Verschijnt dagsüjks, behaïve ep Zon- m Fss&tdagen NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA OM ONS HEEN iffliteulaadsefe Overzicht Stadsnieuws HET TOONEEL. 24e Jaargang. No. 7141 ZATERDAG 6 OCTOBER 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN dffe-, AD VERTENTIËN: per drie maanden; j|||s[r Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 3*59 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Mlïöd ZonTIblad/vo'or Ha'ail'em' ;o37H Redactie en Adminbfrafles Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertehtiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. blad. ZATERDAG 6 OCTOBER. Cafézaal 'De Kroon: Wiener iDam-en Orchestra: Muziekuitvoering. Schouwburgzaal De Kroon: The Royail Bioscoop-MaatschappijVoor stelling uur. Jongelling^gdbouw {Lange -Marga- reWhastnaai)(Ned. Vereen, (van Ghr. Kantoor- en IHandeMjediebdenLe zing-W. de Vries Gz„ 8^- nur. ISoc. Vereeniging: Feestavond voor „Vaderland en Koning". cccxvin. VOEDING. Een arts te Utrecht, Dr. J. 'Ph. Staal en dte onderdirectrice van die Huishoud- en 'Industrieschool aldaar, Mej. iM. E. de Ho 11, hebben een boekje over volksvoeding geschreven, dat de Volksbond, vereeniiging tegen drankmisbruik, onder zijn vleugelen heeft genomen door heit uit ite geven. En al staat er op den omslag 'drei gend: Auteursrecht verze ker idl, to'oh durf ik er een en ander aan -ontleenen, omdat die bedoeling Wan den Volksbond todh is, den in houd in ruimen kring te verspreiden. Om die reden koslt het boekje maar één dubbeltje, bij groote getallen nog minder. Jammer dat het er niilet wa't smalke- kelijker uitziet, het omslag is in één woord! 'afschuwelijk en zal voor de ramen wan onze boekhan tutelar s al- Seittmnst tot koopen uitlokken. ,,Voor een zuinige huismoeder", zoo staat er ergens in het boekje, „is het natuur lijk van belang, haar maaltijid niet alleen smakelijk, maar ook goed klaar te maken." !Zoo is het niet vol- idoende een goed boek uit te geven, (het dient er ook smlakelijk uit te zien. IMiaar genoeg van den buitenkant. In een inleiding wordt gewezen op het nut wan een goede voeding, voor 't lidhaalm zelf, voor 'die gezelligheid in huis en als strijdmiddel tegen hef misbruik van alcohol. De voeding moet daaromi zijn: goed gekozen en goed toebereid!, smlakelijk, eenvoudig, 'afwisselend em goedkoop. En nu komt eerst Dr. 'Staal aa.n 't woord, die er nog eens aan herinnert, dat een per soon ongeveer 118 gram eiwitstoffen, 56 gram vletten en 500 gram suiker ion zetmeelstoffen moodig heeft om zijn lichaam goed te onderhouden. Daaruit Volgtt natuurlijk, dat geen enkel voedingsmiddel 'geschikt is om als eenig voedsel to dienen, met uit zondering van de moedermelk voor een kind! tot zekeren leeftijid. Van de bovengenoemde hoeveelhe den komen ier, volgens Dr. Staal, in den hoofdmaaltijd, het middagmaal, ongeveer (60 graan eiwitstoffen, Si gram vetten en 160 gram suiker- en zetmeelstoffen voA\ DO schrijver geeft dam een overzicht van de Voedings waarde van verschillende artikelen, die ik veilig kan overslaan, niet om- djat ze minder belangrijk is, imaar omdat zij' niet de hoofdzaak van 't boekje uitmaakt. Die ligt m de ane- dedeelingen van Mep de HoH over het koken en bereiden van den maal tijd. Haar taak begint met een aanbeve ling van de stoompan of stoomko'ker en van de (hooikdst, twee artikelen, waarmee menige huisvrouw haar voordeel kan doen, wanneer