Verschijnt dagelijks, behalve op Zon° era Feestdagen; NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de OmstrelM F e u 11 e t De Wreker§ 24e Jaargang- No. 7155 ■DINSDAG 23 OCTOBER 1906 HAARLEM'S DAGBLAD ^BOMMEMENTEN IPESS CRBB MAANDEN8 Voor Haarlem 0 0 0 0 1.20 Voor de dorpen in den oratek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem n 0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts*: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administraties Groote Boutstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerijs Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31Faubourg Monfmartre. TWEEDE BLAD. HAARLEMMERMEER. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlemmermeer, op Donder dag 'den 25sten October 1906, des voor- middags te half elf, ten Raadhuize. Te béhamcMen onderwerpen 1. Ingekomen stukken en mededee- limgen 2. Verzoeken van. die doodgravers Toilenaars en Lewis, om te wor den herbenoemd. 3. Begrooting voor 1907. 4. Begrooting Burgerlijk Armbe stuur voor 1907. 5. Subsidie-besluit voor het Armbe stuur voor 1907. 6. Wijziging verordening op de hef fing van den Hoofdelijken Om slag. 7. Ontwerp-faesluit tot betaling uit de onvoorziene uitgaven.. 8. Regeling jaarwedden der Hoof den van Scholen. - 9. Adres van- den Bond van Onder wijzers om verhooging der trak tementen van de onderwijzers. 10. Verzoek van J. C. Gehrels esn de wed. C. A. 'Gehrels, om een steen met ij'zeren 'hek te mogen plaat sen op de koopgraven te Hoofd dorp, 2de klasse, nos. 111 en 112. 11. Réclame van W. Harting, in zake Hondenbelasting. 12. Aanvragen om ontheffing van Hoofdelijken Omslag wegens vertrek uit de gemeente. VRIJZ.-DEMOCR. BOND. In een circulaire van het bestuur van den Vrijzinnig-Democratischen Bond aan de af deelingen worden de ze tot propaganda opgewekt. Inzon derheid meent het de aandacht te moeten vestigen op een voortdurende actie om grondwetsherziening te ver krijgen, ten einde te karnen tot in voering van algemeen kiesrecht en van kiesrecht voor vrouwen. Met ingenomenheid' wordt gecon stateerd, dat de Troonrede van dit jaar, vooral in de financieele en so ciale paragraaf „onmiskenbaar aan geeft, dat de democratische stuwing der vrijz.-democr. partij zich steeds duidelijker doet gevoelen". Reeds gaven zich 34 personen als sprekers bp, en het bestuur hoopt de ze lijst zoo spoedig mogelijk te kun nen aanvullen. SMOKKELHANDEL. Men schrijft umfc Rozendaa'l aan 't Hbld. De smokkelhandel in varkens naar België geschiedt de laatste dagen op groote -schaal. Dagelijks, vooral des nachts, worden geheele wagens langs verschillende wegen in deze omge ving België binnen gevoerd. Tot he den slaagden de smokkelaars er grootendeels in de varkens België veilig binnen te voerendaaraan is echter Zaterdag een eind gekomen. Door de Belgische douaniers werden niet minder dan drie aanhoudingen gedaan", te zamen van 26 varkens, ter wijl mede een paard1 en kar in be slag werd genomen, waarmede een gedeelte hunner vervoerd werd. DE BALLEXPfEDITIE GfEëlNDIGD. Een uit Nederlandsdh-Indië ontvan gen telegram' mieflldt, dat met de zelf besturen van de Balisdhe landschap pen Kloengkoenjg en Bangli nieuwe po litieke 'contract-en zijn gesloten en voor de tot !het igouvernementsgebiedbelhoo- rende landis'dhappen Karang Asem en G'ianjar nieuwie regelingen worden ge troffen Geheel Bali is rustig en de es peditie kan als geëindigd worden be schouwd: (St.