HAABLBM'S DAGBLAD K Haarlem9s Dagblad Biistesiaai Vraag en Aanbod Mm Kwartje per plaahing Twee Kwartjes te «mm ■Grootte der Adv. heogstem zes regeh F e u i tf sa» De Wrekers, BEZOEK VAN DE KONINGIN MOEDER AAN ORANJE- NASSAU'S OORD. Omtrent dit bezoek meldt men nader Tegen halftwee arriveerde Vrijdag middag H. M, op biet Sanatorium. Zij werd vergezeld door Freule v. d. poll, den grootmeester van H. M., jhir. S. M. S. de Ranitz, voorzitter van fret bestuur der stichting, en jhr. Van Tets. Bij den ingang van bet ge bouw werd H. M. ontvangen door den geneesheer-directeur dr. J. W. F. Donath, den directeur-rentmeester J. j. Hupscher, en den Uën geneesheer tjr, W. J. W. Huinink, terwijl mede tegenwoordig waren de adjunct-direc trice mevr. Graafland, en de boek houdster mej. Talma1. Onmiddellijk na aankomst werd 'door H. M. en gevolg, vergezeld door het gezelschap dat bij de ontvangst tegenwoordig was, eten rondgang door de verschillende gebouwen ge maakt. Op blare wandeling sprak H. M. achtereenvolgens alle patiënten toe, zoowel de bedlegerige ^als da ande ren, die, wijl het gewone rustuur was aangebroken, in de veranda's lagen. H. M. liet zidli ook nu weer van alles nauwkeurig op de hoogte stellen. Geen plekje haast in het Sanato rium of het werd door H. M. bezocht. Magazijnen, machine-gebouw, wasch- inrichting, keuken, dienjstbodenaf- deelingen, kortom alles werd geïn specteerd. Deze omwandeling duurde tot half vier, waarna H. M. zich naar de vertrekken van mevr. Graafland begaf en daar eenige verversohingen gebruikte. Na afloop hiervan ging H. M. naar ide groote conversatiezaal, waar alle patiënten, voor zoover niet bedlege rig, benevens d'e beambten en verder personeel van het Sanatorium, aan wezig waren. Bij' het binnentreden van H. M. werd door alle aanwezigen hét vol gende vers, gedicht door dr. Huinink, op de wijze van Psalm 134 gezongen. Vorstin, wees welkom op dit oord, Gij, die de klacht der zieken hoort, Hun leed gevoelt, hun smart ver zacht. 0 GodBehoed Haar, geef Haar kracht 1 Het gezang werd geaccompagneerd door orgelspel van mep Lida Donath, dochter van den geneesheer-direc teur. Namens de aanwezigen vertolkte dr. Donath alsnu de blijdschap over het bezoek der Koninklijke Stichtster 'die ook nu weer met eigen oogen de levenswijze op het Sanatorium heeft wilen aanschouwen. Vervolgens scire!ste spr. de werking der stich ting, nitet alleen d'e directe 'als her stellingsoord voor lijders aan tuber culose, maar ook de indirecte, waar de hier gevolgde levenswijze overal in den land© navolging vindt en pre ventief werkt ter bestrijding van die zoo gevreesde ziekte. Na de stichting van het Sanatorium „Oranje Nas sau's Oord" zijn op verschillende plaatsen in ons land andere Sanato riums verrezen, oonsultatie-bureaux worden opgericht, ja zelfs op ver schillende kleine dotripeu 'heeft spr. i gelegenheden gezien .waar de teringr I lijders worden verpleegd zooalis die 1 hier geschiedt. De omvang, dien de strijd tegen de ziekte aldus verkre gen heeft, is voor een groot deel te danken aan het initiatief van H. M. de Koningin-Moeder, d'e Koninklijke Stichtster van., dit Sanatorium. Ten slotte vertolkte dr. Donath de Sympathie van alleaanwezigen voor H. M., wat door 'hen mett een drie werf „hoera" bevestigd werd. Geza menlijk werd daarop het Wilhelmus (oude toonzetting) gezongen, met piano-begeleiding van een dier pa tiënten, den heer D. L. Waar uit 's-Gravenhage. H. M. dankte voor de gesproken woorden, wenschte den patiënten een voortdurende beterschap