HMKLIZ'8 DAGBLAD Btaesslssi OP AUDIËNTIE, Drie bestuursleden 'van de afd. Den ■Haag van den Ned. Bakkersgezellen- bond zijn Woensdag op audiëntie, ge weest [bij minister. Veegens in verband met de afschaffing van den nachtar beid. INTERNATIONALE- BAKKERIJ- TfENTOONSTELLING. Set Uitvoerend Oomdte van bovenge noemde .tentoonstelling deelt mede dat de plechtige uitreiking der bekro ningen door den heer F. G. Waller zal plaats vinden op Dinsdag den 30sten October, des namiddags te uur, in Ihet Paleis voor (Volksvlijt (hoofdin gang) te Amsterdam. PROVINCIAAL WATERSNOOD- -COMITé. Het Provinciaal Watersnood-Comité in Zeeland meldt, dat in zijne verga dering van den 22en October j.l. ge constateerd is dat eene som van circa f 570.000 ter zijher beschikking ligt-, terwijl een ibedrag van circa 470.000 toereikend zal zijn om binnen de door ihet comité in die vergadering vastge- stelde grenzen de schade te vergoe- I den, en de uitgaven ter voorziening in den onmididellijiken injo'od te hekos- tigen. Het comité besloot lo'. aan ben die na de ramip een inkomen voor 1906 j overhielden van vermoedelijk minder der dan 2000, alle gedeclareerde en J juist bevonden schade te vergoeden. 2o. aan hen- die na de ramp zulk een inkomen van 2000-^/ 3000 vermoede lijk overhielden, hoogstens 3/4 hunner schade te vergoeden, doch niet ver der dan tot een gezamenlijk bedrag van 45000. 3o. aan ben die 3000 inkomen of meer overhielden, geene schade te ver- Uit het .aldus vrijblijvende bedrag van circa f 100.000 zullen zoo noodi.g in 1907 nog vergoedingen kunnen woi'- -den gegeven aan landbouwers, terwijl ook hieruit in den komenden winter nog eventueel onvoorziene 'hulpverlee- ningen ter zake van de waterramp kunnen Worden bekostigd. Van de algemeene vereenigd© com missie te Amsterdam werd een sdhrij- ven ontvangen, meldende,. da.t in de gegeven omsta.ndigRbden v-oor die oom missie geene aanleiding bestaat om bdhalve de bijt haar na 12 Maart voor •Zeeland ingekomen gelden, meerdere bedragen uit haar fonds te verstrek ken. Al®o-o blijven ook de „voorzie ningen in den onmiddellijken nood" (pl.m. 35.000) voor rekening van het Provinciaal -Comité en blijft Ihet fonds der „Algemeene Vereeniigde Commis sie tot Leniging van Rampen door Watersnood" te Amsterdam, onaange tast. DE „VRIJE" SCHOOL. Van rechts wordt nc-g wel eens hoog opgegeven van een aantal kinderen, dat te Utrecht de bijzondere schollen voor laiger ondieirwijs bezoekt, schrijft het „U-tr. Dagbl." Dat bezoek is echter niet altijd' vrij willig. Er bestaat tusschen het ontvangen van bedeeling van de -diaconie der Ned. Henv. Kerk 'en het bezoek der scholen dier diaconie wiel eens ver band. Zoo- kwam ons dezer dagen een ty pisch geval ter oore. Uit een gezin te Utrecht bezochten de vier kinderen een der openbare la gere scholen' alhier. De man kwam te overlijden zijne weduwe werd op bedeeling aangewe zen. En nu werd deze bedeel ing geweer gerd, 'als niet -drie der kinderen van de openbare school werden weggeno men- en naar een der diaconiescholen werden gebracht. Het oudste meisje, dat reeds in de hoogste klasse zat, mocht bij gunst daar. het jaar uit blijven. Natuurlijk dat d© weduwe, hoewel zeer tegen haar wü, toegeven moest De drie kinderen verdwenen van de openbare school. Naar men ons verzekert, schrijft het reglement der diaconie voor, om al dus te handelen. werden in Friesland óf in Hengeloo geslacht ten dan over de grenzen in gevoerd. Van Duitsctoe zijde is men nu in Friesland begonnen varkens op ie koopen en ddze geslacht in Duitscli- landl in te voeren, 't Geldt nu nog