Rechtszaken Letteren en Kunst Leger en Vloot Kerk ea School Sport en Wedatrijdea Koloniën Gemengd Nieuws Stoomvaartberitiifeu HOOGE RAAD. De H. R- verwierp het cassatiebe roep ingesteld tegen Let arrest van liet Hof te Amsterdam betreffende excep- tis van spel en weddingschap. Do vordering door den commissio nair in effecten te Amsterdam tegen zijn client uit hoofde van verschillen de transacties door den commissionair ter beurze van Amsterdam op last en voor rekening van den gedaagde ge daan, was door deze bejegend met de exceptis van spel en weddingschap en Reofatb. te Amsterdam had den com missionair niet-ontvankelijk ver klaard. Want, zoo overwoog de Recht bank, partijen hebben enkel op het oog gehad speculatie op rijzing of da ling der effecten om 't koersverschil te verrekenen; een vordering uit der gelijke overeenkomst voortspruitende, laat de wet niet toe en met dezelfde straf wordt getroffen een zgn. com missie-contract, waardoor de bepa ling van art. 1825 B. W. kan worden ontdoken; "deze ontduiking is aan te nemen bij den eischer, die als com missionair gehandeld hebbende, niet gebruik heeft gemaakt van zijne be voegdheid om de personen te noemen met wie hij gehandeld heeft. iHet Hof vernietigde dit vonnis: tus- schenpartijen, zoo het Hof, staat vast, dat de door gedaagde gegeven op drachten van koop en verkoop door den eischer zijn uitgevoerd en de ver plichting om de namen der koopers en verkoopers te noemen rust niet op den eischer tegenover den gedaagde, •die erkent de ohderwerpelijke tran} acties door tusschenkomst van den eischer als commissionair te hebben doen verrichten, zoolang den gedaag de, die zijn exceptie van spel en wed dingschap had te bewijzen niet om die namen vroeg; zoodat de Rechtb. door aan te nemen, dat de eischer niet als commissionair, maar uit eigen hoof de met gedaagde in betrekking stond, hierbij was gegaan buiten de tusschen partijen vaststaande feiten. Het Hof te Amsterdam had eischer dus wèl ont vankelijk verklaard- De H. R. verwierp het cassatiebe roep, dat betrof de vraag, welke fei ten mogen geacht worden tusschen partijen vast te staan, en de vraag, welike gevolgen mogen daaruit wor den afgeleid om te komen tot eene be slissing aangaande den werkelijken inhoud der tusschen partijen getrof fen overeenkomst. Die vragen zijn van feitelijken aard en mogen door den H. R. niet worden beantwoord. ERNSTIGE MISHANDELING. In den nacht wan 2 op 3 September kwamen Willem K en Frans Kracht, te Barger-Oosterveen, van de kermis te Schönungsdorf in Piruisen. Onder weg kregen zij ruzie en nog op Duitseh grondgebied' werd de laatste door den eerste met een mes in den buik gestoken, zoodat de ingewan den buiten het lichaam hingen. Kracht heeft geruimen tijd in le vensgevaar verkeerd. Hij werd in het ziekenhuis te Zwolle verpleegd en is thans geheel hersteld. Het O. M. hij de rechtbank te As sen eisclite 1 jaar en 3 maanden ge vangenisstraf. VALSCHHEID IN HANDELSPAPIER. (Zooals indertijd gemeld is, werd een 49jarige assuradeur uit Utrecht door de Rechtbank vrijgesproken van de hem ben laste gelegde valschheid •in geschrifte met gebruikmaking van ,het vervalschte geschrift, met last tot zijn invrijheidstelling. Beklaagde had boven de handteekening op een wis sel, daarop geplaatst door een aanne mer, van wien hij geld te vorderen had, geplaatst het woord „geaccep teerd"". (Het Gerechtshof te Amsterdam ver nietigde 30 October '1.1. bij verstek het vonnis der Utrechtsche Rechtbank, vertelaarde bekl. schuldig aan valsch heid in handelspapier en opzettelijke gebruikmaking daarvan en veroor deelde hem tot 2 jaren gevangenis