Weerbericht. Thermometerstand Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Bisinegtad Uit de Arbeiderswereld Kerk en School MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Biidt-, 5 October. Hoogste barometerstand 766.9 m.M. ie Breslau (midden Duiischland) laagste 748.9 m.M. te Stornoway (Schotland). Verwachting tot den avond van 6 October Windzwakke tot matigen W. tot Z.W. winid. Gesteldheid van de luchttoene mende bewoMtog, later mogelijk iet- gen. Temperatuuriets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 762.5 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. te Haarlem. Vrijdag 5 October Hoogste gisteren F. 60° Laagste heden nacht F. 52° Hoogste heien tot 2 uur F. 64« De Raadsverkiezing. De herstemming voor den Gemeen teraad heeft aangetoond, dat wij goed hadden gezien, toen wij na de eerste stemming een wannen strijd voorspel den. De gekozene heeft een voorsprong behaald van met meer dan 10 stem men, dat is nog één minder dan dé meerderheid, waarmede indertijd de heer A. Rinkema in ditzelfde distriet gekozen werd. De volledige uitslag is als volgt Op den heer E. Levert, vrijzinnig democraat, werden uitgebracht 761 stennmen, op den lieer H. J. Smulders 751, van onwaarde waren er 14. Ver deeld over de twee stembureaux wa nen de cijfers Ha ar 1 eram erli ed e str a at Smulders 443, Levert 330. Stadhuis: Levert 431, Smulders B08. Waaruit volgt, dat de heer Levert een voorsprong had in liet- district Stadhuis, de heer Smulders in dat aan de Baarlemmediedestraat. Het aantal ongeldige stemmen was 5 aan 'i Stadhuis, 9 aan de Haar- lemmerliedestraat. Hoe 't mogelijk is, dat hij zoo'n eenvoudige verkiezing nog veertien kiezers zich kunnen ver gissen, is een raadsel. Uit en ter na wordt clen menschen toch voorge kauwd, wat. ze bij het stemmen te doen en vooralwat ze te laten hebben Met welk een opgewektheid er van weerskanten gewerkt is, blijkt het best uit een vergelijking met de stemmen- cijfers van den eersten keer. Toen wa ren er in 't geheel van de 2164 kiezers 1232 opgekomen, dezen keer 1526, dat is dus 294 meer. De heer Levert ver kreeg er toen 347, nu 761, de heer Smulders toen 585, nu 751. Uit de laat ste cijfers valt meteen op fee merken, dat de stemmen, die den vorigen keer op den heer J. Schreuders werden uit gebracht (173) niet alle op den heer Smulders zijn overgegaan. De toeneming van het stemmen cij fer des heeren Levert is zeer groot, wat denkelijk toe te schrijven is aan bet werk van de huisbezoekers, naai' wij vernemen veertig in getal, die voor den candidaat der Liberale Unie het district zijn ingegaan. Er zijn in 't bureau Stadhuis^ 1016 kiezers," waarvan er opkwamen 744, in dat aan de Haarlemmerlied straat 1148, waarvan er 782 opkwamen. Hier uit blijkt, dat in het district Stadhuis belangrijk ijveriger gestemd is, dan in het district Haarlemmerliedestraat. Op ons bord aan het redactiebureau in de Groote Houtstraat bleven die cij fers van de verschillende candidaten elkander voortdurend gelijk, nu was de een voor, dan de .ander, totdat toen de uitslag van 't bureau Haarlem merliedestraat was afgeloopen, de laatste opgave van 't bureau Stadhuis ten gunste van den heer Levert den doorslag gaf. Diefstal. Gisterenmorgen kwam de vrouw van den werkman G. F. Kok, wonen de op het liefje aan den Heerensingel No. 45 E, tot de onaangename ont dekking, dat des nachts uit een tobbe, etaande op het erf voor hare woning, een aantal natte kleediinigstukken wa ren ontvreemd, waardoor zij groote schade lijdt. De) politie doet onderzoek. Daar op die wijze in den laatsten tijd meerde re waschgoederien zijn ontvreemd, zij die huismoeders