NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7143 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 9 OCTOBER 1908 M. ABONNEMENTEN <»$l AD VERTENTIËN: Vnor Haarlem PBR DR,E MAANDBN' f Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement in °mWk is (kom 'der W^SÊÈff&> ^'B^n^e^n^^rab^'3'"" 30 Cent regd' SSe^t±^™,ld :£A flMSIi h008stens Geïllustreerd Zondagsblad,'voor Haarlem" "„037y, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Tcletoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van AdvertentiSn en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publlclté Etrangire G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31»" Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. OINISMG 9 OCTOBER. Cafézaal De Kroon: Wiener Da/men örchestre: Muziekuitvoering 7^ uur. •Schouwburgzaal De Kroon: The Royal Bioscoop-MaatschappijVoor stelling 8 uur. Soc. „Vereeniging": The Electro Royal American Bioscope Comp.: Voorstelling, 8 uur. Grootte Kerlc: Orgelbespeling, 1 uur. OM ONS MEEN BRIEF VAN TIET 34ste RAADSLID. Ai an ide Kietzers. Bét is me eens gebeurd, dat een kie zer (tot zijn verontschuldiging moet 'ik zeggen, dat toet nog een heele jonge Sdeizer was) me vroeg, waarom de an'enscüien >eir toch op gesteld waren, lid vam tién Raad te worden en te blij ven. Ik, heb hem toen geantwoord, niet dat hij' een idlolmimie vraag deed ifwant- een kiezer vooral in je eigen 'district (kèm geen domme vragen doen) rniaar dat zijn opmerking, min der gelukkig was. „Kijk eens faier," zoo leglde ik hem1 uit, „hoeveel inwo ners heeft Haarlem?" „.Zoo ien om en nabij neigen en zes- itiig duizend," zei hij,. „Precies. En (hoeveel leden van den Raad?" ,,Vi;er en dertig". „'Aceoord. Je voelt al dadelijk, dat daarin (het antwoord op jie vraag be sloten ligt. Een half per mille be hoort tot de vroedschap, de rest vormt de groote miassa. Wat is nu merk waardiger, een te zijn van 34 of een van 69000? 'f Eerste, niet waar? En Waarneer je nu eenmaal een van de 34 bent, zou het tilan plezierig wezen, weer een van dé 69000 te moeten wor den? Neen immers!" .Hij' drukte ine dankbaar de Ui-anti1, verklaarde dat.Ihij tile zaak in dat licfbt nooit bekeken Ihlad, maar dat alles hem nu duildelijik was geworden en ging been. Ik oogde kern niet zonder 'zelf voldoening na. Wat mijl 'betreft ik acht liet onze plidht om: idle kiezers in- voor- 'en 'bij te liidhten, waar dat moo- dig is. Kon ik dat niet meer doen, dan Kou ik stellig mijn mandaat op slag in kun banden stellen. Imtussdhen toegrijpt iedereen, dat liet lidmaatschap van tien Raad nog tal van andere aangename o'ogentolikken meebrengt. Wanneer een gewoon imensdhi, aiiet-Raadlslid, zijn, meaning over stedelijke 'aangelegenheden ten beste geeft, dlan gebéurt dat in ieen Mei'n kringetje binnen de muren veelal, of op straat, maar in elk geval daar waar bet onmiddellijk neervalt 'en sterft, precies 'als een aangescho ten fazant. Maar 't woord in den Raad geuit, is als een snelle vogel, die de wereld' inschiet met rappen vleugel slag. Als je in tien Raaidl de klassieke woord'en izegit: „Mijnheer de voorzit ter!" en 'die burgemeester hoffelijk ant woordt: „Mijnheer Ihet 34ste Raads lid!" en je aan den and enen kant van 'de izJaal acht of tien potlooden van ver slaggevers ziet opheffen, om toch maar igeen enkele van je wijze woor- !