Weerbericht. Thermametsrstand Uit de Rechtszaal. Letteren en Kunst Sport en Wedstrijden Uit de Arbeiderswereld Uit de Gnistrekeffl MEDEDEELDEGEN VAN HET KONDsKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 6 December. Hoogste barometerstand 774.5 m.M. te Horta (Azoren)laagste 746.0 m.M. te Memel' (N.-Oosielijke gTens van Duitschland). Verwachting tot den avond van :7 December Vindafnemende, Noordelijke wind. Gesteldheid van de luchtwaar schijnlijk nog buiig. Temperatuurdezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 757 m.M. Neiging tot vooruit gang. Vorige stand te 2 uur 747 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. te Haarlem. Donderdag 6 December Hoogste gisteren .F. 47° Laagste heden nacht F. 38o Hoogste heden tot 2 uur F. 42° Burentwist. In den Houtrakpolder wonen twee huisgezinnen, die het niet al te best .me: elkaar kunnen vinden, ook al ma ken zijTiëide aanspraak op den zelfden •familienaam Maas. De twist kwam aan door de vrouw lui. De koe van de een heeft den... broek van de ander kapot gemaakt! Of de benadeelde den broek op dat 'oogenblik droeg?... ja, dat weet ik niet! De eigenares van de koe wilde als .schadevergoeding betalen twintig centen, omdat 't een „ouwe broek" was. „Maar," zoo zei de benadeelde, „voor 20 centen héb ik geen broek terug. Éen ouwe terugkoopen, gaat niet!" De oorlog was nu verklaard de partijen hadden hun stellingen inge nomen de operaties waren begon nen... Jou kuikens wil ik niet meer op ÖUijn land (hebben, anders sla ik ze den 'kop in! zoo zei buurman Johannes (Levinus Maas. En dat durf Jij toch niet! zoo zei buurman Johannes Maas. Maar Joh. Levinus durfde wèl! Op 25 Juni heeft hij drie kuikens doodge gooid en de lijkjes aan zijn buurman 'teruggegeven. Voor deze mishandeling stond Jo hannes Levlhus thans terecht, en hoorde een boete van 10 gulden Of 10 dagen hechtenis tegen zich eischen. De vrede tussdhen de buurtjes is nog lang niet gesloten. Ze leven slechts in een ge wapenden vr ede-toestand om eens (een echt diplomatieke uitdruk- 'ding te gebruiken!... DIERENMISHANDELING. Al weer een dierenmishandeling Nu stond terecht Willem Christiaan van Geel, graanhandelaar te Haar lemmermeer. Er werd hem ten laste gelegd, dat hij op 3 October opzettelijk, noode- 100=, wreedaardig een duif (toebelioo- rende aan Joh. Pecht) de slagpennen heeft, uitgetrokken en de vleugéltop- pen gebroken en daarnahet dier, dat niet "meer vliegen kon, in de Ring vaart heeft geworpen. Dientengevolge heeft de duif haai jongen niet meer kunnen voeden, en zijn deze gestorven. De beklaagde ontkende. Hi] zeide, 'dat hij de duif, die in zi]n graan- pakhuis aan het stelen was, beetge pakt. en weggegooid had. Het Openbaar Ministerie vorderde eene geldboete van f25 of tien dagen ^De^verdediger, Mr. Joh. Spoor, échtte liet bewijs met geleverd, en •drong aan op vrijspraak. VERZET TEGEN DE POLITIE. Twee beruchte' lieden, die Katwijker visschers W. F. Flaman en Th. L. Overdijk, hebben zich op 6 September verzet tegen eene arrestatie van den rij ksveldwachter J. Groen, te IJmui- den. Het O. M. eiscbte tegen den eersten 'beklaagde vier en tegen den tweeden beklaagde twee maanden gevangenis straf. DIEFSTAL VAN EEN PAARDENDEKEN. Jacob Troost, oud 20 jaar, en in de Haarlemmermeer woonachtig, vond önder Bennebroek een paardende ken. Hij hield dezen, ook al kon hij ver moeden, dat de déken gewaaid was van den bakkerswagen van Freriks die even verder voor een herberg 'stond. Het Openbaar Ministerie vorderde een week gevangenisstraf. VONNISSEN. Diefstal ^en bedreiging tegen het leven. De 58-jarige sjouwerman Joh. Voo- ges het kleine, vieze kereltje, dat voor eenige maanden de lade lichtte in een café in de Molensteeg, en de dikke kasteleines, vrouw Bijl, mishan delde en dreigde met een knipmes haar den nek af te snijden werd veroordeeld tot vijf maanden