NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws 24e Jaargang. No. 7150 Verschijnt dagelijks, behalve ©p Zon- en Feestdagen. woensdag 17 October isoe A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PER idrse maanden? Ï8||fr Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem ƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor üe dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (Kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland w 1.65 50 cts. voor 3 plaatsingen a contant. Geffllusfreercf Zondagsblad, voor Haarlem' I I I Q&M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 IntercommnnaalTelefoonnuinmer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Caster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buifenspaarne 6. Telefoonnummer 122. •■-Jgf85— Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AUBNDA WOENSDAG 17 OCTOBER. Ger. Weeshuis (KI. Heiligland)Ten toonstelling 'ontwerpen van de prijs vraag, 24 uur. Gafézaal De Kroon: Wiener Damien Ordbestre: Muziekuitvoeringen des middags en des avonds. Soc. „Vereendging": The 'Electro Royal American Bioscope Ccxmip. Voorstelling, 8 uur. Soc. „Vereeniging" (bovenzaal): (Haarl. Toynfbee-Vereen.Uitvoering 8J uur. Doelen: Loting voor de N'ajfcionale Militie voor de letters A tot en met F. Vergadering Haarlemsdhé Hand els- vereeniging. OM ONS HEEN ccccvii. DE REKENING VAN ONS SLACHTHUIS. In mijn vorig'artikeltje héb ik trach ten aan te to on en, diat de kostbaar heid van ons slachthuis toegeschreven moet worden aan den langen duur, die telkens verbeteringen deed ontdek ken welke teredht werden aange bracht, aan daarmee gepaard gaande oploopende rente, aan tegenspoed met het terrein ©nzoowoorts. De hoofdzaak is, dalt de inrichting practisch bruik baar we/zen zal en dit mogen we van ons slachthuis nu wei verwachten. Een gebouw dat, aanvankelijk ge raamd op f 330.000, nu ten slotte meer dan het dubbele is gaan kosten, dient dan ook aan hpoge eisdlien te vol doen. Of heit daaraan beantwoordt zal natuurlijk eerst later kunnen blijken, imaar ik veronderstel dat we onis daar over geen zorg behoeven te scheppen. Er is alle reden o:m aan te nemen, dat het werk met groote aandacht en to e wijding door ontwerpers en deskundi gen is tot stand' gébracht. De ontevredenheid in den iRaad ligt dan ook, zoo-als ik betoogde, alleen hierin dat terwijl vroeger herhaalde lijk betoogd is, dat de exploitatie zich zelf bedruipen 'Zou, nu reeds een som van f 10.000 voor acht maanden als na- deelig saldo voor 1907 op de begroo ting is uitgetrokken. Vooral in de tweede afdeeling is daarover nadruk kelijk geklaagd. De rapporteur van de afdeeQ'ing teekent daar,van het na volgende aan: Het genaamde nadeeiig saldo op de exploitatie van Ihet slachthuis vindt ernstige tegenkanting bij ■meerdere leden. Met nadruk wordt de meening uitgesproken, dat het slachthuis geen nadeeiig saldo mag opleveren en dat de tarieven, overeenkomstig hetgeen in uit zicht werd gesteld bij' het rapport der Heeren Leijth en Van 'Oijen, zoodanig behooren te worden ge regeld, dat de ontvangsten de uit gaven dekken. Van andere zijde wordt betoogd, dat de kosten van aanleg, tengevolge van vele wijzi gingen en aanvullingen van het oorspronkelijk plan, belangrijk fhooger zijn geworden, dan aan vankelijk was geraamd en dat als gevolg daarvan ook de vaste las ten der exploitatie belangrijk