Weerbericht. MEDEDEBLINGEN VAN HBT KONINKL NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 31 October. Hoogste barometerstand 775.6 m.QVL te 'Haparanda {Oostkust 'Zweden); laagste 745.6 -mM. te Perpignan (Span je aan de Middellandsche Zee). Verwachting tot den avond van 1 November. Wind: matige tot krachtige O. tot Z. O. wind. Gesteldheid van 'de lucht: zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: weinig verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. gang. Vorige stand te 2 uur 749 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. [Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand te Haarlem. Woen9dag 31 October Hoogste gisteren F. 53* Laagste heden nacht F. 43o Hoogste heden tot 2 uur F. 46" OPERA ITALIANA. Wat de Italiaansche Opera gister avond gaf, heeft 't mag zonder voor behoud gezegd worden de beide vo rige avonden in de schaduw gesteld De Rigoletto-voorstelling, waarme de het uitmuntende gezelschap dezen Leer voor het voetlicht trad was één. groot succès. Een succes voor den tenor Silv IsalberU (als Duca di Mantova), dia deze partij voor de eerste maal zong en van dit proefstuk direct een meesterstuk maakte; een succès voor den hier nog niet gehoorden bariton Signo-r Na/va (als Rigoletto), die deze hoogst moeilijke rol op meêsleepende wijze zong en speddeeen, succès voor de gevierde sopraan Signa G. Allen (als Gilda), wier sympathieke stem en groote zangkunst ondanks een enkele kleine detonatie opnieuw de toehoorders in opgetogenheid brach ten een succès ook voor de vertol kers der névenrollen, wier namen ik hier met stuk voor stuk zal afschrij ven, maar onder wie toch niiet onge- janMincl m.OB"cn-> fc»lij-rou .S.. Men ceri als Sparafucile en Signa Guis&p- pina Bonetti, die van het Madlalena- rolletje zoo iets recht aardigs wist te maken. In één woord, >al wat wij dezen avond op het podium gehoord en ge- j tóen hebben daaronder ook te ver staan de voor ons to on eel niet al te ruim bewonderenswaardige mise-en-; scène was minstens gewoon, maar meestal buitengewoon goed. En wat er vóór het podium gebeur de was allesbehalve vreemd aan het overgroote succès van den .avond. Daar zat de kranige, jonge director Francesco Coniglio te midden van zijn bekwame, geroutineerde en on vermoeid zich beijverende schare, en voerde zijn onder- en hoven-planksChe troepen aan met een entrain en een zekerheid, die alleen eigenschappen ikunnen zijn van een dirigent, die, zoo als deze, de partituur van liet uit te voeren werk in het hoofd en niet voor zich op de lessenaar heeft. Aan deze vaste en bezielende leiding hehben we ook te danken, dat de aar- idige, echt pittige mannenkoren, die hier en daar in Verdi's werk voorko men, zoo frisch en correct werden ge zongen. Zeker zou er aanleiding te over zijn om nog bijzonder te wijzen op een aantal der allervoortreffelijkste onder- deelen van' dit voortreffelijk geslaagd geheel maar ik wil ditmaal liever eindigen met den goeden raad aan al len, die de Opera Italians nog niet kennen, om een volgende gelegenheid, als zich die mocht voordoen, vooral niet ongebruikt te laten. Het is inderdaad een groot en ver- Msschend genot deze warmbloedige, met ongewone stemmiddelen bedeelde menschen te zien en hooien opgaan in de vertolking van de muzikale mees terwerken hunner jonge ennog altijd jonge landgenooten. Laat ik vohedlgheidshalive nog even vermelden, dat het weer flink opge komen publiek telkens door hartelijke toejuichingen zijn voldoening te ken nen gaf en dat in den loop van den avond .aan Sigrtora ALlén bloemen wer den overhandigd. PHILIP LOOTS. KERKELIJK KIESCOLLEGE. De uitslag van de verkiezing van 21 leden voor Kerkelijk kiescollege der Ned. Herv. kerk is als volgt: Uitgebracht werden 286 geldige stemmen. Hiervan verkregen de vol gende gekozenen de achter hun namen genoemde stemmencijfers. C. ten Boom, 286 stemmen; Jobs, de Breuk, 285; C. de Cock, 286; C. J. En gelman. 