NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De Wrekers 24e Jaargang. No. 7162 Verschijnt dagelijks; behalve op Zctt° *èw feestdagen? VRIJDAG 19 OCTOBER 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN éÊê%Ê£ÊÊË*ÊlM&- AD VERTENTIÊN: 558,8 3RtE MAANDEN! j\sa?Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 0 L2U Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente). - - J-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes rebels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland „1.65 *§W BÉf jaCf* 50 Cts. voor 3 plaatsingen i contant. B P Parang, Afzonderlijke nummers 0.02 yt W |af n x D x Geïllustreerd Zondagsblad; voor Haarlem 0.37 H Redactie en Administratie! Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de? Vennootschap Uourens Coster. Directeur l C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Bnitenspaame 6. Telefoonnummer 122. -f. 1 i Abonnemenfen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentign en Reclames betreffende Handel, Nij'verheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. '-■-HU-J ■JjiOjjgai'J H» - I I Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publlclté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, |/«s FaubourgMontmartre. „Amsterdam .no. 4" haar Bizexta, waar Mj dn veiligheid werd gebracht." Wij vermeenen schrijft de firma Smulders vierder dat deze lofwaar dige handelwijze van luitenant Pe- troff niiet onvermeld mag blijven-. Met het oog echter op het feit, dat wij in den laats ten tijd verscheidene vaartui gen naar Port Said hebben gezonden, en er op het oogenblik nog een on derweg is, wenschen wij hieraan toe te vodgen, tot geruststelling van- fa milie en vrienden der bemanning, d'at dit vaartuig ten onrechte wordt om schreven als „van de firma Smulders". Deze hopper werd weliswaar een twin tigtal jaren .geleden ddor ons ge bouwd, maar was niet door ons voor de reis uitgerust en ondernam deze nëis dan ook niet vootr onze reke ning. EEN NUCHTER WOORD. Dr. A. W. Bronsveld .schrijft in zijn „Stemmen voor Waarheid en Vrede" „Da Kamerzittingen zijn op den be stemden tijd te 's-Gravenhoge door H. M. onze Koningin geopend met een Troonrede. Het was een stuk van lan gen adem. De Kamer beantwoordde het niet met een adres, zoodat het op t Binnenhof niet werd besproken. Des te meer in de pers. Deze koningin- der aarde, die in de zomermaanden door gaans met moeskruiden zich moet voeden, valt gewoonlijk op de Troon rede, als een piece de résistance met groote gretigheid aan. Men kon voor uit zeggen, dat 'de anti-revolutionraai- re en Roomsche bladen zouden uitroe- pen wat levert het ministerie weinig af Aldus wordt de bal teruggekaatst, die in 1902 door de liberalen werd ge worpen naar het hoofd van het m-inis- teirie-Kuypetr. 't Is een onvruchtbaar spel." MOTOR-RIJBEWIJZEN INGETROKKEN. De Minister v-an Waterstaat brengt ter kennis, dat wegens overtreding van art. 15 der Motor- en Rijwielwel 1905 de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen, voor den tijd van 6 maanden ingaande 14 October j.l., is ontzegd bij vonnis van het kantongerecht te Utrecht, did. 28 September j.l., aan A W. A. van Bentum, oud 18 jaren, van beroep rtjwielfabrikant, wonende te Arnhem, J-ansplaats 28 bij vonnis van de arrondissements rechtbank te Arnhem, dd. 9 October j.l. aan Th. E. M. Ariëns, oud 22 jaren, v-an beroep chauffeur, wonende te Nij megen. („St.