zijn gestegen. Daartegenover wordt op gemerkt, dat ook daarin geen re den mag gelegen zijn, om duur zaam op de exploitatie toe te leg gen. Overlegging wordt gevraagd van de voorloopi'g opgemaakte be grooting van Ihet dienstjaar 1907. De 'afdeeling, eenmiaal vragende, had dok om spoedige indiening van Ihet tarief der slachtgellden, huurprij zen en andere ontvangsten kunnen verzoeken. Niaar ik verneem, is dat tarief op dit oogenblik bij B. en W. IHét had' al bij den Raad behooren te zijn ingediend', 't Is nu half October, dn opening van 't slachthuis izou ge schieden op 1 Februari en het gevaar is dus volstrekt, niet denkbeeldig, dat do Raad overhaast deze tarieven zou moeten vaststellen. En juist in de ta rieven ligt, natuurlijk de oorzaak van (het geraamde tekort. De vaste uitga ven kunnen niet verminderd' worden, de som voor rente en aflossing benoo- tLigd moet er eenmiaal zijn. Bezuinigen op het personeel en zijn salarissen zou een verkeerde zuinigheid wezen. Kun nen dus, zoo heeft men in de 2de af deeling terecht gevra.agd, de ontvang sten niet worden veihoogd? 'Zonder het ontwerp-tarief te kennen mag ik todh wied 'als izeker aannemen, diat dit zal iziijln opgemaakt nia raad pleging van do tarieven der bestaande slachtplaatsen in Nederland. Het is daarom van belang te weten, hoe de zen met hun exploitatie staan. In hun jaarverslagen lover 1905 héb ik ver schillende bijlzonideithed'en gevonden. 'Amsterdam en 'Rotterdam laat ik buiten rekening, omidalt de omvang van die gemeenten éen vergelijking met Haarlem hoogst gevaarlijk maakt. (Bovendien is de inrichting ite Rotter dam sl'echt, zoo zelfs dat de directeur in zijn laatste verslag aan- -of verhouw onvoldoende acht en aandringt op den bouw van een gehoed nieuw slachthuis met koelinridhtinig. Betere maatstaf Vinden we in de re sultaten van do slachthuizen te Nij megen, Maastricht, Groningen en Utrecht. Te Nijmegen bedroog het batig saldo Van de exploitatie 'over 1905 f 14304.22^, gerekend buiten de rente en aflossing der (kosten van .aanlog. Deze bedroe gen over fdat jaar f 13225, zoodat hier een zuivere Winst werd behaald van 1179.2% To Maastricht was helt batig saldo f 727.97, terwijl hot over 1904 was ge weest f 1485.06. Eien achteruitgang dus, waarbij dan ook wordt aangetee- kend, dat de stijging der inkomsten niet evenredig is aan die der uitga ven. Te Groningen waren de ontvangsten f 03739.89, de uitgaven f 35046.55, uit gezonderd rente en aflossing. Dezen bedroegen te aanren f 39322.85, zoo dat (tuier een verlies is geleden van ruim f 10.600. Te Utrecht kan de exploitatie oven- min op een voordeelig saldo bogen. Daar beliepen de ontvangsten in 1905 f 76.650.3% do uitgaven 40.008.64, behalve rente en aflossing. Daar do aanltegbosten op uit. December 1905 nog zeven ton bedroegen en aangeno men mag-worden, dat de route 3^ en de aflossing 2 procent bedraagt zou den rente en aflossingen ovor 1905 on geveer f 38.500 hebben bedragen, zoo dat ook deze rekening een tekort heeft opgeleverd. Deze kleine statistiek kan ons loe ren, dat in do kleinere gemeenten een slachthuis zich beter dan in de groote kan bedruipen, zooidat er waarschijn lijk verband bestaat tusschen de kos ten van 'aanleg en den uitslag der .ex ploitatie. Met andere woorden: dat de slacht- en stalgelden, keur- en weeg loon en, vergoeding voor het gebruik vain 't koelhuis niét maar onbepaald