straf. met hevel tot zijne gevangenne ming. Van dit arrest kwam bekl. in verzet. Het Hof 'bekrachtigde thans het ar rest, onder aanvulling van de gronden waarop het steunt, o.a. met deze over weging, dat in het onderhavige geval vaststaat, dat de man, die de hand teekening op deai wissel zette, niet de bedoeling had om te accepteeren en dat dus door het stellen van het woord „geaccepteerd" boven de hand. teekening aan die handteekening een beteekenis is gehecht die ze in dit ver band niet kon hebben en niet had. RIJWIELDIEFSTALLEN. Voor de Amsterdamsche Rechtbank had zich te verantwoorden wegens rij wieldiefstal de 48-jarige koopman Jean Louis la Croix, een man zonder vaste woon- en verblijfplaats, die reeds twaalf jaren wegens oplichting en diefstal in de gevangenis heeft doorgebracht. Hem is ten laste ge legd, dat hij op 21 Juli in een perceel aan de Anna Vondelstraat, op 14 Au gustus in een pothuis aan de Heeren- gracht, en op 16 Augustus in het on- dertiuis van een perceel aan de Prin sengracht telkens een rijwiel heeft ge stolen, nadiathïj zicii iot die perceelen toegang had verschaft door middel van vjlsche sleutels, een en ander on der de verzwarende omstandigheid van herhaling van misdrijf. Beklaagde ontkende- Hij had de rij wielen gekocht van onbekende perso nen. Het O. M. acht beklaagde op grond van het getuigenverhoor schuldig en het een onafwijsbaren eisch, dat die niets anders doet dan stelen en nog eens stolen als hij op vrije voe ten is. voor zeer langen tijd aan de maatschappelijke samenleving wordt onttrokken. Daarom eisdht het legen 'bekl. veroordeeling tot zes jaren ge vangenisstraf. IN HOOG'ER BEROEP. In de zaak van twee personen uit Weespercarspel, die in den Bloemen- daalschen polder onder Muiden bij een jachtdelict een rijksveldwachter met een geweer en een polsstok zou den bedreigd hebben, eisclite de adv> gcneraal bij' het Gerechtshof te Am sterdam tegen ieder 5 maanden ge vangenisstraf. De een die met den polsstok zou gedreigd hebben, werd door de Rechtbank vrijgesproken. VALSCHE VERKLARING Op 6 dezer zullen voor de rechtbank te Arnhem terechtstaan de huisschil ders B., vader en zoon, te Arnhem, verdacht van onder eéde eene valsche verklaring te hebben afgelegd voor den Raad van Beroep, omtrent een: aan een hunner knechts overkomen ongeval. LOUIS BOUWMEESTER. Wat den troep betreft, waarmee Bouwmeester zijn tweede tournee door Indië onderneemt, daaraan rijn thans tevens verbonden mevr. De ia Mar en haar dochter, terwijl men met velen nog in onderhandeling is, die eerst in Indië bij den troep zul len debuteeren. DE LANDWEER. De Minister van Oorlog heeft rége len vastgesteld betreffende de oplei ding van sergeant-majoor-administra teur voor die landweer. Aan die oplei ding kunnen deelnemen onderofficie ren van het actieve leger, die voorne mens zijn den dienst te verlatenoud- onder-officieren van het leger hier té; lande, van de reserve voor de land-, macht, van de koloniale troepen en van het korps mariniers; reserve-, onderofficieren en dienstplichtige on-' der-officieren. EEN SANATORIUM GEEN ZIEREN-INRICHTING. Bij K.B. van 21 Juni 1904 werd be paald, dat vrouwen en kinderen van militairen, beneden den rang van offi cier en van geëmployeerden en bur gerwerklieden op daggeld, die volgens de ter zake bestaande bepalingen, ge rechtigd zijn tot het erlangen van ge nees- en 'heelkundige hulp door de zorg van het departement van oorlog, voor 's Rijks rekening in gemeentelijke- of particuliere riekeninrichtingen kun nen worden verpleegd. De Minister heeft, naar aanleiding van een desbe treffend voorstel thans beslist, dat, vermits