Uit de Rechtszaal BiwmÉmS Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Biildt, 2 November. Hoogste barometerstand 771.4 m.M. ie Horta (Azore«n) laagste 741.2 m.M. te Den Helder. Verwachting tot den avond van S November Windmeest matige W. tot Z.W. wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt of betrokken, negen. Temperatuuriets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 742 m.M. Geen neiging tot voor- of achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 743.8 m.M. Barometers en The"mometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. ld. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Theraiometerstaad te Haarlesn.- Vrijdag 2 November Hoogste gisteren .F. 49» Laagste heden nacht F. 46® Hoogste heden tot 2 uur F. 49* ORGELBESPELING In de Groote of St. Bavokerk te Haar lem op Dinsdag 6 Nov. 1906, des na middags van 12 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Concert op. 4 No. 4 in F-dur, G. F. Handel No. 2. Sonate No. 4, J. S. Bach. a. Adagio. b. Andante. c. Uin poco Allegro. No. 3. Preludium en Fuga, A. Hasse. No. 4. Largo uit die Sümphonie „Aus dier Neuen Welt", A. Dvorak. No. 5. Die Ehre Gottes aus der Na- tur, Beethoven. Ex. Vrije en Ord e-0 e f aningem Haarlem, 1 Nov. Geslaagd de da mes C. H. Sprohk, A. Verhagen, H- L. Woltei. J. v. d. Warff, H. T. Zwaan- etra en T. Zult, allen van Amster dam. Hiermede zijn de examens afge- loopen. Benoemd. Door den minister van Landbouw, (Nijverheid en Handel is tot tijdelijk veeopzicfhter ter standplaats Haarlem benoemd, de heer L. G. Gerriesen, ge diplomeerd hulpkeurmeester van vee en vleesc'h te Amsterdam. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand October bezocht door 552 belangstel- lenden. Uit de aan het Museum verbonden boekerij werden 206 boek- en plaat werken verzonden naar verschillende •plaatsen van ons land. De boekerij heeft dezer dagen van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche zaken ten geschenke •ontvangen een exemplaar van het boekwerk der St. Lebuinuskerk te De- yenter, naar onderzoekingen van W. te (Riele Gz. Tekst van F. A. Hoefer. Het reglement der boekerij wordt op aanvrage kosteloos toegezonden. Hinderwet. Door B. en W. is aan J. I. Luder- hoff vergunning verleend tot oprich ting van eene inrichting voor het slij pen van scharen, messen, enz. waar bij als beweegkracht een gasmotor van één paardekracht zal worden ge bezigd, in het perceel aan de Nieuwe Groenmarkt no. 29. EEN STAKINGS-STAARTJE I Er is indertijd heel wat geschreven over de staking aan de houthaven te Zaandam (kolommen („lintwur men" zou ik in vakterm zeggen) heb ben de couranten ovetr deze zaak ge geven. Verwacht daarom niet van mij, o lezer, dat ik de oorzaak, het verloop en het einde der staking zal schetsenIk zou u en mij zelf bitter vervelen met die nakauwerij I.... Na dit excuus val ik dan ook maar inet de deur in huis I Er was sta king, en als gevolg daarvan waren 'de hoofden verhitook die van de stakers Willem Blank, Dirk de Boer en Gerrit Dekker. De gebroeders Jongstra waren blij ven werken, hetgeen zij betaalden met een pak ransel, hun toegediend door 't zooeven genoemde trio. Voor deze mishandeling stonden ze nu voor de rechters. Het Openbaar Ministerie was verontwaardigd, vond, dat het niet te pas komt, dat men fatsoenlijke werklieden belet en bemoeilijkt, hun werk te verrichten, meende, dat een zware straf noodig is, en eischte tegen De Boer en Dek ker 1 week, met vrijspraak van Blank, wegens gebrek aan bwijs. Hiermede was het zaakje afgeloo- pen. 