Weerbericht. Thermometerstand Uit de Cknstrebee Kerk en School Gemengd Nieuws Telegrammen MÜDEjjEELLN'GEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De BDdt, 26 Octoba:. Hoogste barometerstand 778.7 m.M. ite Hernosand (O.-Z weden); laagste 751.3 m.(M. te IMalin Head (Ierland). Verwachting tot den avond van 27 October: Wind: toenemende Z.O. tot Z.W.- <wind. Gesteldheid van do lucht: meest be trokken, mogelijk regen. Temperatuur: iets wanner. EAU OMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag to 2 uur 767 m.M. Neiging tot achteruit gang. Vorige stand te 2 uur 768.2 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. te Haarlem. Vrijdag 26 October Hoogate giatoren F. 58® Laagste heden nacht F. 45® Hoogste boden tot 2 uur F. 51® en gepakt van 't begin tot 't einde, en niettegenstaande er geen „groo tje" of sensatiewekkende scènes in voorkomen. Voor een deel yan het publiek eing 't echter, in zijn een voud en zijn afwezigheid van effect- gezoek, boven het begrip en appre ciatievermogen dat deel dacht zeker met een blijspelletje te doen te heb ben en lachte zonder reden op hin derlijke wijze op de m^est ongelegen oogehblikken. Maar dat pleit wel tegen dat pu bliek, niet tegen het stuk. En nu het speL In één woordaan „De Verove raar' is door 't Neerlandsch een zeer goede uitbeelding ten deel ge vallen. Chrispiïn was een zeer knappe „veroveraar", een Frederik zonder overdrijving, een stuk echt mensch, niet over 't algemeen goede manie ren, en die de noodige nuance in zijn spel wist te brengen. Deze rol zal voor altiid een mooie creatie op zijn répertoire blijven. Alleen was hij wel een tikje te oud voor een jongmensch van 25 jaarmaar dat kan hij n i e t helpen. Wel kan hij helpen of ver helpen, dat hij op een middag-tea, waar de grootste sans-gêne heerscht, de dartele jonge meisjes in een te deftige gekleede jas ontvangt. Voor Mevr. RichardBraakensiek hebben we ook bijna niets dan lof over. Mevr. Simons mag gelukkig zijn met -zulk een Atio. Knap en wel «doorvoeld was haar spel. Haar buien van uitbrekende passie, en dan dat alleraardigste tooneeltje als ze met Fredrlk de „Hans en Grietje" speelt wat was dat alles mooi, lief, be grepen en ingeleefd -werk van een artiest, de op de hoogte is van de taak, die haar was opgedragen. De Willem werd gespeeld door Lobo (vroeger door Vogel), die van dezen goedhartigen, onhandigen jon gen, die nu eenmaal niet voor 't lief deleven is aangelegd, een acceptabel en begrijpelijk type maakte. Maar wat zijn wé aan 't opsom men 't Heele stuk werd tot in de kleinste rolletjes mooi vertolkt. De tantesbest, Jeanne Lüfcteheel goedOom Chrisook goedde meisjes op de ten hij Frederik aller liefst zelfs 't rolletje v^n Mietje, de dienstbode, van mej. Fuchs, was wat men maar verlangen kon. Het spel was tot in de puntjea in orde, en er was zoo'n beschaafde toon in"t was een pleizier 't te volgen. We hebben en daarmee moeten we eindigen gisterenavond een mooi geheel gehadeen goed, oor spronkelijk stuk, en een goede op voering. En in dat opzicht zijn we tn Haar lem niet verwend't is dan ook een streepje aan den balk. FRANS NETSCHER. AFRIKAANSCHE LIEDEREN- EN VOORDRACHTENAVOND. Woensdag 7 Nov. a s. wadht ons iets bijzonders. Voor de Ned. Z.