285, R. Faber Jr., 285;H. Fran ken iSr., 285; R. Geus, 284; \Dr. H. M. (B. ter Haar Romeny, 286; D. A. W. Henskes, 285; Ds. Th. Hoog, 286; K. Houwen, 284; Ds. F. Kampstra, 285; S. H. Kühlemeyer, 286; Adr. van der Lande, 286; J. H. Lieftinck, 285; A. J. (Luitingh, 286; C. van Niel Cz., 283; Mr. C. <M. Rasch, 286; C. H. Scheffer, 284; J. M. Stap, 2S6: M. C. Uchtman, 285 stemmen. Verder verkregen de heeren J. P. Ha gen Bz. en II. Boer elk 1 stem. AFRIKAANSCHE VOORDRACHTEN- EN LIEDEREN-AVOND. iMen schrijft ons: We hebben twee beoordeelingen van zulk 'n avond te Dordrecht gehouden, vóór ons. De Z.-Afr. Post spreekt van ,,een groot en welverdiend succes", van „een degelijke inleiding van den heer Fred. Ronnpel", „over de afstam ming der Afrikaansche taal, „over Afrikaans ch en Hoog-Hollandsch", hier en daar „op vermakelijke wijze" geschetst. Componisten, zei hij, kent Z.-AJr. niet „vandaar dat de Afrika nerliedjes meest door Hollanders ge toonzet zijn." De Afrikaander is het best in eigen taal en die taal lieten ze hooren. Genoemd weekblad spreekt van „een met zorg gekozen program", van „luimige vertellingen", „lieve liefdesliedjes" en „liedjes waarin... doorklinkt de onuitroeibare liefde voo.y I eigen land en volk en taal." Verder hooren we hoe Mevr. Rom- pel de'Afrikaansche tongval „zoo goed machtig bleek en die zoo zeer tot zijn recht doet komen". Er zongen echter andere dames dan hier de 7de Nov. in de iSoc. Vereeniging zullen optre den. En Neerlandia, het orgaan van het Algemeen (Nederlandsch Verbond, is even ingenomen. „Het grootste en moeilijkste aan deel aan den avond had Mevr. Hom pel'Koopman. Zij en haar man had den alles bedacht, gekozen en voorbe reid en wie er van af wisten, vonden het plan mooi, maar hielden hun hart vast hoe het zou afloopen. Vooral het zeggen der verzen, zou dat inslaan? En heFis ingeslagen bij het gelieela talrijke publiek; er is nog steeds één roep over 'Mevr. Rompels voordracht en...~oVer haar echt Afrikaansche uit spraak enz. Dat is voldoende dunkt ons. Concert. Op het tweede dilettanten-concert van het gemengd kwartet „Ons Ge noegen", met medewerking van het mannenkwartet „D. I. N. D. U. A.", zullen o.a. optreden: Mejuffruw D. Schoon, (zang), de heer G. Jonker (viool), de heer Anton Smit (zang), en de heer Henri. Berg huis (piano). Ontspoord. Gistereimamiddag te half drie uur is op den hoek ven de Hazepaterslaan een Wagenweg een eüeetrdsche tram ontspoord, veroorzaakt, zooals bleek, doordat in de rails ieen ijzeren moer lag, vermoedelijk door een vooraf gaande tram verloren. Het verkeer heeft daardoor ruim een kwartier oponthoud ondervonden. Met behulp van een andere tram en het personeel is de tram weder in de rails gebracht. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Installatie. -Hedenmorgen werd Mr. H. Tuyme- laar door den kantonrechter, Mr. A. A. van der Mersch, geïnstalleerd als plaatsvervangend kantonrechter. iu-oron'! tot. nliehtieheid over te gaan, herdacht de kantonrechter het treurig overlijden van Mr. Kro nenberg. Voorts wenschte Z.E.A. Mr. Tuyme- laar geluk met zijn benoeming en sprak den wensch uit, dat deze het ambt vele jaren mocht vervullen tot eigen voldoening. De Maatschappij van Nij verheid (Departement Haarlem) ver gadert Maandag 5 November. Mr. J. C. L. Vlaanderen zal in deze vergadering