Weerbericht. MEDEDEELLNGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorra. 10.50 uur). De Bildt, 1 Novemb. Hoogste barometerstand 775.3 m.M. te Haparanda (Oostkust Zweden); laagste 743.7 m.M. te Maastricht. Verwachting tot den avond van 2 'November: Wind: in het Zuiden veranderlijke in het Noorden matige N.O. wind. Gesteldheid van de lucht: betrokken, mogelijk regen. Temperatuur: dezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 743.8 m.M. Neiging tot achteruit gang. Vorige stand ia 2 uur 750 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Thermometerstand te Haarlem.. Donderdag 1 November Hoogste gasteren F. 46* Laagste heden nacht F. 45® Hoogste heden tot 2 uur F. 49* LIEDERAVOND. In de concertzaal der sociëteit „Ver- eeniging" die bij dez© gelegenheid bijna geheel met toehoorders was ge vuld gaven Woensdagavond Mevr. Julia Culp en de heer Gerard Zals- man met hunne resp. begeleiders, de heeren Dr. Heinrich Potpeschnigg en Henk v. Breemen, een concert, waar bij elk der concertgevers een aantal liederen ten geaoore bracht op een wij ze die den avond tot een zeer genot rijken maakte. De naam van tMevr. Culp (heeft in de kunstwereld een uiterst goeden klank, maar heter dan bij name alleen ken nen haar degenen die vóór enkele ja ren de liederen-matinée bijwoonden, destijds door de hoogbegaafde zange res eveneens in de Vereeniging-zaal gegeven. En -zij heeft de mooie herin nering aan wat zij toen gaf dezen keer niet gelogenstraft. 'Integendeel (heb ben wij ons opnieuw kunnen overtui gen van en verheugen in de groot heid en de veelzijdigheid van haar talent. Het innige, warme en ware dn haar voordracht van Schumann's heerlij ken cyclus „Frauen-Liebe und-Leben" maakte deze vertolking beslist tot het glanspunt van den iavond. Maar toch ook, hoe levendig van gevoel en geest en guitigheid was de wedergave van 'de Löwe-liederen Wanderer's Nacht lied", ,,Die tZufriedenen", „Der Asra", „O süsse (Mutter en Madchenwün- sche") waarop de zangeres ons na de pauze onthaalde. Die het gehoord hebben zullen het zeker voorloopig niet vergeten. Aan den heer Potpeschnigg mag de lof niet onthouden worden dat hij zeer •muzikaal accompagneerde en de zan geres bij de verwezenlijking barer in tenties met evenveel talent als beschei denheid ter zijde stond. De heer Gerard1 'Zalsman had, optre dende naast een kunstenares die door muzikale begaving, stemmiddelen, zangtechniek, temperament en vrij moedigheid nagenoeg alles" vermag wat zij maar wil, een juist niet ge makkelijke taak. Toch heeft ook hij den avond met menig mooi en belang rijk oogenblik verrijkt. Van W. Ber- ger's cyclus „Eliland" zeg ik maar ïiever niet veel. Noch de gezochte situ atie, die aan het gedicht tot grondslag dient, noch de daarbij gecomponeer de, nu ja, welluidende, maar toch ook .vrij oppervlakkige muziek hebben mij iot heden 'kunnen warm maken. En dezen keer te minder, nu Schumann's pracht-cyclus er onmiddellijk aan was vooraf gegaan. Maar gelukkig gaf Zalsman behalve dit werk nog een aantal liederen van meestal zeer spre kend karakter. Vooreerst een drieial van C. Löwe: „Der seltne Beter", „Der Totentanz" en „Der heilige Franzis- cus" welk laatste vooral met mooie stemming werd voorgedragen. Onder de later gezongen liederen troffen mij als voordracht het meest „Liederseelen" van H. Behn, „Des Kindes Gebet" van Max Reger en Wid- mung van Schumann. Dit laatste lied heb ik, dunkt mij, door Zalsman nooit beter hooren zingen. De heer Henk v. Breemen scheen bij zonder gedisponeerd. De