-Afr. Ver eeniging en het Alg. Ned. Verb, zul len dan optreden in de Bovenzaal-ver- eeniging de Heer en Mevr. Fred. Rom- pelKoopman en nog twee jonge da lnes uit Dordrecht. We krijgen dan te hooren 'behalve een inleiding van den bekenden dag bladschrijver van de „Volksstem", voordrachten van Afrikaansche Poë zie en Proza en zang met pianobege leiding van Afrikaansche liedjes. Be oordeelingen van dergelijke avonden te Dordrecht en elders luiden onver deeld gunstig. Verwond. Hedenmorgen omstreeks 11 uur heeft de vrouw van den visdhverkooper P. Schaap aan de Vischmarkt alhier, bij het schoonmaken van visdh zich bij ongeluk den top van haar linkerduim afgesneden. Zij heeft zich dadelijk on der geneeskundige hulp gesteld. Gev. Voorwerpen. Een muts. een jas, een kinderzak met inhoud. Lade gelicht. Donderdagavond om negen uur werd bij dan winkelier K. in de Van Ma- ruinstraat, door een 15- of 16-jarigen va-, lede gelicht. De winkelier i üónig lawaai opmerkzaam ge maakt, kwam naar voren en zag den jongen juist den winkel ultloopen. Hij ging hem achterna, maar kon hem niet meer achterhalen. De buit van den jongen is ongeveer twee gulden, Ds. MONTIJN BEROEPEN. Ter vervulling van de 14de predi kantsplaats 'bij de Ned. Herv. gemeen, te Den Haag werd Donderdagavond door het kiescollege het beroep uitge bracht op ids. A. J. iMontijn te (Haar lem. Belangrijke Tooneel- gebeurtenissen. De eerste voorstelling door Bouw meesters gezelschap, na den terug keer in Nederland, zal bier ter stede plaats hebben Donderdag a.s. Opge voerd wordt „Voerman Henschel". De datum is vastgesteld op 1 November. Het lijdt geen twijfel of de Haar lemmers zullen in grooten getale op gaan om Bouwmeester weer voor het eerst in Holland te zien spelen. Het tweede nieuwtje is, dat er weer - of moeten we schrijven nog? een Nedexlandscbe Opera bestaat. In onze advertentiekolommen kan men tenminste een levenstreken dezer ope ra bespeuren. Z aak verplaatst De beer H. P. Breeuwer, die gedu rende een 10-tal jaren in de Kleine Houtstraat ziju salon voor scheeren en haarsnijden, benevens winkel ir sigaren, sigaretten en tabak 'had heeft deze zaak overgebracht naar hiet perceel Anegang 13. Hinderw et. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat bij hunne beschikking van S3 October j.L' nieu we voorwaarden zijn verbonden aan hunne beschikking van 13 Mei 1897 no. 186/40, waarbij vergunning is ver leend tot oprichting van een bleekerij in bet perceel aan de Amsterdamsche Vaart No. 10/12. SCHOTEN. Woensdagavond vergaderde de hier gevestigde aJfdeeling van den 'Bond voor iStaatspensioneering. De jaarver slagen van den secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Besloten werd aan het (hoofdbestuur f 25 subsidie te vragen om dezen win ter, vooral in het nieuwe deel der ge meente, flink propaganda te maken. De kas der afdeeling bezit slechts (/2.8C en -kan dus de uitgaven daarvoor niet bekostigen. Als bestuursleden traden af de hoe ren H. H. J. \Reijer en A. Nijman, die niet herkiesbaar waren. In hun plaats werden gekozen de hoeren F. J. Faase (2e voorzitter) en Geldorp (commissa ris). De heer Faase spoorde de aanwezi gen aan om ook voor de gemeente- beJangen te ijveren, nu er van een grensregeling voorloopig niets komt. Naar wij vernemen, wordt door ee nige leden van den gemeenteraad overwogen, of misschien door saam voeging van deze gemeente met een deel van Velsen een beteren toestand zou te verkrijgen ziju. nu de kans op een vereeniging van de Sch-otensche stadswijk imet Haarlem verkeken is. Een en ander zou in verband staan met voornemens om gemeentelijke zelfstandigheid aan te vragen voor IJ- muiden, welke plaats thans slechts een onderdeel der gemeente Velsen uit maakt. (Hhld.) UIT DEN BLOEMENDAALSCHEN RAAD. De grensregelings-quaestie. Een grootsóh plan. Ge- meemte-begrooting. Diverse zaken. 