Rechtszaken Uit de Arbeiderswereld Gemengd Nieuws isBizisf vso m p§ m&isjt Letteren en Kunst busgaug niet warm zouden loopen voor dien <heer Paul. Welnu, zij kun nen hét nu doen voor den heer Smis saert zonder de vrijzinnige zaak te schaden. Nu het zeker schijnt, dat een van de twee in herstemming komt met dr. De Visser, zal men met groo- te opgewektheid den liberaal Steunen hetzij Pauk hetzij Smissaert. Want dat de heer Smissaert het niet van den heer Paul zou •winnen, is volstrekt nog niet uitgesloten, nu er ook een socialistische candidaat is. Het verheugt ons om de zaak der vrijzinnigen, dat de candidatuur Smissaert is gesteld en dit te meer nu d;t is geschied door personen buiten de vrij zinnige kiesvereeniging staan de, zoodat 'het feit daar geen kwaad bloed kan zetten. Het is te hopen, dat de heer Smissaert zich niet zal terug trekken. Nu kunnen de vrijzinnigen van alle schakeering hun 'beslt doen, om daarna vereemigd tegen de vereenig- de rechtsc'he partijen den slag te slaan. KERMIS VIEREN? In de te Grave verschijnende Graafsché Ct. staat Als men ons spreekt van de onbe kende binnenlanden van Noordbra bant met al hun ongerechtigheden, dan kijken we hoos op, als wilden we zeggen gij overdrijft schromelijk 1 En toch. Bezoekt men de platte landskermis, hier en daar, en aan schouwt men daar van veilige stand plaats de tooneelen van beestigheid, die er worden afgespeeld, dan houdt men zijn hart vast, zoo vxeeselij k gaat het er toe. Een afschuwelijk voorbeeld heeft de Berchemsche kermis daarvan dit jaar weer gegeven. Hat getal ver wonden uit de snij partijen te voor schijn getreden, bedraagt niet min der dan 27van Maan- töt Woensdag 'hebben de heesten hun orgiën ge vierd, ondanks de aanwezigheid van een versterkte politiemacht. Midden op straat, midden in een danspartij in de eene of andere herberg wordt er gewoon met het blanke mes op los getrokken, of het verscheurende die ren geldt, die den mensch naar 't ileven staan, Woensdagavond hadden de snij ders zich is 2 oorlogspartijen ver deeld, én slechte het beleidvol optre- den déf maréchaussee verhinderde 'een afgrijselijk hak- en snijtooneel en joeg de vechtersbazen uiteen. Doch geen nood, gezamenlijk trok ken zij naar de hei, naar het bierhuis v. d. O. 't Café gesloten vindende, klommen zij door het dak naar bin nen en vernielden alles wat daar was, uitgenomen een draaiorgel en 2 stoe len. Na afloop van dit vandalisme werd een lustig deuntje op het orgel gespeeld. 't Is te hopen,, dat deze vandal ra hunne gerechte straf niet ontgaan." j EEN DROEVIG GEVAL. De justitie heeft een onderzoek go- last in zake het droevig geval bij Drachtster Compagnie, 'waar A. Brou wer een hooivork in 't oog kreeg en dientengevolge stierf. De 14-jarige zoon, die pas door zijn vader, den overledene, was gestraft, zegt dat ideze in de 'hooivork is gevallen, ande ren oordeelen, dat de zaak zich an ders 'heeft toegedragen. ONGELUKKEN. Dinsdagavond geraakte in «die Cein tuurbaan te Bergen op Zoom een paaird en wagen in botsing met een heetworteltrein. Het paard werd een poot afgereden en moest ter plaatse worden 'afgemaakt. De voerman werd;, niet ernstig gekwetst. Van den wagen werd een wiel verbrijzeld. iDE REMBRANDT'NAAlR BUITEN. Met .een volle lading genoodigden, gasten van de Stoomvaartmaatschap pij „Nederland", voer Zondagmorgen omstreeks elf uur het nieuwe groote schip der maatschappijn de „Rem brandt" de pieren te Umuiden uit tot het houden van 'de voorgeschreven proefvaart. (Eerst daarna zou het Sdhiip definitief dloor de „Nederland" worden aanvaard. Als experts waren iaan (boord: voor Lloyd's de heer J. B. Slebe, voor de „Nederland" de hoe ren De 'Bruyn Kops en Burger. Na tuurlijk maakten directeuren en com missarissen van de „Nederland", de jNe'darlandsche iS cilie epsbouwanaat- echappij" en de „Nederlandsöbe Fa briek van Werktuigen