een proef, slaagt deze, dan zal men aan de Duitsche grenzen groote slachte- rijien stichten om op groote schaal de zen import-haaldol te drijven. Waar Engeland tegenwoordig uit Friesland vele jonge varkens betrekt en Duitsc'hland zwaardere bege kan 'deze nieuwe exportbandel van- grooten invloed' worden op de var- kemsteelt en varkensmesterij in Fries land, die in de laatste jaren al zoo'n hooge vlucht gen-omen heeft ten voor deel e van den kleinen boer vooral. MOET -EEN MATROOS AARDAP PELS .SCHILLEN? Vier matrozen van het stoomschip „Voorburg", van de Stoombootmaat schappij 'Amsterdam-, te Rotterdam binnengekomen, weigerden, aldus wordt aan „Het Vaderland" gemeld, gedurende de reis aardappelen te schillen, bewerende, dat dit geen werk voor matrozen is- Zij werden daarvoor door den kapitein gestraft met inhouding van een gedeelte hun ner verdiende gage. Thans hebben zij zich per adres tot den kant-onrechter in kanton III ge wend met verzoek die straf, als zijnde h. f. geheel onverdiend, "te royeeren. althans die te verzachten. HANDELSREIZIGERSVEREENIGING „NOORD-HOLLAND". Door hét bestuur van de Handelsrei- zigeaisvereeniginig „Noord Holland" is aan de directiën -der Hollandse-hé IJ zeren Spoorweg Maatschappij en de Maatschappij tot Exploitatie van. Staatsspoorwegen het verzoek ge richt, naar aanleiding van liet hooge tarief, hetwelk geheven wordt tot ge bruikmaking van de telefoon aan het Centraalstation en het Station Wees- perpoort te Amsterdam, te willen, be sluiten v'oor .de ledien van de Handels- reizigersvereeniging „Noord Holland" op vertoon van hun diploma reductie toe te staan. Ingeval echter tegen uitzonderingen administratieve bezwaren mochten bestaan, wordt .alsdan verzocht zulks tot algemeen tarief in- te stellen. Verder 'is aan den directeur der pos terijen het verzoek gericht tot het plaatsen van eene brievenbus op het. tweedle perron Centraalstation te Am sterdam. („Tel.") GESLACHT VOOR DUITSCHLAND. Men schrijft aan de „Tel." Elke week worden uit Friesland ve le landkalveren en 3e soort koeden naar Duitschland -gezonden. Of ze OESTERS. Ter aanvulling van het bericht om trent het oestergebruik wordt uit Den Haag nog het volgende gemeld: De verschijnselen van ongesteldheid ontstaan door het gebruik van Ne- derlandsdbe oesters hebben zich voor gedaan uitsluitend na het gebruik van oesters afkomstig uit de te Bergen-op- Zoom aanwezige putten en de oorzaak daarvan is een plotseling ingetreden vervuiling van het water in de haven aldaar, na het in werking stellen der beide daar gevestigd© suikerfabrieken. Het wordt dus beschouwd al-s een op zich zelf staand feit en van voorbij gaan-den aard-, zoo dat er geen reden is om de iZeeuwsche oesters in het al gemeen en als zoodanig daarin te be trekken. Bovendien is de verkoop dier oesters te iBergen-op-Zo-om onmiddel lijk na het bekend worden dier feiten gestaakt en hebben de betrokkenen, die daardoor belangrijk nadoel lijden, reeds maatregelen genomen om hunne inrichtingen naar andere plaatsen over te brengen. ONGEVALLENRISICO. Naar „Het Vaderland" vemieiemt, be staat bij commissarissen van de Na tionale Werkgevers Verzekerings-Bank te Utrecht ihet voornemen een buiten gewone vergadering van, aandeel houders bijeen te roepen, waarin dat college o. m. het voorstel zal doen per 2 Januari 1907 alle verzekeringscon tracten op te zeggen. Zooals bekend a-s; bepalen de werk zaamheden dezer instelling zich uit sluitend tot het overnemen van het risico volgens de Ongevallenwet op ouderlingen grondslag. Alle bij haar aangesloten werkgevers zullen dus, indien