Sport en Wedstrijden Letteren en Kunst Koloniën Leger en Vloot Gemengd Nieuws Kerknieuws beekjes onttrokken, waarvan een zijn oorsprong beeft in de Sprengen, de andere in venen en lage gronden, ten Oosten van de Veluwsche hoogten- Beide beken hebben zoowel zomers als winters een tamelijk geregelden aanvoer en storten bun water in een breederen stroom, de Grift, die even wijdig loopende met bet Kanaal Die ren-Hattem, voer de voeding van dat kanaal zorgt. De kweekerij wordt verdeeld in broedvijvers, strekvijvers, groei- en wintervijvers. ~Deze laatste bevinden zich echter voor het meerendeel op het landgoed Gannenburch, te Vaas- sen, daartoe welwillend door den "eigenaar in bruikleen gegeven. De vijvers worden geregeld met compost bemest en tegen de vijanden van het broed en van de visschen, de kikkers, reigers, meeuwen enz., wordt natuurlijk zooveel mogelijk gewaakt. Gedurende den morgen werd ge- yischt naar 2- en 3-jarige karpers, 2- en 3-jarige goudwinden, en vervol gens naar 1-, 2- en 5-jarige goudwin den. Van de 1-jarige goudwinden wer den er 20,000 gevangen en van kar pers (verschillende leeftijden) pl.m. 50,000, voorts ook Masur.ische zeelten, uit Oostenrijk herkomstig, die vooral gekweekt wordt ter kruising met de inheemsche zeelt. Bij iederen vijver, waarin de werk zaamheden worden verricht, werd door den opzichter een korte uiteen zetting gegeven, zoowel van de behan deling in de vijvers als de eigen schappen, beteekenis enz. der visch- soorten. Een strekvijver was eenige dagen geleden afgevischt en zijn in houd in den broedvijver overgebracht om de visch vandaar uit aan het pu bliek te kunnen toonen. Aan -het eind van de excursie, die meermalen per dag werd onderno men, kregen de bezoekers groote kui-, pen met allerlei in- en uitheemsche visch te zien, die daar meer van na-' bij beschouwd kon worden. Ook hier werd een even leerzame als duidelij ke tloölichfcing gegeven. In het hij zonder trok hier de aandacht de ver leden jaar geïmporteerde nieuwe vischsoor.t, de Amerikaanscbe dwerg- wels of catfisch, een vised met een baardje met welke proefneming de Maatschappij veel succes had; vele nakomelingen dezer vissohen zijn reeds in openbare wateren uitgezet. Zooals bekend, beoogt de Neder- landsche Heide-Maatschappij met ha re vischkweekerij o. m. een verbete ring van den vischstand in Neder land en zet zij daartoe ieder jaar gra-^ tis duizenden visschen uit in open bare wateren, terwijl ook groote hoe veelheden aan particulieren worden geleverd voor vijvers en kleine kwee kerij en. ONGELUKKEN. De 7Gj arige gemeentewerkman P. (M., te !Bergen-op-Zioom!, die Zondag- lavond hij het vullen van olielantaarns izuflk© ernstige brandwonden toekwam, &s tengevolge daarvan in bet gasthuis overleden. i QEiet ©Jdhitjiaifig Zoontje van den beer Henraat te 'Ud'en heeft zijn vijifjiari'g broertje bij ongeluk doodgeschoten. Door dfe stoomtram van de Uoekschè- waard is "Vrijdagavond 'een leerling- eonduéteur overreden en ernstig ver- tainkt. De mian was ten gevolge van de duisternis aan (de (halte Lange weg >over een wissel gevallen en zoo onder de traan geraakt. Hot branden van jicht aan de halten van die stoomtram toehoort tmog steads- tot idle vrome wien- schien. Zaterdagmorgen werd het dochter tje van J. van Sleen, werkzaam in de wascMncnichting te Meppel. door het drijfwerk gegrepen, rondgedraaid en met de armen door een ruit geslin gerd, waardoor de spieren werden doorgesneden. Het meisje is vreeselij'k verminkt naar het ziekenhuis ver voerd. De veekoopman H. Moddejonge, te Den Ham, die Maandagavond met paard en tilbury in een sloot geraakte en onder dat voertuig den geheeden macht moest blijven liggen,, totdat men hem den volgenden morgen nit zijne toen arde po sitie kon verlossen, is reddis aan zijn verwondingen overleden. De