 1907 onder- sdheidt zich, wat het financiëele ge deelte betreft, gunstig van de vorige, reeds over 1904 wezen de cijfers een millioen minder tekort aan, dan over 1903 en de voorloopige uitkomsten van 1905 wijzen op een tekort voor dit dienstjaar van ruim 10 mol]toen, on geveer 8 ton lager dam verwacht werd 'Hoofdzakelijk kwam dit, omdat de middelen èn in Nederland èn in Indië de raming verre overschreden, zegt de „Tel.". Het departement van Oorlog echter blijft steeds meer geld vragen. Reeds in 1905 werd de raming daarvoor met 2 miiilioen overschreden en ook niu deelt de minister weer mede, dat ten aanzien van het loopend jaar (1906) maar weer moet worden gerekend op een overschrijding van het toegestane bedrag met 2 millioen. Geen peul schilletje voorwaart Totaal wordt aangevraagd voor 1907 voor oorlog 31 millioen 81/2 ton. en voor marine 81/2 millioen. De eind cijfers d'er begroeting zijn: Uiitgaiven ruim 166 millioen, midde len. ruim 165 millioen, zoodat de be grooting sluit met een tekort van ruim f 688.000. Het gunstige resultaa der begroo ting is in hoofdtaak te danken aan grootere opbrengst van producten. Het tin b.vT"' kon per Kg. 10 honger geraaimid1 worden dan het vorige jaar. Het spreekt "vanzelf, dat dit echter geen blijvend' voordeel is, en de ntmis ter erkent dan ook, dat moet gestreefd worden naar versterking van midde len, welke onafhankelijk zijn van de producten. Daartoe strekken o. a. dè voorgestelde maatregelen betreffende de bedrijfsbelasting in de buitenbezit tingen en het kort ontwerp tot herziening van het tarief van invoer. Andere maatregelen,waar onder de 'heffing van een directe be lasting van inlanders op Sumatra's Westkust, zijn in voorbereiding. De algemeens inkomstenbelasting is reeds in een vergevorderden staat van voorbereiding", doch de invoering daarvan kan niet vóór 1 Januari 1908 geschieden. Die invoering echter zal niet leiden tot een belangrijke vermeerdering van inkomsten, daar zij gepaard zal gaan met afschaffing van de suikerbelas ting, het speciale uitvoerrecht van Deli-tabak en het patentrecht, op welks hoogere opbrengst reeds bij ra ming is gerekend. De heffing van een speciale belasting van de winsten uit petroleum is door den minister ern stig overwogen, maar om verschillen de redenen^ achtte hij het gewenscht, er niet toe ow te gaan.- Bij de begrooting -is gevoegd eene berekening van de saldo's der Indi sche berootingsrekeningen na 1891. Daaruit blijkt, dat het vermoedelijk tekort over al die dienstjaren te za- men bedraagt ongeveer 117 millioen. Telt -men nu 'hierbij op het geraamde tekort voor 1906, dan krijgt men een totaal van 1261/2 millioen, of 61/2 millioen meier dan het uit de op brengst der leem'ngen voor Indië van 1883, 1898 en 1905, tot dekking daar voor beschikte bedrag. Daarom stelt de minister voor, dat in het voor 1907 geraamde tekort zal worden voorzien door een nieuwe lee ning. BALI. De correspondent der „N. R. Ct." te Batavia seinde Maandag „Poenggawa Babeam Sanoer kwam in onderwerping en leverde geweren in. In de omliggende dessa's werden bewegingen van den vijand' waarge nomen. Een lanisaanval op het bivak werd door vuur afgeslagen. Daarop werd een colonne uitgezonden om den omtrek van vijanden te zuiveren. Van deze colonne werden drie gewon den binnengebracht.' Het blad toekent daarbij aan: „Een poetnggawa is een districts- of