gevange nisstraf. De eisch was zeven tmaanden. Een brutale bedelaar. De brutale bedelaar Kaspers, die in een aandoenlijk gestelden bedelbrief (d;e echter vol met grove leugens stond) bewoners in het IvenauparK. geld trachtte af ite troggelen, werd veroordeeld tot 12 dagen hechtenis. Het Openbaar 'Ministerie had hem bovendien nog twee jaar vrij logies in Veenhuizen toegedacht, maar de rech ters zijn zeker bezweken voor het smeekgebedije van den beklaagde om hem daar toch voor te sparen! DE RELLETJES IN DE KROON. Het O. M. vorderde (héden tegen d»en heer A. M. Mertens, uit Den Haag, wegens -mishandeling van de politieagenten Metselaar en Fluister, eén week gevangenisstraf. Bekl. ontkende. UITSPRAKEN. L. Paap en J. van Duy-n. arbeideo-s te Zandvoort, wederspannigheid, de le éen week gevangenisstraf de 2e. f 10 boete of 5 dagen 'hecht. P. Kater, los werkman te Haarlem, diefstal, 6 weken gevangenisstraf. C. A. de Regt, koopman te Haar lem, mishandeling, 15 boete of 10 dagen hechtenis. G. van Klaveren, kastelein te Haar lemmermeer, roish., 14 dagen gevan genisstraf. D. van Donselaair, koetsier, te Haar lem, diefstal 6 maanden gevangenis straf. K. Dobber, boer, te lip, mïsh., 15 boete of 5 dagen hecht. •J. de Weers, werkman te Haarlem, appèl jachtovertreding, 7 dagen hech tenis. J. Lamers, sigarenmaker te Rot terdam, diefstal f 10 boete of 7 dagen hechtenis. H. J. de Vries, los werkman, te Zaandam, wederspannigheid, f10 boete of 5 dagen hechtenis. S. Hoenderdos, melkknecht, te Kemheim bij Kevelaar, mishande ling, f20 boete of 10 dagen hechtenis. Gewo n d_ Woensdagmiddag drie uur had in de werkplaats van de Haarlemsche Machinefabriek aan de Leidschevaaxt een treurig ongeluk plaats. Een jon gen, genaamd Steenkist, kwam met eene machine in aanraking, en ver wendde daardoor zijn arm. Nadat hij door den magazijnmees ter voorlcopïg was verbonden, werd hij op advies van een ontboden dok ter naar het gesticht St. Johannes de Deo gebracht, waar hij verder werd verbonden. Daarna kon hij weder huiswaarts keeren. Gev. Voorwerpen. Een partemonnaie met geld enz. een ceintuur met gesp. Proces-verbaal is opgemaakt we gens diefstal van eenige koperen branders en lampen tegen 2 jongens; niet voldoen aan de bevelen der po litie rijden met een voertuig zonder lichtdiefstal van een paar schoenen. NED. TOONEELVEREENIGING. Bij de Nederl. Tooneelvereeniging is dn studie genomen: „GeleendeVee- ren", vroolijk spel van de badplaats in drie bedrijven, door Davidofsky, schrijver van ..Wereldstad", „Een slaaf van de Eubiotiek", „Staken", enz. EEN GOEDE JACHT. Verleden week heeft een drijfjacht plaats gehad bij de suikerfabriek te Berastadt bij Breslau. Het gezelschap bestond uit zestien schutters, die in één dag acht reeën en duizend negen hazen schoten! DE STAKING TE RUSSEN. De ongeregeldheden van Maandag avond hebhen zich niet herhaald. Wanneer het nu zoo rustig bliift, zal het verbod van samenscholing van meer dan drie personen, door den burgemeester, den heer T. Lodder Hz.. Dinsdagmorgen uitgevaardigd, niet met alle gestrengheid worden ge handhaafd. De stakers vergaderen in drie groe pen, onder leiding van Verveld, be stuurslid van „Unïtas", de Christelij ke organisatie, én Voogsgeerd, be stuurslid van „De Eendracht". Woensdagmiddag hebben de hoofd besturen van Unitas en De 'Eendracht een strooibiljet verspreid, waarin zij de staking aan de jute-fabri-eken der firma Ter Horst en Co. te Rijssen be spreken en tot steun aan de stakers opwekken. OVERVEEN. Woensdagmiddag had een goed bezochte vergadering plaats van de onder-afdeeling Kennemerland van den Alg. Nederl. Politiebond. Onder meer werd besloten om bij bet afdee- lingsbestuur stappen te doen, om bij de Regeering er op aan te dringen, dat wijziging wordt gebracht in ar tikel 191 der Gemeentewet. Tot afgevaardigden en diens plaats vervanger werden