Weerbericht. Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland Uit de Arbeiderswereld INGEZONDEN Financieele berichten Gemengd Nieuws MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorrn. 10.50 uur). De Bfifdt, 12 October. Hoogste barometerstand 765.7 m.M. te Horta (Azuren)laagste .7.41.8 m.M. te Haparanda (Zweden). Verwachting tot den avond van 13 October WindMatige tot kradhtigen wind, uit Westelijke richtingen. Gesteldheid van de luchtVerander lijke bewolking, waarschijnlijk nog buiig. Temperatuurdezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 749.7 m.M. Neiging tot achteruit gang. Vorige stand te 2 uur .758.8 m.M. Barometers en Thermometers Butane keuee. Prima afwerking. JOB. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. te Haarlem. Zaterdag 13 October Hoogste gisteren F. 60» Laagste heden nacht F. 53a Hoogste heden tot 2 uur F. 64o Gevonden" voorwerpen: Een' huissleutel, een hondje, een (kraag, een aaikje met werkmanskaart, een 'handwagen. (Prot. Bond. Naar ons van bevoegde zijde ge meld wordt, zullen ook in dezen win ter vanwege de hier gevestigde afd. van den Ned. Protestantenhand vijf avond voordrachten wordlen gehou den, en wel om d'e steeds toenemende belangstelling, in den Schouwburg Prof. Groen ewegen zal op 9 en 23 Nov. en op 7 Dec. cursorisch behande len: „De Godsdienst en onze Bescha ving ('intellectueel, a/esthetisch en moreel)". De heide andere avonden zijn vast gesteld op 18 Januari en 22 Februari; daarin zullen spreken Prof. P. H. Bit ter en Dr. M. van Kleeff. Aanvragen om lidmaatschap van de afdeeling kunnen voortdurend geschieden bij de leden van *t Bestuur. A ant al Baden. In het Douche Badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week genomen 743 baden, in dat aan het Leidscheplein 693. Beno emd. Benoemd i® tot onderwijzer aan de Noorderschool te Westzaan de heer J. H. A Waag-e, No. 1 van de voor dracht Het ongeluk op het Zuider Buiten Spaarne. Hedenmiddag was die toestand Van. Vasen en Spronk nog dezelfde als gisteren. Zuidwïjk is nog steeds bewusteloos; hij heeft een zeer onrustdgen nacht doorgebracht. Botsing. Vrijdagnamiddag werd een wielrij der op de Raaks achterop aangereden' idoor een drie-wielig motorrijtuig met voorspanwagen, waarin eene dame zat. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, doch de fiets werd verbrijzeld. R ij wi e ldi ef s t a 1. Vrijdagmorgen is te Bloemendaal een rijwiel ontvreemd van een sla gersknecht hier ter stede. Doodgevallen. Vrijdagnamiddag is een paatrd, stilstaande voor een met steenkolen 'beladen wagen, doodgevallen. BLOEMENDAAL. (Mlannenkoor. Vrijdagavond werd in Hotel Welge legen eene vergadering gehouden, waarop besloten werd een mannen koor op te richten. Reeds traden 20 werkende leden en één donateur toe. Een vooTloopig bestuur is gekozen ten besloten a.s. Vrijdagavond een tweede vergadering te houden tot ver dere regeling o.a. verkiezing van een directeur en behandeling ontwerp statuten, HEEMSTEDE. Aan de werklieden aan het nieuwe Raadhuis ;s van gemeentewege een bon verstrekt voor een kilo ossen- vleesch, ter gelegenheid van het plaatsen van de eerste kapspant. BENNEBROEK. Beëedigd. De hoeren P. Bakker en H. van der Vossen, die door den heer Commissa ris der Koningin tot.zetters dezer ge meente werden benoemd, hebben die benoeming aangenomen en zijn gis teren beëedigd. Overtreding Drankwet. Door de Rijksveldwachters De Bruin van Zandvoort en Van Zeelt van Heemstede is Vrijdag in een