volkshoofd. De thans in onderwerping gekomen Poenggawa Babe an Sanoer is, naar wij meenen, niet het hoofd van Sanoer, daar deze Ida Bagoes ■heet. Wij gelooven, dat Poenggawa Pabean Sanoer een ondergeschikt hoofd is: of dus de onderwerping van veel nut. zal zijn, rnoet nog blijken. Bedoelt de man het werkelijk eerlijk dan is die onderwerping van waarde, omdat wij dan »al dadelijk een hoofd hebben, dat ons die noodige inlichtin gen kan verschaffen. Is de bedoeling van den poenggawa om dubbel spel te spelen, dan heeft de vijand daar entegen iemand, die onze bewegingen kan verraden. De expeditie-comman dant zal daar echter wel rekening me de houden. Verder blijkt, dat de Baliër nog zijn oudia tactiek van lansaanvaliLeai niet gewijzigd heeft. Het vuur van onzo lepeteergeweren zal hem echter wel spoedig doen inzien, dat lansaanv al len, die niet verrassend kunnen ge schieden van zeer .nabij, voor hem uit den booze zijn. Voor de Javaansche scldaten is het gunstig, dat zij den eersten lansaanval hebben kunnen mediemlakem, terwijl zij in dien bivak waren ondergebracht. Zij hebben nu kunnen zien, dat ons repeteervuur in staat is die met vaak zware doods verachting uitgevoerde lansaanvallen welke grooten moreelen indruk ma ken, af te slaan. Evenals in Atjeh, past men nu ook op Bali liet stelsel toe, orn zich niet te bepalen tot het afslaan van een aan val, maar daarna den vijand te ver drijven en hem zoo mogelijk nog een gevoelige les te geven. Vandaar het. uitzenden van een colonne. Zooals men uit een regeeringstelegram weet, zijn de drie gewonde Europeesche mi litairen beneden den rang van offi cier." BALI EN DE PERS. De minister van koloniën noodigde Vrij dag het dag bestuur van den Ned. Journalistenkring aan zijn departe ment tot het ontvangen van nadere mededeelingen omtrent de quaestie der Inld'scihe perstelegraoumen. De minister deelde mede, ingevolge Ihet besprokene ter eensite audiëntie, naar Buitenzorg telegrapihisch inlich tingen te hebben gevraagd. De gouver neur-generaal had daarop per tele graaf antwoord gezonden, waarvan de minister den inhoud aan het Kringbestuur mededeelde. Daaruit blijkt: lo. dat de Inldische Regeering •dien termijn van twee uren, die ver strijken moest na het afzenden dier of- ficieele berichten voor het geven van inlichtingen aan correspondenten döor de hoofden van gewestelijk best., had ingetrokken; 2o. dat onjuist was de bewering, dat perstelegrammen 2 uren moeten woi-den opgehouden en 3o. dat in het algemeen aan de pers geen moetelijklhedien in dien weg zul len worden gelegd. Hiertegenover sprak de minister het vertrouwen uit, dat da bladen zouden voldoen aan zijn wensdh, geen namen van gesneuvelden en gewonden open baar te miaken, dan die welke vanwe ge het departement -zullen worden one. degadee'ld, en verzocht en verkreeg hij de toezegging, dat het Kringbestuur zal doen, wat (het kan om van de re dactiën dei* bladen de belofte te ver krijgen, dat zij zich overeenkomstig dit verzoek zullen gedragen. CELEBES. De correspond,ent te Batavia seinde Maandag verder Bij eene poging tot, omsingeling va.n de versterkte kampong Ta.la.ng noord waarts van Rappang (Masenrempoe- loe) op 16 dezer onder zwaar vuur gesneuveld de aanvoerende luitenant en een inlandsch fuselier, en een min dere zwaar en 3 licht gewond. Wegens de duisternis onder zwaar vuur afge trokken. Nachtelijke