't Was dus niet veel voor ons persmenschen, die nog wel zoo'nhoo- ge verwachting koesterden, omdat er van „Het Volksdagblad" expres een reporter uit Amsterdam gekomen was, gewapend met wel twee op schrijfboekjes Die had ook zeker meer verwacht!... 1881 FRITS GRABIJN 1906. Gisteren, 1 November, herdacht de heer Grabijn zijin 25-jarig lceraarsohap als hoofdleeraar aan de School voor Kunstnijverheid. Reeds In den morgen "werden tal van bloemstukken den ju bilaris aan zijne woning aangeboden, en kwamen post en telegraaf vaai alle zijiden gelukwenischen aanbrengen. In de sohool aan den Dreef, waar de driekleur was uitgestoken, waren 's mididags om drie uur bijeengekomen de voorzitter der Maatschappij van Nijverheid1 Jhr. Ch. F. v. d. Poll, de algemeen© secretaris dier maatschap pij, de lieer G. S. de Clercq, het be stuur van Museum en School verte genwoordigd door de heeren F. M. Baron Van Lynden, voorzitter, de hee ren J. Veder, H. J. Schol ten,, benevens de heer E. A von Saher, directeur van Museum en School. Ook de leeraren, leerlingen, oud leerlingen en tal van belangstellenden waren tegenwoordig. Even vóór 3 uur werden de heer en mevrouw Grabijn door een commissie uit de leerlingen afgevaardigd, per rijtuig van hunne woning afgehaald, en aan de school in de klasse van den jubilaris binnengeleid, die door dien directeur, evenals de gangen daar heen, op artistieke wijze versierd was. Terstond daarop nam de voorzitter, Baron Van Lynden, het woord en sprak den jubilaris op de meest har telijke en gevoelvolle wijze toe, wees daarbij op den schoonen en nuttigen arbeid, welke de jubilaris in de ver- loopen 25 jaar had verricht en wensch- te hem geluk op diezen dag, waarop de heer Grabijn zoovele blijken van belangstelling ontving. Hierop stelde spreker den jubilaris een stoffelijk blijk van waardeering ter hand. Toen trad de dirdctuer, de lieer E. A. von Saher, naar voren, die fn schoone woorden zijne waardeering over den jubilaris uitsprak en in her innering braobt het werkzame aan deel, dat de heer Grabijn in betkunstr onderwijs der school had ingenomen. Mede namens de heeren leeraren bood «ie clirectdur den jubilaris een artistiek bewerkte palb'sanderhouten boekenkast aan, met de overtuiging, dat dit blijk van belangstelling zeer zeker met voldoening zou worden aan vaard, omdat dót product van kunst nijverheid vervaardigd ds aan de school, die den jubilaris zoo lief is. De kast, ontworpen door den leer ling Van Beliekorn, ondier leiding van den leeraar, den heer Walenkamp, is vervaardigd door den leeraar, den heer Strijbos, terwijl liet beeldhouw werk door den leeraar, den heer Oger, werd uitgevoerd. Tot decorum der kast was een ar tistiek gedreven vaas toegevoegd, door den leerling-metaaldrijver Jonkman uitgevoerd, onder toezicht en leading van den leeraar der metaalklasse, den •heer Zwollo. Daarop sprak de oudste der leer lingen, de heer Weglau, namens leer lingen en oud-leerlingen het vol gende Mijnheer Grabijn! JubilarisGeliefde Meester Zie Uwe leerlingen Zie hoe zij zijn saamgestroiomd in machtigen getale, om U te brengen onze plechtige builde op dezen groeten en gewichtigen dag ZÜe 'hoe er vreugde is In onze harten eu een passie in haar uiting omi te jubelen met Uwe glorie. We hebben ons vereenigd tot één lichaam, tot één'e iziel, gebonden door één band van piëteit en veneering, om U tö vertolken o>p dezen feestdag onze dankbaarheid en sme-ttelooze sympa thie Gij waart voor ons en zult nog vele jaren zijn, dat geve God, eiein leider eu meester even' geniaal .ais welwillend; maar ook waart gij onze vriendwij hebben U op 'die Ihandert gedragen, om de liefde, die gij toedrolegt Uw school en Uwe leerlingen, en we hebben U vereerd om den kunstzin in Uw wei- zen. En daarom, geliefde meester, is