§en te missen en achter (de mensdhen Van tie pers twee oude heeren en een Sollicitant naar een gemeentelijke be trekking tie ooren spitsen ziet, dan voel je je, Ihett 'zij met alle bescheiden heid gezegd!, to,ch niet als de eerste de beste. En wanneer je dan een amende ment ter door krijgt of succes hebt op ben voorstel om een 'aanhangige zaak tot tie 'óf en volgende 'vergadering hit te stéllen, 'dlan besef je diep, hoe 'goéd het is gewees,f idiat je dien tiag mee aan 't roer van 't gemeentelijke sdhip hebt gestaan. Het eenige Walt je minder taange- haiaim stemt, dat is de critiek dén vol genden tilag in de kranten. Ik ben, durf Ik zeggen, iemand van ruime toegrip- plein, maar ik toegrijp niet, waar de persmannen hét recht en dén imoedl vandaan halen, om ons, die dan toch blijkbaar de heslte loten van tien .stam 'der Haiarlemischie (burgerij! zijn, te be en vooral te veroordeelén. Dat moest veriboden zijn. Wanneer wij' een fout Smaken of e:en dwaadheid zeggen, dan IS dat eigenlijk geen fout en geen BWaasflieid, maar rnieer een kleine ver strooidheid, die juist het meest (zelfs Homerus sliep wel eens) bij groote geesten pleegt voor te komen. Intus- Scbeti, nu de (Gemeentewet en het Wetboek van (Strafrecht deze critiek hielt beletten, hebben wij Raadsleden zelf een middel er op gevonden; we zijn namelijk gewoon tegen elkaar en anderen te zeggen, dat we er niet om geven. Kan het eetivouldiger? Ge ziet, geachte (kiezers, diat ook in onze diagen het ei van Columbus nog wel met succes op tafel Wordt gezet! Ouder de plezierigste oogenblikken voor een Raadslid toehooren de be handeling van de toegrooting en de daaraan voorafgaande bespreking in de afldeelingen. De ufdeelingsvergatie- riingeu hebben, zooials men weet, plaats met 'gesloten deuren. Wie wat oip zijn Ihiart heeft, kan het er détir rustig (afwentelen. Zelfs d'e grootste... verstrooidheid doiet 'hem geen kwaad in de oogeu van de kiezers, want de rapporteur zet geen namen in zijn verslag. Eén lid maakte tie icxpmer- (kiing... meerdere leden hadden be zwaar... een sterke minderheid1 meen de... dat is de vorm, waarin onze af- tieelingsberaadsl'agingen aan 't groote publiek Worden overgebracht. Daar tegenover staat zelfs tie perscritiek volkomen machteloos. Er is iets knus- sigs Sn tieize afdeellngsvorgaderingen, (iets als een onschuldig soort van sa- metiziwering, een onschadelijke Ca- mlorra-. Als ik mijn :zin had, zou er veel meer an tie ajfdeelingen behan deld Worden. Sommige van mijn col lega's hebben daar bezwaar tegen, omdat zeggen ze, de zaken dan zoo lang duren,, maar dat zal een argu ment van n/ufl) en geener waarde we zen, zoolang tie gemeentelijke aange legenheden 'afgewerkt zullen worden mét iden bekwamen onspoieid, dien we tegenwoordig kennen ien toepassen. Overigens mag ik ter wille van de Waarheid niet ontkennen, da't de af- deelitigsvergaderingem wél iets van hare beteekemis hebben verloren. Er staat ih de begrooting zoo weinig, waar we houvaislt aan hebben, dat de heele vergadering ii'n één middag af loopt. Vroeger was (dat heel anders, toen moest zoo'n bijeenkomst wel ver daagd worden tot den avond of tot den volgenden dag. meestal een ge volg vian het verlanglijstje van die ui terste Jitikeraijldé. Toch kan het getioelgen dat we sma ken in de afdeelingen niet halen bij' het genot vam de begrootingsvergad'è- ring zelf. De meeste mensehén hebben immers te beschikken over een hon derd gulden of wiat per jaar, dan komt er een categorie van personen, die jaarlijks eenige duizenden uitgeeft en ten slotte 'een kleine groép, die naar welgevallen mag 'handelen met ettelijke 'tienduizenden 's jaars. Wel nu, iwij leden van dén Raad, beschik ken op ide begrootingsvergadering over een som van meer dan TWEE EN EEN HALF MILLIOEN! Het zou wel een bovenmenschelijk be scheiden man moeten wezen, die op (dat oogetiblik; niet een opwelling van trots lih zich voelde. 