Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt 30 Nov. Hoogste barometerstand, i <2.8 m.M. te Horta (Azoren)laagste 732.6 m.M. te Hernosand (Oostkust Zweden). Verwachting tot den avond, van 1 December Windkrachtige tot stormachtigen Westel. wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien. Temperatuurweinig verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 755 m.M. Neiging tot achteruit gang. Vorige stand te 2 uur 764 m.M. Baremeters en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Thsrinonieterstand te Haarlem. Vrijdag 30 November Hoogste gisteren F. 53o Laagste heden nacht F. B0« Hoogste heden tot 2 uur F. 62o HAARLEMMERMEER. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlemmermeer op Donclér- dag 29 November, des voormiddags te half elf uur, ten Raadhuize. Tegenwoordig alle leden. Voorzitterde Burgemeester, de (heer J. W. Lantzendorffer. De Voorzitter opent de vergadering xnet gebed. Komt aan de orde 1. Bestek onderhoud wegen. Na eenige discussie wordt besloten 'dat bestek aan te bonden tot eene volgende vergadering. 2. Een aanvraag van de Geheel- (onthoudersvdreenigiaug, om een lo kaal van school 1 in gebruik te mo gen nemen. Nneeniige discussie wordt eveneens besloten dat adres in eene volgende vergadering nader in heihandeling te 3. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur worden benoemd die hee- men C. VreugdenMl, J. die Heer, B. Th. de Koning, W. A. de Rooy, G. v. 'd. Beék en H. Munsterman 4. Wordt besloten den verbouw van ISChiOol no. 7 OM bot bestek onUcitiioTid van hiet Raadhuis aan te houden. 5. Wordt vastgesteld bet kohier (suppl.) Hondenibelasting tot een be drag van ƒ7. 6. Wordt, in behandeling genomen de reclames Hondenbelasting van J. W. Polhaas en de wed. W. Touw. Wordt besloten aan J. W. Polhaas geen ontheffing te verleenen en de wed. W. Touw ontheffing te verleenen tot een bedrag van ƒ1. 7. Komt nog ter tafel het bestek betreffende het opsteken der lanta rens. Wordt besloten dat bestek aan te houden, daar het wenschelijk is een gemeente-arbeider aan te stellen en hem daarmede te belasten. Hierop wordt de vergadering ge sloten. IJMUIDEN. Vorstelijke gift. Voor het eigen wijkgebouw van het Witte Kruis te IJmuiden, is door H. M. de Koningin een gift van 100 ge schonken. Lijk aangespoeld. Hedenmorgen is te IJmuiden lic-t lijk aangespoeld van een onbekend volwassen manspersoon. Het verkeer de in zeer verregaanden staat van ont binding. Bij zeer nauwkeurige waar neming kon men in blauw op het rech- terdijbeen een driemastschip geta- toueerd zien. Het overschot werd di rect naar de begraafplaats gebracht. Kerk eu Schoof NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Terh'eyden ds. F. G (Moeton, em. pred. van Harderwijk, te Ermelo; te Peize de heer J. L. van Apeldoorn, cand. te Helpman (bij Gro ningen). Aangenomen het beroep te Deventer Boor ds. D. Klein Wassink te Goor. [RlEMONSTRANTSCHE BROEDERSCHAP. Door bet bestuur der Broederschap van de Remonstrantsch-Gereformeer- Be gemeente te Delft is ter voorziening in de vacature van den heer ds. G. (Buisman, (het volgend alphabethisch viertal opgemaakt: ds. C. E. Hooijkaas te Boskoop, ds. G. W. Oldeman te Dokkum, ds. A. C. de Regt, te Alk maar en dr. H. P. Schim van der Loef te Doesburg. Letteren en Kunst EEN NIEUW VAKBLAD. Bij de Naamlooze Vennootschap Rotterdamsche Boek- en Kunstdruk kerij is verschenen „Het Maandblad voor Kleermakers en Coupeurs", liet Is een Nederlandsche bewerking van „The Master Tailor .and Cutters Ga- zette". HOFBERICHTEN. Hare Majesteit de Koningin heeft het Kruis van Verdienste in goud van de Huisorde van Oranje toegekend aan mevrouw de weduwe A. Draijton Lee, geb. Maas, directrice der Anna Paulowna-naaischool te Schevenin- gen. TWEEDE KAMER. Gisteren was de politiek aam bet woord. Als hors d'ouvre