Verschijnt dagelijks, behalve @p Zon- ©n Feestdagen, NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. OM ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 24e Jaargang, No. 7156 WOENSDAG 24 OCTOBER 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 1.20 1.30 1.65 OJ02.J4 0.37 H - 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VER.TENTIÈN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publlcité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 24 OCTOBER. Statenzaal: Vergadering van den "Gemeenteraad;, 10 uur. Ger. Weeshuis (KI. Heiligland)Ten toonstelling ontwerpen van de prijs vraag, 24 uur. Cafézaal Die Kroon: Wiener Damen Orchestra: Muziekuitvoeringen 46 uur en 8 uur. Teyler's Museum: Tentoonstelling Rhot o gr avurenenz. IJmiuiden („De Kleine Willem Ba- Tendiz")) Diaizar Kerkgebouw. ccccxnr. DE VEILIGHEID IN ONZEN HOUT. Onlangs hebben we in deze courant een bericht geplaatst, dat .een -jong- miensdh, die 's avonds na donker /met izijn meisje iep een bankje in den Hout jzat er geritsel Koorde, waaruit hij af leidde, dat er iemand in de nabijheid /rondzwierf, blijkbaar aneit niet te beste bedoelingen. Verder kwam 'het niet en het paartje wianidellde veiligheidshalve den Hout .maar weer uit. Daar (had den ize gelijk in. 't Was nóg verstan diger geweest, wanneer ze in den herfst ima/ar liever heeiemaal niet na donker in den Hoult gekomen waren. En 'gisterenavond moet een jong- (mensclh, dajt oim een uur of tien met eijm meisje ap het Werkmianspad wan delde, (ziïjïïi aangehouden door drie ke rels, die om geld vroegen. Hij gaf hun, zoo luidt het bericht, elk een gulden, waarmee .ze tzich uit de voeten maak ten. Onze redactie (had aan 't bericht een vermaning toegevoegd, om dan ook nliet 's av onds zo o laat in den Hout te igaan wandelen. Als jongelui stille pa den willen betreden, dan is de Wil- heUminastraat veiliger. Intussdhen is hét natuurlijk vol strekt nd'et 'in Iden haak, dat mien niet (ongehinderd door den Hout kan gaan. >A1 kunnen we in den regel het don kerste van t Bosch: ontgaan door of den Binnenweg of den Wagenweg te volgen, wanneer iemand omdat hij haast heeft dwars door den Hout steekt, behoort hij geen overlast te on dervinden. 't Schijnt dat af en toe al lerlei tuig den Hont voor een geschikt operaiieveld 'houdt. Meermalen is er van aanranding van alleen wandelen de dames gehoord. Een jaar of wat ge lleden is een kloek jongmensch, met merg in de knokken, toen hij van de kermis kwam en naar Heemstede te rugkeerde, onverhoeds door drie man 'besprongen, die hem hebben genood zaakt, zijn geld af te geven. Zulke dingen gebeuren naar het schijnt bij buien. Er is zeker af en toe een boef los, die deze manier van die verij ails speoi'a/liteit gekozen heeft en ons bosch onveilig maakt, 'totdat hi] voor een an/der-en diefstal achter de tralies raakt en aoio -voor een tijdlang opgeborgen is. Maar -wêT merkwaar dig is het, dat nagenoeg nooit zoo'n Koutzwerver door 'de politie gepakt, veel minder op heet er daad betrapt wordt. (En zoo kotaen we dan ook van zelf tolt de vraag, hoe /het eigenlijk wel ge tafeld is met de surveillance in den Hou/t. In theorie moest de Hout eigen lijk wonderwel bewaakt wezen, daar drie soorten van politiemannen er tnin of meer voor aangewezen zijn: vooreerst de plantsoenwachters, dan de' Haardemscihe politie en ten slotte de Heemsteed-scfhe politie. Maar hoe is de werkelijkheid! Dat de plantsoenwachters dn den zomer 's avonds te tien uur en in den iwinter te zes uur of vroeger naar huis