het ons Oen wonne en een blijdschap, dat er eindelijk is deze gelegenheid, om U openlijk te huldigen in Uwe glorie en U nu te kunnen geven de getuigenis van onze waarachtige vereering. Gij zijt een groot man, gij zijt een kunstenaarNa 25 jaren stoer en ar beid hëbt gij gewrocht een meester stuk I Geen schilderij hebt gij hier gemaakt in breede, gulden lijst, maar gij hebt uitgebeeld eene schare Leven die figuren), jonge menscluen, welke gij kleurdet elk naar zijn aard met de Verwen van Uw duizendvoudig ge schakeerdgeestespalet. Dat is Uw Nachtwacht, d at zijn Uwe Staalmeesters, dat is Uw Chef d' Oeuvre! Daar kunt gij trotsch op zijn, daar kan Haarlem trotsch op zijn, daar kan gansch Nederland trotsch op zijn En moge deze schilderij, al is ze nooit voltooid, bewaard en bewonderd blijven tot in lengte van dagen, en elke figuur individueel bijdragen, naar de kracht van zijn vermogen, om Uw roem te helpen verhoogen, welke gij( U verworven hebt door Uwe krachten Uwe kunst, door Uwe splendide nialitóït Aanvaard dan, geliefde meester, uit onze handen, het stoffelijk blijk van onze groote sympathie Ik heb gezegd Dit stoffelijk blijk van sympathie is een eikenhouten bureau-ministre, met inscriptie op zilveren plaat: met daarbij passenden leunstoel. Een ar- t'stieke klok sierde het meubel, ter wijl een sierlijk bewerkte, perkamen ten oorkonde, ontworpen en vervaar digd door den leerling J. Retel, bevat tende de namen der schenkers en schenksters, hieraan was toegevoegd. Blijkbaar aangedaan dankte de heer Grabijn voor de hulde, hem op dezen dag bewezen. Hij sprak met innige dankbaarheid tot liet bestuur, tot zijn directeur en collega's, tot zijn leerlingen, en tot allen, die tegenwoordig waren, voor zooveel blijken van sympathie op de zen dag, die voor hem onvergetelijk is geworden. Hierna werden de jubilaris en zijn echtgenoote door de aanwezigen ge complimenteerd, ©n kwamen nog tal van vrienden en kennissen hunne ge- lukwenschen uitspreken. Nog geruimen tijd bleef men bij elkaar tot na afloop der receptie de heer en mevrouw Grabijn weder per rijtuig werden huiswaarts gebracht. BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Naar aanleiding van het verzoek van de Vereeniging tot bestrijding der Tu berculose te Haarlem, tot het bekomen van een subsidie uit de provinciale kas, Jieeft het bestuur van het Neder- landsch Centraal Comité tot bestrij ding der Tuberculose een adres gezon den aan den Prov. (Staten van Noord- Holland, waarin wordt gezegd: „De tuberculose is dn het adres der Vereeniging aan uw college genoemd een besmettelijke, maar geneeslijke ziekte. Naar onze meening volkomen te recht. Al wat omtrent Ihet wezen van de tuberculose bekend is, wijst in deze richting. Tal van factoren hebben op haar ontwikkeling ien verbreiding in vloed, maar in laatste instantie kan de ziekte bij een bepaald individu al leen tot uiting komen, indien de kiem, waaruit zij ontstaat., de tuberkelbacil tot zijn lichaam toegang heeft verkre gen en daarin voor zijn ontwikkeling een goeden bodem gevonden heeft. Wij weten wel dat deze opvatting be streden wordt, voornamelijk hier te lande, maar wij weten ook, dat die bestrijding bij de overgroote meerder heid der deskundigen geen weerklank vindt, en dat onze opvatting het stand punt vormt, waarvan de strijd tegen de ziekte over de gaheele wereld uit gaat. Zelfs zij, die zich tegen het ne men van wettelijke maatregelen ver zetten, omdat zij meenen dat wij om trent den aard en omvang van de be smettelijkheid nog niét voldoende zijn ingelicht in welken zin de Neder- landsche (Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst zich onlangs uitsprak kunnen