en iSpoorweg- mialterieel," den tocht mede. Kapitein Hubert voerde het commando. (Met imooi weer en kalme zee werd Noordwaarts gevaren tot o.p de hoog te van Th et lichtschip der iZuider- Haaks. In dien tijd vereenigden alle aanwezigen zidh aan een overvloedig tweede ontbijt, waarbij door verschil lende 'aanwezigen het woord werd ge voerd. Het eerst sprak-, voor de Mij. „Nederland", de heer Op ten Noort, directeur dier maatschappij, die er op wees, dat de bouw van dit schip voor ions land van tzooveel gewicht is, om dat het de eerste mailstoomier van die- Be grootte is die in Amsterdam is ge bouwd. Heel wat izorg en hoofdbreken (heeft heft gekost het schip ter bekwa mer tijd gereed af te leveren, maar 't is gelukt, en spr. brengt daarvoor hul de en dank aan lall-en, die er aan heb ben meegewerkt. Hij spreekt de hoop uit, dat do „Rembrandt" succes moge hebben, snelle reizen moge maken en in den smaak moge vallen der passa giers. In het bijzonder bracht spr. nog hui- do aan den heer D. Goedkoop, direc teur der iScibeeps£bouwMij., aan de in genieurs van dén waterstaat en aan den Burgemeester van Amsterdam voor hunne inspanning en hunne aan wezigheid bij het brengen van het schip door de OosteWdoksMs. Dat ver breeding van deze sluis thans door de samenwerking der verschillende lands-, provinciale en stedelijke auto riteiten spoedig volgen mag, hoopt epr. van harte, immers de Scheeps- bouw-Mij. kan alleen daardoor thans nog (geen grootere sohepen -gaan bou wen, en het was haar daarom onmo gelijk mede te dingen naar den bouw van het nieuwe nog grootere schip dat idle „Nederland'' wil gaan uitrusten. (Melt een heil wens ch op de Sclhteeps- bouw-Mij. besloot spr. zijn rede. •Namens de iSclheepsbouw-Mij. dank te hierop de heer D. Goedkoop voor 't vertrouwen door Idle Mij. „Nederland" in hare werf gesteld, welk vertrouwen blijkt uit de bestelling, voor enkele da gen, van een tweeden oniailstoomer. Hij wensebte der maatschappij succes toe met de „-Rembrandt". Daarna spraken nóg de (heeren J. Muysken, voor de Ned. Fabriek, 'de heer Wijnmallen, als commissaris van (afmonstering en lid van don Amster dams chen Raald, en de heer Jonkheer, directeur der Mij. „Nederland"; laatst genoemde stelde nog eens de urgen tie van verbreeding der Oosterdok- sluis in het licht en bracht daarna hulde aan den chef vian uitvoering der iScheepsbouw-Mij., dien heer <H. Grare- stetra. Tntusschen wiaren miert, hot schip nog verschillende proeven genomen; men had gedraaid, sneller en langzamer gevaren en was gedurende eenïgen tijd Voor lanker gaan liggen. Toen al deze manoeuvres goed gelukt waren, voea' d'e „Rembramdlt" zuidwaarts tot een eind voorbij IJmuiden, keerde en sto'omlde tegen -vier uur die pieren weer binnen. Van den grooten top woei daarbij do vlag van d'e Stoomvaart- Mij. „Nederland", als bewijs dat het schip door deze maatschappij was aanvaard. De instrumenten toonden '■aan dat het schip ruim 14.75 zeemijlen per uur geloopen had, en de machi nes ruim 4200 paardekraohten hadden ontwikkeld. Wat wij, leek'on, (hadden kunnen constateeren is dat het schip een bij zonder zuchten gang heeft en zeer vast op het water ligt een voordeel voor degenen, die licht tol te betalen (krij gen aan den lastifgen zeegod. De rui- kniel, comfortable inrichting van de sa lons en hutten voor de ïe zoowel afe vtoor de 2e klasste-passagiers is er ver der een waarborg voor, dat de reizi gers, die de Rembrandt" te vervoe gen zal krijgen, zeker aangename her- inneringen zullen beiwaren van hun overtocht im.elt dit fraaie schip, dat on zer nationale s dheepsb'o u windustrie alle eer aandoet, schrijft 't „Hbld." 