gekozen de heeren K. Fruchte en L. Louisse. Tevens was ingekomen een schrij ven van het bestuurslid, den heer Smits, waarin deze zonder opgaaf van redenen bedankte als bestuurslid er. tevens als lid van de onder-afdee ling. Door de veldwachters Smits en Lo- kerse is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Motor en Rijw iel-Reglement en h«t Provin ciaal Reglement tegen twee gebroe ders W., uit Velsen. UIT DEN BLOEMENDAALSCHEN GEMEENTERAAD. (Vergadering van Donderdag 7 De cember). Hedenmiddag vergaderde de Bloe- mendaalsche Gemeenteraad. Na lezing en goedkeuring der notu len van de vorige vergadering werd door B. en W. aan den Raad een wij ziging van de Algemeene Politiever ordening aangeboden. In deze verordening wordt thans 0. m. strafbaar gestold a. Het onbeheerd laten staan van rij- of voertuigen met last- of trek dieren bespannen; b. Het rijden met niet van licht voorziene voertuigen enz. gedurende het tijdvak van één uur na zonsonder gang en één uur vóór zonsopgang c. Het v-erkoopen, schenken, inrui len, of dn voorraad hebben van scha delijk vleescb, spel:, visch, meel en eetwaren d. Het uitsteken van zeilen, rol- schermen, kasten, belemmeringen bui ten een perceel op of boven den open baren weg zonder toestemming van B. en W. e. Het 'laten vallen van vuilnis, bloembollen, vruchten enz. bij het vervoeren op den openbaren weg f. Het laten trekken van te zware vrachten door trekdieren; g. Het gebruiken van drinkwater uit een dmricliting voor watervoorzie ning, niet door B. en W. als zoodanig aangewezen. Bijgevoegd is een adres van de Ver- eeniiiging tegen mishandelen van die ren, inhoudende een verzoek om eene bepaling in de verordening op te ne men ter bescherming der vogels. Een dergelijke bepaling wordt thans voorgesteld. Mede werd ingediend liet advies der Gezondheidscommissie betreffende het ontwerp-Politieverordening. Eenige aanvullingen en wijzigingen worden door deze Commissie wen- schelijk geacht, o. m. wil zij het te lang laten spelen van mechanische muziekinstrumenten in café's enz. strafbaar stellen. Van de verdere punten, die heden behandeld dienen te worden, noemen Avevaststelling van een instructie van den te benoemen opzichter over de wegen en de straatverlichting; be noeming van een onderwijzeres aan de school te Overveen (drietal: lo. mejuffrouw C. H. Adders, Castricum 2o. mejuffrouw H. M. Schutte, Bode graven 3o. mejuffrouw A. Samson, Hoofddorp)een voordracht van B. en W. om den volontai r-inspecteur, den heerW. Dijs. te benoemen tot ad junct-inspecteur op een aanvankelijk salaris van f 400. Verder is ingekomen een verzoek van den heer J. C. Slis, om het post kantoor te Bloemendaal interlocaal te doen aansluiten. Door B. én W. zijn reeds onderhan delingen aangeknoopt met den direc teur-generaal der Posterijen. Mede zijn ingekomen ter afdoening adressen om de café's van Zaterdags zes uur tot Zondags één uur te doen sluiten. In eene vorige zitting is besloten nadere inlichtingen aan de adressan te (afdeeling Bloemendaal van den Nederlandschen Bond tot Afschaffing van Alcoholische Dranken) te vra gen. Het bestuur bericht voornamelijk bet óog te hebben op de gelegenheden waar uitsluitend 'sterke drank wordt verkocht. De beschikbare cijfers (tot 1900) wijzen uit, dat het gemiddeld -alco'hol- gebruik in Bloemendaal 1 Liter per week en per gezin bedraagt. (De zitting duurt voort). HEEMSTEDE, Dinsdagavond was het voor de R.