Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7194 VRIJ DA© 7 DECEMBER 1906 M HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voer HaarlemPER. D.R'B mAANUEN:feC, „Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Vöor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom 'der Haarlem van 5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente) 130 J Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post' door' Nederland' L65 (tfJiTT M Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing; Atzonderlijke nummers0.02llSllOi' StfÜf V°°r Plaatsmgen a contant. fiöllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. ide omstrel";n en franc0 Per P°st °-45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubtieité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bt» Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AUENDA VRIJDAG 7 DECEMBER. «Schouwburg (Jansweg)Protestan tenbond: Voordirackt-Prof. Groenwe gen, 8 uur, Gebouw Jongelingsvereenaging: Ned. Ver. tot Afsdh. v. Alcob. Dr., afd. Haarlem-: Lezing-©. U. Schmidt, 8 uur De'Kroon (Gaféaaal): Daan en Kap el le Ferdinand1 ïser. Teyler's Museum: Tentoonstelling van Pliotogr avu renenz. Hillegom: Vergadering van den Ge meenteraad, 10 uur. m ONS HEEN ccccxliii. EEN HELD IN HET VERRE WESTEN Als we in den winter 's nadhts eens «ven wakker 'liggen en den regeimati- gen stap v.an den surveilleer enden agent van politie door de straat hoo ren gaan, dan rijm We en niet ten onrechte geneigd den anan te (bekla gen. De nachtdienst, 'vooral in 't 'barre seizoen, is izwaar werk. Zwakke per sonen doen beter met een ander vak te kiezen, wie geen sterke gewondheid beeft zou er liaht onder door gaan. Maar dat 'gevaar is dan ook vrijwel het' ©enige, dat den politieman be- jdreigt. iVoipr een gewëlddaidligen dood behoeft hij niet te vreeizen. In een be schaafde maatschappij ais de onze zijn zelfs de 'boeven beschaafd, in -zoo ver dat ze nies. als wilden op een poli tieman aanvallen, die Ihen attrapeert. Integendeel gedragen ze -zich, zou men zeggen, nnet eenige gratie en .vatten den toestand oip alsof die een schaak spel was. Weten -ze buiten de (haaiden der politie te blijven, dan hebben zij de partij gewonnen; weet de politie hen van een m'isdrijf te overtuigen, dan zijn ze zelf schaakmat gezet. Wie 'bij de nadering van den „smeris" bet mes trekt, is een smake-looze woeste ling. Zoolang ik me herinneren kan, is dam ook nog nooit een Haarlemsohe politieman gewelddadig aan zijn eind gekomen. Wel diende er in het korps een voor enkele jaren overleden in- I epecteur, die uit een schop een 'heup- misvorming bad behouden. Het gevaarlijkste vak is wel dat van de jachtopzieners. Hun tegenpartij' is altijd gewapend en verkeert in opwin ding door -den hartstocht voor de jacht, Eén ftalf onbewuste beweging van schrik -en woede en 't schot knalt. We weten nog, hoe pas eene jachtop ziener te Wijk aan Zee ernstig door een ©trooper is geraakt en boe, nu misschien twintig jaar geleden, een strooper uit de buurt een anderen op- tidhter het leven benam. Maar dat zijn 'zeldzaamheden, waar van de tijding ons opschrikken doet. Wie zou politieman willen wezen in toi land, waar elke derde man een boosdoener is, die met twee .ge-laden revolvers in den zak loopt en er niet bet 'minste bezwaar in ziet, om een ander de levenslamp uit te blazen? Dat vérkje verrichtte Bud Turmer van wiens levensloop dit wel bet .aller merkwaardigste dis, dat