HAARLEM'S DAGBLAD 1 I Leger en Vloot Stadsnieuws ELEKTRISCH SPOORWEG VERKEER. Door do Gedeputeerd© Staten van Utrecht iis besloten om aam die naam- joaze vennootschap „HoUandsche Elec- trisdhje Spoorweg Maatschappij", ge- ïestlgdl te Amsterdam, voor dien aan leg leoii de uitrusting van spoorwegtij den in den Haarlemm-ermeerpiolder en omgeving' een voorschot te verleunen tot oen bedrag van ten hoogste ƒ164.997, mits blijke, dat voor datzelf de doel beschikbaar worden gesteld, hetzij als voorschot (mateloos of op denzelfdón voet, als dat door de pro vincie verleend) hetzij als subsidie a. door den Staat een bedrag van ten minste ƒ2.147.000; b. door de betrokken gemóentón en andere belanghebbenden in deze pro vincie een bedrag van ten minste ƒ105.679.50, overeenkomstig de opga ven, voorkomende op den staat be boerende bij het schrijven der Hol- landsclie Electrische Spoorweg Maat schappij. Er moeten worden aangelegd spoor- vveglijnen a. van Amsterdam over Aalsmeer, Hoofddorp, Venneperdorp en OudóWe- tering naar Leiden; b. van Hoofddorp naar Haarlem c. van Aalsmeer over Uithoorn, Mijdrecht, Walwis en Vinikeveen naar Nieuwer sluisen d. van Bovenkerk over Uithoorn, Ndeuiwveen en Aarlanderveen naar Al ien. Be lijnen moeten vóór den lstenJu- Üii 1909 zijn gebouwd en in exploitatie getaacM. d WERKSTAKING ONDER ARABIE REN. Maandagmiddag was er voor het huis van den Engelsoheu consul in de Plantage Middenlaan te Amsterdam een oploop van menschen, waaron der zich bevonden een twaalftal Ara bieren1, stokers en werklieden,van een Eugelsch schip, dat in de Rietlan den ligt. Die heden weigerden te wer ken en wilden niet naar hun schip te rug. De hulp der politie werd inge roepen en nadat tevergeefs adsfetentte van den Waterschout wias gevraagd, werden zij voor dien officier van justi tie geleid, die 'hen, totdat het schip vertrekt, in het Huis van Bewaring laat verblijven. De Arabieren hadden veel bekijks, ■vooral toen zij per tram van het Ra- penburgerpledn naar dó Wetering schans reden. Binaenland DE STAKING AAN „HET VOLK". In „Het Volk" van 29 dezer wordt namens de C. v. B. medegedeeld, dat een brief ais gezonden aan de loopers- vereeniging, inhoudende handhaving van de hestaan.de loonregeling tot Ja- nuari 1907 en zij wan hare zijde dan voorstellen zou doen tot invoering van een minimum loonregeling. Daar dit schrijven Dinsdag nog niet hl handen der organsiatie was, kan er nog geen besluit worden genomen, en duurt de staking dus onveranderd voort. Het posten wordt voortgezet. EERSTE KAMER. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot goedkeuring van eene overeenkomst tot regeling van het verkeer met gedistilleerd aan de Duitsch-Nederlandsche grens tot Verhooging van 'het Vide hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1906 (aan schaffing onderzeesche boot)tot be schikbaarstelling van gelden wegens door het departement van. marine ge dane verstrekkingen, dienst 1906 tot wijziging en aanvulling der wet van 15 April 1891 (Stbl. 87) tot regeling der hrióvenpost'érijtot toekenning van een renteloos voorschot uit 's rijks schatkist tens'behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van spoorweglijnen in den Haarlem mermeer en omgeving tot wijziging en aanvulling der wet van den 25sten Mei 1880 (Stbl. 88) tot instelling eeuer Rijkspostspaarbank, gelijk die is ge wijzigd en aangevuld bij de wet van 2 Juli 1895 (Stbl. 135) (staatsschuld- boekjes) tot verklaring van het al gemeen nut der onteigening van eigendommen te Groningen, noodig voor den aanleg van een verbindings- kanaal met kaden enz.tot aanvul ling en verhooging van het IXde hoofdstuk der Staatsbegirootiug