Uit de Omstf®feea Weerbericht. MEDEDEEIJNGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorni. 10.50 uur). De Bildt, 25 October. Hoogste barometerstand 777.6 m.M. te Haparanda {Oostkust Zweden); laagste 763.9 m.'M. te Nice (Zuidkust Frankrijk). Verwachting ifeot den avond van 26 October: Wind: zwakke wind. Gesteldheid van de lucht: nevelig, weinig of geen regen. Temperatuur: weinig verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. gang. Vorige stand te 2 uur 766 m.M. Barometers en Thermometers Ruime 'keuze. Prima afwerking. JOH. iM. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Thermometerstand te Haarlem. Donderdag 25 October Hoogste gisteren .F. 55° Laagste heden nacht F. 49o Hoogste heden tot 2 uur F. 53» Aanbesteding: Plaatsten wij Woensdag in 't kort den uitslag van de aanbesteding be treffende een landhuis (burgemeesters woning) te Halfweg; op verzoek van belanghebbenden nemen wij thans den .vol ledigen uitslag op. Ingeschreven werd als volgt: J. Miune Zn.. f 20800; A. Bijland, 19990; C. Cornelissen, f 19400; H. Schornagel. 19195; W. de Graaf, 18830; Gebr. v. Gelder, 18816; B. Zuithof, 18645; M. v. 't Wout, f 18160; N. Braakenburg, 18000; H. A. de Graaf, 17990; W. 'Comelis, 17900; J. Schuddeboom, f 17971; P. Rinks, 1 17685; L. Verzijlberg, f 17875; M. Smink, 17793; J. v. Vange, f 17640; H. London, f 17610; J. Kaub, 16750. Di ef stal. In den afgeloopen nacht zijn van de in aanbouwzijnde buizen op het ter rein bet „Lakenkoopersgilde" tus schen den Raamsingel .en den Koning inneweg. een aantal zinken afvoerpij pen ontvreemd, ten nadeele van den aannemer Nederkoom. Op bet d'rietaL De Kerkelijke Kiesvereeniging Ge-' loof en Liefde te Den Haag heeft uit bet bestaande drietal predikanten voor de 14de predik amtsplaats aldaar tot candidaat gesteld ds. A. J. de Sop- per, te Velsen. Het drietal bestaat uit de heeren ds. A. J. Montijn, te Haarlem, ds. H. J. Rooseboom, te Delft, en ds. A. J. de Sopper, te Velsen. De verkiezing heeft hedenavond te 7 uur in de Groote Kerk aldaar plaats. Uit de Rechtszaal KONIJNENDIEFSTAL. Een gewezen agent van politie te Zaandam, H. Swart, stond terecht, wegens diefstal van vier konijnen, ten nadeele van den landbouwer Korssen alhier. De beklaagde boorde een gevange nisstraf van vijf maanden tegen zich eis chen. De amtshalve toegevoegde verdedi ger, Mr. J. H. Tbiel, had niet veel ce zeggen. MISHANDELING. Er stonden verschillende personen terecht wegens mishandeling. Ndc. Opdam te Lisse was gedagvaard cmdat hij op 17 Augustus zijn dorps genoot G. Augustinus heeft geslagen en geschopt. Het O. M. eischte een geldboete van 10 gulden, subsidiair 10 dagen hech tenis, in aanmerking nemende, dat Nicolaas nog nimmer te voren ver oordeeld is geworden. Minder mild was het O. M. tegen over den Haarlemschen jongeling Bart. Bonger, die voor eenzelfde feit (mishandeling) drie weken gevange nisstraf hoorde eischen. VERNIELING. i Een week gevangenisstraf werd ge-' elsoht tegen Joh. van Balen, 19 jaar oud, wonendie te Betverwijk, die eeni-' ge ruiten van de woning van een winkelier aldaar verbrijzelde. Beklaagde was 'dronken, en voerde dit ter verontschuldiging aan. Er werden verder verschillende za ken behandeld met gesloten deuren. VONNISSEN. (St r a a t r o o f. De beide brutale straatroovers, Nic. Kors en H. Th. 