't Is Donderdagavond in de vergade ring van onze vroede vaderen heel wat kalmer toegegaan dan den vori- gen keer! Er heerschte thans een hof felijke, officieele toon. 't Begon al dadelijk bij de opening. De burgemeester stond op, schraapte eenige koeren heel deftig z'n keel en begon toen de andere beeren zich ook eerbiedig van hun zetels vertoe ven Thadden e»n redevoering te hou den. Hij schetste, hoe er door heel Bloemendaal een juichtoon vernomen werd nu de grensregelings-quaestie van Haarlem voorloopig in den doof pot gestopt is. Het gevaar is nu voor eerst geweken, dat het groote Haar lem zich zal bevoordeelen ten koste van het (kleine Bloemendaal. Om het grensregellngsspook blijvend te bannen, moet Bloemendaal z. i. al het mogelijke, haast het onmogelijke ook, verrichten. Bloemendaal moet er zorg voor dragen steeds de buiten plaats van Haarlem te blijven; iets waarmede met het ontwerpen van het uitbreidingsplan ook wed rekening ge houden mag worden. Een ideaal zou zijn een breede weg zoo iets als de Scheveningsdhe weg, 80 meter breed- met trambaan, rijtuigvveg, wandelweg en fietspad, etc. bij Overveen dwars door de duinen naar Zandvoort. Dan zou Haarlem en Bloemendaal broederlijk en zusterlijk hand-aan- hand kunnen wandelen naar het Zandvoortsche strand!... Deze optimistische speech word be antwoord door den heer mr. P. Tide- man, die hulde bracht aan de bemoei ingen in dezen van den kranigen bur gemeester. Deze hulde kon de burgemeester weer niet geheel aanvaarden, ook den raad, vooral mr. Tideman, kwam z. i. hulde toe, evenals den rechtsgeleer den raadsman mr. Hazelhoff te Am sterdam. Hiermede was dit officieele gedoe ten einde en stappen wij daar ook van af, na nog vermeld te hebben, dat elke speech met applaus ontvan gen werd. Nu ging de Raad over tot het behan delen der gemeente-begrooting. Een twee-en-een-half-uur werd daarmede zoek gebracht, en toch is er niet veel bijzonders gepraat en besloten. Slechts eenige posten werden gewijzigd. Op voorstel van den heer Ter Hoffsteede werd het salaris van den gemeente ontvanger van f 900 op 1000 gebracht en op voorstel van mr. Tideman de subsidie aan de Haarlemsctoe .Am bachtsschool van7~30 op 100. Op den post "onderhoud van wegen" kwam een som van 5000 voor ter ver- betering van den Beltweg. Dit vond de 'heer Ter Hoffsteede veel te weinig; daarvoor kan slechts lakwerk gele verd worden. Genoemde heer werd ecihter 'door den voorzitter gerustgesteld. iA3s er iets gedaan wordt zal den raad ge raadpleegd worden, en als er iets ge daan wordt, zal het ook goed gedaan worden. Bovendien rekent het Dage lij ksch bestuur op subsidies van eeni ge eigenaars van den weg. Er werd ook geprotesteerd tegen een nieuwen post „opzichter over de ver lichting". De heer (Bijvoet meende, dat dit tot de taak van den gemeente-opzichter behoort. Hierin vond ide beer Tide man aanleiding, het werk van dezen ambtenaar af te keuren. Hij kan, om iets te noemen, niet samenwerken met B. en W-, vanwege zijn brutaal en on gepast optreden. De post werd echter toch toege staan, nadat de voorzitter aanbood de noodzakelijkheid van de aanstel ling van dezen nieuiwen ambtenaar onider vier oogen aan te toonen. Ten slotte werd de begroeting vast gesteld op 106.572.71. Daar 't al over (half elf was, wer den do andere zaken met sneltrein- spoed afgehandeld. Een adres van de afdeeling Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers, om de salarissen van de Bloemendaalsche onderwijzers