hij' onlangs in te gezegenden ouderdom van vier en réventig jaar als ieder ander burger "P zijn bed gestorven is. Hij droeg den bijnaam van „de kam pioen menschemdiooder," daar bij er aiet minder dan 42 op zijn rekening bad staan. Laat ik er dadelijk bijvoe- ?an, dat het zonder uitzondering al- kn boeven waren van de gevaarlijk ste soort en dat bi] steeds handelde uit lelfverdediging. Toen in 1864 de iGaiiforoischie goud- 'elden weinig meer opleverden, trok- te de avonturiers naar Colorado en •aiota, waar eveneens goud- en ko- PHmijnen waren aangetroffen. Al het «boefte van Noond-Amerika ging er reen en menigeen, die 'in een anderen staat van het groote land een appeltje aet de politie bad te schillen verdween 'aar bet Yierre Westen, waar hij te rédden van zooveel andere schelmen «(rekkelijk veilig was. 6nder de enkele fatsoenlijke men- ten, die in Colorado hun fortuin wamen zoeken, w.as ook Turner. In "réd City eën herberg binnentredende reeg hij a soft drink, waaron- re de gouddelvers een niet alcoholi- ten drank verstonden. Andere be kkers dreven daarmee de spot en de herbergier, zijn klanten willende be hagen, duwde hem een natte spons in 't gezicht en vroeg of dat kon dienen. Kalm veegde Turner zijn gericht af, greep den herbergier vast en diende hem «zulk 'een ipak slaag toe, dat bij niet oneer durfde kikken. Toen nam bij zelf een flesch sodawater, dronk die uit, wierp geld op de toonbank en ging heen. Zulke daden van koelen moed maak ten Indruk op de bend'e v.an Gold City en toen een poosje daarna de commis saris 'van politie doodgeschoten werd bij een vechtpartij in een danshuis, werd Turner tot zijn opvolger be noemd. Zijn eerste gelegenheid om zich te onderscheiden (kwam, toen bij met Cody, den bekenden 'Buffalo Bill, uittrok om een gevaarlijken bandiet, ze keren Wiley, te vatten, die de wagens v.an de gouddelvers aanhield en plun derde. Den ovond voordat een troep zou uitrukken .om dezen roover te vatten, ontmoette Turner hem toevallig, eeni ge mijlen van de stad, op de Vlakte. Beiden wapen te paard. Wiley begon al op verren afstand te schieten en liet zijn paard telkens nauwer kringen om den politieman heen beschrijven. Op een geschikt oogeriblik bukte Turner zich in den .zadel en rende op den ander af. Vlak in zijn nabijheid ge komen liet Ihij kordaat de teugels los en begon met zijn twee revolvers een soort van snelvuur, .zoodat Wiley dood op den .grond viel. ©en anderen keer zocht hij izekeren daan QVIac (N.air, die de Indianen hielp tegen de blanken en ;zoo beestachtig was, dat (hij eens zes kinderen voor de ©'ogen van hun rampzalige moeder vermoordde. Wekenlang vervolgde Turner (hem en spo orde hem ten slotte bp in een boerderij, in Dakota. Mac Nair, die hem achter een heining be loerde, mikte op hem en schoot hem den (hoed van ''t hoofd. Turner liet zich, alsof (bij ge troffen was, van 't paard vallen, maar richtte onmiddellijk op den rug lig gende, de revolver op zijn aanvaller en schoot ihem door 't hart. 