kwam in den loop der zitting de beslissing op liet adres van den gepasporteerden sergeant Boekhout, die in den geest dei- com missie (verzoek om gratificatie) werd genomen, nadat over deze zaak nog een kort debat was gevoerd. De aJgeanceme beschouwingen over de Staatsbegrooting werdén voortge zet door den heer Tydemam, die voor opstelde, dat hij vriendschappelijk stond) tegenover de Regeering, die veel en degelijk geaflpeid had. Van de rechterzijde was dam ook eigenlijk meer 'gedebatteerd tegen den heer Borgesius, dan tegen de Regeeribg, en voor de prikkelende rede van dr. De Visser was geen roden. De linkerzij de stond1 en staat principieel tegen (in menging van godsdienst in de Staat kunde. Komende tot de practisohe politiek, bracht spreker huilde aan den Minis ter van Landbouw, wiien hij voort durende verbetering van die boter- en kaascontröle aanbevail. Van den Mi nister van Justitie vroeg spreker spoed met de vereenvoudiging vam het proces in kleine zakem. Van den Mi nister vam Financiën betere inrich ting van .het belastingdienstvak en eene belasting van de goederen ïm de dcöde hand. Tot de politiek terugkeerend scliet- ste spreker den toestand van liet Ka binet als niet ongunstig en recom mandeerde het om »den moed te heb ben „neen" te zeggen, als men téveel van liet Kabinet vorderde. Daar de heer Lohmam weg»as het overlijden zijner echtgenoot© afwezig was, nam de lieer Schokking diens taak over, betoogende dat de oppo sitie wel i-at moest zoeken op hetgeen de heer Borgesius buiten de Kamer zeide, omdat hij, de Kabinetsforma teur, nu eenmaal niet in het Kabinet zat. Hij zag dan ook in deze Regee ring een cabinet d' affaires. In 't algemeen bezuiniging vragend, achtte hij versterking der middelen in A'erband met de sociale wetgeving alleen geoorloofd, Avanneer men alge- me ene Staatspensionneering Avilde met die eener bepaalde klasse. Op A-erzekeringsgebied Avas decentralisa tie noodig. Na een betoog over de wensehelijh- lieid van middelbaar vakonderwijs, wees spreker op de noodzakelijkheid dei- beteugeling van speelzucht, spe ciaal op die renbanen, en de bestrij ding vam vergrijpen tegen de publie ke eerbaarheid. OpnieuAv de politiek beroerend, noemde) hij zich geen beAvonderaar \-an de antithese, maar alleen door „obsdtenst en Staatkunde niet t£ scheidien kon men' toit andere partij- groepeering komen. Het. algemeen kiesrecht zou slechts tijdelijk tot an dere groepeering kunnen leidien. Te jniKlüeiii van zieicere sensatie til de Kamer nam nu de heer Borgesius het woord voor een zeer langdurige a'ede,_ die bijna, den ganschen mid dag an beslag naan. Men luad zeide hij, te veel eer be wezen aan zijne redevoeringen, blijk baar omdat er voor critiek op de Re- ge eringsdaden geen aanleiding was, blijkbaar wijl .die antithese kracht verloren had en 't concentratiege bouw stevig stond. Men kon tegen de Regeering slechts kleinigheden, zeep bellen, aanvoeren. De positie was dan ook A-eranderd, nu zelfs de heerem Kolkman c. s. een definitieve kiesrege ling Avensehten. Wat verstonden zij daaronder? (De lieer Kolkman: Dat komt later welBest, zei spreker, voor het. oogenbiik zit niet ik, maar de lieer Kolkman iz. het kattebakje en misschien A-erhuist hij nog aa'cI naar den bok. (Gelach). Gevraagd was, Avtat de Liberale Unie A-an het kiesrecht wilde. Spreker antwoorddeiedereen kiezer, die niet door de Avet Avordt uitgesloten. Men behoefde zich odet te vleien dat spre ker s partijgenooten en de vrijzinnis-- democraten daai-over twist zouden krijgen. Wat de sociale A-erzekeringen be trof, spreker had de ouderdoms- en inva 1 idi teitsverzekeringen gaarne sa men gehad, maar hij eerbiedigde de bezwaren en merkte op, dat er nu geld zou Avezen om de leeftijdsgrens A-oor de ouderdomspensioenen te ver lagen. Het geld voor de invalidiiteits- A-erzekering