een sanatorium geen zieken-, inrichtig is, als bedoeld in het aan- gehaalde K. B., aan een verpleging al daar zijne goedkeuring niet kan wor den gehecht. BEOORDEELINGSLIJSTEN. :Een nieuw voorschrift is vastgesteld betreffende het inschrijven, enz. van beoordeelingslijsten der officieren bij de landmacht. Daarbij' is o.m'. be paald: De beoordeelingslijsten rijn geheim. Alle brieven en bescheiden, die lijsten betreffende, zullen als van vertrouwe- lijken aard behandeld en bewaard worden. Invulling der beoordeelingslijsten van reserve, militie en landweeroffi cieren, die in het loopende jaar niet onder de wapenen zijn geweest, ge schiedt alleen dan, wanneer dn dat jaar te hunnen opzichte omstandighe den zijn bekend geworden, welke zich buiten den dienst hebben voorgedaan en op hunne beoordeeling van invloed' 'kunnen zijn. De invulling van de beoordeelings lijsten moet met de grootste nauwge zetheid verricht worden en gegrond zijn op hetgeen de chefs stellig weten of waarvan zij stellig overtuigd rijn; zlf vermelden voorts alles wat strek ken kan om het in voorgaande jaren uitgebrachte oordeel aan te vullen of te verbeteren. 'Met nadruk wordt er op gewezen, dat tijdig vóór dat een officier voor benoeming in aanmerking kan komen, omtrent hem door alle beoordeelende autoriteiten een beslist oordeel moet worden uitgesproken. De beoordeelingslijsten moeten door de autoriteit die de beoordeeling uit brengt, eigenhandig worden inge schreven. Radeeren, over het reeds ingevulde heenschrijYen of beplakken, is niet ge oorloofd. Zoodra in den loop van het jaar door den chef eene opmerking betref fende een officier wordt gemaakt, wel ke aanleiding zal geven tot eene aan merking in de beoordeelingslijst, zal de chef dien officier schriftelijk daar mede in kennis stellen. Het desbetref fende stuk wordt door den betrokken officier voor „gezien" geteekend en moet bij de beoordeelingslijst worden overgelegd. Is de officier in den loop va.n het jaar gestraft dan moet dat vermeld wórden onder overlegging van een extract strafregister. Zoowel tevredenheids- en dankbetui gingen als ontevredenheidsbetuigin gen. namens den minister van oorlog, zoomede een vonnis in strafrechterlij ke zaak gewezen, moeten in de beoor deelingslijsten worden vermeld. Indien de beoordeelende officier zich over hem ten laste gelegde feiten be zwaard gevoelt, heeft hij het recht, rechtstreeks aan den minister van oorlog eene memorie "fan rechtvaardi ging in te zenden, welk stuk ui terlijk op 15 Mei bij het dep. van oor log moet zijn ingekomen. NEI>. HERVORMDE KERK. 'Beroepen te Aduard de heer R. II. v. d. Molen, cand. te Oostwold (01 d- ambl); te Camperland, gem. Wisse- •kerke, (toez. als hulpprediker) de heer S. IJbema, cand. te Workum (Fr.); te Jisp (toez.) do heer J. L. van Apel doorn, cand. 'te Helpman. Aangenomen het beroep te Schiplui den (toez.) door den heer H. H. van Ameiden, cand. te Nieuwerkerk a/d. Amsfef. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Hoogeveen ds. A. H. v. An del te Zuidland. EVANG. LUTHERSCHE KERK. Beroepen te Veen dam—Wildervank de heer A. E. Bruheim, cand. te |Weesp. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Door den heer S. Hingst, te 's-Gra- venhage overleden, is aan de Doops gezinde gemeente te 'Harlingen ge legateerd de som van f 5000, vrij van successierechten. PAARDENSPORT. Het bekende Engelsche renpaard „Pretty Polly" „heeft zich uit het .openbare leven tetruggetrokken", of met andere woorden, is door haar eigenaar voor de fokkerij bestemd. Ongetwijfeld is Pretty Polly een der meest winstgevende paarden van den laatsten tijd geweest. Zij won gedu-, rende dé 4 jaar van haar loopbaan 22 races, waaronder de meest bekende 'en werd slechts eenmaal geslagen. Het totalte bedrag der prijzen, die rij voor haar eigenaar won, beloopt f 447.540. C,TeJ.") INGEZONDEN AfEDXDB&ZjBtGEM. A 30 Gent per Regel. Eon xoohto bianko huid, MOOIE HELDERE TINT verkrijgt men UITSLAG. PUISTJES enz. ver dwijnen, als men Zich wascht met: DOERING'S ZEEP MET DEN UIL, die nu wederom verbeterd is door de bijvoeging der gepatenteerde BLOE- MENMELK BELLATIN en ondanks deze belangrijke verbetering overal a 25 cents verkrijgbaar (blijft. Batavia, 29 Sept.—2 Oct. 'BALI. Den Pasar doet (haar naam geen oneer aan het is thans '.herschapen in 'een ware „pasar". Nog no-oit zullen de (Baliërs zooveel voor hun waren gekregen hebben als nu en zelden zul len ze een tijd gekend hebben, dat zij ook betaald kregen wat zij leverden. Men kan zoo aan de menschen zien, dat ze opfleuren na dat vorstenbe- stuur van voorheen, toen zij alles aan den vorst voor niet of bijna niets moesten leveren en daarbij nog 'hee- rendiensten verrichten. Van heinde en verre komen ize naar ons 'bivak met vruchten, suikerriet, klappers, lom bok. eieren, enz. 'De westelijke uitgang van hot'bivak is gepromoveerd tot pa sar. Honderden Baliërs, waaronder bijna meer vrouwen dan mannen, bie den hunne waren te koop aan en het is gewoonlijk met vinger en handen gebaar dat afgedongen en betaald wordt. De betaling geschiedt met zg. pengs, koperen munten, ter grootte van een cent, met in 't midden een vierkant gat. Acht pengs is gelijk" één cent. Al die pèngs z n aan touwtjes geregen van 100 en meer bij elkaar. Als dus zöo'n Baliër met een rijksdaalder op zak uitgaat, dan mag hij wel een koe lie menemen om die 200 pèngs te hel pen sjouwen. lEnkele dezer pèngs, dus bij wijZe van zakgeld, dragen ze in hun oor, evenals we dat zagen doen door 'dé 'Arabische duikers te Port Said, die de dubbeltjes onder hun tong verborgen. En niet alleen dat de Baliër zich doet kennen als goed verlcooper, hij' koopt oolc graag op. Er is al heel wat draag baars door die lui opgekocht van fu selier en dwangarbeider ze kunnen alles gebruiken, van leege blikjes tot sarongs toe. Jammer dat nu reeds Arabische pa rasieten rondscharrelen, die als alen tusschen de menigtedoorschieten om, wat van hun gading is, op te koopen, vooral van dwangarbeiders, de roe vers van professie. D;e heeren zijn reeds menigmaal gevisiteerd en steeds met succes. Hoewel zij zoo streng mo gelijk bewaakt worden, kruipen ze toch nog door de mazen van het net. Er kan niet streng genoeg op hen ge let worden. Een voorbeeld slechts: men vond in den hoofddoek van een der dwangarbeiders n.b. een gouden sirihdoos met veel bladgoud! Gevon- deu natuurlijk. Enfin, het kan wel, want er moet bij de poepoetan (lans- aanval van hen, die zich ten doode ge wijd hebben), waarbij de vorst van Badoeng met al zijn poenggawas ge sneuveld zijn, veel goudgeld en voor werpen van waarde naar ons gewor pen zijn. Dit berust op een Balinee- sche adat. die deze is, dat iemand, die vraagt door een ander gekrisd te wor den, voor het ontvangen van dien grooten dienst, aan dien persoon zijn geheele nalatenschap vermaakt. Na afloop dier poepoetan gingen de troepen, die haar afgeslagen hadden, 'snel voorwaarts; daarna volgden de hoofd troep, de reserve en dwangar beiders. Wellicht hebben dezen "hunne oogen goed den kost gegeven en van dat goudgeld of die gouden voorwer pen gevonden, want de schatkamer des vorsten was pover voorzien. Een enorme massa ipèngs was er echter wel in. Wat er ook veel was dat was am munitie. Er bevond zich een formeel kruithuis, met