'Hij kwam nog wel voor moeilijker .gevallen te staan. Eens heerschte er in zijn district groote onrust over een troep veedieven, die alles stalen wat zij pakken konden. Zóó geheimzinnig gingen zij daarbij te werk, idat nie mand wist, wie wel de daders kónden rijn, iemands eigen buurman kon wel tot de bende behooren. Turner besloot daar leen einde aan te maken, trok aan U hoofd v.an een troepje vertrouwde mannen er op uit en wist hen ten slot te in een soort van kloof te omsin- gelen.. Van rich overgeven was geen sprake, dat deden de schelmen in die streken nooit. Zij schoten de politie dood of werden .door de politie d'o.od-i geschoten. Van rotsblok naar rotsblok kruipende beantwoordden de zestien man van Turner het vuur van de 40 veedieven, totdat deze laafsten niet verder konden vluchten en zich om- .keerende dien strijd aanvaardden. Een woest /gevecht volgde. Toen de rook oiptrok waren de dieven meerendeels dood en van Turners troepje nog maar drie man over, waaronder hij zelf. En nog werd de strijd laüleen bij 'gebrek aan ammunitie gestaakt. Turner zelf legde idden dag acht man neer. Natuurlijk liep het leven van een man als hij ieder uur gevaar. Vijfmaal vergeefs had hij getracht zekeren Ho ward, .een koelbloediigen moordenaar en paardedief, gevangen te nemen, maar altijd zonder succes. Wel was hij telkens bij die pogingen gewond geraakt. Op zekeren 'dag ontmoetten de twee mannen elkaar toevallig in een herberg. Howard greep in elke hand een revolver, Turner bleef niet achter en in een oogenblik hadden zij twaalf kogels op elkaar afgeschoten op minder dan armslengte. Howard werd op de plaats gedood en Turner was eenige maanden door zijn won den aan het bed gekluisterd. Maar nauwelijks was bij' op de been, of hij nam alleen vier boeven gevangen, waarvan er een weer sneuvelen moest. Eens verkeerde hij zelf in overgroot gevaar, 't Was toen hij de bende trein- roovers en bamkdieven vervolgde, die onder leiding van zékeren James Jesse stond. (Door izqs Staten heen vervolgde •hij deze boosdoeners. Op zekeren dag bereikte hij na een rit van twee dagen, nagenoeg zonder rust, bet stadje Taunton, ging in een eethuis, bestelde wat en viel onmiddellijk daarna aan tafel in slaap. (Op eens werd hij door een slag op zijn schouder gewekt: naast ihem stond Jesse zelf, de revolver op izijn hoofd gericht. ,,Nou Ui eb ik-je Bud, geloof ik, zei de bandiet met een grimmigen lach. „Dat schijnt zoo",' (zei Turner. Wel nu, maak het kort, schiet op!" Toch scheen Jesse geen lust te heb ben, zijn vijand dn koelen bloede te vermoorden. „Hoor eens, Bud," :zed hij', „doodschieten wil ik je niet, maar als je .vóór zes uur vanmiddag niet vijftig mijlen weg bent, zullen de ka meraden je niet sparen." „Schiet dan (maar liever," zei Tur ner, „want ik ben hier om jelui ge vangen te nemen en dat ben ik van plan te doen." Ziende dat Turner zijn pistolen in de halsters van rijn paard had gela ten en dus ongewapend was, stak Jesse zijn revolver weg, dronk genoe- •gelijfc een glaasje met hem en ging toen heen met een tot weerziens. „Als we elkaar weer ontmoeten schieten we beiden, niet iwaar Bud?" „Bedden," zei dè politieman kortaf ■en at rustig rijn maal, overtuigd' dat hij vroeg of laat izijn man vatten zou. Toch gebeurde dit niet, want Jesse werd door een schot in den rug door een van zijn eigen mannen gedood. Het was Turner tweer, die den moor denaar vatte. •Een ongeluksdag was het voor den koenen politieman, toen een vrouw, de beruchte Calamity Jane (onge- lukken-Jo'hanna) hem bij een .arresta tie een bowiem.es in den arm stak. Zijn rechterarm moest toen worden afge zet en daarmee brak ook Voor Turner de tijd van rust aan. Toen de Prins van Wales Amefika 'bezocht, rvvas Bud een van zijn gidsen op jachtpartijen. Hij had twee flinke jongens, kloeke kerels, die zijn voetstappen drukken. Maar de politie in 'Colorado heeft in dezen tijd zulk bloedig en gevaarlijk weak tniet meer. Daarbij, vergeleken heeft een Haar- lemscihe politieman een heerenleven. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht WEER EEN COMPLOT TEGEN MINISTER STOLYPIN. Een tegen minister StoTypin gericht complot is door de Petersburgsche politie ontdekt. Het plan der samen zweerders was met een lauto- langs h et paleis van den minister te rijden en dan een reeks bommen door het raam van zijn werkkamer te werpen. Dertig personen rijn gevangen geno men, van wie vaststaat, dat zij deel uitmaakten van dit complot. WITTE UITGEWEZEN? De „Correspondance Russe" publi ceert een telegram uit Petersburg, waarin beweerd wordt, dat graaf Wit te uit Rusland zou zijn gewezen. De grootvorsten zouden er, gesteund •door dan bond van het Russische volk, iu geslaagd zijn, den Tsaar over te halen tot dit besluit. Het haast ongelooflijke bericht be sluit rniet de bewering, dat Witte zich te Brussel zou vestigen. HET GRAAN SCHANDAAL. Het onderzoek naar (het graanle- verantieschandaal in Rusland schijnt inderdaad met kracht te worden voort gezet. Voooioopïg is reeds gebleken, dat een tweetal personen, uit hooge kringen daarbij nauw betrokken is Prinses Oechtomski en een zekere Bessen-Boskali hebben, blijkens eene mededeeling in Duitsche Maden, pro fijt getrokken van de voor de honger lijdende districten bestemde graaniie- veranties. Hoe het mogelijk was, dat dc leverantie van graan aan de firm a Lidwal'l is opgedragen, is nog niet gebleken. Deze firma was tot nu toe nooit in dergelijke zaken betrokken, maar installeerde waterleidingen en derge lijke. Uit andere Landen. UIT DE ITALIAANSCHE KAMER. De Kamer 'is Woensdag begonnen met de behandeling der besprekingen van den dienst op de spoorwegen. Het IiaHaansch-Roemeensohe handelsver drag is onderteekend. HET VATICAAN EN DE SCHEIDING SWET. DeParijsche correspondent van het „Hbld." onefldt dato 5 dezer uit Pa rijs De „Corriera d' Italia" bevatte gis- i teren een entrefilet, dat de katholieke bladen voor officieus houden. Het Va- ticaan herbaalt daarin, dat geien di recte onderhandelingen met cle Fran- scbe regeering hebben plaats gehad en zegt dan letterlijk „De Heilige Stoel zou alleen eene onderhandeling aanvaarden op een terrein, waar niet een enkel minister, maar het Fransdhe gouvernement wil de ageeren op de basis der wet." Het belang van deze verklaring zal niemand ontsnappen:. De Paus zou hienrned voor de eerste maal de eisch laten varen van eten wijriging der scheid ingswet door het parlement. Generaal Daru té Tours, chef van het 9de Framsche legercorps, heeft ontslag aangevraagd1, als protest te gen 'de medewerking van militairen bij de inventarisaties. DE TOESTAND IN MAROKKO. De tijding van de aankomst der es kaders te Tanger heeft .groote onrust gewekt bij den Maghaen. De leden der regeering werden in buitengewo ne zitting bij ©engeroiépen Wat daar behandeld is, wordt streng geheim gehouden. De Maghzen (heeft zijn vertegen woordiger te Tanger bericht, dat er een© expeditie uitgerust zal worden, om de orde in die streek te herstel len, en Tanger te beschermen, tegen de lieclen van .den Andsjera-stam, die Tanger dreigen aan te vallen.. UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Bij de behandeling van de Onge vallenwet verzette de neg earing zich eerst tegen een ingediend amende ment, strekkend om de bepalingen de-zer wet ook te doen gelden voor huisbedienden, maar nam het .einde lijk toch aan. Stadsnieuws HUISVLÏJT-TENTOONSTELLINiG. 