melksa- lon onder Bloemendaal proces-ver baal opgemaakt wegens bet in die lo kaliteit voorhanden hebben van eeni- ge flesscöien sterken drank. LISSE. Na reeds herhaaldelijk daarover te hebben vergaderd heeft de Raad dezer gemeente thans definitief besloten tot d'e oprichting van een gemeentelijke gasfabriek. Br liep geschil over de plaats der oprichting. Van de gravin Van Lynden was hij den Raad een schrijven ingekomen, waarin zij te kennen gaf, dat, mocht de Raad kun nen hesluiten bet terrein aan te koo- pen aan de Ringvaart, eigendom van den heer F. Verhagen. Met negen stemmen ivoor en twee blanco werd tot den aaaukoop van diit terrein besloten. SCHOTEN. Bevallen: J. Dekker'Schotanus, d. E. Welhnes—-Gun/ter, id'. C. Oapelhoff Gorsten. d. J. Riddehhof—Vermond, z. C. Roosïaatv. d. Hoop, z. Ondertrouwd: P. Klaver en M. G. Roaenbart. Tot zetters der directie belastingen vo'or deze gemeente zijn benoemd dé iheeren G. E. A. Teeuwen en A. Huijg. VELSEN. Oproepingsbrief. Openbare vergade ring van den gemeenteraad van Vel- seu op Dinsd'ag 16 October 1906, voor- middags 10 uur. A g e n d 'a: 1. Ingekomen stukken. 2. Proces-verbaal van kasopname. 3. Adres C. Klap, hoofd der open bare lagere school te Velsen, om te mogen worden overgeplaatst als schoolhoofd naar IJmuiden. 4. Verzoek C. Boendermaker en H. Boom/Wiz. om wijziging van het raads besluit van 31 Juli 1906, betreffenae een exploitatieplan van bouwgrond. 5. Reinigingsdienst IJmuiden. 6. Verzoek Me<j. D. de Boer en H. de Jong-Meurs, verloskundigen, om een toelage uit de gemeentekas. 7. Straatnamen. 8. Onvoorziene uitgaven. 9. Verzoek van d!e vereeniging „Vis- scherijschooR te IJmuiden", om een gedeelte der uitgetrokken subsidie voor 1906, te mogen ontvangen. 10. Bezwaarschrift van H. Vooren te Velseroord omtrent toepassing der bouw- en woningverordiening, en -ver zoek om ontheffing van de bepalingen omtrent de rooilijn. 11. Verzoek van de commissie tot wering van schoolverzuim te IJmui den, om veihoogihg van haar presen tiegeld en van die wedde van den se cretaris. 12. Vaststelling van: a. de gemeentebegrooting met be scheiden voor 1907. b. de begrootingen der armbesturen, voor 1907. c. de begrooting der gecontrocteer- die wegen te IJmruiden, voor 1907. ■13. Benoeming dubbele stem-bureaux. IJMUIDEN. Hedenmorgen werd door den heer W., deurwaarder te Haarlem, beslag gelegd op den Engelschen vischkotter Sapphire Lowestoft 48, schipper Tom Philips." Deze kotter was Vrijdag tus schen Noordpier en Noorderdam ge raakt en zou zonder hulp van de sleepboot „Onrust" van de Koperen Ploeg gestrand 'zijn. Thans is men 't niet eens over het sleeploon, van daar beslaglegging door de Kope ren Ploeg, die niet minder dan f 1500 vraagt. ZANDVOORT. (Maandagavond 15 Ovtober a.s. zal er in die Consistoriekamer der Ned. Herv. gemeente alhier gelegenheid be staan tot aangifte van leerlingen voor de catechisatie. Woensdag 17 Oct. a-s. des avonds te 8 uur, zal in die Concertzaal van Café Zoimerlust de uitreiking plaats heb ben van een vaandel aan het Barmo- niegezelsdhap, onderaf deeling van Onderling Hulpbetoon. Door den Burgemeester is aan A. A. Putman op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van agent van politie alhier, en zulks met ingang van 1 November a.s. EEN SENSATIEBEiRTGHT. ■Onze Berlijnsche correspondent seint: Het heden verschenen Avondblad van het „Berliner Tageblatt" meldt he volgende: „In het te Rome verschijnende ,,'Giornafle dei Lavori Publici" komt het