tramconducteur Le Grijze te IJzendijke kreeg Vrijdag een slag met een ijzeren fakkel op het hoofd. Hij bekwam herseusschudding. De onvrij willige dader is de machinist P. Ver vers. De fabrieksarbeidster M. S. W.wo^ nende op de Delftsehevaart te Rotter dam, maakte zich zóó kwaad op eene mede-arbeidster, met wie zij twistte, dat zij uit een raam der eerste verdie ping aan de achterzij de van de ta baksfabriek van de firma voorheen ■Louis Dobbeflimann, in het water van iden Groenendaal sprong. Een paar mannen, die toevallig met een schuit voorbij voeren, haalden er haai" weer uit. De dochter van den landbouwer R. j van Loon te Breukelen had het onge-' luk van de zoldertrap te vallen, met ihet noodlottig evolg, dat zij op de' plaats dood bleef. Een zevenjarig zoontje van den landbouwer Smet te Koewacht, viel van een volgeladen wagen met aard appels. Een der wielen ging over de borst van bet knaapje, -dat onmiddel lijk dood was. Te Helder heeft op .een der schiet banen van 'de landmacht een ongeluk plaats gehad'. Terwijl de milicien-artil lerist W. Goos zich oefende in h et ge weervuur, sprong hij hot afgaan van het schot de grendel achteruit, tenge- volge waarvan idle nuan de volle lading in het rechteroog en dn liet gezicht kreeg. Hij' werd ernstig gebrand opge nomen en per brancard naai' het ma rine-hospitaal overgebracht. („Tél.") ONGEVAL IN DIENST Men schrijft aan „Het Volk" Maandagavond 1 October keerde de' milicien W. Biesenboom, die als hu zaar te Roermond .in garnizoen was, met groot verlof te Oude car spel (N.- H.) terug, na twee jaren in dienst te hebben doorgebracht. Maar hoe kwam hij terug? Des nachts twaalf uur klopte hij zijn moeder, een weduwe, op. Hij was ziek, suf m vermoeid, te ellendig om te sproken. Langzamerhand kwam zij van hem te weten, dat hij de laatste week in dienst ziek was geweest en onder ge neeskundige behandeling. Toen men hem wegzond had hij een uur te loo- pen van de kazerne naar den trein, daarna reisde hij den heelen dag, en kwam, door een vergissing, eerst met den laatsten trein te Noord-Schar- woude aan, vanwaar hij nog een uur had te loopen voor hij thuis was. Twee dagen later was de toestand van den jongen man zóó verergerd, dat de dokter moest worden gehaald, die dadelijk het ergste vreesde. Ook een tweede arts kon geen hoop ge ven, en na een week van smartelijk lijden bezweek de eens zoo flinke jon ge man aa.n 'hersenvliesontsteking. Door den geneesheer en den burge meester wordt nu een onderzoek in gesteld naar de oorzaak der ziekte, die aan een ongeval in dienst wordt toegeschreven. ALGEMEEN KIESRECHT. Mem meldt nit, Utrecht Vanwege dien Vrijzinnig Demoerati- schen Bond is Zaterdagavond, alhier eene vergadering gehouden van afge vaardigden van verschillende organi saties, ter voorloopige bespreking van de stichting eener nieuwe organisatie voor de propaganda tot grondwets herziening ter verkrijging, van alge meen kiesrecht en vrouwenkiesrecht. De bijeenkomst was niet voor de pers toegankelijk. VERGIFTIGING. De correspondent van de- „Tel." schrijft De Vaalser vergiftigingszaak heeft al heel wat inkt. doen vloeden en vele verzinsels zijn aldus de wereld in ge stuurd. Zoo werd' o.a. medegedeeld, dat de ketel, waarin de vergiftigde worst ge kookt is, niet voldoende zuiver zou zijn geweest. Een geneesheer, dien hieromtrent ondervroeg, zed'de mij, dat deze bewering allen grond mist en be slist onhoudbaar is. Deze dokter was echter de meéniug toegedaan, dat men zich hij het zou ten der worst vergist had en dat men geen keukenzout gebruikt had, om ze toe te berei'den, diocli ;een ander, scha delijk zont. Ongeveer 18 pond van 'deze worst is verkocht geworden. Eeinige bladen -hebben reeds gemeld, dat de slager, Kleinschimidt, aange houden en naar Maastricht overge bracht izou zijndat tis echter on juist. De