'Wegens plaatsgebrek eerst heden opgenomen. PERS-OVERZICHT DE LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. (Het „Utr. Dagblad", er op wijlzen- de, dat er een beweging gaande ïs om 'de loting voor de nationale militie af te schaffen, zegt, dat daar in beginsel alles voor te zeggen is. Maar het blad riet aankomen, dat de Staten-Gen.e- 1 raai niet te vinden zullen zijin, om de veihooging van uitgaven, die uit de vermeerdering Van het contingent als gevolg van den maatregel zou voort- Vloeien, toe te staan. Eh dan zial men het willen vinden in verkorting van den diensttijd. Dat hu zou het blad als een ramp beschouwen. Alle verkorting' van diensttijd is een stap achter waarts, leidend tot verslapping van onze weerkracht. Het is daarom bedenkelijk thans m'et leen beweging tot (afschaffing van de loting te komen, op een oogenMik, wiaarop do tegenwoordige (minister van oorlog, met verloochening van de woorden, bij zijn eerste optreden ge-, sproken, bezag Ks maatregelen te ne men, die slechts tot ontwrichting on zer weermacht kunnen leiden. Ook door de voorstanders van ver hoogd Contingent met verkorten dienst tijd wordt hierhaaffidelijk de meening verkondigd, dat voor de vorming van militie-officieren dan todh een onafge- broken diensttijd van 12 maanden ver bis edit is. Velen hunner -willen hen, die voor deze bediening zullen worden op geleid, van hooger hand doen aanwij zen, desnoods tegen hun wil. Zij wil len dus met verkorting van den dienst •tijd -in het algemeen, voor sommige uitverkorenen een privilegie scheppen van een diensttijd van twaalf maan den. Zou daarin niet een vingerwijizing liggen om dan liever den diensttijd voor allen op twaalf maanden te bren gen, desnoods met beperking van het aantal jaren waarin men voor herha lingsoefeningen opkomen moet? VALSCHE MUNTERS. Voor de Haagsche rechtbank had den zich te verantwoorden G. v. d. G. en P. M., beklaagd: de eerste wegens het vervaardigen van valsche kwartjes en de tweede wegens bet uitgeven van dat geÜJd, wetende dat het valsch. was. De muntstukjes, vervaardigd van oom- positie buis-metaal, werden gegoten In gipsvormen. De man bekende vier vaflsohe kwartjes te hebben gemaakt, maar louter voor izijn pleizier en vol strekt niet uit winstbejag, een verkla ring, die .allerminst klopte met die bij die politie en rechter-ccvmimissaris af gelegd. Daar had hij bekend door geldgebrek tot het namaken van kwarifjies gekomen te (zijn. De tweede bekl., zijne vrouw, gaf de geldstuk ges uit, wetende Idat zij valsch waren. Achteruitgang in de zaJken en daaruit ontstane armoede had het echtpaar tot (hielt misdrijf gebracht. De man, gas fitter van beroep, had zelfs een eigen huisje en werkplaats gehad, welke door brand vernield werden. iSubst.-off. v. justitie, nir. van Geuns wees er in de eerste plaats op dat op deze misdrijven staat een gevangenis straf van ten hoogste 9 jaren, wel een bewijs dat het maken en uitgeven van valsche munt iels een hoogst ernstig misdrijf wordt beschouwd. Vervolgens stelde Z.Ed.Achtb. de vraag of de vrouw zich aan één dan wel aan vier misdrijven heeft schuldig /gemaakt, daar zij viermaal een valsch kwartje heeft uitgegeven. Naar het oordeel van spr. moet hier worden aangenomen dat er vier misdrijven door do vrouw zijn begaan. Hierna schetste spr. de beteekenis wan het maken van valsche munt, een ge vaar voor den staat. Tegen den mian die in deze meer actief is opgetre den vorderde het O. M. drie jaren gevangenisstraf en tegen de vrouw, die meer het werktuig van haar man is .geweest, 9 maanden. 