door hem gespeelde, dikwijls zeer moeielïjke en volhandige begeleidingen waren even zoovele staaltjes van mooi, beschaafd pianospel. Aan succès ontbrak het natuurlijk den concertgevers allerminst. Beiden werden herhaaldelijk teruggeroepen en mevr. Culp had na den Sohumarn- cyclus een fraai bloemstuk in ont vangst te nemen. PHILIP LOOTS. Kamer van Koophandel. De R. K- Kiesvereeniging heeft in Baar Woensdagavond gehouden ver gadering besloten de aftredende le den te stemmen. GEMEENTERAADSVERKIEZING Naar 't „Ilbld." verneemt, zal de Liberale Unie Vrijdagavond vergade ren ter bespreking van de Gemeente raadsverkiezing (vac. Van Lennep in district II). Voorgesteld zal worden te candideeren den heer P. Goedkoop Dzn., directeur van „De Werf Con rad". De vrijzinnig-democraten, die aan vankelijk voornemens waren den heer Middelkoop (vroeger te Leeuwarden) thans rijks-ontvanger alhier, te can- dideeren. moeten zich, na overleg met de Liberale Unie, met de candidatuur- Goedkoop vereenigd hebben. De anti-revolutionairen en Roomsch- Katholieken hebben nog geen candi- daat gesteld, evenmin als de Chr.-His- torischen." Tot zoover het bericht. Bij informatie ter plaatse waar men dit weten kan, werd ons echter verze kerd, dat diet bericht geheel onjuist was. VAN DE S. D. A. P. NAAR DE VRIJZ.- DEMOCRATEN. Men zal zch herinneren dat de heer L. Modoo, lid van den Gemeenteraad te Haarlem, voor enkele jaren op het congres der S. D. A. P., van welke partij hij toen lid was, hard gevallen is over zijn houding tegenover zijn mede-socialistische leden van den Haarlemschen Raad, .en dat toen eene motie is aangenomen die den heer Modoo noopte uit de S. D. A. P. te tre den. Hoewel hij toen openlijk uitsprak dat hij, de partij verlatende, evenwel het soc.-dem. program bleef onder schrijven, heeft hij zich thans bij de Vrijzinnig Democratische partij aan gesloten. Met hem deed dat de heer mr. J. H. Thiel, eveneens lid van den Raad te Haarlem. Bloedspuwing. Woensdagavond te 9 1/4 uur is ze kere Abraham Philippo, oud 41 jaar, wonende te Leiden, op weg naar het station aan den Schotersingel in el kaar gezakt ten gevolge .van eene he vige bloedspuwing, waardoor hij niet verder gaan kon. Hij is per politle- brancard naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Zijn toestand was hedenmorgen hoogst ernstig. J ubilea. Heden herdacht de heer F. T. Gra- bij.n den dag, waarop hij vóór 25 jaar werd aangesteld als leer aar aan dó School voor Kunstnijverheid. Van verschillende vrienden en ken nissen ontving die jubilaris monde linge en schriftelijke ielicïlaties, ter wijl ook eenige bloemstukken gezon den werden.. j Des morgens wias er geen school, maar hedenmiddag zullen er eenige feestelijkheden plaats hebben, waar over wij in ons volgend) nummer het een en'ander mededieelen. Heden was Wet de dag, dat de heer J. B. A. Saeys, hoofd van de Koste-' loioze School, lett. C, aan 'het Geld'e- loioze Pad, vijf-en-twintig jaren deel uitmaakt van het onderwijzend per soneel te Haarlem. Hoewel de heer Saeys verzocht blad geen feestelijk karakter aan dezen dag te geven, ontving hij toch verschillende blij ken van belangstelling, ten bewijze, dat de jubilaris vele vrienden m on ze gemeente telt. Zoo werd de heer Saeys des mor gens officieel door het"Schoolbestuur gefeliciteerd, en moest bovendien van talrijke bekenden en besturen van corpoTatiën gelukwenscben en bloem stukken in ontvangst nemien. De heer Van Kleef, ambtenaar bij de Telegraphie, herdacht heden on der (yeel blijken van belangstelling zijn 30-jarige ambtsvervulling. Het telegraaftoestel en de verdere benoodigdheden van den jubilaris waren met bloemen versierd, terwijl nog een prachtig bloemstuk op zijn tafel prijkte. Uit de Rechtszaal OM EEN DAK-HAASJE. 