en een goe den winter I Na nog eenige woorden gewisseld te hebben met mevr. Donath en heft voorstellen van mevr. Hupscher aan H. M., vertrok de Koningin te ruim 4 uur van h)et Sanatorium. VERKIEZING EERSTE KAMER. Ten gevolge van die bevordering van den heer 'C. iM. E. van Löben Seis zul len de 'Staten van Gelderland nog in deze maand, dus voor de najaarszit ting bepaald op 11_ December, bijeen moeten komen ter. verkiezing van een lid der Eerste Kamer. DOUANEFORMALITEITEN. In die lafdeieldngen der Tweede Ka mer zijn omtrent dit onderwerp de volgendie opmerkingen gemaakt, bij het onderzoek dei' Staatshegrootiug (hoofdstuk financiën). Vele Leden vestigden de aandacht op die ondoelmatige wijze, waarop het douane-onderzoek op onze grenzen plaats vindt, waardoor hij eenigsizins druk réMgersv e/rvoer, zooals des zo mers herhaaldelijk voorkomt, eenter- zijds dien reizigers veel last wordt aan gedaan, soms igepaard gaande met op onthoud en vertraging 'in de'n trein dienst, en aan den anderen kant de visitatie op geheel onvoOidoenidé wijze plaats vindt. In een adres aan den Minister heeft het bestuur van dén Bond voor vreem delingenverkeer in Nederland 't denk beeld geopperd, de reizigers vóór aan komst aan het douaneaistation een formulier te doen invullen, waarin zij verklaren welke belastbare goederen door hen wiordên ingevoerd. Het douane-onderzoek izoudie zich dan kun nen bepalen tot enkele stukken baga ge, die de ambtenaren daarvoor wen- scliieni uit te kiezenvoor die overige bagage zoude die onderteekende ver klaring de grondslag zijn voor de be rekening van het verschuldigde recht, terwijl op elke fraude zware boeitie zou de moeten worden gestéld. In Ameri ka wordt een stelsel van dien- aard toegepast. Men vroeg welke méendoig de Minister aangaande liet voorstel van genoemden bond is toegedaan. Door .andere leden werd' betreffende voorschreven iverklairingssysteem, zoo als Idle bond het moernt, de opmerking gemaakt, dat in zaken als de onder- werpelijke een gewetensonderzoek, dat dia voorgestelde wijze van behan deling immers in zoud'e sluiten, be hoort te worden vermeden. Ook imoe- ten die bezwaren, aan invulling van bedoelde formulieren verbonden, niet wordlen onderschat. Zulk eeine invul ling ils geenszins ieders weak, althans niet van pleiizienreizigers. Met meer vertrouwen gaf men in overweging de bagage, bestemd voor Amsterdam1, Den Haag en Rotter dam, naar die stations ongeopend door te zenden én de visitatie ©ea-st al daar te dolen plaats hebben. Voor deze wijze van handelen zoude ook pleiten, dat alsdan het ondierzoek van vooruit gezonden koffers naar genoem/dte plaatsen mie! imlinider omslag gepaard zoude kunlnen gaan. Voorts werd er door vele ledien op aangedrongen, dat het onderzoek steeds in den trein plaats biebbe1, voor zoover de constructie der rijtuigen en de samenstelling van den. train dit toe laat. Daarentegen werd Van andere zijde in diezen toit voorzichtigheid aan gemaand, vooral mét het oog op smok kelarij van goud- en zilverwerk. DE OUD-LIBERALEN TE LEIDEN. Naar men aan de „Tel." van welin gelichte zijde mededeelt, wordlen po gingen aangewend om te geraken tot oplichting te Leiden van eeme nieuwe vrijizinnige kiesvereemigiing, waarbij dan voornamelijk het meer behoudend deel van' de leden der thans bestaan de vrijzinnige kiasvereenigiug, in het bijzonder de voorstanders van de can- didatuur van jhr. mr. H. Smissaert bij 'dé jongste Kamerverkiezing, zich zouden wanschlen. aan te sluiten. EEN NIEUWE SPEELCLUB. Uit Vaals wordt