'De verdediger, uur. Rueb, gaf een beeld van den (betreurenswaardigen toestand, waarin het gezin geraakt was en sprak er zijn leedwezen over uit dat de man zijne vrouw in de .zaak heeft gemengd. Voor de vrouw riep .pleiter dan oo(k speciaal de clementie der rechtbank In. RIJWIELDIEFSTAL. De Rechtbank te Amsterdam ver oordeelde den. Duitscher, die uit h.et rek aan het hoofdpostkantoor aldaar een rijwiel stal, overeenkomstig den eiscb van hlêt Openbaar Ministerie tot één jaar gevangenisstraf. AAN HET VERKEERDE ADRES. De rechtbank.'te Amsterdam behan delde bij verstek een geval van huis vredebreuk, mishandeling en weder- spanniigheid tegen een arbeider van Hilversum. De man had zijn woede willen koe len aan een vrouw, met- welke hij vier jaar geleden had geleefd. Hij drong des nachts een woning binnen, waar hij haar dacht te vinden, 't Was ech ter een verkeerd huis, waar een echt paar mét twee kinderen .en een bejaar de oom woonden. De man fluisterde niet naar reden, toen hem gezegd werd dat hij verkeerd washij trapte de deur open, mishandelde den oom, en verzette z-ich tegen de te hulp ge roepen politieagenten, die hem uit de .woning wilden verwijderen. Het schuldbewijs voor de mishande ling was in deze zaak eenigszins moeilijk te leverentoen dit feit plaats greep, was de dader met den mishan delde alleen. Toen d.£- man dreigend toegang tot ué woning verlangde, was de echtge noot naar het politiebureau geloopen cm hulp te halen, Intusschen drong de man binnende vrouw wekte den commensaal en liep daarop haar man tegemoet: „op haar kousen, edel acht-, bare", verklaarde deze. Wat verder gebeurde verhaalde de commensaal „Ik woon bij eersten getuige in, edelachtbarehij moet oome tegen mé zeggen. Zoo toen. Ik den man zag, riep ik Vriend, je bent verkeerd', je moet een blolc verdler ijm. Maar hij kwam verder de gang in hij beet me in m'n neus, hier, edelachtbare (wijzend© op den neustop), en gooide me op den grond." President„Was u, toen dfit gebeur de, alleen met den beklaagde in huis?" Getuige, onder het gewicht van den eed: .„Neen, edelachtbare, d'r waren nog twee bloeien van kinderen in huis, die huilden moord en brand, want de man wou mie vermoore." Inmiddels was de vrouw haar man wezen waarschuwen „hij vermoordt oome". „Daarop", verklaarde de bezorgde vader „liepen we nog harder dan we konden, en als maar harder." Toen hij terugkeerde, vond hij oome en den woesteling, oome die 's avonds toen hij. naar bed ging, nog „heöle- maal heel" was, zat toen „vol bloed". Het O. M. bood aan ook nog de vrouw te dagvaarden, doch de recht bank achtte het niet noodig haar te booren. Tegen den woesteling werd 3 maanden gevangenisstraf geëischt. Uitspa-aak 30 October. („Hbld.") LEDENTAL VERMEERDERD. Uit Enschede meldt men De afdeel'ng Enschede van de Een dracht heeft hare leden die uitgeslo ten waren, bij do jongste uitsluiting alhier ruim f3000 uitgekeerd. Het. le denaantal der afdeeling vermeerder de met ruim 300. TIMMERLIEDEN TE LEIDEN. Do timmerlieden-gezel 1 en te Leiden h'eben over 'de door de patroons ont worpen regeling vergaderd en hun nerzijds den efsch gesteld 22 cents per uur met 101/2-urigen werktijd op '1 Januari 1907 en 23 cent met 10 uur op 1 Januari' 1908. Een commissie van vijf personen werd benoemd om met ddn patroonsbond te onderhandelen. DE HANDIGE BERLIJNSCHE OPLICHTER. In alle bladen staan lange berich ten over den voorbeeldeloozen, koste lijk grappigen schelmestreek, die In de naburige stad Köpenick Volvoerd is. Ik ontleen er de volgende samen vatting aan, schrijft de correspon dent der N. R. Ct. te Berlijn. Op het schietterrein dat in het Noordwesten van Berlijn bij Ploet- zensee is gelegen, verscheen Dinsdag middag tegen drie uur een in de uni form van Pruisisch kapitein van de garde gekleede schavuit en beval aan een afdeeling van twaalf man van het 4de regiment der garde, hem on middellijk te volgen. Op bevel van den Keizer moest onverwijld en in alle stilte een belangrijke inhechte^ nisneming geschieden. De soldaten gehoorzaamden den valschen kapi tein blindelings, die hen naar het station bracht en met hen naar de ten Z. O. van Berlijn gelegen voor stad Köpenick spoorde. Hier liet de kapitein alle toegangen tot het raadhuis der soldaten met de bajonet op 'het geweer afzetten. Nie mand mocht in- of uitgaan. Met twee grenadiers nam hij ver volgens den burgemeester