heit hi ervaren bedoelde voorstel van commissarissen wordt aangeno men, met 1 Januari' e.k. ambtshalve bij de Rijksverzekeringsbank worden ingelijfd, tenzij vóór 20 November a.s. risico-overdracht op -een andere par ticuliere Maatschappij wordt aange vraagd'. STATEN VAN UTRECHT. Naar wij vernemen zal mr. A. W. van Beec-k Calkoen, 9edert vele jaren lid van Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht, in de aanstaande najaarszitting dor Staten ontslag ne men. Het schijnt in de bedoeling van den heer Calkoen te lii-ggen om voor- loopig zijn mandaat als Statenlid te blijven vervullen. Daar ook de heerE. van Baerle door zijn aftreden als Statenlid als lid van Gedeputeerde Staten aftreedt; -zullen er in die a.s. najaarszitting twee nieuwe Gedepu teerden benoemd moeten worden. („HbkL") EEN MCDSTORGEL. Aan de visschershaven te Volendam heeft de Raad van Edam een mistor- gel doen plaatsen, om den schippers het binnenkomen m-ogêlijk te maken bij zwaren nevel. Woensdag is het werktuig voor het eerst gedurende ee- nige uren gebruikt en voldeed zeer VACATURE SCHOOLOPZIENER. Naar wij vernemen heeft mr. S. de Vries Czn., schoolopziener in het arrondissement Amsterdam VII, zich wegens drukke bezigheden genood zaakt gezien als zoodanig eervol ont slag aan te vragen met ingang van 1 Februari 1907. C, Stand.") VERZEKERING TEGEN WERKLOOS HEID. De Amdtendiamschie Gemeenteraad ging Woensdag over tot de voortzet ting der behandeling van hot door B. en W. voorgedragen „Reglement tot oprichting -van leen fonds ter onder steuning van verzekering tegen de werkloosheid in de bouwvakken." De algemeene beraadslagingen wer den geopend dioor dJen heer Douwes. die b>et betreurt dat alleen van dé bouwvakken gesproken wordt in de voordracht van B. en W. Tóch kan de spreker niet medegaan met het geen door den -heer Vliegen in die vo rige -zitting verlangd werd, namelijk de ondersteuning van werMoozen, zonder dat daarvoor door belangheb benden premiën worden gestort. Mr. Z. van den Bergb vraagt hoe het Rijk over .deze zaak denkt, en of B. en W. rekenen op een eventueele subsidie van rijkswege. Da wethouder Josepbus Jilta legt uit, hoe d© voordracht van B. en W. i'stot stand gekomen, op welke- gron den B. en W. er toe geraakt zijn, het Gentsche stelsel te aanvaarden, voor zoover de verzekering van gemeente wege zal worden ondersteund, uitslui tend voor -georganiseerde werklieden. Spreker verzekert, dat er kans is op een rijks-subsidie, wanneer van de gemeente Amsterdam uit de eerste stappen tot een regeling der werkloos heidsverzekering geschieden. In zijn lange rade behandelt de heer b'tta voorts, stuik voor stuk, alle ar gumenten der verschillende vorige sprekers en beveelt de voordracht aan, met de beperking voor de bouwvak ken, zoo als ze door B. en W. werd' voorgesteld. Ten slotte werd .het gewijzigd artikel 1 luidend „Er wordt te Amsterdam opge richt een Gemeentefonds ter be vordering van de verzekering te gen d© werkloosheid, waartoe de gemeente uit haar -middelen een som van honderd gulden afzon dert. Dit fonds vindt zijn middelen in subsidies, mialdngen en schen kingen. De gemeente -betaalt de kosten van administratie van dit fonds." aangenomen met 42 tegen 2 stem men. Artikels 2 en- 3, over biet bestuur van het fonds, worden goedgekeurd. Bij art. 4, over het bedrag van den bijslag der gemeente, verdedigt de heer Loopuit het door zijne partij voorgestelde amendement, om dien bij slag van f 0.50 op f 0.75 en- den termijn van 50 -dagen in 60 dagen te verande ren. De heer Kamerlingh Onnes kan zich hiermede niet