te verhoogen, werd aangehouden. Mr. Tideman uitte, dat inmengen van deze politieke vereeniging in zaken, Idle haar niet raken, maar dadelijk den kop Indrukken, door terzijde legging. De andere heeren wilden 't eerst wel eens aanzien. De (Kleverlaan zal binnenkort ver licht worden door een achttal benzine lantaarns. Eerst was er sprake van een overeenkomst met de E. N. E. T. voor electrische verlichting, maar de ze is afgesprongen. Als ambtenaar van den Burgerlij ken Stand werd benoemd de heer C. J. de Groot teWarmond. De heer Ter Hoffsteede vroeg: „moet deze ambtenaar ook zoo op den tocht zitten als ziju voorganger Mr. Kist?" Een zijner collega's gaf echter als bescheid: „Dat hindert niet, aan tocht zal hij wel gewend zijn op Warmond!" 't Was reeds op slag van elf toen de voorzitter de vergadering sloot. HEEMSTEDE. Aan dien verlofganger dezer meente A. H. Leeman is vergunning verleend tot het doen van buitenland- sche zeereizen tot 1 Mei 1907. BENNEBROEK. De Roomsch Katholieke Jongelings vereeniging „Nut en Genoegen" hoopt in haar lokaaltje aan de Schoollaan alMer op 5, 6 en 7 November eene too- neelvoorstelling te geven. Opgevoerd zullen dan worden het drama „De ver loren Zoon" en 't kluchtspel met zang B arbier-brugwaehter". HAARLEMMERMEER. In publieke veiling te Hoofddorp op 25 Oct. j.L hebben de huizen van wij len F. de Groot opgebracht: Perceel 1. Huis met bierhuis op J. J. iHoofdvaart alhier f 1751, benevens 200 kosten. Koop er E. H. de Groot al hier. Perceel 2. Huis en erf op G. G. Hoofdvaart. (huis en erf vóór 2325, kosten 256. Kooper Engelenberg, 'Haarlem. SCHOTEN. Raadsvergadering van 25 October. Alle leden waren tegenwoordig. Alvorens met de behandeling der agenda te beginnen, las de voorzitter voor een schrijven van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarin namens den minister van Binnenland- sche Zaken werd medegedeeld, dat bij den tegenwoordigen stand der aan gelegenheid de minister er van afzoet de indiening van een ontwerp van wet betreffende de grensregeling van Haarlem en omliggende gaineanten bij de Staten-Generaal te bevorderen. De twee raadsleden uit het Scho terkwartier begroetten deze tijding met applaus. Hij wees er op, dat de onzekerheid, waarin de gemeente Schoten verkeer de, waardoor de afdoening van be langrijke onderwerpen steeds werd te gengehouden, thans is weggenomen, en vertrouwt, dat de Raad met de plannen van B. en W. zal medewer ken om in de w-enschen der ingezete nen te voorziien en Schoten tot eene welvarende gemeente te maken. Met 6 stemmen werd tot onderwijze res benoemd mejuffrouw A. A de Klerk. Als no. 2 stond op de voordracht mej. M. Horneman, die 1 stem ver kreeg, en als no. 3 mej. H. W. van Bilderbeek. Als onderwijzeres belast met het geven van berhalingsonderwijs werd benoemd mejuffrouw M. Keers. B. en W. stelden voor aan den po litiebeambte A. Stoffer met ingang van 1907, per 3 maanden eene toelage te verleenen van f 12.50, wegens het ver krijgen van het diploma met aantee- kening, afgegeven door de examen commissie van den Nederlandschen Politiebond. Met algemeene stemmen werd hier toe besloten. Voor deze toelage zal hi] tevens aan de andere beambten on derricht in de verschillende lingen moeten geven. Uat het proces-verbaal van kasopna me bleek, dat op 1 October in kas was 8126.46. Medegedeeld werd', dat Is uitbe-' taald een bedrag van f 1736 en -een van 510 door het Rijk. Ingekomen was een schrijven van do Binnenlandsohe Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen, waaruit