'tWas kermis I Dat zegt heel wat Dan zijn de jongelui zich zelf niet meer, dan leven zij voortdurend in een uitgelaten pret-stemming Zoo was hét ook .met de jongelieden Jaap van den Kommer en Eduard Mes. De heele week hadden ze al gefuifd, waren aan 't zwieren geweest met hun respectieve sohatjes Maaruitgaan kost geldZonder „spimtemonie" kan je geen biertjes drinken, geen rondjes draaien bij Tewe, .niet glijden in de glijbaan De heeüe week hadden ze al kermis gehouden, en zoo kwamen ze Zon dagsavonds tot de onaangename con clusie, datde bodem van hunne portemonnaie te zien was. Wat nu te doen Voor Maandag den laatsten kermisdag, het laatste bedrijf van het één-weeksche blijspel hadden ze een afspraakje. Ze moes ten dus geld hebben, geld hebben om kermis te vieren Da ochtendstond begon al te dagen, toen het tweetal in de Tulpenstraat kwam, nog steeds platzak. Met hen was daar ook een kat, welke dakhaas juist in hun handen liep. Dat was een buitenkansje Ze trapten liet dier, sloegen het met den kop tegen de steenen, zoodat het weldra zoo dood als een. pier was. Met het „lijkje" gingen ze op stap Waarheen ze gingen?Dat weet ik niet Misschien, dat een derde klasse- hotelhouder den volgenden dag zijn gasten oen „haasje" heeft voorgezet, en dat het een of ander dametje thans met een aardig bontje loopt te fla- neeren I Nu stonden de beide jongelieden voor de vierschaar, en kwamen eeni ge bewoners van de Tulpenstraat ge tuigen. dat ze de mishandeling „met eigen oogen" hadden gezien. Met een ander z'n oogen zou 't ook bezwaarlijk gaan Ook kwam de eigenaar van de kat. Hij had van het gebeurde zooveel spijt, - omdat 't zoo'n aardig poesje was pikzwart, wit borstje en dito pootjes Het Openbaar Ministerie vond de mishandeling laaghartig en omdat in den laatsten tijd het katten dooden een soort bedrijf wordt de opkoo- pers betalen er een gulden voor achtte hot noodig daaraan paal en perk te stellen, door het opleggen van eeai zware straf. Eisch wegens dierenmishandeling tegen elk der j cngeliOden één maand gevangenisstraf. 'nDuur poesje dus 1 APPELDIEFSTAL Van Alphen heeft gezongen Jantje zag eens pruimpjes hangen, O, als eieren zoo groot Ook .die jongelieden Marinus Meyers (17 jaar), Cornells Meyers (18 jaar), en Sander Silvis (17 jaar) hadden ook pruimpjes zien hangen. Ldkkere prui men, smakelijke, rood-gewangde ap pelen, blozende perziken, in den tuin van den lieer Van den Arend in den Aerdenhout. De verleiding was sterk, te sterk •voor het jeugdige drietal, dat in den avond van 5 Augustus over de schut ting klom en zich te goed deed aan het lekkere ooft. De politie kwam gal storten in die lekkere smulpartij, en zorgde er voor, dat de groote kinderen nu in de be-, klaagdenibank kwamen. Het Openbaar Ministerie noemde het een brutale strooperijen wel gepleegd onder verzwarende omstandigheden,: wijl de dieven het misdrijf gepleegd: hebben door middel van inklim-, ming. De eisch tegen ellc hunner luidde een week gevangenisstraf. i De verdediger, Mr. Spoor, kon in het gebeurde niets meer dan eene straatschenderij, een brutale kwajon gensstreek zien, die niet met gevan genisstraf gestraft behoefde te wor den, wijl een geldboete voldoende is. Wanneer zulke jeugdige knapen in de gevangenis komen al is het maar voor eenige dagen dan zijn, ze voor hun heele leven gebrand merkt. VERDUISTERING VAN RIJWIELEN. 