aan de „Limb. Koe. rier" gemeld: Thans is .alhier een nieuwe hazard- Thans is alhier een nieuwe hazar- deerclub geopend onder den naam Derbyclub. Aan het hoofd staat een Hollander, genaamd G-, terwijl een consortium van Duitsdhers, onder wie een bekende Berlijnsche kapitalist, de bank een half miDioen imark als aan- vangkapitaal heeft verzekerd. De mi nimum inzet bedraagt 2 mark, de hoogste inzet 4200 Mk., zoodat Monte Carlo in 'zekeren zin bijna overtroefd wordt, wijl daar bij 5 francs minimum 6000 francs, dat is 4800 mark, maxi mum is vastgesteld. Er wordt een nieuw spel gespeeld, het zoogenaam de Jeu de Patriarch. DE ONEERLIJKE AGENT. Omtrent de redenen tot arrestatie van den heer J., agent voor den kaas handelaar den heer Van Woerden, te Akkrum, verneemt men het volgende: De heer v. W. had1 J. verschillende kwitanties ter inning gegeven, die J. als onbetaald aan v. W. terug gaf. Het bleek, dat de klanten echter wèl be taald hadden, waarvoor J. eigen kwi tanties afgegeven had. Een en ander tot een bedrag van ongeveer 4000. Men 'zegt, dat J. veel geld verspeelde met wedden bij wedrennen. HET KRANKZINNIGENGESTICHT TE CASTRICUM. Men schrijft uit Castricum aap do. Tel. het volgende: Reeds jaren achtereen was hier in ons plaatsje bijna geen verandering waar te nemen. Sedert een jaar is dit echter geheel veranderd. Toen n.l. voorgoed bekend was, dat door het provinciaal bestuur van Noord-Hol land besloten was, nabij Castricum en Bakkum een verblijf te bouwen voor krankzinnigen, was het alsof ons dorpje eensklaps werd wakker ge schud. Weldra werden er ihier en daar flin ke, mefcte burger- en arbeiderswonin gen gebouwd, die, hoewel nog niet gereed, voor goeden prijs werden ver huurd. Wat de vordering van het werk zelf betreft, daarover staat men verbaasd, te meer, wanneer men in aanmerking neemt, dat de massa materialen, per spoor aangevoerd, verder tot midden in de duinen getransporteerd1 moeten worden. Wanneer men bedenkt, dat het vorige jaar Augustus een aanvang was gemaakt met aanvoer van mate riaal, en men aanschouwt daar nu vier groote gebouwen, eenvoudig, maar toch sierlijk, elk ongeveer 100 meter lang, dan behoeft men zich niet verder af te vragen, welk een enorme moeite er noodig is geweest, om, in een woestijn als deze, in zoo'n korten tijd, vier van die gebouwen op te trek ken. Dr. J. v. d. BRINK. Wij deelden onlangs mede, dat de heer J. v. d. Brink was benoemd tot particulier secretaris van den heer Troelstra, Later vernamen wij, dat de priester-socialist vertelde met mr. Troelstra ,,'te studeeren". Nu hooren wij uit goede bron, dat de heer Troel stra bezig ig 'zijn protégé op te leiden tot een bruikbaren Kamercandidaat in het Noorden. Men begrijpt, dat de heer v. d. Brink niet wachten kan, tot hij ergens in het Zuiden wordt geko zen en daarom wil men 't bij een eerstkomende verkiezing in het Noor den probeeren, waarschijnlijk in Leeuwarden. (Tijd). JAGEN. Men meldt uit Holwerd aan de „L. CL": Lord Gould, de bij ons zoo langza merhand bekend geworden jager op da Friesche Wadden, is weer met zijn j'acht .alhier aangekomen. UITLE'YEQEHNG GEVRAAGD. De Duitsche regeering heeft de uit levering gevraagd van twee te Sittard aangehouden inbrekers en rijwieldie- ven. EEN DUISTERE ZAAK. Zaterdagavond omstreeks tiéni uur werd idle O. Z. Armsteeg te Amster dam in rep en roer gebracht door ge gil 'en geschreeuw en het los sen van een schot in perceel 5. Eenige politieagenten, drongen het huis binnen en kwamen weldra terug met een man dn hun midden, dien