zink gedekt, omringd door een apart muurtje, dat tot aan den nok gevuld was met kruit, kogels en Winchester-patronen voorts groote staven lood, voorzien van een Engelsch merk. Trouwens, er was veel kruit noodig voor de 3000 geweren, die de vorst hebben moest. Tot nu toe zijn er reeds een lOOOtal ingeleverd, en bo vendien een 25-tal lilla's. Regelmatig geschiedt die inlevering. Men ziet ze bij 10 tot 50 stuks te gelijk binnen brengen, waarna ze door de genie ver nietigd worden. Laten we van geluk spreken, dat de genie niet toevallig ter hoogte van het kruitmagazijn een bom gelegd heeft toen zij door spring- gelatine in de zware muren van den poeri bres maakte, op den 20en. Toen wij dan ook om de brandende poeri stonden dien dag en de lig ging van dat kruithuis ons nog onbe kend was gaf de 'bevelhebber dade lijk last verder te rukken, bevreesd dat een vreeselijke ontploffing ons on berekenbare verliezen zou toebrengen. Ja, die brand van den 20en, op last van den vorst zelf aangestoken, is door den feilen wind overgeslagen naar verscheidene omliggende huizen, waarvan de ruïnes ons nu aangrijn zen. Het schijnt een laatste wan hoopsdaad van den vorst geweest te zijn, maar waardoor hij' verscheidene onscdiuldigen getroffen heeft. De bevolking is langzaam bezig al les te (herstellen, doch zal eerst begin nen met een groot hanengevedhtfeest om riekten, ten gevolge van den oor log, te bezweren. Het is een typisch volk. dat Balinee- sche zóó vijand, zóó vriend en dat is vooral te merken bij de gewon den, door ons gemaakt. Merkwaardig is het groot vertrou wen in ons gesteld, want reeds den middag na ons gevecht om en in Den Pasar, kwamen gewonden zich mel den om verbonden te worden, welk aantal de volgende dagen toenam, zóó dat nu reeds ruim'200 gewonden door onze doktoren verbonden zijn, zoowel mannen, vrouwen als kinderen. Vree- selijk zijn soms de 'door onze geweren en 3.7 CM. kanonnen gemaakte won den en bewonderingswaardig is de 'kalmte en totale onverschilligheid, waarmee die menschen rich laten snijden en 'behandelen. Geen spier wordt vertrokken gelaten kijken ze rond. Het lijkt me in alle .opzichten een flink volk met een zadhten meegaan- den aard, zeer verdraagzaam en vol kunstzin. Het is een genot, die voor beelden van hindoe-balische snijkunst te bezichtigen. Alle poera's (tempels) rijn voorzien van prachtige, zeer kun stig gebeitelde Hindoe-beelden. Het is een genot om het houtsnij werk in de tempels en poeri's te zien. En 'dat :zijn nog maar alleen de hui zen en tempels. Komt nu eens buiten en overtuigt u van den stand van den landbouw. Prachtige sawahs rijen zich aan elkaar, zoover het oog rijkt en overal daar tussdhen kampongs en klappertuinen. 'Overal1 werkt de "be volking rustig of er pas te voren geen strijd gevoerd werd'. De bevolking loopt overal onze troepen tegemoet met klappers en water en zelfs het kleinste kind draagt een wit vlagge tje. Neen, de oorlog in het Badoeng- sche is afgeloopen hier heerscht overal vrede hot land is dadelijk rijp voor civiel bestuur. De heer Koerino aan 't woord Van de gelegenheid om Koerino's oordeel over het Amerikaansch—Ja- pansch geschil, waarvan in ons vorig nummer een en ander is medegedeeld, te vernemen, heeft de Matin-corres pondent tevens gebruik gemaakt om den Japanschen staatsman ook eens uit te hooren over den bouw van nieu we schepen in Japan, in verband met de aan dit land toegeschreven neiging zijn bezittingen in (het Verre Oosten nit te breiden. De gezant gaf daarop ten antwoord: „De verontrustende be richten over de vermeerdering van onze vloot missen allen grond. Wij bouwen betrekkelijk