'tZou wel een wonder zijn, als er een zitting zou zijn, waar geen dief stal of verduistering van een rijwiel' werd behandeld 1 Burgardus Agterberg had een rij-; wied gehuurd van Inpijn, welk stalen ros hij dioor een kameraad heeft laten verkoopen. Beiden streken een rijks-, d'aalder op. De rverkooper heeft tot nu toe het beklaagdenbankje ontloopen, maar de huurder was niet zoo gelukkig. Hij verscheen lieden voor de rech-i tiers en hoorde 3 maanden gevangenis- straf tegen zich eischen. De bieohuiiShoudier G. Spanjaard werd beschuldigd van de Verduistering van een gehuurd rijwiel van den han- idelaar H. W. Aarts te Vel sen. 1 Bij de behandeling dei- zaak_ be weerde de beklaagde, dat hij rijw:e-: len voor den handelaar verkocht, en ook bet bewuste rijwiel zou bobben trachten te verkoopen. Het huurcon tract was maar voor do leus. Van de andere verkochte rijwielen; moest beklaagde nog geld hebben van daar dat hij met de afrekening nog wiachtte. Het O. M. ham de verdediging niet aan, en eischte drie maanden gevan genisstraf. De verdediger, Mr. Leesberg, pleitte vrij spraak, als onbewezen. UITSPRAKEN. H. Swart, werkman, zonder vaste woonplaats, diefstal met inldimming, 3 maanden gevangenisstraf. B. C. W. Bonger, werkman te Haar lem, mishandeling, 14 dagen gevan genisstraf. Th. Steenvoorden, zonder beroep, te Hillegom, diefstal, ter beschikking van de Regeering gesteld. J. Grandiek, los werkman, te Wor- ■mer, ontuchtige handelingen plegen met iemand beneden 16 jaar, 4 maan den gev apgeni3straf, met aftrek der preventieve hechtenis. J. van Balen, arbeider, te Bever wijk, opz. vernieling en mishande ling, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. N. Opdam, arbeider te Lisse, mis handeling, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. G. Jongejan, schilder te LTmuiden, feitelijke aanranding der eerbaar heid, 6 weken gevangenisstraf. W. A. Smit, vletterman, te IJmuï- den, beleediging ambtenaar, f 40 boe te of 10 dagen hechtenis. W. Kok, los werkman, te Haarlem, mishandeling, 2 maanden gevange nisstraf. A. Neefjes, zonder beroep, te Pur- merend, diefstal, één maand gevan genisstraf. H. Eggers, warmoezier, te Beem- ster, mishandeling, vrijgesproken. Alweer een rijwieldiefstal. Woensdagnamiddag is uit een por tiek van een perceel aan de Anegang een rijwiel ontvreemd. Men late z'n fiets toch niet onbe heerd staan! Uit de Omsfrefce® BLOEMENDAAL. Bekeuringen. De kleerbleeker G. Spanjaard is ver baliseend wegens een overtreding van art. 12 der Veiligheidswet (het niet aangeven van een ongeval). De werklieden P. Winkelaar en P. v. d. Aar to Hillegom, zijn bekeurd door de jachtopzieners van den heer L. G. Borecü, te Vogelenzang, w£5^ns strooperij on het dragen van een dub belloops jachtgeweer. BENNEBROEK. Onder grooten toeloop van belang stellenden van hier en elders hield Ds. J. A. Gerth van Wijk Woensdag-, avond in de Ned. Herv. Kerk eene lezing. Als onderwerp had spreker ,,Va.n Alkmaar begint de Victorie". Met aandacht luisterden de aanwe zigen naar deze lezing, welke zich door levendigheid van voorstellingen blijken van degelijke studie knmerk- te. De Christelijke Zangivereeniging „Beunebroek" liet ter afwisseling eenige liederen hooren, die uitste kend klonken. Aan het einde der bij eenkomst werd"~eene collecte gehou den voor de Gustaaf Adolf-vereeni- ging. De heer W. van Li erop, die in de laatst gehouden Raadsvergadering tot wethouder dezer gemeente werd