'Voor de in iMei 1907 te houden Ten toonstelling van Huisvlijt, vanwege de afdeeldng HaafTemvan den Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik,, is het lidmaatschap van het eere-comité aanvaard door mevrouw A. iS. 'M. van Tienhoven-Hacke, mevrouw C. M. Bo- •reel van Hogelanden-Van Weede, me vrouw C. de Clercq van Weel-Van dei- Lek de Clercq en deheeren jhr. Oh. F. van de Poll, voorzitter 'der Maatschap pij' van Nijverheid, P. Loosjes, voorzit ter van directeuren van ITeylers Stich ting en C. G. Loomeyer Jr. De burgemeester dezer gemeente, de heer jhr. mar. J. W. G. (Boreel van Ho- gelanden heeft 'het eere-voorzitter- sóbap aanvaard, terwijl de Commis saris der Koningin in deze provincie, de heer mar. IG. van Tienhoven, als be schermheer der tentoonstelling zal op treden. (Binnenkort worden (bekend gemaakt de namen van de dames en heeren die zijn toegetreden tot de commissie van bijstand en de regelings-commissae. C aec[iili;a. Naar wij vernemen zal in de heden avond te houden vergadering van 'het mannenkoor Caeciilm een voorstel van eenige leden behandeld worden om den "afgetreden directeur, den heer Heniri PLelage, weer als zoodanig te benoemen. Het bestuur stelt voor om de contri butie te stellen op 12 cent per week, ©u het artikel .in het reglement weer zóó te veranderen, dat de op concours behaalde geldprijzen ter beschikking van den directeur zijn, maar de eers te ekenen het eigendom worden der vereeni'ging. Dan zou dit lartikel weer luidén zoo- als vroeger, en het bezwaar v.an den heer Piölaige opgeheven zijn. Zooals men weet, heeft de beer Pie- lage na zijn aftreden pogingen gedaan om een nieuw mannenkoor op t© rich ten. Van verschille-nde zijden ont ving hij steun, 40 personen, deden toe zegging van deelneming en morgen (Vrijdag)avond zal de vergadering ge houden worden, waarin de oprich ting van dit nieuwe koor besproken zal worden. Is 't nu niet beter, het geschil bij te leggen en daarmee splitsing té voor komen? S ch oo r.s teen brand je. Hedenmorgen om acht uur had een schoorsteenbrandje plaats bij de familie B. Bamhoom, De Keystraat No. 1. Door het spoedig aanwezig zijn der politie heeft dieze met eenige zakken zout het brandje gebluscht. A>anb estedi n g. Bij onderbandlscbe aanbesteding ''s de bouw van een pakhuis met hoven- woning aan de St. Jacobsfcraat opge dragen aan de firma Gebr. Van Gel der, aannemers alhier. SPORTTERREIN VAN DE HAAR LEMSOHE 'KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS. Op Woensdagmiddag had rich op het militaire oefeningsterrein, ge legen voor de Cavaleriekazerne, de Kweekschool voor onderwijzers ver- eenigd. Behalve een 90-tal leerlingen waren ook aanwezig de 'directeur en de leeraren dier school. Te half 3 nam de .directeur, de heer P. 'H. van der Leij., het woord en deed uitkomen, dat een 'harmonische ontwikkeling behal- ve ernstige studie ook goed georden de lichaamsoefeningen vraagt, waar bij naast gymnastiek het spel in de open lucht een voorname plaats in neemt. De spreker bracht dank aan den minister van oorlog, die goedgun stig had beschikt om dat terrein voor dat doel af te staan en aan den In specteur der Genie en den Garnizoens commandant van;,Haarlem, die in hun rapporten hem zoo ter wille waren geweest. Luide (hoera's bewezen, hoe zeer door de leerlingen op prijs werd gesteld, dat ze nu een terrein hebben, waar zij de opeh-ludhtspelen kunnen •beoefenen. Daarna werd