slager heeft waarschijnlijk te goeder trouw gehandeld en is daarom niet aansprakelijk voor het gebeurde. Wel is proces-verbaal tegen hem opge maakt wegens het feit, dat hij vleesch- waren verkocht heeft, nadat het hem verboden was. De vergiftigde worst was toen echter reedis in beslaggeno men. TYPHUS. Een onzer lezers schrijft, ons Heden las ik onder toet stadsnieuws, dat de overleden huzaar niet aan de najaarsoefeningen toad deelgenomen, en men de oorzaak in de 'demping der Lijnhaansgracht zocht. Kan het vol gende ook de oorzaak geweest zijn? De Vorige maand héb ik mij geër gerd, dat er huzaren van uit die stal len te"water gingen in die gracht aan de Mauritskade, om; 'aldaar te) zwem men. Deze gracht is eene plaats waar 's avonds de putten van 'het Muider- poortbwartier geledigd worden in de heersdhuiten der gemeente-reiniging. Ik meen, dat deze zwemoefening ge beurde toen het garnizoen was uitge rukt. („N. v. d. D.") BRANDSTICHTING. In het Qieideveldi hij Appelscha is brand gesticht door zekeren H. v. d. D. aldaar. Een groote uitgestrektheid heide verbrandde'. Y. d. D. ihieeft zijne daad bekend. KEGELEN. De regeliings-commissie voor den kegeGwedstrijd in het Stationskoffie huis, Prins Hendrikkade te Amster dam, hééft, met het óog op den te hou den wedstrijd dor kegelclub „Vriend schap", ter gelegenheid van haar 20- jarig bestaan, besloten den wedstrijd in bovengenoemd koffiehuis acht da gen vroeger te doen aanvangen, in- plaats van 28 October, op 21 October a.s. en te doen eindigen d.d. 20 No vember 1906. DE AUTO. Inhoud, van de Auto. 3e. Jaargang No. 42 Offic. med. van de N. A. C. De gladde lagers bij den Automobiel. Theoretische studie over de koppe ling. Het Stepney Spare Motor Wheel. Het af koel water. Het eeci en ander uit Duitschland. De Coupe Yanderbilt. De a. s. Ber- lijnsche automobieltentoonstelling. De auto in dienst der volksvermaken. Automobielkalender 1906. Mo- torwielrijden Offic. med. van de N. M. V. Een motorst andaardDe eer ste 'beginselen der motorenOnder vinding met voiorspanwagentjes. Vragenbus voor motorwielrijders. Motorbooten De Coupe! de l'Auto. Allerlei. Ingezonden. Rechtszaken HOOGE RAAD. Voor den Hoogen Raad werd Vrij dag gepleit in een spoorwegzaak. Een handelsreiziger te Rotterdam kocht station Delftsctoepoort een kaartje Delft, begaf zich daarmee door de controle, de wachtkamer door op het perron, nadat 'die trein naar Delft was aangekondigd', kreeg op het per ron een omvallende ladder op zijn hoofd, bewusteloos, ziekenhuis, trau matische neurose, niet meer in staat zijn betrekking waar te nemen, eischt tot schadevergoeding van pl.m. f41.000 tegen de Hollandsche en Staatssporen, d/ie beiden het station gebruiken. Rechtbank Amsterdam en in appèl het Hof aldaar achtten de vordering ontvankelijk en legden den eische/rhet bewijs, op omtrent de door hem gele den schade. Hollandsche en Staatssporen kwa men in cassatie, voor hen werd gepleit door mr. B. M. Vlielauder Hein, voor den reiziger door mr. J. Limburg. De groote quaesti© gaat over do vraag of art. 1 der Spoorwegwet 1875 op dat geval van toepassing is. Art. 1 luidt: „Ondernemers van een spoorweg dienst. zijn verantwoordelijk -voor de schade door personen of goederen bij de uitoefening van den dienst geleden ten ware de schade buiten bun schuld of die hunner beambten zijn ont- staan." Valt Ih'et (géval niet onder art. 1, dan had d'e reiziger moeten bewijzen ge lijk bij een onrechtmatige daad de schuld van de spoorwegmaatschappij aan het ongeval; is daarentegen art. 1 hier van toepassing, dan is die maat schappij per se aansprakelijk tenzij zij bewijst, dat zij of bare beambten geen schuld hadden'. Rechtbank en Hof brachten het geval ondier art. 1. Daartegen, werd door mr. Vlieland er Hein aangevoerd, dat de aansprake lijkheid der