-Crt.") DE WORSTVERGIFTIGING. Uit Vaals wordt aan de „L. K." ge meld Gelukkig heeft de worstvergiftiging alhier geen enkel doodelijk gevolg gehad. AMe lijders zijn weer geheel hersteld. Het ongeval heeft althans deze goede zijdie, dut men nu sterk aan het werk is voor de oprichting van een slachthuis. HET EXPEDITIEKRUIS. Tegen een persoon te Amsterdam is proces-verhaal opgemaakt ter zake van het ongerechtigd dragen van een ex po ditLekruis. ONGEVAL EN DIENST? Door verschillende bladen werd uit „Het Volk" overgenomen een nogal sensatie wekkend verhaal van een mi licien, die uit zijn garnizoen Roer mond, na twee jiaren dienst, met groot verlof in izijn woonplaats, Oudkarspel, terugkeerde, en daar binnen" acht da gen overleed aan een ziekte, die hij uit den dienst had meegebracht. Men mag aannemen, dat dit overnemen geschiedde met die bedoeling, een be- treuffens-, zoo niet afkeurenswaardige gebeurtenis wereldkundig te maken. Vooral de toevoeging, dat geneesheer, en burgemeester v-an Oudkarspel een onderzoetk instelden naar de oorzaak der ziekte, welke aan een ongeval in dienst werd toegeschreven, versterkte het vermoeden dat bier een luchthar tigheid, om niöt te zeggen onverschil ligheid of roekeloosheid, van de zijde der militaire- autoriteiten in het spel wias. Om het krantenlezend publiek zoo mogelijk gerust te stellen, in elk ge val zekerheid te geven, hebben wij ons tot den burgemeester van Oudkarspel geWend, die de welwillendheid had te onzer kennis te brengen, dat uit herat door den officier van gezondheid te Roermond verstrekte inlichtingen ge bleken is, dat de milicien in kwestie, W. Biesboer geheeten, op 28 Septem- iber j.l. van het rem-'ohte'deipot te Mil- ligen in zijn garnizoen terugkeerde en zich 1 October d.a. v. ziek meldde, kla gende over hoofdpijn en slechten eet lust. De arts adviseerde tot opname in het hospitaal en uitstel Van vertrek met groot verlof. Daarvan wilde de pa tiënt echter nii'eta weten; hij drong er op .aan, zijn bestemming te mogen vol gen. Daar de geneesheer geen recht had, hem langer te houden, ging de blijkbaar zwaar zieke zijns weegs, ge lijk adhteraf blijkt in een toestand, oneindig geschikter voor een zieken- inrtch't/ing dan om een inspannende reis t'e maken. Dat de militaire ge neeskundige dienst intusschen schuld: heeft aan het noodlottig verloop van de ongesteldheid des ongelukkiger, mag op bovengemelde gronden ont kend worden; eerder moet men aanne men, dat het verlangen naar huis den jongen man zoodanig heeft overmees terd, dat hij liever van verpleging te Roermond, gepaard a.an een langer verblijf aldaar, afzag. Of zijn'leven behouden ware, zoo 's dokters raad ingang gevonden had, wie kan dit met beslistheid zeggen? (Tel.). KAMERVACATURE LEIDEN. Men schrijft uit Leiden aan 'tHbld.: „Daar heb je het al weer", hoorden we Dinsdagavond zeggen toen het be kend geworden was dat een groep vrije liberalen den heer Smissaert of ficieel had candidaat gesteld „vrij zinnigen zijn al weer verdeeld, dat zal natuurlijk den tegenstanders en met name den kerkdijken ten goede komen". Wij hebben dit onmiddellijk tegen gesproken en na de zaak ernstig te hebben overdacht, zijn we nog van gevoelen, dat het zoo beter te dan dat voor den heer Paul de baan ruim ge houden was. De heer Smissaert verkreeg in de Vrijzinnige Kiesvereenigdng 41 stem men terwijl er 56 op den heer Paul waren vereenigd. Daaruit blijkt, dat een zeer sterke minderheid liever den heer Smissaert candidaat had gezien en deze minderheid, het is dadelijk gebleken, vond krachrigen weerklank buiten de kiesvereeniging. De heer Smissaert was in een besloten kring opgetreden en had daar een uitste kenden indruk achtergelaten, dieniet naliet in verschillende kringen na te werken. Het was dus.te verwachten dat 'vele kiezers bij den eersten stem- TWiEBDÉ BLAD. Stadsnieuws Bloembollencultuur. De beschrijvingsbrief voor de 112de algemeen© vergadering van de Alge meen© Vereenigbng