-Ct.) De „N. (R. Ot." teekent hierbij "t vol gende aan: ,,Er izuUen m'aar Weinigen geweest zijn, die, toen de grootseh opgezette expeditie haar Bali1 ©cheep ging, ver moeid hebben, dat nog geen landeihal- vé maand later de opperbevelhebber 'zou kunnen seinen, dat de expeditie ais geëindigd kan worden beschouwd. Veel roem is er voor ons leger niet te behalen geweest. Alleen in Badoeng een beetje verzet en een wanhopige lansaanvai, die door onze moderne be wapening geen kans van slagen had. Aan onze zijde (zijn maar weinig ver- liiezen geleden. Hoe- de nieuwé contracten met Ba doeng, Tabanan, Kloengkoeng en Bangli er uitzien, 'zullen wij moeten afwachten. Wiedke nieuwe regelingen voor (Karang Asem en Gianjar noóddg geacht izijn, is 'ons niet bekend; voor izpover wij den toestand hebben kun nen volgen, hebben die leenroerige rijkjes geheel zuiver spel gespeeld. De vraag rijst nu 'echter: zal Bali al dadeüijlk geheel van troepen ontbloot worden? (Hierop kunnen wij op grond van particuliere inlichtingen ontken nend antwoorden. Te TjirnaM zijn •twee compagnieën maroehaussees ge vormd, die naar Bali zullen worden gezonden om daar de eerste maanden een oogje in hét zeil Ite houden. Daar toe Bal weer voortdurend patrouiülee- ren op het program' Staan. Vooral op het inleveren van vuur wapens izJad nog wel de noodige druk moeten geoefend Worden en het zou wel' (kunnen gebeuren', 'dat die twee compagnieën nog heelwat te doen krij gen. lis de onderwerping aan onze ei- schen echter ernstig gemeend, dan zal voor het vruchtbare eiland Bali wel dra een (tijd van welvaart aanbreken. Voor zeker mag men Ihet houden, dat van. het tzeflfbestuur der meerma len genoemde vorsten melt veel meer over zal blijven. In Badoeng en Ta banan zal men door het overlijden der vorsten tevens in de troonsopvolging hebben te voorzien. Voor het Indische leger, dat de laat ste jaren zooveel heeft moeten prestee- ren, is helt een zegen, dat de expeditie naar Bali een zoo snel en gunstig ver loop heeft gehad." PROF. V. D. VLUGT. Men meldt uit Leiden, dat prof. mr. W. van der Vlugt in den laatster) tijd zeer in beterschap toeneemt. EENE GOEDE TIJDING VOOR WIELRIJDERS. Men meldt uit Amsterdam Met ingang van 22 dezer zullen de Hartenstraat, d:e Reestraat en de Woesperstraat weer voor het verkeer met motorrijtuigen en rijwielen wor den opengesteld. GEVAARLIJK. Terwijl dezer dagen een heer en da me uit IJzendijke in een rijtuig van St. Lanreijns huiswaarts keerden, werd ter hoogte van Waterl and- Oudeman plotseling een schot gelost in de richting van het rijtuig*s mor gens vond men in het 'voertuig een kogel. Bij een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat het schot gelost was door Belgische kommiezen, die op surveil lance waren en. halt hadden geroe pen. Dit werd niet gehoord. Onmid dellijk daarop werden vier of vijf re volverschoten geloist. Toen het rij tuig staan bleef, maakten de ambte naren zich bekend en beweerden slechts in de lucht geschoten te heb ben. Op verzoek van den betrokken per soon zal de zaak niet vervolgd wor den. (M. Ct.) DE MOORDAANSLAG TE DELFZIJL. Uit Delfzijl wordt in zake den daar gapleegden moordaanslag nader ge meld Na afloop der instructie is de van doodslag verdachte H. S. onder ge leide van twee marechaussees naar de strafgevangenis te Groningen over gebracht. Het lijk van den verslagene A. Ro- zeboom werd, na te zijn gekist, op last der justitie naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd, voor een te houden sectie-onderzoek. De moordenaar is daar met het lijk van den verslagene geconfron teerd, en vervolgens naar de gevan genis overgebracht. EEN HARDHANDIGE „WEKKER". Vrijdagavond had de 51-jarige los werkman M.de J. te Rotterdam, zich gedurende