benoemd, heeft deze benoeming aan genomen. Tot onderwijzeres aan de Christe lijke school alhier is, in de plaats van mej. A. H. van der Snel, die naar Haarlem vertrekt, benoemd mej. C. M. van der Snel, uit Hillegom. SANTPOORT. iDe heden verschenen Staatscourant bevat de Koninklijk goedgekeurde sta tuten van de Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer voor Santpoort en Omstreken. Volgens deze statuten tracht de ver eeniging haar doel te bereiken door: a. het vestigen van een informatie bureau omtrent huizen en pensions, het laatste zoowel bij particulieren als in hotels; b. datgene aan te moedigen, te on dersteunen of zelve uit te voeren wat kan strekken tot den bloei van Sant poort .en omstreken, tot veraangena ming van het verblijf of tot verlevendi ging van het verkeer, door meerdere bekendheid te geven aan datgene wat Santpoort en omgeving voor bezoekers aantrekkelijks heeft en door zooveel mogelijk 'alles uit den weg te ruimen wat de vestiging in of het bezoek aan Santpöort en omstreken zou kunnen belemmeren. HAARLEMMERMEER. Langs de Hoofdvaart Z.O.-zij de te Haarlemmermeer in de nabijheid der Lijnden is eene groote hoeveelheid te legraafdraad ontvreemd. De daders zijn onbekend. De politie doet ijverig onderzoek. De na-oogstcollecte in de Herv. kerk te Hoofddorp, heeft Zondag j.l. opge bracht 79, makende met het bedrag van don vorigen Zondag op den Oogst- dankdag ontvangen een bedrag voor de diaconie uit van f 180. SLOTEN. Op de Woensdag gehouden tweede n a j a arsveema rkt waren er 80 aan- geWoóildihandel stug, prijzen f 140 k f 210. De Gemeenteraad besloot in zijn 'laatste zitting te Soterdijk twee hee renhuizen aan te koopen voor ruim f24.000, bestemd voor «Jen bouiw van een nieuw Raadhuis. VELSEN. Alweder heeft 'zich na de candidaat- stelling een candidaat voor den Ge meenteraad' teruggetrokken. Ditmaal de hoer iC. de Vries Jr., die door een groep „wilde" vrijz. kiezers candidaat was gesteld tegenover don heer Frans Netscher. den candidaat der gecombi neerde vrijz. (kiesvereenigingen Sant poort, IJmuiden en Velseroord. In de jongste vergadering der Vrijz. Dom. Kiesvereeniging werd: voorgesteld ee nige leden, onder wie het Gemeente raadslid 'Meeuwenoord, voor royement voor te dragen, -en den Qieer Meeuwen- oord te verzoeken zijn Raadsmandiaat weder ter beschikking dor kiesveree niging te stellen. De betrokken per sonen hebben echter allen spijt be toond over hun d'esorganiseerend op treden tegen de verbonden kiesveree- nigingen en de royementsvoorstellen zijn ingetrokken. De vrijzinnige can- didaten zijn nu nog de heeren Frans Netscher, Bottemanne .en Vader, de kathol, en anti-rev. do heeren Koele-' meij' en iSluijters. (Hbld.). IJMUIDEN. Volgens bekendmaking in de plaat selijke bladen wordt de candidatuur van iden heer Frans Netscher voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen voor Velsen gesteund door de Vrijzinnig- Demokratische Kiesvereeniging, de af- deeling IJmuiden van de S. D. A. P., en de afdeeling Kennemorland van den Bond1 van Ned. Onderwijzers. De heer Netscher zal nu Zaterdag avond in een openbare vergadering voor de kiezers optreden. ZANDVOORT. Dinsdag 6 November a.s. zullen door de bataljons infanterie, in gar nizoen te Haarlem, schietoefeningen gehouden worden aan het strand be noorden het Grand-Hotdl, tussohen 9 en 1 uur, 's namiddags, zoodat het strand alsdan aldaar onveilig is. Vrijdagavond a.s. zal in Hotel Drie huizen eene vergadering worden ge houden door die Vereeniging tot be hartiging der