op haar hoede Metaalarbeiders. Op het Congres van de Landelijke Federatie van Metaalbewerkers te Dordrecht .gehouden, is besloten een blad uit te geven, diat „De Metaal arbeider" gedoopt werd. De commis sie van Redact; e zal haar zetel te Haarlem hebben. Het eerste nummer verschijnt 1 Dec. e. k. Aan de afd. Haarlem werd opgedra gen om met de afd. Amsterdam en Utrecht een concept-reglement samen te stellen. Aan de dienstweigeraars Kriller, Gorter, Mammen en De Lange werd het volgende telegram gezonden „Het Congres der Landelijke Fede ratie van Metaalbewerkers te Dor drecht, brengt bij dezen haren broe- dergroei" „ZANG EN VRIENDSCHAP". De Koninklijke Lièdertafel was er dit seizoen vroeg bij met haar eerste concert. Zij kon dit zijn, omdat zij bij deze uitvoering haar kunstlieiven- den leden de gelegenheid wilde bie den tot kennismaking met de voor het coucours te Tourcoing ingestu deerde koorwerken. En de kunstlievende leden toonden zioh allesbehalve onverschillig voor .deze attentie; zij waren Donderdag avond dn breede scharen naar de Ver- eeniging gestroomdl en lieten daar •maar nauwelijks een stoel onbezet. Het koor om daarmee te begin nen had miet de vier conooursstuk- ken die handen vol. Geen wonder toch ook dat het te Toureoing, n'a een dag reizens, niet in conditie was om deze werken naar den strengsten eisdh ten gohoore te (brengen. De bedde Fran- sche [koorwerken vergen ontzaglijk veel aan klankvolume en uithou dingsvermogen. Vooral „L'Heure pro mise" van Alb. Dupuis vraagt in bei de opzichten wel het uiterste. Toch geloof ik dat deze laatste pompeuse en effectvolle compositie door d!e 'zan gers met meer .animo zal zijn bestu deerd 'dan (hielt minder omvangrijke, maar ook minder dankbare „Quo Va- dis" van Julien Koszul. Intussohen mogen wij de liederta- fel dankbaar zijn, dat zij óns da beide koren deed /hooren op een wijze, die zooal niet volmaakt d!an toch ten hoogste verdienstelijk en, ook wat opvatting en voordracht betreft, vol komen geschikt iwas om ons de toon werken als zoodanig te doen 'kennen. En hierin ligt tegelijk mijn (hulde aan den talentvollen en energdeken diri gent, den heer W. Robert. Over de beide vrije nummers van den wedstrijd: Robert's „Gloria in ex- celsis Deo" en „Deus nostra lux" van L. F. Brandts Buys behoef ik niets te zeggen, dan dat zij over 't geheel met meer zekerheid en, wegens groo- ten voltalligheid van het koor, met rijkeren Mank dan de Fransche koren werden uitgevoerd. Onder de solisten van den avond noem ik allereerst den violist Mart. Woliters uit Amsterdam. Wat heeft deze eminente kunstenaar ons weer madhtig geboeid door zijn weldoend warm,innig mooi vioolspel Ik zou woorden willen vinden, om dein in druk weer te geven van zijn heerlijke voordracht der „Aria op <le G-snaar" van Bach. Dat zingen zonder affectatie, dat weenen zonder ziekelijkheid heb ik nog geen andere viool (hooren doen dan die van-Wolters. Behalve gezeg de Aria droeg hij dezen avond voor: .ylnitroductle" ,en „Adagio religioso" uit het vierde concert van Vieuztemps, „Romance" van Wicnieuwski, ,.Tan- ize Tzigane" van Niachetr en een vrij onbekend toegiftje want tot eer van het publiek zij vermeld, dat de sympathieke kunstenaar een enorm succes beleefde. Mogen we hem nog dikwijls in ons imidden zienl De andere soliste wias een nog zeer jeugdige dame-, die met klankvol or gaan, 'vrij ontwikkelde techniek en haast verwonderlijk rijpe voordracht een Itahaiansche eolonatuur-aria van Rossini en niet minder dan een ze vental Duitsche, Fransche en Hol- landsche liederen ten beste gaf. Jam mer, dat haar in zoovele opzichten verdienstelijke zang ontsierd werd door