zoudem. de Ministers wel weten te A-inden, desnoods door meerdere progressie bij de inkomsten belasting. Men zou z. i. de nieuwe be lastingen niet invoeren dan na het tot stand komen der pensioenrege ling. De heer Borgesius, wiens rede meer malen interrupties, toejuichingen en gelach uitlokte, wees er vervolgens op, dat de concentratie onverzwakt was. Verweet mem de linkerzijde verschil len, aan de rechterzijde waren ze er niet minder, getuige het feit, dat sommigen dwangverzekering tegen de Openbaring achtten, terwijl dr. Ivuyper dwang verdedigde. Spr. hoop te irttusschen, diat men rechts bij de belastingwetten zou toonen de verze keringswetten te willen. Hij ontkende vervolgens, dat de antithese nog na werkte op het gebied van ouderwijs en defensie, en kwam er tegen op, dat men van de verzoeningsgezindheid der Regeering een karikatuur maak te. Die verzoeningsgezindheid bracht mede een eerbiediging van de min derheden. En nu verklaarde spreker, dat hij bijvoorbeeld de rede van mi' nister Viviani in Frankrijk godslaster lijk vond en die afkeurde. Ook in de vrijzinnige gelederen was plaats voor godsdienstige elementen. De vrijzin nigen Avaren niet tegen geloof en godsdienst, wel tegen het maken, van een dogma tot basis va.n de staat kunde. Kwam spreker ooit Aveer aan de Regeering, dan hoopte hij ander maal van de tegenstanders het eere- saluut te ontvangen, dat hij eerbied koesterde voor de rechten der min derheden. (Bravo's). De heer De Beaufort betwistte, dat het algemeen stemrecht het middel was om tot sociale hervormingen en tot andere partij formatie te geraken: dat zou geleidelijk komen. Andere partïjgroepeering was zeker niet denkbaar, zoolang aan de antithese Averd vastgehouden, waar de libera len geen vermenging A^au godsdienst en politiek AA-enscbten. Bij de tegeaiAvoorddge politieke con stellatie achtte spreker politieke waagstukken ongeraden. Met waar deering A*an den ijver der Regeering echtte hij matiging bij het doen van nieuwe voorstéllen gewenscht. Ten slotte kwam de lieer Talma aan het woord, Aviens rede zuiA'er po- lemistisch Avas en gericht tegen de rédeA'oeringen der linkerzijde, waarop hij critiek leverde. In wezen kwam deze rede luierop neder, dat ook 'sheeren Talma's partij kiesrechtrege ling en sociale -Wetgeving Avenschte, maar op grond van eigen beginsel ge regeld Avat neerkwam op handha ving Aran de .antithese, althans op in werking van den godsdieaist op die politiek. Heden 11 uur Voortzetting. Men seint ons uit Den Haag: Uit de rede van (Mr. 'Drucker valt te releveeren, dat deze splitsing dnvali- diteits- en ouderdomsverzekering be treurt. Pessimisme op grond van Duit- sche cijfers kwam (hem niet voldoen de gemotiveerd voor. Invaliditeitsver zekering Av.as het eerst noodige. 'Spr. gaf intussclhen toe, dat de regeering bij de toelichting duidelijk zou kun nen maken, dat de regeling in tweeën beter tot diet doel leidde. S\pr. behield zich dus te dien aanzien zijn oordeel voor. NIEUW-GUINEA. De correspondent der „N. R. Ct.' te Batavia seint Den 16den dezer heeft er een Auiur- gevecht plaats gehad niet eéne OArer- machtige bende Alfoeren, itusschan Kaukas en Fakfak. Waarschijnlijk keerde een detachement A*an het leger terug van eén bestraffingstocht, we- gens door Alfoeren van Bira uitge voerde hongitochten. Aan onze zijde gesneuveld 2 Europeesche en 5 in- landsclie fuseliers, geAvond 6, vermist 1. Ook zwaar gewond een luitenant. Het blad teekent er bij aan Uit de politieke A-er slagen OA-cr Nieuw Guinea bleek reeds, dat de be volking A-an plan Avas bongi- of snel- tochten te ondernemen. Door het v er bod van ons bestuur had men wol ©eu tijdlang die sneltochton tegen kun nen gaan, maar de toestand scheen, naar het oordeel van ide bewoners, onhoudbaar te wordenimmers hoe langer hoe meer kinderen liepen zon der naam