voor het dienstjaar 1906 en tot verhooging van het Xlde hoofdstuk der Staats begrooting voor 1906, de heeren Ra gout, Hovy, Waller, Vermeulen Van Wassenaar van Roisanda. TWEEDE KAMER. Na afloop van de eerstvolgende openbare vergadering der Tweede Ka mer Dinsdag 6 November 's namid dags 1£ uur opgeroepen tot regeling van werkzaamheden zullen de afdee lingen vergaderen tot onderzoek van de volgende wetsontwerpen: Goedkeu ring van de te 's^Gravenihage gesloten burgerlijke verdragen; instelling eener Curatjaosche mijnwet; keuring van voor uitvoer bestemd vleesch; herzie ning der tabel voor de personeel© be lasting; 'bevordering van de voltooiing van den spoorweg van Gouda naar Schoonhoven enz.; instelling van een fonds tot spoedige afwerking van de Stelling van Amsterdam; voorziening ten aanzien van (het invoerrecht voor sucade, enz.; onteigening in Grams- bergen voor verbetering voor de af watering in de Vechtstreek; naturali satie van (B. A. Frehe, c. s.; aanvul ling van het Xle hoofdstuk 1906; wijzi ging van het Ve hoofdstuk 1905; wij ziging van hoofdstukken II, VIIB en VITA 1905. BALI-EXPEDITIE. Blijkens een bij het departement vam Koloniën ontvangen telegram wordt die Bali-expeditie mét 1 November ont bonden. van rechtspersoon door vereenigin- gen. In plaats van Koninklijke goed keuring op de statuten zal beantwoor ding van wettelijke voorschriften wor den geëischt. De Vereenigingen die onder de wet van 1855 de rechtspersoonlijkheid door Koninklijke erkenning verkre gen behouden die (hoedanigheid in het in werking treden dezer wet, den tijd waarvoor zij haar verleend is ook al voldoen 'zij niet aan de bepalingen van laatstbedoelde wet. Bij de nieuwe regeling wordt voorts nog o.a. bepaald: dat de afwijking van de statuten ©ener vereeniging die de hoedanigheid van rechtspersoon bezit aan het Openbaar Ministerie de be voegdheid geeft om bij den burgerlij ken rechter de vervallenverklaring der vereeniging van hare hoedanig heid van rechtspersoon te vorderen. In een overgangsbepaling zijn voor zieningen getroffen met (het oog op be staande vereenigingen die Koninklijk waren goedgekeurd'. EEN NIEUWE MANIER VAN OPLICHTING werd aan de Avp. medegedeeld. Een maai en vrouw venten te Den Haag langs de huizen met gesneden lucifersdoosjes (huisjes) enz. De vrouw blijft ongeveer een halve straat achter en bewerkt de eene zijde, ter wijl manlief den anderen kant van de huizenrij voor zijn rekening neemt. Het mes moet echter aan „drie kanten" tegelijk snijden en daarom volgt men de volgende me thode Komt in de verte een fietsend heer in zicht, dan verspert de vrouw, schijnbaar onwillekeurig, hem den weg of maakt, dat hij, terwijl zij om kijkend oversteekt, tegen haar aan rijdt. Met blijkbaar, aangeleerde ge oefendheid valt zij dan en aan schreeuwen geen gebrek. De fietser zelf dupe helpt zijn slachtoffer, stopt haar wat in de handen, blij dat hij er af is, en fietst doer, doch nu komt manlief met heilige veront waardiging onderzoeken wat er is gebeurd. De jankende vrouw loopt met hem mede en komt, nadat zij. een eindje zijn opgeloopen, tot de ontdekking, dat zij ,in haar val, geld dat zij in de hand had, heeft verlo ren. De man, heftig gesticuieeirend, ver haalt aan de omstanders wat heeft plaats gehad. Zij weten niet precies meer de plek, waar de vrouw is ge vallen of waar het geld is weggerold; de laatste centjes, zoo bitter noodig, zijn zij, nu ook kwijt. Een medelij dende ziel geeft wat, het paar loopt verder, staakt het venten voor een poosje, om in een andere straat, na dat de menschen huns weegs zijn ge gaan, in een 'kroegje een drupje te nemen om den' schrik te verdrijven. De vrouw verlaat