een voortdurend vibrato en een gestadige neiging tot te laag intonee- ren. Ook zij vond bij de 'aanwezigen een dankbaar gehoor. Aan den heer Henk v. Breemen, den intelligenten en zeer muzikalen bege leider van dezen avond, komt zeker een groot aandeel toe in het suecès der solisten. PHILIP LOOTS. Militaire Z aken. Morgen, 6 October, om 11 uur voorim, zal op het terrein voor de Cavaleriekazerne de plechtige beledi ging plaats hebben, van vier nieuw benoemde luitenants bij het 10e Regi ment Infanterie. Na afloop van «Ie plechtigheid zal idoor den troep, met de muziek aan het hoofd, eene wandeling door de stad gemaakt worden. Een onmensch. Boer Verdegaal is een anachronis me in onze samenleving. Hij is niet een van die menschen, die hun tijd vooruit zijnintegendeel onze tijd is hem vooruit, ver vooruit, wel 1000 jaar Luister maar, (Lezer, naar 't geen de man op z'n geweten heeft. Op een rondgang over zijn boerderij te Aalsmeer vond hij een 15-jarige dienstbode, wier naastbij liggend pleohtje was, de koeden te melken., in geslapen. Toen heeft hiji haar met een eind touw zóó geslagen, dat haar lichaam striemen vertoonde. Of dat niet ge noeg was, heeft hot onmensch het kind geslagen en geknepen, w.aarata hij het meisje in een kelder wierp om het daar op te sluiten Gelukkig zal de rechter den hoer aan het verstand brengen dat men i a de 20ste eeuw in ons land geen toe standen meer duldt, die aan den erg- sten tijd van lijfeigenschap of slaver nij herinneren De eisch van den Ambtenaar van 'hert, O. M. was zes maanden gevange nisstraf. Gev. Voorwerpen Twee zilveren theelepeltjes, een zilveren horlogeketting, een gouden dasspeld, een zilveren vingerring, een zilveren armband, een sleutel, een biggenkorf. Een aardig denkbeeld. Hedenmiddag 1 uur was men bezig een opname te nemen van het uit gaan der Centrale Werkplaats voor de bioscoop. Terecht. De 35-jarige juffrouw v. B., die door hare familie werd vermist en. wier opsporing en aanhouding was verzocht, waarvan melding in ons vorig nummer is gemaakt, is weder uit eigen' beweging bij hare familie teruggekeerd. NEDERLAND TE MILAAN. Op de tentoonstelling te Milaan zijn bekroond met den Grand Prix de werf „Conrad" te Haarlem en die firma A. F. Smulders te Schiedam. BLOEMENDAAL. Als een bewijs, dat de strooperij in deze streken hand over hand toe neemt, kan het volgende dienen Door den brigadier-ra ajootr der Irij.ksveldwacht Den Beider, den al hier gestationeerden rijksveldwach ter Klemjan en den onbez. rijksveld wachter J. Bakker zijn in acht dagen geconstateerd elf overtredingen dier Jachtwet, zoowel bij dag als bij nacht, in de duinen, gelegen onder de gemeente Bl'oemendaal, waarvan het jachtrecht toebehoort aan Mevr. Van der VlietBorski. HEEMSTEDE. Heden wappert de driekleur van de eerste kapspant van het nieuwe Raadhuis. BEVERWIJK. Nationale harddraverij Beverwijk. Onder begunstiging van uitstekend weder had Donderdag de j'aarlijksdhe harddraverij plaats. 10 paarden wa ren ingesdhreven en veel pub'Iek was er bij tegenwoordig. De prijzen werden als volgt gewon nen: le prijs 150 Johanaa III, van C. J. de Goede, Purmnenu; 2e prijs f 75, Nella, van H. Schaap, I een war den; 3e prijs f 50. Ideaal, van C. Har- meijer, Beverwijk; 4e prijs f 25 Kiu- ger, vanfi' j cVeen, te Hardegarijp. KJMUIDEN. De haringvangst is dit jaar zeer voorspoedig. De prijzen zijn en blij ven goed, de aanvoeren buitenge woon groot. Donderdag o. a. arri veerde alhier de stoomtrawler „Celestine Juliette" van de firma Wed. S. L Groen, 'die voor de haring vangst was uitgerust met niet min der dan ruim 30 laist steurharing, ge vangen binnen ééne week. Verleden