gaan en geen nacht dienst verrichten, aoodat zij bij' de be waking van den Hout 's avonds laat bf Is nachts niet meetellen. Dat de Haarlemsche politie er waakt met het laantal van twee, izegge twee agenten, van het hulpbureau -aan de Groote Houtpoort, die 's zomers in politiek loop en om de jongens te verschalken, die ap hun beurt de vogels trachten te Verschalken en 's winters in uniform: Dit bewakingsleger is evenwel in den winter soms niet present, omdat de (manschappen moeten invallen voor anderen, die ziek zijn of omdat er een speciale bewaking in 'de stad no o dig is. Nu zijn er wel agenten vierde klasse, die in tijd van nood opgeroe pen worden, maar hun maximum van twaalf wordt, naar 't schijnt, nooit bereiki: En wat de twee agenten betreft die den Hout bewaken, -zelfs wanneer ze e-r zijn, zijn tze er nog niet altijd. Dit raadsel vereischt opheldering. De. ®aak is, dat zij' anderhalf uur in den Hout loopen en dan een halfuur gaan -rusten aan de Houtpoort, zoodat -er op sommige ©ogenblikken maar één in den Hout aanwezig is. 'Rest de Heemsteedsche politie, die naar ik gehoord heb, 's nachts weinig of niet in den Hout Boomt, waarschijn lijk oimdiat zij er geen gelegenheid voor heeft sn al werk genoeg om met een paar man ide uitgebreide gemeente te bewaken. iSumim/a summarum -is de Hout in den winter dikwijls in f geheel niet bewaakt! Een plezierig 'denkbeeld is dat niet. ■Al-leen raag het tot -stro'ost verstrek ken aan menschen, idle -er 's avonds laiat noodzakelijk langs moeiten', dat tot dusver van een gevaar-lijk optreden op denJBinnenweg of Wagenweg niet •gehoord is. /Zóó brutaal' zijn Ze dus -dus nolg niet, Idaf ze ziclh op de heir baan aan straatroof Wagen. In 't bij- izonder hebben ze '-t Voorzien op jonge paartjes, van wie ize wel kunnen den ken, dat igee-n verzet te wacihten i:s, •omi'daJt 'de 'jongeling, als hij aan .zelf verdediging denken mocht, weerhou den rwor.dt door de angstige gezellin', Idae hem smeekt om maar te geven en /geen ona-angenaamlheden te maken. Wat wonder, dat Adonis de beurs trekt iep ide rol van geschoren schaap speelt. oim Dulcinea, te believen. Maar ik zeg nog eens: wat doen ze ,ei'? Al zondert Ide liefde iztch gaarne iaf, ze kan die eigenschap ook overdrijven en om 'het maar ronduit te zeggen, be boer, t een fatsoenlijk meisje niet meer 's avonlds laat in de stille paadjes van den Hout tehuis. Er is alle kans, dat do rakkers die op deze slachtoffers Qoeren, van zelf ruilt den Hout zullen trekTceh" als dezen er niet meer komen. Waarom zouden -ze blijven, ais er geen werk meer aan den winkel is? -Dit -is een gemoedelijke oplossing, die ik voor mij heelwa-t aangenamer vinden zou, dan het bewandelen van den zoogenaamden officieelen weg. bestaande in he-t vragen van meer af doende bewaking. Zeker, die is ge makkelijk genoeg. De gemeente neemt er eenvoudig tien mannetjes bij en de zaak is gezond. Ongezond evenwel voor -de .gemeentekas, 'die dan alweer tienmaal- zeshonderd vijftig o-f zeven honderd gulden 's 'jaars moet ver schaffen, plus de nooidige uniform stukken. Beginnen we eenmaal aan uitbreiding van het politiekorps, dan kunnen er ook wel wat mannetjes ge bruikt worden voor den noordkant van de -stad, die naar ik hoor, ook niet zoo heel -schitterend bewaakt kan Worden. Kortom-, in een oogwenk loopt het geval -i-n de duizenden. Liever dan heen te sturen n-aar uit breiding' van ons politiekorps, moeten we maar zien voort te tobben tot den gezegenden tijid, waarop de Staats- •comimissie, die -te londerzoeken