het herstellings oord met een schoon schort, zij heeft blijkbaar voorraad, en de ongeluk ken" kunnen weer worden herhaald. Zoo gebeurde het hedenmorgen, dat zij het beklagenswaardige slacht offer van fietsen werd èn bij dó Juf frouw Idastraat èn in de Molen straat, vrij dicht bij elkaar, maar voor moedige slachtoffers toch niet te ver van elkaar, want bij beide aan rijdingen was zij financieel nog al gelukkig. VEE-UITVOER NAAR BELGIë. De correspondent van 't Hbld. te Brussel meldt, dat in de afgeloopen week 371 Hollandsche koeien in België 'zijn ingevoerd langs het douanekan toor te Maeseyck. Dit aanzienlijk aanT tal heeft heel wat moeite veroorzaakt omdat de gelegenheden tot stallen niet voldoende zijn. Mocht de aanvoer aanhouden, dan zal de Belgische re geering genoodzaakt zijn de bestaan de stallen te vergrooten of nieuwe te stichten. REOHT VAN VEREENIGING EN VERGADERING. Gelijk reeds is gemeld brengt het ontwerp tot wijziging der wet op het recht van vereeniging en vergadering uitsluitend verandering in de wette lijke voorschriften voor zooveel betreft de verkrijging van de (hoedanigheid ZONDAGSRUST. De beschrijvingsbrief is verschenen voor de algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust, op Donder dag 82 November a.s., des voormid dags half twaalf in het Café-Restau rant „De vergulde Turk" (©reestraat) te Leiden'. 'In 'deze vergadering zullen worden uitgebracht de gebruikelijke versla gen van den secretaris en d'en pen ningmeester. Door verschillende afdeelingen zijn acht voorstellen ter behandeling in gezonden. De afdeeling Arnhem wil o.m. be sproken (hebben deze vraag: Kan er iets en zoo '.ja wat gedaan wor den om de verschillende arbeiders, die een stukje grond ter bebouwing bezitten, in de (gelegenheid te stellen, dien veldarbeid niet altijd op den Zon dag te verridhten? Dezelfde afdeeling wil aa.n eene commissie van deskundigen opdragen te onderzoeken of regeling van de Zondagsrust plaatselijk dus bij ge •meentelijke verordening of voor Ihet gansche land, bij de wet geregeld moet worden. De afdeeling Deventer stel voor het Hoofdbestuur te verzoeken pogingen in het werk te stellen, ten einde den verslaggevers van nieuwsbladen ge regeld een vrijen Zondag te verzeke ren. De afdeeling Groningen doet een voorstel betreffende „Algemeene win keisluiting op Zondag", terwijl de i deeling Utrecht het hoofdbestuur wil uitnoodigen bij de Regeering an i »r- maal aan te dringen op spoedige in diening van een ontwerp: „Nieuw? Zondagswet". Vervolgens moet plaats hibbm de verkiezing van twee leden van het Hoofdbestuur, ter voorzien'ng Sn de vacatures, ontstaan door het overlij den van den heer F. G. de Bas ('s-Gra. venhage) en 'door de periodieke aftre ding op 1 Jan. 1907 van den heer W. J. 'Oosterhoff, te Leeuwarden. Voor de eerste vacature worden door hef, Hoofdbestuur aanbevolen: de hee ren J. H. de Waal Malefijt, te Utrecht; W. J. J. Koole, te Middelburg, en -mr. P. Dieleman, te Middelburg. Voor de tweede vacature: de heeren J. R. Modderman, te Groningen; A. W. van Wijk, te Zwolle, en P. W. J. van 'Hassel, te Utrecht. 's Avonds 8 uur wordt in de Stads gehoorzaal een openbare vergadering gehouden waarin, als sprekers zullen optreden de heeren: J. D. J. Aenge- nent, R. C. Priester, hoogleeraar aan het Groot-Seminarie te Warmond, en H. H. Barger, -predikant bij de Ned'. Herv. Gemeente te Utrecht. Ook des bidders keel wotadt droog; ook hij krijgt zin in 'n drupske, en ziet, ook onze bidder verdwijnt in 'n kroegdeponeert daar z'n cylinder op 'n tafeltje, veegt met z'n zakdoek langs zijn natte slapen, nat van 't loepen in 't ongewoon warme herfst weer, en neemt dan