ze maar eenmaal aan de behandeling gewemid is. Die sbooanpan, ik mag er nog wel even aan herinneren, bestaat uit drie of vier op elkaar passende pannen, waarvan de ondierste met water wordt gevuld. Kookt dit water, dan dringt ide Stoom in de -andere pannen door en maakt de ispijizen, die daarin zijn, gaar. Alleen rijst en groenten zijn. voor deze behandeling niet geschikt, imaar een voordeel is bet, dat de boel niet kan aanbranden. Wat de hooikist is weet iedereen nu wel. Nu gaat die schrijfster aan 't cijfe ren, hoe het wel met de voedings waarde van sommige volksmaaltij- 'den ges/told is. Daarvoor geeft zij ee- nige belangwekkende tabellen. Een vaak gebruikte maaltijd is bijvoor beeld boerenkool met aardappelen en uitgebraden ©pek. De portie, die een middelmatig persoon gebruikt, kan men als volgt rekenen: a? M 5* f t. £-? p 400 gr. boerenkool 16 gr. 2 gr. 46 gr. 500 aiardapp. 10 0.5 115 20 ©pe k 2 15 Totaal 28 gr. 17.5 gr. 161 gr. Duidelijk blijkt, dat deze mlaaltijd geheel onvoldoende is. Immeits aan eiwit moest 60 .gram aanwezig zijn, laan vetten 34, alleen aan suiker- en zetmeelstoffen is de hoeveelheid groot genoeg. Wie dus boerenkool wil eten, moet daaraan nog iets anders toevoegen, worst of erwten. Spttiterwtengruis kan men daarvoor gebruiken dat izijn de stukjes, die bij' het splijten van erwten .ontstaan en idle, hoewel even- voedzaam als spliterwton, toch veel goedkooper zijn. (Mejuffrouw de Holl geeft hier een kostentoerekening bij'. Per persoon kost zo'n maal boerenkool met spliit- erwtengruis, aardappelen en spek tien centen per persoon. Neemt men boerenkool met aardappelen en worst, dan stijgen de kosten tot zeventien cents per hoofd. Een andere veelgebruikte stamp pot is siavoyekool met aardappelen. .Ook niet voldoende, zegt Mej. de Holl beslist. Dit iheele maal levert maar 26 gram1 eiiwit, 24.1 gram vet en 161 gram' suikeif- en zetmeethouldende stoffen op. Al-s men er witte boonen bij idioet, is idle zaak in orde. M/aar er zijn ook andere maaltijden opgegeven, die wel' aan de eisoben voldoen, bijvoorbeeld bruine boonen met speksaus. Per persoon wordt gerekend op 240 gram bruine boonen, 40 gram spek en 20 gram tarwebloem, wat te zamen negen centen kost. Of zuurkool meft aardappelen, spek en witte boonen voor 10 cents perhoofd, of Ih&ché v.an paardenvleesch met aardappelen en reuzel voor twa'alf cents, stokvischsnippers met aardap pelen, rijst (en vet voor negen cents en bokking met aardappelen, roede kool en bloem' voor 13| cent. Eet liever wat meer rijst, erwten of boonen, dan ad -die aardappelen, zoo raadt de schrijfster. Die verhoogen de voedingswaarde van den maaltijd: evengoed als vleesch en zijn veel goed- kooper. Verreweg he.t grootste deel van de menschheid is van dag tot dag bezig met gedachten over bezuiniging op de dagel-ijksche uitgaven, en of die ziclh ook uitstrekken tot de voeding, vraag idlat maar eens aan de huismoeders. De Keizer van Oostenrijk moet eens ge-zegd hebben: „menus zijn die .groot ste last voor vorsten",en wijlen Gzaar Alexander III heeft verklaard, dat een monarch meer tact noodig heeft in den omgang met zijn koks, dan met zijn ministers. Derhalve ils het middagmaal .ook een voorwerp van zorgen voor Kei zers leu Koningen, zij' het dan ook niet. in financieele toeteekenis. Kei zer Franz Joseph behoeft niet met zijn kok te igaan uitrekenen, of het eene artikel wat duurder is, dan