bleek, dat zij met 1 Januari 1908 alle straten en pleinen aan de gemeente wenscht over te doen; voorts met 1 Januari 1907, le gaslantaarn- paden wenscht te plaatsen, doch in af wachting van gas hierin petroleum lampen zal doen branden2e. in 1907 nog de haardascli en vuilnis zal op halen en het onderhoud der straten voor hare .rekening zal doen plaats hebben, mits do gemeente hiervoor ƒ3000 betaalt. Voorts vroeg de maatschappij me- dedeeling der voorwaarden, waaron der zij het uitsluitend recht tot leve ren -van gas zoude kunnen verkrij gen. DO voorzitter betoogt, dat, nu do grensregeling-^ uaestie achter den rug is, aan dit schrijven de volle aan dacht dient te worden geschonken. De heer Hooij gaf te kennen, aan de exploitatie eener gasfabriek door do gemeente -de voorkeur te geven. Ook de Voorzatter ds deze meening toegedaan en leest verschillende ad viezen voor, verstrekt door soortgelij ke gemeenten als Schoten, welke alle eenparig van oordeel zijn, dlat ge meente-exploitatie te verkiezen is bo ven die door particulieren. Na breedvoerige discussie stelde de heer Hooij voor een lid van den raad aan te wijzen, die met B. en W. om trent een en ander een onderzoek zul len instellen en het schrijven van de Maatschappij aan te houden tot later. Met 4 tegen 3 stemmen werd de heer Hooij tot lid der commissie aangewe zen, 3 stemmen verkreeg dó heer De Graaff. Bij dó rondvraag betoogde de heer Van Schie de wensobeli jkbeldom aan het Spaarne een losplaats te ma ken. Hierop zal worden teruggeko- uen. De heer Vink vroeg inlichtingen omtrent het houden van den schouw over de wegen en voetpaden. Deze werden door den Voorzitter en den heer Teeuwen verstrekt. De heer Hooij vestigde de aandacht op het dobbelen en kaarten, dat des Zondags dikwijls in afgelegen stra ten en op onbebouwde terreinen plaats (heeft. De Voorzitter zeide de noodige maatregelen hieromtrent te zullen ne men. Aan (hiert verzoek van den heer Hooij om de straten op meerdere plaatsen van naambordjes te voorzien, zou worden voldaan. Nationale Militia De nummers 9 en 40, gisteren niet ingevuld, zijn getrokken door resp. S. v. Sinderen en J. Bakker. EEN SCHADEPOST. De pachter van het vischrecht in h'et staatswatetr het zij kanaal F, tus- scluen Halfweg en het Noordzeeka naal, heeft ter kennis van den minis ter van landbouw en nijverheid ge bracht, dat op 17 dezer, 'door het af valwater der fabriek te Halfweg, na genoeg alle visch in dat kanaal dood is. Een groote menigte der om- en na bij wonenden hebben dien dag hon derden ponden aan baars en andere visschen, die flauw en dood aan de oppervlakte dreven, opgeschept. Adressant verzoekt den minister om maatregelen te willen nemen. ZANDVOORT. De uitslag van de op 24 October j.L gehouden loting voor de Nationale Mi litie, lichting 1907, dezer gemeente, is als volgt No. 1 P. L. E. Wiener. No. 2 H. J. A. C. de Klerk. No. 3 K. W. Ehbrecht. No. 4 A. Koper. No. 5 J. Koning. No. 6 A Kraayenoord. No. 7 J. Beeckman. No. 8 J. F. A. Molenaar. No. 9 A. Molenaar. No. 10 L. Teral. No. 11 A. Koper. No. 12 W. Tormes. No. 13 W. v. d. Werff. No. 14 L. Paap. No. 15 G. F. de Bakker. No. 16 C. Slagveld. No. 17 Jb. Zwemmer. No. 18 L. Timmerman. No. 19 F. Koper. No. 20 C. Paap. No. 21 M. Keur. No. 22 N. Heemskerk. No. 23 W. V. van Petegem. No. 24 H. Weber. No. 25 P. W. Zwemmer. No. 26 W. van der Mije. Door B. en W. zijn goedgekeurd eenige bouwplannen, en wel a. voor het verhouwen en vergroo ien van het perceel aan die Zeestraat no. 62 van den heer D. Bierenbroods