seusatiebericht voor, dat Japan de oogen heeft geslagen naar het Hol- landsahe eiland Java. In de Japansche arsenalen en werven zou koortsachti ge werkzaamheid heerschen, een werkzaamheid, die met een nieuwe mobilisatie van het leger niets heeft uit te staan. „De regeering van den Mikado zou een maritieme demonstratie tegen Ja va voorbereiden. Talrijke Japansche spionnen en agenten zouden zich reeds op het eiland Java bevinden en het eiland in alle richtingen doorkruisen, terwijl in de hoofdsteden van Java da gelijks incidenten zouden voorvallen, waarvan de beteekenis niet moeilijk is te raden. Japansche matrozen heb ben herhaaldelijk met Hollandsobe burgers twist en zijln reeds handge meen geweest. „Te Bat a/via en anidéne groote ste den van het eilaiid zouden rich Ja pansche zendelingen bevinden, (Me ijverig beri'g rijn de openbare rrtee- ning voor de regeering van den Mi kado te winnen. „Het bezit van Java zou zoowel door rijn gunstige ligging als door rijn groote rijkdommen de regeering van Tokio van de westelijke Mogendheden financieel onafhankelijk maliën." Het bericht is zoo dwiaas, dat men er rich over verbazen moet het door een blad als hiet „Beri. Tageblatt" elders dan in dé humoritisdhe rubriek op genomen te zien. Waar wij' het echter in de groote buitenüandstihe pers aantreffen, mo gen wij er ons niet zonder een kant- teekeiiing, rij hiet oiok slechts enkele regels, afmolken. Daarom zij hier geconstateerd, dat uit. de Indische bladen van de laatste maahden hoegenaamd niets blijkt van ©enige buitengewoon merkbare Ja pansche propaganda of spionnage op Java. Nu eu dan, heel enkel, duikt er wel eens een berichtje op betreffende een veronderstelden Japansch'en spi on, maar dit Is ook alles. Van kibbe larijen of opstootjes, door Japanners verwekt, of van onaangenaamheden, van welken aard ook. op de verhou ding tusschen Ned.-Inidlë en Japan be trekking hebbende, hebben wij nooit iets gelezen. Het denkbeeld, dat Japan Java in de onmiddellijke toekomst zou wenscben in te palmen, moet wel ontstaan rijn in het brein van den ItaMaansohen orgeldraaier, die het aan het Romein- sefhe blad mededeelde. Voor zoo iets rijn de Japanners werkelijk veel te gewiktst. Zij hebben er al werk ge noeg 'aan oim geld' voor eigen Ieenin- gen l'os te krijigen en zij zullen geen land begeeren, waarvoor zij dadelijk weer opnieuw zouden moeten gaan leenen. (N". Gt.;)'. - GEMOEDELIJK. Uit de Raadsvergadering van Hoo- gewoud. Bij de rondvraag De heer KooijNog iets. We hebben nu heel lang gezeten, van 9 uur tot half 3 uur en nu hebben de arme ver slaggevers al dien tijd niets gehad., wij wel. Dat vind ik niet billijk en wil voorstellen hun dan ook wat te verstrekken, als diat zoo voorkomt. Voorzitter en die anderen deelen die gedachte, dus goedgevonden. Die weten nog eens wat een ver slaggever .toekomt. MELKKNECHT-ONDERWIJZER. Men schrijft aan de „Bode" In de „Gelderlander" van Zondag 16 September 1906 komt voor de vol gende advertentie „Een melkknecht gevraagd, R.-K., om zoo spoedig mogelijk in dienst te kunnen treden, hij Th. H. Daamen, Millirugen." Ter inlichting diene, dat deze heer Daamen dezelfde is, die in den Mil ling sobe raad als z'n meening te ken nen gaf, dat een onderwijzer minder moet verdienen dan. een melkknecht, omdat -hij „toch ook veel minder dloet." Minimumlijders, die hun financieel© positie wensen te verbeteren, wordtin hun eigen belang dringend aangera den, zo spoedig mogelik te sollisiteren. 