voor Bloembollen cultuur, welke vergadering wordt ge houden op 29 dezer te Haarlem, is nog aangevuld met helt volgende voor tstel „Heit hoofdbestuur stelt voor te be sluiten tot het instellen van Beu r s- vomrwaar den." De bedoeling is, dat zullen worden .vastgesteld de voorwaarden, Waarop overeenkomsten omtrent dien koop en verkoop van bloembollen ter beurze worden aangegaan. Gebruikelijk is het thans, dat elke hooper zelf de voor waarden bepaalt, waarop hij verbin tenissen van koop en verkoop sluit, 'en tegten deze regeling bestaat geen bezwaar bij het hoofdbestuur, want hoe overtuigd ook van de wenschelijk- heid eener aligemeene rdgeling, ge voelt men maar ai te zeer, dat eens gezindheid! op dit punt nu nog rffet te te bereiken. Het is echter bekend, dat in vele gevallen koopen ter" beurze worden afgesloten, zonder vaststel ling van voorwaarden, welke dus ge makkelijk aanleiding kunnen geven tot misverstand. Ten einde dit nu te voorkomen, en ook om dien handel in het algemeen op een zekere basis te doen rusten, acht het hoofdbestuur het gewenscht, 'dat worde bepaald, dat dergelijke koo pen zijn gesloten op beursvoorwaar- den. SCHIETWEDSTRIJD. De uitslag van den Zondag te Haar lem gehouden schietwedstrijd van He Kon. Ned. Bachtviereenigirag „Nim rod" is 'ais Volgt: le Wedstrijld. Open alléén voor ge wone leden, Welke niet in den eind- Wedstrijd van den TLr Réglementaire geplaatst zijn. Maitclh 15 pigeons. Laagvliegers. In vijf series van drie pigeons. Vijf schut ters tegelijk op dis plank. Vaste af- Btand 12 meter. INaar volgorde. Barra ge in een serie van 5 pigeons, door de jury aan te wijizen. le prijs: Kunstvoorwerp, uitgeloofd Hoor dien heer G. J. van der Vliet, J. W. Wiflson, te BloemendaJal; 2e pr.: 40 pot. der inleggeldën, N. J. Moltzer Jr. te Bloeaneiudiaal; 3e pr.: 30 pet. der in- leggelten, R. de Favange te Heemste- Btede. Se wddistrijd. Qpen voor gewone en buitengewone leden. Match 15 pigeons. Halfhbogvliegers Handicap. In vijf series van drie page- ons. Vijf schutters tegelijk op de plank. Vast© afstand 16 1/2 M. Naar volgorde. Barrage in een serie van 5 pigeons] door de jury aan te wijfeen. 1© prijs: kunstvoorwerp, uitgeloofd Hoor ten heer J. J. Witsen, R. de Fa vange, tie Heemstede; 2e pr.: 40 pot. idier inleggalden, J. J. Witsen J.Jfe., te Bloemendiaal; 3e pr.30 pot. der inleg- gelden, gedeeld tussében mr. A. G. A. Ridder van Rappard, te Overveen en SF* Bpeatenstéih, te Bloemend aal TENTOONSTELLING V. P. N. Ter aanvulling van ons bericht over die tentoonstelling der vereen, tot be vordering der Pluiimiveehouderij' .en Tamme Konijnenteelt,' onderafd. Haar lem en Omstreken, V. P. N. diene, dat F e u i II e t aa. Uit (het Engelsch, van HEADON HILL. 81) Een- hevige aanvechting kwam' in hem, om op hoogen toon te protestee- ren, dat zulke woorden goed.' waren voor een Nd'gel Lukyra, niet voor hem. Maar altijd kwam de vree© om Marion te verliezen' zijn uitbarsting tegenhouden. Als de bêleediging, die deze arme onbekend had moeten ver duren, haar onvergefelijk toeschenen, hoe zou zij dan de zijne opvatten.? Dieper nog dan zij zelve zuchtende, wierp hij het gesprek over een ande ren boeg, bracht hij het terug tot het eerste punt van uitgaan. Dus, zei (hij, gij denkt, dat diio Amerikanen nu op een dwaalspoor zijn Ik hoop liet. Et holop hartelijk, dat die miss Roumier en compagnie jjiiet zullen nalaten den weg te nemen, dien tante Jane hun aangegeven heeft. Laten ze nu maar naar Gibraltar gaan, en ons twee volle weken met rust laten. nog de Volgende leereprijfeen beschik baar zijn gesteld: Drie verg. zffitv. m!ed. voor de inzen ders die het grootst aantal punten met hoenders, duiven