om die reden niet geacht worden principieel een ander standpunt in te nemen. Wij zouden gaarne van deze alge meen geldende opvatting een nadere verklaring en toelichting willen ge ven, maar een geheele uiteenzetting van dit zuiver wetenschappelijke vraagstuk schijnt ons hier ter plaatse niet. wel mogelijk en ook niet noodig. De quaestie is bekend en elders bij verschillende gelegenheden voldoende toegelicht om ieder ïn_staat te stel len zich or een oordeel over te vor men. Maar indien ons oordeel er over juist is, dan geldt het hier geen ar menzorg, dat is zorg voor het indivi du in de eerste plaats, maar zorg voor de belangen van het algemeen, voor de beveiliging van zijn gezondheid. De verwering tegen besmettelijke ziekten is steeds een onderwerp van over heidszorg geweest; dat de Regeering van den strijd tegen de tuberculose geen andere opvatting heeft, heeft zij reeds bewezen. Niet .als een bijdrage voor de armenzorg, maar tot beharti ging van de belangen der volksgezond heid heeft zij een post op de begroo- ting gebracht. Dat alleen de armen hiervan direct profiteeren, doet aan .de beteekenis van de ondersteuning van Rijkswege niet af. Dat is bij an dere ondersteuningen evenzoo het ge val. Maar de gemeenschap, rijken en urmen gelijkelijk, heeft er baat bij, omdat iedere arme zieke een gevaar beduidt voor zijn omgeving en iedere •hulp, aan hem geboden, beveiliging schenkt aan anderen. Zelfs voor diegenen, die zich niet kunnen' vereendgeu met de opvatting, dat de tuberculose .eene besmettelijke ziekte is, behoeft het standpunt dat haar bestrijding alleen een daad van armenzorg kan zijn nog niet het eenig juiste te wezen. Do Regeering heeft in deze quaestie feitelijk ook nog geen uitspraak gedaan. Geheel afgezien van de al of niet besmettelijkheid van een ziekte kan gezegd worden dat de ge meenschap er belang bij heeft dat geen harer leden, meer dan geheel onver mijdelijk Is, ziek zij en aldus in zijn arbeidskracht, dat is in zijn waarde voor de maatschappij, worde ge schaad. De noodzakelijkheid dat den zieke hulp worde geboden, is bij niet- besmettelijkhëid der ziekte niet zóó evident, maar verdwenen is zij toch geenszins. Het is op deze gronden, dat wij ons wenden tot uw college met het eerbie dig verzoek, aan de Haarlemsche ver eeniging het gevraagde subsidie goed gunstig te verleen en." N. C. G. O. V. Donderdagavond vierde de N. C. G. O. V., afd. Haarlem, haar jaar feest in het lokaal in de Ridder straat. Het zaaltje was keurig met bloemen en groen versierd. Het was er zoo vol, dat er zelfs geen staan- plaatsje open was. Het programma bestond uit zang en voordïachtnummers. Variété de Kleine V ere e- n-igi ng. A.s. Zondag treden behal ve ver schil lende specialiteiten, ook de familie Nieuwenhuijzen op. De heer Niicuwenhuijzen herdenkt dan tevens zijn 30jarig jubilé op de planken, terwijl nog wel als merk waardig vermeld mag worden, dat hij dien datum voor 30 jaren terug zijn eerste voordrachten te Haarlem gaf. Het zal de familie Nieuwenhuijzen, die als komieken en duettisten bij het publiek algemeen bemind zijn, dus Zondag zeker niet aan belangstelling ontbreken, wat ze dan ook ruim schoots verdienen. Zie verder de advertentie in dit blad van morgenavond. Technische Vriende nkring. Zondag a.s. houdt de „Technische Vriendenkring" alhier, een leertooht naar de drukkerij van den heer J. L. E. I. Kleijnenberg om daar de Lans- ton Monotype letterzet- en gietmachi- ne te zien, waarover onlangs door den heer G. Hagen een lezing werd gchou- defl. HEI TOON'EEL. „VOERMAN HENSCHEL" DOOR LOUIS BOUWMEESTER. Louis Bouwmeester is, wat de En- gelsahen zouden noemen, „a daring fellow". Hij