'Meijers, die een straat venter Kok in de Gravinnesteeg uit kleedden, werden veroordeeld tot re spectievelijk 1 jaar en 9 maanden ge vangenisstraf. Hun buit was een portemonnaie met ruim vijf gulden, een paar pakjes en veloppen en een zakje pruimtabak, BZK van Dobbelm&n. Deze buit as dus duur genoeg gekocht! Om 't m ei sj e! De jongeling uit den Worm er, die zijn hospita een geldkistje ontstal, om zoodoende in de gelegenheid te zijn zich netter te kleeden wTat gc- wenscht werd door zijn meisje werd naar den eisen van luet O. JV1. veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf, onder bemaling, dat de tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht, ge heel ia mindering zal worden ge-, bracht, De jongen zal dus nog een zes we ken van zijn vrijheid beroofd zijn. Om een lapj e van 25. De verkooper "Sdherrewitz, die van een collega verkooper op de markt te Purmerend een bankbiljet van 25 gul den ontving om dit te wisselen maar... ihet geld nog moet terugbrengen, werd veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf. Internationale rijwieldief. De Duitsdher, di'e zich te Heemstede schuldig maakte aan den diefstal van een rijwiel, werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De aanvaring te IJimuiden. De Rechtbank achtte het misdrijf (veroorzaken van den dood door schuld) ten laste gelegd aan den kapi- tein van de .Adsistent", 'die tusschen IJimuiden en £andvoort een vlet over voer, wat den dood van een en de le vensgevaarlijke verwonding van een anderen vletterman tengevolge had niet bewezen en sprak den beklaagde J. v. d. Graaftf mitsdien vrij. De eiseh was 7 maanden. Verdediger was iMr. Joost de Graaff. Voorts werden nog veroordeeld P. Winkelaar, arbeider te Lisse, wederspannigheid, tot 14 dagen ge vangenisstraf. L.~ Kaan, vletterman te IJmuiden, beleediging ambtenaar, tot ƒ15 boe te of 5"dagen hechtenis. J. Siegerïst en F. Doing, stucadoors te Haarlem, mish. en wedersp., ieder toll week gevangenisstraf. L. van Honschoten, arbeider, W. C. Molenaar, buisvr. S. de Wid, zon- der beroep, en S. de Wid, hittendrij- ver, allen te Zandvoort, beleediging ambtenaar, ieder tot 15 boete of 5 dagen hechtenis. G e v. Voorwerpen. Twee poritemonnaies met geld, een haan, een broche, een paar hand schoenen, een zakje met geld, een broodkar. een mantel, een portret. BLOEMENDAAL. Hedenmiddag worden de kinderen van de scholen te Overveen en te Vo gelenzang onthaald op verschillende versnaperingen en onder meer zal een goochelaar de feestvreugde komen vergroot en; dit alles in verband met het vijf en twintigjarig burgemeesters- feest. HEEMSTEDE. Door B. en W. is een voorgenomen collecte gestuit van de Liefdadig- heidsvereeniging Streven naar Ver betering" te Amsterdam, op grond, dat in deze gemeente, vooral in de wintermaanden, veel armoede wordt geloden, en door de verschillende armbesturen veel van de ingezetenen moet worden gevraagd, en de voor genomen collecte niet anders dan schadelijk kan zijn voor de liefda- dr'gheidszin van de ingezetenen, ten opzichte van de armen der gemeente. Uitslag Militie. No. 1. R. Nagelhout, 2. P. J. C. van Tongéren, 3. D. van Amerongen, 4. J. L. van der Vlugt, 5. M. H. J. Staal, 6. E. D. Boudewijn, 7. A. N. Koele- meijer, 8. C. J. Hoet, 9. L. van Berkel, 10. C. van der Weiden, 11. A. Bijster, 12. A. P. Roodenburg, 13. A. A. Teichoor. 14. S. P. Booms, 15. Th. K. Scholten, 16. K. Smit, 17. A J. Hee- mel, 18. A. Verbaten, 19. W. W. van Looij, 20. C. van der Schoot, 21. P. G. Preijde, 22. F. J. Bos, 23. J. C. Th. Smit, 24. G. Schutte, 25. H. Hekket, 26. A N. Honig, 27. J. Sloof, 28. J. H. Akersloot, 29. A. J. T'mmermans, 30. J. H. van Exeel, 31. J. Th. Meiman, 32. W. Kulk, 33. J. J. Bos, 34. G. van der Vlies, 35. H. C. Rijkers, 36. N. J. Lammers, 37. H. J. Steenvoorden, 38. J. H. Smidt van Gelder, 39. L. M. van Lent, 40. N. J. Koster, 41. H. Rot, 42. P. S. J. de Raadt, 43. P. J. van der Horst, 44. M. J. Gozeling, 45. M. G. J. Meijboom, 46. P. de Winter. 