- K. Parochianen van Berkenrode een waar feest. Voor het sluiten van de H. Missen, welke-tien dagen hadden geduurd, was Zijn Doorluohtige Hoog waardigheid Monseigneur de Bisschop van Haarlem met zijn kanuniken en tal van priesters overgekomen om dit feest plechtig te doen eindigen. Door den Zeereerwaarden Pater, die de feestrede hield, werd zijn Doorluch tige Hoogwaardigheid hartelijk dank gebracht voor zijn tegenwoordigheid. - Bij het eindigen van het lof werd een plechtig Te Deum Landamus ge zongen, om God te danken voor de groote genade, welke aan de H. Missie verbonden is. Na afloop der .plechtig heid werd door Z. D. H. Mgr. Callier aan alle geloovigen den Pauselijken zegen gegeven. BENNEBROEK. Alle kinderen der Christelijke, Openbare en R. Kath. school alhier, ontvingen Woensdag ter gelegenheid van het St. Nicolaasfee-st van de fa milie Willink eene tractatie. Bij de Woensdag gehouden open- hare aanbesteding der straatverlich ting gedurende 1907 was slechts door één persoon ingeschreven, en wel door H. W. van Dijlc, voor 270, aan wien het werk gegund werd. SCHOTEN, De inschrijving voor de militie, lich ting 1907, zal plaats hebben op 15 Ja nuari 1907, van voorm. 10 tot nam. 1 uur op den Sohoterweg 98 zwart, (Se cretarie). De deelnemers der voorbereidende militaire oefening, die wenschen deel te nemen aan het daarvoor vereisohte examen, kunnen zich aanmelden vóór 10 December 1906, ter Secretarie Scho- tervveg 98 zwart. HALFWEG. De pogingen door den burgemees ter ingesteld, om alhier aansluiting te verkriigen aan de Amsterdamsche Gemeentelijke waterleiding zijn met succes bekroond. Thans kan men de huizen alhier aansluiten, dat van particuliere zijde zoo dikwijls, doch te vergeefs is verzocht. HAARLEMMERMEER. Uit veie woningen te Hoofddorp waait op heden (Donderdag) de drie kleur, uit blijdschap dat de verleende subsidie door de Tweede Kamer voor het leggen van speren door de ge meente, ook door de Eerrie Kamer is aangenomen. HOOFDDORP. Naar men ons mededeelt, is giste ren uit een regenput opgehaald het lijk van mevr. de wed. V. De kinde ren misten haar moeder en kwamen na eenig zoeken weldra tot de boven genoemde treurige ontdekking. EERSTE KAMER. De Senaat is gisterenmiddag hijeen geweest, tot het afdoen van enkele ontwerpen van geringeren omvang. Het was het juist toegelaten nieuwe lid, generaal Van Löben Seis, die be zwaar maakte tegen het voorschot voolr de spoorwegen in de Haarlem mermeer, op grond van defensiebe- zwaren, die hij bij een nadere gele genheid hoopte te ontwikkelen, bij welke zelfde gelegenheid evenwel de heer Bultman zich voorbehield hem te bestriiden. Dit deed intusscben reeds de Minister van Oorlog, gene raal Staal, die de pertinente verkla ring aflegde, dat deze spoorwegen de bezwaren aan de kringstelling Am sterdam verbonden beslist niet ver grootten. Het wetsontwerp weid, evenals een aantal andere, zonder stemming goed gekeurd, waarna de Kamer zich be zighield met het ontwerp tot 't invoe ren van Staatsschuldboekjes (carnets de rente). Dit ontwerp ontmoette eeni ge bedenkingen van de zijde van den heer Havelaar, die volgens den 'heer Van Houten niet voldoende gerescon treerd werden dook de verdedigers, de heeren Van Ni'erop. Hovy en den Minister van Financiën. Maar de heer Van Houten eindigde toch met vóór te stemmen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 26 tegen 2 stemmen. De Kamer is, vermoedelijk tot 27 Dec., uiteengegaan. In de TWEEDE KAMER werd de behandeling der begrootlng voor Buitenlandsche Zaken voortge- zet. De Minister Van Tets van Goudriaan de verschillende sprekers beantwoor dend, merkte op. dat tegenover de nadoelen van 't Duitsche tarief voor de boomkweekers, ook voordeelen stonden, zoodat opzegging onzerzijds van het bestaande tract aat zeer on- gewenscht zou zijn. Hij, verdedigde de publicatie van arbeidsge-legenlieden in het buiten land ook de toevoeging dat er ge staakt was, om hen te waarschuwen, die dan bezwaar hadden om te gaan. De H-aagsche arbeidsbeurs evenwel bezorgde er 85 personen heen. Op verlaging van 't Ametrikaansche tarief voor onze likeuren was geen kans zonder onaannemelijke conces sies onzerzijds. Een internationale regeling van de opruiming van drij vende wrakken op zee, scheen voor eerst niet bereikbaar. De