of konijnen be halen; elf bronzen mied. voor fraaiste postduif, Hol! kroppers. mooiste Black and Tan, BI. Weener Reus, Lo- tharinger, Holl. Reus, Brandneuzen, intending Hoieniders, geldiprijizen voor Minoren-haan, Reuzenras en inzen ding M. rassen. Uit de Omstreke® BENNEBROEK. Dinsdagavond trad in de z$,al van den heer Medenbbk alhier vanwege de afdeeling van 'den1 Bond voor Staats- pensioneering op ide beier Klomp, van Uitgeest, met het onderwieap „Het diagtoet, maar wat zal het licht zijn?" Spreker achtte dat dei Staat,, die plichten aan de burgers oplegt, ook verplicht was do ouden van dagen te i ondersteunen en schetste- daarna uit verschillende citaten den droevigen toestand van vele ouden van dagen "n cms land. Wel daagde reeds het licht, want hadJ reeds höt vorig ministerie in die troonrede' zijn sympathie voor pen sionneren uitgesproken, door dit mi- nisterie was op de begrooting een be-: drag van 6 millioen daarvoor ge bracht. Met dien' wensoh; dat eenmaal het vol- le Echt zou 'doorbreken en eelne op wekking om zich aan te sluiten bij dom Bond eindigde spreker zijn rede. De Vergadering werd door slechts weinigen bezocht. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt. Woemsd'agvond 31 October e.k. zal Ds. Gertb van Wijk Jr. in de Neder]. Hierv. Kerk alhier eeme lezing houden rnöfc het onderwerp „Van. Alkmaar begint 'de victorie". De Christel ij ke Zangvereeniging van Bennebroek zal dan ter afwisseling eeraige Eederen ten gehoocne brengen. Maandagavond hield het harmonie- corps „Kunst na Arbeid" zijn. jaar- lijksché algemieene vergadering. Uit 'de rekening en, verantwoording van den penminguneester bleek, dat de onkosten dit jaar konden bestreden worden, dank zij de zeer ruime gift i door 'dien ambachtsheer, den hevea- Willink van Bennebroek, in het voor- jaar aan het corps geschonken. Als bestuursleden' werden herkozen de hoeren C. Heimter, C. Blokker en gekozen dd heer M. de Vries. Voorts werd bepaald, diat in de laat ste helft van November een concert zal gegeven worden. Dinsdag 23 October a.s. zal vanwege het departement Bennebroek en Om streken van de Maatschappij tot Nut 1 van 't Algemeen an de zaal van. den heer C. van Konijnenburg een lezing worden gehouden, waar de heer en N. W. J. v. d. Linden van Harlingeni en W. Prins Az., alhier, zullen optre den. HILLEGOM. Door het gemeentebestuur alhier ia aanbesteed: De lev. van de sdhoolmeubelen, ten 'dienste der openb. lagere school aan de Willltefllmfiniaiaah, no. 1. Het laagst wierd ingeschreven als volgt: Bene. A. banken: Van Gils en v. d. Meer, Rotterdam, vor 590; perc. 'B. schoolborden: D. Flentrop, Hiille- goim 225; pea-c. C. tafels: J. v. d. Maar toch was er in haar rustig spreken één zwarte stip. Haar instinctmatig wantrouwen, dat haar belet had haar telegram aan Crispin tee te vertrouwen, was lang zamerhand een bepaalde verdenking géwordén. „Iemand", 'had ze tot zichzeE ge zegd, „had expres 'de deuren op Eyot Cottage moeten open laten voor dte boosdoenersiemand moest Fr.ayne gewaarschuwd hebben van een veran dering in de reisroute, omdat hij rich zoo begeerig toonde het telegram aan Badlger afhandig te maken. Het was haast niet mogelijk, dat die iemand een ander was d'an Crispin;, en als Crispin haar verried, dan kon men voorbereid' zijn, de Amerikanen, weer spoedig te zien verschijnen. Wel verre van dan naar Gibraltar te gaan, zou den ze Exmouth tot het tooneel van een: nieuwen aanval maken. Maar om reden, sprak Marion niet van de verdenking, die haar vervulde. Dat' kwam, omdat zeker plan zich in haar hoofd vastgezet had, ©n daar zij er niet zeker van was, dat Leslie het zou goedkeuren, zweeg zij. Zoo brachten- de echtgemooten dien schitterenden wintermorgen (loor, ver vuld van groote liefde, vermengd met. angstige voorgevoelens. Aan het eind van dien eersten ge- meenschappelijken reisdag had Leslie voor goed het -hart- van tante Jane veroverd. iB.oseb, HMliegami, 288; perc. D. kachels: D. Flentrop, Hillegom en F. J. Smit, HiBego'm, iedier voor 498.75; perc. 