aan 't buffet op z'n gemak 'n slokkie. Maar ondertusschecn geniet 't glim mend hoofddeksel de ©er de aan dacht te trekken van een lo telingin 'n wip heeft er e8ne verplaatsing, te vens promotie plaats van een num- merhriefje en wel van een gewonen dop naar 'n hooge zijden. B'dder zet voldaan z'n glaasie neer, grijpt cylinder en bidt verder. Voorbijgangers zien zijn hoed en glimlachen; dienstmeiden aanhooren het 8terfnieuws en proestenbidder krijgt den indruk alsof de wereld zich over het heengaan des bewusten starvelings verheugt, tot ten slotte de uitbundige kreten van 'a straatjon gen den aanspreker bewust doen worden van de actueele versiering zijns cylinders. VERVROEGDE WINKELSLUITING. De R. K. winkel- en magazijnperso- neel-vereeniging „St. Nicolaas" te Am sterdam heeft in- hare Zaterdag ge houden vergadering met algemeene stemmen .de volgende motie aangeno men „Dó vereeniging, enz. gehóórd het verslag van de gehou den .be&prekri.nigen in den gemeente raad, in zake het ontwerp-verordlening op het sluitingsuur van wankels en magazijnen betreurende het verloop van deze zoo dringende verbetering in de levens voorwaarden van duizenden bij het winkelbedrijf betrokkenen brengt hulde aan die leden van den gemeenteraad, welke krachtig gepleit hebben voor aannemen van dezen rechtvaardigen socialen eisch, zoowel van winkeliers .als winkelbedienden en besluit onvermoeid en krachtig voort te gaan met ijveren voor een vastgesteld! sluitingsuur voor winkels ien magazijnen." vergadering houden, tevens vierde meeting der leden. In die vergadering zal de verkiezing plaats hebben van een bestuurslid ter vervanging van wijlen den heer H. W. Dros; terwijl voorts eene bespreking Zal worden ge houden over de IVe Orchideeën-Ten toonstelling in de m§£nd Mei 1907 te houden. De voorzitter vraagt hoe de heeren over het adres denken. „Afwijzend beschikken, dan zijn we in eens .af', zegt de heer Van HeOL Alle heeren betoonen hunne instem ming, zoodat aldus besloten wordt. VAN "N LOTELING, 'N CYLINDER EN 'N KRAAI. Lotelingsdag van de Nationale Mi litie te M. Zingend1 en hóssend ziet men op de straten rijen lotelingen het nummer dat over hun lot beslis te, ten toon gesteld op hunne hoofd deksels. Om hun keel, van zingen droog, nat te hóuden, verdwijnen ze af en toe in ©en kroeg en drinken nog 'n drupske. Ook 'n bidder Loopt langs de straat, deftig in 't zwart, met witte handschoenen en 'n hoogen zijden. DE WARE REDEN? In ,,T Avenir die Spa" lezen wij dat, terwijl in 1905 niet minder dan 2040 Hollanders Spa bezochten, dat aantal lin 1906 is ingekrompen tot 440. ,,Có ohiiffre est effrayant" zegt 'het blad, dat die vermindering toeschrijft aan een ondoelmatige wijze van A verbeteren. („Hbld. INTERNATIONALE BAKKERIJ TENTOONSTELLING. In dó Concertzaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdiam had Dinsdagmiddag de plechtige uitrei king .dór bekroningen van de Interna tionale Bakkerij-tentoonstelling te Am sterdam plaats. Nadat de heter H. Franken Sr., voor zitter van het Uitvoerend Comité, allen had welkom geheeten, verkreeg het woord' de voorzitter der jury-commis sie, de heer F. G. Waller. Deze, alvorens tot het uitreiken der bekroningen 'over te gaan, bracht ach tereenvolgens hulde aan het Uitvoe rend Comité, de inzenders en aan de leden der sub-commissies, die de jury •*r zijde hebben gestaan.. Spreker vergeleek dezen dag mót het laatste bedrijf v.an een welgeslaagde opvoering. De heer Waller bracht verder in herinnering, dat nóót minder dan zes tig-duizend betalen.de abonné's de ex positie bezochten en dat dó financieel© resultaten dan ook schitterend zijn te noemen. Na dteze rede, die