verkenning mare chaussee gevolgd. Uit Dan Haag meldt men Blijkens een uit Nederiand'sch Indië ontvangen telegram zijn op Celebes op 16 dezer bij de omsingeling van eene versterking te Talamg, benoorden Rappang, gesneuveld een officier en een inlandsch minder militair en ge wond 4 Europeesche militairen bene den deal rang van officier. DIEFSTAL. Te Velp bij Arnhem is door de- ge meentepolitie aangehouden de 19-ja- rige dienstbode M. J.die zich in haar dienst had schuldi g gemaakt aan dief stal van verscheidene gouden voor werpen, waarvan enkele reieds dooi de politie zijn opgespoord. Een broche van groote waardle wordt nog ver mist. De dienstbode is gevankelijk naar Arnhem gebracht en ter beschik king van de justitie gesteld. WINSTAANDEEL. Door die firma Gehr. Stork en Co. te Hengelo wordt dit jaar een jaairlijksch winstaandeel „aan de Vereeniging" uitgekeerd van 18.000. ZONDERLINGE ADVERTENTIE. In de „Ermelosche Courant" van Zaterdag komt de volgende adverten tie voor Attentie 1 Reeds eelnige avonden, van on geveer 7—10 uur, wandelt over de straten van Ermelo een mansper soon in vrouwenkleeren, alleen uit zucht, om gaarne tot 't sehoo- ne geslacht te willen behooren. Inlichtingen verstrekt gaarne de heer D., van 's-Heereniloo. HIJ HAD DORST. Men sdhrijft uit Steendieren: Brand! Brand! klonk het door de buurt in 't vroege morgenuur; want de torenklok luidde boem... boe...m. Maar waar was de brand? Niemand wist 't. „Geen rosse gloed aan 's he mels transen''. De burgers, nog dommelig na een prettigien kermisdag, togen torem- wiaarts. De politie onltsloot de dleur en vond een dien vorigen avond te veel aan Bacchus geofferd hebbenden en in der haast opgeborgen liedjeszanger klokJuitiende. Meneer was nou nuch ter en had dorst; en zit je in 'n café en is er geen keilimer dan trek je an die schel. Is dlat nou wat bezonders? En as je niet gauw gekommen was ha 'k m'n slaapdleken as noodvlag boven uiit den toren gehangen! Gelach van de toeschouwers en me neer gaat weer liedjes verkoopen. EEN HARDVOCHTIGE MOEDER. Naai- aanleiding van liet bericht in de ,,N. R. Ct.", luidende: „Naar amen ons vermeldt, is er „dioor die justitie een onderzoek mi- gesteld naar den schrijver van ,.het in de „Bredasche Courant" „opgenomen onjuiste bericht uit „Gorinchem, betreffende de on- „menschedijke behandeling van „eeui kind door de moeder", heeft die „Bredasche Courant" haar berichtgever te Gorinchem hierover in lichtingen gevraagd en deze meldt aan het blad, d'at hij inderdaad bij den kantonrechten- is ontboden, die hem vroeg, of hij bedbedd bericht had ingezonden. Op heit bevestigend ant woord vroeg de kantonrechter, van wien hij die beschrijving had gehoord en deelde hem mede, dat het artikel de aandacht van den minister van Justitie had getrokken, daar er in ge zegd werd, dat de Gorinchemsche po litie na aangifte in deze zaak niet zeer doortastend was opgetreden. Donderdagmiddag was de officier van justitie uit Dordrecht te Gorin chem en stelde met den kantonrech ter een onderzoek in. VERDUISTERING. Men meldt uit Delft Een kruideniersbediende alhier had ten nadeel© van zijn patroon geld ver duisterd. Hij gaf dit aan zijn meisje te Tilburg in bewaring, met het doeL daarvan de kosten van het voorgeno men huwelijk te bestrijden. De politie stak daar echter een stokje voor door zich in de zaak te mengen. Toen