kunnen worden opgedreven zóó, dat in élk geval de kosten zouden worden ge dekt. Hiermee staat in nauw verband de vraag, hio.e het na de opening van het slachthuis mét de vleesöhprijzen gaan zal, Zullen de slagers hun nieuwe on kosten verhalen op 't publiek door de vleeiscihprijizen te verboogen, of zullen 'zijl daartoe idoor de te verwachten groeitere concurrentie niet in staat blijken te weizen? Toen indertijd de Strijd over het slachthuis gaande was, is wel eens betoogd 'dat na de opening .daarvan in andere plaatsen de vleeschprijizen niet waren gestegen, 't Hangt er maar van af, welke 'onkosten d'e slagers hadden te betalen. Tot zekere hoogte kan een koopman onder den druk der concur rentie, een deel van zij.n winst opoffe ren, maar Wanneer de .nieuwe uitga ven te groet worden en de geheele Winst dreigen te verslinden, is de zucht naar zelfbehoud sterker dan de vrees voor de concurrenten (die trou wens in hétzelfde geval verkeeren) en een .prijisverhboging derhalve onver mijdelijk. Ik kan mij; hegrijpen, dat de Com missie voor het slachthuis en met Ihlaar B. en W. liever niet zouden wen- scfla'en, dat de opening van 't 'slacht huis het sein was text prijisverhoüiging van het vleesöh, Daarmee zou de nieuwe stichting al dadelijk hoogst impopulair worden en het vléesctwer- bruik bovendien verminderen, ten na- id'eele van het publiek en van het slachthuis zélf meteen. Welk een groe ten invloed duur vleesch op den om zet aan 't abattoir moet hebben, blijkt uit een opmerking van den directeur van 't Nijmeegsche slachthuis, dat daar in 1905 1467 varkens minder ge slacht zijn, dan in 1904, tengevolge van dien hoogen prijs der varkens. Aan den ianderen kant fs het even eens waar, dat Wanneer de slagers dloor prijisvedhooging het veibruik ver minderen, zij zelf daarvan het eerst de schade zouden gevoelen. Hét is dus m'oeilijk een goéden (kijk op de zaak te krijlgen en ik Wil dan ook nopen, dat Ide Gomimlissie voor het slachthuis haar rekening ialdus doet sluiten niet omdat zij weet, het subsidie nood'ig te hebben, maar uit overmaat van voor zorg om, wanneer er eens een tekort mocht zijn, te wéten hloe zij dat dék ken zal. Wanneer het tarief der ont vangsten met de begrooting voor bet eerste jaar onder de oogen van den Raad komt, zal hij daarover beter kunn en ooHdeieflen. Eigenaardig is het, dat het voor de ingezetenen persoonlijk op het zelfde neerkomt, of hét vleesch iets veihoogd wordt, dan wel of zij het subsidie voor het slachthuis op hun belastingbiljet terugvinden. De grootste belastingbetalers zijn toch ook de grootste vleeschveobrui- kers. Maar voor 't algeméén belang is het todh niet hetzelfde. Zoodra de vleescr.- prij'S te Haarlem steeg zonden vele ge zinnen vleesdh laten komen van elders waar geen abattoir gevestigd ils en dus ook geen scherpe keuring bestaat. Juist die Vleesdhihvoer van elders *s voor dé slachthuizen een groote grief, 'die niet verholpen zal worden vóór dat door het geheele land een lalge- meene Rijkskeuring zal zijn inge voerd. Wat baat dus een verscherpt toezicht vanwege het slachthuis, wan neer rustig groote hoeveelheden onge keurd vleesch van elders worden inge voerd. Het gemeentebestuur kan dit niet beletten, maar mag het ook niet bevorderen. Dat is een argument van beteekenis tegen het opdrijven dér slachtgelden. Een andere veraoeting van het geraamde tekort is deze, dat het hier •een zaak geldt van openbare gezond heid, wagrvoior dus de gemeente kas zeer .zéker een bijdrage geven mag. iEn ten slotte kan aan hen, die izulk een gevoelsargument niet waar- d'eeren, wordien opgemerkt, dat dé Commissie voor hét slachthuis rekent op stijgende ontvangsten, zoodat mis schien alleen de eerste paar jaar een verlies zouden opleveren J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE DOSMA-VERKIEZINGEN. Men ils nu in Petersburg begonnen met het opmaken van de kiezerslijsten voor de a.s. Doem a-verkiezingen. GEEN KWARTIER. In een streng vertrouwelijke aan schrijving van den minister van Oor log aan den commandant van het mi litaire district Warschau wordt last gegeven, dat de nieuwe wet op die krijgsraden te velde in vollen omvang moet worden toegepast. Voorts moe ten de autoriteiten zorgen, dat er geen telegrafische verzoeken om gratie tot den Tsaar worden gericht. GENERAAL STöSSEL. Generaal Stössel, den commandant van Port Arthur, is door den Tsaar „om gezondheidsredenen" ontslag uit den krijgsdienst verleend. EENE BLOEDIGE TERECHT STELLING. De Petersburgsche correspondent van liet „Journal" seinde Zaterdag naar Parijs bij.zouderliédeu over de terechtstelling der 19 matrozen te Kroonstad. Er woei dien och/tend een hevige ijskoude wind. De veroordeelden, die een revolutionairen treurmarsch had den aangeheven, werden op een rij geplaatst en aan een vóór hem langs gespannen lijn gebonden. Op het hevel vuur gaf liet executie peloton geen salvo op de veroordeel den af, maar schooit er maar op los. Drie slechts der veroordeeldtn waren op slag doodde overigen alleen ge wond en deze vormden een onbeschrij felijke verwarde massa, waaruit jam merkreten, smeekingen en vervloekin gen opstegen. De soldaten vuurden opnieuw, maar konden niet mikken in dlie krioelende menschenhoop. Er moesten nieuwe patronen worden róndgedeetld aan de .soldaten., die a bout portant bSeveil doorschieten tot er geen leven meer in den hoop te bespeuren viel. Terstond! daarna werden de lijken in zee geworpen. Uit an dier e Landen. CUBA EN DE VEREENIGDE STATEN. Charles Magoon is Zaterdag plech tig geïnstalleerd als voorloopig gou- veméur van Cuba, in de plaats van Taft, die met dén onder-staatssecreta ris Bacon naar Amerika teruggekeerd is. Bij hun vertrek hielden liberale Cubanen een betooginig. Taft heeft nog te kennen gegeven, dat 'het van de Cubanen zelf afhing, wanneer de algenneenoe verkiezingen zouden plaats h'ebbeni De Amerikanen zouden gaarne het eiland verlaten, zoodra do Cubanen dat wenschten, ver zekerde hij. Te Washington zegt men, dat het Congres zich in December met de Cu- baansohe kwestie zal bezighouden. Verscheidene leden van hét Congres willen 'het daarheen, sturen, dat de regeering der Unie in elk geval voort aan meer toezicht over de zaken op Cuba- zal kunnen uitoefenen. TURKIJE EN GRIEKENLAND. De Porte zond .nogmaals een ernstig vertoog naar Athene wegens het op tieden dér Grieksche benden iini Mace donië. DE ZIEKTE VAN PRESIDENT CASTRO VAN VENEZUELA. üe toestand van .president Castro is verergerd, men verwacht dat hij spoe dig zal sterven. Er bestaat vrees voor eene algemeen© revolutie, de bevol king van het Westen wordt door gene raal Montillo onder de wapens ge bracht. CHINA'S GRONDWET. Engelsdhe bladen deelen het volgen de- uittreksel mede uit dem tekst van het dekreet van den Keizer van China betreffende