spreken over het ont werp „Ziekte verzekeringswet 1907". KANTONGERECHT HAARLEM. Uitspraken 31 October 1906. B. de W. en S. S. te Haarlem, en G. v. Z. te Beverwijk, overtr. Drank wet, no. 1 en 2 ieder 20 of 10 dagen hecht, no. 3 f2 of 1 dag hecht., ter wijl C. H. te Haarl'liede c. a. wegens overtr. Drankwet werd .vrijgespro ken. M. P. S. te Krommenie en M. de R. te Haarlem, overtr. Boterwet, no. 1 f 2 en 5, no. 2 2, subs. 2 of 3 dagen hecht. J. de G., H. v. d. V. en J. V. te Haar lem, overtr. Arbeidswet, resp. 1, f 3 en 4, subs., 1, 3 of 4 dagen hecht. P. R. te Jan Gijzen vaart, oivertr. Alg. Regl. vervoer op Spoorwegen, 3 en ƒ7 of 3 en 5 dagen hecht- H. H. en H. K. te Velsen, en D. de V. te Haarl'liede, overtr. Spoorwet, resp. 1, ƒ1 en ƒ3, subs. 1 en 3 dagen hecht. L. L. te Velsen en H. V. te Haar lem, overtr. Jachtwet, ieder 7 dagen hecht. P. Z. te Santpoort en 12 anderen, we gens loopen oiver verboden grond, al len 10 of 3 dagen hecht. D. R. te Haarlem, lo. overtr. als boven, 2o. een valschen naam opge ven, fl en f 3 of 1 en 2 dagen hecht. W. v. d. D., P. S., W. G., allen te Velseroord of IJmuiden, wegens ru moer verwekken, ieder ƒ3 of 3 dagen hecht. F. N. en K. de G. te Haarlem, overt. Wetb. v. Strafr., ieder ƒ1 of 1 dag hecht J. K. te Haarlem en 10 anderen, overtr. Motor- en Rij wiel wet, ieder ƒ1 of 1 dag hecht. P. B. te Heemstede en M. v. A. te Heemstede, overtr. Regl. Weg. N.-H., ieder 1 of 1 dag hecht. J. L. en J. H. te Haarlem, overtr. Politieverord. Haarlem, ieder 0.50 of 1 dag hecht. J. S. te Haarlem, overtr. Leerplicht wet (verzet 10 Juli 1906) vorige uit spraak bekrachtigd mat uitz. straf nu vervangen door 5 of 3 dagen hecht. J. de W. te Haarlem, 11 verzetten tegen vroeger tegen hem gewezen von nissen (overtr. Jachtwet en Wetb. van Strafrecht) alle vorige uitspr. be krachtigd. Voorts werden nog 63 personen we gens dronkenschap veroordeeld tot 3 weken, 14, 8, 7 of 3 dagen hechtenis, of geldboeten van ƒ2, ƒ3, ƒ5, 10, sub. 2 of 3 dagen hecht ARTTs LEDENTENTOONSTELLING. Es ist eine alte Geschichte, maar „immer neu" is te vleiend, de geschie denis is oud in de n-de macht. Ik wilde, dat ik iets gloeiend-nieuws kon vertellen, ik wou nu zoo graag .eens al was 't maar in een (hoekje, eens een nieuw genie bespeuren, en dan in een opgetogen kritiek luid uitroepen: „Burgers en buitenlui... ik bedoel kunstenaars, kenners en koopers, kijk eens hier!" Ës hat nicht sollen sein... het is ook nu weer 't Arti van verle den jaar, van voor twee jaar, de een eens wat beter, de ander wat min der. 't Is me daar een dooie boel. Och, onze oogen zijn wat verwend. Er zijn. van den zomer teveel mooie Marissen en Mauve's te zien geweest, te veel oude 'Hollanders, dan dat je nu nog zoo'n reuzeneerbied kan krij gen voor al die exposeerende heeren en dames. En dat is maar goed ook. Want bet lijkt mij een smaakgebrek onstreng te zijn. Er zijn prijzenswaardige kunstdin gen genoeg dan dat je ook middel maat, of daar onder, met lof zoudt eeren. Hier op Arti echter moet de zaak nog o/p een lager peil beoordeelt wor den, het is deze, dat, daar 'k de alge- meene middelmatigheid al aangeduid heb, 'k er toe kom 't beste daarvan noemenswaard, ja, goed te vinden. En onder de goeden begin ik dan (den catalogus volgend) met Bauer, die hier tegenvalt waar z'n aquarel: Cairo zwak van kleur en slap van tee- kening is. Mevr. iSage Bisscho/p-Robertson is (heb ük ooit anders geschreven) zwaar van kleur. Toch lijkt mij' dit atelier interieur wankel en onvast. Blommers! Wat een naam! En wat een tekortkoming in kracht bij zoo een naam! Mevr. Thérèse van DuylSchwartze is toch bar knap. Wat