het an dere. Mijnheer de Kok heeft een sa laris van 2000 pond' sterling of 24000 per jaar, dat is tweemaal zooveel als een minister van Nederland1. Zelf kiest de Keizer zijn menu voor den volgenden dag, wanneer hij aan de soep van vandaag bezig is. Toch moet hij zelf geen bijzonder dure smulne1'- gingen bezitten, al kost de keuken van 't paleis dan ook 180.000 per jaar. De Koning van Portugal is verzot op de Bmgelsche keuken en heeft dan ook bij een van zijn bezoeken een En- gelsohen kok meegebracht, die de kleinigheid van 9600 's jaars ver dient. De Koningin en de hofhouding evenwel, geven de voorkeur aan de Franscfhe keuken en hebben dan ook twee Fransdhe koks, die elk 13000 per jaar ontvangen. Tegenover zulke salarissen zou men haast kok willen wezen, wanneer de baantjes als hof- kok maar niet zoo zeldzaam waren. De (Russische paleiskok verdient evenveel als zijn collega in Oosten rijk, maar de Czaar maakt het hem niet .gemakkelijk. Soms is het heele middagmaal (klaar, wanneer de Gzaar o-rldier geeft om een heel anider menu klaar te maken. Eet hij buitenshuis, dan neemt hij, behalve wanneer een intieme vriend 'zijn gastheer is, zijn eigen kak en zijn eigen wijnen mee. Waarschijnlijk uit angst voor ver giftiging. Daarvan is ook de .Sultan van Turkijle het slachtoffer. Zijn kok is verantwoordelijk tegenover dien hofmeester Kilatoji en deze weer te genover den Sultan. lAflis het middag maal klaar is, wordt ifaet op een groot blad gezet en bedekt met een grooten, zwarten doek, waarvan de uiteinden door Keiarji worden verzegeld', daar na gaat het maal n'aar de vertrekken van den .Sultan.- Op een paar gulden per week be- ho elven dieze gekroonde hoofden niet te kijken, ook niet op een paar hon derd. En toch ligt het geluk van dit leven waarlijk niet in lekker eten en drinken. Er is niets waar de mensdh zoo gauw aan went, niets waar hij •zoo spoedig niets meer om geeft. En als 't de vraag is, wat ons toeter be- koimlt: gepeperde, besauste vleezen van de rijke keuken of de boerenkool met. rookworst, dan winnen de eer sten het niet. J. C. P. DE TERUGKEER VAN DEN TSAAR. De Tsaar, de Tsaxitsa benevens de kinderen zijn wed'er te Peterhof aan gekomen. DE RUSSISCHE MINISTERRAAD. De Russische ministerraad heeft toesloten, 'de aan de Kroon betoooren- de landerijen in het Altaï-gebied door den' Staat te laten overnemen, o.m op deze wijze land aan wegtrekkende boeren te bezorgen. De Staat zal daarvoor 49 jaren lang 22 kopeken per desjatien aan de Kroon betalen, maar deze zal 'alle rechten op de delfstoffen in dat gebied behouden. REORGANISATIE DER RUSSISCHE POLITIE. Naar de Polit. Corr. meedeelt, be hoort onder de hervormingen, waar mee de Russische .regeering zich te genwoordig bezig houdt, ook een plan tot reorganisatie der Russische politie. De regee'ring erkent, zegt dit bericht, de buitengewone moeilijkhe den, waarmee de Russische politie tegenwoordig te kampen heeft. Maar zonder aan haar verdienste te kort te willen doen, vindt men het in toon aangevende kwngen toch zorgwek kend, dat bij al te talrijke moord- en roof aanvallen die daders zich in vei ligheid weten te stellen en; voorts, dat het der politie tot dusver niet is ge lukt de verbindimgsdraden tusschen de afzonderlijke aanslagen te -ontdek- ken. Meer echter dan deze omsluierde bekentenis der Russische regeering, dat de politie eenvoudig niet voor haar taak berekend! is, ns