zij naar het nabijgelegen politiebureau in de Warmoesstraat leidden. Daarna kwam een rechercheur met een door hem in beslag genomen revolver maar beneden. Even later versoheen eén inspecteur, die, na met een lampje nauwkeurig de straat voor het perceel te hebben be schenen, een plat geschoten kogel van den grond opraapte, en dien bij zich stak. Ten slotte vertoonde zich eiene zenuwachtig snikkende juffrouw, ..lie door den inspecteur verzocht werd even mee naar het bureau te gaan. Wat was er gebeurd? Eén moord aanslag? Naar alle waarschijnlijk heid wel, ofschoon niet met zekerheid te zeggen. Naar men ons vertelde, zou de man, nadat 'hij hoven gekomen was, onver wacht op de vrouw hebben gescho ten. De vu-ouw, raeit wie dé man aldus enkele Armsteeg-bewoners vroeger moet hebben samengeleefd, liet zich echter nog juist bijtijds van de trap vallen'. Het schot miste en zij Meef ongécLeerd. Nog langen tijd werd het geval op straat d'oor groepjes menschen druk („Tel.") GENERAAL BERGANSIUS. De toestand van generaal Bergan- sius is in de laatste dagen weder minder gunstig. De zieke is dikwijls ijlendé; de krachten ommen lang zaam af. („Res.bode"). VERBREEDING VAN DE VIJZEL STRAAT TE AMSTERDAM. De Raad te Amsterdam besloot tn beginsel tot verbreedümg van» de Vijzel straat (20 25 M.)demping der Vij zelgracht amoveering (der le H. B. S. mét 3-jarigen cursus en verbreedïng der brug over 'die Stadhouderskade voor de Ferd. Bolstraat. BRUTALE INBRAAK TE AMSTERDAM. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is een inbraak gepleegd in per ceel Spuistraat 247, wiaar dié zaak en kantoren zijn gevestigd van de hoeren C. H. Winkelmeijer en Zomen, olie- fabrikanten ten kooplieden in olie. Nadat de ihbrékers züch toegang tot het perceel hadden vesohaft, hebben zij -gepoogd 'die brandkast op hét kan toor te forceeren. Daartoe hebben .zij een gat ini het pantser geboord1, maar het is hun niet gelukt de sloiten te doen sprin gen. Toen aldus dé pogingen om een grooten buit te bemachtigen niet ge lukten, zijn alle kasten en lessenaars doorzocht. Daaruit zijn geistoüen vijf tig halve centen, 14 centen en 14 rol letjes van vijftig centen. Eten schrale buit dus. Mogelijk is ook, dat de dieven bij hun verdere proéven om de brandkast te forceeren, zijn gestoordzelfs wordt dit waarschijnlijk, als men in aanmerking neemt, dat de firmanten, toen zij gistermorgen de iubi-aak ont dekten, 40 loopers en sleutels vonden, welke -door de boeven waren achterge laten. Dé politie is aanstonds een ijverig onderzoek aangevangen. Wij kunnen in aansluiting met bo venstaand! bericht nog hét volgende melden) De inbrekers moeten» zich met loo pers toegang tot perceel Spuistraat 247 hebben verschaft, wiant aan de buitendeur was geen enkel spoor van bi-aak zichtbaar. Eenmaal binnen', hebben ze op bet kantoor der firma Wimkelmeijer rus tig de brandkast verplaatst, om ge makkelijk te kunnen „werken". Rond om bet slot was een kartelrand ge Advertmtièn v Winkel-Annonces) voor DRIEMAAL, mits binnen een Week, mor Betaling Contant boord, en vlak boven het slot een gat van 6 centimeter diep en bijna 2 c.M. breed. De „hearen" moeten dus met een grooté stalen boor hebben ge werkt, maar blijkens hun- overhaaste vlucht, met achterlating van een mas sa loopers, zich gestoord! hebben ge waand. Bij doorzetten van het boren zouden 'de inbrekers er zeker in ge slaagd zijn, de sloten té -doen sprin-, gen. Twee rijwielen, die voor het grijpen stonden, hebben ze ook achtergelaten. Een stuk afgebroken boor