KoMn Gemengd Nieuws Letteren en Kunst Land en Tuinbouw Leger en Vloot Wetenschappen Kerk en School Uit de Arbeiderswereld StoeiHvaart&erichteH „Aan niemand kan deze inval meer gelegen komen dan aan de partij der IRandmagnaten, aan de partij, die ver antwoordelijk l>estuur in de voorma lige repuiblieken met (hand en tand tracht tegen te gaan. Aan niemand, kan de daad van Ferreira ongelege ner komen, dan aan de partij van Het Volk, juist op dit oogenhlik, nu de af kondiging der constitutie elk oogen hlik te verwachten was.' Dit is de (beste en meest afdoende weerlegging van de meening, dat deze inval in verhand zou staan met een ipoging tot opstand van Boerenzijde. De zuiver logische opvatting van den schrijver dekt zich met de beschou wingen van 'Lord Milner en van gene raal Smuts. BEDROG BIJ LEVENS VERZEKERING. Te Marseille is een phenomenale op lichterij ontdekt, waardoor ook twee Nederlandsche maatschappijen getrof fen zijn geworden. Een tuberculeu- een slager was het gelukt, den slech ten staat van zijn gezondheid te ver bergen voor niet minder dan 34 maat schappijen; hij had zich verzekerd voor 1,800.000 frs. Op 18 October 1.1. verrichtte dr. Du- four de gerechtelijke lijkschouwing aan het overschot van een slager, ze keren Millé, die den vorigen dag bijna plotseling overleden was en die aan derden de kleinigheid naliet van frs. 1.800.000 in den vorm van een levens verzekering, welke ternauwernood 4 maanden geleden gesloten was. De premie voor dezen belangrijken post was slechts éénmaal betaald en de 34 betrokken maatschappijen had den terstond te kennen gegeven, dat Bij weigerden te betalen. De onderzoe kende geneesheeren hadden immers bij Mülé geen ziekte gevonden en dus moest verondersteld worden, dat hij vergiftigd was. Bij de lijkschouwing bleek evenwel, dat de man aan tuberculose en dus Bangs geheel (natuurlijken weg was 'overleden. Bovendien heeft het parket een brief fn handen van den "overledene, waar bij deze, den dag vóór zijn dood zijn tepijt uitdrukt, dat hij zich geleend had voor een bedriegerij, waarbij hij als volkomen gezond werd voorgesteld, terwijl hij Inderdaad zijn einde voelde naderen. (Dé dood zou, zegt men, ver haast zijn, door de schuld der bevoor deelden, 'die den verzekerde hadden kangespoord tot een losbandigheid die 'den dood moest verhaasten. Van hun kant houden de begunstig den vol, dat zij een rechtmatige ope ratie hebben ondernomen en dat de maatschappijen zich dan maar beter moeten verdedigen door een zorgvul diger onderzoek van den verzekerde. De maatschappijien zullen nu wegens oplichting vervolgen een bankier en een vroegere vriendin van den slager, onder wie het verzekerde bedrag ver deeld had moeten worden. De rechter, die deze zaak in (handen heeft, heeft huiszoekingen bevolen. Tot de betrokken maatschappijen behoo- ren de New-York (100.000 frs.), Urbai- me (128.000 frs.), France (115.000 frs.), Kosmos f 75.000 frs.), Algemeene frs. (50.000), Co.nserva.teur (53.000 frs.), Consolidated <(325.000 frs.), Nord (25.000 frs.), Aigle (50.000 frs.). (VerzJ?.),- genoemde station verliet de moorde naar den trein. De zakdoek, waarmee hij zijn bebloede handen had afge veegd, hield hij onder zijn neus, alsof hij een ernstige neusbloeding had. Zijn signalement is bekend. DE DOODSTRAF IN FRANKRIJK. Het nieuwe Fransche ministerie heeft een wetsontwerp ingediend tot afschaffing van de doodstraf. De voordracht bevat 5 artikelen, waar van het eerste bepaalt, (dat de