kenschet send voor den toestand de daarop (volgende mededee-ling van de Polit. Corr., dat de regeering van plan is, voor verbetering van het politiewezen nu in Du-tschland, Enigeland en Bel gië bekende vakmannen uit te noo- digen in Rnssischen dienst te treden. M. a. w., Rusland is .zoover heen, dat het onder zijn 140 millioen inwoners geen behoorlijk bekwame mannen voor een o.penbalren dienst kan vin den en daarom net als de geminach te Turk in den vreemde leentjebuur moet spelen. Het verschil is alleen, dat de handhavers der orde en vei ligheid, die den Turk op zijn dak worden gezonden door de mogendhe den, door den Rus in zijn. gevoel van .machteloosheid zelf worden inge haald. Het denkbeeld is overigens met nieuw. Plehwe had er zich dadelijk, toen hij Sipjagin opvolgde, reeds mee bezig gehouden, maar toen (hij het lot van dezen deelde, kwam de zaak in het vergeetboek, totdat nu Stoly- pnn haar weer krachtdadig ter hand heeft geniomen. EEN VERMETELE ROOF AANVAL. In den nacht v.an 1 op 2 October heeft in de Zwarte Zee op de stoom boot Tsesarewitsj Georgi tusschen Soechioem en Otsjemtsjnri een verme^ tele roofaanval plaats gehad. Een 25 oogenscbijnlijk op verschillende pun ten aan boord gekomen met revolvers en geweren gewapende roov-ers joe gen de passagiers derde klasse en de equipage nn de kajuit dier klasse en maakten zich vervolgens meester van de post en de scheepskas, die 12,000 roebels bleken te bevatten. De passagiers eerste klasse waren inmiddels begonnen de schelmen on der vuur te nemen, maar dezen dreig den toen de als gijzelaars meegeno men twee scheepsofficieren en vier matrozen dood te schieten als het vu ren niet ophield. En zij roeiden onge hinderd naar den wal. EENE REUZENBETOOGING IN 'T VOORUITZICHT. Afgevaardigden van verscheidene Russische revolutionaire bonden heb ben nn Finland een vergadering ge houden, waarin besloten ds voor één dag de algemeene stalij v^f te kon digen om in de straten "r*?an Peters burg een reuzenbetoogihg ite houden. Binnen eenige" dagen zal de oproe ping aan de arbeiders verschijnen. Uit andere landen. CUBA EN DE VEREENIGDE STATEN. Waarom er opstand is gekomen op Cuba heeft generaal Pino Guerra, de aanvoerder der opstandelingen ver teld aan een vertegenwoordiger van de „North American Review". Toen de verkiezingen aanstaande waren, vertelde Guerra, benoemde president Palma tot secretaris van het rageerings-departement een rech terlijk ambtenaar, die iedereen liet opsluiten, d'e udiet gestemd was voor de candïdaten der gematigde partij. Zelfs werd op liberale leiders gescho ten en werden enkelen gedood. Een van de voornaamste leiders, Villuen- das, werd door senator Fbias ver moord. Daarom weigerden de libera len deel te nemen aan de verkiezin gen. Voorts beschuldigde Guerra d'e re geering van partijdigheid en onwet tige bevoordeeling van gematigde leiiders. Zo o als te verwachten was zal de Amerkaansche minister Taft maar gedurende korten 'tijd als gouver neur op Cuba werkzaam zijnde re- gee-ning te Washington heeft den gou verneur van de Panamakanaal-zóne Magoon tot voorloopig gouverneur van Cuba benoemd. Magoon zal zich spoedig naar Cuba begeven, en mi nister Taft zal binnen tien dagen te Washington terug zijn. DE TROONSOPVOLGING IN BRUNSWIJK. Bij een schrijven u'lt Homburg v/d. Hö-he van 3 Oct. ideelde die Duitsche Rijkskanselier .aan het Brunswijksche ministerie mede, diat