pot; b. voor het bouwen van 8 woonhui zen aan de Koningstraat van den heer J. M. van Teeseling, en c. voor het bouwen van een steenen schuur achter het perceel aan de Hal testraat no. 48, van den heer P. J. van Duyn. EEN KABINETSCRISIS? De oppositie tegen den Minister van Oorlog neemt steeds vaster vor men aan, en uit zich ook in het Voorloopig Verslag op hoofdstuk I der Staatsbegrooting. Niet weinigen zijn er, -die met zekerheid durven voorspellen, dat generaal Staal straks bij de behandeling zijner begrooting zal vallen. As van zelf dringt zieh daarbij de vraag op den voorgrond, of een te verwachten échec voor dien Minister van Oorlog het karakter zal dragen van 'n individueele neder laag, of dat het Kabinet als zoodam'g rich er door getroffen zal gevoelen. Zeer duidelijk is in het genoemde Voorloopig Verslag het voornemen te bespeuren om niet alleen generaal Staal, maar het ministerie verant woordelijk te stellen voor de finan- cieele militair© politiek. Immers, daar wordt met beslistheid gezegd, dat met de maatregelen van den Mi nister van Oorlog „de verantwoorde lijkheid van het geheele Kabinet ge-, moeid is." De vraag, „of het Kabinet do verantwoordelijkheid voor deze maatregelen -op zich neemt" is dan ook niets meer dan 'n bloote forma liteit. Natuurlijk kan het Kabinet niet anders antwoorden dian bevestigend. Het kan, het mag en 'het zal den Mi nister van Oorlog niet alleen laten staan. Dus wordt het ministerie aangesproken voor de maatregelen van generaal Staal. As men nu weeft, dat in het Voorloopig Verslag van die maatregelen (afschaffing van het blijvend gedeelte bij de bereden korpsen en vermindering .met 3900 man bij de onbereden) wordt gezegd dat zij „een knak zullen geven aan onze weerkracht tegenover een bui- tenlandsch vijand, maar ook zeer bedenkelijk zijn meit het oog op het voorkomen van rustverstoring of troebelen", als men leest, dat die plannen van den Minister worden ge noemd „hoogst bedenkelijk", dan be grijpt men, dat zijn positie en dus de pos{tie Tan het Kabinet is... hoogst bedenkelijk, vooral als men daarbij in aanmerking neemt, dat bovenstaand oordeel de meemng is van dè machtige, haast opper machtige rechterzijde, die om andere redenen zeer beslist aal worden ver sterkt dioar de sociaal-democraten eu eenige liberalen. Het staat toch zoo vast als 'n huis, dat men een Minis ter, wiens leiding, wiens politiek „hoogst bedenkelijk" wordt genoemd, geen dag langer dan noodzakelijk is aan het bewind zal laten. En mèt den Minister van Oorlog wapkelt hei. mi nisterie. Een Kabinetscrisis in de naaste toekomst is -zeer waarschijnlijk. En de oorzaak daarvan zal -dan alleen liggen in de opname van generaal Staal in het Kabinet. (Tel.) MINISTERIEEL -BEZOEK AiAN SCHIEDAM. Z.Exc. de minister van Waterstaat en die van Landbouw, vergezeld van eenige hoofdambtenaren, zoomede de heeren Leemans, voorzitter, en Van Sandick, algemeen secretaris van het „Koninklijk Instituut van (Inge nieurs" begaven zich Donderdag naar Schiedam voor een bezoek aan de fa briek „Oxygenium" aldaar, die in den laatsten tijd een belangrijke uitbrei ding heeft ondergaan. DE GEWIJZIGDE BOTERWET. In 't officieele orgaan van de F. N. Z. Iee6t men, dat de gewijzigde Bo- terwet bij de Tweede Kamer is (of zeer spoedig) wordt ingediend. Degenen, die zich zeer ontdaan ge voelden, doordat zij de wet niet In de troonrede vonden aangekondigd, kunnen dus nu weder tot rust ko men. De tekst wordt spoedig gepubli ceerd. (Tel.) soneel der Utreohtscbe Tram. Mij. aap den