durft dlles. Waar een an dere tooneeldirectie voor zou terug deinzen, doet hij zonder blikken of blozen. Tot alles-durven, rekenen we ook 't voor het publiek verschijnen met een gezel schap als het tegenwoordige. Men weet hoe 't hem in Indië is ver gaan. Bouwmeester en zijn spel be wonderde men daar terecht; men bracht ook daar het tribuut ©ener op rechte hulde aan zijn enorm en prach tig talent. Hij werd daar gevierd als een koning van de kunst, wat hij ook is. Maar de troep, waarmee hij ge komen was, de artisten die hem om ringden, zijn milieu Waar de kri tiek er den mantel der zwijgende lief de niet over wierp, erkende men dat dit den beugel niet door kon, vooral met 't oog op de stukken, die hij met hun hulp nog durfde opvoeren. In Indië kan men ook wel kijken; men weet er ouk 't goede van 't slechte wel te onderscheiden; de kritiek is er niet in handen van eenige kampong- sïnjo's, maar wordt er o.a. door Henri 'Bo rel en 'M. van Geuns geschre ven, om anderen nog niet eens te noe men. En dezen hebben zich niet door 't brio, waarmee Bouwmeester de din gen weet voor te dragen, laten over donderen. Maar Bouwmeester beloofde beter schap, en zei vóór zijn vertrek uit In dië aan het Indische publiek toe, dat hij metxeen beter gezelschap zou te- rugkeeren! Nu, men moet weer Bouwmeester heeten om zoo iets te durven beloven! Toen wij van die belofte lazen, ke ken wij"elkander in Holland eens aan. Die Bouwmeester! Waar zou hij dat beter gezelschap vandaan halen? Uit den grond stampen soms? Want op den 'tijd dat 'Bouwmeester terug zou zijn, waren alle gezelschappen (hier te lande immers al geconstitu eerd; alle artisten van naam en talent hadden hun engagementen immers al afgesloten en waren al onder dak. Zouden zij voor Bouwmeester die en gagementen zoo maar weer verbre ken, en de dédits, die in hun contrac ten waren opgenomen, betalen om, nu 't vet ook in 'dit opzicht in Indië van den ketel af is, op hoop van zegen naar ilnsulinde te stevenen? Niemand die zoo mal was dit te ge- looven. Men wist, dat hij dus genoodzaakt zou zijn om zijn nieuwen troep saam te zoeken uit het kleine grut, dat na de zomerziftmg 'dier hetere .artisten, tegen den winter zonder engagement in de Van Woustraat of in andere straten van het Amsterdamseh „quar- tier Latin" nog mocht te vinden zijn. En zoo is 't ook geschied. Geen en kele eerste-klasse-kracht 'heeft zich aan zijn gezelschap verhonden. Een groote leesmte in zijn troep was 't gebrek aan een vrouw om de groote zware vrouwenrollen te spelen. En wie heeft hij nu voor zijn „beter" gezel schap gewonnen? Een Julia Cuypers? Neen, .Mathilde Kiehl. Of moet Mevr. iSprinkhuijzen dat soms zijn? Of een juffrouw Delamar? In plaats van. b eter heeft hij nu een nog slechter gezelschap dan 't vorige bijeen; als dat tenminste kan. Men moet wel het stalen voorhoofd van een Bouwmeester bezitten om met zoo iets een tweede tournée in Indië te durven wagen. Men zal te (Batavia en te Soerabaja dan ook wel opkijken over drt betere gezelschap! Maar zoover is 't nog niet; 'die twee de exodus naar Indië zal eerst op den 13en December plaats hebben, en in middels heeft 'Bouwmeester zijn op wachting aan het Hollandsch publiek nog eens willen maken. Een .aangezien om ondoorgrondelijke redenen zijn ge zelschap het „Haarlemsch" tooneel heet, heeft Haarlem gisterenavond den primeur van dit nieuw bij een gezochte gezelschapje gehad met een opvoering van den zoo overbekenden „Voerman Henschel" van Hauptman. Over het spel van Bouwmeester in de rol van den voerman, een oppas- senden, wel wat ruwen maar braven en welvarenden kerel, die door zijn tweede huwelijk met zijn dienstbode, een gemeene