hij het besluit van den Bondsraad van 2 Juli 1885, waarbij -de hertog van Cumberland van de regeering wordt buitengeslo ten, zoolang .als geldig moet beschou wen tot 'dit door een nieuw besluit van dem Bondsraad opgeheven of ver anderd is. Ais Pruisisch minister van buitenlandsche zaken achtte hij zich ntot geroepen een dergelijk be sluit uit te lokken. De regeering zou aan een voorstel tot opheffing of ver andering van 'het besluit van den Bondsraad van 2 Juli 1885 ba-re goed keuring moeten onthouden, omdat een besliste verandering in de ver houding van den hertog tolt Pruisen nog niet is ingetreden en nog steeds en wel onder stilzwijgende toestem ming van den hertog er een Welfisch streven bestaat naar het bezit van de provincie Hannover. KAMER VAN ARBEID VOOR DE CONFECTIEBEDRIJVEN. Jn hare vergadering van 3 October j.l. (besloot de Kamer voor de Confec tiebedrijven aan dien Raad dezer ge meente adhaiesie te betuigen aan het adres der Kamer voor de Metaal- en Houtbewerking in zake het onder werp: verzekering hij' gedwongen werkloosheid. 'Bij .die toehandeling van (het voor stel 'daartoe werd (algemeen de op merking gemaakt, dat het kleernra- kersbedrijf (herhaaldelijk, in het zoo genaamde slappe se'izoen het schouw spel van gedwongen werkloosheid aanbiedt. Voor een goed deel werd de oorzaak toegesdhreiven aan de be treurenswaardige gewoonte van het publiek, om kort vóór en na 'den aan vang van een nieuw seizoen de kleer makers te overstelpen met nieuw werk. Hoeveel toeter zou het niet zijn meer geleidelijk de toestellingen over langer tijdsverloop te verdeelen? Niet alleen Is hiervan groote slapte touiten hiet seizoen (het gevolg, maar {het maaJkt tevens slachtoffers onder hen, die te veel van (hunne kraohten vergen. 'Ook om die redenen vermeende de Kaïmier, dat de instelling eener Com missie, als .-waartoe de zusterkamer heeft geadresseerd, hoogst nuttig kan zijn. „MINNA VON BARNHELM" DOOR DE „MEININGERS". Toen we hier de vorige week onze verbazing er over uitspraken, dat de Meiningers met een prulstuk als „Re naissance" naar Haarlem waren ge komen, vroegen we tegelijkertijd waarom ze niet liever met „Minna von Bamhelm" waren gekomen, dat ze toch ook op 't repertoire van hunne H.ollanidsche reis hadden, staan en door ben op andere plaatsen met succés was gegeven. En spoediger dan we dachten en verwachten konden, heb ben de Duitsche artisten een antwoord op 'die vraag gegeven doorer nog eens mee naar Haarlem te komen voor hun. vertrek. Minna von Bamhelm, een stuk dat nu mteer dan 150 jaar oud is, werd door Lessing tusschen 1758 en '65 ge schreven, toen hij van Leipzig naar Berlijn was teruggekeerd en daar met Mozes Mendelssohn en Nicolaï de zoo bekende „Bibliothek der schonen Wis senschaften" uitgaf. Maar, zoo zal men mogelijk vragen, hoe kwam Les sing er toe dit „soldatenspel" want het stuk heet in zijn geheel „Minna von Bamhelm, oder das Soldaten- glück" hetwelk van stof zoo zeer afweek van hetgeen hij in zijn overig werk behandelde, te schrijven. Het antwoord ligt echter voor de toahdlLessing was inmiddels secreta ris van generaal Tauenzien geworden en daardoor was hij in aanraking ge komen met militaire kilingen, waarin hij Wad leeren zien. walt „Soldaten- .glück" was, in dien tijd, dat er nog oorlogen waren, en de soldaat een vechtman, die na afloop van den krijg als huurling, wiens diensten in tijd van -vrede niet