's Morgens te tien uur begint de ver gadering al'. We drukken elkaar met meer dan gewone plechtigheid 'd'e hautil. De wethouder van financiën wordt met meer dan den gewonen eerbied begroet, hij, schijnt ook iets grooter dan gewoonlijk. De leden der Commissie van1 Financiën hebben een diépen rimpel van ernst en nadenken boven de oogen. Nu begint het gewichtige. De bur gemeester viat tién hamer en leest tien eersten post van de uitgaven: „Volg nummer 71. Jaarwedde van den bur gemeester, vijfduizend gulden." Niemand zegt Jots. De hamer daalt mat een zadhten Mop. De burgemees ter hééft (Zijn vijfduizend gulden. „Volgnummer 72. Jaarwedde van de wethouders achtduizend gulden." Algemeen stilzwijgen. Weer een lichte hamerslag.- De wethouders (hébben (hun (achtduizend gulden. „Volgnummer 73. Jaarwedde van iden secretaris vierduizend' gulden." Stilte. Een hamerslag. De Secreta ris hééft zijn vierduizend gulden. Zoo volgt de ontvanger, de post Jaarwedden ter secretarie... binnen drie minuten hebben we zestigdui zend gulden. iaan Jaarwedden uitge deeld. Als een oioan uit Amerika strooien we ide duizenden om ons heen. Jaarweddén dér onderwijzers tweehonderd twee en dertig duizend vijfhonderd gulden, kosten van mid delbaar en hoogier onderwijs honderd, vijftig tiluizend gulden. Met milde hand Idéelen we subsidies uit: zeven duizend gulden :a.an tié maatschappij van Nijverheid, zesduizend gulden 'aan de /ambachtsschool1, achttienhon derd aan de Huishoudschool, 't Goud regent van onze vingers. Is het dan wonder, dat een Raadslid (zich dien tiag een ander mensdh gevoelt? Ik heb jonge collega's wanneer ze hun eerste begrootingsvergaxbermg meemaakten, zien duizelen op het oo getiblik tiat de (Secretaris de eindcij fers voorlas: twee millioen, vijfmaal honderdduizend gulden... Wij. oude ren zijn daaraan gewend geraakt, maar ik herinner mé, dat ook ik bij mijn eerste begrootinigsivergadéring een ©ogenblik tie gezichten van tie col lega's zag door een nevel van. bank papier... Éénmaal heeft Imijn vrouw me op begrootingsdag 'stofcvisch voorgezet. Ik kón het niet eten, 't Was all te zé'er in strijd met de nniffioemen, die zoo pas door mijn vingers waren gegaan. Sedert dién tilag is het miiddagm'aal wanneer dé begrooting behandeld is, aiifcijti met een gerecht extra uitge breid- - Ik heb u 'thlans, geachte kiezers, een kijkje gegeven in ontere Raadsheer lijke geneuchten en groet u allen zeer. (HET 34ste RAADSLID. Voor kopie conform, J. C. P. EEN GEVANGENE IN ZIJN LAND. De Tsaar en zijm gezin gaan naar Tisarskoje Sela, waar de paleiswacht versterkt zal worden. DE DOE MA-VERK IE ZINGEN. De Engelsohe bladen vernemen uit Moskou, dat Stolypin aan. tien bur gemeester die-r stad verzekerd heeft, dat de voorschriften betreffende tie nieuwe Doema-verkiezingen, vóór 13 dezer afgekondigd zullen worden en dat in de kieswetten geen verande ring zal worden gebracht. De voormalige Doema-leden Obnin- .sky en prins Oeroessoef -zijn wegens omderteekenimg van het Witoorgsche manifest in staat van beschuldiging gesteld'. Hun is het recht ontzegd om deel te nemen aan de Zemstv.O'-verga- dieringen. Prins Oeroessoef, voorma lig adjunct van tien minister van bin- nenlandsche zaken, heeft indertijd