't Adres hoeft niet op zegel. Kosteloos hursusonderricht in capaciteiten voor gemeenteraadslid. WORSTFABRIKATIE. De Tielisdhe oorrespondent van het „Centrum" schrijft: In aansluiting oip het 'door u aan idle „N. Amb. Gt." ontleende bericht „Fijne Vleeschwaren", kan ik nog medledeelen, dat ik mij ter plaatse op de hoogte heb gesteld en niet alleen bet daarin aangehaalde moet bevesti gen, doch tevens tot de ontdekking ge komen ben d)at meerdere clandestiene worstf abrieken in en om Ti el bestaan. Hoe ongelooflijk het ook moge klin ken, is het tocb een feit, dat zelfs na- hij de kom der gemeente Ti el, in de onmiiddellijke nabijheid van een fa briek van verduurzaamde vruchten, worst van verdachte samenstelling wordt geproduceerd. Eehteld heeft in dat opricht sedert lang een treurige reputatie verworven, met de slagerij S. d. H. Naar aanleiding van een ander heb iik mij vervolgens te bevoegder plaatse om inlichtingen gewend, waar men mij verzekerde, dat er wel degelijk verordeningen bestaan tegen vervoer van vleesch van twijfelachtige her komst, doch dat hierop geen toezicht woTdt gehouden!! Dientengevolge woekert dit euvel steeds voort en zal hieraan niet eerder een einde worden gemaakt, voordat de regeering hieromtrent ingrijpende maatregelen treft. Naar ik verneem is een wetsontwerp in bewerking waar bij deze zaak van rijkswege zal wor den geregeld door een algemaene RijksVl'eesdhkeuring EEN HERSTELLINGSOORD. Verleden Woensdagmiddag had te Berg en Dal, bij Nijmegen, in een be perkten kring van genoodigden de opening plaats van eene nieuwe lief dadige instelling, die, ofschoon nog maar in haar begin, veel belooft voor de toekomst. Mevr. Bisschop heeft "hierdoor een begin gemaakt met uitvoering van een plan, dat haar echtgenoot, d'e be kende schilder die kort geleden over leed, lang in rich omdroeg, namelijk de oprichting van een „Tehuis" voor beslist arme, pas uit ziekenhuizen ont slagen patiënten, voor wie het noodig is, dat zij nog eenigen tijd op krach ten kunnen karnen. Daartoe heeft zij de hulp van het Leger des Heils inge roepen, en dit werd dan ook bereid gevonden de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van dit plan op rich te nemen. DE TYPHUS TE AMSTERDAM. Vrijdagmorgen is te Amsterdam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den huzaar Berkenbos, die in het Militair Hospitaal aldaair aan de typhus overleden is. 'Naar het N. v. d. D. verneemt, zijn de lijders, die in de barakken ver pleegd worden, nog lang niet buiten gevaar. Op het oogenblik zijn er nog zeven huzaren, die in ernstigen graad typhus hebben. Verscheidene andere cavaleristen, die zich onwel gevoelden, liggen in het hospitaal nog ter observatie. Omtrent de ooirzaak is nog niets bekend. De huzaar, die overleden is, was met de manoeuvres niét mee ge weest. Het blad 'vraagt zich nu ook af, of het dempen van de Lijnbaansgracht, vlak voor de cavaliekazerne, niet de typhus veroorzaakt kan hebben. BEKEND. Na eerst halsstarrig ontkend te 'hebben heeft dé melk controleur B. bekend den 'heer J. in 't Meer 'bij Hee renveen te hebben geslagen met een vlijmscherpe schaar. De toestand van J. is redelijk wel. Was de eene steek 1 c.M. hooger geweest, dan was de slagader getroffen. Reden wist de dader niet op te gen-enalleen hij was ineens oploop end geworden. De hoed van J. is teruggevonden op de plaats der aanranding. De hoed '3 geheel stuk gesneden. ONTSLAGEN SPOORWEG PERSONEEL. Naar „Het Volk" uit Rotterdam verneemt, zal devereeniging van ontslagen