is ook door do politie inbeslag genomen, met de loopers en valsche sleutels. Met dit materiaal gewapend, hoopt de politie de daders op het spoor te („Tel.") Te Spierdijk dis ingebroken bij dien veehouder Appelman; een kistje met ƒ800 werd ontvreemd. Het ledige kist je werd teruggevonden. BRUTALE RIJWIELDIEFSTAL Roven van hét kantoor dér firma W. Schöffea" en Co., in dé Raadhuisstraat ta Amsterdam, is een rijwiel ont vreemd. Nogal brutaal, als men be denkt, diat een hooge trap naar het kantoorlokaal leidt en in andere loca- litedten personeel aanwezig was. Bui tendeur en de deur tot gezegd kan toorlokaal waren echter niet afgeslo- tüJi LEGER DES HEILS. In het leenige maanden geleden aan het Leger des Heils geschonken bui tenverblijf te Maarsseveen zal geves tigd worden een tehuis voor jongens of voor drankzuchtige vrouwen. DE ACADEMIEBRAND TE GRONINGEN. Thans hebben Burg. en Wethou ders van Groningen gepubliceerd'hun rapport omtrent de beide volgende vragen, door den Raad tot hen ge richt in de vergadering van den Isten September, lo. Hoe luidt hét oordeel van B. en W. en van den Burgemees ter over de dienstvervulling van het personeel der brandweer en der po litie ter gelegenheid van den op 30 Aug. 1906 plaats gehad hebbenden brand (in het Academiegebouw)2o. hoe luidt dat oordeel over het mate rieel der brandweer. B. en W. wijzen er in dé eerste plaats op, dat de brandweer tot dus ver, ook bij branden van beteekenis, berekend bleek voor haar werk, maar dat de eischen haar gesteld bij' den academiebrand werkelijk van excep- tioneelen aard waren. De brandweer die met den vereisch- ten spoed ter plaatse was, werdeersit vijf kwartier na het ontstaan van den brand gealarmeerd'. Toen zij dan ook ter plaatse verscheen""had de brand reeds een aanzienlijke afmeting aan genomen in het oostelijk deel van'het gebouw waarin, vooral op den zol der waar de brand ontstond, zeer veel brandbaar materiaal als oude meubelen, boeken, bakken met zaag sel, turf, skeletten en een partij hui den geborgen was. B. en W. noemen het dan ook niet twijfelachtig, dat zulk een brand m een hooggelegen gebouw, waarvan de gootlijst 17, de reeds brandende nok 20 Meter boven de straat ligt, niet meer te bedwingen was. Naar hunne overtuiging <was dit een taak, welke den krachten te boven ging van elke brandweer als een gemeente ge lijk Groningen zich mag veroorloven en zelfs die van een georganiseerd op grooter schaaL Dat de brand zoo spoedig groote vorderingen kon maken wijten B. en W. aan den uiterst gevaarlijken In houd der musea, aan dé houten be timmering boven, die door de hitte der laatste dagen door en doOr droog was, en van liét niet volmaakt in or de zijn der brandbluschmiddelen in het gebouw. Bij de pogingen tot blus- sching bleek toch, dat de slangen in het gebouw te kort, en de watertoe voer te zwak was. Aangezien hét antwoord van geen invloed kan zijn op de beoordeeling van het blusschingswerk van ge- gemeentewege, hebben B. en W. ex zich van ontslagen geacht te onder zoeken wie de verantwoordelijkheid heeft te 'dragen voor 't ontstaan van de ramp, welke zulke schromelijke ge volgen heeft gehad». Moge dus, naar de overtuiging van B. en W. de gemeente het verwijt ont gaan dat zij schuldig staat aan de aangerichte schade, geenszins is, zeggen zij, daarmee gezegd, dat men over de diensten door de brandweer bewezen, in elk opzicht tevreden kan zijn. De middelen waarover zij be schikte bleken volkomen ontoerei kend en daarbij komt dat tekortko mingen aan het licht zijn