veel van zich doen spreken door in de Doeatia te onthullen hoe de regee ring progroms voorbereidt. HET CONGRES TE HELSINGFORS. Volgens de „Times" heeft het cen traal comité der Russische constitu- tioneel-democraten een verklaring op gesteld over het Viborgsche manifest, die aan het congres te Helsingfors zal worden voorgelegd. De meerderheid van het comité be schouwt het manifest als onuitvoer baar, om ide eenvoudige reden, dat de geheele natie nog niet tié politieke ontwikkeling heeft bereikt, noodig om het plan van lijdelijk verzet te doen slagen. Maar diezelfde meerder heid is van meening, tiajt na de ont binding van de Doema er tien leden dezer vergadering niets anders over bleef dan het manifest uit te vaardi gen. Deze leden verklaren bovendien, dat ze toen ze te Vihorg bijeenkwa men, voltioen.de te kennen hebben ge geven dat 'ze revolutaonnaire geweld dadigheden wenschten te vermijden. Andere leden van hét comité zeggen dat het manifest niet afgekondigd had moeten worden. Weer antieren daarentegen verklaren, dat het ma nifest werkelijk ten uitvoer kan wor den gelegd en déze hopen, tiat er een proef zal worden genomen. De heer Miljoekof zal in de rede, die hij, te Helsingfors zal harden, trachten licht te verspreiden over de omstandigheden, idie leidden tot uit vaardiging van hét manifest en trachten de daartegen ingebrachte bezwaren te weerleggen. VERGIFTIGE BOMMEN. De bommen, door de politie gevon den in 't Instituut voor ingenieurs van wegen en'bruggen, te Petersburg bleken o. a. te bevatten cyaan- potaseh-verbintiingen, bestemd om de minste kwetsuur tioodelijk te maken. VOOR DEN KRIJGSRAAD GEDAAGD. De gewezen commandant van het derde Russische eskader, schout-bij- nacht Nebogatof, en de commandan ten der pantsersohepen van het es kader zijn voor een bijzonderen krijgsraad te Kroonstadt gedaagd, om zich te verantwoorden over het feit, dat ze zich indertijd zonder weer stand te bieden aan de Japanners hebben overgegeven. CUBA EN DE VEREENIGDE STATEN. Uit Havana wordt gemeld, dat de ontwapening der opstandelingen snel Voortgaat! Maar het is niet overbo dig, hier aan toe te voegen, dat dit bericht uit Amerikaansohe bron komt. Volgens een telegram aan tie New- York Tribune, heeft de Fransche zaakgelastigde te Havana aan den tijdelijken gouverneur Taft een eer ste lijst overhandigd, bevattende eischen tot vergoeding van Fransche ingezetenen van Cuba, wegens scha de, door tié opstandelingen aan hun eigendommen toegebracht. Capote, gewezen vice-president der Cubaansche republiek, is met zijn fa milie te New-York aangekomen. Twee Amerikaansohe transport schepen zijn naar Newport-News ver trokken, om (daar troepenafdeelingen aan boord te nemen, die deel uitma ken van het expeditiecorps vo,or Cuba. Vandaag zouti'en nog wijf transport schepen met dezelfde bestemming in zee gaan. EEN HEVIGE WERVELSTORM heeft Vrijdag New-Orleans geteisterd. De beidt en voor de huizen werden weggeslingerd. Voordat de storm be gon, werd een onderaardsch gerom mel gehoord, dat hevige schrik te weegbracht onder de bewoners. Alle telegraaf- en telefoonlijnen zijn gebroken. De niéuw dn aanbouw zijn de markt op den hoek van de Toledo- en de Saratogastraat en vijf nieuwe huizen werden verwoest. Hat dak van het. Misatoeth-kl ooster woei weg, dat wan de „New Orleans manufactory" vloog de Mississippi in. De „Cotton Seed Oil factory" is ge heel en al verwoest. Een aantal per sonen werden gewond, en ook onge vallen met do odelijken 'afloop kwa