spoorwegpersoneel uit de dagen van 1903 aldaar, een aktia be ginnen om de gestorte pensioengel den terug te krijgen en trachten voor dat doel een landelijken bond te vor men. EEN VEELBELOVENDE. Te Kampen i® gearresteerd de 14- jarige W'lhelmina K., verdacht van diefstal van een granaten halsketting met gouden slot, ten nadeele van dé wed. van W. De granaten had ze nog in bezit, terwijl zij bet slot verkocht had aan een goudsmid1. BOFFEN. Als een groote bijzonderheid van de laatste loting in Menaldumadeel (Friesland) wordt gemeld, dat met den jongsten de zeven zonen van J. J. de Boer allen zijn vrijgeloot. Een patroon te 's-Gravenhage, die voor drie zijner knechts ging loten, had het geluk voor allen vrij te lo ten. Een van de drie was echter gaar ne er in geloot. (Tel.) PECH. Te 's Heerenherg reed een wielrij der bij ongeluk tegen een kommies aan. Dit ongeluk had ernstige gevol gen voor den berijder, want smokkel goed, dat de man zorgvuldig onder zijn kleeren had verborgen, kwam nu te voorschijn en proces-verbaal moest volgen. (Arab. C-t.) BILDERDIJK HERDENKING. De „Ware Jacob" spot met de Bil- derdijk-herdenking en dicht Geen Bilderdijk-sigaTen, Geen Bilderdijk-banket, Geen Bllderdijk-prentbriefkaart, Geen Bilderdijk-corset Geen Bilderdijk-Triumf-marsch, Geen Bilderdijk-geblaat, Geen huldigende stoete, Geen Bildërdijk-straat. O, Bilderdijk, je kwaamt er Maar allertreurigst af; Want luttel is de eere Die 't nageslacht u gaf Maar moog'lijk brengt één kun stenaar Een monster-hulde u, En schrijft de hear A. Reijding Een Bilderdijk-revue En op een goedgeteekendé plaat in hetzelfde nummer zien we Rem brandt, die tot Michiel Adr.z. de Ruy- ter zegt „Bestevaer, met mij heeft men ge sold tot in den treure. Nu is de beurt aan jou." EEN STAKING-KWESTIE. Bij de Woensdagmiddag te Vlissin- gen gehouden bespreking tusschen de afgevaardigden van de georganiseer de werklieden eu de gecommitteerden van de patroons inzake de staking bij den heer Anker, aldaar, is geen over eenstemming verkregen eu werd een voorstel, door de- patroons gedaan, onaannemelijk verklaard. Dait voor stel luidde: „Alle getzellen hervatten den arbeid op het oude loon en eene commissie van drie personen uit de patroons en drie uit de werklieden houden gedu rende twee maanden toezicht op hun arbeid en oordeelen dan wat zij ver dienen kunnen". Daarop werd *!s avonds eene ver gadering van werklieden gehouden. Op die bijeenkomst werd besloten aan de commissie van patroons het vol gende antwoord te zenden: „De vergadering: Gehoord de uitslag der conferentie, die vier uur duurde, en waarop totaal van patroonsrijde geen ernst aan den dlag is gelegd, om de kwestie uit den weg te ruimen, zelfs totaal geen on derzoek bleek ingesteld te zijn naar feiten der staking; betreurt den tijd,, daaraan besteed, doch protesteert te gen die houding der patroons en hunne woordbreuk als zouden zij vijf patroons gezonden hebben; dat is niet waar, Huson is geen pa troon, doöh depothouder van een hout. 