een goede tech nische kwaliteiten, wat jammer dat dit alles niet tot schoonheid reikt. Dysselhof is een van de besten! Al weer GoudVisschen. Mij lijken de blauwe visschen onderaan wat zwak, en de aquariumwanden niet steen hard genoeg. Leo Gestel: •Rembrandt-hulde. Goe de toon! Maar heel mooi. -en nu wer kelijk heel mooi vind 'k den komiek voor de (Nieuwkoopsche kermis des avonds in een tent. Het licht is hier wonderlijk in, het is een fijne iicht- zweving heel toer het lichtende tegen 't ruwe van 'grijnzende boerenkoppen, de verwazing in de lichtende goud- damp is allerjuist. Gorter: Dooi weer en Grijze dag: 'Het kan niet dooier. Hart Nibbrig ditmaal heel leelijk. De mij onbekende naam van J. A. Hesterman Jr. ruit 'Amsterdam hoort bij een door mij zeer opgemerkt stuk: Melktijd (80.). H. W. Jansen: St. Marco te Venetië. Als velen B. B. (buiten beoordeeling), wet is jammer üat deze heer als be stuurslid ook wel eens buiten beoor deeling der crifiek blijft, hetgeen me niet weerhouden kan te gelooven, dat dit nu 't allersLedhtstleelijke is der in zendingen. Het is maar goed voor hem, dat de heer <H. W. Jansen buiten beoord'eeling der jury's blijft... maar waarom wordt hij door zich of een zijner vrienden dan zoo gansch on verdiend gunstig gehangen? A. L. Koster. (Haarlem) mooi van kleur, zuiver, delicaat, fijn! (Die laat ste woorden hooren altijd bij Koster). 'Mastenbroek levendig, bijna effect bejag. Piet Mondriaan breed van stem ming. 'k 'Heb nog nooit, noch van schilders, noch van critiek, iets ge hoord van 'H. van Nek. Dit lijkt mij on verdiend. Dit kleine dingetje (het is altijd klein van omvang) is heel, heel goed van stemming en van techniek ook. Was willst du noch mehr. Visschen van den jongen Roelofs zijn mooi van (kleur, en heel knap. Bijzonder, voor zijn doen, zeer goed is een schets van H. Savrij uit Haar lem. Heel veel beter dan vorig werk. W. J. 'Schütz twee dingen uit Veere. Licht tegen donker goed. W. Sluyter leelijk pavor, Hobbe Smith geen kleur, Jac. Snoeck dit maal heel slecht, niets. W. B. Tholen een van de besten: 't Eene, Werf, fel goud licht van lucht tegen donker van schuit o-p de helling, 't andere, Haven, mooi grijs, heel ruim, heel rustig, heel stil. Veldheer is een serieus artiest. Herfst is mooi (en bijzonder van kleur) dat Neurenberger stuk is goed van teekening, behalve dat de wolkjes onnatuurlijk doen. Wiggers valt, na 't laatstvertoon- de, weer tegen. Wel zwaar van stem ming, maar mijlen van de natuur. Ph. 'Zilcken onbeduidend. W. de Zwart niets bijzonders, zwak zelfs. Hè-hè, 'k ben d'r! Van B. tot Z. 'k Schei er nu maar mee uit. Als m'n karakteristiek ietwat zuiver is, weet de lezer genoeg. Ik wilde liever er één behandelen, die een paar kolom be hoefde, dan twintig van twee regels. 'Meerdere bespiegelingen lijken mij overbodig, er valt van dezen niet meer, en van de rest gansch niets te zeggen, ich habe meine Schuldigkeit gethan. und kann gehen. Cd. Kv Het Informatiebureau voor Vreemdelingen heeft heden de kiosk voor dit seizoen gesloten. Er werden 3775 inlichtingen verstrekt, tegen 3305 in 1905, namelijk 256 aan Duitschers, 266 aan Engel- schen en Amerikanen, 127 aan Fran- schen, 37 aan Belgen, 6 aam Noren, 2 aam Oostenrijkers, 4 aan Denen, 1 aam een Australiër, 1 aam een Hon gaar en dö rest aan Nederlanders. Dat dit bureau in eene werkelijke' behoefte voorziet, blijkt uit het steeds stijgend aamtal vragen, -niettegen staande duizenden personen in den Hout aankomen met de traan. Aanbesteding. Dinsdagmiddag werd door het be stuur dier Vereeniging van Industrico lon alhier aanbesteed liet verbouwen van het perceel