men voor. Stadsnieuws Noord-Zuidhollandsche Stoomtram. Uit zeer goede bron ontvangen wij het belangrijke bericht, dat deHoll. IJzeren Spoorw. Maats, door aan koop eigenares is geworden van de meerderheid der aandeelen in de No ord-Zuidhol'lan dsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLelden. Binnenkort zal eene algetmeene ver gadering van aandeelhouders plaaits hebben, waarin het tegenwoordige College van Commissarissen aftreedt en een nieuw College benoemd wor den zal. De prijs, die 'voor deze aandeelen betaald werd, is geheim, hij moet wel een belangrijke1 wezen, daar d'e concessie der N. Z. H. Stoomtram nog 31 jaren duurt. Evenmin bestaat tot dusver zeker heid over de plannen, die de Boll. Spoor met deze lijn heeft. Wanneer we nagaan, dat de Maatschappij in dé laatste jaren zich een plaats heeft veroverd in 't lokaal verkeer, de stoomtram HaarlemAlkmaar ge kocht, de electrische tram in Haar lem zal aanleggen, d'e electrische spoor RotterdamSchaveningen zal exploiteeren, dan ligt het vermoeden voor de hand1, dat ook de aankoop van de meerderheid der aandeelen in de Noord-Zuidhollandsche Stoomtram slechts een onderdeel is van een plan, om zioh een nieuw bedrijf van locaal verkeer te scheppen, tegen den tijd, dat de Staat hare groote spoorweg- lijnen naasten zal. In elk geval is de aankoop voor de streek tusschen Haairlem en Leiden daarom van belang, omdat nu spoe diger kans is op electrische beweeg kracht en daarmee gepaard gaande intenser verkeer, dan nu het geval is. Het Leesmus eum. Zaterdagmiddag te twee uur waren de léden van het Leesmuseum opge roepen tot éen vergadering ter- bespre king van de al of niet opheffing. De bijeenkomst was, waarschijnlijk we gens het zeer ongeschikte uur, slecht zocht. Nauwelijks 20 van de 80 leden woonden haar bij. Nadat hét bestuur had uiteengezet, dat de financieel© toestand en liet Slinkend ledental afdoende maatrege len noodig maken tot nieuwen bloei of opheffing, werd door verschillende leden liet woord gevoerd. Het bleek, dat de aanwezigen eénparig instem den met een voorstel van den heer C. He ij.man, om een commissie te be noemen, die zoo spoedig .mogelijk voorstellen zal doen, welke kunnen strekken tot instandhouding der stich ting. Tot ledén dezer commissie werden gekozen de hoeren C. Heijman, E. II. Krelage, J. C. Peereboom, J. Roodnat, S. J. van Eldik Thieme, J. M. Stap en mej. J. van Walsem. Daar de zaak spoed vereisebt. zal binnen eenige wéken een tweede lé- denvergadéritig plaats Webben, waarin de voorstedien der commissie aan de orde zuiden worden gestold. Een belangrijk plan. In de vergadering van leden van liet Leesmuseum (zie elders in dit blad) heeft een der aanwezigen eene korte mededeeling gedaan over plan nen, om hier een geheel nieuw ge bouw voor (Leeskamer en gemeente-bi bliotheek te stichten. Wij zijn in staat 'daarover nadere bijzonderheden mede ie deelen. De hoeren Vincent Looisjes, E. II. Krelage, J. D. Rutgers van der Loeff, Dr. M. GreShoff en Mr. P. Tjeenk Willink hébben ieen plan' ontworpen om in Haarlem te stichten een gebouw, waarin een bibliotheek zou worden gevestigd met een zeer ruim© leeszaal, ,een aparte leeszaal voor couranten, een studiekamer en looaliteit voor de stads-bibliotlhéek. die thans onvol doende gehuisvest is, met benéden bergplaats voor boeken, toilet, enz. Zij hebben zich dat gebouw gedacht op den hoek van het gemeentelijk bouwterrein aain den Raaks, vlak te genover den heer J. W. Koopman. De bouwkundig