zijn schafttijd, een oogen- bl;k ter ruste gelegd aan boord van het aan paal 14 in de Rijnhaven lig gend ss. Herendo. Mtusschen waren zijn collega's weder aan het werk ge gaan. De slapende missende wekte de haas deze en wel op zulk een hard handige wijze, dat' hem zijn linker kaak werd1 stukgeslagen. De man is naar het ziekenhuis gebracht. DE SERBIA. Men meldt van Texel': Ter opruiming van d'e wrakken, van het stoomschip Serbia, circuleert er een verzoekschrift onder de visschers. Deze zeilen, tér bekorting van de reis of ook wel wegens den stroom, meer malen door de Zuider Haaks, waar 't wrak van de Serbia ligt, dat hoogst gevaarlijk voor de visschers wordt ge acht. Aan ds. A. E. Boers, te Sleen, is wegens overgang naar het Evang. Luthersche Kerkgenootschap, met 11 November ontslag verleend uilt de Ned'. Herv. Kerk. DE MOORDAANSLAG TE DEN HAAG. Omtrent het misdrijf met doodelij- ken afloop Donderdagavond in een woonwagen aan de Waldorpstraat te 's-Gravenhage gepleegd, wordt o.a. nog het volgende vernomen De 'dader heeft bekend, maar hij doet liet .voorkomen, alsof het ongeval aan onvoorzichtigheid zijnerzijds is te wijten. Hij beweert, dat er van op zet of moedwil geen sprake is. De ver standhouding tusschen hem en. de ver slagen®, die gehuwd was met den man, mat wien hij dien dag verschil lende herbergen had bezocht, was goéd. De aangehoudene gaf tegenover de politie voorts op, dat hij loet wa pen, een groot kaliber ruiterpistool in de hand' 'had genomen, waarom weet hij niet en dat er eensklaps een schot was afgegaan, de getroffen vrouw doodëlijk rakende. De getrof fene 'had1 da volle lading hagel in de borst gekregen. Na de daad was de man weggeloo- pen en had hij, althans volgens zijn zeggen, het wapen bij den wagen weggeworpen. Bij onderzoek is echter gebleken, dat deze bewering niet juist is, want door die politie is het pistool gevonden IN den wagen, waar het verstopt lag in los stroo onder het bed. Ook is onjuist gebleken een an dere bewering van den aangehoudene. Hij had namelijk gezegd, dat het doosje met slaghoedjes, welke op het pistool pasten, altijd onder de kap van den wagen stond, en bij fouillee ring is dit doosje echter in zijn bezit gevonden. De 'andere man, die op het oogemblik van het voorgevallene :n den wagen was, weet omtrent het gebeurde weinig mede te deelen. Hij hoorde een schot, en, zich omkeeren- de, ving ihij dé getroffene, zijne vrouw in de armen op. Andere gen) tuigen dan ide kinderen waren er niet bij, want de vrouw van den dader was boodschappen gaan doen. De dader ds naar het huis van be waring gebracht. CRITIEK OP OORLOG. „De Gelderlander" schrijft, dat in derdaad bij „Het Huisgezin", dat dén naam van het Kamerlid Van Idsinga noemde, persoonsverwisseling in het spél geweest moet zijn. Met de med'edeeling, dat bij de a.s. begrootimgsdebatten van rechts eene zakelijke, niet anti-militaristische re de (het blad sprak nliet van „scherpe") tegen misstanden rn ons leger zal worden gehouden, 'had „De Gelderlan- dre" niet op den heer Van Idsinga bet oog. Het Kamerlid, van wien deze rode te wachten staat, behoort niet tot de fractie, van welke de heer Van Idsin ga deel uitmaakt. Nadere aanduiding van zijn persoonlijkheid acht het in= tusschen voor het oogenblik niet noo- dig. DOOR KOLENDAMP GESTIKT. Te Wageniingem wekte liét Zater dagmorgen verwondeimg, dat de wo ning van mevrouw Molenaar langer dan anders gesloten bleef. Vreezende dat een ongeluk gebeurd was, ging men de politie heden, die het huis opende. Het slaapvertrek van de be woonster bleek door het te ver afslui