meer noodig zijn, werd afgedankt. Maar .wat zullen we over den- iu- houid van de „Minna von Baralbelm" nog veel praten? Dien kennen we toch allen Hebben we Lessing's werk al niet op die schoolbanken moeten le zen Hebben we 't niet moeten ont leden en er voor een. deel ons Duitseïi uit moeten leeren Schwamm. d' rüber dus verder. Dat dit stuk zich nu al meer dan anderhalve .eeuw op het toon eel heeft gehandhaafd, en. dit werk van pure fantasie en gewilde toevalligheden -n deze tijden-van waarheid eischend realisme toch nog blijft pakken-, dat is-, gelooven we, te wijten aan het waas van lieflijk romantisme, dat over alles ligt en dat ons alles in dit,,Lust- spiel" in de superlatiek laat zien. Het militair eergevoel van Von Tell- h-eim, zijn moed, zijn trouw, zijn rechtschapenheid, zijn liefde voor Minna von Bamhelm1't. is alles in de superlatief geteekend. Ende kuiscb- hedlcü, de teerheid, de liefdesmart, de fijngevoeligheid van fraulëin Minna toonen dezelfde neiging naar de super latief, terwijl Von Tellheim's knecht, J.ust, een oppasser v-an superlatieve eigenschappen is, en F-rancisca, het kamermeisje van Minna, een bij-de- hand en guitig kamerkatje van super latief idealisme is. Maar toch zijn die romantiek en die overdrijving niet tot zoetigheid en weekheid overgeslagen -. zij zijn ge nietbaar gebleven, ja, zij geven er .een bekoring aan van lieflijkheid en m-Ooihedd, die onwillekeurig een char me uitoefent-, waarvan men zich moei lijk rekenschap kan geven, maai' die men ondergaat en ziich gaarne1 onder gaan laat. Zulk een stuk moet met lieven, gra- cievolien, eenigszins ouderwetschen eenvoud en deftigheid gespeeld wor den met de gracie uit den tijd onzer grootmoeders, uit den tijd der mini-a- tuuirportretjes, der staartpmikjes, toen anen de gavotte en de menuck nog danste langzaam, sleep end, deftig, rhytmisch bedaard. En wat kregen we Een troep drukke, hard pratende Diiitsebers, die voor het grootste deel -van den aivond stonden te d c 1 a- nieer en, en af en toe bard en grof met hun stemmen uitschoten in ge weldige geluiden. Neen, de kunst van 1700 zooveel werd gevulgariseerd, uit den toon gerukt, verplat tot alledaagsch tooneelwerk van Duitsche plompheid. Hebben die Meiningers dan heelemaal geen ge voel voor tijd, couleur locale en histo rische traditie? Was die stijve pop (Jenny Nach- baur), die zonder pi-t of ziel, van het begin tot het einde ï-n één geluids timbre; zonder kleur, zonder emotie, haar rol afwerkte, de lieftallige, naïve eenvoudige Minna von Barnhelm En die brave-hendrikachtige, saaie, ziel- looze Franz Nachbaur, was dat de ede le, ridderlijke, vrouwen-veroverende majoor Von Tellheim? Die stijve H-eiru? En Just, die heerlijke knecht- rol, eenvoudig en innig, was in- han den van denzelfden acteur, die in „Re naissance" voor den geestelijke speel de, on toen trouwens nu óóknog onidldien in de zinnen naar zijn adem stond te snakken Max Spiess deze acteur had er een lawaaiige, ge- lu-iddrukke, soms in klankgeweldighe- dien uitschietende bo-mibarierol van gemaakt. En Eduai'd Peter van tijd tot tijd wél eens aardig had zi-cli meer ge grimeerd als een oudërwetsche school meester of koster, dian als een Duit sche „Wirth". Die eenige -der m edesp ëleudiendie goed! in den toon van het stuk bleef, was Martlha GrosserSpier, dié van het kameniërsrolletje van F-ranciska iets frisch en -liefs had gemaaktde tooneeltjes met haar waren de beste van den avond. En nu vooreerst geen Meiningers meer, zelfs niet van een... „H-erzoglich Hofschausptólhaus'zoolang we nog Hollanders hebben, die het zooveel beter kunnen. Het zeer karig opgekomen publiek was evenwel niet karig met applaus, vooral de jeugdige scholieren boven niet, FRANS NETSCHER. Haarlem—H. V. V. Naar wij vernemen zal in den a.s.