ingenieur dé heer J. A .G. .van dér Steur heeft «daarvoor op hun verzoek reeds een plan ontworpen. De toegang tot de leeszalen en de gelegenheid om boeken te leenen zou vrij zijn va or iedereen. Hoe rudm men de zaak opvat, blijkt wel hieruit, dat de koeten van hei gebouw op f 60.000, dlie van de inrich ting op f 40.000 worden geraamd. Deze som vaai ƒ100.000 is bereids be schikbaar gesteld, doch onder voor waarde, dat (de gemeente gedurende zekeren tijd a-etite -en 'aflossing garan deert. Vam «de gemeentekas wordt ge- wenschi een jaarlijkscbe bijdrage van f 15.000 niét inbegrip van de 5000, die thans de stads-Mbliiotheek reeds kost, zoodat ©en meerdere uitgave van f 10.000 noodig wezen zou. Het plan iis daarbij 'tevens, aan de gemeente koste/loos een stuk grond, water, electrisch licht en brandstof te vragen1. De Commissie stelt zich voor, ter aankoop vam boekem een fonds te stich ten, uit ide rente waarvan de noodige boeken en couranten kunnen worden aangeschaft. Zij meent, daarvoor rui me bijdragen te zullen ontvangen. Eem openbare leeskamer en biblio theek derhalve, zooals ook elders en in 't buitenland bestaat, grootsch in gericht. Het denkbeeld lijkt ons schit terend, het mioreelé en imtellectueele voordeel m'oeüiijk te overschatten. Plannen en teekendng zijn reeds bij B. en W. in behandeling. Mr. F. A. Bijivo et. Mét genoegen kuntien wij mededee- len, dat (de toestand van Mr. F. A. Bijvoet allé reden geeft tot tevreden heid. De patiënt ie op weg van beter schap, al 'zall Wet natuurlijk nog ge- ruimenl (tijd (duren:, vóór hij de Maria- stichting verlaten kan. BIOSCOOPVOORSTELLING IN DE KROON. Zaterdagavond gaf „The Royal Bios- öoop-Maaltscih'appij'" van Ihet variété Flora te Amsterdam in tie Kroon haar openingsvoorstelling. Tal van prachtige beelden werden op het doek geprojecteerd, 't Was een (heele reeks, zoodat wij' ons niet zullen wagen aan fhöt opnoemen Van :alle stukken. Wij' willén er slechts eenige aanhalen: 'de huwelijksplechtigheden te Madrid (de stierengevechten en an dere feestelijkheden en ook de bomv tmenaianslag) dé Remtorantitfeesten in Amsterdam, en dan twee opnamen, waarvoor de Haarlemmers zich 'in het bijlzomder izullen interesseeren. Allereerst de feesten op Koninginne dag i(dé optocht en het steekspel) en het tiitgaian der werkplaats van do H. IJ. .S. 'M. (Beide projecties zijn vrij duidelijk, toren kan vele statigenooten herkennen. Vooral de laatste opname is een knap stuk werk. Donderdag of Vrij dag is ®ij genomen en Zaterdag reeds vertoond! 't Gaiat gauw tegenwoordig. Behalve deze stukken werden er ook véle humoritische vertoond. Men kan zich dus in de Kroon recht a/mu seeren! Uitoefening van de huiten- landsche zeevaart of zeevis9cherij door zeem'ilicien-verlofgangers. De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebben den, dat wijizignmg is gebracht in de bestaande voorschriften betreffende het verleonen vam vergunningen tot uitoefening vam de buitenlamdsche zeevaart en de zeevissdherij, bedoeld in artikel 145 der Militiewet 1901, aan zecmil i c i en-verlof ganger s De thans geldende regeling is ter inzage nedergelegd op de gemeente secretarie (2 e Afdeeb'ng). f Cholera Nostras? De melkverkooper J. van Galen, wo,- emtie aan de Leidsdhevaiart, is Zater dagmorgen na een ongesteldheid vam eenige uren overieden. Daar de overledene degene is, die öp de boerderiji woonde, waar men steeds de besmettingshaard heeft ge- Boöht van de 'typhus-epidemliewelks in de omgeving detzer hoeve