afschaf fing algemeen is, behalve wat betreft de 'gevallen waarin die straf bedreigd wordt in het militair strafwetboek wegens misdrijven in oorlogstijd ge pleegd. In hare plaats treedt levens lange opsluiting, en wel gedurende de eerste 6 jaren in eenzame opslui ting. Begaat de opgeslotene een mis drijf, dan wordt de celstraf levens lang toegepast. In de toelichting wordt- de afschaf fing verdedigd op grond dat dé dood straf in strijd is met de eischen van de wetenschap van het strafrecht, ©n wel als lo. niet afdoende. Nergens waar zij is afgeschaft, is de criminaliteit ge stegen 2o. niet afschrikkend niemand die een misdaad wil begaan, wordt door hare bedreiging weerhouden 3o. niet bevorderlijk voor de zeden, getuige die schandalen bij de terecht stellingen 4o. niet noodzakelijk, nu de Staat over voldoende andere hulpmiddelen beschikt om de daders onschadelijk te m aken 5o. in strijd met die Verheterings- leer 6o. onvatbaar voor trapsgewijze toepassing; 7o. onherstelbaar. AMNESTIE VERLEEND. De groothertog van Hessen heeft naar aanleiding van de geboorte van een troonopvolger een amnestie ver leend. Kwijtgescholden wordt de straf aan ieder, die wegens majesteits schennis, beleediging van een staats ambtenaar in functie of wegens stroo- perij is veroordeeld. Gewoonte-stroo- pers en zij, die wegens dit misdrijf reeds meermallen veroordeeld zijn, worden van deze amndstie uitgeslo ten. DE BURGEME ESTERSVERKIE ZING IN NEW-YORK. Nu de democraat Jackson in den staat New-York tot procureur-generaal gekozen is, spreekt men er van dat hij de kwestie, of 't verleden jaar bij de verkiezing van Mc Clellan tot burge meester van de stad: New-York zuiver toegegaan is, heropenen zal. Hearst, ide verslagen tegenkandidaat, heeft,, zegt men, géén volledige hertelling van de stemmen kunnen verkrijgen. Daar zou~nu Jackson voor kunnen zorgen, en zoo zou "t waarlijk nog mo gelijk wezen, dat Hearst burgemeester van New-York werd. FRAUDE BIJ DE AMERIKAANSCHÈ MARINE. Drie industriéelen te New-York wor den beschuldigd jegens de (administra tie der oorlogs-marine fraude ge pleegd te hebben. Voor een bedrag van een millioen dollar hebben zij ketels voor pantserschepen geleverd, waar van thans blijkt, dat ze defect zijn. De „Louisiana", één dJer söhepe die met deze ketels is voorzien, is thans met president Roosevelt aan boord, cp weg naar Panama. EEN MOORD IN EEN TREIN. Wederom werd in DuotsOhland! in den trein iemand vermoord en be roofd. In den trein van Hamburg naar Blankenese is de tandarts Claussen uit Altona met bijlslagen afgemaakt. Aan het eindpunt in Blankenese werd de man stervende gevonden en deelde mede hoe vlak voor het station Grosz Flottbeck een jonge man in den trein was gekomen, op hem aan was stormd en met een bijl op hem inge slagen had. Hoe sndl de dader van diit gruwelijk bedrijf te werk is gegaan kan blijken uit het feit, dat de af stand Grosz-Flottbeck en Klein-Flott- beck door den trein in even drie m'- nuton wordt afgelegd. Aan het laatst- HET EINDE VAN HET BADOENGSCH VORSTENHUIS. Tegenover de opgeschroefde be schouwingen over den „heldendood" van de B ado engs che vorsten en hun aanhang, welke van sommige zijden worden ten beste gegeven, komen in „De Locomotief' van 5 October de volgende nuchtere opmerkingen voor, waartegen niet veel valt in te bren gen Het volk wilde niet deelne men aan den strijd, noch in Badoeng, noch in Pametjoeftan, noch in Taba- nan. De ©enigen die zich tegen de on zen