Jans straat no. 85. Ingeschreven werd als volgt D. Harmsen, Amsterdam, voor 11948.27. R. Smimk Czm., 10500. W. de Graaf, ƒ12200. Gebr. v. Gelder, ƒ11841. Kaub en Bierboom, ƒ8415. Martens en Zn., ƒ9400. De overige inschrijvers wonen al hier. Gev. Voorwerpen. Een handmof, een boekje n\ d. Ned. Gem. Winkl. Bond, een pet. Uit de OmsirdicëB BEN-NEBROEK. Tot onid&rwijizeres aan bet instituut „Oranje Nassau" te Haarlem is be noemd mejuffrouw A. H. v. <L Snel, on derwijzeres aan de Christelijke school alhier. Deze benoeming is door haar aan genomen. HALFWEG. Ter Dinsdag alhier gehouden eerste najaarsveemarkt waren een 150 run deren aangevoerd, waarvan er ruim 100 werden verhandeld; prijs 150 a f 230. Er was veel marktpuibliek. SLOTEN. De heer Brand heeft na het ernstige ongeval waarvan wij destijds melding maakten, thans zijn practijk als arts hervat. Sport en Wedstrijden Op Zondag 4 Nov. ontvangt E. D. O. I op Haarlem's terrein P. W. I, kampioen der Oostelijke le klasse voor den Holdert-Beker. Daar E. D. O. I van dit jaar weer voor 't eerst sinds 2 jaar in de 3e klasse N. V. B. uitkomt, zal dit wel een zware kamp voor haar wezen. Büssfflestei HOFBERICHTEN. De Koningin heeft het voornemen, Maandag 5 November van Dresden naar Het Loo terug te keeren, alwaar zij des voormiddags ivan den 6den November zal aankomen. EEN MOOIE GIFT. Er is door iemand, die onbekend wenscht te blijven, 2000 beschikbaar gesteld voor de uitvoering van het, plan tot oprichting van een fonds tot verpleging van kath. drankzuchtigen1 (onder het beheer van het federatief1 bestuur van Sobriëtas). DE STAKING AAN „HET VOLK". De Dinsdagavond gehouden verga dering van de vereeniging van loopers. werkzaam aan „Het Volk", besloot op het voorstel der commissie van be heer aangaande die invoering van een loonregeling, gebaseerd op het uur-, loon, te antwoorden, dat zij bereid is tot een conferentie. VAN EEN ROTTERDAMSCH BOEFJE. Een twaalfjarige jongen, wonende aan de Slaakkade te Rotterdam, heeft gisteren tegen wil en dank een spoor- reisje gemaakt naar Utrecht. Aan het station aldaar kwam hij uit een ko lenwagen te voorschijn. Het trein personeel keek wel gek op, toen de jongen -heft verhaal van zijn weder varen deed. Hij had zich des morgens waarschijnlijk met minder goede be doelingen aan' het goedénen-emplacie- ment opgehouden. Het was nog vroeg j en weldra kreeg die 'Slaap hem zoozeer te pakken, dat hij zich in een kolen wagen op één oor ging léggen. Toen hij weer wakker werdi, bemerkte hij tot zijn ontsteltenis, dat zijn geïmpro viseerde slaapgelegenheid zich in be weging had gesteld. Aan zijn oogen gingen slechts koeien en groene wei den en koeien voorbij. Weg Rotter dam, weg Slaakkade, weg de geheele gribus. Van het aankoppelen van den wagen en het rangeergedoe bad hij niets gemerkt, evenmin als van het vertrek. Eerst toen de trein eenmaal goed en wél op gang was, kwam het ontwaken en daarmede de verschrik kelijke werkelijkheid. De jongen barstte in schreien uit en hier in Utrecht schreide hij nog, totdat hem een warm kop koffie en een flinke boterham waren voorgezet, en hij bovendien de verzekering had ontvangen, dat hij nog inliet in Siberië aangeland was. E enige uren later wasi hij (heeds we der op den teruigwég. („U. D.") UITGELEVERD. Men schrijft nit Winschoten Aan de Duitsche politie is thans uit-; geleverd! de deurwaarder Suer, uit. Meppen, verdacht vele gelden dier gemeente te hebben verduisterd. Meer, dan drie maanden bracht hij hier in heohtenis door. EEN MOORDAANSLAG TE AMSTERDAM. Dinsdagavond is door een jong', werkman op den Nieuwendijk ge tracht een vrouw, met wie hij