heeft ge- Woed, wendden wij ons hedenmorgen tot den Burgemeester van Benne- tbroek, den heer mr. D. Zübli, oan ee nige inlichtingen oimlfcrent dit sterfgé- vaL Dé Burgemeester deelde ons zeer. welwillend het volgende méde: Zater- dagmOrgen is Van Galen overleden en Dr. Kouwenaar herkende de ziekte Waaraam dé mam gestorven was •als een sourit van dholera. Daar echter zonder bacteriologisch onder zoek niét uit te maken was, miet welS geval vam cholera men hier te doen' had, werden dadelijk maatregelen ge troffen. De Burgemeester Van Benmebroek, dia dadelijk ter plaatse was, stond voor eem moeilijk geval, daar de boer derij' staat op een stuk grond van da gemeente Bloemend'aial, dat juist tus- sdhen het gebied van Bennébroefc in ligt. Mr. iZutoli besloot evenwel tocH door te tastem en gaf telegrafisch van (het gebeurde kennis aan den inspec teur Van het geneeskundig 6taatstoe- tóïdht, Dr. Hamburger te Utrecht, en aan den voorzitter van dé Gezond- heidscommissle. Tevens kocht mr., iZJubli alle 'aanwezige melk van den hoer op én. liet die dadelijk onbruik baar miaken. Nadat dr. Hamburger ter plaatse verschenen was, werd aan den heer L. "VV. Havelaar te Haarlem een bac teriologisch onderzoek vam de faeeeS des overledenen opgedragen. 'De uitslag hiervan was (hedenmor gen nog niét (bekend!. VermoedélijK heeft men echter hSér geen geval van Cholera Aiziatica, doch van cholera' mostras. 'Zekerheid is daaroimtrenfi echter nog niét. Zaterdag is het sterf huis gesloten en den familied'edem ver boden er verblijf te (houden. Een be waker is 'aangesteld om toezicht te' houden op die naleving dezer voor- fschriften.' Een broeder van Van Galen heeft Zaterdag zijn eigen melk rondga* bracht bij 'die klanten van zijn broe der, zoodat van besmetting geen sprti* ke zal zijn.' Deze zal tevens voorloopig de koelefi tmiedkem en voor 'de rondbrenging der melk aorgén. 'Gp onze vraag of dit sterfgeval ook veroorzaakt kam zijn door dezelfde" oorzaken, die aanleiding (hebben ge geven tot de (typhus-epidemie, ant woordde de heer Züblü beslist ontken nend, Nadat de gezondheidscommissie een afzonderlijke commissie tot bestrij ding dezer typhusgevallen heeft inge steld en déze de Zaak krachtig had aangevat, zijm de gevallen verminderd en komen nu zoo goed als niet voor.- Op de boerderij van Vam GaJén wer den allerlei' hygiënische maatregelen genomen als voortdurende ontsmet ting van de beer, het slaan van pom pen, die zuilver water leveren, enz., Van Galen was bovendien verboden langer mesthamdelaar te zijn. Ook de omgeving dezer boerderij wordlt zorg vuldig ontsmet. 'Een (afzonderlijke ar beider is aangesteld om dit naar bek ihooren te kunnen tiöen. Wij -kunnen niét nalaten aan üiefi einde v-an dit bericht een woord van hulde te bremgen 'aam de hoeren mr.- iZutoïi en Dr. Kouwenaar, die in deze moeilijke zaak izuïfee uitstekende maatregelen hebben genomen. Ben o effid. Tot commissaris der hier gevestig de cultuur-nuaatschiappij „Kali Djom- pa" werd hedenmiddag benoemd, dé heer J. W. A. Beijnes. Lij k v erto ran ding. De Vereenigimg voor Facultatieve Lijkverbranding in Nederland wil een crematorium bouwen in Wester- veld1 bij Velsen en de uitvoering wacht slechts op het besluit daarom trent te nemen in de Woensdag d oor bet. bestuur ivan „Westerveld" te hou den vergadering. Naar wij; vernemen heeft de Vereenigimg het o-og laten vallen op het stuk grond vóór het kerkhof bij den z. g. Koepel.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1