een grondwet. Nadat de uitzending van een com missie tot bestudeering van Europee- sche en Amerikaansche staatsinstel lingen in hérinnerimg is gébracht, wordt gezegd „Onze hooge commissaris Tsaï-Tse en zijn collega's zijn van hun reis te- ruggékeerd en zijn dn hunne rappor ten eenparig van oordeel, dat de ach terlijke toestand van het Rijk uitslui tend te wij ten is aan. gebrek aan ver trouwen tusschen troon .en ministers ©enerzijds en d'e bevolking anderzijds. De ambtenaren weten het volk niet te beschermen en daarvan is weder het gevolg, dat de bevolking de veiligheid van heit land niet weet te verzekeren." „De vreemde landen werden rijk en machtig door het toekennen van een grondwet aan de bevolking en door allen iiet stemrecht te geven. "Wij moe ten derhalve het voorbeéld dier vreem de landen volgen, dloor ook een grond wet te verleenen, waarbij de opper- leiding aan de Kroon zal worden toe vertrouwd, terwijl de belangen van de bevolking zullen worden behartigd door vertegenwoordigers uit haar midden gekozen. Om te beginnen ech ter, moeten wij het officieel© bestuurs- steisel wijzigen ©u dan nauwlettend de wetten herzien, het onderwijs aanmoe digen, d'e financiën en de bronnen van inkomsten regelen, hot leger reogari- seeren en een krachtige gendarmerie instellen voor het geheele land. „Binnen eenige jaren, als de hoofd lijnen getrokken zuilen zijn, zal het oogenbfik zijn aangebroken voor dein stalling van een grondwettige regee- ring." Zooals men uit hét bovenstaande ziet, zijn die leden der commissie, die de bewoners van het Hemelsche Rijk nog niet rijp achtten voor een grond wet en die eerst het volk in die rich ting willen opvoéden, in het gelijk ge stelde DE HONDERDSTE GEDENKDAG MANDKVBRPLETTBRING VAN HET KONINKRIJK PRUIiSiEN DOOR NAPOLEON. Zondag is met groote praall te Vier- Eehnlheiligen bij Jerna het standbeeld voor de gesneuvelden in den slag bij Jena onthuld. 'Generaal veldmaar schalk graaf 'Haseler hield een rede, waarin hij den toestand van Land en leger, honderd jaar geleden, schetste en ,ten s'loltte er op wees, dat (het vo ort bestaan en de bloei van ihet land af hankelijk zijn van de sterkte en de ge oefendheid van het leger. Het standbeeld is naar een ontwerp van den Keizer uitgevoerd door prof. Unger. Op een hoog granieten kruis staan de woorden: „Vergisz die treuen Toten nicht". Op het voetstuk van Zweedsch marmer liggen een krans van eikebladeren en een vlag, in brons uitgevoerd. PRINS HOHENLOHE. Prins Alexander (Hohenlohe, inge volge wiens -opdracht de gedenkschrif ten van zijn vader zijn uitgegeven, heeft Zaterdag een (Lang onderhoud met Bulow gehad en daarna aan den stadhouder van Elzas-Lotharingen ontslag gevraagd als distriotspresi- dent van den Boven-Elaas. Wij willen veronderstellen, dat hij het krijgt. Pluim vee-tentoon stelling. Voor de tentoonstelling der afd. Haarlem en Omstreken der Vereeni ging tot bevordering dier Pluimvee houderij en Tamme Konijnenteelt zijn 12 zijveren medailles als ©ere prijzen uitgeloofd voor patrijs of wit leghorn, zwarte Minorca, Orpington, Wyandotten, Plymouth Rooks, Pa trijs Leghorn haan, Wit Wyandotte haan, Buff Orpington 'haan, Michel- sche koekoek, Hollandsche zilwlerla- ken, Hollandsche kanarie en water vogels. Drie bronzen medailles zijn als eer ste eereprijzen uitgeloofd voor eier- productie, ZilVer Braekel haan of hen en