week Donderdag was hij uitgegaan. Van deze vangst werd 20 last in ver- schen toestand verkocht per kist van 30 K.G. De opbrengst was van f2.55 itot f 1.95 per kist. H. M. DE KONINGIN. De bijzondere correspondent dier „Tel." seinit. d.d. 4 October uit Dres den H. M. Koningin Wilihiehniima maakt i ederen dag in het prachtige slotpark en langs den oever van de Elbe korte wandleihngen. Het weer is onbesten dig. CONGRES VAN VAKVEREENI- GINGEN. Tea* voorbereiding en bespreking van een eventueel tweede R.K. vakcongres zijn de besturen van alle R.K. vak bonden en Siecretariaten uitgenoodi'gd tot een gezamenlijke vergadering op Zondag 2 December in 't St. Jozefsge bouw te Utrecht. („Tijd"). DE LEIDSCHE WERKSTAKING TE VOORSCHOTEN. Men meldt uit Leiden aan 't Hbld. Is het, dank zij de waarschuwing van het hoofd der politie dat anders krachtiger maatregelen zullen worde a genomen, in deze gemeente in den laatsten tijd rustig en kunnen onder bewaking der politie de werkwilligen ongestoord aan dein arbeid blijven, minder goed ging dit bij den Leid- schen bouwondernemer, den heer Jac. B., die aan de St. Nicolaaslaan onder de gemeente Voorschoten een paar blokken huizen bezig is te bouwen. De stakers en kameraden uit Delft en Den Haa'g, die zich met dezen soli dair verMaren, verhinderden 't per ken, wat voor den bouwondernemer niet alleen last veroorzaakt, maar ook veel schade berokkende. Ais lid van den Patroonsbond wend de hij zich tot het bestuur om bij stand, omdat hij anders genoodzaakt zou zijn uiit de patroonsorganisatie te treden, waardoor hij ook uit de sta kers zelf zijn werklieden zou kunnen recruteeren. Die bijstand zou Donderdag worden verleend. Een der patroons trok des middags met. een viertal gezellen her waarts. om den collega te helpen, wat door een twintigtal stakers en Haag- schie vakgenooten werd verhinderd. De in Voorschoten gestationneerde F.ijfcsL en gemeente-politie, te zamen drie personen, was niet bij machte die orde te herstellen. Het ging een oogenbMk hard om band. Een der Hagenaars wilde de politie met een stuik ijzer te lijf, waar op de gemeenite-vidldwachter v. Meurs de revolver trok. De burgemeester vau Voorschoten, de beer Vernèdie, kwam op het terrein en vroeg onmiddellijk om hulp van de huzarlen uit Leiden. Na eeniige oogenblikken rukte luite nant De Koning met 27 manschappen aan, die de personen, welke niet op het werk behoorden, in de richt'ng Den Haag of Leiden dreven, waarop die' iarbeid ongestoord: kon worden voortgezet. Des avonds werden de arbeidende gezellen per rijtuig_ onder geleide van een twintigtal artilleristen naar Leg den gebracht, terwijl d© andere mili tairen nog geruimen tijd met de poli tie het terrein bleven bewaken. De burgemeester van Voorschoten heeft om versterking der Rijkspolitr'e gevraagd. HET GEVANGENISDRAMA TE ASSEN. De correspondent van „Het Volk" te Assen schrijfti Over deze treurige zaak kan thans worden medegedeeld, dat door een der broers van het slachtoffer een aanklacht tegen de betrokken perso nen is ingediend bij den officier van; justitie. De vrouw van den overleden Win ters is reeds voor een 14 dagen ver hoord door den kapitein der mare chaussee te Klaziuaveen, welk ver hoor volle drie uren duurde. MIDDENSTANDS TENTOONSTEL LING TE AMSTERDAM. Het plan om in 1908 te Amsterdam eene zoogenaamde middenstands-ten toonstelling te houden, schijnt voort gang te zullen hebben. Tenminste moet het comité van voorbereiding thans gevormd zijn. Daarin hebben zitting de heeren Roelof Citroen, Ed. Gerzon, Paul C. Kaiiser, I. Kaufmaun, I. D. Ketelaar, L. J. v. d. Maesen, I. M. van Meegen, G. Muller, Fred. C. Stahlo, L. J. v. d. Tas