spoorwegmaatschappij ten aanzien van' reizigers een andere is (dan ten aanzien van goederen'voor goederen strekt zich de aansprake lijkheid uit zoodra zij in ontvangst zijn genomen en zulks ingevolge de bepalingen van hét W. v. K. Voor rei zigers gaat. die aansprakelijkheid al leen voor zoover betreft hun vervoer: of voor wat betreft de uitoefening van deni dienst, daartoe behoort nu ook wel de dienst op de stations, maar het plaatsen van. een ladder op het. perron door werklieden niet in dienst van de spoorwegmaatschappij valt 'buiten de exploitatie) van den dienst. Waartegen mr. J. Limburg aan voerde, dat ten aanzien van personen hetzelfde geldt als ten aanzien van goederen; zoodra de vervoerovereen- komst is gesloten en de reiziger rich aan den vérvoerder heeft toever trouwd om de overeenkomst te effec- tueeren, is de spoorwiegmaa.tscha.ppij aansprakelijk op den voet van art. 1. Adv.-gen. mr. Ort zal over 14 dagen conclusie nemen. SMOKKELEN. Voor (de rechtbank te Winschoten: -stond voor 'de 114de maal terecht, we-' gens smokkelen van gedistilleerd, de 61-jarige H., vrouw van H. S. te Leta, gemeente Bellingwolde. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. LOUIS BOUWMEESTER. Uit het Bart.. Ntieuw&büiaid1: In ons afscheidswoord aan Bouw meester verheugden wij er ons over, dat de geniale man terug komen zal en dat zoo/als hij zelf bij zijn heen gaan zei „met meer ondervinding", „zijn gezelschap aangevuld met betere krachten." De „Deli Gt." vraagt nu of er daar om wel reden is tot verheugenis. En (het blad gelooft van niet. „'Men is om Bouwmeester, om zijn groot en naam, zijn genie, zijn leeftijd en de lotswisselingen zijner laatste ja ren, (toegevend geweest. iMeai heeft om hem zijn zonen geprezen, van wie een verklaren moest, dat zooals hij speel de, iedereen het kon en de ander, /wiens gaven onbetwistbaar waren, door change van wait (hieim de gunst der lachers verzekerde, het goede in zijn sped bedierf. Men heeft om hem de dames Beekmlan en Verschuur geto lereerd in haar openbare en. haar in tiemere eigenschappen, om toeni met Kimmlel, Bron en Amoldi en zooveel (anderen genoegen genomen. En bo venal, mén heeft- om hem verdragen, dat hij van zijn ensemble niet maakte (wat er nog van te maken viel. Samen spel: van middelmatige acteurs kan een zeer dragelijke voorstelling ge ven. Zulke voorstellingen heeft Bouw meester versmaad-, om zelf te schatte^ ren. Hij beeft (de artistieke reputatie van zijn medewerkers niet geteld, hun onrecht aangedaan, omdat zijn groot heid dat ©isdtóte. Dit alles heeft men /aanvaard. .Indië heeft Bouwmeester gezien en Indië heeft genoeg van Bouwmeester. Dankbaar voor het ge- uotene, wenscbt het liever van een herhaling verschoond te blijven. Nu -de meester zelf erlcnit, dat het niet toeter kan dan zóó en wie zal het niet met he/m eens zijn nu is men vrij te bedanken. Komt' Bouwmeester terug, dan zal hij op de toegevendheid hem hij de eerste tournée betoond, geen recht meer kunnen doen gelden. Wij zullen hem' beschouwen als een ondernemer van publieke vermakelijk heden, van wien wij waar vragen voor ons geld. Wij zullen ons herinne ren', dat een .tooneetgezelschap niet (bestaat uit éen adteur, en Shakespe are's Koiop/rniam niog andere rollen (hleeft dan Shylock. De nieuwsgierig heid is bevredigd, de toegevendheid verbruikt, het tribuut aan den naam Bouw/meester gebracht... les affaires sont les affaires!" (Maar nu vragen wij., zegt het „Bat. Nb!.", .op onze beurt,: omdat Bouw meesters troep beneden het middel matige was, omdat zijn stukken voor het meerendeel niet in den smaak vie len, moeten wie daarom zeggen: Bouw meester blijf maar weg? Omdat hij zoo hoiog hoven zijn omgeving uitstak, moeten wij hem daarom verwijten, Idat hij schitterde?Men kan toch moei lijk verlangen, dat hij afdaalde tot zijn