getreden, waarvoor B. en W. ook in de uiterst ongunstige omstandigheden, w-' door het blusschingswerk werd verzwaard, r ontschuil -■ .nlgehoBle ver- h„- --"ging aanwezig achten. En wewel B. en W. erkennen, dat de brandweer tot beperking van den brand tot het gebouw, goed heeft ge werkt en enkele der mannen veel moed en zelfopoffering hebben ge toond, waarvoor zij hun lof brengen, mag dit, zeggen zij, ons de oogen niet doen sluiten voor de fouten, die niet temin zijn begaan. Tegen de bewering echter, dat in den beginne zoo goed! als geen, of al thans zeer weinig drukking in de waterleidingsbuizen was, is de'direc teur der NaamJooze Vennootschap De Groninger Waterleiding ennst'g op gekomen. De druk bedroeg den gehëe- len avond en den volgenden morgen 34 M., dat is hét maximum, d«at te bereiken valt. Het is B. en W. echter méér eft meer duidelijk geworden, dat het ef fect van de waterleiding voor brand- blusschmg afhangt van velerlei om standigheden, welke ook de directie der Vennootschap slechts voor een gedeelte kan beheerschen. Bij de on langs gehouden beproevingen is over tuigend aan he! licht gekomen, dat op verscheidene plaatsen :n dé ge meente op bramdiblussching niet in voldoende, soms zelfs niet in eenigs- zins beteekenende mate kan worden gerekend, wanneer alleen de water leiding, zooals deze thans is inge richt, kan worden gebruikt. De klachten over de slechte hoeda nigheid der slangen zijn B. en W. zeer overdreven gebleken. Er is bij d'en1 academiebrand in ruime mate van geheel nieuw slangenmateriaal gebruik gemaakt. B. en W. zijn voorts van meening, dat het personeel niet talrijk genoeg is en dat nog zeer veel verbeteringen dienen te worden aangebracht, voor- diat kan worden gezegd;, dat voor een afzienbaren tijd de gemeente hare wa pening tegen de vernielende macht van het vuur in zoodainigen omvang heeft verbeterd dat de toekomst onbe zorgd» mag worden te gemoeft gezien. De houding der politie heeft geen reden gegeven tot ontevredenheid. B. en W. zijn van meening, aafc slechts dan een wezenlijke behoedza me gedragslijn zal worden gevolgd, om de vereischte verbetering iu de brandweer aan te Brengen, wanneer, de dóór 'hen aangevoerde punt m worden onderworpen aan een deskun dig- oordeel. Zij vertrouwen, dat de Raad tegen het instellen van een dusd'anig onderzoek geen bezwaar zal hebben. ONGELUKKEN. Bij de huishoudelijke schietoefenin gen, gehouden in het Militair Tehuis, in de 'Peperstraat te Gouda, is Vrij dagavond een ongeval voorgekomen. De milicien R. werd» met een flobert patroon uit een buks in de borst ge troffen. Hij1 is onmiddellijk in het mi litair (hospitaal opgenomen. De landbouwer De Bruijn, te Hel mond, die onder zijin kar was geraakt, is aan die gevolgen oveuiddien. DIEFSTAL. In den nacht van 28 op 29 October is door middel van een ploegkouter het slot van het offerblok, staande in de St. Aomakaipel onder Lottum (Limb.), verbroken en de inhoud (daaruit ont vreemd. Van den dader of daders ia vooralsnog géén spoor te vinden. TREURIGE TOESTANDEN. Bij de marechaussees te Breda meldde zich Zaterdagochtend een rnan (S. geheeten), die naar kleeding en uiterlijk behoorde tot het landloopers- gilde. Hij verlangde te worden opge zonden naar Veenhuizen, om in die inrichting de wintermaanden door te brengen. De marechaussees keken zijn strafregister na, maar constateerden, dat hij niets te goed had, zoadat zij aan zijn verlangen niet konidén vol doen. Toen ging de man heen, kaapte in de Nieuwe Boschstraat een rijwiel, toebehoorend aan den