vroeger verkeering had, van het leven te be-- rooven. Hij stak haar met een dolk in de borst. De vrij ernstig gewonde vrouw, niet levensgevaarlijk, werd in het Gasthuis verbonden. De diader werd aanstonds gearres teerd. DE DUBBELE MOORD TE: -HEERLEN. Omtrent den dubbelen moord te Heerlen verneemt de „Limb. Koerier" nog eenige bijzonderheden. De hoofd dader, Heuser genaamd, werd des nachts op zijn bed gearresteerd in de Kolonie bij zijn kostbaas. Hij was ge wond in het been. Hij verzekerde, dat een zijner twee makkers ook door een drietal geschoten getroffen was, reden waarom men nog eens een al-gemeeoe razzia in de Kolonie heeft doen hou den door een 8-tal marechaussees en gemeente-politiemannen, echter zon der eenig resultaat. Men neemt sinds aan, dat de beide andere Duitschers, van welke de een Bastiaens heet, on langs uit Luxemburg hierheen geko men, en de ander© Buschman ge naamd is, de grenzen over zijn ge vlucht naar Aken. En min of meer versterkt wordt men in die opinie, daar vastgesteld is dat Zaterdagmor gen te Aken aan 't station door 2 ar beiders kaartjes zijn genomen naar Oberlhausen. Alle drie de daders werk ten op de mijn te Schaesberg en woon den in de Kolonie te Heerlen. Het schieten bij de vervolging op de -mare chaussees is volgens den gearresteer de zijn werk niet; dat zou een der ont vluchten gedaan hebben. Ook ontkent hij de schoten in het -café van M. ge lost te hebben, doch alle getuigen ver zekeren. dat hij en niemand anders do dader is. Hij is per rijtuig naar le gevangenis te Maastricht overge bracht. Drie Duitschers, die zich -uitgelaten hadden, dat, zoo de gearresteerde zwaar gestraft werd, er nog meer doo- den in Heerlen zouden blijven, zijn over de "grenzen gezet. ERNSTIGE MISHANDELING. Men schrijft uit Winschoten De vischkoopman S., van hier, is zóó gesneden in zijn rug en op het hoofd, dat hij sedert Zondag hét béd moet houden. De politie is naar de daders zoekende; S. weigert inlich tingen te verstrekken. DOOR EEN DOLLEN HOND GEBETEN. Een, vrouw met baar kind uit Deur- ne zijn naar het instituut Pasteur te Parijs gezonden, als zijnde gebeten door een aan dolheid lijdenden hond. Mr. OP TEN NOORT. Mr. W. R. Op ten Noort, president van het Gerechtshof te Amsterdam, heeft tegen 1 Januari eervol ontslag aangevraagd. DOOR DEN BLHCSEM GETROFFEN. Men meldt aan d'e „Zw. Ct." uit 01- demarkt, d.d. 29 dezer Teiwijl dé knecht en de meid Van den veehouder C. Spijker hedenmor gen omstreeks 6 uur in de wei aan 't melken waren, werden dooi' een fallen bliksemstraal twee koeien doodgesla gen', ook de koe, waaronder de knecht za/t te mléken. De meid vloog ver schrikt naar huis. De knecht, die eerst -niet -zién kon en bewusteloos was, kwam weder bij en kreupelt een weinig, waarschijnlijk door den val van de koe op zijn been. Op last van den veéarts zijn de koeien, die verze kerd waren tegen hemelvuur, begra ven. GELYNCHT. Over het vermoorden van dén bot telier van het stoomschip „Pabud" door een dozijn hutjongens, even na dat het stoomschip do reede van Am- bon had verlaten, geeft de „Makas- saar" de volgende bijzonderheden De bottelier viel niet in den smaak van de cabinboysof daar gegronde redenen voor waren, is natuurlijk moeilijk nit te maken. Aangenomen, wordt, dat de bottelier een gestreng en flink dienaar was. De bedienden spraken af op zekeren dag, om hem gewoonweg te mollen. Toen de bot telier op zijn stoel 's avonds lag te slapen, werd hém een strik om dén hals gedaan ;aan twee zijden trokken zes djongos, tot de man het levens licht had uitgeblazen. Het lijk vandeu bottelier werd daarna over boord ge worpen. Behalve de