heeft de veihoudl-ng van de groote gemeen ten tot het Rijk, zal hébben onder zocht -en de Regeering een eind kan maken (kan, zeg ik, want of ze het doen zal is de vraag) aan den merk waardig en toestand, dat een deel van ons politiekorps gebruikt wordt voot werk -ten dienste van de justitie en een anlder deel aangenaam bezig gehou den wordt met het uitvoeren van Rijkswetten, terwijl alles betaald wordt -door -don gemeentelijken belas tingbetaler. De onderscheiding i-s ver- eerend, maar kostbaar. Als wij1 onze penningen naar 't Pand brengen, héb ben w,e liever, dat ze eenig en alleen voor gemeentelijke belangen worden besteed. Of is er misschien nog wat anders aan te dóen en zou de Haarlemsche politie met de Heemsteedsche een soort van -of- en defensief verbond kunnen aangaan, -om den Hout eens aian een meer speciale bewaking te -onderwerpen? Een handvol men schen kunnen, als het maar verstan dig verdeeld en geregeld wordt, goed werk doen. In den uitgebreidèn Aer- d-enhout, -waar tegenwoordig Bentveld en Koeduin nog bijgekomen zijn, is -de (heele bewaking in handen van den bekenden veldwachter 'Simits -en twee nachtwakers, maar ik geloof niet, dat .er veel onheilen kunnen worden aan gericht, /zonder dat er -minstens een van de drie in de buurt is, die de ka meraden met 'f politiefluitje 'op staan- den voet cum hulp sommeert. Als dit ide -jlongelui, die zich tot dus ver getrokken gevoelden naar -de pa den van -den Hout, er toe brengen mocht 'om voortaan hun heil te zoe ken in den Aerdenbout, dan hébben ze mijn bedoeling -al heel verkeerd be grepen. Tntusschen (is 't mogelijk, dat de Heemsteeidsdhe politie zich beleefd, maar beslist op 't Stuk van de surveil lance in -den Hout laat verontschuldi gen, -op grond dat ze /ad genoeg te doen heeft, olm den eigen inboorlingen een rustigen macht on -ongeistoord-en slaap te waarborgen. Voor dat géval heb ik nog een ander imi'ddei aan de hand. De twee -politiemannen gaan zich, wanneer ze inderdaad 'op een avond nn den Hout zullen zijn, vermommen. De een trekt een grijs pakje aan, zet een stroohoed'je op, laat zich extra scheren en vervangt de tabakspruim door een sigaartje, beter -nog door een cigaret. 't Is waar, zoio'n ding riekt niet lek ker, maar je moet Wat voor 't vale -oveoh-elbben. De /ander, natuurlijk de kleinste van 'de twee, mot niet é.1 te groote voeten, offert voor dien nacht absoluut de tabakspruim op, tooit zich mot een dameshoed, zoo mogelijk met een v oil et/je, om de ruwe mannenwan- gen -te verbergen, trekt een japon aan en fungeert voor dame. De lezer r-aadit de rest. Wanneer het paar gearmd op het Werkmanspad slentert en ide kerels, die iden Hout on veilig maken komen uit de struiken gesprongen om geld te eischen, dan speélf zich bliksemsnel het drama af. In een ,oogenblik klikken hun de brace letjes om de po-lsen, een paar tikken met de gummistok nopen tot gehoor zaamheid ,en tien minuten later zijn de booswichten /aan 't hulpbureau Houtpoort afgeleverd, waar na- de -agen ten zich weer verkleeden en een ferme, verscbe pruim van echte negrohead achter Ide ki-ezen duwen, die ik hun na 't gedane werk van harte gun. J. C. P. Handboeien. DE NIEUWE RIJKSDOEMA. In een gesprek met een medewerker v-an het „Nowoje Wremja" beeft de Russische minister-president Stolypin met nadruk gezegd, dat de Rijksdioe- ma, gelijk -aangekondigd: is, den 4den Maart 1907 zal bijeenkomen. Als de kieswet -door den Sen-aat onderzocht is staat niets meer aan de voorbereiding der verkiezingen in den w-eg. Het be sluit