Minister wees do hem gegeven wenken inzake onzte- buitenlandsche politiek afdie politiek Icon niet an ders betdoelen dan handhaving onzer neutraliteit en zelfstandigheid, doch ze moest even bescheiden als zelf standig wezen. Bescheiden dus geen initiatief onzerzijds tot geleide lijke ontwapening. Zelfstandig dus zonder neutraliteitsverldaring te on zen gunste, moer na-, dan vóórdeelig voor onze zelfstandigheid, naar 's Ministers oordeel. Met Duitschland werd nog van ge dachten gewisseld over de utizettin- gen en over de dubbele ongevallen- belasting. Bij de replieken kwam de heer Van Doom er tegen op, 'dat men politieke munt -wilde slaan uit. het Duitsche tarief met betrekking tot de boom kweekers. Men verzwakte de pos'tie des Ministers tegenover het buiten land door de publieke behandeling van dergelijke aangelegenheden. De heer Tak kwam met een motie, om de Kamer te doen uitspreken, dat zij tegen publicatie was van arbeids gelegenheid in het buitenland, daar waar werkstakingen waren geweest. Deze motie, door anderen gesteund, liep veel kans om aangenomen te worden, doch de behandeling daar van werd verdaagd tot bij Hoofdstuk X, omdat ook het Dep. van Landb. bij dergelijke publicaties was betrokken. Het algemeen debat liep toen ten einde. Bij de artikelen wilde de heer Van Asch van Wyck nog een diplomaat stellen ter beschikking van 's Minis ters departement, doch de Minister verzekerde, dat hij aan ziin secreta ris-generaal genoeg had. De heer Hubrecht gaf eenige wenken overliet consulaatwezen, waarvan de Minis ter gaarne gezette overweging toe zegde, evenals een raming van de kosten eener organisatie. Aangenomen werden twee amende menten. beiden met het consulaatwe zen verband houdend. Bij gebrek aan een goed plan met kostenberekening stelden de heeren Van Nispen c. s. verlaging van den post voor met f 36000, met behoud alzoo der bestaan de organisatie, terwijl de heeren Van Karnebeelc c. fs. f22.000 wilden schrap pen, teneinde nnet de organisatie van ons consulaatwezen in Zuid-Afrika te wachten totdat het bestuur van de Transvaal-Kolonie zou zijn gereorga niseerd. De Minister had tegen het uitstel geen overwegend bezwaar als de Kamer het wenschtebeide amen dementen gingen er zonder stemming door. Eveneens het wetsontwerp tot goed keuring van de internationale rege ling tot bestrijding van den handel in vrouwen en meisjes. Heden 10 uur voortzetting. BALI. Blijkens een uit Nederlandsch-Indie ontvangen telegram zijn de hoofdaan- leggers van het op 28 November nu Tabanan (Bali) plaats gehad hebbend verzet opgevat en is het daar overal rustig. Het verzet was het gevolg van eene beweerde openbaring der god heid en had bij slagen ten doel de ver heffing van eene halfzuster van den vorigen radja tot vorstin. Deze is geval De voorname hoofden zijn niet bij de zaak betrokken. Het geheele verlies van de bende, d/ie het verzet pleegde, beliep 30 dooden en ongeveer evenveel gewonden. („St-Cri") De Beurs te Amsterdam. In den Woensdagmiddag gehouden raadsvergadering vond een uitvoerig debat plaats over de voordracht van B. en W. om een krediet beschikbaar te stellen van f 83.000 voor reparatie van het Beursgebouw. De heer Posthumus Meyjes opende het 'debat met in ïiet kort de geschie denis van de Amsterdamsche Beurs na te gaan. Toen na het verwerpen der plannen van den stadsarchitect Weissman de wethouder mr. Treub zijn vriend Berlage benoemde om de commissie voor den Beursbouw bij to staan, heette het, dat de heer Berlage zich ten aanzien van de uitvoering van zijn beursplan oplhet Gedempte Dam rak te beschouwen 'had als te behoo ren onder de afdeeling Publieke Wer ken en dat hij te staan had onder den d:recteur. Spreker wijst speciaal op deze woorden, om B. en W. te vragen do voorgevallen feiten in het juiste daglicht te stellen en ier voor uit te komen, wie hier de verantwoordelijke