misdadigers zijn er geen getuigen bij bet geval geweest. Den volgendén morgen hebben de bedienden zich en corps bij den ge zagvoerder gemeld, om hem mede te cleelen, wat zij uitgevoerd hadden. Dé gezagvoerder heeft ze toen op-I gesloten tot de boot te Makassar aan kwam. Ze werden vervolgens -aan de politie overgegeven en de menschen ritten thans ie -den tronk. Op die reede van Palima werdén zes militairen aan boord gen-omen voor de veiligheidmen kon niet weten; w.a-t er nog me'er te gebeuren stond. Het solidair optreden van -de be dienden is in de hoogste mate vreemd,1 zegt het Makarsche blad; een eigen machtig doodvonnis te vellen en uit ie voeren over een der hunnen, moet een daad' wezen, wélke alleen het ge volg kan zijn van een lang gekoester- den haat en verachting, waaraan iets bijzonders ten grondslag moet liggen I De wijze, waarop de daad is vol bracht, toont organisatie; dé geheim zinnige voorbereiding, de bondige misdaad -en de volledige bekentenis volgden elkaar op als doodgewone zaken-. EMANCIPATIE. In die te Arnhem gehouden verga dering van -dén gemeenteraad werd met 15 tegen 13 stémmen besloten, dat ook vrouwen benoembaar zijn iin do directie dér gemeentelijke spaar-, bank. Over dit voorstel staakten in eene vorige vergadering de stémmen. EEN MOTIE. In de laatste zitting van den ge meenteraad van 's-Gravemhage stelde da heer Ter Laan een motie voor v-an den volgenden inhoud „De Raad, van oordeel, dat aan sollicitanten voor een gemeentebedrijf noch naar hun godsdienstige denk beelden mag gevraagd worden, gaat over tot de orde van dien daig." Bij het debat bleek, dat met deze motie werd bedoeld afkeuring uit te spreken over biet aanstellen) van amb tenaren dloor dén wethouder voor, die bedrijven, den heer De Wijs. De motie werd verworpen met 20 tegen 7 stemmen. DE BOSSCHE SCHUTTERIJ. De schutterij van Den Bosch is Dinsdag met eeuige plechtigheid ont bonden. De majoor-commandant had daartoe de mansohappen tot een in dén namiddag gehouden laatsté wi penschouwing opgeroepen, waam het korps, met de muziek voorop, ee militaire wandeling dloor de sta maakte, die ten gemeéntehuize eii digde, waar het vaandel door denmf joon-commandant aaai het hoofd dfe gemeente -werd overgegeven. Deze, er iaan herinjneaénde, dat d; vaandel dn het jaar 1830 aan d 's-Hertogenbossche schutterij was ui ge-reikt door 'den toemmaJ-igen Prin van Oranje, later Koning Willem I. sprak woorden van dank voor de vei en goede diensten, door genoemd schutterij aan land! en volk en aan h Vorstelijk Huis bewezen, de toezeggin gevende, dat het vaandel voor den n; zaat zou worden bewaard en met vo komen gerustheid aan de zorg van 1* gemeentebestuur kon warden toevei trouwd. Eon -groat aantal burgerlijke en m litaire -autoriteiten, and/er wie de Con missaris der Koningin in de provinci Noord-Brabant en de hoofd-officiera van het garnizoen, waren bij d©2 plechfi'ghéild tegenwoordig. Aan idé onderofficieren en -korpt raals der ontbonden schutterij wer Dinsdag ieén maaltijd aangeboden, tei wijl de majoor-commandant met d officieren en oudi-officderen aanzate in de zaal van den heer Rooswinke Tot dezen -disoh waren o. m. genot digdJ -dé Commissaris dér Koningin, d leden van het gemeentebestuur den secretaris, de chefs der korpse en takken van dienst van het gam zoen, enz. Des avonds kwamen allen, en no meer genoodigden, in bet „Casino samen, waar hét feest ter eere van d voormalige schutterij werd voortgeze In een „bataljons-order" heeft d majoor-commandant afscheid gent men van het corps, daarbij de gedenl waardige feiten uit de gescMedeni detr Bossche schutterij herintneiriendie. IN