weinig nieuwe schepen, in allen gevalle belangrijk minder dan de groote Westersche zee mogendheden. Bekend is, hoe betrek kelijk gering het aantal gepantserde schepen en kruisers is. dat voor onze marine in ons eigen land en in het buitenland op stapel zijn gezet. Als ik het vergelijk met het aantal, dat Frankrijk,Duitsehland of Engeland la ten bouwen, dan vraag ik mij af, hoe men er toe komt ons op dit punt te critiseeren. Het komt mij ongerijmd voor, dat men'zidh steeds ongerust maakt alsJ apan eens een schip bouwt, terwijl er niet van gesproken wordt, wanneer andere mogendheden er vijf of zes bouwen." Over JAPAN'S VREDELIEVENDHEID gaf de heer Koerino de stelligste ver zekeringen. „Wij hebben," zeide hij, ,.pas een vreeselijken oorlog gevoerd; wij kennen hem nu en weten, ondanks onze overwinningen, wat hij kost, en Japan zal dus niet om een eiland of eenig ander gebied in bezit te krijgen den strijd met de een of andere mo gendheid weer aanbinden. Nooit is in mijn land de zucht om den vrede te bewaren, om met allen in vriend schap te leven, om met alle landen har lelijke betrekkingen aan te knoopen, om onze bronnen op gebied van han del en nijverheid te ontwikkelen, groo- ter geweest dan 'thans. En nooit is ook de afkeer van clen oorlog in mijn land sterker geweest dan op het hui- dige oogenblik. Japan is bezield met den meest vredelievenden geest en de genen. die van ons zeggen, dat wij oor logszuchtige bedoelingen hebben of plannen tot annexatie, weten waarlijk niet wat ze zeggen. De profeten, die maar steeds blijven beweren, dat Ja pan met begeerigheid uitziet naar In- do-China, naar Java, dat Japan zich, 'langzaam maar zeker, voorbereidt om die gebieden in te slokken, zijn stum pers. waarover men ten onzent de schouders ophaalt, maar die ik van ganscher harte beklaag. „Japan is niet alleen volkomen te vreden met het grondgebied, dat het op het oogenblik bezit, ik weet zelfs, dat er tal van invloedrijke personen in mijn land" zijn, die gaarne zouden zien, dat er een overeenkomst werd gesloten met Frankrijk en andere lan den, die belangen hebben in het Verre Oosten, om eikaars wedemjdsche be zittingen te waarborgen en den states quo te handhaven. Deze wenscli wordt door zeer velen in Japan gedeeld en ze is in lijnrechte tegenspraak met de bedoelingen, die men ons toeschrijft, vooral sinds we het geschil met Ame rika hebben, dat, ik kan het u verze keren, binnen korten tijd bijgelegd zal zijn. Zooals ik u reeds heb gezegd, hebben we het grootste vertrouwen in de onpartijdigheid van den heer Roo sevelt en in zijn vriendschap voor ons land, die hem en zijn regeering er toe zullen leiden de gegrondheid van onze grieven in te zien en tevens hoezeer we gesteld zijn op het behoud van de meest vriendschappelijke betrekkin gen met het volk der Vereenigde Sta ten. DE AURORE. Te Parijs gaat het gerucht, dat de „Aurore", het orgaan van Clemen- ceau, met 1 November op zou houden te verschijnen. Er worden verschillen de redenen voor opgegeven. Een der redenen zou zijn, dat Clemenceau niet verdacht wil worden, als minis ter-president, ieen dagblad te steunen. ARRESTSTRAF TEGEN POOLSCHE SCHOOLKINDEREN. Te Kosten is de onderwijzer Luban door IPolen ernstig gewond. Von Grabski en graaf Mielzynski, twee Poolsche leden van den Rijksdag hebben 'Zondag het volgende telegram aan den IPruisisdhen minister van on derwijs gericht: „De Poolsche schoolkinderen wor den eiken dag met een of meer uren arrest gestraft, omdat zij het verbod van hun ouders betreffende deelne ming aan het Duitsche godsdienston derwijs gehoorzaam zijn. Wij vaders nemen de geheele verantwoording