troep, alleen om „een zeer drage lijke voorstelling" te geven. Tien te gen "éen bovendien, da.t de voorstel- fling dan zoioveel te ondragelijker zou (zijn igeiword'en: dan was /er geen enke le geweest van wiens spel rolen ge nieten kon. „•Indië heeft genoeg van Bouwmees ter". Wie zegt dat? De Deli Courant? /Maar hoe kan die dat beoordeelen, •waar ze zoo goed als buiten het Indië van Bouwmeester ligt? We kunnen daar (hier toch over meepraten en hier is Bouwmeester tot op den laatsten dag toegejuicht en gehuldigd, hier heeft mieu getoond, dat zijn weerkee- ren zal worden op hoogen prijs ge steld. „De nieuwsgierigheid is bevredigd', idle toegevendheid verbruikt, het tri buut aan den naam Bouwmeester ge bracht"... meent de Deli Gt. Verre van dat! We zien verlangend uit naar de weeromkomst van den grootsten ac teur, waarop Nederland' wijzen kan. En als die man zegt, dat hij zal ge ven wat hij geven kan, en dat hij zijn ge/zelschap zal aanvullen met betere krachten dan verheugen we ons! VAN (CELEBES. Het terrein van actie op Celebes is al kleiner en kleiner geworden. (Slechts in het zuidelijk d'e el der To- radjalan'dle/n, gedegen ten noorden van cle Masenrempoelo elanden en ten wes ten van LoeWoe, is de strijd nog niet volsitreden. Nog houdt (Poeang Tikoe, de geweldenaar, onverschrokken stand in Ihet hauw ingesloten Baroe- poe. Voor (den ftnoed en /d'e geestkracht vlatn dien m/an hebben we slechts be wondering; hij mOge een geeSel zijn geweest voor de bevolking, in rijn strijd tegen Ide eompenie heeft hij ge toond meer te zijn dan een gewoon despootje Van wreeden alanleg. Ten slotte zal hij echter 8n den ongelijfcen strijd ihiet /onderspit moeiten delven. De dagen van rijn heerschappij rijn ge teld, de val /Van Baroepoe beslist over zijn lot. /Een ofogenblik heeft hij' nog kunnen denken, dat redding mógelijk w/as. Zijn partijgenóoten, wellicht, de gewapenden, die nit Baroepoe ontko men waren, hadden zich een nieuwe Sterkte gebouiwd' en deze met succes tegen een aanval van die soldaten der Oompenie verdedigd. Zouden er ge- hoeg troepen zijn voor een tweeden aanval of (zou e'en déél der belege raars Van Baroepoe Worden aangewe zen olm' rich tegen den nieuwen vij and te keeren? Majoor Schütt, die reeds als troe pen/aanvoerder en als civiel (gezagheb ber naam maakte, heeft laan dien twij fel spoedig leen einde gemaakt. On middellijk na het bekend worden van. het échec, bij den eersten aanval op de nieuwe sterkte Binding 'Aloe gele den, Tukte bij' daarheen op en blijkens bet gisteren ontvangen telegrafisch bericht, is Ihiet hem gelukt de benteng na hevigen tegenstand te nem'en, ten koste van een (drietal, niet levensge vaarlijk gewonde E.uropeescihl© minde ren. Hiermede .is het lot van Baroepoe beslist; binnenkort zal Poeanig Tikoe. rich moeten overgeven of een Wanho pige poging (móeten wagen rich door de belie/geralars heen te staian. De be volking is echter niet op zijne bland, zoodiat hij riclh mtoeilijk aa.n eene ver volging zal (kunnen onttrekken, zelfs 'al slaagt hij er in de belegeraars te verschalken of rich met geweld een weg te banen. Ook het verzet in de Torad ja-landen1 zal dus spoedig tot het verleden Be-' hbo ren en dan rest onze troepen op Celebes slechts de 'taak de hier en daar nog rondzwervende bendetooof- üeu onschadelijk te maken en den voortvfluchtigen radjia van 'Gtoia op te sporen. Van een georganiseerd verzet (is toch nergens /meer .sprake, de be- volking verlangt lallerwege naar rust en tracht zich izoio goed mogelijk te schikken in den hieuwen toestand, ook 'al is zij daarmede niet 'altijd in genomen. (Meer is voorloopi'g niet te reiken. Eerst ha verfoop van tijd kan uit den woeligen en strijdlustigen Boe- ginees een vreedzaam landbouwer groeien. Java-Bode") EEN TENT VOOR HET LEGER. Door den eerste-luitenant der in