belangen van de bad plaats Zandvoort. Het voornaamste punt der agenda *s een voorstel van het bestuïir tot het doen vervaardigen van eene wandel- kaart. Bitmaftad BAGGERMOLEN GEZONKEN. In het Noordzeekanaal, pl.m. 500 M. beoosten den Petroleumhaven on der den Noordwal, is Woensdagavond omstreeks half zes een baggermolen, behoorende aan de firma Van Hat- tum, gezonken buiten 't grootsdheejps- vaarwater, zoodat het verkeeT er ge lukkig niet door gehinderd wordt. Het ongeval is ontstaan, doordat tij dens het baggeren een groot stuk hout onder den molen naar boven schoot en een gat ;n den bodem maakte. De baggermolen ligt geheel onder water. PRIJSVRAAG VREDES PALEIS. Naar men verneemt, moet bij een aantal inzenders van ontwerpen voor hot Vredespaleis het plan bestaan, ectn proces te beginnen, tegen ineit be stuur der Carnegie-stichting op grond dat dit bestuur zich heeft nodergelegd bij de uitspraak eener jury, die bij hare beoordeeflang der ontwerpen tfol- gens de bedoelde inzenders is afge weken1 van de voorwaarden, in liet programma der prijsvraag gestelden waaraan de inzenders zich haddien to onderwerpen. Reeds is rechtsgeleerd advies door hen ingewonnen en zal bij genoeg zame deelneming van inzenders tot het instellen dier actie wordein overge gaan! KLERKEN BIJ 'S-RIJKS BELASTINGEN. e De Bond van klerken bij 's-Rijks Belastingen heeft te Arnhem zijn al- gemeene vergadering gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat de bond voortdurend in ledental toeneemt en thans 382 leden telt. De ontvangsten bedroegen f 350.20, de uitgaven f 439.441/2. Dit tekort is te wijten aan kostbare voorbereidende werkzaam heden en flinke propaganda. Het on dersteuningsfonds bezit thans/1614.84 Tot eerelid werd benoemd de heer M. J. Hemmekam te Vlissingen. Besloten werd een adres te richten tot de Tweed© Kamer, om inkorting van het aantal dienstjaren voor pen sioen te verzoeken. BOERTJES IN AMSTERDAM. Twee boertjes uit 't Kennemerland wandelen vreedzaam, dik-gemoede- lijk 's avonds door Amsterdam. Ze kijken hier, ze kijken daar, zijn op getogen over de Kalverstraat, met al d'r mooie winkelpracht, en kuieren genoeglijk pratend de Reguliersbree- straat" over, komen zóó aan 't Rem- brandtplein, blijven plots als ver ateend staan gapen, met sitarre oogen, naar 't hei-schitterende reclamebord,1 boven op 't heekhuis Amstelstraat. „Verdraaidroept de een, „da's merakel „Da's puur mooi", zegt de ander, en dan in stomme „verbazing„Zie je dat, Piet, d'r komp teil ekens 'n an der skrift op 1" „Ik laiken d'r spl van geskrokke", zegt Piet, „da's nou met recht, zoo zie je n'em en zoo zie je n'em niet, 't is puur, puur, hoor ,,'t Is goochelarij", zegt Jan, „hoe kan 't bestaan, laat er nou es 'n me- nuut voorbij gaan of ïloepd'r staat al weer 'ri ander ding op". „Hoe of 't gaan zon? Je kan 't je niet begrijpe, 'n mensch zou d'r puur daas in de kop van Worden as ie daarover an 'L prakkeseere ging, da binne wondere". Achter zie, heeft 'n opgeschoten jon gen het gesprek mee aangehoord, zich verkneuterend in ouze beide boertjes. Nu gaat hij naast ze staan, steekt die handen in den zak, neus in den wind. „Ja, dat lijkt jullie nou zoo'n won der, hè Maar da's toch. zoo doodeen voudig, 'n kind kan 't snappe. Kijk, op zolder van dat huis zit 'n man, en die heeft daar net zooveel touwtjes in z'n hand als jullie daaT letters zien; kijk, nou trekt ie aan 't Rembrandt- Theater-touwttje eu nou aan 't touw- tje van „De Telegraaf", flap, rollen de letters op den zolder en hij dauwt weer 