gevangen. Deze, een neef van dr. Langerhans, den voorzitter van den Berldjnschen gemeenteraad, wilde het mandaat tot inhechtenisneming zien, maar de ka pitein snauwde hem daarop af met te zeggen, dat dé inhechtenisneming op bevel van den Keizer geschiedde. De kapitein vouwde middelerwijl een stuk papier dat een telegram heette te zijn, half open. Bovendien waren de bajonetten van de grenadiers vol doende, om zijne volmacht te oewij- zen. Toen burgemeester Langerhans sta melde dat hij zelf officier bij de re serve was, kreeg hij weer even harsch te hoioren, dat hij dan zijn eerewoord moest geven, om op weg naar Berlijn niet te ontvluchten. Want op bevel van den Keizer moest hij dadelijk naar de hoofdwacht te Berlijn ge- bra.cht worden, Op dezelfde wijze werd de ontvan ger ten raadhuize in hechtenis geno men. Men dwong hem al het geld dot, in de gemeentekas was, ongeveer 4000 rak., voor den kapitein uit te tellen, die in naam vgn den Keizer deze som in beslag nam en bij zich stak. De beheerder van de spaarbank ontging alleen door een toeval -het zelfde lot. Hij was nog niet in het lokaal en anderen konden de brand kast niet open maken. •Nadat de burgemeester en de ont vanger op deze wijze gevangen Wa ren genomen en de vermetele pseudo- kapitein de 4000 mk. op zak had, Liet hij de gevangenen, omringd door hun schreiende vrouwen en bewaakt door politie en grenadiers, in drie geslo ten rijtuigen naar Berlijn vertrekken, waai' zij na twee uur ongeveer aan kwamen. Hij zelf nam vriendelijk af scheid van zijne grenadiers, nadat hij elk op een glas bier en een boter ham als belooning voor hun gehoor zaamheid en' hun moed onthaald had. Vervolgens nam hij een spoor kaartje en was in vijftien minuten tijds hi Berlijn of waair dan ook. In elk geval was er geen spoor meer van hem te ontdekken, toen tegen zes uur 's avonds de dwaze, aan een operette- vertooning herinnerende optocht van den gevangen genomen burgemees ter met. den ontvanger, hun grienen de bloedverwanten, de krijgshaftige grenadiers en de waakzame pol'tie agenten .voor de dicht bij het keizer lijke paleis gelegen hoofdwacht aan kwam. Dit is de zoogenaamde „nieu we wacht" die aan iedereen die Ber lijn bezocht heeft, als een van de be zienswaardigheden onder de Linden bekend' zal zijn. Hier gaapte men den optocht van ■gevangenen, die uit Köpenick reeds telefonisch was aangekondigd, met stomme verbazing aan, want men had tot -het laatste oogenblik toe aan de door de telefoon gemelde rooversge- sehiedenis geen geloof geslagen. Nu kwamen graaf Moltke, de comman dant van het- paleis, en prins Joachim Albert, die officier van de wacht was, verbluft aangesneld. De gevangenen werden in vrijheid gesteld, de solda ten en politiie-agenten gehoord en toen kwam uit, dat men met een grandiozen spitsboevenstreek te doen had. In de ontzaglijke 'belachelijkheid van het geheele voorval zit echter te gelijk als bittere pil een les, dde het Tageblatt (terecht ,als -volgt samen valt De schavuit heeft een zeer juis- ten kijk gehad op het zieleleven van dien Pruisisehen soldaat, die, in on voorwaardelijke gehoorzaamheid ge drild, bij het zien van de kapiteins uniform alle oordeel verliest. Even zoo zakken de twijfel, de toorn en het zelfbewustzijn van een burgemeester ivoor een uniform in elkaar, ofschoon, volgens de verklaringen vain de ge tuigen, de man die haar droeg, eruit zag, alsof (hij zoo uit het tuchthuis was gekomen. EEN FORTUINTJE VOOR DE „HAVE-NOTS". De Londlensdhe correspondent der „Tel." schrijft: Eenige jiaren geleden stierf hier te lande een beruchte geldschieter, Saan Lewis genaamd, die in zijn leven een fortuin van drie tot vier millioen pond sterling had vergaard, door aan voor name lieden geld tegen ongemeene woekerrenten te Leenen. De upper-ten (beschouwde hem als een onmisbaren 'Steunpilaar. En hij liet er die deftige klasse duchtig voor betalen., ten voor deel e van de -airmen van Londen. Want tegeovier (hen was Lewis zeer (milddadig. i Zijn weduwe erfde een millioen pd. st.