'E. gordijnen, enz. G. Flentrop^ Hüllègotm f 154. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Vergadering van den Raad der gemeente Wijk aan Zee en Duin, gehouden Dinsdag 16 October. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering wor den de notulen gelezen en onveran derd vastgesteld. De Voorzitter doet mededeelingvan -de herbenoeming tot' -zetters der hee- ren J. de Wildt en P. van den Berg. Ingekomen stukken le.'Missive van Gedeputeerde Sta ten, inhoudende bericht, dat dit Col lege geen aanleiding kan vinden ont heffing- te verleenen tot het maken van een nlan van uitbreiding ingevol ge de Woningwet. Dit schrijven wordt gesteld in han den van B. en W. tot het doen van nadere voorstellen. 2e. Adres van J. P. van Eerden e. a. tot het' plaatsen van een lantaarn aan den Arendsweg. 3e. Adres van W. H. Houtwipper e. a. tot heft uitbreiden' der verlich ting aan den Zeeweg. De adressen sub 2 en 3 worden in handen gesteld van B. en W. om prae- advies. 4e. Adres van de Naamlooze Ven nootschap Amsterdam North Hol land Electric Company, gevestigd t© Amsterdam, inhoudende verzoek tot den aanleg van een electrischen tramweg langs den Zeeweg van Be verwijk naar Wijk aan Zee. 5e. Adres van die Buffet Maatschap pij E Plurlbus Unum, inhoudende verzoek o-m ontheffing van de ver plichting tot het exploiteeren vaneen stoom- of paardentramweg en het onderhoud van den Zeeweg. Het -verzoek sub 4 wordt ingewil ligd onder beperkende voorwaarden en het adres sub 5 ©veneens en wel het laatste met ingang van den dag, dat de ©lectrische tram in exploitatie is gebracht. Vervolgens Wordt de Gemeehtie- begrooting voor 1907 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 15186,401/2 en de rekening van het Burgerlijk Armbestuur goedge keurd tot een bedrag van /1106,991/2. Hierop wordt de vergadering ge sloten. BimeaÉtil DE WANKELENDE MINISTER VAN OORLOG. Uit Den Haag wordt aan 'de „Tel." geseind Het wordt in verschillende kringen hier ter stede, en niet het minst in politieke, zoo_ goed als zeker geacht, dat die oppositie, die tegen de oorlogs- begroöting is ontstaan, bij de behan deling daarvan minister Staal tot af treden. zal dwingen. Ook van de linkerzijde zal, naar wij met zekerheid vernemen, een felle cri- tiek worden geoefend en wel op de on toereikende 'bezuinigingen van den minister, voornamelijk op het feit, dat hij geen algemeen bezuinigingsplan heeft ontwikkeld en geen Ejnen aan geeft, waarlangs hij in de toekomst tot bezuiniging wil komien. MET GROOT VERLOF Toen de zeemilicien M. van O., wo nende te H., van Hellevoetsluis met Lieve Marion, zed ze, zoodra ze een oogenblik .alleen waren, zeg me toch 'eens door wellk wonder uw waarde man zich zoo heel anders aan mij voordoet dan eerstDat is me een raadteel. Was bij betooverd, den eer sten keer, dat ge hem mijvoorstelde, of scketmerdief het mij voor de oogen Ik vond hem aanmatigend, afgetrok ken, onhoffelijk, in een woord nukkig. Wat scheelde hem Was hij verle gen Nooit in mijn leven heb ik me zoo in iemand bedrogen.. Men kan rich waarlijk geenbeminnelij ker m an denken Zonder te willen toestemmen, dat zijne manieren ooit eenige afkeuring verdiend hadden, moest Marion toch toestemmen, dat Leslie het puik der eehtgenooten was, maar in ten grond van haar hart, wist ze goed, dat tante Jane gelijk had