vereenigen. -Hij vindt het van belang, -dat zooveel mogelijk personen van de uitkeering zouden moeten kunnen genieten. Bij verhoo ging tot 75 cent en 60 dag-en zou, aan genomen, dat er f 6000 beschikbaar worden gesteld, -in het ongunstigste geval ruim 130 werkloozea worden ge holpen, terwijl bij het voorstel van B. en W. over de tweehonderd- werk- looze-n ondersteuning kunnen geniep tem De heer Onnes vond het zelfs gera den om den duur der uitkeering van 50 da-gen- op 36 te brengen. Het voorstel van B. en W. werd aan leverde het resultaat op, idat stuk voor stuk de -artikelen met ©enige kleine wijzigingen, die het oorspronkelijke ontwerp zoo goed als onaangetast lie ten, verder werden aangenomen, en ten slotte het geheel© ontwerp met slechts zeven stemmen tegen werd aangenomen-. PENSIONNEERING GEMEENTEVELDWACHTERS. Ged. Staten van Over ijs el hebben een gunstig advies uitgebracht over het -verzoek der Vereeniging van Ge meenteveldwachters, betreffende pen- sionne-ering van deze ambtenaren. Zij zijn overtuigd van de wensc-he- lijkheid om een politiekorps te bezit ten, dat u't krachtige en gezonde menschen bestaat. Maar de bejaarde en gebrekkige mogen niet aan den dijk gezet worden zondereen behoor lijk pensioen. Ook zijn zij overtuigd, dat zulk een fonds er nooit komen zal als de provincie geen hulp ver leent. Het stelsel, zooals dat in Zuid-Hol land bestaat, vinden zij minder aan bevelenswaard als dat te Groningen. Volgens dit laatste systeem dragen ook 'd[e belanghebbenden bij in de kosten, van welk beginsel h. i. niet mag worden afgeweken. Ged. Staten stellen mitsdien voor '.hun- o-p te dragen pogingen aa.n te wenden, die tot de oprichting van een pensioen- en weduwenfonds als boven kunnen leiden. Gedurende de eerste tien jaren wen- schen zij een-o provinciale bijdrage van hoogstens 2000 gulden te merlee- nen. MAATREGELEN TEGEN DE PEST. De Ministers van Binnenl. Zaken en van Fin. brengen met hat oog op het heerschen van dé pest ter kennis, dat krachtens Kon. besluit, met in gang vani 26 Oct., de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstuk- ken en ongewas-schen lijf- en bedde- goed uit Bombay en Calcutta verbo den is. Bagages, d-oor reizigers medege bracht, zijn -onder dit Varbod begre- pijn, voor zoover betreft ongewas- schen lijf- en beddegoed. Voorts is het verbod niet toepasse lijk wat dien in- en den doorvoer be treft op goederen die wel -vian Bom bay of Calcutta zijn aangevoerd, maar waarvan voldoende blijkt, dat zij van elders afkomstig zijn en cLie zoodanig zijn vervoerd en verpakt, dat zij niet in aanraking kunnen ge weest zijn met besmette voorwerpen, en wat den doorvoer -betrefto-p goe deren, die zoodanig zijn verpakt, dat zij onderweg geenier lei bewerking of behandeling kunnen ondergaan. (&t.-Ct.) NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND. (Vervolg.) Na de rustpoos wordt de buitenge woon druk liezochte vergadering her opend, en allereerst aan de -orde ge steld de vraag, -welke afdeeling bet volgend jaar de vergadering zal ont vangen. Uit Nijmegen en Zw-olle wordt de eerste plaats gekozen. De heer Lambert spreekt een woord van dank aan den heer mr. Zwaarde maker voor alle moeite en zorg, die hij aan bet Maandblaadje heeft be steed. Er is een motie ingediend doior den heer Lem en vijf andere leden van dezen inhoud: De vergadering verzoekt het hoofdbestuur, naar aanleiding van de gehoorde discussie, de mogelijk heid van de stichting van vrijzinnig- godsdienstige kweekscholen te on derzoeken en 'het resultaat van dit onderzoek ter gelegenertijd bekend te maken". Het