ten van de vulkachel geheel met kolen damp gevuld'. Zoowel de bejaarde da me als hare dienstbode lagen bewuste loos te bed. Door in allerijl gehaalde geneeskundige hulp mocht men er in slagen bij mevrouw Molenaar de le vensgeesten weder op te wekken. De dienstbode bleek reeds overleden. Een nader, bericht meldt Het zoo ongelukkig door kolendamp om het leven gekomen dienstmeisje G. Looij'en was eerst 14 jaar oud. De oude mevrouw J. C. Molenaar, die het lé ven er heeft afgebracht, is 74 jaar oud. De beide vrouwen sliepen in één.ver trek zonder ramen., terwijl de deur naar de zijkamer, waar de vulkachel stond, opengelaten was. Aangezien de deuren goed' met slo ten en knippen verzekerd waren, kost te het der politie vrij wat moeite aan dien achterkant het 'huis binnen te dringen. DE KAMERVERKIEZING TE LEIDEN. Blijkens een ingezonden stuk in het ,,L. D." heeft jbr. mr. H. Smissaert, die door een 40-tal vrijzinnige kiezers te Leiden was candidaat gesteld voor het lidmaatschap van dé Tweede Ka mer, in een schrijven aan mr. M. C. de Vries van Heyst, aldaar te ken nen gegeven, de candidatuur niet te kunnen aanvaarden. In dat schrijven staat „Inderdaad is, gelijk uit uw schrij ven blijkt, mijn candidatuur door u en de uwen gesteld zonder mijn me deweten, zonder dat met mij vooraf eenig overleg was gepleegd. Maar juist de reden, welke u het nalaten van dit overleg raadzaam deed ach ten (de beslissing der „Vrijzinnige Kïesvereeniging") noopt mij, mij met beschikbaar te stellen. Mijn naam beeft gestaan op de groslijst van die kiesvereeniging, waarvan mijngeest verwanten lid zijn deze1 kiesvereeni- ging heeft in een drukbezochte ver gadering met een belangTijke meer derheid van stemmen den heer Paul gecandideerd. Waar dit zoo is, wensch ik geen candidatuur naast of tegenover de zijne, naast of tegen over de candidatuur dezer liberale kiesvereeniging te aanvaarden, doch ho-op, dat de vrijzinnige kiezers van Leiden zich evenzeer naar de uit spraak der „Vrijzinnige Kiesvereen!- ging" zullen gedragen en hun stem men op den heer Paul zullen uit brengen." DR. KUYPER'S REISVERHAAL. Dr. Kuyper heeft deze week eenige hoogst onaangename dagen door leefd. Gelijk bekend, is de oud-Minister bezig met het schrijven van zijn in drukken over zijn in dit jaar vol brachte groote reis door het Verre Oosten. Om dezen arbeid zooveel mogelijk te vergemakkelijken en om een juis ter overzicht te 'hebben over de, tij dens zijn reis, verzamelde documen ten, had dr. Kuyper al zijn' gegevens zorgvuldig gerangschikt en in enve loppen geborgen. De voor den schrij ver 'zóó gewichtige stukken bevon den zich in zijn werkkamer in zijn woning aan de Kanaalstraat en hij had zijn dienstpersoneel last gegeven, bij de opruiming van die kamer niet te raken aan de enveloppen. Die voorzorgsmaatregel was noo dig, omdat op gezette tij den een man het oud papier, couranten enz., komt weghalen. Toen de oud-Minister nu in het be gin der vorige iweek zijn arbeid wil de voortzetten, kwam hij tot zijn grooten schrik tot de ontdekking, dat al de enveloppen met inhoud waren verdwenen. Natuurlijk werd dadelijk een on derzoek ingesteld. Het lag voor de hand, dat de dienstboden in haar ijver bij het schoonmaken van de ka mer te ver waren gegaandat zij de enveloppen, tegelijk met oud papier en gelezen couranten aan den hier boven genoemden man hadden mede gegeven. Dit bleek dan 'ook zoo te zijn, maar de papieren waren alwéér verkocht aan een ander, een opkooper van diergelijke zaken. Deze laatste verklaarde zich der zekere voorwaarden bereid de behulpzame hand te bieden. Hij