rond. Ter toelichting hier van diene, dat in Nieuw Guinea de kinderen genoemd worden naar de personen, die door den vader zijn gesneld. Voortdurend zijn onze amb tenaren den laatsten tijd in de weer geweest om, gedekt door een handje vol gewapende politiesoldaten, de snelilers op te sporen en te straffen. Het schijnt, dat thans de hulp va.n de militaire macht is ingea-oepen, en eene afdeeling van liet garnizoens bataljon van Ambon en Temiate naar Nieuw-Guinea i>s gezonden. Fakfak is de hoofdplaats der afdee ling West Nieuw-Guinea. Bi-ra is een landstreek, liggende aan het weste lijk deel deir noordkust van de Mac- cluergolf. Vermoed wordt dat een detachement over zee van Bira teruggevoerd is naar Fakfak en na landing aange vallen. Daar de bewoners op Nieuw-Guinea nog meerendeels met pijl -en boog en met de knots gewapend zijn, vermoe den wij, dat de onzen in een hinder laag gevallen zijn en daardoor -ie gemelde zware verliezen hebben gele den. Blijkens een uit Nederlandsch-Indüè ontvangen telegram zijn op 1 Novem ber j.l., bij een vuurgevecht met eene overmachtige bende Alfoeren, tijdens een marsch van Kaukas naar Fakfak (West Nieuw-Guinea), gesneuveld 2 Europeesche en 5 ïnlandsche mindere militairen, gewond 1 officier, 1 Euro peesche en 5 ïnlandsche mindere mi litairen, terwijl 1 ihlandsche mindere militair is vermist. De luitenant, die in het gevecht met een bende Alfoeren ZAvaar ge wond Averd, is de 2e-luitenant J. C. van Nispen. DE LANDWEER. Naar het Aveekblad „Nederlandsche Stemmen" mededeelt, is het inzonder heid tot regeling vaa de dekking der mobilisatie door de landweer, dat eene wijziging der landweerAvet is ter hand genomen. Het daartoe strekkend wetsontwerp - zegt liet blad zal Avaarschijnlijk spoedig bij de Tweede Kamer worden ingediend, en in verband mét de mo bilisatie-dekkingsplannen staat dan ook zeker de voor te stellen verande ring in de samenstelling eln in de hcogere aanvoering van de landweer, „waardoor gelijk door de Regee ring reeds aan de Kamer is medege deeld die landweer beter in staat gesteld zal worden aan hare bestem ming te voldoen." GIJZELING. Donderdagmiddag begaven zich de deurwaarder Van Vlugt en twee re chercheurs naar de woning van zeke ren L., schildersknecht aan de Groest te Hilversum, om ihem, in opdracht van een crediteur, te gijzelen. L. had hiervan de lucht gekregen; hij verliet het huis door de achter deur, klom over een schutting en kwam toen in de Heerenstraat uit. Men ontdekte zijn list evenwel en slaagde er in hem te grünen. Met den trein van 2.03 (Greenwichtijd) werd hij toen naar Amsterdam gebracht. (Hilv. Ct) DE WERELD IN. Sedert 22 November jl. heeft hei melijk de ouderlijke woning te Arn hem verlaten met medeneming van 100 aan bankpapier, dat het eigen dom zijns A-aders was. een minderja rige kantoorbediende. Hij heeft zijn vader van uit Wageningen een brief gezonden, Avaarin hij mededeelde, dat hij de wereld inging. EEN LIEFTALLIG MEISJE. Woensdagavond werden in een ca fé aan de Wijde Broedersteeg, te Rot terdam, den 18-iarigen M. Schoenma ker door zijn 17-jarig meisje, M. H. G. S., na een voorafgaanden twist, twee messteken toegebracht, een In het rechter schouderblad eu een in den hals, Avaarvan een doordrong tot de rechter long. Het meisje vluchtte en sprong in de Delftschevaart. Zij werd er echter door burgers uitgehaald, die haar aan de politie overleverden. De gewonde is naar het ziekenhuis overgebracht. De reden van den twist was, dat de jongen zich in een mindec. gunstig bekend café bevond. OPLICHTING. Een Duitscher, W. G. Weidener, tuinder, zich ook noemende Willy Zanders en Stolzenberg, gekleed als heer, heeft zich schuldig gemaakt aan oplichting en verduistering tot een bedrag van ƒ1600. De commissaris van politie te 's-Gravenhage afdeeling Schevenin- gen verzoekt aanhouding. DE