personen zijn. Volgens spr. staat het vast, idat„.na de aanneming van J3er- lage's Beursplan de directeur van Pu'b'l. Werken, eerst de heer Lam- breebtsen, daarna de (heer Van Has solt het hoofdtoezicht 'bij de uitvoe ring van den bouw dn tzijn hand be houden had. Spr. wil intusschen den architect niet vrijpleiten, die echtor door het lót van zijn werk reeds ge noeg getroffen werd. (Hetgeen spreker grieft, is de onzekerheid omtrent het afdoende van de voorgestelde voorzie ningen. „De toekomst zal het leeren". zoo luidt het in het rapport. Het zou zeker in het belang van de gemeente zijn, dat, nu de commissie een 200 nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld, ook de commissie werd belast met de uitvoering van de herstellingswerken. Spr. eindigt met B. en W. beleefd te verzoeken, aan Raad en-Gemeente dui delijke inlichtingen te verstrekken en voorts er op aan te dringen om aan de commissie de genoemde opdracht te geven. De heer Van Gigh protesteert tegen de behandeling, welke de Raad in de ze Beursquaestie ondervonden heeft. Hij wijst er (vooral op, dat met het voteeren van f 83.000 het den schijn heeft, of dit slechts een begin is van een aantal kredieten, die successieve lijk aan den Raad zullen aangevraagd worden; want zelfs de commissie spreekt van „een zeer benaderend en globale berekening", met nog dezen slag om den arm, dat zelfs na d© uit voering der (herstellingswerken, het nog niet zeker is of ze afdoende zul len zijn. De heer Vliegen wenscht de verant woordelijkheid, vastgesteld te zien en stelt voor, daarnaar een onderzoek in te stellen; maar dan niet door B. en W., die door de afdeeling Publieke Werken niet geheel onpartijdig kun nen zijn. Hij dient een voorstel in tot benoeming van een raadscommissie. Daarentegen ,wil de heer iSutorius, in de overtuiging 'dat de f 83.000 toch zeker zullen blijken niet voldoende 'te zijn, een radicalen maatregel nemen en... een geheel nieuwe -Beurs bou wen! In (zijn geestige rede memoreer de spr. ook terloops de bestelde muur schilderingen van Derkinderen, die nu niet zullen kunnen worden uitge voerd. De iheer Fabius zou er niet tegen zijn om het aangevraagde krediet toe t© staan, indien B. en W. waarborgen konden geven, dat met deze som een afdoende herstelling zal worden 'be reikt. Toen geen der gemeenteraadsleden meer liet woord verlangde, diende de voorzitter de verschillende sprekers van antwoord. De burgemeester ging in bet kort de •historie na van het ontstaan van de nieuwe Beurs eu zegt, dat hij bij zijne onderzoekingen het méést ver wonderd heeft erestaan over de wijze waarop het vorige gemeentebestuur in deze heele zaak gehandeld heeft. Even als de heer Meyes, meende de burge meester aanvankelijk, .dat de archi tect bij zijne benoeming tot ■uitvoerder ■vanhet beursplan tijdelijk toegevoegd was aan den dienst van publieke werken en onder den directeur was gestéld. Et bleek hem echter na per soonlijke ondervraging van den direc teur, dat deze van heel weinig op de hoogt© geweest was, aangezien door. B. en W. de geheele leiding van den Beursbouw aan den heer Beriage w.as opgedragen. Aan den burgemeester bleek verder, dat de directeur van Publieke Werken, noch de heer Lani- brechtsen, noch zijn opvolger, de heer Van Hasselt, ooit die vergaderingen bijwoonden van de Beurscomimissie. Deze manier van- doen van liet vo rige gemeentebestuur en van den di recteur van Publiek© Werken kon niet de goedkeuring van den burge meester -wegdragen. Hij meende, dat óf in den architect het volle ver trouwen had moeten woTden gesteld (in belangrijke onderdeelen betref fende het personeel behield het ge meentebestuur, met name de dienst Publieke Werken zich verscheidene maatregelen voor), öf men had, zoo-als oorspronkelijk het plan luidde, den •architect indertijd onder den direc teur van Publieke Werken moeten