meid, langzaam maar zeker ten gronde gaat, totdat hij in een bui van verstandsverbijstering de hand aan zich zelf slaat over Bouw meester in die rol, die hij nu toch al een tien jaren speelt, behoeven we wel niets meer te zeggen, want er zullen er weinig zijn, die hem als Voerman Henschel al niet eens gezien hebben. En ook gisteren weer hadden we op nieuw gelegenheid dezen prachtariist te bewonderen. Minder mooi was zijn stil spel in de vierde acte, als hij zich in het bierhuis zit op te winden, met zijn oogen gaat rollen, met zijn borst zit te puffen en knort als een beest; en ook minder mooi was zijn Heroaus- achtig grommen achter de schermen als hij zich van kant maakt: reme- nicenties aan de melodramatiek uit den lijd der houten kermistenten. Hanne, de dienstmeid, werd door mevrouw Kiehl gespeeld, 't Zou wreed ©n onbillijk wezen haar in deze rol met mevr. MannBouwmeester te wil len vergelijken, want deze twee artis ten zijn niet in één adem te noemen, 't Zij dus voldoende te zeggen, dat zij deze reus van 'n rol aardig onder de knie had; en de toewijding waar mee zij zich van haar zeer moeilijke taak gekweten heeft, verdient een woord van hulde. In de eerste twee bedrijvcn{ wanneer ze nog do canaille van een dienstmeid is, lie; zij goed on knap spel zien (zeer goed was o. a. haar lachen en vrijerig doen tegen haar haas op 't slot van het tweede bedrijf), maar later, als het stuk meer eischen van dramatiek aan haar stelt, ontglipt de rol haar; mevr. Kiehl is geen dramatisch talent, en >n het laat ste bedrijf lukte 't haar in 't geheol niet in de stemming van nac'ht en angst van den toestand te komen. Wanneer uien zoo goed wil zijn dit werkelijk als een compliment op te nemen, dan willen we wel zeggen, dat zij meer van haar rol heeft terecht ge bracht dan we dachten. We doch een liefdewerk wanneer we alleen den heer A. Kimmel als dien hotelier nog noemen, en over 'die overi ge leden van het gezelschap maar zwijgen. We wcn.sc],-en hen een voorspoedige reis naar Indië toe. Ten slotte zij nog vermeld, dat Bouwmeester bij zijn optreden (de zaai was goecl bezet, maar niet zóó vol als we verwacht en gehoopt had den, want ze was in 't geheel niet uit verkocht) met een hartelijk hand geklap door het publiek werd ontvan gen, wat na 't derde bedrijf herhaald werd en den vorm van eene kleine ovatie aannam. De heer Van Gasteren bood hem bloemen aan, gelukkig zon der speech en zonder de „zichtbare bewogenheid1" van den gehuldigde, ge lijk zulks op de planken gebruikelijk is te zijn. FRANS NETSCHER. Uit ie Omstrdoea HEEMSTEDE. Door B. en W. is benoemd tot ser geant aan de voorslangen aan brand spuit no. 4, den heer C. P. Keijzer. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Oc tober 1906 ingelegd 6312.37 terugbe taald 10091.98. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 3017. De Christelijke Jongelings Vereëni- ging alhier hoopt hare bibliotheek Za terdagavond acht uur, wederom voor tiet publiek open te stellen. Een keur van nieuwe nummers is aanwezig. In 't geheel bestaat de bibliotheek uit on geveer vijfhonderd nummers van be kende schrijvers. De prijs per num mer is zóó laag gesteld, dat dit nie mand zal afschrikken. SANTPOORT. De heer Gerard Leopold Spanjaard, van beroep schilder 'en bieihuishou- der te» Santpoort, verzoekt ons mede te dieeden, dat hij niet degene is, die Donderdag voor de Rechtbank terecht stond wegens rijwielverduistering. t Is dus oen naamgenoot van hem, die toevallig ook bierthuishouder is. IJMUIDEN. Te IJmuiden kwam Donderdag van do haringvisscherij binnen de Scheve- ningsehe logger Sch. 408; schipper A. de Ruiter, vian de reederij wied. C. v. d. Toorn, Het