47. J. van Leeujven, 48. B. F. Brinkmann, 49. H. G. van Lierop, 50. H. F. R. Du bois, 51. J. C. Veenings, 52. B. C. Heemskerk, 53. W. F. Gerritsen, 54. H. J. F. Smit, 55. J. van der Vlugt, 56. A. H. Rikkerink, 57. G. W. A. Kaars Sijpesteijn, 58. A. J. van de Burg, 59. J. F. Stijnman, 60. J. de Blaauw, 61. H. J. Reinierse. De num mers 3, 8, 14, 16, 22, 33, 45, 48, 57 en 59 hebben gebroken opgegeven. De num mers 10, 17, 19, 20, 27, 29, 39, 55, 56 en 61 broedendienset- Een tolboom nog in werkelijkheid. Een onhoudbare toestand voor de drukke passage, langs de Leidsche- vaart is het voortdurend gesloten zijn van den tolboom nabij den Zandvoort- sohen straatweg. Fietsrijders hebben •maar amper de gelegenheid om be zijden de tol om te rijden met gevaar af in de Leidschevaart terecht te ko men. De tolgaarder, welke van uit zijn wachtlokaal een flink oog op de door gaande rijtuigen kan houden zou daarom den tolboom gemakkelijk kun nen open laten staan. In aanmerking nemende, dat de Leidschevaart een van de drukste verkeerswegen uit den omtrek is, zou het wenschelijk zijn dat de betrokken autoriteiten hun aandacht aan dezen onhoudbaren toestand eens schonken, opdat spoedig dit middeleeuwsche gebruik tot het verleden behoort en de Leidschevaart een waardiger plaats mag innemen voor liet reizend en doortrekkend pu bliek. HOOFDDORP. Door het gemeentebestuur alhier is aanbesteed: De levering van school- behoeften. Ingekomen waren 10 biljetten. De le vering werd gegund als volgt: Perc. 1. "Schoolbehoeften, J. S. Hoek, Beverwijk, 2388.22$; perc. 2. Benoo- digdihedén voor het onderwijs in de nuttige handwerken, Wed. W. Stou- tenbeek, Beverwijk, 299.85; perc. 8. Schrijf- en bureaubehoeften en druk werken, G. (Meijer Dzn., Wonmerveer, f 426.10. SCHOTEN. Uitslag loting Militie No. 1 H. v. d. Bos, 2 P. N. Sohoorl, 3 J. de Jonge, 4 J. P. van Schip, 5 M. Zwarts, 6 L. L. Klesser, 7 H. van Dokkum, S P. Springveld, 9 (?j, 10 H. Baks, 11 E. v. d. Haas, 12 B. Vree- hegoor, 13 P. M. Hahm, 14 L. J. Hen driks, 15 A. M. v. id. Pieterman, 16 H. Selhorst, 17 M. van Tongeren, 18 J. v. d. Poorte, 19 W. de Vries, 20 L. v. d. Zeep, 21 G. Nijssen, 22 J. van Donise- laar, 23 J. C. Rijs, 24 A. Borst, 25 L. v. Kessel, 26 J. M. Teuruissen, 27 A. B. v. Straten, 28 M. Meeulhorst, 29 B. v. Donselaar, 30 B. Pieters. 31 B. B. Kempke, 32 L. Roimpa, 33 C. Elfrink, 34 J. J. Boom, 35 A. A. Nelis, 36 G. J. Molenaar, 37 J. G. van Looy, 3S P. Rlaat, 39 C. v. d. Heerk, 40 41 Th. de Vries, 42 J. J. Janssen®, 43 A. de Man, 44 H. Boogaart, 45 C. A. Koe horst, 46 H. J. de Wit, 47 B. Smole- .na/ar, 48 B. Stend, 49 C. Wouterse, 50 'M. Abrahams, 51 J. Bakker, 52 S. Rond, 53 J. J. Slot, 54 J. de Jonge, 55 H. C. v. d. Stad, 56 P. G. de Haan. De Nos. 1 18 19 23 30 33 42 46 en 52 hebben gebreken opgegeven. De Nos. lü 20 31 47 en 56 broederdienst. IJMUIDEN. Te IJmuiden is Woensdagmiddag een bestuursvergadering gehouden van de Vereeniging Vissdherijschool, en tot directeur benoemd de heer H. Bakker, le officier van het s.s. Olaf Kyrre alhier. BSnoesfeHsd HEVIG TUMULT. Een geweldig tumult heeft er Woensdagnamiddag plaats gehad in het café Die Port von Cleve aan 'de Weste Wagenstraat te Rotterdam. Het begon doordat een troep bootwer kers, die het café binnen gegaan wa ren, zich al dadelijk zeeT luidruchtig aanstelden en met aschbakjes gingen gooien. Dit gooien ontaardde in een algemeene vechtpartij toen de hou der en de aanwezige bezoekers niet van de ruwe aardigheden der boot werkers gediend bleken. Ben tooneel van ruw geweld volgde. Rechts en links