en d'at er tusschen den man, aan wien zij zoo onvoorzichtig trouw beloofd had. en hem, met wien ze nu verbonden was, een diefje kloof gaapte. De verschrikkelijke gedachte, dat hij ten tijde hunner kennismaking toch wellicht aan eenige geestesafwij king geleden had, kwam haar wed een oogenblik verontrusten, ernaar zij stoot te die gedachte terug. Hij, Leslie, met zijn goede hart, zijn helder verstand, zijn karakter uit één stuk, zou ooit door den demon van den waanzin aangetast geweest zijn. De avond was geheel gevallen toen te „Idalia" het anker liet vallen in de groot verlof zou vertrekken, werd hij door die: politie aldaar aangehouden, omdat hij wegens versehillente over tredingen van da wet op de jacht en visscherij nog te betalen had aan boe ten ƒ102, subs. 29 dagen hechtenis, hem opgelegd door de kantongerech ten te Zevenbergen, Ridderkerk en Oosteriiout. Hiji is gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. TER WAARSCHUWING. Een koopman in verfwaren te Dor drecht ontving de vorige maand; van zekeren De W., handelaar in bouw materialen te Amsterdam, aanvraag om prijsopgaaf van eenige zijner ar tikelen. Daar de aanvrager hem onbe kend was en ook de vraag, in slecht schrift en vol taalfouten gesteld, hem verdacht voorkwam, gaf de koopman van één artikel den prijs een paar malen te hoog op, en zooals hij ver wacht had, was dat voor den aanvra ger geen bezwaarvan alle artikelen werd .een© flinke hoeveelheid besteld, tot een gezamenlijk bedrag wan on geveer 175, met machtiging om over dat bedrag een wissel of postkwitan- tie met veertien dagen zicht af te geven. De koopman leverte echter nog niet, maar vroëg den besteller refe rentiën, waarop tem een paar "adres sen van andere handelaars en van eene bankinstelling te Amsterdam werdieu opgegeven, natuurlijk zonder verdere bijvoeging. De levering bleef teen achterwege, en blijkens het laatse nummer van „Mutua Confident!a" was dat zeer ver standig, daar de besteller bijzonder kooplustig schijnt te zijn. („Dordr. Crt.") DE POGING TOT MOORD TE AMSTERDAM. Juffrouw Adelaar, die de vorige week in de Vrolikstraat te Amsterdam door haar gescheiden man werd ver wond, is in zooverre hersteld, dat zij uit liét O. L. Vrouwegasthuis naar haar woning kon worden overge bracht. DE BAGGERMOLEN AMSTERDAM IV. Dd firma A. F. Smulders te Schie dam meldlt aan de „Tel." Ter aanvulling van te verschillende berichten omtrent den ihopper „Am- steerdatm no. 4", hebben wij het ge noegen u anede te deelera, dat onze cor respondent te St. Petersburg ons het volgende schrijft: „Zooeven had ik een bezoek van ge neraal Petroff, die mij mededeelde, een brief te tebben ontvangen van zijn zoon (luitenant ter zee Alexis Pe troff), waaruit blijkt, dat het Russi sche volontaiirschip „Kronstadt" (vroe ger de ,,Feliciei" genaamd) ieln route van Algiers naar Constantinopel op 22 September (onze tijdrekening 5 Oc tober), in volle zee op meridiaan1 van Bizerta een sloep ontwaarde. Deze naderde de „Kronstadt" en deelde miete, dat te baggermolen Am sterdam no. 4 van te firma Smulters op weg naar Port Said in gevaar ver keerde, en dat, ofschoon verscheidene schepen in zijn nabijheid waren ge weest, geen enkel hulp verleend had. De genoemde luitenant, ofschoon hij wist, dat de koersverandering met groote moeilijkheden gepaard zou gaan, drong er bij ten gezagvoerder (kapitein Pierre Colowiine) op aan, dat de „Kronstadt" de „Amsterdam no. 4" hulp zou verleenen. Hij gevoel-, de zich .hiertoe gedrongen, doordien hij wist, welke sterke gevoelens "van vriendschap zijn vader voor de Hol landers heeft. De commandant willigde het ver zoek in en het schip begeleidde de baai van Exe, twee