voor dat verbod op ons en verzoeken om onverwijlde opheffing van de met de beschaving strijdige arreststraf, om menschelijke en opvoedkundige rédenen. In opdracht van de te 'Gne- seu heden vergaderde huisvaders, de leden van den Rijksdag von Grabski en Graaf Mielzynskii". De minister antwoordde als volgt: „Den afgevaardigde naar den Rijks dag v. (Grabski te Gnesen. Ik weiger de arreststraf tegen schoolkinderen, die op de bestaande schoolorde in breuk maken, af te schaffen. In strijd met de beschaving is het opruiers- werk, dat vaders van schoolkinderen er toe verleidt, den laatsten ongehoor zaamheid jegens beschikkingen van de onderwijsoveriheid tot plicht te ma ken. Deze beschikkingen zullen met alle wettelijk geoorloofde middelen doorgezet worden. Minister Studt". MAXIM GORKI. Maxim Gorki, die te Napels is, heeft Zondag op een bijeenkomst gespro ken. Na afloop schijnen er op straat opstootjes te zijn geweest. De regee ring heeft hem nu laten weten, dat hij toet zijn revolutionaire propagan da voorzichtig moet wezen, en de po litie last gegeven streng toe te zien. Naar 't heet, wil de regeering, die op 't oogenblik met de Russische regee ring over een handelsverdrag onder handelt niet nogmaals door socialisti sche betoogingen tegen Rusland de re geering van dat land tegen Italië in *t harnas Jagen. DE POPULAIRE PRESIDENT. Men behoeft zich niet te verwonde ren over de populariteit, welke presi dent Roosevelt in den goeden zin van het woord geniet, wanneer men leest over zijn manier van optreden. Eenigen tijd geleden bracht hij on verwacht een bezoek aan het oorlogs schip „Missouri", dat in Province- town voor anker lag, en veroverde daar stormenderhand het hart der be manning. 'Met veel belangstelling volgde hij faun schietoefeningen, prees en gispte waar de schutters zulks verdienden, en wist als oud-soldaat en beproefd schutter menig practischen wenk en opmerking te plaatsen. Er was een photograaf aan boord, die om toe stemming verzocht, den president op de brug van het oorlogsschip voor de tijdschriften te kieken. Doch de pre sident. wilde slechts poseeren, wan neer men hem te midden van de ma trozen photographeerde. Zoo werd de president tot groot genoegen van de equipage als een der hunnen ver eeuwigd. Daarop noodigde de kapitein den president aan zijn tafel uit, doch Roosevelt nam de invitatie voor een anderen dag aan en zei: „Vandaag eet ik met de jongens!" Zoo deed hij ook, plaatste zich aan de eenvoudige ongedekte tafel in het logies, waar de matrozen aanzaten voor den schaft, en toonde een gezonden eetlust ten opzichte van den eenvoudigen smake- lijken matrozenkost. Na het eten stak (hij' een pijpje op en bleef genoegelijk met de matrozen wat napraten. Bij het afscheid verklaarde hij een •besten dag te hebben gehad. Niet te vragen of de president zicii met zijn eenvoudig, ongedwongen, ge- •makkelijk optreden ook populair weet to maken! TET.F,GRAFEEREN INEEN TREIN. Een Italiaan met name Giacomo Se- gre, heeft, volgens een bericht uit Do- modossola, een toestel bedacht om te telcgrafeeren in een trein in bewe ging. Bij een proef werden met goed gevolg uit den trein telegrammen af gezonden aan den koning van Italië en anderen. (Bij ruime toepassing van deze dradelooze telegrafie boopt men ook treinongelukken te voorkomen. ITALIë EN ZIJN ARTILLERIE. Het te Milaan verschijnend dagblad de „Secoio" protesteert heftig tegen de optimistische beweringen van ge neraal Vigano, den Italiaanschen mi nister van Oorlog, betreffende den toe stand der artillerie. De „Secoio" zegt, dat die artillerie absoluut ouderwetscfa is en door de firma Krupp