had het gekochte bij ander papier ge worpen op een zolder en men stond nu voor de schier hopelooze taak daarin te gaan zoeken naar de ver miste stukken. Met volharding werd deze taak on dernomen. met het gelukkig gevolg, dat 3/4 gedeelte van de documenten te voorschijn werden gebracht. Had de man aanvankelijk geëischt •dat de geheele voorraad van denzol- detr ter waarde van 5 f600 moest worden leeggekocht, hij stelde zich later, toen hij hoorde dat dr. Kuyper belang bij; de -zaak had, met een be looning tevreden, omdat de oud- Minister „van zijn kleur was". EEN SCHENKING. Naar gemeld wordt heeft wijlen de heer C. J. van Nellesteijn, te Amster dam overleden, aan de gemeente Leersum zijn onroerende goederen, onder die gemeente gelegen, ver maakt. Deze goederen hebben een grootte van ruim 20 Hectaren. De schenking is vrij van successierechten, alleen is do gemeente verplicht de graftombe en den grafkelder te onderhouden. HET SPEELHOL IN DE OUDE KEN- NISTEEG TE AMSTERDAM. In de Vrijdagmiddag gehouden straf zitting- van ihet kantongerecht (derde kanton) te Amsterdam werd beham- déld de zaak tegen A. P., oud 24 jaar, van beroep karremverhuurder, en J. K.- oud 31 jaar, van beroep koopman, te zamen houders van het speelhol in de Oude Kenmissteeg no. 5, waarin voor eend gen tijldi door dé politie een inval werd gedaan. K. bekende volmondig zijne schuld'. In de maanden Juli en Augustus gaf hij in de door hem en zijn medie-be- klaagde gebuurde woning gelegenheid tot hazardspel. Dat geschiedde in de achterkamer van liet perceel, waartoe een ieder vrijen toegang had. Meest waren het echter „vaiste jongens". Hij en P. kregen 10 pCt. van de winst. Er werd gespeeld' met dobbel steen en. De winst of 'liét verlies werd bepaald door de toevallige ligging dier steenen. Men won als er twee zessen, twee vijf en, twee drieën, vijf of zes gegooid wer<fj men' verloor .als twee oenen, twee vieren, twee tweeën, een1 of twee te zien waren. Beklaagde wist niet, dat bij niet mocht laten spelen. Vroeger* had; hij eene gelijksoortige inrichting op de Gelderschékade 116, maar eene waar schuwing krete hij nooit van de po litie. P. ontkenldie houder te zijn geweest van het speelhol. Wèl beeft hij mee gespeeld, en is 'door hem de bank ge houden. De woning is niet door hem gehuurd met K. Hij was slechts tegen woordig bij 'het afsluiten van het huur contract. De ambtenaar van het openbaar ministerie betoogde in zijn requisitoir dat de schuld vau beide mannen door de getuigenverklaringen vast staat. Hij wees er op welke schadelijke ge volgen bet dobbelspel beeft, vooral 'n ••de kringen der werklieden, en eischte op grond van art. 56 van het Wetboek van Strafrecht tegen elk der beklaag den 4 dagen hechtenis. Uitspraak 2 November a.s. TWEEDE NATIONAAL CONGRES VOOR ZONDAGSRUST. De Nederlandsche Vereent ging tot bevordering van Zondagsrust (be schermvrouw de Koningin-Moeder) hoopt bij gelegenheid van haar 25- jarig bestaan op Woensdag 24 en Donderdag 25 April een tweede Na tionaal Congres vootr Zondagsrust te houden. Het eerste congres had plaats In 1901 en slaagde uitnemend. Ook nu weer treedt die Koningin als beschermvrouw op. De Prins der Ne derlanden heeft bereidvaardig het eere-voorzitterschap op zich geno men, terwijl de ministers Rink, Van Raalte, Kraus en Veegens het eere lidmaatschap 'van dit congres heb ben aangenomen. Evenals in 1901 zullen ook nu spre kers van naam verschillende onder werpen inleiden, waarna gelegen heid tot debat zal zijn. Tegen betaling van minstens f2.50 kan men lid worden van het Con gres. Men kan zich