verzetten waren de persoonlijk- belanghebbenden. de radja's m et hun nasleep van echte en onechte bloed verwanten. wier parasieitenbesta.an. op kosten van het volk, bedreigd werd door ons optreden. En van wel ken aard was dat verzet Vochten zij zich dood? Neen, zij liepen, na zich eerst door middel van opium te heb ben bedwelmd, niet als strijdbare mannen, maar ons on/tzïnden op het vuur der onzen in. Zij kristen zich gehoorzamende aan eene barbaarsche op bet grofste egoïsme gebaseerde adat en wie zich niet kriste, werd door anderen gekrist, met welk bloe dig krankzinnigenwerk zich de oude vrouwen belasttenook zelfs het tienjarig knaapje dat met een wapen in de hand uit de poeri te voorschijn trad. maar dat wapen reeds weg wierp, toen een onzer officieren hem aansprak, werd door omstanders neêrgesrtokenSpreek hier over bar- baarschheid, maatr vergelijk dit bar- haarsch fanatisme en deze afschuwe lijke tooneelen niet met den helden moed der Spartanen en dien slag in! die Thermopylae Een Balisch vorst, levend gevan- 'Sen genomen zijnde in den kriic. verbeurt volgens de adat van 'zijn .volk voorgoed, voor zichzelf en zijn geheelen stam, het recht op den „troon". Dit is 't dat hem drijft, zich in den dood te begeven als hij ziet, (dat zijn volk hem niet ter zijde wil staan en een overmachtig vijand op hem toetreedt. En dat hij van zijne vrouwen eischt dat zij hem in het pa radijs zullen volgen, daar hij zich het hiernamaals worstelt als een voortzetting van de aardsche verma ken waartoe hij de nabijheid van zij ne vrouwen behoeft.... is een bar baarsche uitwas van een verbasterd hindoeïsme, en au fond een uirting (r—- het grofste egoïsme, dat men zich kan voorstellen. Op datzelfde egoïsme berust de verbranding van de weduwen van een gestolrven vorst. Er is in alles wat op Bali tot op dit oogenhlik is geschied niets edels, niets verheffends, niets dat ook maar een schijn van eerbied bii den Wes terling vermag on te wekken. Men kan versteld staan bij de fana tieke uitingen van een verbasterde leer. Maar overigensHet volk wenschte géén strijdslechts de troep die belang had hij de voortdu ring van de oude toestanden schaar de zich om de radja's; aan die toe standen is een eind gekomen en Bali heeft, laat 't zijn Voor 't laatst, too neelen gezien van opzettelijke ontzin- ning en afschuwelijke barbaarsch- heid tig om en zeide op hoofsche wijze: „Ik 'ben 'er zeker van, gij zult (het mij1 gun nen te zeggen, dat ons de November aflevering van De Gids stoorde in on ze rust. Ondeugend, kras als wij wa ren, wij hebben steeds gestreefd naar fijnen vorm, zij het alleen omdat een fijne geest zich steeds aristocratisch uiten kan. Zelfs Huët's „Lidewij de' was gedistingeerd; zelfs de beroemde afstraffings-sc-ène was gedistingeerd. En nu lezen wij in onzen Gids o.a.: „Maar die kerel, die zuipt... en as tie kanon is, slaat Ie" dat wijf, dat ze al s eens van z'n stompe bloed het ge- spoge... Mot je verstóAn, man, iedere nacht komt die vent lazerus thuis en ranselt er op... Dan Boekt zoo'n meid toch immers d'r troost!' En zóo ging Potgieter voort ik vraag het u, wijl gij nog in de wereld verkeert. Schimmel is te hoog in ja ren. Maar u vraag ik, om eens een bezoek te brengen bij den altijd cor- recten Colen'brander, bij den gedis- tingeerden 'Van Deventer, bij den ele- ganten Van Hamel en bij eiken redac teur, dien gij nog meer kent en zóó 'n verhaal te doen in dien trant. Ik hen zeker, dat zij u ter deure uitwij zen -en met recht. En nu geven zij .aan hun lezers, aan hun vrouwen, hun dochters, zóó'n verhaal... .als literair genot! Potgieter draaide zich nog eens in zijn graf om en sliep weer in. De an deren verdwenen. Maar met allen eerbied voor het talent van den heer Brusse nam ik imij voor, de bood schap over te brengen. FRANSOH BLAD. Steeds opnieuw duikt de vraag op, waarom Nederland alleen zich in zijn pers bij zijn eigen taal houdt. Ons Nederlandsch wordt, of we het goedvinden of niet, buitenaf niet ver staan. Er moge een enkele zijn, die ons leest, en mefname in Duitschland moge voor een taalkenner het lezen van het Hollandsch geen onoverko melijke beawaren opleveren; maar toch, zoolang we aan het Buitenland niet anders dan (Hollandsche bladen kunnen toezenden, blijven we voor het Buitenland onverstaanbaar. In 'Rusland, Spanje, Portugal, Ita lië, Turkije, Egypte, -Griekenland, Ru- menië, ja zelfs in Bulgarije, heeft men althans één Eransch blad. Nog on langs gaf de „Indép. Beige" een bree- de lijst van zulke Fransche bladen in den vreemde, en men kon er uit zien, hoe schier alle landen vertegenwoor digd zijn. Kan het nu goed zijn. dat wij al leen in ons clhiaro obscuro blijven schuilen? We betwijfelen het. Het ware niets, zoo men in het bui tenland nooit aan ons dadht, noch over ons schreef. (Maar telkens gaan we over de tong, en worden toch be sproken. Maar dan op de zotste en on zinnigste, vaak op de leelijkste manier. Ligt er nu niet te veel hoogheids- waan in, zoo we daar de schouders voor ophalen, en denken: praat maar .toe? En zou het niet tijd worden, om weer te doen, wat men hier vroeger deed, door een Fransch blad ook t.en onzent uit te geven, desnoods met krachtige Rijkshulp? Het geldt hier toch een nationaal INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 30 Cent per Regel. De Fransche vrouwen maken veel gebruik van de Pink Pillen, die haar goed doen. Lees het on derstaande voorkomend in een der laatste nommers van het Journal'' van Parijs. Verschillende geneesmid delen hadden haar niets geholpen öe Pink Pillen hebben haar genezen. 'Mej. Jeanne Oharnay, damesklee- dermaakster te Lyon, 4 rue Mercière, dankt hare genezing aan de Pink Pil len. Zij hebben haar genezen hoewel zij aan hare genezing wanhoopte. De talrijke geneesmiddelen 'die zij ge bruikt had waren onmachtig gebleven (en hadden geen schijn van verbete ring te weeg gebracht. FLANiOR IN DEN SPECTATOR. Men kan democratisch zijn van op vatting en todh aristocraat, wat de vormen betreft; iets wat ik wel eens heb genoemd: sociaal-aristocraat. Het geldt hier niet met woorden te spelen. Met 'n aristocraat bedoel ik hier niets anders dan iemand, die wars is van alles wat ruw is; die 't ruwe niet ver acht, maar ihet daarom toch niet in 'zijn kring opneemt. Zoo'n man, aristocraat naar den geest was b.v. Potgieter; en hij ver scheen mij... Neen, ik was op het Wes- ter-KerMhof te Amsterdam en daar was- 'n samenkomst bij Potgieter. Daar wa ren Zimmerman, (Schimmel, Huët, B. ter Haar, Van Gilse, P. N. Muller, v. Limburg Brouwer, De Beaufort, By- vanck e. a. (Schimmel nam de hon neurs waar, als de oudste der nog le venden. De doodeh rammelden van af schuw met heel hun skelet. Ik was ver baasd en vroeg naar de reden van die verontwaar digin g. Potgieter draaide zijn kalotje onrus- (Stanldaard). HET BEELD VAN PRINS WILLEM II. Keizer Wilhelm heeft prof. Haver- kamp's model voor het beeld van prins Willem II, dat voor de Berlijn- sche