de bediende dit vernam, vluchtte hij naar Tilburg, waar de Delftsch© recherche echter de hand op hem legde. U't heit Engëlsch, Van HEADON HILL. 4) Gij zult, hoop ik, de vrijmoed'g- ïhieid vergeven, die ik genomen heb, sprak ze. Maar ik dacht, dat ge mis schien in staat zoud't zijn een som van twee duizend pond te verdienen. Als ik mij bedrogen heb, kan ik u slechts mijn oprechte verontschuldi ging aanbieden voor de moeite, die ik u veroorzaakt heb. Armytage wisrt niet of er jaren of seconden verloopen waren, sedert hij den drempel overschreden had. Hij glimlachte. Wat deze onbekende hem zei de, was het niet even vreemd als de plot selinge macht, die zij over hem ver kregen had? Zonder twijfel doet mijn uiter lijk het denkbeeld ontstaan, dat een weinig geld goed van pa.s zou komen en dat ik niet veel bezwaren zal ma ken om hot te verdienen, antwoordde hij. Maar het bedrag, dat gij noemt, is belangrijk. Mag lk vragen welken dienst gij van mij verwacht? En ook wat de reden is, dat gij mij daarvoor hebt gekozen? Marien gaf Badger een teeken om zich te verwijderen, en na Leslie ©en stoel aangeboden te hebben, nam zij weer plaats in haar fauteuil. Niets is natuurlijker dan een vraag, zei ze. Ik heb u gekozen, om dat gij trek voor trek gelijkt op den persoon, dien ik u voorstel te verte genwoordigen, op den heer, dien ik beloofd had te huwen, voegde zij er bij met een soort van plotselinge overtuiging, dat zij niets te verlie zen had door oprecht met dezen man te spreken. Drie lange maanden wacht ik op u ik was zeker, dat gij bestaan moest. Het Strand was een uitstekende plek voor mijn waarne mingen heel Londen gaat er over, en ik heb de hulp van mijnheer Quayne noodigdus heb ik met hem een schikking gemaakt, dat ik deze plaats aan zijn venster gebruiken mocht tot da,t ik' in den menschen- stroom dengene gevonden had, dien ik zocht. Ik begrijp zei Leslie, die niets begreep, maar die intusschen oen groot verdriet ondervond hij het hooren der woorden ,.den heer, dien ik beloofd heb te huwen". Sedert drie maanden, hernam miss Ferrnon, heb ik iieel wat figuren zien passeeren, die desnoods mij zou den hebben kunnen voldoen, maar ik wilde de volkomen gelijkenis en die heb ik nu gevonden. Uw gelijkenis met Ni met mijn Verloofde, is zoo groot, dat zijn eigen moeder zich er in bedriegen zou. Ik zelf, als ik niet zoo goed wist, waar hij zich be vindt, de* ongelukkige, zou aan het twijfelen raken. In twee woorden ge zegd, en om u met te lang op mijn voorstel te laten wachten hij is opgesloten in een krankzinnigenge sticht, juister gezegd, gevangen ge houden, begrijpt ge, en ik verlang, dat gij me helpt om hem de vrijheid te 'hergeven. Derhalve moest- hij niet alleen de plotseling opgekomen hoop opgeven om haar te veroveren, maar moest hij zelfs meewerken aan de bevrip ding van dien anderHelaas, hij was niet in een toestand om te kun nen weigeren. En wat hebt u mij voor te stel len vroeg hij, na een oogenblik van stilte. Dit, zei ze eindelijk. G" moet veinzen krankzinnig te zijn, en wan neer uw toestand geconstateerd zal wezen, zult- gij naar heit gesticht ge zonden worden, waar zich thans mijn verloofde bevindtte Grey-Gables, bij dokter Beaman. Daar moet gij, dank zij uw gelijkenis, middelen vinden om zijn plaats in te nemen en zijn ontsnapping te bewerkstelligen. On- noodig er bij te voegen, dat al de te