tegen buitensporig hoo- ge prijzen geleverd. Daar werd door de regeering zelfs niet over ge debat teerdl Frankrijk fabriceert oneindig betere kanonnen. De „Secolo" voegt hieraan toe: „Met het aldus geheel nutteloos verspilde geld (50 millioen lires) had men den henedenvallei van de Isonzo (tegen den „bondgenoot" Oostenrijk-Honga- rije) kunnen versterken, hetgeen heel wat beter zou zijn geweest." LUCHTSCHEEPVAART. Frankrijk zal binnenkort twee mili taire bestuurbare ballons bezitten: de Lebaudy model' 1905 en de Lebaudy model 1906. De eerste zal als school-ballon dienst doen. De tweede zal van Moisson, waar men met de vulling begonnen is, naar Verdun gebracht worden, waar, door de genie, een park van bestuur bare hallons zal opgericht worden. De afmetingen der Lebaudy 1906 zijn: lengte 60 M.; diameter 10.39 M.; inhoud 3150 kub. M. De motor Pan- hard Levossor van 70 P.K. zal aan dit luchtgevaarte een snelheid1, van 40 a 45 (K.M. per uur geven. 'Santos Dumont 'heeft dezer dagen met zijn aeroplaan of vliegmachine op het plein van (Bagatelle in het Bois de 'Boulogne, door eigen middelen 50 a 60 meters afgelegd op een (hoogte van 2 a 3 meters van den grond. Bij het neer dalen werdien de wielen, die het ge vaarte in beweging brengen gebroken, doch na de herstelling zal Santos Du mont binnen eenige dagen zijn expert- meuten hervatten en de Braziliaan- sche luchtvaarder hoopt het ditmaal nog beter te doen. In elk geval is Santos Dumont de winner van den heker-Archdeacon, uitgeloofd voor elk luchtschipper die 't ©erst met een „toestel zwaarder dan de lucht" of vliegmachine een afstand van 25 meter al vliegend zou afleggen. De menigte die aanwezig was heeft hem in triomf rondgedragen. De quaestie der vliegmachines die thans de_gaheele wereld bezighoudt, heeft dus een grooten stap vooruitge- daari. Het stoomschip Ardjoeno, van Java naar Rotterdam, passeerde 31 October Ouessiant en wordt 1 Nov., dés nachts, te Rotterdam verwacht. Het stoomschip Djocja, van Java naar Rotterdam, passeerde 31 October Wight en wordt 1 November, des mid dags, te Rotterdam verwacht. Hét stoomschip Statendam vertrok 3i October van Neiw-York naar Rot terdam. Het stoomschip Java, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 31 Oct. to Marseille. Het stoomschip Sindoro, van Rot terdam naar Java, vertrok 31 October van Suez. Het stoomschip Rdndjiani, van Rot terdam naar Java, passeerde 31 Oc tober Ouessant. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Utrecht, 24 October. W. H. Wester hout, aannemer, aldaar. Rechter-com- missaris: jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije; curator: mr. dr. W. A. van iZijst. Zutphen, 25 October. J. A. Kaak, rei ziger, te Winterswijk: Rechter-com- missaris: mr. J. L. A- Stolk; curator: G OP. ter Braak, te Eibergen. Groningen, 26 October. H. Kamp en J. M. Kamp, rijwielhandelaars, te Uit huizen, en aldaar gehandeld hebben de onder de firma Gebr. Kamp. Rech- ter-commissaris: mr. L. B. Loiiman; curator: mr. S. L. Outs. Breda. 26 October. J. Cools, weduwe van J. C. van Dun, winkelierster en koopvrouw, te Tilburg. Rechter-eom- missaris: mr. B. Formijne; curator: mr. G. E. Passtoors, te Tilburg. Amsterdam, 29 October. J. Nol, broodbakker, aldaar. Rechter-com- missaris: mr. P. J. Bijleveld; curator: mr. E. M. Meijers. Opgeheven: H- J. Stinkers Jr., jaloerieënmaker, te Utrecht. A. de Boer, koopman, te Amster dam. W. G. Groesz, vroeger broodbakker, te Amsterdam. Geëindigd: B. Davidson, koopman in galante rieën, en 'C. Wilkin, weduwe C. W.- Möller, in slagersgereedschappen, bei den te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6