betreffende'de gelijke rechten- voor d-e plattelandsbevolking zou, meende de minister, de gemoederen tot rust brengen, en de menschen de overtuiging geven, dat de regeering oprecbtelijk voornemens is, het pro gram, dat zij bekend heeft gemaakt, te verwezenlijken. Overigens zou de re- geering zich evenmin door het reactio naire Verbond der Russische mannen •als door eienige andere partij op sleep touw laten nemen. De minister-president heeft voorts de gouverneurs bij rondschrijven aan gespoord, maatregelen te nemen, om spoedig de opstelling der kiezerslijsten voor die Rijksdo-ema te voltooien. Op z'n laatst moeten deze lijsten den 3en Dec. bekend gemaakt worden aan de grondbezitters en de bewoners der steden', met uitzondering van die ste den-, welke bijzondere afgevaardigden naar de Doema zenden. Intusschen heeft het Verbond der Russische mannen nog -eens eau adres tot den Keizer gericht, om dezen te verzoeken 'eten nieuwe kieswet ,,in na- tionalen geest" u-it te vaardigen, dat wil zeggen een kieswet waarbij de jo den niet tot liet kiesrecht toegelaten worden, en aan de Doema slechts het recht te geven over wetsontwerpen te beraadslagen. DE REVOLUTIONAIREN AAN DEN ARBEID. Twee onbekenden, -de één met een bom, de -ander met een revolver, zijn binnengedrongen in de bureaux van de constitutioneel democratische cou rant „Rjetsj". Zij dwongen de aanwe zigen de handen in de lucht te steken, en terwijl zij beweerden, dat de ka- detten niets deden d-an wauwelen, ter wijl bet volk honger leed, eischten zij de sleutels van de kas. Met vijftig roebel als buit trokken zij af. Te Wloclawek werd' door terroris ten een aanval gedaan op een post- rijtuig. De vier soldaten, die het rij tuig bewaakten, werden doodgescho ten hierop werd het rijtuig leegge plunderd. De daders ontkwamen. STöSSEL'S KLACHT. De Londen/scli-e „Standard" publi ceert een telegram van haai* Peters burg,schen correspondent, dtie een lang onderhoud heeft gehad' m-et generaal Stössel. D-e groote man zag er oud uit en -is mank. De generaal verklaarde, dat hij tot dusver, schriftelijk noch mondeling, hadi -geantwoord op ide talrijke aan vallen zijner vijanden in de bladen, maar zou aandringen op een openba re berechting, waarbij ih-ij twee hon derd getuigen a décharge zou dagvaar- iden. Stössel verhaalde nog eens breed voerig de verdlédi-ging van Port Ar thur en ontkendie, dat er n'og overvloe dig voorraad aanwezig was gebleken-, die trouwens- door de Russische ma rine was verheimelijkt. De oorzaak van de overgave van Port Arthur was niet eigenlijk capitu latie, maar clé bestorming door de Ja panners. Hadden dezen geweten, dat Port Arthur volslagen weerloos was geworden door burn bestorming v-an den berg van 103 Meter, dan zouden zij zeker geweigerd hebben over een eervolle capitulatie te onderhandelen. Er bestaat nog geen betrouwbaar re laas over bet beleg van Port Arthur, maar de kapiteins Swarz en Roma- nofsk zijn er mee bezig. Het is evenwel de vraag, of dit werk in tweo deeien eerlang zal verschijnen, want, klaagde Stössel, er bestaat oogenscbijnlij-k geen vraag naar de waarheid. Aan de „Daily Telegraph" -wordt nog uit Tokio bericht, dlat graaf Okoema aan de -leden van den Du-ftschen Rijksdag, -die thans op een studiereis in Japan zijn, heeft verklaard, dat ge neraal Stössel te Port Arthur al het- gene 'had gedaan, w-at hij bad kunnen dom, dat hij -zich eien bekwaam veld heer had betoomd en dat de overgave der vesting volkomen- te rechtvaardi gen was geweiest. Uit andere Landen. DE KABINETS-CRISIS