siervogels. V. V. V. De Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkleeding afdeeling Haar lem, had zich naar aanleiding van een ouderavond aan de Rijksleer- sdhool alhier, bij welke gelegenheid' mevr. VogelMolenkamp een voor dracht hield, mét eene circulaire ge richt tot de ouders van de leerlingen dier .school met het voorstel een cur sus te openen in het miaken van re- formkleeding. Bedoelde cursus is dezer diagen ge opend met welwillende medewerking van Mej. J. Visser, leerares aan de H. B. S. voor meisjes en onderwijzeres aan bovengenoemde school VOOIRDRIAGHTEN-WEDSTRIJD. Aan de verschenen programma's voor de nationale voordrachten-wed strijden van ide typo- en litlhographen- vereeniging „Kunst na Arbeid", ter gelegenheid van haar 12^-j arig be staan, ontlaenen we nog het volgende: Op Zondag 21 October worden ge houden de wedstrijden in komische voordrachten, 1ste 'afd. en komiscne duetten 2de afd.; op Zondag 4 Nov. worden de beide andere afdeeR agen afgewerkt. Eiken 'avond wordt de uitspraalc der jury bekend gemaakt. Na afloop is er bal. Vrij e en Or de-oef en. Gym- Dastiek. De Minister van Bihnenl. Zaken brengt ter kennis, dat, behoudens on voorziene omstandigheden, de exa mens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid in de vrije en orde oefeningen der gymnastiek, voor zoover die in het openbaar worden gehouden, op dé volgende tijden zul len worden afgenomen te Haarlem in het gymnastieklo kaal, Sophiaplein 22 rood, van 16 tot en met 19, van 22 tot e.n met 26, en van 29 tot en met 31 October en op 1 November, telkens yam des morgens 9 uur af. R. K a t h. Volksbond. Maandag 22 Oct. a. s. zal de Afd. Haarlem in haar gebouw „St.-Bavo" een algemeene vergadering houden, waar dan als spreker zal optreden de Zeer Eerw. Heer C. W. Kortekaas, pastoor der St. Janskerk, alhier. D. I.Jh D. U. A. H'et Neutraal Gemengd Zangkoor „D. I. N. D. U. A." alhier, directeur de heer Henri Berghuis, geeft een concert op 3 November a. s., met me dewerking van de dames Dorathea Schoon, sopraan, A. Lodewijks, viool, W. B., begeleiding, den heer Henri Berghuis, eveneens begelei ding, en van het Mannenkwartet. „D. I. N. D. U. A.". De Koninklijke Lrein. In de fabriek der firma J. J. Bey- nes staat thans de vijfde wagen voor den Koninklijken trein ter oplevering gereed. Het rijtuig is bestemd voor de hof houding. Van buiten is het, evenals de overige rijtuigen, donkerblauw ge lakt en gesierd met den gedekten Ko ninklijken kroon. Van binnen heeft het een mahoniehouten betimmering die zeer afwijkt van dé betimmering der overige rijtuigen. Het bevat drie compartimenten voor dames en hee ren d.er hofhouding. Alle comparti menten zijn gestoffeerd met blauw- zijiden kleeden, schrijftafels, eettafels en stoeltjes. Voor de lectrice van Har© Majes teit is een ha.lf compartiment inge richt, eveneens blauw bekleed. Daar in staan een schrijftafel en een boe kenkast. Voor het dienend personeel zijn twee en een halve coupé afgeschei den, die grijs gestoffeerd zijn, en ein delijk a's er een afzonderlijk vertrek voor den treinsmid, terwijl er na tuurlijk is gezorgd voor de noodigo toiletten enz. Haarlemache Broodbakkers- Patroons. In de vergadering van de Haar- 'lemsche Broodbakkers-Patroons-Ver- eenlging werd o. in. behandeld ©en voorstel van het Bestuur, ten op zichte van de Vereeniging „Ons Be lang". een vereeniging van