herhaaldelijk door applaus onderbroken was nam die he er Franken nogmaals het woord. Deze herinnerde aan het feit, d'at het Uit voerend Comité nog steeds geen be slissing genomen had betreffende een der twee .groote zilveren medailles van verdienste d'oor Z. K. H. Prins Hen drik geschonken. Men heeft thans gemeend die me daille toe te kennen aan die direct1'© der Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek te Delft., voor de door haar ver leende medewerking. De heer Waller, directeur diór fa briek, bedankte in eenige hartelijke woorden. De uitreiking Ier behaalde bekro ningen had daarna plaats. BRANDSTICHTING. De vorige week brak in een schuuir bij de landbouwerswoning van den heer Bosker te Wóldendorp een be- gin van brand uit. De verdenking viel op een der dienstboden, E. B„ en ze bleek niet ongegrond te zijn. Door dó politie namelijk in verhoor geno men, bekende het meisje den brand to hebben aangestoken. (Tel.) ONGELUKKEN. Bij het uitzetten van fuiken, is de visscher A. Geugjes, van Leek (N.-H.) overboord geslagen en verdronken in de Zuiderzee. Hij laat een .groot ge zin na. OESTERS. De „Middelb. Ct." schrijft: Naar aanleiding Van het te Bergen op Zoom met o.esters voorgevallene be sloot het bestuur van de Visscherijen op de 'S'cihelde en .Zeeuwsche Stroomen een nieuwen maatregel te nemen. Het heeft bepaald, dat de certifica ten van onbesmetheid voor het ver volg slechts voor een maand geldig zullen 'zijn. Zij .moeten dus, na afloop van dien termijn, worden vernieuwd. De oesteiihandelaren zullen dus ver standig handelen met niet meer cer tificaten aan te vragen dan werkelijk voldoende is voor hunne behoefte. •Elke verzending van oesters moet voorzien worden van zulk een certifi caat, waarop gedrukt vermeld staat de plaats van afzending, de naam van den afzender en de bank of de put waarvan ze afkomstig zijn. Iedere verzender moet den datum van afzending invullen, waarvoor op het certificaat de .plaats is aangege ven. Het publiek zal voor het vervolg goed doen steeds hij elke zending, die 'het ontvangt, al is zij nog 'zoo klein, te eischen dat deze vergezeld 'zijn van zulk een goed ingevuld certificaat. ORCHID O'PHI LEN CLU B De Nederlandsche Orohidophüen- club -zal Donderdag 8 November a.s., des voormiddags 11 uur, in het ge bouw „'Eensgezindheid" aan het Spui t© Amsterdam, hare 38e algemeene NIET TER NAVOLGING. Het onderstaande, ontleend aan de „Nijkerksche Courant", geeft een beeld van den ernst, waarmede dege- meenieradên ten plS.ttsJail'dö .adressen om salarisverboogingen behandelen c. een adres van de afd. Noord- West-Vóluwe" van d'en Bond van Ne derlands cbe Onderwijzers, houdende verzoek oan betere salarieering. Bij dit adres is gevoegd een memorie v.an toelichting, waarin vórmeld wordt, dat met hét oog op de levensbehoeften die in de plattelands-gemeenten voor al niet goedkooper zijn dan in de ste den, die salarieering nfóet voldoende geregeld isdat onderwijzers en on derwijzeressen dezelfde diensten inde schóól bewijzen en de Iaatsten ook op dezelfde wijzie .gesalarieerd dienen te worden en hare vergoeding voor het. geven vain handJwerkonderwijs te laag is gesteld!dat ook ongehuwidlen on derwijzers en onderwijzeressen ver goeding veer huishuur dienit verleend te worden. De Voorzitter zegt den' heeren de memorie van toelichting te zullen voorlezen. Het blijkt evenwel, dat .allen leden eene memorie van toelichting i'S toe- De voorzitter zegt 't dan maar niet te zullen doen, waarop de heer Jac. v. d. Kamp antwoordt, dat hij het stuk wel van buiten kent. De ledien sóhijnen zich niet met bet adres en de memorie van toelichting te kunnen vereenigen, dit blijkt ten