hoofdbestuur verklaart z-ich bereid aan den wenscb, in deze mo tie gevat, gehoor te geven. Hierna krijgt de heer S. Winkel, van Limmen. het wo-ord, om, naar aanleiding „het evangelie van Boed dha do-or P. Carus, vertaald door P. Borus, vertaald door Felix Ort", deze vraag te beantwoordenKan het Christendom den mensch van inzen tijd niet meer bevredigen De heer W. H. Robol van Veendam sprak vervolgens over de vraag „Wat kan de Nederlandsche Protes tanten Bond -doen om de vrijzinnig •godsdienstige beginselen meer in gang te doen vinden onder het volk De bijeenkomst eindigde met een "ig samenzijn. E-EN "VROUW VERBRAND. Op de tweede -verdieping van het perceel -St. Jansstraat 18 -te Amster dam woonde een 75-jarige ongehuwde juffrouw Roe-per alleen. Donderdag morgen werd d© in-st-rumentmaiker, wiens, zaak in dit huis is gevestigd, door voorbijgangers gewaarschuwd, dat er rook uit een -der ra-men van de tweede verdieping krwam. De man liep terstond naar boven en toen hij de deur der door juffrouw R. bewoonde kamer opende, -zag (hij de kamer in vollen gloed. Dicht -bij -de deur lag voorover ihet lijk van de vrouw. -De kleederen van het slachtoffer brand den nog. Hef, schijnt, dat het petroleumtoe- stel, waaroip juffrouw Roeper een ke tel -water had willen 'zetten, is omge vallen ©n dat daardoor de kleederen in brand zijn geraakt. Uit de plaats waar het slachtoffer lag, blijkt dat zij, maar tevergeefs, gepoogd heeft de deur n'og te (bereiken. Het lijk, dat groote brandwonden vertoonde, is naar het -gasthuis vervoerd. Bank -Ltd. te Londen, en ontving daar hij 96 pd. st. had te betalen, f 48 aan Ned. geld terug. De passagebiljetten zouden hem later worden toegëzonden t© Leuven, Bedoelde wissel is inmiddels waar deloos gebleken te zijn, zoodat ten de ze oplichting nïoet zijn gepleegd. De commissaris van politie in de le sectie te 'Amsterdam, verzoekt aan houding van -den verdachte. NAAR ENiGELS'CHEN TRANT. Naar wij vernemen is in een hij een komst van kooplieden ernstig ter -spra ke gebracht het voornemen, zoowel op de Amsterdamsche als op de Rotter dam sche Beurs lijsten te doen rond gaan, ten einde bij-dragen te verkrij gen voor .©en som, aan te bieden aan den minister van justitie, teneinde met behulp daarvan bet personeel der Haags-dhe rechtbank uit te breiden. (Hbld.) BOOKMAKERS. De groote Engelsche bookmakersfir ma Arthur Magnus heeft hare zaken verplaatst van- Liverpool naar Vldssin- gen. Des avonds werd dé vergadering besloten met een© open bare bijeenkomst in -het Concenthuis, die druk was bezocht. De eere-voorziitter, dr. P. H. Roes- singh, lid der Tweede Kamer, voor zitter der Haagsche afdeel-ing van den Bond, hield de openingsrede. Prof. dr. H. IJ. Gfaoenewegen, van Leiden, sprak daarna over de vraag ,Wat mag het vrijzinnig Protestan tisme eischen, wat moet het vreezen, wat kan het hopen van de meer ont wikkelden in onzen tijd? DE „PALLANDT VAN ROSEN- DAEL". Men schrijft uit Texel Het w-rak van het barkschip „Pal- landt van Rosendael" is door den stoomschelpzuiger „De Hoop" opge spoord. Al spoedig wist men eenig koper va-n 't wrak boven te brengen. Ter plaatse, waar bet wrak ligt, staat 20 vo-et water. Van Texel -meldt men nader: Van het wrak der Pal-landt van Roo- sendael heeft -men, nadat -eerst het zand door den s-dhelpzuig-er De Hoop was weggezogen, het geheel gekoperde roer weten te lachten. Met duikers hoopt .men nu verder het wrak te onderzo-eken en het hout, waarop -men stiet te verwijderen, om zoo to-t de la-ding door t© dringen. ONGELUKKEN. Woensdagmorgen is het bijna 4jarig jongetje van den heer M., te -Doetin- che-m, in een zinkput je gevallen en daaruit levenloos opgehaald. HERSTELD. De soldaat (B. IBerner, die bij 'het ongeluk te Gorku-m licht gewond werd •is geheel hersteld. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen, is hem nog een raadsel, -BRANDEN. -Door onbekende oorzaak is te Drie wegen -de me-elanolen met sdhuur en stal van den molenaar de Lange, tot den grond afgebrand. Het vuur greep zoo fel om zich heen, -dat niets gered kon worden. Alles was verzekerd. EEN OPLICHTER. Den lOden dezer verzocht -een per soon, -die Engelsch sprak en een visi tekaartje afgaf luidende: „Rev. James -'Hayes, American College, Louvain (-België)", aan een passagebureau te Amsterdam, voor hem 'twee hutten te willen i'eserveeren op h-e-t. stoomschip Peninsular, voor een reis van Mar seille naar. Bombay. iHij „gaf daarvoor -in betaling een wissel, groot 100 pd. st. op de Lloyd's - DE DADERS OPGESPOORD. Het is der Haagsdhe recherche ge lukt de daders van den diefstal van ongeveer f 400 bij een tuinder te Loos duinen, op te sporen. Het zijn twee Haagsche jongens van 12 en 16 jaar. Met -een hakmes werd een raam op geschoven en zoo kwamen ze binnen. De jongens hebben békend. SPEK, EEN SOLDlAAT EN... EEN NASLEEP. Herinnert men zich nog het geval van den soldaat Brond-geest der Kolo niale Reserve, die verstrekte rantsoe nen spek, dat hij en vele zijner kame raden als ondeugdelijk beschouwden, in een -postpakket aan den Minister van Koloniën zond? Zooals we gemeld hebben, kreeg de man vo'or zijn on- d-isciplinair optreden veertien nach ten politiekamer. (V'oor niet-deskundi- ge lezers diene, dat dit zeggen wil: overdag dienst doen en 's nachts lo- geeren in het arrestantenlokaal). Nader vernemen we, dat B. in den loop van dien straftijd naar 't militai re hospitaal werd gezonden. Enkelen beweren, dat hij zich op 't ziekenrap port had gemeld, doch van ander,© zij de wordt ons dit stellig tegengespro ken en verzekerd, dat de man zelf ver klaarde niets te mankeeren. Volgens laatstbedoelde zegslieden scheen de bedoeling te zijn, da-t -men B. „in ob servatie" wild© nemen. Voorts is het een feit, dat 's mans naam staat op -de lijst der soldaten, die aangewezen zijn om den 17en No vember naar Indië te vertrekken. Intusscben wordt -hij gehouden bin nen de muren van het hospitaal en... blijft uit den aard der -zaa-k streng af gezonderd van de andere soldaten der Koloniale Reserve. Men mag natuurlijk niet onderstel len, dat dit de bedoeling zou zijn van dien hygiënisch-en -voorzorgsmaatre gel. Maar -zeker is het, dat er onder een -deel der burgerij, hetwelk met sol daten der Reserve in aanraking komt, veel gemompeld wordt over dit voor val. Het schijnt, dat -B. in de (kazerne ge sprekken heeft gehouden, die -door zijn suiperi-euren als van „opruienden" aard werdén (beschouwd. Na de vier vergeefsche pogingen, die wij indertijd hebben aangewend 'om bij het commando der Reserve in lichtingen over de zaak-Brondgeest te bekomen, hebben we ons natuurlijk niet tot een hernieuwing daarvan ge zet. (Geld.) Letteren en Kunst LIEDERTAFEL „AMSTELS WERKMAN". Wij lezen in het N. v. d. D. van h-aar muziekcriticus Dan. de Lange: Onder leiding van haar directeur, den heeir W. Robert Jr., en met me dewerking van de dames Jacoba Dhont (zang) en Antoinette Robert (klavier) en de hee-ren Chr. W. F. de Vos (zang) en Louis Robert (orgel) gaf de lied er tafel „Amstels Werk man" Zondagavond een concert in het Paleis voor Volksvlijt. Het koor zongGloria van W. Ro bert Sr.Deus es nostra Lux van L. F. Brandts Buys Zigeunerleven van