daartoe nu reeds aanmelden bij den voorzitter van het Congres, dr. S. D. ivan Veen, hoog- Uit (het Engels cb, van HEADON HILL. 34) Hoe dan? Op de dame teeni zaehtan druk uitoefenenbaar overhalen aan baar man te schrijven op de manier, zoo,ais wij wiilien, zonder dat hij verwachten kan ons te ontmoeten. Dit zou mis schien niet moéilijk zijn en ik zal u zeggen waarom. Mijn opinio is, dat deze teedere echtgenoot® ons bezoekt buiten voorkennis van haar heer en meesterwant als 'hij haar plan had •gekend, zou hij de eerste zijn geweest en met reden, om er haar van terug te houden. Maar diesondanks bevalt ook dat plan me maar. half. Dit huis en deze buurt zoudien slecht gekozen zijn voorLaten we de terugkomst van Frayne afwachten. Als hij weer zijn slag misgeslagen heeft, is het tijd om 'de uiterste middelen te gebruiken. Voules stond op, ging naar h,et. ven ster, wierp een blik in de rustige straat, waar slechts enkele voorbij gangers waren ©n enkele gaspitten be gonnen te flikkeren.. Er is niémand in huis dan de oude vrouw en haar dochter, zei hij. Wie, die dezen man met het zachte uiterlijk, correcte manieren en blanke band, die zacht over zijn goedvenzorg- den baard gleed, gezien liad, zou aan zijne bedaarde woorden eenige bijzon dere beteekenis toegekend hebben. En niettemin dbeldeu ze alle op een moord. Dat is juist, zei Bertha. Fayter zou zonder twijfel de zaak met een enkele handgreep klaar spelen. Maar de moeilijkheid zit hem hierin, om weg te komen. Wij hébben hét bloed van Nigel Lukyn noodig, maar wij willen geear onschuldige pensionhoud ster in gevaar brengen, en wéés ver zekerd, dat men „aan den overkant" zou vinden, dat we slecht gewerkt haddien. Neen, laten we voorloopig te vreden wezen met deze onverwachte uitkomst. 'Wij zullen.' volgens het rap port van Frayne handelen. Als hij eT in geslaagd is de „Idalia" in een'soort van drijvende mijn te veranderen, kunnen we die 'dame laten gaan, die we dan.' niet meer noodig hebben, Frayne zal pa.s over een goed uur terug zijn, zei Voules, op zijn horloge ziende. Het zal niet .gemakke lijk zijn haar zoo lang hier te houden. Geweld ligt buiten hét programma, nietwaar Het gelaat van Bertha werd wreed'. - We zullen doen wat noodig is. Als we geweld moeten gebruiken, des te erger voor baar. Een vrouw, die ',n staat is zich aan Lukyn te verbinden, verdient van onzen kant geen mede lijden. Wacht, ik zal haar den tij'd aangenaam doen doorbrengen. Ik zal haar gaan vertellen, wat ons dn deze zaak drijft. Ga mee. Door de sombere gang, gingen ze •naar Marion terug, die ongeduldig been en weer liep. Zij wierp een vragend'en blik op hen, dié niet beantwoord werd. Voules die beleefd voor zijn gezellin d'e deur geopend 'had, sloot haar zorgvuldig en een stoel nemende, zette hij zich in de vorige positie. Deze beweging veroor zaakte de bezoekster een onaangena me gewaarwording. Zet u, bid ik u, vroeg Bertha. We zullen, geloof ik, een kleinen tijdinoo-' dig hebben om onze zaken tot weder- zijdlsehie voldoening af te handelen. Af te handelen vroeg Marion uit de hoogte. Hoe meent ge dat Ik ben niet gewoon mijn woorden in twijfel getrokken te zien. Maar als gij tijd daartoe noodig hebt, kan ik door de stad loopen en straks terugkomen. Neen, zen» Bertha op een toon, die géén twijfel aan haar bedoelingen liet. Ik ben genoodzaakt u te verzoeken hier te wachten. Was hét mogelijk? In het harteener drukke stad, in deze armzalige kleine kamer, op een uur, dat 'alles nog leef de en bezig was, een gevangene te zijn Bespottelijk En toch scheen het zoo. Het gelaat van de eene en de hou