IN FRANKRIJK. Blijkens een telegram in ons vorig nummer is aan den heer Clemenceau de opdracht gegeven een nieuw kabi net te vormen. Binnen een- dag of vier hoopt de kahine/tsformeerder gereed te komen. Ook za-1 hij spreken met Mil- l-eranid, uit het kabinet Waldeck Rous seau. Het schijnt wel zeker, dat de heer Bourgeois zich niet beschikbaar zal stellen -om het beheer, van het departe ment van buiten! andsche zaken verder te voer-en. Hij 'heeft althans aan een vriend verklaard: „Ik heb indertijd de portefeuille van buiten!andsche zaken aanvaard, om dat de Marokkaansch© quaestie mij dit tot plicht stelde. Deze arbeid is be ëindigd. De buitenlandsch© toestand' *'s minder -gespannen. Ik wenscli daar om, evenals Samen, wat rust te ne men." DE „LUTIN". De „Lutin" ligt nog altijd onder water in het zand. Voorloopig zal het niet mogelijk zijn-de lijken van de be manning naar boven te halen. Minister Thomson is naar P-arijs te ruggekeerd. Men waardeert het in hoo- ge mate, dat de minister van marine, vóór hij terugkeerde, bij Bizerta met een onderzeesche boot een tocht onder water gemaakt heeft. Omtrent dezen tocht wordt nader neig gemeld De minister en de chef v-an zijn ka binet -gi/ngèn met admiraal Barnaud aan boord van -de onderzeeboot „Kor- rtgan". Nadat -de boot tot op de plaats der ramp was gestoomd, met het ge» heele gezelschap op het dek, zag men den minister en de overige heerenéén voor één in den buik van het zwarte monster verdwijnen. Het deksel schoof dicht en de „Korrtgan" verdween in de golven. Langzaam voer zij om het verzwolgen' vaartuig en het. moet een griezelig schouwspel zijn geweest, die vreeselijke vemieliugswerktuigeu als groote spookvdsschen dn de diepte te ziens, waarvan het eene, levend en sterk bet lijk van den- verslagen vijand kwam bezoeken. Na vijftig minuten verscheen de boot weder aan de oppervlakte. Men beweert, dat bevonden is, dat de bal- lastkleppen der „Lutin" openstonden. EEN ORKAAN OP CUBA: Uit nadere berichten blijkt, dat de cycloon, die Cuba teisterde, bijzonder hevig is geweest. Niet minder dan 110 menschen, waaronder 16 buitenlan ders, zijn daardoor omgekomen. De Ame-rik aansche oorlogsschepen die op de reede bij Havana lagen, hebben al le 'biet geweld van den storm zonder groote schade weerstaan, behalve <le kruiser „Brooklyn", die, zooals reedls gemeld is, op het strand werd gewor pen. Meer dan 1000 legertenten zijn door den -storm vernieldvele huizen stort ten i-n, van anderen werd. het dak weg genomen. D-e materieele schade is ont zettend groot. Ook verschillende sche pen werden sterk gehavend. De ver liezen aan levens en goederen zouden nog belangrijk grooter zijn geweest, alls niet de telegraaf, nog sneller dan die storm, gewaarschuwd' had. Toch zijn de -gevolgen al ernstig genoeg. In Havana staat het verkeer geheel stil. De spoör wegverbindingen met liet binnenlandl zijn ook verbroken. In Pi- nar del Rio is een windsnelheid van 120 mijten per uur geconstateerd. De soldaten -van het Golmubiakamp waren-, toen het 'bericht van den -nade renden storm werd geseind, aanboord der schepen -gegaan. Dat daardoor tal van tevens behou den zijn, die anders stellig verloren zouden gegaan zijn, blijkt wel uit de enorme verwoesting, onder die tenten aangericht. In Havana, waar kerktorens en bui zen instortten, ontstond een onbe schrijfelijke -paniek. Uit latere berichten' blijkt, dat de „Brooklyn" weer vlot is gekomen; voor zoover voorloopig is na te gaan, bleef het schip onbeschadigd. De Ame- riikaanscbe soldaten