Fred. Roeske en Soldatenkoor uit d'e opera Faust. Het koor droeg deze werken op zeer verdienstelijke wijze voor. De zuiverheid van intonatie, de hoeda nigheid van Mank en de vastheid- van aanhef vallen te roemen. Ook, de intentiën, die de directeur in de voordracht doet leggen, leveren het bewijs, dat men in Amstels Werk man een goed samengestelde en de gelijk geschoolde Liedertafel mag be groeten, aan wier 'hoofd een ernstig kunstenaar staat. Mej. Dhont droeg met haar schoon, imponeerend geluid voor de scène en aria „Ah perfido" van Beethoven, Mijn eerste van Zweers en twee Oud- F e u i 11 I si, lïe Wrekers Uit hst Engelsch, van HEADON HILL. Goed zoozei Quyane, en d'aar Leslie een schreeuw gaf, vervolg de hij Zeker. Er zullen stellig eenige moeilijke oogtenblikken zijn. Maar hoe gauwer dat gebeurt, des te eer der zullen de noodi-g© maatregelen gen-omen w-ordlen, des te eerder zal het jachit naar -den wal terugkeeren... En uw vrouw is gelukkig omringd door een aantal trouwe vrienden, die baar zullen -weten fte verdedigen. Ja, -ging hij -nadenkend voort. Zelfs als mrs. Armytage nog een tijd lang blind blijft, als ze niet dadelijk den sleutel tof het raadsel ontdekt, zal zij toch wel gauw den toestand bemerken van lieim, dien zij voor u aanziet. Haar eerste denkbeeld zal zijn, dat hij een nieuwen aanval kregen heelt, maar dan -zal bij op een afstand gehouden worden, dot is het voornaamste. Vat moed, en laten wij snel handelen. Zonder te kunnen raden welken weg de detective nu zou inslaan, maar -reeds vaag gerustgesteld door den vasten toon en de -overtuiging, waarmee hij sprak, volgde Les-lie hem tot aan Hotel Imperial. We hebben geen tijd- tot dinee- ren en gij hebt er ook zeker geen 'txek in, we zullen ons dus met deze Meine verkwikking tevreden stellen, zei Quayn'e^ haastig een paar sand wiches en een glas bordeaux veror berende ik moet een enkel woord met mijn bediende spreken, en dan kom ik terug. De inlichting van den visscher moeten we ons dadelijk ten nutte m-aken. Hij heeft gezegd, dat mrs. Armytage -den weg na-m naar Holroyd-street. Of ik bedrieg me sterk, óf haar bezoek aan die- straat is oorzaak geworden van het ver- teek der „Idalia". Maar hoe zult ge het nummer ivhn het huls uitvinden vroeg Leslie. Best. goed. Is het mijn beroep niet de dingen uit te vinden Ik heb al op het gezicht van Peckthorne ge lezen, dat hij wat weet. Ik geef bem geen twee uren o-m die Amerikanen uit te vinden,... Want ge moet weten dat ik uw vriend Pecktho-rne meege bracht heb. Hij schelde en weldra verscheen de kleine oude man, die door Leslie eenig© weken geleden zoo onzacht bij den kraag gegrepen was. Gevonden? vroeg Quyane la chend. - 47, Holroyd-street, was 't een voudige antwoord. Goed. Ga gauw -slapen. En breng me morgenochtend om acht uur uw ra-pport. En nu, vervolgde hij, toen de agen-t vertrokken was, ga ik beproe ven het kluw-an te ontwarren. Het schijnt- me toe, dat uw vrouw van daag die menschen is gaain waar schuwen, dat gij ni-et degeen zijt, d:en zij zoeken, wat trouwens juist is. A-ls we er achter kunnen komen, wat er bij dat bezoek -gesproken Is, dan kunnen we daaruit misschien op maken, waar d'e ..Idalia" gebleven is. Zoolang We dat. niet weten, kun nen we niets doen. Gij schijnt opzettelijk uit de lucht gevallen om -mij te helpen, zei Leslie dankbaar, maar ik begrijp rnet, dat gij juist o-p dit oogenblik... Luister. Toen mrs. Armytag-e me .uit Southampton tieleaTafeerde om me op de h'oogte te stellen van de vijandige houding der bende, ben ik dadelijk naar hef, huis van dokter Beamnn cegaan, om te