BEROOFDE GELDDRAGER. Omtrent het feit verleden, week :u de Scheveningsche Boschjes voorge vallen, wordt in het „Alg. Politie blad" het volgende bericht. Den 15den November j.l. werd een gelddiraiger, bij zich hebbende eene portefeuille met wissels en ongeveer ƒ7900 aan bankpapier en muntspecie (waaronder één gouden tientje) inde Scheveningsche Boschjes door eene flauwte overvallen. Toen hij weder bij kwam, was por tefeuille met inhoud, zoomede een zak met geld verdwenen. De portefeuille is later lédig in het Bosch teruggevonden. In de porte feuille moeten zich o.a. bevonden hebben' 1 bankbiljet van ƒ1000, 1 bankbiljet A~an ƒ10, waarvan de helften aan elkander zijn geplakt en. 1 biljet van ƒ10, geanerkt A W. 41433 of A C 43629. De commissaris van politie der 3e afdeeling tê 's-Gra,venhage (ScheA'e- ningen) verzoekt onderzoek bij ban kiers, geldwisselaars, winkeliers enz., naar de omwisseling onder verdachte omstandigheden, Aran een bankbiljet van 1000, naar de uitgave of omwis seling van een biljet van 10 met een der genoemde nummers, zoo moge lijk opsporing van het A-ecrmiste geld en aanhouding voor hém geleiding van de onbekende daders. ONGELUKKEN. De schippersknecht C. L. L., uit Ter Neuzen, die Woensdagavond aan boord A-an het vaartuig „Onderne ming" te Rotterdam een A~at stroop op het lichaam kreeg, is in het zieken huis, waarheen men hem bracht, OA-erleden. BRANDEN. Omstreeks 5 uur ontstond Donder dagmiddag te Rotterdiam een vrij ernstige brand in het magazijn der Ro tterdamsche st oomiri j Aviél enf abriek in de ZijdeAvindetstraat, Avaarschijn lijk doordat een Avinkeljuffrouw ieen brandende lucifer had Weggeworpen, die met gutta percba banden was in aanraking gekomen. De werkplaats en het magazijn zijn groot enbeels uit gebrand. terwijl tal van rijwielen door vuur en water zijn beschadigd. Met 4 slangen werd de brand in een uur tijds gebluschit. DE ONTSLAGKWESTIE TE ZEIST. De correspondent der Tel. te Zeist schrijft Nu de bekende ontslagkwestie van den burgemeester van Zeist baar laatste stadium schijnt in te gaa.n, kan het zijn nut hebben, in hét be lang van een goed overzicht der zaak, de aanleiding in haar geheel te rele veeren. 't Was in de gemeente genoegzaam bekend, dat sinds eenigen tijd tus- scben B. en W. eenerzij ds en den Raad anderzijds niet de A-erhouding bestond, welke in het belang der ge meente zoozeer wordt gewenscht. Het ligt natuurlijk niet op onzen weg, de diepere oorzaken van tEeze nrnder goede verstandhouding op te sporen. Genoeg zij het te vermelden, dat de laatste gemeenteverslagen vaak on verkwikkelijke debatten te lezen ga ven. De uitbarsting, waartoe het vol gens onze meening eens komen moest had plaats in de raadszitting van 12 November jl. In deze zitting kwam ter sprake de herbenoeming van dr. S. Bendien als gemeente-geneesheer. Zijn mandaat eindigt met 1 Jan. 1907. Zooals bekend is, deelde de voor zitter, mr. Patijn, mede, dat bii hem klachten waren ingekomen over den lieer Bendien in zijn kwaliteit van gemeeaite-arts, terwijl de Aroorzitt.er zelf klachten had over het nïeft nale ven der instructie. Op grond hiervan vonden B. enW. termen, hem niet voor te dragen tot herbenoeming en wenischten dooreen commissie te doen onderzoeken, of B. en W. daartoe goede redenen hadden. Eenige der ingekomen klachten zijn van een raadslid, die zijn naam tot op heden niet heeft willen noemen. Waarin nu zat echter de hevige op positie van den Raad AntwoordIn de wijze, waarop door den burgemeester reeds een on derzoek omtrent een en ander was begonnen. De burgemeester had' n.l. bij dit onderzoek gebruik gemaakt van de hulp der beide inspecteurs der po- lïtie. Een der inspecteurs had van een tegenover het ziekenhuis gelegen vil la 's morgens geconstateerd, dat arts Bendien daar laat arriveerde, terwiil een ander