Schlossterrasse bestemd is, goedgekeurd. VooT het gezicht heeft Van Dyck's bekend portret van den prins in de Ermitage tot voorbeeld gediendvoor het kostuum een eigen handige teekening van den keizer. Het vol trend' voorjaar wordt het bronzen beeld opgesteld. H. J. SCHIMMEL. Naar men met leedwezen zal verne men, is de hoogbejaarde schrijver Schimmel ernstig ziek. Voor het te Wageningen gehouden examen door de Nederlandsche Porno- logische Vereeniging voor de acte fruitteelt, waren opgeroepen drie can- didaten. Een kwam niet op, terwijl de beide anderen werden afgewezen. Het examen is geëindigd. Van de 8, die zich hadden aangemeld, 'kwamen 2 niet op, 1 trok zich tijdens het examen terug, drie (werden "afgewezen en 2 slaagden. Aan den kolonel J. A. O. de Fremery commt. van het 2<e reg. vesting-art. te Amsterdam, is door de firma Krupp, te Essen, het agentschap voor Neder land van hare fabrieken aangeboden. Naar men verneemt zal genoemde hoofdofficier, in verband hiermede, den actieven dienst verlaten. DE NIEUWE INSPECTEUR. De kolonel H. F. D. Braams, commt. van het 4e reg. huzaren te Deventer, wordt binnenkort benoemd tot gene- raal-majoor, inspecteur van genoemd' wapen. NIEUWE INSTRUCTIE. Naar „De Geld." verneemt, is door den minister van Oorlog een ontwerp van een nieuwe instructie op de wer ving voor het leger hier te lande ont worpen, hetwelk aan H. M. de Ko- ningi(n ter goedkeuring zal worden Mej. Jeanne 'Oharnay. Cl. E. Bron. „Gedurende twee jaren, schrijft zij, leed ik. Mijn kwaal was begonnen met eene toenemende zwakte, gepaard gaande met hoofdpijn en maagpijn. It ,at bijna niet meer, en het weinige) voedsel, ofschoon van lichten aard, dat ik nam verteerde moeilijk. Na mijne maaltijden had ik scheuten in de maag. Des nachts sliep ik weinig, en over dag werd ik geplaagd door aan houdende scheele hoofdpijnen. Ook heb ik van tijd tot tijd zenuwpijnen ge had. Ik heb vele geneesmiddelen inge nomen, maar die hebben mijn gezond heidstoestand niet verbeterd. Eerst ben ik begonnen mij beter te gevoelen toen ik de Pink Pillen gebruikte. De zen hebben al mijn kwalen doen ver dwijnen, en sedert ik de behandeling er mee gevolgd heb, is mijne gezond heid volkomen hersteld." Alle jonge vrouwen of die van ge vorderden leeftijd zullen zich wel be vinden bij het gebruik der Pink Pil len. De Pink Pillen schijnen in het bij zonder in het leven geroepen te zijn voor de vrouwen door de geëigend heid Jharer werking om de zwakheden 'van het vrouwelijk gestel te bestrij den. Zij geven bloed, en de vrouwen hebben over 't algemeen zwak bloed en zijn het voorwerp van veel bloed verlies en bloedingen. De Pink Pillen geven haar eetlust, terwijl niets zoo grillig is als de eetlust der vrouwen. De minste ongesteldheid doet dadelijk haar invloed op den eetlust der vrou- wien gevoelen. Dan voeden zij zich on regelmatig en de ongesteldheid ver ergert. De Pink Pillen bevorderen de spijsvertering, en de maag der vrouw weigert heel dikwijls het voedsel te verteeren. (Zij verkwikken het zenuw stelsel, en het zenuwstelsel der vrouw is overgevoelig en raakt daardoor ge makkelijk van streek. De Pink Pillen 'zijn onovertroffen te gen bloedarmoede, bleekzucht, neu rasthenie, algemeen e zwakte, maag kwalen, rheumatiek, zenuwzwakte, on regelmatigheden. Prijs 1.75 de doos, 9 per 6 doe zen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger •27, Rotterdam, hoo M- depo tftïo ud e r voor 'Nederland, en Apotheken. Fran co toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER VAN DER HULL, Droge rijen, Jansstra.at 28, Haarlem. IS Tolle'Jare«a zijn verloopen sinds DOERING's ZEEP MET DEN UIL op de markt, verschenen is, en nog steeds blijft zij idie lievehngszeep der wereld. Nu deze door bijvoeging eener gepaten teerde BLOEMENMELK verbeterd is, zal een .ieder, idle er een proef mee meemt, tot het besluit komen, dat geen enkele toiletzeep, ial is ze nog zoo diuur, op die huid zoo'n blijvende werking uitoefent /ate D O E RIN G's ZEEP MET DEN UIL. Prijs 25 cents overal verkrijgbaar. In elegante St. Nocolaas-cartons zondter prijsverhoogtag. machti'gd werd de zaak naar omstan digheden verder af t© wikkelen. Na langdurige besprekingen werd besloten de volgende verklaring af te geven, welke de commissie in de Za terdagavond gehouden vergadering van het personeel kon overleggen „De directeur, met voorkennis van commissarissen, verklaart lo. Het ontslag te handhaven van den wever Van de Leur 2o. is bereid de stakende werklieden gezamenlijk wieer in de fabriek terug te nemen, indien zij rich vóór Woens dag 14 November, te 10 uur, daartoe hebben aangemeld. Het werk kan dan Donderdagmorgen te 8 uur worden hervat. Na dien tijd behoudt d© direc teur zich het recht voor, die. maatre gelen te nemen, welke hem voor den goeden gang van zaken en -in het be lang der fabriek wenschélijk voorko men." Door commissarissen is er nog op gewezen, dat dit voorstel een bewijs was, (dat bij den directeur geen spra ke was van het nemen van represaille maatregelendat zii hoopten, dat de stakers daarmede genoegen zouden nemen en de verhouding tusschen di recteur en arbeiders bleef zooals die vroeger altijd is geweest. De voorzitter van den Deventer Be- stuurdersbonid, de heer II. Kolthek, deelde mede, dat in een 's avonds te houden vergadering van het stakings- eomité de motiveering zou worden op gesteld van de volgende eischen te genover het besluit dier directie le. Onvoorwaardelijke toelating van 'CL Leur in de fabriek 2e. Geen enkele uitsluiting 3e. Afzetten van Timmermans als getouwbaas. Aan fabrieken en werkplaatsen is in ■die afgeloopen week f325 voor de sta kers bijeengebracht. co-educatie, inzonderheid op hoo ge re burgerscholen en gymnasia, 'heeft onderstaande vragen aan directeuren van (hoogere burger scholen en recto ren van gymnasia ter beantwoor ding gezonden: I- Zijn er bepaalde vakken te noe men, waarin de vorderingen van man nelijke en vrouwelijke leerlingen be langrijk uiteenloopen, en wel: a. Vakken, waarin de jongens ver der komen dan de meisjes? b. Vakken, waarin de meisjes de jongens overtreffen? c. Is dit ook afhankelijk van de klasse, waarin de leerlingen geplaatst zijn? 2. Is ihet aantal meisjes, dat geregeld naar een hoogere klasse bevorderd wordt, of dat het einddoel van het on derwijs bereikt, merkbaar grooter of kleiner dan dat der jongens? 3. Zoo dit onderscheid geconstateerd kan worden, welke zijn daarvan, naar uw meening, de naaste oorzaken? Geven uw ervaringen u aanlei- ding om gezamenlijk onderwijs aan jongens en meisjes goed te keuren of aan te bevelen? 5. Oefent, volgens uw ervaring, de ■studie al of niet ©en nadeeligen in vloed uit op de gezondheid of 't ge moedsleven van sommige, (vele, alle) meisjes? 6. Is -door u iets op te merken aan- :aande dien (moreelen invloed, dien mannelijke en vrouwelijke leerlingen op elkaar uitoefenen? 