zien of zijn patiënt me eenige inlichtingen kon geven omtrent de -plann-en dier -lieden omdat gij mij plechtig gezegd had er niets svan te weten. Daar vernam ik het nieuws van de ontsnapping van- Lukyn, met nog verscheiden details, die onmogelijk op „u" van toepassing konden zijn. Ik h'eb toen dadelijk ver moed, wat gij- -me vandaag vertelt hebten van toen af overtuigd, dat- de wraak van die geheime zendelin gen ni-et u gold, maar den ontsnapte, ben ik naar Exmouth gekomen, om te trachten met die Amerikanen in verbinding te raken, en hen met de bewijzen in de band, hun dwaling te toornen. Gij zult hun toch' nu nog niet zeggen, dat Lukyn vrij is riep Leslie levendig. Neen niet zonder hij op de „Ida lia" is, gal Quayne befeekenisvol ten antwoord. Hij ging uit en Armytage bleef langen tijd met zijn pijnigende ge dachten alleen. Te middernacht vertoonde Quayne zich wee-r en o-p zijn gewoonlijk on bewegelijk gelaat lag nu klaar een nederlaag. Laten we naar mijn kamer gaan, zed hijmen zal >de rookka-mer sluiten, en we zijn boven beter om te praten. Welnu? ivToeg Leslie bevend van angst. De detective trok een revolver legde die op zijn tafel. Ziehier een vriend, diien ik een half uur gelleden bijna te hulp ge roepen bad, zei 'hij. Wij hebben met een te vreezen bende te doen, mijn heer Armytage. Ik heb heel wat men schen in mijn leven gezien, die op slechten -voet met de wet stonden, maai' zelden heb ik gestaan tegen over zulke meesters in de misdaad Ik heb hun gezegd, dat als er het minste me.t de „Idalia" gebeurde, zij met die Engelsche wet kennis zouden maken en dat de strop 'hun wachtte. Toen djacht ik, dat ze alle drie op me zouden aanvallen, ook de vrouw, maar in die drukke straat liepen ze te veel gevaar. Ze vergenoegden zich met den spot met mij- te drijven Den spot met u drijven herhaal de Leslie. Niets meer en niets minder, be vestigde Quayne, niet- zonder bitter heid, want hij was n-iat gewoon ge slagen te worden. De partij stond- te mooi voor hen. Ze deden mij opmer ken, of liever dat fijne Fr-ansche mondje deed' mij; opmerken, dat, daar een vrouw_uit eigen beweging een ontsnapte uit het gekkenhuis tot man had genomen, het niet waar schijnlijk was, dat eenig accident, dat de ..Idalia" overkwam, iemand anders gold -dan hun. Dit was niet tegen te spreken. Wij hebben geen enkel bewijs tegen hen. En al "had den we dit, dan zou het, geloof ik, te laat zijn om hen te arresteeren. Er was op hun drie gezichten een so-ort van diabolische rustigheid, die de, overwinning van hun plannen aan toonde. Is uw meening, dat zij op het jacht een of ander helscho machine hebben aangebracht? vroeg Leslie. Dat staat te vree zen, antwoord de Quayne, een doordringenden blik op hem richtende, want -hij werd ge troffen door een gansch ongewonen toon in de stem van den jongen mam Hebben ze vandaag mijn vrouw- gezien Ja, zij- sprakep met een soort van gesluierd sarcasme olver de eer van het bezoek van mrs. Armytage, maar verder kon ik niets uit hen krijgen. Welke maatregelen denkt gij te nemen om het gevaar te bezweren vroeg Leslie, weer op dien toon den toon van meester. Hij scheen plotseling het commandb op zich te wallen nemen. Quayne antwoordde met een we dervraag He'o ik gelijk te meenen, dat het jacht voorzien is van een tele graaftoestel zonder draad Ja, dat is een van de laatste ver beteringen, die mijnheer Fermio-r aan dé „Idalia" heeft laten aanbrengen. Hij was zeer getroffen door diie uit vinding en zag in hoeveel partij hij d'aarvnn voor het jacht trekken kon. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5