inspecteur was gegaan naar de buurtschap Austerlitz, om enkele personen, die kachten hadden in verhoor te nemen. Een dergelijk onderzoek nu vond de Raad het gemeentebestuur onwaar dig en hierover vielen heftige woor den. KNOEIERIJEN BOTERHANDEL. In de Donderdag te Gouda gehou den algemeene vergadering der Ver- eeniging tot bestrijding van knoeie rijen in den Boter- en Kaashandel, Averden als bestuursleden herkozen de heeren A. Bos en H. T. Bultman, terwijl in de plaats van den heer C. Veth, die voor herbenoeming niet in aanmerking wenschte te komen, werd benoemd de heer W. Heuskens te Rot terdam. De vergadering, gepresideerd door den heer Middelbeek, besloot tot het zenden van een adres aan de Eerste en Tweede Kamer betuigende adhae- sie met de ingediende AA-etsvoorstel- len tot Avijziging der Boterwet van 1900, en een ander adres aan de Mi nisters van LandbouAv en Buitenland- sche Zaken, ter verkrijging! A-an gun stiger benalingen in zake het tarief van im-oei-rechten geheven Aran Ne derlandsche kaas in DuitscMand, Avel- ke thans in dat opzicht bij die vau ZAVKsetrland en Italië achter staan. Nog werd naar aanleiding eener door den heer Middelbeek gehouden A'oordracht over verbetering der A'ol- vette kaasindustrie in Zuid-Holland en Utrecht, welke voordracht een langdurige discussie uitlokte, beslo ten in een adres aan de Regeering aan te dringen op het stichten eener model zuivelfabriek in Zuid-Holland en liet verbinden daaraan van een inrichting voor vak-onderwijs. HANDEL IN VROUWEN EN MEISJES. In de Memorie van Antwoord) no pens lueit voorstel tot goedllcenriinig van de op 18 Mei 1904 te Parijs ondertep- kendo regeling (tot besta-ij ding van den zoagenaamdieb bandied in vrou wen en meisjes dJeetlt die regeering mede, diat reedis overeenstemming is verkregen over den persoon' A^aai dein artikel 1 bedoelde autoriteit. Ben be- laugisteillend 'ambtenaar meent de Re geering gevonden te hebben in den hoofdcommissaris van politie te Am sterdam. liet ligt in het voornemen hem daar bij tea- zijde te doen staan door een persoon, van politiezaken op die hoog te, en door een klerk. De hoofdcom missaris van polltóe. die zaeh door middel van liet gemeentelijk politie personeel de Avatóiiscbap kan verschaf fen omtrent alles, wat hij ter uitvoe ring der internationale regeling noo dig heeft te weten, heeft zich met voorkennis A-an den burgemeester van Amsterdam bereid verklaard die func tie' eventueel te aanvaarden na de toezegging dei- regeering, dat, bijal dien te zijner tijd de uitvoering van de regeling Anan onreangrijker aard mocht blijken te zijn, dan thans kan worden A-erwacliit, tot een reorganisa tie van het regeeringsbureau zal wor den overgegaan. MAATSCH. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. In liet gebouw aan de Marnixstraat te Amsterdam Averd Donderdag eene buitengéAvone algemeene A-ergadering gehouden van de Maatschappij ut Bevordering dei* Bouwkunst. Tot eere-leden, Aroorgesteld door bet hoofdbestuur, Averden benoemd ue liceren John. Belcher, A-oorzitter van het Royal Institute of Briti^i Archi tects, tevens voorzitter \-an het VI Ie Internationaal Congres van architec ten, dit jaar te Londen gehouden; AV. J. Locke, algemeeln secretaris van het architectencongres te Londen Guïllaume Fatio te Geöiève, president de ia Société pour 1' amelioration du Icgeaneuit, vice-president van liet tAvee- d_- congres >de 1'assaini'issement et sa- lubrdté de 1' habitation, gehouden o Genève. Gekozen werden voorts candidaton voor het lidmaatschap van dién. Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven iri Nederland, goedgekeurd door de vertegenwoiordligers der constituéerei- de vereendgiingen. Gelijk bekend, is ddze Raad opgericht do-or die vereeni- igning van Delftsche ingeniieurs, dooi de Maatschappij tot bevordering der BouAVkunst te Amsterdam, en door dein Ned'erlandsohen AannemeTsbond te Amsterdam. Volgens art. 2 dier statuten stelt 1 ij zich ten1 doel„het beslechten van tusschen aanbesteders ien ide namens bien met die leiding en het 'toezicht belaste personen (directie) ter eene en de aannemers ter andere zijde qe- rezem geschillen betreffende leverin gen en dé uitvoering en het onder houd van Averken". Van de leden bestaat de- helft uit ingenieurs of architecten, de andere helft uit aannemers. ONDER DEN TREIN. Donderdagmorgen is op de gemeen schappelijke lijn dor beide spoorwe gen in de Veenen te Deventer bet lijk gevonden van een Averkman, die door een trein is OArerreden. Aan zelfmoord behoeft niet gedacht te Avorden. MR. BAKE OP DE SPOORWEG CON FERENTIE TE BOEDAPEST. Reuter seint uit Boedapest De conferentie van de Oosten- rij ksch-Hongaarsche, Belgische en Hollandsche spoorwegmaatschappij en is Woensdag gehouden. De heer Bake, inspecteur-generaal te Utrecht, heeft gesproken over de Hollandsche circulaire om den zetel van de conferentie over te brengen van Boedapest naar Dresden, uit hoofde van de revolutionaire bewe ging in Hongarije. Ik moet zeide hij uit naam mij ner directie, zoowel als namens mij zelf, mijn diep leedwezen uitspreken over deze oirculaire, die uitgegeven werd op grond van verkeerde inlich tingen. De directeur van den Hongaar- schen Staatsspoorweg, nam akte van deze ruiterlijke verklaring. BLOEDVERGIFTIGING. Te Serooskerke (W.) is aan die ge volgen van bloedvergiftiging overle den die 29-jarige A. A., echtgeinoote van C. L., landbouwer, aldaar. BIJENTEELT. Donderdag vergaderde te Utrecht de Vereenigimg ter bevordering der Bijenteelt. Alle 24 afdeelingen waren aanwe zig. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer B. Wigman, uit Wa geningen, bleek, dat er dit jaar eene reorganisatie der vereenigiïig is tot stand gekomen. Het ledental, dat eerst van 1729 tot. 1628 daalde, is nu weer boven de 2000 gestegen, verdeeld over alle provincies. 1 Juli 1905 trad de wandelleeraar. de heer L. van Giesbergen, in functie en bet blijkt, dat deze voor zijn taak berekend Is. De bcgTOoting A'oor 1907 werd vast gesteld op ƒ4692. Veile leden vonden het salaris van den heeT Van Giesber gen te gering, waarom de Regeering verzocht zal" worden dit te verhoo- gen. Ook achtten vele léden de subsidie van ƒ10 aan 40 1 eerstallen te gering, naar hun oordeel was liet beter min der stallen en meer subsidie. Er Averd een post uitgetrokken vnor de uitgave A-an een jaarboekje. Met 39 tegen 11 stemmen werd Aer- Avorpen een voorstel van de afdeeling Doorn, om aan rijksveldwachters, die de daders van bijen-diefstallen aan brengen, een ipremie te geven. De te genstemmers Avaren van oordeel, diat dit liet euvel niet zal doen A-erminde- ren. ANTI-SPEENHOFF. Men meldt aan de Tel. De voordrachten van den heer Speenhof! zijn bij het hoofd dér ge meente Helmond zóózeer contrahan- da, dat dezo DinsdagaA-ond j.l. door de politie de zaal deed ontruimen, Avaar Speenhoff zou optreden. TARANTELLA'S OF BOSCHSPIN- NEN IN BANANEN. Dezer dagen werd in de „Midd. Ct." gewaarschuAvd bij het gebru;k A'an bananen, vooral bij het daarin happen, voor taranella's of zooals die b'eve beestjes in West-Indië genoemd worden, Boschspirmen Een Surinamer schrijft in „Het Vaderland" het volgende Dat tarantella.'s afschuwelijke die ren zijn en wegens hun steken ge vaarlijk kunnen zijn, weet elk West- Indiër, mij echter is geen geval be kend. met doodelijken afloop hoe wel ik jaren lang gewoond heb zoo wel in Oost- als West-Indië. Als West-Indiër van geboorte hen ik gedurende mijn verblijf in Surina me herhaaldelijk de bosschen in ge weest om planten te zoeken, maar het was een zeldzaamheid als ik een d!er beesten tegenkwam, ik heb na veel zoeken enkele kunnen vinden. Dat het echter in de