zijn in Havana terstond aan 'het reddingswerk geto gen. Ook uit Florida konten mededeelin- gen van groote stormschade. Van het stoomschip „Peerless" werden 30 pas sagiers over boord geslingerd. Allen verdronken. De „St. Suril" teedi ern stig 'averij. V-an die 100 personen aan boord kwamen er 35 om. DE ROOVER-KAPITEIN VAN KöPENICK. Maandag werd! uilt Berlijn aan- de „Etoile Beige" -gesdihdi, dat dr. Lan- gerhans, burgemeester van Köpenick, zijne ontslagaanvrage heeft .terugge nomen. Tevens werd' aan dat blad gemeld, ö-at een zekere Rung, le-eraa.r in de handelswetenschappen té Pirmasen-s, -is ge van-gen genomen, daar men in hem den pseudo-kapitein van Köpe- hïok m-eent te -hebben gevonden-. Hij beantwoordt -geheel aan het verspreide signalement, terwijl ook zijn hand- schaaft me't d'at van den valschen ka pitein overeenkomt. Rung is voordat hij zich aan bet on derwijs wijdde, in militairen dienst geweest, en heeft het daarin tot -den graad van wachtmeester gebracht. ORGELBESPELING in de G-roote of St. Bavokerk te Haar lem op Donderdag 25 Oct. 1906, des namiddags van 23 uur, door den heer W. Ezermian. Programma No. 1. Preludium en- Fuga, J. S. Bach. No. 2. Ohoral-Andlante, J. G. Bas- tiaans. No. 3. Sonate op. 11, L. Neuhoff. a. Allegro. b. Andante. c. Allegro con brio. No. 4. Vorspiel Zu P-arsifal, Richard Wagner. No. 5. Aria uit „Elias", Mendels sohn, Aanbesteding. Door de H. IJ. S. M. werd aanbe steed Bestek 1074. De levering van staf ijzer (vloei-ijzer als 33,854 K.G. rond-, 6703 K.G. vierkant-, en 113,678 K.G. platïjzer, ten -behoeve der Centrale Werkplaats te Haarlem. Ingekomen 4 biljetten, waarvan 2 een vermelding inhielden met de be staande lange leveringstermijnen der Wolzwerken van- -pi. m. 16 we ken, niet te kunnen inschrijven. Min ste E. S. de Jonge, Rotterdam, f9.241/2 peer 100 K.G. Akte-ex. Vrije en Orde oefe ningen Gymnastiek. Haarlem, 22 Oct. Geslaagd de hee- ren J. T. P. Kalkman, HaarlemF. Kromhout, id. C. Kikkert, HelderJ. Loogman, BeverwijkJ. H. Klant, Hoorn, en de dames C. Blad, Haar lem J. A. Hos, id.J. W. Ie Fetovre, Amsterdam; C. Heut, id., en G. Ak kerman, Alkmaar. Een loffelijke daad. Met groote waardeertng zij ver meld, dat Z. D. II. A. J. Calllter, Bis schop van Haarlem, een gift aan het A. N. V. heeft toegezegd van /150. met -de bedoeling, dat de rente zal dienst doen als jaarlijksche bij drage. (NeerLandia). In beslagneniin g 1 ij k. Maandagnaimaddag is op last der ■justitie door den hoofdinspecteur van politie- Nolthenius in beslag 'genomen en per brancard naar -het St. El'isa- beths-Gasttouis overgebracht om ge rechtelijk te worden gesc-houwd, het lijk van mejuffrouw -K„ die zon der 'geneeskundige hulp, 1.1. Vrij dag in hare woning plotseling is over leden. Eenige dagen te voren was op haar naam eene 'levensverzekering ge sloten bij de Rotterdamséhe Voor schotbank, waaxwoor zij geneeskundig was onderzocht en gezond 'bevonden. Nader vernénren wij, dat de lijk- .schouwintg /niets bijzonders heeft op geleverd, zoodat de Justitie machti ging tot beg,raven heeft gegeven-. Een m O' o i e k o o p. Morgen houdt de Raad een geheime vergadering. Waarover weten- wé niet. En als we 't wisten, ver-telden we 't niet, want dat kon wel eens op hangen uitloo- pen I Maar er naar raden mogen we wel. Geen enkel artikel in 't strafwetboek, dat dat verbiedt. Kan het misschien wezen over het hu/is van juffrouw De Haan-, in dé Kruisstraat Als clle gemeente dat kocht, zou ze een goeden koop (kunnen doen-. Er rusten een paar servituten, op, die