brood- depóthouders, bezorgers, enz. welke zich ten doel stelt elkander te waar schuwen voor borgklanten die met) schuld van bakker veranderen. Terwijl het Bestuur van „Ons Be lang" voorstelde, dat de Bakkers- patroons-Vereeniging zich zou aan sluiten, óf tegen f 1.per Lid, waar door ieder lid stemrecht krijgen en geregeld een lijstje van wanbetalers ontvangen zou, óf tegen een bedrag van /2„waardoor de Vereeniging de rechten van één lid zou krijgen, stelde hét Bestuur voor, op het laat ste voorstel in te gaan, mits aan alle leden geregeld het lijstje van wanbe talers wordt toegezonden. Na eenige discussie over dit voor stel, waarin het vóór en tegen óók mot voorbeelderr uit de practijk ver dedigd en bestreden werd, werd het ten slotte met 15 tegen 3 stemmen aangenomen. Bij de .rondvraag werden klachten gehoord over de kwaliteit van de gist, die aan de gistcombinatie wordt geleverd de klachten zullen aan da leverende fabriek worden overge bracht. Besloten werd, dat het bestuur zal overwegen, of het niet gewenscht is, dat de afdeeling zich een molk-onder- zook-apparaat aanschaffe als ter Bakkerij-Tentoonstelling in de bak kerij van de Vereeniging van Bak kerszonen aanwezig was. Ook zal het nagaan, of eir mis schien iets te doen is ten opzichte van het gezamenlijk betrekken wan d© be- noodigde melk. De Voorzitter stelde de vraag, of •hiet niet weuschelijk is, dat in den a. s. winter de Afdeeling een of meer voordrachten zal organiseerer., ook voor niet-leden bakkers van Haar lem en omstreken toegankelijk. Daartoe werd besloten; de heer Jfl E. v. d. Graaff van Rotterdam zal o. a. worden uitgenoodigd, een voor dracht over Coöperatie te komen hou den. Medegedeeld werd voorts nog, dat een plaat, voorstellende een oude bakkerij, uit dé oudheidkundige ver zameling der Bakkerij-Tentoonstel ling voor het Ha.arlemsc.he Gemeente archief is aangekocht. Van ©en juffrouw, een lote- ling en een spekpannekoek. Te Halfweg woont ©en juffrouw* Niks bijzonders, wat? En die juffrouw heeft een zoon, die wan de week loten moet. Ook niks bijzonder. Het bijzondere zit hier dan ook in de spekpannekoék. Want de juffrouw hecht aan die laatste groote waardé, en kent daar aan de macht toe, te kunnen veroor zaken, dat hgair zoonjvyijloot. Daarom zal zij hem, vóór hij naar do lotingszaal gaat, een goede vette spekpannekoek bakken en laten op eten, dan loot hij, zegt zij, beslist vrij. Als baar middel werkelijk heil zaam blijkt, gaan de prijzen van spek en meel subietelïjk 50 in de hoogte. Raad van Toezicht. Als lid van den Raad van Toezicht en Discipline bij de balie al'hier is, in de plaats wan wijlen Mr. L. C. Kro nenberg, benoemd Mr. W. Cnoop Koopmans. De laatste paal. Maandagmiddag om vijf uur werd op het terrein der Gemeentelichtfa- brieken de laatste paal der 2700, waarop de nieuwe gashouder zal ko men, ingeheid. De paal was versierd. Onder dit werk werden twee schoten gelost. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokork te Haar lem op Donderdag 18 Octob. 1906, des namiddags van 23 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Andante (uit de 4e Symplio- nie), Mendelssohn. No. 3. Sonate Appassionato, van A. Guilmant. a. Allegro appassionato b. Adagio. c. Scherzo. d. Recitativo Choral und Fuga. Neeltje Lokerse. Mej. Neeltje Lokerse houdt in No vember in het Brongebouw een le zing.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1