bananen- pisangveldon gebeuren kan, en ook meermalen gebeuren zal, dat verscho len tussclien de vruchten een taran tella of boschspïn evengoed als een duizendpoot of ander insect ver- dAvaald raakt, is begrijpelijk en ge beurt ook meermalen, maar dit is niet alleen met bananen, maar met elk ander product 't geval. Van ste ken van boscbspinnen of tarantella's bij de 'behandeling en het vervoer van bananen is mij nooit iets ter oore gekomen. In Suriname en Demerara, ook in Cayenne, waar de bananen bethoofd- voedsel van de beAolkmg uilmaken, komen dagelijks 'honderden bossen aan de marktde handel in dat pro duct. is dan ook zoowel in 't groot als in 't klein verbazend groot. Als dan toch het gevaar zoo groot was, zou men daar meer van hooren. Ik heb gedurende mijn langdurig verblijf in West-Indië nooit iets ge hoord, dat ©r naar geleek. Dat de tarantella's of boschspinnen in de vrucht der bananen hun bi- vouak zouden opslaan, moet ik be paald tegenspreken, ten minste in de door mij genoemde koloniën, en het verhaal is zoo curieus, dat ik over tuigd ben. dat het lezen van dit be- richt bij West-Indiërs en bananen- planters op de lachspieren zal wer ken. Een ieder die de banaan gezien heeft., zal dadelijk merken, dat een vingerdikke spin onmogelijk een. ge zellig plaatsje kan zoeken in het vruch'tvleesch van de banaan en daar door een groot gevaar zou opleveren voor de eters of bananenhappers; men zou met evenveel recht kunnen waarschuwen voor in hananen hui zende boa-constrictors of alligators. Het is echter een treurig verschijn sel, dat zulke verhalen nog de ron de kunnen doen en geloof vinden in Nederland, waar toch de banaan geen onbekende is in de vruebtenwin- kels. Ilat verhaal heeft veel van die sprookjes, die hier gretig aangehoord en geloofd worden, van rondloopen- de tijgers en krokodillen enz. in de straten van Oost- en West-Indië. Daar thans echter in een Ned. ko- lonie de bananencultuur op groote schaal wordt uitgeoefend voor uit voer en het slagen van die cultuur, zoowel Aroor Nederland als voor de Kol. Suriname van overwegend he lang is kan het A'erwekken van vrees voor bananen geen geschikt middel wezen om het algemeen ge- bruik te doen toenemen en die over heerlijke vrucht tot een volksvoe- dingsmiddel te doen worden. Men zij dus voorzichtig met dergelijke verba- len zij Averken nadeelig op Neder land en koloniën. Rechtszaken VAN HET LEVEN BEROOFD. Men meldt uit Den Haag: Gelijk men zidli herinnert, werd in den 'avond van 18 October, in een J woonwagen aan de Waldorpstraat al hier, een vrouw, door een stoelenrnat- ter, door een sahot hagel uit een pis tool, van het leven beroofd. In den woonwagen huisde een groo te familie. Daartoe behoorde de boven genoemde stoelenmatter, genaamd B. W., oud 29 jaar, geboren te ïsta, in Hessen, met vtouav en 6 kinderen. En een veertiental dagen vóór 18 Oc tober, kwamen ook in den woonwagen t huizen, zekere Vincent LicTitensteiner met zijne vrouw, Elisabeth Hoffmann, oud 35 jaar, welke laatste was een 'halfzuster van de vrouw van don stoe lenmatter W. Deze vrouw, Elisabeth Hoffmann dus, werd in den avond van 18 October, door den stoelenmatter, van liet leven beroofd. Beklaagd ivan dit misdrijf had de stoelenmatter zich Donderdag voor de Haagsohe rechtbank to verantwoor den. De beklaagde was, door ruiling van een hit, waarvoor hij geld en een pis tool kreeg, in het bezit van het wapen gekomen. Hij verklaarde niet met wa penen te kunnen omgaan. De persoon, met wien hij de ruiling was aange gaan het gebeurde in de nabijheid van Utrecht had hem (beklaagde) op de hoogte gebracht van de wijze van laden, enz. Toen beklaagde het pistool overnam, was het geladen en dat bleef het gedu rende de vier weken dat het in de kap van den wagen was geborgen. Bij he'

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2