*, benevens het vruchtgebruik van de rest van zijn vermogen. Doch in. zijn testament bepaalde Lewis, dat die rest bij haar dood onder verschillende •liefdadige instellingen moest worden verdeeld, waarvan hij een miillioien voor bepaalde instellingen bestemde: 400.000 pd. st. voor een fonds tot bou wen van gezonde woningen voor ar men; 250.000 pd. st. voor het 'Koning Edwarld hospitaal-fonds; 100.000 pd. st. aan het armbestuur der Jooidsche gemeente; 20.000 pd. st. voor het von- delihgemgesticht; 15.000 pd. st. voor liefdadige instellingen te Maidenhead en Cootclhiam; 10.000 Voor .een naar zij ne .vrouw genoemde zieken afdeeling van hét hospitaal te Maidenhead; 20.000 .pd. st. voor het genootschap de „.Zusters van Nazareth" van Hammer smith; 10.000 pd. st. voor verschillen de Londensche hospitalen; 10.000 pd. st. voor het Joodsehe College; 10.000 pd. st. voor ondersteuning van arme Joden; 15,000 pd slt. belegd voor de ar me Joden van Dublin; 5.000 pd.st. voor de Joodsehe soepkeuken enzoovoort. Mrs. Lewis huwde een paar jaar nia den dood van „Som the moneylen der," een zekeren kapitein Hill, en leefde in de voorname Londensche huurt ban Grosvenor-square. Zij is thans na een langdurige ziekte over leden en daardoor 'zal het groote ver mogen van dien geldschieter als Do- hen verdeeld worden. Hij bepaalde nog, dat van het in vruchtgebruik ge geven vermogen, niet in bovenge noemde schenkingen begrepen, de helft aan het Koning Edward hospi taalfonds en de andere helft aan het fonds voor 'arbeiderswoningen moet worden gegeven. En daarmede wischt Sam Lewis de zonden van zijn woe- Qceraarsleven uit. EEN VERGISSING. Dezer dagen werd door het gemeen tebestuur van iSpandau het maken ban nieuwe (kademuren aan de haven aanbesteed en (het werk gegund aan 'den l'aaigsten inschrijver boor 270.000 (Mark. Ben volgenden dag ontbing het gemeentebestuur van die firma >een schrijben, wiaarin werd gemeld dat izij zich' had' vergist, daar het werk 150.000 Mark meer zou kosten. Men is in Spandiau en ook daarbuiten zeer benieuwd hoe deze kleine vergissing zal afloopen. SCHADE DOOR EEN TRAMWAGEN. Te Darmstadt rwerd eenigen tijd ge leden een kostbare jachthond gedood dioor een stadstramrWageu, waaronder het dier gekropen was. De eigenaar vorderde van ide gelmeente vergoeding ten bedrage van 400 Mark en won zijn proces, ook in hooger beroep. De ge meente meende niet tot vergoeding ge houden te izijn, omdat het Burg. Wet boek dien ondernemer van een bedtrjf wel aansprakelijk stelt voor aange richte Schalde, maar niét indien htet ongeluk door overmlacht of door eigen ■schuld van den benadeelde is veroor zaakt. De rechters namen echter aan, dat geen van beide redenen hier aan wezig was. 'Het is niet verboden een hond los te laten loopen en daarom trof den eigenaar geen schuld. Over mlacht was evenmin aanwezig geweest' omdat het ongeluk was ontstaan door gebrekkige inrichting van den wiagen, (welks schuiplianken 20 centimeter bo ven de straat uitstaken, zoodat zelfs een groote hond er onder kon krui pen. Juist wegens het gevaarlijke van het bedrijf zoo overwoog het von nis in hooger beroep behooren bij het tramwezen alle mogelijke voor zorgen t§ worden genomen tot voorko ming van schade voor personen en goederen. Een beschutting van me taalgaas ware hier voldoende geweest om het ongeluk te voorkomen. EEN MOORDHERBF.RG IN DE TWINTIGSTE EEUW. Den lOen Augustus ,1.1. verdween een voornaam Zwitsersch heer, Al- fons Braunschweig genaamd, spoor loos op een tochtje in do Tiroolsche Alpen. Alje nasporingen waren ver- geefsch gebleven, totdat de bloedver wanten van den verdwene hulp inrie pen van drie inspecteurs van den Pa- rij schen veiligheidsdienst. Dezen gin