do gemeönt-e niet hinderen (o.a. dlat er geen winkels van -gemaakt mogen worden), maar die toch den prijs drukken. En w-at een huis Negentien meters -breed1 het eene, zeven meters het andere, een frontbreedte dus van 26 Mieter, eeln prachtige vestibule, groo te, hooge vertrekken, en een tuin er bij, die achter een reeks v-an aangren zende perceelen -heenloopt. Op vier Me ter na is het geheel 2600 Meter groot. In geen jaren komt misschien de ge legenheid terug om voor een beschei den prijs zoo'n perceel m-idlden in dé stad te koopen. Laat de -gemeente, die in de laatste jaren al zooveel vogels ov-er 't touw liet viiiegen, het Klooster, Oosterhout, hef hoekhuis Barteljorissrtraat Groote Markt Oostzijde, dezen keer nu eens durven en een gebo-uw koopen, dat zij voor haar administratie altijd ge bruiken kan en- waarvan zeker lieele stukken tuin -goed te verkoopen zijn. STUDENTENGRAP. Een onzer lezers schrijft Naar aanleiding van uw onderhou dend artikel van enkel© dagen gele den, over studentenstreken hande lend, -herinner ik mij. iets dergelijks, dat voor eenigé jaren te Utrecht is voorgevallen. Een, orn zijn welwillendheid, be kend hoogleer aar in de Wijsbegeerte, sedert reeds afgetreden, had eens tot zijne studenten gezegd: „Heeren, als ik u helpen kan, ben 'ik nacht en dag tot uw beschikking Kort daarna wordt er in het holle van den nacht gescheld aan de wo ning van den professor, die het raam opschuift, naar buiten 'kijkt, en eeni ge studenten ziende, vraag,t wat de heeren verlangen. De minst beschroomde neemt het woord„Professor, we hebben hier een duistere plaats in Aristoteles.: Kunt u ons die ook even verklaren De ProfessorMaar heeren I Welk een ongelegen tijd om daarmee aan te komen. De student, naïefProfessor heeft toch gezegd, dat hij dag en nacht tot onze beschikking was Tableau NED. R. KiATH. VOLKSBOND. Men schrijft ons: Gisterenavond vergaderde -de afd. Haarlem van ho-vengenoemden Bond in haar gebouw St. B-avo. De voorzitter, de heer Guskens, opende dezelve en heette de talrijk op gekomen 'leden hartelijik- welkom-, waarna hij met eenige toepasselijke woorden een 24tal nieuwe leden in stalleerde. (Hierna deed spreker de volgende m-e- deelingen: le. dait door de Liefdebeurs aan de wed. v. d. Veldt was uitgekeerd; f 30.25; dat d-e jaarfeesten -zullen plaats hebben op 28 Oct., 4, 6 en 11 Nov. a.s.; dat -op 29 Oct. een -groote propagauda- vergadering zal gehouden worden van de Katholieke -Soc. Actie, waar als sprekers -zullen optreden de heeren mr. Aalberse hit Leiden en Engels. Wanneer -de toeloop te groot -mocht wezen aal er een tweede vergadering worden belegd. Ten slotte werd mee gedeeld, dat er in d© zaal een lijst ter teekening ligt tot het verkrijgen van afschaffing der 3e herhalingsoefenin gen. Alsira werd het woord gegeven aan den spreker v-an -dien avond, de Zeer- Eerw. -Heer Rortekaas, Pastoor van St. J-an, die op een boeiende en soms humoristische wijze ihet onderwerp be handelde: „Het drankgebruik en het drankmisbruik." De-ze -prachtige rede, die meerma len door applaus en ook door een har- telijken lach werd onderbroken, be wees, dat de woorden van den Eerw. pastoor inidiruk hadden gemaakt op de grootertaJrijike opkomst der leden.- De voorzitter was dan ook de tolk der aanwezigen, toen hij den geachten spreker met eenige hartelijke woor den bedankte en hem een tot weer ziens toeriep. Hierna werden nog eerrige huishou delijke 'zaken behandeld, waarna de vergadering werd gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1