nemen maatregelen, al de voorberei dende kleinigheden, en al de kosten geheel op mij zullen neerkomen, voeg de Marlon er bij, terwijl zij aandach tig de veranderingen in gelaatsuit drukking van Leslie bestudeerde Tot op het oogenblik, dat gij het huis van dokter Beaman binnengaat, zal uw rol zoo goed als lijdelijk zijn. En eenmaal ter plaatse, zal het, denk ik, niet moeilijk vallen om den gevangene over te halen Mijn plaats in te nemen en mij de zijne te gevenvoleindigde Leslie bitter. Neen, ik geloof inderdaad niet, dat het moeilijk zal zijn hem daartoe over te halenMaar de zending, 'k beken het, schijnt mij zwaar. Steim mij toe, dat ik er een goe den prijs voor bepaald heb, zei de Marion bedaard. Dat is zoo. En aangezien niets mij verplicht het aan te nemen belnalve mijn ellende zijn mijn bezwaren buiten d-e zaak. Hoe lang zal die geveiusde krankzinnigheid en mijn verblijf daar moeten duren? vroeg hij na een tijd van. stille over weging. Zoo kort mogelijk, hoop ik. Juist zoo lang als noodig is, om uw dub belganger te laten ontsnappen. Is een maal de zaak zoover, dan moet gij een langzamen terugkeer voorwenden tot een normalen geestestoestand, in welk geval gij de vrijheid zult terug krijgen. Dat kan twee of drie weken, op z'n hoogst een maand duren. Armytage had een vraag op de lip pen, die hij slechts kieschheidshalve niet uitsprak„Als haar verloofde werkelijk bij zijn verstand is, waarom was hij dan opgesloten? Waarom li et men hem niet los Misschien gaf zij tce aan een gevaarlijke illusie, en als die man werkelijk krankzinnig was- wat een verdriet, wat een ellende be reidde zij dan zichzelf, door met hem te willen trouwen." Maar de doordringende blik van Marion scheen reeds als in een open boek het doorzichtige uiterlijk van den ex-huzaar te kunnen lezen. Als ik u goed begrijp, zei ze, is uw aarzeling niet gegrond op te ver wachten moeilijkheden of het gevaar, dat deze onderneming loopt. De eer lijke vrees, die u terughoudt, is, niet waar? de gedachte, dat gij mij zoudt kunnen schaden door een plan te volvoeren, dat mij lief is! Haar stem wa-S heel zacht en haar mooie oogen tintelden van goedheid. Al het bloed van Leslie vloog naar zijn bleek en vermagerd gezicht, dat echter niets van zijn mannelijke schoonhedd verloren had. Ik stem het toe. zei'de hij met onvaste stem. Ik voel mij in een groo te verlegenheid. Het is overbodig dit te zeggen, en het geld', dat gij mij biedt, is voor mif een uitkomst. Maar vergeef me als 't schijnt dat ik me van frazen bedien ik zou me liever de rechterhand afhakken, liever van honger omkomen, dan...... (hij wou zeggen dan. u een dergelijk lot te be zorgen, maar eindigde:)dan te gen mijn geweten te handelen Ik wist, dat gij een gentleman zijt. Ik was er bij den eersten oog opslag van verzekerd, riep Marion met warmte. Maar ik wil u gerust stellen. Ziehier op welke wijze. Ik ver trouw mij volkomen toe aan uw eer gevoel, en aan uw goeden trouw. Als gi], na mijn verloofd© van nabij ge zien, waargenomen en bestudeerd te hebben, die stellige overtuiging krijgt, dat Nigel Lukyn zielsziek is. dan ont sla ik u van uw woord, en gij kunt in vrijheid terugkeeren zonder zijne plaats in te nemen. Wilt ge nu ""-P deze nieuwe voorwaarde de zaak aan nemen Ik nee<m ze aan. zei Armytage ernstig. Marion; richtte zich op. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5