heer R., uit Ginneken, en keerde met dit vehikel terug naar de maireohausseeskazerne. „Ik heb -een' fiets gestolén", zei hij, „zie nuaar. Nu zul ja me toch wel ne men Inderdaad namen ze hem. MIJNSCHACHTEN ONDER WATER. Men meldt uit Eijigelahtotven aan d'e „L. K." De twee schachten der mijn Laura Uit duet Engelsch, ven HEAD ON HILL. 46) Fayter F ray ne verklaarde gram- mand met zijn gewoon pessimisme dat Nigel Lukyn een verrader was. Nou- welijks in het bedilt van de verlangde inlicManir was hij zich natuurlijk on- fle® bescherming van den detective gaan stellen. Maar wélk een idee ook, te aiekenen op dien goéden trouw van euilk een man Betrtha Roumier en Voulas dealdén die meaning met. Beter opmerkers öara hun kameraad, wanen zij over tuigd', dat- dé man met wier zij een koop gesloten hadden, zijn woord zou hóuden, en zij schreven hét toezicht, Waaraan zij onderworpen waren., toe aan het initiatief van Quayne zelf. Maar hoe dan ook, dat toezicht was lastighet bedreigde, als bét tot den nacht duurde, de ontmoeting mét Lu kyn, en stelde nog weer eens het be- reikem van hun doel in de waag schaal. Is hij: nog altijd daar vroeg Ber tha na een1 poos. Altijd nog Nu, zei ze beslist, we moeten ons van hem ontdoen Spréék één woord' en ik smijt hem in 't water, gromde Ftraynie. Hij izal niet verdrinken, daar i's hij te mager toe, spotte Voules. Bedenk gij wiat, Voules, beval Beriha. Ik wil hem geen. kwaad doen maar we kunnen nliét toelaten, dat die kleine oude oruze plannen tegen werkt. Ik heb een poeder, dat hém vier- en-twimtiig uren zou -doen slapen, zedde Voules, tails ik hem en* maar. toe krij gen kon in die herberg daar wat te drinken. Dat zijn praatjes, zeüde Bertha, ongeduldig. Zij ging naar het raam, en goed achter het gordijn verborgen, lette zij aandachtig op hét gaan van Peck- thorne, beschouwde zijn perkamenten gezicht. De kleine oude zag er niet naar uit oim gauw dood te gaan, en die detective gaf hem» niet voor niets 125 francs per week, zonder d© ex traatjes.. Onze spion is niet dom, zei Ber tha, terugkomend. Maar al» was hij nog zoo knap, kan hij toch geen' drie menschen tegelijk volgen, die iéder een anderen leant uitgaan. Wat ervan komt, 'hij zal zich moeten vergenoegen met er één te volgen. De twee anderen kunnen dlus vrij naar Ido afgesproken plaats gaan. Die hij volgen zal, zijt gij, 'zon der twijfel, zei Voules1. Waarom? vroeg Bertha, haar fijne oogleden opslaand. Omdat Quayne geen Quayne zou zijn, als hij niet gezien had, dat in mijn bijenkorf dé koningin beveélt. Wees zeker, dat die antieke straat- wachter last heeft, om in het centrum der stad te gaan loeren voor het ge val dat wij sdhéi'dien. Bertha dacht een oogenblik na. Welnu, zei ze, voor hét geval dat hij mij volgt, zal dat het bewijs zijn voor den goeden trouw van Lukyn. En wel om deze red'en. Als hij werkelijk de bescherming van Quayne heeft in geroepen, dan is 'het wol zeker, Slat hij u beidien zal moeten bewaken. Laten we ei* dadelijk de proef van nemen. Snel bedacht ze een. plan. Fayter Frayno moest regelrecht naar 'hét station gaan. Een half uur later moest Voulés zich naar buiten de stad begeven-, en don Frayné op het station ontmoeten, waar ze," indien z'e niet (achtervolgd waren., beiden een plaats voor Littléh.am zouden némen, het kléine stadje, door Lukyn. aange wezen als hét ndastbijzijnde station in de buurt (vain West-Down-Beacon In liet andere geval, als de spion hém volgde, zouden ze hem kunnen laten loopen, bij voorbeeld, tot Exe ter. En idus Lukyn te vergeefs