onder leiding van den heer J. A. v. d. Boom, igymnastiek- leeraar aan de kweekstihool met eenige openluchtspelen het terrein ingewijd. Met het eerste en tweede studiejaar werd slagbal gespeeld. Het groote voordeel van dat spel is zeker wel, dat ieder speler individueel toitizijn recht komt. Om beurten wordt een kleine harde bal met een slaghout het veld ingeslagen, die door de tegen partij' gevangen wordt of waarmee ge tracht wiordt. den speler, die geslagen heeft em die misschien nog niet op een van de „vrijplaatsen" aangekomen is, raak te gooien, waardoor in beide ge vallen die speler af as. Na een half uur werd met de twee oudste studie jaren „Handbal" gespeeld, waarbij de zelfde regels gelden ,als voor voetbal, doc'h bij dit spel wordt uitsluitend den bal opgebracht naar de „goals" door de handen en niet door de voeten. Op eigen initiatief van eenige jongelui werd ieen partijtje gekaatst, welke verschillende spelen m^t veel belang stelling door alle leeraren der Kweek school, alsmede door den heer Seven- huysen, hoofd der Rij'ksleerschool ge volgd werden. GEMEENTERAAD. Omtrent den candidaat voor den ge meenteraad, den heer A. F. J. Nieberg, schrijft men ons nog het volgende: Genoemde heer was tot Mei 1889 ge vestigd in Amsterdam als timmerman en makelaar, waar (hij een 12-jarige er varing lin de bouwvakken genoten heeft. Door zijn huwelijk met eene Haar- leimsche, kwam ihij in onze stad en richtte eene zaak op in .den kolonialen handel dn de Groote Houtstraat, tot dat (hij zich genoodzaakt zag deze in 1904 door de voortdurende ongesteld heid zijner echtgenoote op te heffen. Sedert heeft hij zijn vroeger,vak van makelaar weer ter hand genomen, en is thans dus achttien jaar onze mede burger. Besmet't. Ziekten. Te Haarlem hebben rich' in die week van Woensdag 28 November tot en mëb Dinsdag 4 December voorge daan 2 gevallen van diphitherilis en 1 geval van Roodvonk. Te Hüillegom 2 gevallen van diiph- tberitis ien 1 geval van typhus en fe- bris typhoidea. Te Haarlemmerméér 1 geval van diphtheritis. Haarleinsche Bachvereeni- cember 1906, 's avonds te 8 uur, in de concertzaal der Sociëteit „Veree- niging". met medewerkine- van het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van den heer Willem Mengelberg Lid van Verdienste der Haarlemsche Bach- vereeniging, en den heer Raoui Pugno, pianist uit Parijs. Programma 1. Symohonie Fantasticru©. Episode de la vie d'ome artiste, H. Berliotz. 2. Concert No. 4 (Op. 44 C lel. t.), C. Saint-Saêns. Voor piano met orkest begeleiding. Voor te dragon door den heer Raoul Pugno. 3. Procession Nocturne, H. Rabaud. 4. Variations Symphonicrues, C. Pranck. Voor piano met orkestbege leiding. Voor te dragen dioor den heer Raoul Pugno. 5. Rhapsodie Javanaise, Dirk Scha- fer. OPENING DER WATERGASFABRIEK. Hedenmorgen werd door B. en' W,-{ in tegenwoordigheid van de Commis sie voor de Lichtfabrieken uit den. Raad, en dc. Directie der Lichtfabrie ken, benevens den ingenieur der le- veranciers. onze nieuwe watergas fabriek geopend. De burgemeester hield daarbij' een korte toespraak, waalrin Z.E.A. de gemeente geluk wen sekte met die tob stand komong van deze fabriek, die dagelijks 25000 kub. M. gas kan leve ren en derhalve een kostbare ver- grooting en uitbreiding van de kool- gasfabriek gedurende de eerste tien' jaar overbodig maakt. Spreker com plimenteerde verder den ingenieur der Engel'sche firma, die de installa tie heeft geleverd, en de