'handelaar; verklaart zich niet meer bereid met Huson, als niet patroon zijnde, te confereeren, wel met vijf pa troons; gehoord de besprekingen waaruit bleek dat men trachten wil met lange taal van Anker zich te red den, bevestigd door de andere pa troons; verklaart zich bereid deze op een volgende vergadering te weerleg gen met de person© in kwestie; be steedt tevens geen vier uur meer aan zulke conferenties, welke wel leiden tot verscherping van den strijd, in plaats van uit deu weg ruiming der bezwaren; besluit tevens nimmer in te gaan oip het gedane voorstel der patroons, dat Middeleeuws oh is en thuis behoort in het Gilden tijdperk; tevens, Wat reeds door de werklieden- commissie was gezegd, dat dit voor- Stel niet op zijn plaats was, omdat over twee eisdheu totaal niet Is gerept, en punt I niét voor een vierde gedeel te is afgehandeld. DE UITSLUITING TE ENSCHEDE. Unitas verstrekte ten gevolge der uitsluiting f 2903.15 aan ha air leden; de plaatselijke kas van St. Severus, onderafd. van Unitas, ƒ1261.47. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dl© kopie den' inzender niet teruggegeven. Voor 'dien inhoudl dezer rubriek stélt ide Redactie zich niet aanspra kelijk. Haarlem, 12 October 1906. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U, onderstaan de goede wenken in Uw blad te wil len opnemen GAS-ONTPLOFFING. Aangaande de gas-ontploffing, Raamsingel 50 B rood, diene het vol gende, waardoor het onheil had kun nen worden voorkomen en geef ik elk in overweging, in het vervolg zoo te handelen. Wanneer een of ander fitter wordt opgedragen, een huis met gaskronen te installeeren, dan gelieve men het onderstaande te volgen Men zet eerst op iedere kamer een raam open, ,gaat alsdan het geheel© huis door, om te ontdekken, of ook eene gasreuk in het huis aanwezig is, wat in een ledig huis vermoedelijk wel nimmer het geival zal zijn, omdat de hoofdkraan alsdan is gesloten, hetgeen in genoemd perceel aan den Raamsingel 'het geval was. Is men hiervan overtuigd, dan plaatse men de kronen aan de spruiten, waarvoor; deze bestemd zijn. Is dit werk ver richt, dan zet men de kraantjes van alle gaskronen dicht, opent alsdan de gas-hoofdkraan, blijft bij den meter en ziet alsdan toe, of de gasmeter verloopt, wat men zeer vlug aan het literrad kan ontdekken. Verloopt de ze, dan is het ook zeer duidelijk, dat er een lek in het perceel aanwezig is. Men sluit alsdan genoemde gas- hoofdkraan, gaat het huis nogmaals geheel door, opent alle deuren van kamers, enz., om toe te ziien, of ook nog ©en enkele spruit in dat 'huis aan wezig is, die men niet heeft opge merkt. Is men er van overtuigd, dat er geen meerdere spruiten aanwezig zijn, zoodat het lek ergens anders moet worden gezocht, dan opent men weder de hoofdkraan en zoekt zeer 'beleidzaam naar het lek. Men sluite bij' dit werk nooit ramen of deuren en kome ook nimmer met vuur te voorschijn, voordat men zeker is, dat de gasmeter niet meer verloopt. Dit is alsdan 'het bewijs, dat er geien lek ken aanwezig zijn en men alzoo ge rust met licht, enz. in de kamers kan komen. Men plaatse de gas-ornamenten of zoeke het lek steeds op den dag, doch nimmer bij den avond, al zou dit ook door een der bewoners worden ver langd. Alsdan behoort de fitter of des kundige zichzelf daartegen te verzet ten en wel, om ongelukken te voor komen. Daardoor geeft men tenmin ste blijk, een degelijk deskundige te zijn, hetgeen, bij goed nadenken, steeds zal worden geprezen. Tevens doe ik U opmerken, dat het afsluiten van spruiten wel een voor zorgsmaatregel is, doch geen stelre gel en kan dit ook nimmer een af doend middel tegen gas-ontploffin- gen zijn, zelfs geloof ik, dat, wanneer dit zou worden gedaan, er no.g meer dere ontploffingen zouden plaats vin den, omdat men dan te veel op de dichtheid zou veirtrouwen en in een ledig huis wordt diknijls een spruit bijgeplaatst, getimmerd, gemetseld of andere veranderingen aange bracht, waardoor zeer licht een