en J. F. Verster en mr. C. Frik kers. SCHULDEN MAKEN DOOR DE VROUW. Is een man verplicht de schulden te betalen, die zijne vrouw buiten zijne voorkennis maakt, voor zaken, die niet kunnen geacht worden te behoo- ren tot de dagelijkscho uitgaven? Deze vraag wierd Woensdag aain den kantonrechter te Tiel voorgelegd. Een dame haid een kunstgebit van f200 besteld bij een tandarts S., doch itoien deze om betaling der geleverde waar kwam weigerde (haar echtgenoot dit op gronden, in de vraag neerge legd. De kantonrechter vereenigde zich met deze beschouwing en ontzegde! den eisch. BILDERDIJK-TENTOONSTELLING. Op een ter gelegenheid van de ope- 1 nlng der Biffiderdijk-tentoonstelling door de tentoonstelMugscommissie aan H M. dte Koningin beschermvrou we gezonden telegram van hulde, is bij den voorzatter van het tentoon-' stellingscomité I. F. M. Sterck, liet volgende antwoord ingekomen „De gevoelens op prijs stellende, „uitgedrukt in uw telegram, ge loei ik mij gedrongen mijne bij zondere ingenomenheid uit te „spreken met de hulde, door de „tentoonstelling aan dezen groo- „ten Nederlander gebracht. WILHELMINA." SLIMME BEDRIEGSTER. Door de politie te Arnhem wordt onderzoek gedaan naar eene slimme bedriegster^ die onder dien naam van mevrouw S., kamers huurde, zich meester maakte van lijfsieraden enz., van hare hospita, verschillende goe deren kocht zonder te betalen en daarna spoorloos verdween. HONDSDOLHEID. In verband met hert te Eindhoven geconstateerde geval van hondsdol heid, is ook de toepassing der Muil- korvenwet met ingang van heden, bij besluit van den commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant, bevolen voor de gemeente Woensel en wel voor den tijd van 4 maanden. In de verder af gelegen gemeente Valkenswaard' is de toepassing dezer wet ook afgekondigd aangezien al daar ©enige nonden' werden aange troffen en afgemaakt, die 'ook door idien dollen hond izijh gebeten. In de gemeente Veldhoven bij Eind hoven is ook door dén distri ets-vee arts en den voorzitter der Gezond heidscommissie uit Eindhoven een onderzoek ingesteld naar de vermoe delijke dolheid van.' een /hond. BALI. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seinde Donderdag „Ltefrinck regelde de bestuursza ken op eene vergadering der poeng- gawa's van Tabanan. Hij is daarna vertrokken naar Gi- anjar tot regeling der zaken in Ban- gli en Kloengkoeng. Onze hoofdmacht volgt spoedig. Het land is volkomen rustig. Het blad teekent daarbij aan.. „De heer Liefrinck is, zooals men zich zal herinneren, als regeerings- commissarïs toegevoegd aan de ex peditionaire troepenmacht. Onze troepen zijn dus zonder slag of stoot Tabanan binnengerukt en al dadelijk kon worden overgegaan tot ire geling van het bestuur. Wat Taba nan en Badoeng betreft is alzoo het succes volkomen. Gianjar is de hoofdplaats van het gelijknamige leenroerige rijkje. Van die plaats uit is zoowel Bangli als Kloengkoeng langs een vrij goeden weg te bereiken. Uit de mededeeling, dat de hoofd macht spoedig volgt, ivalrt op te ma ken, dat ook Bangli en Kloengkoeng zoo noodi'g met krachtige hand tot rede gebracht zullen worden. De re- geeringscommissaris kan hierbij vooruitgaan, omdat hij op bevriend terrein blijft. Waarschijnlijk zal die ,'booge ambtenaair van Gianjar uit aan de vorsten van Bangli en Kloeng koeng een ultimatum doen toekomen. Bij verwerping van de daarin gestel de eischen kan de hoofdmacht dan onmiddellijk ingrijpen. Er wordt hier gesproken van de hoofdmacht, omdat, naar voor de hand ligt, èn Dènpasar èn Tabanan wel door een vrij sterke af deeling zullen bezet gehouden woerden. Men zal zich