vaartuig had verlies van zei len, schade aan tuigage en dekscha-. de. Maandagmiddag bij onstuimige zee en flinke bries kwam dit vaartuig tegen het hoogwater op de kust en recht op de haven te Scheveningen aanzeilende en seinde om een sleeip- 'boot. Misschien1 ook wel dioor de ru we woeste zee en sterken vloed liet die sleepboot op zich wachten en kwam 15 h 20 minuten te laat uit. De logger had toen juist weer naar zee gewend en de sterke wind wakkerde steeds aan, zoodat de sleepboot later zonder den logger binnenkwam. Des avonds en nachts heeft het schip het toen kwaad op de kust gekregen en geraakte bovendien in een windhoos die schade aan de tuigage toebracht, terwijl de zeilen gedeeltelijk weg woeien het raakte toen hoe langer hoe meer uit zijn koers en slaagde er Donderdag eerst in behouden te IJmuiden binnen te loopen. ligt .voor 'die hand, dat het geval rnoj worden toegeschreven aan die bald; diiglieidi van een tweetal jongens, di onlangs bij den heer Bakels onMagej op deze wijze wraak hebben willen men. De plaats en liet uur, waarop feit is gepleegd, waren bovendien voc een inbraak iaJl zeer slecht gekozen. („Ilbld.") 'MISHANDELING DOOR STAKERS TE LEIDEN. Naar ons wordt bericht, is Woe® dag door de stakers te Leiden wee een daad verricht, die, hoe bitter i strijd ook is, nimmer had gepleeg mogen worden, hetgeen, van we] standpunt ook gezien, hun zaak gei goed zal doen. Woensdagavond tegen 7 uur ha< den zich ongeveer 20 stakers ven meld op den Rijnsburgerweg, in de omtrek van het Terweepark, en zii aldaar achter de boomen verschok Argeloos kwam tegen dien tijd e 17-jarige arbeidswillige timmernu voorbij, op weg naar zijn woonpla; Ocgstgeest-, toen plotseling eenige d achter de boomen verscholen staki te voorschijn traden en hem trachti te bewegen den arbeid neder te li gen. Toen hij hieraan geen geve wenschte te geven, gaf men hem ee: ge vuistslagen in het gezicht om i; betoog blijkbaar meer kracht bij zetten, waarop de arbeidswillige 1 hazenpad koos om verdere gewelde digheden te ontloopen. Minder goed kwam de te Sassenhe. wonende timmerman ©r af, die elk avond na zijn arbeid te dezer sU met de 'Haarlemsche tram naar (hi ging. Deze man, een manke, track de reeds in beweging zijnde tram eï na 7 uren, in te balen, doch boven doeld verdekt opgestelde troepje, circa 20 man, heeft hem dat belet n alleen, maar deze mannen hebben kreupelen stakker zoodanig ge slag. dp den grond geworpen en gescbq dat de ongelukkige kermende van p naar het ziekenhuis moest worden bracht, waar hij is opgenomen n een bebloed hoofd, gekneusd hei been en schouderblad. (L. D RECHTSTOESTAND BURGERLIJKE AMBTENAREN. Hot bestuuT van dien Bond ter ver krijging eener wettelijke regeling van dien rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren 'beeft een adres aan d'e Tweedie Kamer gezonden, waarin. liet zegt dat van d© nieuwe vierjarige pe riode reöds een jaar is verstreken, zonder diat aan dè> voorbereiding van genoemde wettelijke regeling ook maar het geringste gedaan is, dat de Minister van Justitie wel :n den loop van dit jaar in uwe verga dering erkende, dat deze regeling door het tot stand komen van bot arbeids contract nog meer urgent zal worden, dan zij reeds is, maar zich deson danks niet bereid verklaarde, die re geling eene plaats te geven in zijn werkplan, dat er dus groot gevaar bestaat, dat de eerstvolgende jaren nutteloos voor deze zaak zullen voorbij gaan, wat zeer te betreuren zou zijn om het Staatsbelang, hetwelk dringend die regeling noodig heeft en bovendien al lerminst in overeenstemming zou we zen met de vele betuigingen omtrent de urgentie der zaak, welke in de laatst© jaren