honderd meters ongeveer van Exmouth. Niemand- kon dien avond' aan wal gaan, maar Cris pin vroeg eerbiedig of er gelegenheid zou zijn dén volgenten morgen naar te stad te gaan om er eenige inkoop en te doen. Zeker, zei' M.arion, .zorg dragende noch vermoedens noch weifeling te verraden, maar ondanks hnarzelve had kaar stem een' vreemde uitdruk king. XIZ. Den volgenden morgen, na het ont bijt,, begaf Marion zich in haar eigen boudoir, na zich verzekerd te hebben, dat Crispin met den stew-art en den chef in de keuken aan tafel was, dat tante Jane er niet aan dacht haar hoekje bij het vuur te verlaten, en dat Leslie een sigaar rookte op de brug met ten kapitein. Badger was druk bezig met borstelen en vegen. Zij had het oogenblik goed gekozen, vast besloten oan in het geheim een plan uit te voeren met het doel om als blijken mocht, dat haar vermoeden omtrent Crispin juist was eens voor al een eind te maken aan de bemoei ingen dier Amerikanen. Billy, heb je lust om je vandaag eens goed te onderscheiden? vroeg dj jonge vrouw, na de deur goed geslo ten te 'hebben. En als Billy met vuur geantwoord had, dat hij tot haar dienst was, ging ze voort Ik izai je er de gelegenheid toe geven. Mijn kamenier Crispin zal aan wal gaan, en ik wemsch dat je haar op den voet volgt. Het is niet onmogelijk, dat ze een (dier (drie personen gaat o-nt- moeten, die je kent, maar waarschijn lijker is, dat ze post-restainte brieven gaat 'halen. Mocht dlat het geval zijn, zie je dan kans orn haar die brieven te ontrukken, ze mij te geven voor zij ze geopend heeft 't Is tó beproeven, zei Billy met schitterende oogen. Maar dan moeten we niet met dezelfde boot aan wal gaan. Het zou me wel sterk verwon deren, als uw kamenier me al niet her kend had als de jongen van de lift. Ik heb al gezien, dat ze .mie twee of driemaal op .een weinig vriendschap pelijke manier aankeek. Zoo zei Marion levendig. Maar je bent een géboren detective Nu, dat is tot dlaaraan toe. Laat haar mee gaan met den stewart, die versche groenten- gaat koopen, dan, zal ik me dadelijk daarna herinneren, dat ik nog w.at anders noodig heb en gaan wij samen met het motorbootje. De rest is aan jou overgelaten. Neen, madame, neen, zei Badger kloek, met uw verlof, dat teugt in het geheel nietAls ze vóór mij aan wal gaat, kan ze mij door de vingers glip pen. Kan ik niet vóór haar gaan? Nu dadelijk, terwijl ze nog ontbijt Billy Badger, riep de jonge vrouw je zult je weg wel maken- En dadelijk den officier ontbieden de, die met de ontscheping belast was, verzocht zij hem zonder uitstel Billy aan wal te brengen. Mijnheer Saunders, zei ze, na even nagedacht te hebben, Billy is met een vertrouwelijke boodschap be last hij begijpt heel godd' wat ik wensch-, en als -hij u dus eenigen onge- wonen maatregel vraagt, zult ge hem wel ter wille zijn, nietwaar Evenals elk lid der equi-page was de jonge officier bereid blindelings eiken wenk zijner bekoorlijke meesteres op te volgenzonder aarzelen beloofde h'.j het, en 'de boot w,as al op de rivier vóór Crispin nog gedaan had. Baidiger zat nadenkend daarin. Dit -aardige kleine bootje kan zoo vlug terugkeer en als gij het wenscht. Men behoeft slechts op een knop te drukken, is het niet, mijnheer vroeg Billy,-opstaande om uit te stappen. Welnu, -dat is juist wat noodtig is. Als ik terugkom, za.1 ik waarschijnlijk haast hebben. Stuur de boot terug zoo gauw als ik er in ben, ook -al zaagt ge, da.t iemand mij achterna liep Laten wij hopen, dat het geen politie is, zei -de officier lachend. Laten we het. hopen, herhaalde Badger. Maar ik geloof eer, dat het een furie van een vrouw zal zijn, {Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5