fanterie W. V. Rbemrev is aan den commandant der Bali-expeditie, ge neraal Rost van Tonningen, aangebo den, een door hem ontworpen en ge construeerde tent voor den soldaat te velde. Generaa/l Rost van Tonningen heeft den ontwerper toegezegd de tent te zullen beproeven in de prac- tijd, op Bali zelf. Den meesten onzer dezers zal bet onbekend, zijn, dat de tent systeem- Doorman het in Atjeh heeft afgelegd en dat men daarom in ons leger doen de is een ander systeem uit te den ken. De heer Rhemrev heeft een miooiei gelegenheid aangegrepen om de deugdelijkheid van rijn vinding door de practijk te doen beproeven. De tent is ondoordringbaar voor wa ter, biedt aan vijf man een ligplaats aan van 21/2 bij 21/2 M. oppervlak. Zij is zeer gemakkelijk te herstellen indien noodig, het materiaal is over al te krijgen, en in vijf stukken ver deeld zeer transportabel. Per man wordt deze bevracht met een clraag- g.ewicht van 600 tot 800 gram. Het streven van den ontwerper is er thans op gericht dit gewicht nog te vermin deren. Het systeem wijkt gehleel af van het systeem-Doorman. De tent is open aan de zijide van den vijand, met het oog op overval len o. a. De ontwerper koestert goede ver wachting van zijn vinding. WEDSTRIJD TUSSCHEN LUCHTBALLON EN AUTO. De strijd tusschen luchtballons en auto's, door d:en „Berliner Verein für Luftschiffabrt" georganiseerd ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan, is Woensdag aangevangen. Er waren 4 deelnemende luchtballons en 17 auto's. Zonder ongelukken is de eerste dag niet afigeloopen. Achter het slot Tegel (bij Berlijn) liep een auto tegen een boom, met. het, gevolg, dat de chauffeur en een der andere inzit tenden verwondingen opliepen. Ver der werd de leider van den wedstrijd, kapitein Hildehrandt, dootr een auto aangereden en aan 'het been gewond. Het was een hoogst eigenaardig •schouwspel, die auto's achter de bal lons te zien voort-rennen, als jacht honden achter het wild; en duizen den 'hadden zich opgemaakt om van. .dit ongewone te gemeten. Men was zoo verstandig geweest, zeer weinig /verkeersmaatregelen te nemen, zoo dat ieder in de gelegenheid was het schouwspel te volgen. Natuurlijk werden op de door de auto's te volgen wegen geen toeschou wers toegeflaten. De auto's genoten eenlg voorgift en spoedig daarna vertrok onder geestdriftig gejuich de militaire bal lon, binnen weinige oogenblikken was het gevaarte eenige honderd/en me ters ver weg. De luchtschippers wa ren met het 'bloote oog niet meer richtbaar. Over de landing rijn' nog geen be richten ingekomen. Door den zeer sterken wind waren echter de bal lons belangrijk in 't vooPdeel. Nader meldt men Ondersteld werd, "dat de luchtballon met berichten in een belegerde veste waren opgelaten en dat de automo bielen waren vertrokken', om' ze na te zetten. De bollen moesten binnen twee uur landen en indien zij, van het tijdstip van hun landing af, nog twintig minuten den tijd hadden, voor de toen vervolgende automobie len kwamen opzetten, werd aangeno men, dat rij den Wedstrijd' gewonnen hadden. Kwamen de auto's binnen dien tijd aan, /dan werden 'de lucht schippers als de Verslagenen be schouwd. Drie luchtbollen ontsnapten over de Mecklenburgsctoe grens en kwamen ru'im 140 K.M. van Berlijn neer, bin nen twee uur na hun oplating. De vierde werd vermeesterd door een auto, die onder bevel van luitenant de la Cro.