zoowel van de Ministers- tafel als uit den boezem uwer verga dering vernomen werden, dat invoering der administratieve rechtspraak zonder gelijktijdige invoe ring van de bedoelde regeling zoo als de Minister van Justitie wil de behoefte aan deze regeling in nog sterkere mate zou doen gevoelen. Het bondsbestuur verzoekt het daar heen te leiden, dat aan de voorberei ding van do genoemde regeling wel dra begonnen worde, opdat deze rege ling tegelijk met de administratieve rechtspraak ingevoerd zal kunnen worden. EEN WRAAKNEMING Gisteravond, heeft men de winkel ruit van het sportmagazijn des boe ren Bakels in d© Beurspassage te Am sterdam ingedrukt. Aanvankelijk dacht men bier te doen te hebben met e poging tot dnbraalc, doch meer. DE ISTAKI'NG AAN .HET VOLK Donderdagavond had een besprek' plaats tusschen het 'bestuur der L persver.eeniging van „Het Volk" c commissie van beheer. Naar aaai! ding van die bespreking werd door vergadering der loopers besloten posten in te trekken, op grond van verklaring van de commissie van heer, dat geen „onderkruipers" 2 len worden aangenomen voor de zorging van het blad. Wegens het late uur kon over i ter conferentie besprokene geen slissing worden genomen. Dit z daarom hedenmiddag geschieden. EEN BRUTALE INBRAAK, heeft Donderdag te Uitgeest plaats had. Terwijl de landbouwer B. te n ken was, .en zijn vrouw nog in naburige kamer sliep, heeft men van al het geld (een 400) en goud- sieraden in een kast -meester gemaaj (MAZELEN. In 'verschillende plaatsen van ■terland theerschen, naar „Het N. v. D." verneemt, bij' id© kinderen in hevige mate de mazelen. Vooral Buiksloot, Broek-in-Waterland en lysloot ondervindt het sclhoolbe» daarvan de nadeelige gevolgen. Men heeft opgemerkt, dat deze zi te aldaar telkenjare In den herfst breelct. EEN PANIEK 'IN KRAS. Donderdagmiddag te kwart o vier sprong met een geweldigen ki een der verwarmingsbuizen bij ingang der biljartzaal van het c Krasnapoisky te Amsterdam. De z was onmiddellijk vol rook en een niek ontstond onder de talrijke bei kers, die naar da uitgangen drong De directie, die onmiddellijk kranen deed afsluiten, wist het bliek tot kalmte te brengen. BRANDEN. Uit Oss meldt mem nog omtrent brand in cLë asphatlfabriek der fii ELzbach, die binnen drie. jaren t thans ten tweeden male im die ascl gelegd, dat hat onheil zich niet tot omliggende woningen heeft ui breid. Door het achteloos wegwer van een brandend stuk papier, dal em plas benzine is terecht gekon moet een werkman den brand hel) veroorzaakt. Alles is op beurspolis zekerd, maar die scliadle is voor firma E. niettemin belangrijk, d deze ramp plaats vindt in een I waarin aan talrijke orders void mofet worden. KRANKZINNIG GEWORDEN. Naar de „N. A. Gt." verneemt, mejuffrouw M. J. K., die door rechtbank te Arnhem wegens diet en verduistering ten nadeele van firma Gefor. Roos tot 9 maanden vangenisstraf werd veroordeeld, het buis van bewaring aldaar kra zinnig geworden. DIEFSTAL MET BRAAK. Omtrent den te Oosterbeek gepli den diefstal ten huize van mevie de wed. B., (zusterhuis), wordt nz aan de „A. Crt." gemeld, dat behs de twee pandbrieven, ©Ik groot f- van de Arahemscbe Ilypotheekbs eu zilveren lepels en vorken, nog stolen is een polis van een levens zekering-maatschappij, groot 1000. pandbrieven en de polis waren wezig in een geel enveloppe, geboi in ©en bureau, welke met. een be .is opengebroken. Uit een tweede reau, op dezelfde wijze geopend-, twee laadjes ontvreemd, waarvan in den tuin van bet zusterhuis is ruggevonden. ONGELUKKEN. He freer iM. van der Veld, lid den Gemeenteraad to Lisse is, rijd

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2