gas- pijp kan worden lek geslagen. Bovenstaande maatregelen zijn ter voorkoming van ongelukken afdoen de. Hopende, dat dit schrijven bij het plaatsen van gaskronen, enz. van veel dienst moge zijn, teeken ik, U dan kende ivoor de plaatsruimte, Hoogachtend, J. JAK. Technicus en eigenaar van het perceel Raamsingel, al hier. STAKING VAN BETALING TE NEW-YORK. Volgens een Reuter-bericht aan de EngeJsche bladen heeft de firma J. M. Ceballos Co., bankiers en koop lieden te New-York, 'hare betalingen gestaakt. Ceballos Co. was eene groote en oude firma en had groote beilangen op Cuba. De verbintenissen worden geraamd op drie vier mil- lioen dollar, terwijl het tekort waar schijnlijk ongeveer 1,000,000 dollar zal bedragen. De rechtsgeleerde raadsman der firma heeft eene circu laire uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de staking van betaling een gevolg is van de vervalschingen door den vertegenwoordiger der firma te Havana s-epleegd, die 2 October Ha vana verliet aan boord van een stoomschip met onbekende bestem ming. EEN MENSCHENJACHT IN DE BERGEN. In dé Lepontijnsche Alpen werd on lang een gevaarlijke roover, Guisep- pe Crealin, die langen tijd de schrik van hert dal aan het Laggio Maggiore was geweest, in zij.n hut op den met sneeuw bedekten top van de Monte Zeda, na een lange jacht en een ver bitterden strijd door een afdeeling soldaten gevangen genomen. Ongeveer een jaar geleden had creah'n zijn hut op den 6680 hoogen top opgericht en deed nu zijn roof tochten in de naburige dalen, waar van hij! steeds door bossChen en owe) bijna ontoegankelijke hoogten naai zijne bergvesting terugkeerde. De politie had reeds -alle moeite ge daan om hem te vangen; maar d< listige roover dreef den spot met hun ne pogingen, en wanneer zij meendei hem op liet spoor te zijn, dan maaktf hij 'misschien op dat oogenblik eer boerendochter /het hof, waarbij hi; niet naliet, een zorgvuldig onderzool in het huis -in te stellen., of er ook iet* van zijne gading was. Tenslotte riej de politie 'de hulp van de militairen in, en een twaalftal uitgezochte man- nen wénden belast met de jacht oj den röover. In hoopjes /van twee man drong de troep met groote voorzichtigheid dooi het woud. Zij kwamen ook weldra den roover op het spoor, maar hij was hun te Vlug af en hield hen op, doordat hij een boschje dat uit dood hout bestond, in brand' stak en zoo dén tijd had om te vluchten, voer zij deze 'hindernis uit dén weg konden ruimen. Een groot gedeelte van het boscb brandde 'af, maar de soldaten namen langs verschillende .wegen, die naar den top voerden, de jacht op Crealin weer op. Toen. rij nog on geveer 600 meter van den top waren verwijderd, begroette de roover hen met een levendig geweervuur._JLij had zijn hut van schietgaten voorzien en zich klaarblijkelijk op een hardnek- kigen tegenstand bij een beleg voor bereid. De soildaten zuchten dekking en opendén vervolgens van hun kant 't vuur o-p de hut. Zij hadden de vesting aan alle zij dén omringd en de bele gerde vuurde ook naar alle richtin gen terug. Het was laat in den mid dag toen de belegering begon en de bergen dé' echo's van talrijke schoten weerkaatsten. Daarna moesten de aanvallers er evenwel aan denken, om terug te trekken, zoo ze niet ge vaar wilden loopen om in den loop :van den nacht te bevriezen hunne verstijfde handien waren nu reeds niet meer in staat om goed te mik ken—toen de roover na een bijzon der hevig vuur met schieten ophield. De soldaten dachten eerst aan een