minste uit de uitlatingen van de hee ren .in .verband met de daarin aange geven noodzakelijke uitgaven voor beginnende onderwijzers en onderwij zeressen en gehuwde onderwijzers. De heer v. d. Poll zou de onderwij zers wiel in een gaarkeuken willen la ten middagmalen voor 35 cent. De h.eer Jac. v. d. Kamp zegt ook hard te moeten werken, soms wel 20 uur per dag, en vergelijkt zijn arbeid met dien dier onderwijzers. „Ze moeten ook maar zelf leeren baardscheren", zegt spr., „dat doen wij ook I" De heer Van Héll merkt den heer Jac. v. d. Kamp op, dat hij niet zoo veel geleerd heeft. Uit hetgeen de heer Jac. v. d. Kamp hierop antwoordt, blijkt .spreker van meaning te zijn, dat tusschen werken en werken geen verschil, bestaat. Bij verschillende cursussen voor het voorbereidend militair onderricht in Friesland waren voor het gym nastisch gedeelte gymnastiekonder- wijzers werkzaam. Plotseling hebben al die onderwijzers nu hun ontslag gekregen. De inspecteur van het wa pen der infanterie gelastte nl., dat het gymnastiek onderwijs ook door de militairen moet worden gegeven. De betrokken gymnastiekleeraren zijn met dit ontslag niet tevreden en zul len zich tot de betrokken autoriteiten wenden. Rechtszaken DOOD DOOR SCHULD. Voor de rechtbank te Arnhem stond terecht M. R., machinist te Wageningen, die op 11 September bij het met de stoomtram passeeren van den Boschweg een overweg te Ben- nókom in 'aanraking kwam met een bespannen wagen, waarvan de voerman, .zekere Arendsen uit Op- heusden. overreden werd. Deze man, wiens been en afgereden werden, over leed kort daarop. Bekl. beweert bij dien overweg met de gewone snelheid, 13 K.M., gereden te hebben en reeds o.p 300 M. afstand met bellen begonnen te zijn. Op 11/2 M. afstand bemerkte hij eerst den wagen en remde, maar toen was het te laat. Volgens de getuigen is de weg zeer gevaarlijk, de dokter verklaart zelfs uit zijn rijtuig te stappen bij het pas seeren. De gewonde héd voor zijn sterven verklaard, niet met den toe stand van .den weg bekend te zijn ge weest, en dat hij het bellen niet ge hoord had, wat evenwel door het ge raas van zijn wagen verklaard kon worden. Twee getuigen verklaren po sitief, dat er niet gebeld is, de con ducteur en andere passagiers hebben er niet op gelet. De officier van justitie verklaarde medelijden te hebben met beklaagde, maar die heeft toch door zijn schuld den dood van een mensch op zijn ge weten. Men mag in Bennekom 15 K.M. snelheid hebben, maar, omdat op den trein gereden wordt, is de snelheid altijd sTOOfer. Twee getuigen. verklaren stellig, dat ér niet gebeld is. Tegen beklaagde, die zeer gunstig bekend staat, eischt hij vijf maanden hechtenis. EEN ONWILLIG BURGEMEESTER. Voor den Hoogen Raad werd be handeld het cassatieberoep van J. W. L. T., burgemeester van Appeltern, wegens het wederrechtelijk wegblij ven als getnige bij de behandeling in ihooger beroep voor de rechtbank te Tiel van eene drankwetsovertreding, door die rechtbank veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis. Bekl. was, toen hij gedagvaard- werd,, als getuige zeer boos geweest, daar hij dit een onheusche behande ling van den officier van justitie vond, die hem .daarvan niets had ge zegd toen hij kort tevoren op diens parket was geweest. Tot den dag- vaardenden ambtenaar had bekl. ge zegd zeg maar dat ik wegblijf, om dat ik pijn in den schouder heb ik heb er wel 25 gulden boete voor over, enals er nu 50.000 gulden in Tiel te halen waren, zou ik gaan. Tot zijn verdediging voerde bekl. later aan, dat hij den bewusten dag, wlaarop hij moest verschijnen, pijn op de borst had gehad en er geen rij tuig aanwezig was. Doch deze verde