7. Zijn er door u nog andere opmer kingen aan 't bovenstaande toe te voe gen? VALLENDE STERREN. De stand van de maan zal dit jaar gunstiger zijn voor Ihet waarnemen van de Leoniden, dan het vorig jaar, toen in den nacht van 15 op 16 Novem ber het verwachte groot© aantal „val lende sterren" niet werd gezien. Blijft het rvveer goed, dan zal dit jaar, te be ginnen met den avond van den 15en dezer, de meteoorregen zijn waar te nemen. Het verschijnsel zal het krachtigst zijn den 16en November 's morgens. Doch nog grooter intensiteit zal kun nen worden geconstateerd door Ame- rikaansche waarnemers altijd, in dien de omstandigheden gunstig zijn. Deze „regen" der Leoniden houdt, door negentienjaarsperiodes, verband met den „regen" op 14 November 1868. iZoo intens als toen zal ditmaal de sterrenregen niet zijn. Den 16en maar dan later op den dag en ook den 17en komen gerin gere meteoor-zwermen voor. NED. HERV. KERK. Beroepen te Oisterwijk (toez.) ds. P. A. Riedel te Lochem. Aangenomen het beroep te Wijn gaarden c. a. (toez.) door den heer A. van der Kooy, cand. te Delft te Zoel en door ds. H. Matzer te Wa den oij en. Beroepen te Rottum d© heer R. H. v. d. Molen, cand. te Gostwold (Old- ambt). Bedankt voor het beroep te Wierin- gerwaard door den heer L. J. v. Apel doorn, cand. te Helpman (bij Gronin gen GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Bolnes ds. C. Schouten te Numansdorp. Bij de overheid is kennis gegeven -van vier nieuwe gemeenten, nl. de ge meenten te (Stad Delden, te OudehoT- ne, ite Abcoude en te Aalsmeer. DOOPSGEZ. KERK. Naar wij, vernmen, schrijft Het Vad., is door wijlen het oud-Kamer lid S. Hingst aan de Doopsgezinde Gemeente te 's-Gravenhage gelega teerd een som van f50.000. DE STAKING TE DEVENTER. In zake de staking aan de tapijt- fabriek to Deventer kan nog het vol gende worden gemeld Vrijdagavond heeft een vergadering plaats gehad van stakende en niiet- stakende arbeiders der fabriek. Inde- ze vergadering werd een commiss'e van niet-stakers benoemd, om bij den- directeur aan t© dringen Van de Leur, weer in d:e fabriek toe te laten, zij het, dan ook met een zware straf. Deze commissie had Zaterdagmor gen met den directeur een onderhoud van ruim 2 uur, doch zonder resul taat. In de vergadering van commissa rissen der fabriek hebben dezen een parig verklaard, dat de directeur vol komen correct had gehandeld en ge- VERE'ENilGENG VOOR PAEDAGOGIEK De 50e jaarvergadering der Ver. voor Paed ago giek zal gehouden wor den op 28 Dec. a.s. te Utrecht. De volgende paedagogische vraag stukken worden behandeld. 1. dr. J. H. 'Gunning Wz., distr.-schoolopz. te Amsterdam: „Wat beteekent Fröbel voor de lagere school?"; 2. mej. Ida Héijermans: „Naar aanleiding van dr. Försters Jugendleihre"; 3. de iheer J. iStamperius, schoolopz. te Rhenen: Het klikken door kinderen". EEN KERKGEBOUW AFGEBROKEN. Het kerkgebouw der Oud-Roomscih Katholieke gemeente te Wormerveer, waarin sedert 'de laatste 25 jaren geen godsdienstoefening meer werd gehou den, wordt hans, wegens den bouw- valligen staat, waarin 't verkeert, af gebroken. De kerk is in 1823 gebouwd, ter vervanging van een houten ge bouw. Het toch al niet groote leden aantal is langzamerhand verminderd en bepaalt zich thans nog alleen tot den koster, den heer Giskes, die dit ambt 48 jaar heeft vervuld. De heer G. gaat al sedert verscheidene jaren in de naburige gemeente Krommenie ter kerk. De tabernakel en de misgewa den zijn indertijd aan de O.