werd er op los geslagen. De be zoekers namen de wijk, stoelen en ta fels vlogen over en weer, gaskroon, buffet, iö éen woord alles waf met de geweldenaars kennis maakte, vloog in gruzelamenten. Omwonenden tele foneerden naar het politiebureau en -posten om hulp, .waarop een agent van politie verscheen, die, alleen zijnde, en niet tegen de geweldenaars op kunnende, zijn sabel trok en er op. los sloeg, om zoodoende eenige orde te verkrijgen. Eenige oogenbiikken later, toen de meeste slagen reeds ge vallen waren, kwam er voor dezen a/gent hulp. Wie de eigenlijke aansto kers van de verwoesting en de groot ste belhamels ware^ 'kon niet uitge maakt worden, maar twee bootwer kers, heiden min of meer aan de hoof den verwond door sabelslagen, één zoo, dat zijn kleeding geheel met bloed bevlekt was, werden ten slotte naar het politiebureau in de Pauwen- steeg gebracht Het zijn A. J. v. d. B. uit de Ommoordschestraat, F. L. C. v. d. L. uit de Hartmansstraat. Later meldde zich nog aan hetzelfde bureau die bootwerker N. v. d. M., wonende op het Zijl, ook bij dit ge- uïeeht geweest en verwond. Op het politiebureau is allen eerst de noodi- ge hulp verleend en zijn zij daarna naar aanleiding van het voorgeval lene gehoord. i DIEFSTALLEN. Uit Hardenberg wordt gemeld In deze omstreken werden in den laatsten. tijd vele diefstallen bedre ven. Bij de werken aan de Vechtver- betering werd veel koperwerk ver mist en bij een houthandelaar een hoeveelheid planken ontvreemd, waarvan reeds een nieuwe woonwa gen gemaakt is. Thans heben de marechaussees een bende van vijf mannen en eenige vrouwen gevangen genomen, die on derscheidene diefstallen hebben he kend. Ook zijn vele voorwerpen en inbrekerswerktuigen in beslag geno men. Verleden week werdi te Water graafsmeer bij een bewoner aan den Middenweg een kinderwagen ont vreemd, zonder dat men er te slaag de den dader te vinden. Gisteravond trachtte een vrouw in dezelfde wo ning een in den gang staanden kin derwagen weg te nemen. Thans ge lukte het, de dievegge in handen der politie te doen vallen. Het bleek een zwervelinge te zijn. Zij bekende ook den eersten wagen te hebben gesto lenzij had hem bij een opkooperin de Wagenaarstraat te Amsterdam ver kocht voor wat kleeren. De vrouw werd in hechtenis gesteld. Op (het emplacement van het station Rozen daal is een uitgebreide diefstal van koperdraad ontdekt uit de loodsen van de Rijkstelegraaf. Een drietal ver. dachten, zijn reeds in hechtenis geno men. Een telegraaf arbeider is gevan kelijk naar Breda overgebracht. Ook de opkoopers van het gestolene zijn bekend. Tijdens het vervoer per post van een aangeteekenden brief, inhouden de 200 gulden aan bankpapier, ver zonden van Tjerkwerd naar Leiden, is deze brief ontvreemd. De justitie te Leeuwarden verzoekt opsporing en bericht. De nummers der bankbiljetten zijn bekend. VERONTREINIGING VAN WATER. Te Bergen-op-Zoom wordt van re- geeringswege een onderzoek ingesteld naar de verontreiniging van het Scheldewater door de fabrieken. Eeni ge monsters water zijn op verschil lende tijdstippen genomen, ten einde die bacteriologisch, te doen onderzoe ken. ZACHT NAJAAR. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat te Heinkenszand voor de tweede maal in dit jaar rijpe aard beziën zijn geplukt, en een pereboom aldaar, die voor den tweeden keer rij pe vruchten heeft gedragen', thans weer enkele bloemknoppen vertoont. Te Cats staan enkele kastanjeboo- men weder in bloei, terwijl in ver schillende tuinen in Zeeland dJe rozen nog bloeien ials ware het zomer. VALSCH GELD. Maandagavond is bij een melkslij- ter in de Kerkstraat te Amsterdam door een onbekende een glas melk gekocht. Hij gaf een rijksdaalder en ontving geld terug. Later is gebleken dat het muntstuk valsch is. Het draagt het jaartal 1862 en den beel denaar van Koning Willem den Derden. Dinsdagavond werd in een sigaren winkel in de Stoofsteeg aldaar even eens een valschen rijksdaalder in be taling gegeven. ERNSTIGE MISHANDELING. Dinsdagavond is op de kermis te Amersfoort door een 'infanterist aan zijn kameraad een steek in den rug toegebracht. De dadier werd dadelijk gearresteerd door een patrouille. Het slachtoffer heet C. R. en is af komstig van Zeist. Hij weid. naar het hospitaal 'gebracht. Zijn toestand is niet gevaarlijk. De dader is een Amersfoorter. CONSUL TE PARIJS. De heer -J. D. Viruly, kanselier bij Hr. Ms. Gezantschap te Parijs, bij Koninklijk besluit van 11 September 1906 mede benoemd tot consul der Ne derlanden aldaar, is in laatstgenoem de hoedanigheid door de Fransche re- geering e-rkend. Aan den heer Viruly kan in het Ne derlandse!). geschreven worden. („St-Crt") „DE HOOP". Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is te IJmuiden binnengekomen. UITKEERING VAN LOON OP FEESTDAGEN. De Arnhems ehe Bestuurd'ersbond en de Christelijke B estuurdersbond hebben besloten actie te voeren tot uitheeriiLg van loon op algemeen er kende christelijke feestdagen en zul len aan de Kamers van Arbeid ver zoeken, idlelze actie met hen te regelen of alleen die zaak ter hand te ne men. BRANDEN. Men mieldt uit Winschoten Het café het Roode Hert', eigenaar de heer Frenkel, is Dinsdagavond in vlammen opgegaan. Het gerechtsgebouw er naast dn-het huis van bewaring, die groot gevaar liepen, zijn behouden. ONGELUKKEN. Onder de gemeente Berkel, tus schen Tilburg en Den Bosch, is Woensdagmorgen gevonden het lijk van den voerman J. J., knecht van den expediteur C., te Tilburg. Hij reed Dinsdagnacht van Den Bosch en heeft in den Druiventros aange legd. Verder rijdende is hij waar schijnlijk op den bok in slaap geval len, er af gevallen en tusschen het paard_ en het voertuig geraakt, ten gevolge waarvan hij werd meege sleurd en zoodanig gekneusd, dat hij weldra bezweek. De ongelukkige was een oppassend -huisvader en laat een vrouw en 3 kinderen achter. Dinsdagavond had op den Bossclhen- weg onder de gemeente Berkel een ernstig ongeluk plaats. Het paard van den voerman Cl. rijdende van Den Bosch op Tilburg bespannen voor zijn kar sloeg op hol. De geleider J. de K. sprong van de kar om het paard tot stilstand te brengen en kwam onge lukkiger wijze voor het wiel te vallen; het wiel ging hem over hoofd en lichaam en hij werd bijna op slag ge dood. Geneeskundige hulp kon niet meer baten. De ongelukkige werd bij een landbouwer in de schuur gelegd- en zal naar Tilburg worden overge bracht. („Noordbrab.") VREEMDE VANGST. Dinsdag was te Sneek aan de markt ter bezichtiging een jonge haai, die gevangen is in een palingfuik door een vlsscher van Scharl aan de Zui-' derzetekust bij Laaxum. Bet beest heeft een lengte van circa' een meter en was zeker verdwaald. EEN DRIFTIG 'HEERSCHAP. Men schrijft aan de „Geld.": Dinsdagnacht werd in Tiel door een dronken individu, omdat hem belet werd in een café binnen te komen, door de ruiten geslagen. Hij moest zijn driftige bui eohter duur bekoop en. Hij wondde zich zoo zeer aan den pols, dat hijs eer men hem bij den dokter gebracht had, reeds aan bloed verlies was overleden. DE VAIALSER WORST- VERGIFTIGING. Naar wij vernemen toefde gisteren te Vaals, in opdracht van den heer Lovink, directeur-generaal van het de partement van landbouw, de heer K. Houba, plaatsvervangend districts