Raad gericht adres, om in de eerste plaats in aanmerking te komen voor een betrekking bij de gemeente tram. In het adres der commissie wordt overwogen, diat èn het gemeen- tebelanjg in et do aanwinst van ambt© naren uit genoemd personeel, èn hei belang van het betrokken personeel daardoor in hooge mate "gediend wordt. Het adres was vergezeld van duizen den handteekeningen. EEN NUMMER VERMIST. Bij de gisteren te Enschedé gehou den militieloting bleek er bij de tel- ling der nummers vóór den aanvang één te min te izijn. Alle nummers wer den nagezien, 23 ontbrak en werd bij- gevoegd. Na andertialf uur oponthoui kon eerst ide trekking beginnen. DE ,PALL1ANDT VAN ROOSENDAAL' (Men is er in geslaagd uit het wral van de „Pallandt van Roosendaal' eenige platen koper, rotting en zakkei op te halen. Het werken ondervindt veel vertra ging, doordat het dek 'is ingevallen. EEN iLEGAAT. Door den (heer iSybrand Hingst, oud Kamerlid, die eenige dagen geleden t* 's-Gravenhage is overleden, is aan d( Vereeniging Armenzorg daar ver maakt de som van 10.000, vrij vai successierechten. EIGENAARDIGE INBESLAGNEMING. Meldden wij onlangs dat door ee: deurwaarder te Hulst beslag was ge legd op een daar tijdelijk opgeslagei menagerie met verschillende ver. scheurende dieren, thans kunnen wij mededeelen, dat de eigenaar dier in; r>'chting, zekere H. G., van beroei dierentemmer, wiens woonplaats niej bekend is, gisteren door de rechtbaiu| te Middelburg in staat van faillissej ment verklaard is. Weldra zal er dus waarschijnlij voor liefhebbers gelegenheid gev' den worden om voor een prijsje zitter to worden van een of meer de dieren. Het is wel uitlokkend, zoo'n huii diertje te hebben (M. Ct.) DIEFSTAL VAN GAS. Het beheer der gasfabriek te burg vermoedde, dat de kopersl O. aldaar fraude pleegde in het gai verbruik. Door een onverwachten i val in zijn woning werd dit vermo^' den bevestigd. De meter was afgt sloten en een buis in de leiding aai gebracht, waardoor het gasverbruü aan de contróle van de administrate van de fabriek onttrokken werd. Tf gén O. is proces-verbaal opgemaai en hem het verder gasverbruik or! ONGELUKKEN. Eene dame, dio met de Noord-Hol landse he Tram naar Ilpendam reed, had plaats genomen op het balkon en leunde tegen de afsluitkettïng. Op eens ging deze los en de dame viel achterover op den grond. Be conducteur floot terstond uit al zijn macht, om den machinist te doen stilhouden, doch deze kon, door de groote lengte van den trein, het flui ten niet hooren en reed door. Ter stond na aankomst te Rpendam be gaf de conducteur zich met de poli tie naar de plek, waar de dame ge vallen was. Gelukkig vernam hij al daar, dat zij zich niet ernstig be zeerd hadzij had zich reeds naar eene boerderij in de nabijheid bege ven, om zich van haren hevigen schrik te herstellen. Intusschen is bij deze gelegenheid gebleken, dat bij een plotseling onge val een beter stelsel van waarschu wen en remmen wenschelijk is. (N. t. d. D.) In den nacht van Woensdag op Donderdag te 1 uur werd de 32-jarige ketelbikker W. Lodder, werkzaam bij het schoonmaken van het stoom schip „Maria" liggende aan Wilton's scheepswerf en machinefabriek te Oud Delfs'haveu, door zijn kamera den vermist. Twee uur later vond men zijn lijk in een der leege laadruimen, waar in hij. vermoedelijk door de duister nis misleid, gevallen was. De man had een schedelbreuk bekomen. BRANDEN. Te half zeven Donderdagmorgen werd brand ontdekt op de tweede ver dieping van het kleedingtmagazijn De (Magneet, aan de Hoogstraat no. 294 te Rotterdam, firma P. Blom Co. Hij ontstond In een kast, waarin lap pen voering, stalen, enz. waren gebor gen. De vrij groote schade wordt door assurantie gedekt. Gasteren brandde te (Steenwijk d ïor onbekende oorzaak af de woning, b« woond door mej. Batenburg. Het g* heele gebouw, alsmede de inboei d werd eene prooi der vlammen. 