-Roomsah Katholieke gemeente"te IJmuiden ten geschenke gegeven. NIEUWE KWEEKSCHOLEN. Men schrijft uit Friesland: Uit vertrouwbare bron vernemen wij', dat in deze provincie één, mig sdhien twee kweekscholen voor onder wijzers en onderwijzeressen vanRijks- wege zullen gesticht worden. Ver schillende rijksnormaallessen zullen dan worden opgeheven en van de daar door vrijkomende gelden zouden kosten der kweekscholen kunnen be streden worden. De inrichting dier kweekscholen zal zeer eenvoudig zijn. Er zullen drie vaste leerkrachten aan verbonden worden voor de lesuren 9—12 en 24, terwijl de andere leer krachten gevonden worden in de hui dige leeraren aan de Rijksnormaalles sen. In Friesland zullen, als daarvoor geschikte gebouwen kunnen gevonden worden, de 'kweekscholen waarschijn lijk gesticht worden te 'Leeuwarden en te Heerenveen. doet. Hovy ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren: E. J. Swaep, geb. te Amster dam; (H. P. Oosterbaan, geb. te Bols- ward; L. 'N. Nathans, geb. te Assen; Teije de Jong, geb. telRottevalla Ge slaagd voor het eerste gedeelte 'de heer L. Wentink. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen in de Nederl. letteren door den heer C. F. Hofker. Utrecht, 9 Nov. Geslaagd: rechtsw. J. D. H. "de Beaufort. Bevorderd tot semi-arts A. J. en M. do Burlet. Bevorderd tot arts G. J. (Boon. Groningen. Bevorderd tot doctor in Nederlandsche letterkunde op proef schrift: „Proeve ©ener critische verza meling "van Gersmaansphe volks- persoonsnamen, voorkomende in da literaire en monumentale overlevering der Griek-s che en Romeinsdhe oud heid," de heer Moritz Schönfeld, gebo ren te Groningen. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord/holland zijn toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Her vormde Kerk, de heeren J. Kramer et ter Haar Romeny, resp. candidaten ta Groningen en te Utrecht, id Het provinciaal kerkbestuur vat Gelderland heeft na gehouden examet toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk de heeren: J. M.|ioc (Muller, F. L. van 't Hooft, P. J. Jong, van de rijks-universiteit U Utrecht, en den heer A. G. Oosterhuis van de rijks-universiteit te Groningen. ila ta; FAILLISSEMENTEN. Geëindigd D. Kap, grazer, gewoond hebben de te Hoogvliet, thans in het buiten land. CO-EDUCATIE. Eene commissie, bestaande uit de heeren M. H. Lean, C. F. A. Zernike en H- H. Zijlstra, door de afdeeling Am sterdam I van de Vereeniging voor paedagogiek aangewezen om een on derzoek in te stellen omtrent de resul taten in ons land verkregen met de Het st. Sindoiro, van Rotterdani naar Java, passeerde 11 Nov. Poinf de Galle. Het st. Wilis, Van Rotterdam naaf Java, arriveerde 11 Nov. ta Sou thampton. Het st. Solo, van Java naar Rot terdam, vertrok 11 Nov. (van Poii Said. Het st. Sloterdijk, van, Newport News naa.r Amsterdam en Rotter- dam, passeerde 11 Nov. 8 uur 50 mis, v. m. Prawlepoint. Het st. Java, va.n Batavia naali Amsterdam, arriveerde 11 Nov. Havre. Het st. Madura, van Batavia Amsterdam, passeerde 11 Nov. P« rim. Het st. Rembranidt, van Amstef dam naar Batavia, passeerde 11 Not. Perim. Het st. Banda arriveerde 12 Not in van Hamburg te Amsterdam. Het st. Granje arriveerde 11 Not. van Amsterdam te Batavia. Het st. Turkistan (Z. A. L.) vertrol 11 Nov. van Amsterdam naar Bueoioi Ayres. Het st. Koning Willem II arriveer m de 11 Nov. van Java te Amsterdam. Het st. Nieuw Amsterdam, vanRov terdam naar New-York, passeerd No-v., des namiddags 3.20, Soilly. pve lat gev

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6