Directie der lichtfabrieken. De heer J. Blom Szn. antwoordde daarop met een kort woord, waarin' hij het nut en dé beteekenis der nieu we inrichting uiteenzette. Van heden af wordt het watergas met steenkolengas vermengd gele verd. De gebruikers doen dus wel met goed op hun branders te letten.. Het kan zijn, dat daairaan een kleine verandering noodiig is, maar 't is ook zeer wel mogelijk, diat de brander vvoor het gebruik van het mengsel goed is ingesteld. Indertijd hebben wij uitvoerig eeaï der watergas-installatiën te Amster dam beschreven. Deze te Haarlem is van hetzelfde systeem. Wij behoeven er dlus riet op terug te komen. Elect rische Pian o-V i r t u o os., De heer Groet, pianohandelaar. Oude Gracht, verzocht ons bovenge noemd instrument te komen zien en hoor en. De Electrische Piano is groot ge bouwd en maakt een 'goeden indruk., Aan de achterzijde wordt de stroom overgebracht, die ook dienst doet voor de verlichting aan de voorzijde, dlie uit zeer mooi versierde peer- ballonneties bestaat. Even boven de pedalen worden de rollen ingebracht,' die van een soort perkament zijn én. diie er uit zien als de meeste rollen voor mechanische instrumenten, n.L met vierkante en langwerpige openin gen. Is de rol afgeloopen. dan rolt die zich zelf ook weer op, zoodat men na die onrolling dadelijk hetzelfde stuk weer kan doen hooren. De rol len worden per meter berekend, zoo dat een lang stuk ook weer duurder is dan een kort. De ouverture „Tannhauser", gear rangeerd door Liszt, hoorden wij op dit instrument uitvoeren de rol daar voor was 29 meter lang, zoodat deze tof, de kostbare behoort. Wat men evenwel te hooiren krijgt, ds wonderbaarlijk. Een nuanceering tot in het ongelooflijke. Pianissiomo's ruischend zacht, de mezzo forto's ieta meer, de forto's krachtig en fortissi mo's breed en toch niet. te ruw, wat men van een door electriciteit gedre ven en bespeelde piano wellicht zou denken. Houdt men er een eigen opvatting van nuanceeriing op na, daar is doop den kunstenaar-uitvinder ook in voor zien. Voor de toetsen n.l. bevinden zich kleine registerknop]es met aan wijzingen der verlangde nuancee ring. Ook de tempo's kan men naar willekeur veranderen. De door ons gehoorde Ouverture „Tannhauser" liet evenwelniets aan tempo, noch' aan nuanceering te wenschea over; het was ,een genot deze Ouverture te hooren. De Electrische Piano overtreft alia andere mechanische instrumenten en wij wensch.en den heer Groet en de Directie van de „Kleine Vauxhal". Begynhof. die diit instrument heeft aangekocht, -veel succes daarmede. Voetbal. Zondag heeft een Voetbalwedstrijd plaats tusschen Quick uit 's-Graven- hage en de H. F. C., op het terrein aan de SpanjaardslalLn. Gewijzigde statuit dn. .De ^Staatscourant bevat een Ko ninklijk goedgekeurd© wijriging in dé statuten van de Gereformeerde Jonge- Vngs-Vereeniging „Nathamaël", al hier» Miiili'taire Zaken. Met eenig militair vertoon is heden het onderscheidimgsteeken van 15 ja ren Nederlandschen dienst als offi cier uitgereikt aan den le-luitenant- adjudant Marohianit, en de le-luite- nants Ort en Gefken, allen van het 10e regiment infanterie, laUiier in gar nizoen. Gebroken. Hedenmorgen ongeveer 111/4 uur brak de w.agen van den zandkoop- man Van den Andel, op de brug van de Amsterdamsche Poort door mid den, wat voor Van den Andel een belangrijk schadepostje is. Het ver keer was eenigen tijd gestremd.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1