herinneren, dat voor al Bangli zeer brutaal is opgetreden, en dat, naar vermoed wordt, Kloenkoeng de 'hanld heeft ge had in de op Bali 'voorgevallen' ge beurtenissen. Wij juichen het dan ook toe, dat men de gelegenheid niet laat voorbijgaan, om ook Bangli en Kloengkoeng aan ons onmiddellijk gezag te onderwerpen. De hoofdplaats Kloengkoeng is van de ankerplaats Koesambe uit door de marine goed onder vuur te nemen. De afstand van Tabanan naar Gianjar is ongeveer 25 KM." TWEE INBREKERS GEARRESTEERD. Maandagavond hebben twee inbre kers getracht hun slag te slaan in de woning van den heer Boekbinder, Prins Hendrikkade 63, te Amster dam. Terwijl zij juist met de „behan deling" van .een kleine brandkast wa ren begonnen, kwam de bewoner thuis, waarop de overhaaste vlucht der inbrekers volgde. Alleen een horloge werd buit ge maakt, en tijdens d'e achtervolging, gooide de kleinste van het tweetal dit bij den Schreierstoren te water. De andere, naar boven gevlucht, deed zich bij de buren als politie-beambte voor, en wist later .eveneens in de consternatie te ontkomen. Dank zij echter den signalementen die van de inbrekers konden worden genomen, is het gisternacht aan trwee ijverige leden der Aimsterdamsche re cherche gelukt, ihen te arresteeren. Zij werden geboeid naar het politie bureau In de Wormiaesstraat overge bracht en bij een gisteren gehouden confrontatie beslist .door den heer B. en de buren, lals cLe inbrekers her kend. De een, zekere J. H. Robijn, is reci- (divist, de lander, J. Ouwendaal, staat bij dé politie ongunstig te boek. Per celwagen wordt het tweetal (heden naar (het huis van bewaring overge bracht. (Tel.). RAADSVERKIEZING EAANDAM. Tot Md van dien gemeenteraad van Zaandam iin district III is bij her stemming gekozen <dje heer A. H. Ver- kade (lib.) met 370 stemmen,. Op den tegen-oandii'dJaat. den heer F. II. L. H. van Pelt (R.-K.) werden 367 stemmen uitgebrachtvan onwaarde waren 5 stemmen. Tot hoofdingeland van den polder Oostzaan is bij herstemming gekozen de heer Jb. Out met 72 van de 141 uit gebrachte stemmen. GEARRESTEERD. Te Franeker is gearresteerd de op- I passer B. in het krankzinnigenge-1 sticht aldaar, verdacht van diefstal van geld ten nadeele van een zijner collega's. Hij had diens kast open gebroken. GEZONKEN. Bij een aanvaring tussdhen de stoomboot Rhenania en de tjalk P-a tria, schipper E. de Jong, is laatstge noemd vaartuig voor Opijnen gezon ken. De lading, bestaande uit voor België bestemde kolen, wordt overge laden. RIJWIELDIEFSTALLEN EN GROS. In het Politieblad worden deze week als ontvreemd of vermiist vermeld 20 rijwielen. HET AFGEKEURDE SPEK TE NIJMEGEN. Naar ,.de Gelderl." verneemt, is de soldaat der kol. reserve te Nijmegen, die onlangs de vrijheid nam eenige rantsoenen spek, welke naar zijn 'oor deel ondeugdelijk waren, aan den mi nister van koloniën op te zenden, er toch niet zonder (kleerscheuren afge komen. De man is' gestraft geworden met veertien nachten politiekamer. TREINBOTSING. Op het 'grensstation Essdhen bij' (Ro- aendaal iis Donderdagmiddag een van Antwerpen komend© goederentrein floor verkeerden wisselstand op eeni ge stilstaande wagens getoopen. De machinist idle het ongeluk zag aan komen beproefde nog den trein tot stilstand te brengen, hetgeen helm ©venwel niet gelukte. Een petroleum- tiankwagen en een goederenwagen van de iH. IJ. S. M. werden aan splin ters geslagen, ook de locomotief Sprong van do rails en ^as deerlijk gehavend. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. OP HOL GESLAGEN. Dinsdagmorgen stond vóór het Heerenlogement van den heer Koop- mans in de Kruisstraat te Meppeleen met één paard bespannen rijtuig van den heer R. Donker. Terwijl de voer man even afstapte om van een reizi ger nog een pakje over te nemen, schrikte het paard door 't een of an der en sloeg op hol, die Touwstraat in. Aan liet eind van deze straat nam liet den draai te kort, met het gevolg, dart het in de groote spiegelruit van het winkelhuis van de firma J. Ko ning sprong. Daar werd groote ver woesting aangericht in de étalage, terwijl het paard zulke ernstige ver wondingen had bekomen, dat het moest worden afgemaakt. OOK 'N STATISTIEK. „De Standaard" publiceerde eenige welcen geleden een veelbesproken sta tistiek van het aantal keeren, dat de Kamerleden tijdens die behandeling van he.t Arbeidscontract hebben ver zuimd. Deze statistiek is alleen daarom al onzuiver, omdat, al .staat die naam van 'n lid op de presentielijst, dat nog niet Wil zeggen, dat het lid aan wezig is geweest. Zeer dikwijls toch gebeurt het, dat iemand de presentie-lijst teekent, om direct daarna weer t© gaan- „kuie ren". Het is zelfs voorgekomen, dat leden, die de stad' uitgingen, 's mor gens zeer in de vroegte even kwamen teeltenen. Evenmin is het een geheim dat, wanneer een avondvergadering snog na twaalven voortduurt, de pre- sentie-lijst voor den violgenden mor gein reeds wordt igierteekend. Om al dleze redenen was de „Standaard"- statistiek onzuiver. Maar dat het ge ring aantal aanwezige leden „actief" is geweest, blijkt wel uit het feit, dat er (dezer dagen nog eens even natel lende, vonden we, schrijft de Tel., 't cijfer), niet minder dan 180 amende menten werden "in,gediendtot nog toe een record. Van deze 180 werden er 54 weer ingetrokken, 52 verworpen en 31 aangenomen. 17 kwamen te ver vallen, terwijl er 26 door dé Regee ring werden overgenomen. Voor wie er nu nog nieuwsgierig naar is, deelen we mede, dat, de Com missie vau Rapporteurs buiten be schouwing latende, 94 amendementen werden ingediend door leden van de linker- en 73 door leden van de rech terzijde. De rechterzijde had het meeste succes18 van haar amende menten werden aangenomen en 11 door de Regeering geaccepteerd. Voor links warren deze cijfers resp, 12 en 8. Telt men deze bijeen, dan had <le rechterzijde met 39 van haar amendementen succes, tegen links met 21 GELD VERMIST. Den 23sten September 1906 is aan bet postkantoor te Neuzen een brief in de brievenbus geworpen, inhoudende 2 bankbiljetten van 100 irc., nos. 0.30 U 699 en 0.11 E 205 en een bankbiljet van 20 francs no. 771 L 114, geadres seerd A. Berger, capit. com. de 1' ar- til. 8 Rue Bernard, Gand, wélke brief met is terecht gekomen. De brigade-commandant der Kon. marechaussee te Neuzen verzoekt in beslagneming en bericht. ONS SNELVUURGESCHUT. Woensdagmorgen slodg een span van zes paarden, dat voor een stuk gespannen was en op die Gasthnisviel- aen te Breda, aan het oefenen was, op bol. De artilleristen waren niet bij machte de paarden in te houden en deze holden nu de Nieuwe Huizen in, draaiden daarop en reden vervolgens de spiegelruit en de winkelkast bij een bakkjer stuk. Eindelijk slaagde men er in de dieren te grijpen en kon men de berijders, clie v'oior het meieremdeol naast de paarden hingen., uit hun ha chelijke positie bevrijden. („•s-Hert. Crt.") ONGELUKKEN. Woensdag had te Rijpwetering een ongeval plaats, dat zeer gelukkig goed is aflgeloopen. Toen een schipper, ge naamd Goedhart, komende van Ouds hoorn, aldaar door de Rijp weteringer vaart voer aan het Zuideinde, zagen eenige in die nabijheid: zijnde personen opeens zijn der tienjarig dochtertje dat aan het roer stond en zich geheel al leen op de schuit bevond, overboord vallen en onmiddellijk in de diepte verdwijnen. Daar