ïx stond. Te Berlijn vergadert ook op dit oiogenblik toet internationale congres voor luchtscheepvaart, waarop o. a. veel gesproken is over de flaatste bij zonder geslaagd© proeftochten van graaf Zeppelin met zijn bestuurbaren luchtbal boven toet meer van Con- stanz. DREYFUS IN DIENST. Naar de Petit Parisien mededeelt, 'heeft commandant Alfred Dreyfus Zaterdag na het einde van rijn ver lof te Vincennes zijn dienst begon nen. Zijn chef, luitenant-kolonel B.uisson, heeft hem bij den mobilisa- tiedienst geplaatst, een post van ver trouwen. Dreyfus beeft twee kapi teins onder zijn bevélenhij is voor nemens te Vincennes te gaan wonen, daar hij vroeg op zijn bureau moet zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 30 Cent par Regel. Moeders die kinderen aan de borst hebben kunnen zich zelve en hunne kleinen bijstaan door het gebruik van Scott's Emulsion. De| moeder zal kracht en nieuwe levens- krachten bekomen; de zuigeling zal' voorspoedig opgroeien, mollig en ge zond worden en meer dan ooit moe ders vreugde zijn. Alleen Scott's, f Emulsion is in staat1 dit te doen. Bereid van' de zuiverste grondstof-; fen volgens een weten-1 schappelijk proces, de, uitkomst van de erva ring van 30 jaren, ge-1 durende welke 'tijd Eisrh altijd de Ttmui- Scott's Emulsion, een k'c'lïvS?algemeene gunsteling llt; van van moeders die kin- ..I proces. (J.er6I1 aan borst hebben geworden is. By alle apothekers en drogisten verkrijgbaar. KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Dinsdag d© eerste II. Mils te 5 uur, met preek. Verd>er om 6, 8 unr en half 10. Na de H. Mis van half 10 conferen tie, 's avonds kwart over 7 plechtige sluiting 'dier Missie Lof, preek en' lof zang te Drom en Pauselijke zegen, waaraan een volle aflaat is verbon den. Dinsdag geèn H. Mis om half 8. Woensdag, Dondlerdag, Vrijdag en Zaterd'ag d© H.H. Missen wederom als naar 'gewoonte, maar Woensdag om 8 uur gezongen Requiem-mis voor de overleden© parochianen, met korte toe spraak door een der Eerw. Paters Mis sionarissen. Zaterdagavond 7 uur Rozenhoedje in de Mar-iar-kapel. PAROCHIEKERK VAN DEN H. ANTONIUS VAN PADUA. •Maandag ©n overige dagen der week uitgezonderd Zaterdag, 's avonds te 7 uur Lof ter eere der Al/lerh. Maagd en Rozen/hoedje. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Miis ter eer© van den H. Antonius van Padluia voor de levendie en overl. leden der Broederschap. '9 Avonds te 7 uur Lof, predikatie en vergadering der Broederschap. Vrijdag te toallf 8 de II. Mis voor die levende en te 8 uur voor d© over leden© leden der Broederschap „Haar- lömsohe Processie naar Kevelaer". sAvonds 7 uur Lof, predikatie en verga/dering der Broederschap van den H. Kruisweg. Zaterdag bet Rozenhoedje na de H. Mis van half 10. Zondag 21 October, 's namiddags na de Vespers, Processie met het Aller heiligste. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART, KLEVERPARKWEG. Dinsdag te half 8 gezongen H. Mts ter ©er© va/n den H. Antonius. 's Avonds te 7 uur Lof. Vrijdag te half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Ha.rt. 'sAvonds te 7 uur Lof. Zaterdag, 's avonds van 5 tot half 10 gelegenheid' om te biechten. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Donderdag, 's avonds te 7 uur, Lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdag te S en een kwart uur de II. Mis voor de bekeering der zon daars in de kapel van bet. Miraculeus© Mariabeeld. Te 6 uur Lof van O. L. Vrouw. Van 5 tot 10 uur gelegenheid am te biechten. In dietz© week de H.I-I. Missen ©n 'de Catechismus op de gewon© uren. •Maandag en Volgende dagen na de H. Müs van half 10 de voorgeschreven gebeden en de Benedictie. PAROCHIEKERK VAN DE H. ELISA BETH EN BARBARA. Dinsdag om toadf 8 uur Lof ter eere van den II. Antonius. Donderdag, 's morgens om 9 uur, H. Mis voor de ledien der Broeder schap van O. L. Vr. van Altijdduren- clen Bijstand. 'sAvonds half 8 uur Lof ter eere van het II. Sacrament. Ile.t gebed wordt verzocht voor Mej. Joanna van DeursenDuin, die m/et de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien is. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Gedurende d© Octoberm'aand iede ren avond te 8 uur Lof rtoet oefening ter eere vaar de Koningin van den Al- lerto. Rozenkrans. Dinsdag géén H. Mis om half 9. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. Op Zondag 21 Oc-tober zal te 7 uur de II. Mis wonden, opgedragen voor tie ziel van Zaliger Jacobus v. d. Veldt, lid der 22st© sectie. Alleen voor de leden der 22© Sectie zijn gereserveerde plaatsen. lederenZondag van 4 uur tot half vijf bestaat er gelegenheid; om opg'e- noime/n te worden in de Aartsbroeder schap. Mannen en jongelingen, hébben al tijd vrijen toegang tot dé wekelijksche vergaderingen1. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, AMSTERDAMSTRAAT. Dinsdag en Donderdag, 's avonds te half 8 Lof ter eere van Maria, Konin gin van den1 Allerheiligsten Rozen krans, met Rozenkransgebed ,en de voorgeschreven© gebeden. Zaterdag, 's nam', igolegenltoedd om tö biechten van 4 tot 9 uur. In de maand van October, toegewijd I aan dé vereeriog van Maria, Konin gin van den Allerheiligsten Rozen- I krans zal in deze kerk de Rozenkrans j gebeden worden des morgens onder de I H Mis van half 8. O.p die dlagen, waarop hét Lof geizon- j gen wordt, zal de Rozenkrans gebe den worden onder het Lof, des avonds half 8. In deze wieek iedeiren /dag 12 uur de I Catechismus. De H.H. Missen lin de week half 8 en 9 uur. BERKENRODE (Heemstede). Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, I 's avonds half 8 uur, Lof met de oefe- ningen. De overige diagen, za;l het Ro zenhoedje gebeden worden onder de H. Mis van half negen. Donderdag, half 9 gezongen H. Mis ter eer© van het H. Sacrament. Zaterdag, van 4 uur af, 'gelegenheid om te biechten. Deze week de Catechismus naar ge- woonte. OVERVEEN. Zaterdag, 's avonds te 7 uur, Lof. Gedurende de week zijn de H.H. Missen .te 7 uur en half 9. Dagelijks voor en na de H. Mis, en Zaterdag van 4 uur "s namiddags ge- tegenheid om te biechten. Heit gebed wordt verzocht voor Franciscus ALberfus van, Veis en, die in den Heer is overleden. ZANtDV OORT-Bad. Dinsdag H. Mis tot dankbaarheid, daarna Catechismus. Woensdag H. Mis voor den beer Frangois Bensdorp. Donderdag H. Mis voor overleden familie Peters en Hoogenbosch, daar na Catechismus. 'sAvonds 7 uur Lof. Vrijdag H. Mis' voor zekeren over ledene. Zaïterd'ag H. Mis voor mevr. dé wedt v. EJwe. („N. H. Crt.") StoomvaartberschteK 'Het stoomschip Sindoro verfitok 13 Odt.. van Rotterdam; naar Java. Het stoomschip Oranje, van Amlst'er- I dam maar /Baba/via, passeerde 13 Oct. Kaap ISit. Vincent. Het stoomschip Floras, van Batovia naar Am/sterdamf, passeerde 12 Octo ber Gibraltar. Hét ét. Wilis, Van Jlava naar Rotter dam, /arriveerde 12 Oct. te Marseille 1 en ize'tte de réils voort. Het st. /Sol©1, van Java maar Rotter dam, vertrok 13 Oct. van Batavia. Het .ét. Bogor, van (Rotterdam naar Java;, vertrok 12 Oct. van La Palliee. Hét st. Koningin Regentes, van Am sterdam n/aar Batavia, arriveerde 12 Oct. te iSSngapore. Het st. Prins Willem IH vertrok 12 Oct. van Newyobk naar West-Indië. Het stoomschip IS/batendam vertrok 13 Oot. van Rotterdam naar Newyork.- Het stoomschip Amsteldijk arriveer de 13 Oct. voorm. van Newport News te Amsterdam. >(Verb.) Het stoomschip Koning Willem II, van (Batavia naar Amsterdam, vertrok j 13 Oct. van Singapore. Het stoomschip Prins der Niédèrlan- den, Van IParamiaribo maar Aimster- dam', arriveerde 13 öclt., v.im. 11 uur te Havre. Het St. DaH/i Vertrok 13 October \anr Hamburg naar /Amsterdam. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Middelburg, 10 October. W. Schif- •lemanv. d. Pijl, bakker en winke lier te Temeuzen. Rechter-commissa- ris jhr. mr. W. H. Hoeufftcurator mr. .T. Ad/riaanse. Almelo, 10 October. B. Knoop, koopman in petten en manufacturen te Stad-Almelo. Rechter-commissaris jhr. mr. van 'Meeuwencurator mr.. F. G. J. Ilouck. Geëindigd J. Ockers, arbeider, te Capelle. (St.-Ct.)-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6