NAAM VAN ORANJE T-oe-n ZondagmMldlag de reünister die de feestviering van het tienjarl bestaan der Rijkskweekschool voo onderwijzeressen te Apeldoorn hiadde bijigewoond, een wandeling ih ht Koninklijk Park 't Loo wilden maker werd dé toegang door den dienstdoei den parkwachter geweigerd, omda geen toegangskaarten voldoende aai wezig waren. Daarop begonnen de ruim 80 dame te zingen„In naam van Oranje do open de poortDit scheen te helper Teogang werd verleend en het gezel schap maakte een heerlijke wandelinj in het door de 'herfsttinten zoo moe gekleurde park. ONGELUKKEN. Uit Drutén is sedert drie weke spoorloos verdwenen Th. J. Simmiet maar. Men vermoedt, dat hij in d Waal verdronken is. Te Zwartsluis is MaandagnacM di 49-jarige schipper R. Slot, die den wê op was om eenige boodschappen li doen, bij zijn terugkomst van da steiger gevallen en verdronken. Din; dagmorgen werd zijn lijk opgehaald Uit het water aan dén Hoogewal i 's-Gravenhage is Dinsdag opgehaal liet lijk -van den persoon, 'die in ht begin der vorige week aan dé Mai ritskade te water was geraakt. Bij het ijsblokken lossen, uit he stoomschip „Jotün", te IJmuiden, m Dinsdagmiddag door onvoorzichtig h-eid van een jongen aan den stoom wins, de werkman V. van de glijp-lan! naar beneden. Met 'n bloedende hoofd wond eui gebroken pols, moest hij zici onder geneeskundige behandélinl •tellen. SCHEEPSBRAND. Dinsdagnamiddag ontstond brans in het in de Binnenhaven te Rotter dam liggende, t© Amsterdam thuisba hoorende stoomschip „Voorburg" dal nog een gering deel van de thuiskoj menden lading van Savannah, he staande uit hars en terpentijn, aas boord had. Het vuur is vermoedelijk ontstaan doordien men bezig was en kele gloeiende bouten in de buitenhui aan te brengen, waarbij een vonk i aanraking kwam met wat terpentij! dat uit de vaten in het grootruim wa gevloeid. De brand sloeg over op d overige vaten, waarvan ©r enkele onl ploften. Het ruim werd met behul] van 4 stoom- en 3 brandspuiten onde water gezet. De opperbrandmeester !P van den 'Graaf, -die het eerst aai boord aanwezig was, werd door eei beroerte getroffen en moest worde weggedragen. KOETSIERS EN ZIEKTE VERZEKERING. Maandagnacht vergaderde de koe siersvereeniging ,,De Broederhand te 's-Gravenhage en nam die volgei de motie aan „De vergadering, gehoord de ni eenzetting van art. V van het oil wérp Ziekteverzekeringswet en de 1| de Memorie van Toelichting d-aarh gegeven omschrijving, zegt den M nister dank, voor de daarin ontwoi pen meening, dat inkomsten van dei den, b.v. koetsiersfooien, bij h loon berekend moeten worden, om 1 gelden als maatstaf, 'vtoor eene nil keering bij ziekte. „Echter zag zij gaarne bepaald wanneer dit wetsontwerp wet woerd! dat daarin wórdt opgenomen een vaste loonstandiaard van twaalf gn; den per week voor werklieden in ~h« stalhoudersbedrijf, boven de twinti jaren, en v-an acht gulden per weel voor werklieden wier leeftijd vat eert van zestien tot twintig jaren - zijnde dit het minimum van loon e: fooien gezamenlijk, wat gemiddel wekelijks in het bedrijf verdien wordt „daarbij, tevens aannemende da dit het minimum-loon is, dat een g? zin, of jongmaat voor zijn lévensoi derho-ud wekelijks noodig heeftver zoekt den Minister en de Volksverte genwoordiging, bij eene wijzigroi van de Ongevallenwet, dezelfde loos berekening als maatstaf voor een ui-tkeering in de Ongevallenwet op f/ nemen. „Zij meent, datTfeit eene schreien de onrechtvaardigheid is, dat zij bi de tegenwoordige Ongevallenwet bi een ongeval eene uitkeering krijgen berekend naar een weekloon variee

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2