list en wachttentoen echter alles Stil 'bleef waagden zij1 den storm. Zij bereikten ongehinderd de hut en toen zij de hut hadden opengebroken, vonden zij den gevreesden roover be wusteloos op don grond liggen. Een kogel was hem langs het voorhoofd gestreken en had.hem op den grond geworpen, zonder hem evenwel ern stig te verwonden. Bij een onderzoek in de hut vond men een groote som gelds, tal van kostbaarheden en een groote hoeveel heid leven smidd/el en, vervolgens ech ter ©en groot aantal minnebrieven, van verschillende schoonen uit de naburige dalen. Toen de gevangene zijn bewustzijn weer herkreeg, waren zijn eerste woorden„Nu, mijn© hoe ren, ik denk dait ik u nog al aardig lang op .deze bergen heb laten jagen en tot slot gaf het nog een flink ge vecht Crealin, die een lange, flinke ge bouwde man van ongeveer veertig jaar is, werd naar Milaan vervoerd, om daar verhoord te worden. GENERAAL BQTHA. Generaal Botha heefit bij rechterlijk vonnis 250 pond sterling schadever goeding gekregen van een Engeisch blad te Pretoria, diat hem beschuldigd 'had, zich indertijd door de dynamiet- maats^happij te hebben laten omkoo- pen. EEN GEREDDE. Toe/n het Deensdhe stoomschip Texas uit New Orleans te Kopenhagen bin nenliep, had Ihiet oen jong Ameri- kaaneoh matroos aan boord, thuisbe- iioorend op een Amerikaanschen schoener die den 9en September in den Aitlanti/scihen Oceaan gezonken was. Toen men hean opvisühte was de jonge mian, op een plank zittend of hangend. 108 uren in het water ge weest. Hij leéf/dle nog, maar was be wusteloos en kwam pas twoe dagen na zijn redidling weer bij. Nu is hij ge heel hersteld' en nogmaals den Oce aan overgestoken om naar Amerika terug te koeren'. AUTOMOBIEL-ONGELUK. Een automobiel, waarin do hertog van Montpensier'gezeten was, heeft te Nancy den dood van een man ver oorzaakt. De .chauffeur wilde tus schen een rijtuig en een tram door glippen natuurlijk met dé gebrui kelijk© wilde vaart en zag te laat, dat er achter de tram ©en man aan de rails werkte. Deze keek op, toen. hiji d'e trompet hoorde maar kon niet meer weg en hoewel dé chauffeur ter stond remde, werd de ongelukkige te gen den grond gekwakt en voor dood opgenomen. De omstanders waren zeer veront waardigd en die inzittenden van den auto werden naar het politiebureau gebracht. Daar gaf de eigenaar van het rijtuig"den naam op van. Ferdi nand Francois van Orleans, hertog van Montpensier, geb. te Eu op 9 Fe bruari 1884, zoon van Louis Philippe, graaf van Parijs. Hij deelde mede, dat 'hij zich geheel ter beschikking stelde van de familie van den veron gelukte en van de justitie en seinen zou, dat hij zijn reis afbrak en te Nancy het onderzoek afwachtte. Dit bleek echter niet noodigna zijn ge tuigenis te hebben afgelegd, kon nij naar Avricourt vertrekken. De chauf feur bleef in hechtenis. DE GEDENKSCHRIFTEN VAN PRINS HOHENLOHE. Het is of we in Duitschland ineens 10 of 20 jaar terug zijn gegaan en druk over Bismarck, Caprivi, socia listenwetten, Russisch berverzeke- ringsverdirag enz. moeten redenee- ron Lnstede over de Brunswijksche quaestie, Bülow en Podbielski en ko loniale schandalen, zegt de N. C. Alles uitsluitend het gevolg van de inderdaad indiscrete en voorbarige openbaarmaking van de memoires van Duitschland® derden kanselier. Inderdaad kan men het de „Deut sche Tagesztg." naschrijven, dat het gewoonweg onbegrijpelijk is, hoe Ho- henlohe gesprekken, die toch in ieder

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2