diging werd door de rechtbank ver worpen, o. a. ook omdat hij op dien dag naar het postkantoor was ge- loopen. Tot verwerpng werd geconcludeerd. Uitspraak 5 November. MEINEED. Voor de rechtbank te Assen heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat in een strafzaak wegens meineed eiene valsche verklaring onder eedó werd' afgelegd. Op 24 September was in hechtenis genomen de getuige Meeuwes T., uit UffeLte, die in de zaak van Berend! L. ontkende aan die poli tic te hebben verklaard, dat hij dezen den persoon van P. P. Bos, uit Wil- lómsoord, in den avond van 5 Augus tus met een mes hieeft zien snijden. Feuilleton. Pe Wrekers Uit het Engeisch, ven HEADON HILL. 42) Geen wijn, mijn jongen! Ik heb hier beter dan datTwee flinke fles- 6chen cognac, en goedHet la- chón hield aan, Weg niet je vuilen wijn 1 Goede whisky En gij, my- iady, kunt alleen soupeerenMaar doe mij 'het genoegen u mijn naam te herinneren. Nigiel Lukyn Nigél Lukym, verstaat ge Vergeet hem niet, dat zou u kunnen schaden Bleek als een dJoode, trok Marion die deur dicht, sloot haar werktuige lijk .met den sleutel af, met heimelijke begeerte alle mogelijke slagboomón te stellen tu'ssctoen haar man en een pu bliek schandaal. En toen ze zich om keerde om de gang dóór te gaan, zag ze op het gelaat van Biilly zulk een uitcBrulcldngstrelfen eenzeflide bleek heid, dat zij ontsteld stilhield, Nigel Lukyn, murmelde de jon gen, haar vragenden blik beantwoor dende. Dat is de naam van den ellen deling, die mijn arme Suzette verla ten heeft XXVII. Marion rildie als een blad. Het too- neel in de Cottage kwam haai- plot seling voor .den geest. Dat aime wan hopige meisje, dat was dus die zuster van Riily, en haar man was dus haar bedriegerWat was dat kort geleden, en hoe lang scheen het haar toe Gansch.een verwarring van leugen achtige vreugde, een afgrond van. be drogen vertrouwen, een verloren pa radijs vertoonde zich in dat korte tijdsbestek Maar waarom had de arme Suzette dan: gezegd, dat ze zich in den per soon vergiste? Eén overschot van hoop drong haar, om Billy te onder vragen, maar de achting 'voor zich zelf en de vrees om oude wonden bij dien armen jongen open te scheuren, weerhield haar. En zooveel mogelijk den schijn willende bewarón, ging zij maar de eetzaal. Ondier het oog der bedienden werd het middagmaal pijnlijk genuttigd. Mijn lieve kleine, verklaar mij toch wat er gebeurtriep tante Jane, zoodra ze alleen warón. Wat over komt hem? Waarom is hij niet aan tafel? Wat doet hij geheel alleen in zijn kamer En weet ge hoe hij mij aangesproken heeft? „Oude zeur kous Opnieuw een tranenvloed. Ik begrijp er niets van, zei. Ma rion bedroefd. Tot mij hóeft hij oolc leélijk gesprokenMisschien is hij moe, overmand door de ongerustheid. Laten we geduld hebben, hem ver geven. Ze zuchtte lang eai diep. De marte ling had haar nog geen woord doen uiten van. wat Bally in haar geheu gen teruggeroepen had: maar zwaar woog het vreeselijk geheim op haar ziel Vergevenzei tante Jane met een soort onwilligeu afkeer. Alsof de vrouwen ooit iets anders doenGave de hemel dat hier vergiffenis noodig was Ik vrees eer, dat er bovenal me delijden te nas zal komen Wat bedoelt u, tante? Mijn meeming, kindlief, is, dat men de dingen- bij baar naam moet noemen. Welnu, wat dik. zeggen wil, is, dat uw man een nieuwen aanval van waanzin heeft, begrijpt ge? Vreemd, die natuurlijke verldaring was nog niet bij Marien opgekomen. Was het mogelijk, en te gelooven De man, met wien zij zich eenige uren geleden nog zoo vriendschappelijk on derhouden had', wiens fiere nobele natuur zij nu zoo goed leende! Neen, zij kon en wilde het niiet gelooven Met al haar