- Zondag te - spetten voetbalwedstrijd HaarlemH. V. V., Haarlem met haar sterkste elftal uitkomen, daar Bos zijn oude rechtsbuitenplaats weer inneemt, waardoor dan tevens Seidel rechtshalf gaat spelen. Daar de H. V V. in -den regel tegen Haarlem ook hand beste combinatie in het vield' brengt, laat zich Zondag aan den Schotervveg een zeer interessanten strijd verwachten, vooral ook gezien het uitstekende spel vam de Haarlem- verdediging in de match tegen Her- culés Zondag j.l. Het veld is nu geheel -in orde ge maakt, langs de Zuidzijde is bijna over de geheelie lengte een plankier aangebracht, zoodat ook vrees voor natte of koude voeten, niemand van het bezoeken dér wedstrijden behoeft of te houden. Mocht de wedstrijd onverhoopt niet kunnen doorgaan, -dan zal dit Zondag morgen zoo tijdig mogelijk aan ons bureau in de Groote Houtstraat wor den bekend gemaakt. Men schrijft ons Woensdag 10 dezer a. s. zal alhier in den Schouwburg de eerste Itali- aansche Opera-voorstelling plaats hebben en wel „Lucia 'di Lammer- moor", van Donizetti. De couranten te Amsterdam „Handelsblad", „N. Rotterd." en „N. V'. d. Dag" zijn eenparig in hun lof over koor en orkest en erkennen, dat dit nimmer zoo goed geweest is. Ook de solisten Donna Giulia Allen en de tenor Di Lora zijn buitengewone zan gers. EEN WOESTE BENDE. 'Donderdagavond omstreeks half elf werd de Generaal Cronjéstraat. in op schudding gebracht. Bij den aldaar wonenden zuunbamdelaar iR. kwam een iman om zuur te (koopen. De win kelier weigerde echter, omdat de raian hem. den vorigen winter niet be taald! had, 't -geen hij bij hem gekocht had. Die adspirant-kooper werd hierom zoo kwaad, dat hij den zuurihande- laar peen klap in het gezicht gaf. Deze nam d<aarop_een vijl ter hand en gaf den man daarmede een klap terug, die -zóó aankwam, dat hij de vlucht niam.- Evenwel kwam hij na een poosje met versterking terug om den winke lier te verzoeken er ,,effé' uit te ko men. Toen R. zich wijselijk niet ver toonde, begon het vechtersgezelschap de ruiten der „zoruraffaire" te be werken, iroet dit gevolg, dat de deur ruit ingeslagen en de spiegelruit in getrapt werd. Na eenig kabaal geim'aakt te heb ben, waarbij nog met een tmee ge dreigd werd, trek de bende af. De zuuribandelaar spijkerde toen met behulp van buren plank-en voor deur en uitstalling. Later is de belhamel, na bij een dokter verbonden te zijn, door de po litie naar het bureau gebracht. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem op Dinsdag 9 October 1906, des namiddags van 12 uur, door den heer W. Ezerman. 1. Conoertfantasië, A. Hesse- 2. Sonate No. 3, J. S. Bach. a. Andante. b. Adagio. c. Vi-vaca 3. Prélude et Fugue No. 2, C. Saints Saëns. 4. Hosannah, J. Lemmens. 5. Aria uit de Jaargetijden, Haydn. Lij sternest. Als eene zeldzaamheid kan wor den vermeld, dat gisteren door Ber- nardus'Vosse, bloemistknecht bij den heer Polman Mooij' in diens tuin on der Heemsiede is gevjondien een lijs ternest met 3 eieren.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1