nu terstond al het mogelijke werd gedaan om het kind te redden, gelukte het zekeren B., die met een bootje en een haak spoedig ter plaatse was, lvet meisje op het droge te bren gen en toen bleek, dat de. levensgees ten bijna geheel waren verdwenen. Terstond werd met de voorgeschre ven middelen getracht het leven op te wekken, heigeen in tegenwoordigheid van dr. WiUinck, die inmiddels was ontboden, tot gTOote verbazing van al len gelukte, daar, naar men zegt, biet kind ongeveer tien minuten te water moet geweest zijn. Dank zij gebracht aan deze spoedige hulp en de goede verzorging van zekeren P., bij wien het meisje werd binnengebracht, an ders had' de schipper zeer zeker het meisje, naar men vernam zijn eenig dochtertje, moeten missen. („L. D.") In de Weimarstraat te Den Haag werd een dame aangereden dóór een wielrijder, waardoor zij kwam te val len. Een geneesheer constateerde her senschudding. Volgens verMlaring van ooggetuigen moet de fietser geen schuld aan 'het omgeval hébben. DE REMBRANDT EN DE OOSTERDOKSLUIS. De verschillende maatregelen om. die „Rembrandt" door de Oosterdok- sluis te Amsterdam te brengen, heb ben succes gehad.. Te ruim kwart voor vier Woensdagnacht schoot het! schip plotseling door, en al ging het eerst nog met horten en stooten, de voorwiaairtschè 'beweging bleef aan houden. Te Ader uur kon men zeggen, dat 'het ergste geleden was en de „Rem brandt" den ernstigen hinderpaal die hem van de Avij'de wateren terug hield, overwonnen had. Terwijl het schip nog gedeeltelijk in de sluis lag werdien de tanks we- der volgepompt om het schip, dat an ders misschien topzwaar had kunnen worden, vaster te"d'oen liggen. Hier mede was men te 4 u. 50 gereed, waarna zonder verdere bezwaren de spoorwegbrug werd doorgevaren. Het. spoorwegverkeer ondervond geen noe menswaardige A-ertraging. Het is dus geluktde „Rembrandt" is buiten gebracht, maar het heeft den kranigen bestuurders van het werk heel wat hoofdbreken gekost. En het gevaar dat geruimen tijd be staan heeftdat het schip noch voor-, noch achteruit zou kunnen em daar door misschien het geheele spoorweg-1 verkeer gestremd had kunnen zijn, moge als bewijs dienen, dat het toch werkelijk niet langer zóó kan met on ze Oosterdoksluis, zoo concludeert het Alg. Hbld. STAKING TE ENSCHEDé. In de Donderdagavond gehouden vergadering van 'het fabrikanten-comi té miet A'ertegemwoordigers van alle daar bestaande textielarbeiders-orga nisaties en ook Lamsink, werd een stemmig goedgekeurd, dat hed'enoch- tend dezelfde drie punten als gister ochtend aan het oordeel der stalkers zullen worden onderworpen, onet dier verstande, dat punt drié als volgt wordt gewijzigd Hert comité uit de fabrikiantenveree- irrt'iging verklaart zich hertedd in der loop der maand November met ik bestuursleden dier arbeidersorganisv] ties, die Donderdag 4 October op d« gecombineerde vergadering tegen woordagj waren, de eventueel dan nog aanhangige grieven, waaronder ooi' de bestaande foon-quaestiie, te bespre] ken en deze, waar zij aan genoemi comiité billijk mochten voorkomen, tt trachten tot oplossing te brengen. Indien de stakers de Auorstellerj aannemen, en dit is zeer waarschijn] lijk, dan beginnen de arbeiders op d( Bamshoeve naVrij dagmiddag om éér, uur. J In de fabrieken van de andere ledei der fabrikantenwereeniging zal mei' dan Zaterdagmorgen op den gewoneij tijd weer beginnen te werken. GER- KERKEN. Aangenomen het beroep te Markei door den heer J. IJ. Tiernersma, caq didaat te Arum. ACADEMISCHE EXAMENS. I Amsterdam. Met goed gevolg afgë legd het le natuurk. ex. door de he«

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2