'De kerk der Gereformeerde Gemeente, die in 'de onmiddellijke nabijheid van het af gebrande perceel staat, wist men te behouden. tZïj leed echter eenige brand- en waterschade. GECONFIJTE VRUCHTENFABRIEK. De „N. R. "Ct." verneemt dat, naar aanleiding van het Kon. besluit tot verhooging van de invoerrechten op succade enz., de firma P. en F. Vin- centelli, te Antwerpen, in ons land, naar alle waarschijnlijkheid bij Dord recht, een geoonfijte vructotenfabriek zal oprichten. PERSONEEL DER UTRECHTSCHE TRAMMAATSCHAPPIJ. Men meldt uit Utrecht: De heeren J. II. de Waal Malefijt, ds. J. H. Gunning Hzn. en pater Weyers, vormende een commissie uit de burgerij, bebben zich met een adres aan den Gemeenteraad van Utrecht gewend, waarin zij instem ming betuigen met het door het per HARINGNETTEN AFGESNEDEN, Men meidit aan de „Tel." uit ij muidien, d.d. 24 ddzer Door den schipper van dien logg met hulpsto om vermogen V L 68 wori gerapporteerd1, dat hem den vorig( nacht, vermoedelijk dfoor Lowesto sche visschers, 28 haringnetten zi afgesneden. De schippe'r heeft nummers van alle visschers vaartuig* die zich in de nabijheid bevonden, g noteerd en zal door den Hollandschf consul te Lowestoft een onderzoek 1 ten instellen NED. HERV. KERK. Beroepen te Zoelen ds. H. Matzi te Wadenoijen. NU LACHEN DE KöPENICKERS 1 Te Koningsbergen verscheen Woen dag een oudaohtige, niet bijzond deftiig gekleede dame, voor het pale zij zeide aan den dienstdoend* schildwacht, dat zij prinses Ghaxlot van Mecklenburg was, en haar ne prins Frederik Willem van Prudsi (die in 't paleis woont) wilde spi ken. De schildwacht liet daarop de p leiswachit in 't geweer komen, en d« bewees aan de oude dame het gebri kelijke eerbetoon. Daar de prins n thuis was, vroeg zijn tante een sto ecu ging in 't portaal zitten. Toen een eskadron knrassiers voorbijkwa groette zij hoffelijk, waarop de ot eieren terug groetten. Intusschen verzamelde zich groote menigte, die het verkeer 1 lammerde op het plein voor het p leis, om de prinses te ziendeze zocht toen tben sergeant-majoor yi de wacht, liet volk, dat haar hindi de, uiteen te jagen. De grenadaa die de wacht vormden, trachtten i vergeefs dat te doendaarop werd" hulp der politie ingeroepen. En tw zag de commissaris van politie dad lijk, dat 's prinsen tante die pui tueel gehoorzaamd was en de mi taire eerbewijzen, aan vorstelijke pf sonen toekomende, genadiglijk ontvangst genomen bad een axi krankzinnige oude juffrouw was, c toen zoo spoedig mogelijk met eeni tuig naar 't gekkenhuis getorac werd. En nu lachen de Köpenickers oi dit kluchtspel 1 GRAVIN MONTIGNOSO EN HARE KINDEREN. MüNCHEN, 25 Oct. Hedenmorgf cm kwart voor 10 begaf de grav zich met de hertogin naar de Saks sche ambassade. De gezant ontvii de dames in het ontvaugsalon, wa de prinsen hun moeder tegemo snelden. Moeder en' kinderen brab in hevig snikken uit. Men liet alleen. (Er is 'hier sprake van de groo hertogin van Toscane, moeder gravin). /Tot.) ZWARE BRAND TE PARIJS. PARIJS, 26 Oct. (Reuter). Eenzvó re brand is uitgebroken in de groo( fabriek van oorlogswapenen va Barrignaud aan de Rue Obetrkam?

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2