op de afgesproken plaats laten komen? Verondersteld, dat hij er komt gromde Frayne. Nu, en mijrekent ge mij voor nliet? vroeg Bertha, Waar rozenmondje met een wreede uitdrukking dicht knijpend. De gelegenheid is eenig; lang genoeg is hiji ons door de vingers gegleden; dé zaak moet nu dezen nacht uit zijn!Als hij' komt, zal hi] zijn woord geheel héuden, ear dus ongewapend zijn ten geen tegenstand biedenMaak u om mij niet onge rust. Ik zal u wéten terug te vin dén, hetzij in Engeland, hetzij in Amerika. Ik ben niet bang. Bovendien is het gevaar ditmaal gelijk nul. Wij zullen altóen zijn, Lukyn en ik, en naar alle waarschijnlijkheid zal zijn lijk ntet zoo heel gauw gevonden worden Terwijl zij kalm aldus de zaken om schreef, vertoonde zich op bet gelaat van Voules een uitdrukking van te leurstelling, terwijl Frayne eén bru- talen lach deed hooren. Maar hoe ver schillend hun karakters ook waren, één zelfde doel bond hen samen, en voor hét te beneiken doel moest elke bijkomstige gedachte zwichten. Zij maakten dus geen enkele tegen werping. Twee ipunteni, de laatste, werden nog kort en snel geregeld. Als dé twee mannen de taak van wrekeris op zich moesten nemen, zouden ze dadelijk na de uitvoering Livet^ool of Southamp ton bereikenBerthia zou hen dadelijk volgen .als ze den spion op eten dwaal weg had geleid. En ten slotte ,vOor liet géval dat Lu kyn niet kwam, zouden ze alle drié 'n Engeland blijven, dat sprak van zelf, én met nieuwe middelen dé vervolging voortzetten, die zij gezworen hadden te- volbrengen, al zou het hun alle drie het leven kosten Vooruit, Fayter, en goéd geluk 1 zei Bertha. Zij en haar gezel bleven oplettend achter het gordijn toezien1, wat er in de straat gebeurdé. Dé twee mannen kwamen elkaar tegen; maar Peck- thorné, die ternauwernood den ander scheen te bemerken, vervolgde zijn wegaam hét einde dér korte straat gekomen, keerde hij op zijn sóhaédén terug. Naar het afgesproken plan, volgde Scorrier Voules een half uur latermaar hij kreeg van den agent niet meer aandacht. Bertha slaakte een zucht van op luchting, en maakte zich gereed om heen te gaan. Het is mannenwerk, en het :s recht, id/at een man het doet, zedde de aardige jonge vrouw tot zichzelf, haar hoed opzettende, en. verschillende za ken in eén tasch bijeenpakke-ndé, met dé fijine nauwgezetheid, die ial haar deen kenmerkte. Logies, tafel en bediening waren vooruit betaald, om te kunnen heen gaan wanneer het hun beliefde. Zij opendé dé straatdeur, keek naar buiten, Peckthorne, haar den rug toe- keerende, liep rechts. Err nu links ne mende liep Bertlia met vluggen, stap. Na twintig schreden keek ze snel om de 'détective volgde haar. Hij moét oogen in zijn rug héb ben, diacht ze met een glimlach. Wél- nu, wacht nog wat, mijn goedé man je zult verwonderd staan.. Ze ging door, vrij, elegant, beval lig, meer met de houding van eén \iit- noodigaug tot volgen dan van vluch ten. Twee of driemaal verzekerde zij zich, dat dé oude rat haar op de hielen volgde, ten, haar doel bereikt hebben dé, trad ze met opgeheven hoofd hét bureau van politie bimneii. Zoo-dra ze over dén. drempel was, veranderde ze van houding, en haar gelaat in een. plooi van verslagenheid zettende, ging ze naar .de afdeeling der verlorén. voorwerpen, wraar haar schoonheid en elegantie dadelijk d'e sympathie van den dienstdoend en klertc wonnen. Een goudén horlogemet bril janten en turkooizen omzetzeker missmen zal allés 'beproeven om het terug te vinden (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5