ding van den ander zeiden genoeg, dat er geen kans op ontsnapping was. Voor .de eerste maal in haar leven veelde ze vrees. De vrees voor het on- bekendië, dat handen- en knieën aan het trillen brengt. Met het vernuft, dat het „comité" haar had doen uitkiezen om mijlen ver eene zendiing uit te voeren, had Ber tha Rounder dn de ziel van Marion gelezen-. Zé 'begon Ik heb u een kleine geschiedenis te vertellen, mistress Lukyn, o, ver geef me, ik wil zeggen mistress Ar my ta ge. Een op alle punten1 even be langrijke geschiedenis als die gij ons wel hebt willen meedeel en. Het spreekt van zelf, dat ik daarmee noch uw echtgenoot, noch den héld van mijn verhaal in mengen wil. Ik neem die reservé aan, zeddo Marion. Maar ilc doe u opmerken, dat het mijn doel was om wel degelijk in uw zaken gemengd te worden. Met een kleine, spottende hoofdbe weging begon Bertha liét is ongeveer fiweé jaar gele den, dat een Engelsohman van goede familie, maar met tamelijk verwarde geldzaken, besloot naar Amerika te gaan, om te beproeven daar op snelle wijze een dier kolossale fortuinen te veroveren-, waarover d© wereld ver baasd staat. Maar liét, ontbrak hem aan alle eigenschappen, noodig om daarin té slagen. In minder dan zes maanden was h t kapitaal, dat hij zijn moeder af getroggeld hadi, in dwaze dingen ver smolten, en al wat hij mu had om van te leven, was een zeer bescheiden, toe lage-, die hem geregeld uit Engeland gezonden werd. „Nu, onze man-, die een menigte kostbare ondeugden bezat, waaraan hij met alle geweid voldoen wilde, zocht een middel meer in overeen stemming met zijncapaciteiten, dan eenvoudig ien hard werken, om zijne inkomsten te vermeerdemi. ,Er bestaan ten onzent een groot aantal geheime genootschappen, door de arbeiders georganiseerd1 om de ti rannie van 'het kapitaal te niet te-doen. Een 'dier genootschappen, sterk en gc-ed gedisciplineerd, bestuurd door mannen vol toewijding en nauwgezet heid, was op weg om mooie overwin ningen te behalen, om hij dén dag meer zijn macht, te doen géiden. Meer dan één geldkoning zou een schat ge geven hebben om dén onzichtbaren te genstander van zijn fraaie specula ties te kennen, die slag op slag zijn rekening in de war stuurde. De me neer met de slechte geldmiddelen kreeg dien staat van zaken in den neus. Wat bedacht hij I-Ieel eenvou dig zich aan diat genootschap aan te sluiten, om er al de geheimen van leer en kennen, en ze dan voor goeden prijs te verkoop-en aan hen, die er be lang hij hadden. „Hij was een verrader, .een schurk, de laatste dier ellendelingen. geen domkop. Met een duivélsche handig heid wist ihij zijn rol to spelen, te goe der trouw zijn mede-hondigenooton te bedriegen, van hun geheimen te leven en langen tijd buiten vermoeden te blijven. Maar daar zijn roekeloosheid met zijn succès klom, voldeden hem de zoo behaalde winsten niet; niet tevreden met voor grof geld wezenlij ke daadzaken.' té verkoopeu, besloot bij nog beter prijs té maken voor 'denkbeeldige dingen. Na medneedige en verrader geweest te zijn, werd hij valsohe getuige. Een der meest eer biedwaardige leden van het genoot schap, bediende in een machtige trust, wiens onverbiddelijke controle menige reusachtige stemmen-omkooperij aau den dag had gebracht, deze ferme, in telligente, arbeidzame man zag zich plotseling beschuldigd van frauduleu ze handelingen, voor de rechtbank ge sleept en op valsche getuigenissen tot deportatie veroordeeld. Zijn. oude moe der stierf van verdriet. Zijne kinderen werden aan de publieke weldaddghé* d overgegeven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5