veearts, om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de worst- en pres- kopvergiftigingen, van 6 tot 11 Oc.t te Vals geconstateerd. Een rapport over dit onderzoek-in- loco werd door den heer Houba be reids naar bet departement van land bouw gezonden. (Limb. Koer.) NEDERLANDERS. IN DEN OORLOG GEBLEVEN. Op verzoek van de N. Z. A Ver eeniging tracht de Nederlandsche Vereeniging te Pretoria een volledi ge lijst samen te stellen van de Ne derlanders en oud-Nederlanders, die In den laatsten oorlog gevallen zijn. De Volksstem drukt reeds een lijst af van 45 dooden, ontleend aan het register van het Roode Kruis, maar ze is nog onvolledig. Daaronder zijn er acht, te Elandslaagte gevallen of bezweken aan wonden, daar gekre gen vijf door Kaffers vermoord bij Vrijheid, en een bij Pongodaririvier; vier of misschien vijf doodgeschoten, op last van kapitein Mordant in Zoutpansberg verscheidene in krijgs gevangenschap gestorven, enz. De gedenksteen, dien de N. Z. A. V. te 'hunner eere bestemd heeft, zal ge plaatst worden in den gevel van de Nederl. Herv. kerk te Pretoria. EEN VIREEMIDE GESCHIEDENIS. Men seinde Woensdagavond uit Rot terdam aan de Tel. Een operagezelschap uit Brüisel, di recteur J. de Koningk, zou heden avond in den grooten schouwburg een opvoering geven van Paljas en tCavol- leria Rusticana, met medewerking van een gemengd orkest van Rotter- damsche musici en leden van het Re sidentie-orkest. De zaal was flink be zet, doch het Belgische gezelschap bleef, zonder (iets van zich te doen hooren, weg. Een deurwaarder maak te (hiervan proces-verbaal op. EEN AANRANDING EN HET VON DELPARK TE AMSTERDAM. Woensdagavond werd in het Von delpark te Amsterdam wederom een heer dooi- twee in 'het park rondzwer vende vrouwen aangerand, di'e tracht ten hem zijn horloge af te rukken; door hulpgeschreeuw werd de aan dacht van eeJnige iwielrij dendie agen ten getrokken, die tevergeefs pogin gen to het werk stelden de vrouwen op te sporen. VROUWENKIESRECHT. Woensdagavond hield de af deeling Leiden van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht een© openbare feestver- gadering in het Leüdsche Volkshuis, ter herdenking van het 121/2-jarig bestaan der Vereeniging. De bijeen komst werd geleid door de voorzitster, mevrouw A LorentzKaiser. Nadat mejuffrouw Betsy Vos een lied ter opc-ning had gezongen, hield mevrouw A. W. L. VersluysPoelman de feestrede. Hierna hield mevrouw W. Wy- naendts FranckenDyserinck te Den Haag eene voordracht over „Feminis me en Kiesrecht". EEN GASONTPLOFFING. Dinsdagavond tegen tiénen heeft te Dordrecht aan de Voorstraat, lin het pand no. 394, bewoond door den heer, A Roest, rijwielhandelaar, die in Maart j.l. bij den grooten brand in hetzelfde pand zoo belangrijke schade bekwam, eene hevige gasontploffing plaats gehad. De beworfërs hadden al wél van den beginne af een onaange name lucht waargenomen, doch ver moed werd, dat dit veroorzaakt werd door een nieuw gebouwden muur. Om echter zekerheid te hebben', stelde de heer Roest met een olielampje een onderzoek in langs de leiding. Toeval-; lig kwam hij ook dn het slaapvertrek,1 waar zijn dochters reeds te bed' lagen. Een 'hevige slag volgde, toen hij deze kamer binnen trad. De heer Roest zelf werd tegen dén grond geworpen, het, plafond stortte gedeeltelijk naar be-! noden. In bet 'gehoede huis sprongen door den geweldigen schok de ruiten, be halve de groote spiegelruit in de win-, keipui. In dén tegenoverstaand en gevel van het huis, bewoond door den heer Kooyman,aan de zijidie der Dolhuis straat, werden eveneens een aantal ruiten stuk geslagen en drong zelfs nog een stuk glas in