gen naar Tirol en ontdekten welhaast in de huurt van Bozen, de stad waar de heer Braunschweig voor het laatst gezien was, bet ontbonden lijk van een toerist, die twee maanden gele den even geheimzinnig als genoemde Zwitser verdwenen was. Dit lijk was in den grond gestopt, dicht bij een kleine herberg, welks- bewoners in een kwaden reuk stonden. De inspec teurs wisten een huiszoeking in de herberg te doen en ontdekten er klee- dingstukken van goeden snit die ze ker niet den boerschen waard en diens dito gezin konden hebben toe behoord. Eenigen van deze kleedere- ren waren zeer gehavend en ge scheurd;, alsof zij, die ze gedragen hadden, in een hevige worsteling wa ren gewikkeld' .geweest. De drie Fran- sche detectives (vonden ook een knoop die het merk van 'theeren Braunsch weig's kleedermaker droeg. Buurlie- den herinnerden zich toen, dat de waardin gezegd had, 'heel gemakke lijk de belooning te kunnen verdie nen, die op het vinden van den Zwit- serscben lieer gesteld was en ook schoot het hun te binnen, dat in den nacht op 11 Augustus do hond van de herberg als razend geblaft had. De Fransche agenten vervolgden het spoor en kwamen tot de zeker heid, dat in den tijd' (van zes jaar ze ven toeristen die het lot 'in de nabij heid van deze 'herberg gebracht had, nooit waren teruggekeerd. Zij drongen deswege bij die autori teiten van Bozen op de inhechtene- ming van den herbergier, diens vrouw, zoons en schoondochters aan; maar gezegde autoriteiten weigerden de bevelschriften daartoe af te ge ven. Hierop hebben de inspecteurs zich tot hun chef, den beer Hamard, gewend, die dezer dagen een ter za ke dienend! onderhoud beeft gehad met den Oo stenrij kschen ambassa deur te Parijs. Deze heeft de Regeering van de zaak In kennis gesteld. KRUPP. Naar aanleiding van bet Maandag tot standi gekomen huwelijk van een der diames Krupp (mej. Berfha) met den beer Gustav von Bolder und Hal- bach, is door de jonggetrouwden .een som van 1.000.000 Mark geschonken voor bet invalidiiteitsfonds der werk lieden aan; de fabriek. Verder werd door het paar een groot terrein en een bedrag van nogmaals een millioen mark gegeven voor de stichting van goede woningen vóór do minderbedeelden ondier de arbeiders. ARME VISSCHEBS. De totale mislukking van de haring- vangst heeft onder de visschersbevol- krng van de Hebriden-eilandén zoo veel armo'ede en ellende doen ont staan, dat honderden visschers reeds naar Canada zijn geëmigreerd, ter wijl duizenden anderen het plan heb ben, dat voorbeeld, te volgen. De arme lieden staan voor de kens öf emigroe nen, öf thuisblijven om. van honger te sterven. EEN TOCHT DOOR CHINA. De expeditie van den Duitscben. on derzoekingsreiziger Albert Tafel, die nu voor de tweede maal door China trekt, is in het Kukunor-gebied aan groote gevaren blootgesteld geweest. Het schijnt dat die minister-resident van 'dit district, de zoogenaamde am- boon, aan het vijandig optreden der bevolking niet, vreemd is. Nu trekt de geleerde als Kaschgarisch koopman vermomd het land door, en kan ald/us veel gemakkelijker zijne nasporingen doen. Dr. Tafel verwacht een nieuwen bokseropstand; oil het eind© daarvan zou, zoo meient hij, zijn „een ver dea ling vain China in. Japan én eed beetje Engeland/'. 'Overal in het land, tot ver iin Tibet, heeft hij Ja,parische spionnen ontmoet. Zij reizen als kooplui, onder wijzers en boeddhistische monniken, in deze vermomming hebben zij voor al in Tibet succes. Overal wordt on rust gestookt en overal wordt geel te gen wit uitgespeeld. Dat het mannen van ontwikkeling zijn, die zich voor dit spionnenwerk Leenen, kan blijken lui't eien ontmoeting, die dr, Tafel had) met een hunner, die zich voordeed als boeddhistisch monnik, 't Wa.s een Ja- panseh officier, die vloeiend Engels ch sprak en zelfs een weinig Duitsch. BESQHERM ING VAN DEN VREDE. In een Dudltschen kalender leest de „N. Ct.": Alvorens de theorie van den eeuwi gen vrede,algemeen erkend wordt, zul len er nog heel wat eeuwen voorbij gaan. Voorloopi'g te de meest zekere bescherming van den vrede 'tDuitsche rijk, izijn vorsten en 't leger dat door (hen wordt aangevoerd. g.t. KEIZER WILH. II. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN, Cent p©r Regel. Moeweï het volgende «mder do advertenties voorkomt, moet hat niet overgeslagen worden Yoor hen die lijden is het belangrijker dan het belangrijkste nieuws dat heden door de conraut wordt meegedeeld. De Pink Pillen hebben Mej. Hen- riette de Muynck, wonende Groecne- laan, 22. te Rotterdam, geneden van .bloedarmoede, d'e haar ondermijnde. Mej. de Muynck. „Ik verklaar, schrijft zij, dat Ik sedert geruimen tijdi aan bloedarmoe de leed, zoo h'evig, dat ik geheel uit- j geput was, niet de minste kracht meer haden niet wist wat te doen. Ik at niet meer, ik was bleek en iedereen beklaagde mij, dat ik er zoo sleclit .uitzag. Ik had allen moed verloren, want ik had verschillende geneesmiddelen beproefd, die mij wa ren voorgeschreven, en toch bleef ik even ziek. Ik begon te gelooven, dat 'k niet meer genezen zou. Toen gaf men mij den raadNeem Pink Pil len en verschillende andere per.so- •nen herhaalden dien raad. Ik heb Pink Pillen genomen en ben er zeer wel bij gevaren. De Pink Pillen heb- I ben tot uitwerking gehad mij onmid dellijk de eetlust >en mijn verloren gezonde kleur weer te geven. Weldra voelde ik mijne krachten terug kee- ren, en na een korte behandeling was ik op nieuw geheel gezond." Het ïs belangrijk voor de ouders wiet* kinderen door bleekzucht of door bloedarmoede ondermijnd wor den, te weten welk het beste genees middel is om hen te doen nemen. Het beste geneesmiddel is dat hetwelk de talrijkste bewijzen van genezing geeft. Het geneesmiddel dat de talrijkste be wijzen van genezing geeft is de Pink Pillen. Zij zijn dus het beste genees middel, gij kunt ze ook met voordeel (doen gebruiken om riekten te bestrij den, die uit zwakte van het zenuw stelsel voortkomen, alsalgemeen e verzwakking, maagkwalen, rheuma- thiek, neurasthenie, zenuwzwakte, scbeele hoofdpijn, nevralgie, onregel matigheden hij vrouwen. Te weten dat de Pink Pillen deze ziekten genezen is zeer belangrijk voor u en de uwen. Indien gij er aan denkt op het oogenblik dat .dit noo dig is, zult gij vandaag uw tijd niet vermorst hebben door het lezen der advertenties. Prijs /.1.75 de doos. f9.per 6 doo- zen verkrijgbaar hij Snabilité, Stei ger 27, Rotterdam, hoofddepöthiou- der voor Nederland' en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook'echt iverkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. W, PLAATZER VAN DER HULL, Droge rijen, Jansstraat 28, Haarlem. SCHILDERINGEN ONTDEKT. Men schrijft uit Delft In de Nieuwe Kerk alhier zijn, lini de nabijheid van Ihet praalgraf van Wil lem de Zwijger, op enkele van de twaalf daar staande kolommen, schil deringen ontdekt. De vorige weekwas een (metselaar bezig deze kolommen af te bikken, en opnieuw bij fe pleisteren, waarna dan een kwast kalk een wit oppervlak zou aanbrengen'. Do aandacht van dien werkman werd getroffen door een dlonkeren onder grond' en, bij' verder onderzoek, ver toonde ;zich. een blauw vlak. Hij waar schuwde zijn meerderen en de kerk voogdij, die onmiddellijk het oordeel inwon varu den heer J-a.c. L. Schouten, onzen bekenden kunst- en oudheid kenner. - Dien raad volgende, heeft men voor zichtig verder blootgelegd zoodot thans een vrouwenfiguur tamelijk goed zichtbaar Is. Men vermoedt met schil deringen' uit fhiet begin der 14de eeuw te doen te hebben', die; aangebracht werdén bij den bouw van dé toen maals aan St. Ursula gewijde kerk. Zeer waarschijnlijk wordt liet. geacht, 'dat alle twaalf kolommen aldus ver sierd zijn.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6