kracht verzette zij z:ch tegen eene dergelijke veronderstel lingHelaas, wat bet eekend© zijn liefde? Bleef niet liet onweer sprekelijke feit van zijn brutaliteit van daareven, zijn wangedrag Ach, tantelief, riep ze, in tra nen uitbarstende laten we daar niet aan denkenGod geve, dat ge u niet bedriegt God geve het, stemde tante Jane toe, teedór met haar witte hand het schoon© hoofd streólende, dat op baar knieën 'rustte. Zij zaten nog zoo toen Billy, zijne aandoening meester geworden, een mo- aól van correctheid in zijne elegante uniform, zich aandiende. Mijnheer hieeft gescheld' om siga ren, zei. hij, naar een klein meubel toegaande. Heeft hij om ©en merk gevraagd' t vroeg tante Jan© lévendig. Neen, madame. Mijnheer zei al leen heelie zware. Wacht, ik weet wat hij hebben moet, zei ze, dadólijk opstaande. H'er, Flor de Cuba Estramadura. Ik weet' dat hij daarvan houdt. En zich tot Billy buigende, fluister de zij hem in Als gij hem de sigaren, geeft, zie dan of hij zijn nagels afgebeten heeft, en kom hét mij zeggen. Een oogknip naair Marion beduidde hem, dat zij er niets van mocht wie- ten. Daar Billy van nature en door zijn beroep opmerkzaam was, nam hij zich voor, ook voor zijn e'gen zekerheid, goed op het gevraagde te letten. Hij keek nauwlettend naar de han den van zijn meester, toen 'hij de si garen overgaf dena gelswaren tot op het vleesch afgebeten! Badger kende de handen van Arxni- tage heel goeddezen zelfden morgen, terwijl hij de tafel bediende, hij had het kunnen zweren, warón die handen volmaakt verzorgd. Hoe had in weinig uren zulk eene verandering kunnen plaats hebben? En wat beteekende de belangstelling van miss Jane in zulk een zaak? Reeds een uur lang waren de hersens van Billy in volmaakte wanorde. Allerlei soort van vragen, van veronderstellingen kwamen bij hem op, werden door hem verwerkt. Dit kleine feit bracht hem op eens om zoo te zeggen, in evenwicht. Hij was zeker ver v.an de waarheid te we ten, maar in elk geval stond erinibee! juisten vorm een .gewichtig vraagstuk voor zijn geest.. XXVIII. Als Armitage aldus redeneerde tante J.ane dezen namiddag gelegen heid had gevonden om zijn nagels in hun vroegerón „voorhistorischen" toe stand. terug te brengen, dian was clat het onafwijsbare bewijs, dat de de mon der waanzinnigheid opnieuw in hem gevaren was, en in dat ge.val wist zo wat ze te doen bad. Ten eerste zou zij van haar autori teit gebruik maken om te eischen, dat Marion baar kamer deelde, want bet wias haar onuitstaanbaar haar nicht, ook maar voor één nacht, in de nabij heid van dien gevaarlijken man te we ten1. Dan, als de zaken geen beteren keer namen, zou zij krachtig en ferm sprekenzij zou het arme kind aan het verstand brengen, dat het drin gend noodig was. zoowel in haar be lang als in dat van haar man, hem zonder draden in goéde handen te stel len Maar Billy kwam ndiet terugZou zij zich in haar diagnose vergist heb ben Onzeker, en geen weerstand dur vende bieden aan den aandrang van Marion om baar gewone rust te. némen trok miss Middleton zich onwillig in haar eigen kabinet terug, toen zij de jonge vrouw nog bleóker dan straks, zag komen. Ik moeit u voor dezen nacht gast vrijheid vragen., zei ze met op elkaair geklemde tanden. En teen tante Jane haar met anigsti- gen blik ondervroóg, ging ze voort Hij blijft er bij zich in zijn kamer te barricadeeren, ik weet niet waarom en ik ben toch in de mijne gebleven, ora hem te bewaken, hem te helpen als hij mij mocht roepenmaar de woorden die hij gebruikt!de uit drukkingen. die hij bezigt!O, tan te Jane, tante Jane, hoe ongelukkig ben ik (Wordt vórvolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5