den muur, zoo hevig was de slag. Brand werd echter niet veroorzaakt. De heer Roest en geen der bewoners wist, dat een gas buis liep door het slaapvertrek. Deze buis w/as namelijk tusschen het pla-! fond gelegd, geheel onzichtbaar. Hevig is de familie, die in de voor kamer zat, geschrokken van de ont ploffing, vooral de te bed liggendeda- mes, die stukken van het vallende- pla fond op zich kregen, maar niemand bekwam letsel. De aangerichte schade wordt door •verzekering gedekt. („Dordr. Crt.") Rechtszaken De Amsterdamschs Bankdirecteuren voor het Gerecht (Van onzen Verslaggever). TWEEDE DiAG. Heden werd de zaak-Le Fèvre de Montigny en JIhr. De Geer voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Arrondissements-Rechtbank boortge- zet. Om kwart over tienen kwam de Rechtbank binnen zonder mr. Mei nes®. Onderwijl de plaatsvervangend president eenige vonnissen in andere zaken voorlas, liep de publieke tribu ne op de galerij aan de achterzijde der zaal weer vol met publiek. In tegenstelling met de vorige zit ting was nu bet „vrouwelijk ele ment" onder de toehoorders wel ver tegenwoordigd. Op de getuigenbanken hadden een: aantaü belangstellenden plaats geno men; de advocatenbanken waren we derom dicht bezet. Na de vonnissen gelezen te hebben, verwijdert de Rechtbank zich weer en keert even later onder presidentschap van mr. Meines® weer in de zaal terug. Intussclhen zijn de getuigen binnengekomen. Onder hen zijn o. a. mr. G. van Tien- hoven, Commissaris der Koningin in Noord-Holland; mr. J. G. Patijn, Com missaris der Koningin in Zuid-Hol land en mr. W. H. de Beaufort, oud- minisier" en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De beklaagden worden op de gewone wijze binnengeleid. De Montigny maakt een buiging voor de Rechtbank alvorens hij plaats neemt. Beiden zijn evenals den eersten dag, in zwart ge- kleede jas; overigens nemen zij dezelf de houding aan als den eersten keer; de Montigny vaak met gesloten oogen, zijn hoofd steunende otp de linkerhand of mét een langzaam gebaar strij kend door zijn zwari hoofdhaar; Jhr. De Geer luistert weer aan dachtig toe. Desze beklaagde ziet er nu wat beter uit dan Dinsdag. Zijn zorgvuldig onderhouden grijzen baard, en grijs hoofdhaar, dat den kalen schedel omkranst, omlijsten een blo zend gezicht. De eerste getuige is mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Hy potheekbank. Even moet gewacht wor den op den Raadsman van De Mon tigny, mr. Kappeyne van de Coppello. die nog niet aanwezig is. Nadat deze verschenen is, doet mr. Meinesz aan mr. Van Tienlhoven de zelfde vragen over de controle van de- kas en de boekeu. Uit het antwoord blijkt niet veel nieuws over doze ®aak. Beeft u ooit wantrouwen gekoes terd tegen de beklaagden voor de dé- baele, vraagt de president. Mir. Van Tienhoven ontleent. Mhi vertrouwen was zelfs zoo sterk, dat ik mijn zoon voor -een jaar ■of drie geleden als volontair onder lei ding van Jhr. De Geer aan de Holland- sche (Hypotheelebank Dieb doen plaat sen, antwoordt Z. Exc. Deze 'getuige bevestigt evenals inr. J. G. 'Pat ij n, Commissaris der Koningin in (Zuid-Bolland, die- als vol gende getuige optreedt^ dat jhr. Van Beenen niet als mede-directeur der Hypotheekbank is benoemd wegens zijn zwagerschap met Jhr. De Geer, De laatste getuige deelt verder om trent deze zaalk mede, dat 'De Montig ny toen is benoemd als een krachtige persoonlijkheid naast de luchthartige De Geer. Mr. Patijn verklaard voorts, dat de heer G. A. de Graaf, secretaris der Zekerheidsstelling, eenige maan den geleden aan den president dezer •instelling had gezegd, dat De Montig- ;ny oneerlijk