'n ander ding naar boven, wat zè je daar van?" Piet zegt„Da's 't nèt 1" Maar Jan zegt„As je me nou I Hou jij je soort voor da.mal, heer- skap, ja, da binne letters met touw tjes d'ran, dan moch die man wel honderd handen hebbe". „Da's nètziegt Piet weeir, maar nu weer instemmend1 met Jan's mee ning. „Nou, dan weet jij 't beter", be weert de bengel, „ik zeg je, 't gaat alles mot touwetjes 1" Maar Jan wordt kwaad en zegt „Skei uit met je gekles, hoor't gaat van wege de electriesigbeid, da's net as bij ons in de muziektent, draaide ze an 'n knoppie, licht hei je, draaie ze nog es, wèg licht 1" Piet kijkt 'm an, bewonderend, „tjonge, tjonge, die Jan, <jiie weet toch alles Verontwaardigd kijken ze ons jog- gie aap en wandelen dan zelfbewust verder. (Tefl.) KERMIS TE SCHIEDAM. Bij de behandeling van de gemeen teraad sbegro oting van Schiedam deed de heer De Groot het voorstel tot afschaffing der kermis. Besloten werd dit voorstel aan B. en W. te renvo'yeeren om 'advies, doch men liet de op de hegtrooting uitge trokken posten voor opbrengst der verpachting ad f 3270 en 500 voor opbrengst marktgeld voorloopig staan. BRANDEN. Uit Oss meldt men De asphaltfabriek van Elzbach, die 21/2 jaar geleden geheel nithrandde en ondanks veler protest tezelfder plaatse, midden in een Volkrijke buurt, is herbouwd, staat wederom in lichtelaaie. Men vreest voor tal van helende perceelen. Uit An deist sdhrijft men: Dinsdagavond te 7 uur ontstond al hier brand iu een boerderij. Aange wakkerd door een feilen oostenwind nam de brand spoedig zoodanig toe, dat 2 gevulde bergen met graan en hooi, een schuur, waarin 4 varkens ,gn een kalf en het geheele huis tot den grond toe afbrandden. 'Niets is gered. (Met moeite werd de oude vader uit het huis gedragen. Twee brandspuiten kwamen te hulp. maar konden wegens gebrek aan wa ter niets uitvoeren. Heel laag verzekerd, lijdt de boer enorme seha/de. KERKELIJKE BELASTING. Men meldt aan de „N. R. Ct." Ruim 60 leden der Hervormde Ge meente Appelscha hebben besloten, hun lidmaatschap per deurwaarders- exploit op te zeggen, om daardoor vrij gesteld te worden van kerkelijke be lasting. ONGELUKKEN. "Woensdag is uit de Achter-Zaan het lijk opgehaald van den milicien-hu zaar C. Rep, in garnizoen te Amers foort, idiie sedert eenige dagen werd vermist >eai verlof had om zijn ouders te Zaandam te bezoeken. Dinsdagavond had de landbouwer II. onder Winterswijk het ongeluk, bij het krijgen van stroo van den zolder, door het openstaande luik te storten, waardoor hij inet zulk een kracht op den barden vloer terecht kwam, dat hij korten tijd daarna aan de gevolgen bezweek. Majoor de Ridder, die op 6 Octobei te Assen door een automobielongelul getroffen werd, kan zijn woning we der verlaten, doch is nog niet in staat zijn diensten waar te nemen. PENSIONNEERING. De volgende motie as aan de Twee de Kamer gezonden „De vergadering van afgevaardig den uit de hoofdbesturen der vijf dio cesane R. K. Volks- en Werklieden bonden, uitmakende het voorloopig cc mité van genoemde federatief samen werkende Benden, vertegenwoordigen de pl.m. 40.000 leden kennis genomen hebbende van c verklaring van den Minister van Lanc bouw, Nijverheid en Handel, namen de Regeering gedaan in de vergad* ring van Tweede Kamer der Sk ten-Generaal op den 18den October j. betreffende het niet gestand doen va de belofte, gedaan in de Troonred van 1905 aangaande de ouderdom: en invaliditeitsverzekering overwegende, dat een wet op de ot derdomsverzekering slechts voor ee gering deel in de