was. Deze !had toen ge- 'zegd: Vertel dat maar niet verder, dat zal wel terecht komen. De Commissaris der Holl. Hvp, bank, jhr. mr. C. J. den Tex, doet ee nige mededeelingen over het vernieti gen van de afgeloste pandbrieven. Uit een vraag- en antwoordenreeks tusschen de beide verdedigers, de rechters .en den heer Den Tex blijkt, dat de pandbrieven eerst werden af geschreven en niet vooraf werden ver brand. De heer Den Tex herinnert zich niet, dat De Montigny hem en twee com missarissen heeft meegedeeld, dat 'De .Geer niet gedekte prolongation had iloopen. D e Montigny houdt deze bewe- ring echter vol. Na een diner met com- ,missarissen had hij dit meegedeeld, De heer Den Tex zeide toen: Hoeveel is 't? De Montigny aarzelde eerst om de som te noemen, maar op het: „Allo, zeg het dan maar", /had deze gezegd: „Een ton". De heer Den Tex moet toen geantwoord hebben: Zorg dan maar, •dat op De Geer levensverzekeringen worden gesloten als onderpand. De heer D e n T e x herinnert zich dit niet, wel is flater een dergelijke me- dedeeling gedaan, maar toen was er sprake van 50.000. Mr. Meines® vestigt er de aan-' dacht op, dat in alle stukken sprake is geweest van „een ton". Jhr. De Geer bestrijdt op helde-, ren toon, dat De Montigny een der gelijke mededeeling zou hebben ge-j daan. ,,'t Is toch niet tte begrijpen, dat! de drie heeren wien deze medédeer; ling was gedaain, de zaak zonder on derzoek maar zoo hadden gelaten. 1 Op een vraag van mr. Kappeyne bevestigt Jhr. Den Tex, dat De Montigny aangedrongen had op spoediger controleering der boeken, daar dit soms wel een half jaar werd uitgesteld. Mr. W. H. de Beaufort, lid vah den Raad van Toezicht van de Hol- lamdsche Hypotheekbank, deelde des gevraagd mede, dat hem twee jaar geleden ter kennis was gekomen, dat Jhr. De Geer zich in gewaagde specu laties gestoken had. De M o n t i ,g n y, die hierover, vol gens mr. De Beaufort, een gesprek moet géhad hebben met den heexVaa Visser, ontkent absoluut een derge lijk gesprek te hebben gehouden. Deze getuige licht toe, hoe de pand brieven in portefeuille" konden wor. den verduisterd en in omloop wor den gebracht. Deze pandbrieven wa ren geheel gereed, -geteekend en ge stempeld om uitgegeven te worden.. Kwam nu een hypotheeknemer zijil hypotheek aflossen, dan zeiden be klaagden „Dat kunt ge goedkoope® doen, door pandbrieven te nemen", Voor het geld der aflossing werden dan de pandbrieven „in portefeuille"! uitgegeven. De heer G. VasVisser, directeuï der Hollandsche Hypotheekbank, wo nende te Vogelenzang, legt verkla ringen af omtrent de ontvreemding van kasgelden in Sept., Oct. en De cember 1.1. In Dec. was er f 195.000 té kort aan kasgeld bij de Holl. Hypo theekbank. Om dit tekort te verbloe-, men werd. door De Montigny /150.000 gegeven aan JIhr. De Geer. De rest werd! gedekt d'oor een verivalsching •in de boeken. De Montigny erkent ten volle geweten te hebben, waarvoor hij dit geld aan De Geer gaf. Het geld was dioor De Montigny weer gedeeltelijk; ontvreemd van de Zekerheidsstelling,! gedeeltelijk door hem opgenomen bij een bankier. Na de verificatie op 18 Dec. 1905 had De Geer hem de 11/2 ton weer teruggegeven. Wat ik van de gelden gehad heb", verklaart De Montigny, is voorname lijk gegaan naar De Geer, d;e mij reeds in 't begin, dat hij te kort had/ om geld vroeg. Verder worden dezen dag géhoorcf de heeren J. L. van Verre Sr.) 's-Gravenliage, H. Boom Wzn., kassier H. E s v e 1 d, geëmployeerde hij de Holl. Hyp. Bank, en J. J. L. van Hengel, remisier en promo tor te Hilversum. (De zitting duurt voort.)

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2