behoefte der dnvi lLede werklieden kan voorzien, en invaliditeïts-verzekering naast ong vallen- en ziekte-verzekering wel hi meest dringend is, wijl de eerste ee onmisbare aanvulling van de beic laatste is overwegende, dat door den tegel woorddgen gang van zaken in de: vierjarige periode van wetgeving c tot stand koming eener wet op de i: validiteite-verzekering geheel wor: uitgesloten betreurt de houding der Regeerii ten opzichte dezer zoo belamgriji zaak, waarbij duizenden werklied: betrokken zijn, en besluit van deze motie kennis geven aan de Regeering en aan leden van de Tweede Kamer der St ten-Generaal." ALG. NED. DLAMANT- BEWBRKER S'B GN1 Men meldt 'uit Amsterdam: Woensdagavond werd er in de grot te zaal van het Paleis voor Volksvli een niet voor de pers toegankelijke a gemeene vergadering gehouden va den Alg. Ned. Diamantbewerkersboni Het doel was de bondsleden, specia de brillantslijpers en -verstellers, q de grootste 'branche in het vak vo men, te wijzen op het desorganise rende optreden van sommige persi neelen en afzonderlijke werkliedei waardoor de belangen van den boi in den laatsten tijd ernstig gescha: dreigen te worden. De heeren Hen Polak en Jan A. van ;Zutp(hen, respe tievelijk voorzitter en secretaris, voe den het woord. De opkomst der bondj leden was zeer talrijk. EEN .ZONDERLING. 'Sedert -een \yeek werd vermist t landbouwerszoon de W., onder Niea Vosmeer wonende; niemand wist wa hij gebleven was, allerlei vermoede werden geuit en verschillende geruc ten 'deden de ronde. Men begon zei te denken, dat hij was vermoord door de familie was reeds een pri uitgeloofd voor het vinden van di vermiste, hetzij dood of levend. Daar opeens kwam hij terecht, het bleek, dat hij zich al dien tijd de schuur had verscholen, zich v( dende met het voeder der kippen, k ten, enz. De oorzaak van zijn zondf ling gedrag ds niet bekend; wal schijnlijk is de jongen niet wel bij 1 hoofd. Rechtszaken De Amsterdamsche Bankdirecteuren voor het Gerei (Van onzen verslaggever). Vierde Dag. Hedenmorgen ving de vietrde ting in dit geding aan. Alle plaats vtoor het publiek waren weer bes Boven en beneden hadden een gr< ter aantal dames dan te voren plaatsje veroverd, om een stukje t het langdurige slotbedrijf :van het faamde oplichtingsdrama te kunt volgen. Het eerste deel van den dag woi gewijd aan het vervolg der getuig' verhóoren, die Dinsdag niet ten ©it zijn gebracht. Door den getuige Gilhuys i een groot aantal kantoorboeken i degebraeht, waarover de getui deskundige J. C. Pos t, account te Amsterdam, eenige inlichtinj geeft. Getuige E. van Dien, evene deskundige, geeft een beschrijvi op welke wijze de ingekochte en betaling gegeven pandbrieven v 1902 aan de Hollandsche Hypothe bank werden geboekt in het verko boek. De fictief in betaling gegeven ps brieven werden eveneens zoo gelx doch midden in het boek, met het) om deze als werkelijk in betaling geven stukken te doen voorkott Na 1 Januari 1902 geschiedde del king van werkelijk en fictief in 1> ling gegeven pandbrieven op deze- wijze, zoodat tussohen beide sooi geen verschil meer in de boeken constateeren viel. De volgende getuige is de ge ployeerde aan de Hollandsche Hj theekbank H. Es veld, die met tuige Boom het kasboek bijhi Deze getuige geeft een beschrijf van het begrip pandbrief en van wijze, waarop deze stukken wei* uitgegeven, en wat hij wist van vernietiging door den heer Van lensteyn. Het is dezen getuige n opgevallen, dat hij pandbrieven

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2