stellen. De conclusie, waartoe de burge meester lew am, was deze, dat de groote schuld lag in het feit, dat het vorig gemeentebestuur, speciaal de toenmalige wethouder, gemeenschap pelijk met den directeur van Publieke Werken zich niet aan de vastgestelde positie van den architect hebhen ge houden. Zij hadden de verantwoorde lijkheid aan zich moeten houden. Een gevolg van deze afwijking is o.a. ge weest, dat van eene contróle bij dén beursbouw door Publieke Werken en door het gemeentebestuur geen spra ke is geweest. Wat het gevraagde crediet aangaat is de burgemeester van meening, dat de Raad goed zal doen de som te vo teeren. Na persoonlijke ondervraging der commissie is hem namelijk gehle- kc-n, dat er, naar het oordeel der com missie, na uitvoering der door haar voorgesteld© herstellingswerken vol doende waarborgen zullen zijn ver kregen, dat het euvel zich niet her halen zal. De heer Van Gigh deed aan B. en W. het verzoek, om aan den Raad eene volledige nota van inlichtingen te verschaffen en drong er niét na druk op aan, dat vóór de stemming over liet aangevraagde crediet een duidelijk plan van herstellingen door de afdeeling Publieke Werken aan den Raad zal worden overgelegd. Evenals de burgemeester critisecrde de heer Fabius de handelwijze van den toenmaligen directeur en den toenmaligen wethouder van Publieke Werken. Hij kenschetste den gang van zaken, door den burgemeester uiteen gezet, als hoogst bedenkelijk. Door deze handelwijze is de verantwoorde lijkheid verkeerdelijk afgewenteld op den arclxite-ct. Spreker vraagt nu, wat B. en W. den Raad denken voor te stellen naar aanleiding van het gebeurde. Met de verklaringen van den bur gemeester omtrent de verantwoorde lijkheid is -de (heer Vliegen niet tevre den. Hij handhaaft zijn voorstellen. De burgemeester acht biet van geen belang, om na zijne openhartige ver klaringen noig nader op deze quiaestfe der verantwoordelijkheid terug te ko men. De 'heer Van Gigh zou al heel tevre den zijn, wanneer alle stukken aan den Raad ter visie werden gelegd, die op den Beursbouw betrekking heb ben,. In het verloop van het debat wijst de heer Fabius ei* nog op, dat toch het gebouw van de Béurs indertijd, door Publieke Werken voor goed is aangenomen en vraagt hoe dit heeft kunnen geschieden, aangezien toch bekend was, dat reeds tijdens den bouw scheuren bemerkt werden. De wethouder, de heer Serrurier, •antwoordde, dat, ofschoon men van de scheuren afgeweten heeft, de afle vering toch aangenomen werd, om dat men ze niet in die mate gevaar lijk achtte. Na sim ting der debatten wordt hei vo orstdl-Vliegen verworpen, en daarna het crechet met algemeens stemmen toegestaan. WILDE BEESTEN-VERKOOPING. De a. s. Zaterdag te Hulst te hou den wilde beesten-verkooping zal het slot zijn schrijft de Midd. Ct. van een gevecht om de beesten tus- schen den curator eenerzijds en den gefailleerde met een pseudo-eigenares aan den anderen kant. De laatsten hebben het moeten afleggen, omdat het gespannen kluwen van leugen en bedrog totaal ontrafeld is. De Gent- sche dierentemster vorderde de mena gerie als haar eigendom op en bracht voor den rechter buitenlandsche qui- tantiën 011 haar naam en een con tract, hetwelk tusschen haar en den gefailleerde in 1905 zou gesloten zijn en waarbij deze de menagerie voor haar zou besturen als Geschaftsfülirer tegen zooveel per maand en procen ten van de ontvangst. Nadat de curator 0. a. persoonlijk onderzocht en bevonden had, dat de afgevors der quitantiën waren mis leid, werd een detective op jacht ge zonden naar de bewijzen van het frauduleus contract. Deze 'had jl:. Za terdag, na enkele vergeefsche reizen, op de kermis in een Belgisch plaats je, de voldoening den bu>t te bemach tigen. De dame, die eerst haar rechten als eigenares staande hield, alsof zé te genover de quaestieuse beestjes zelf stond, viel spoedig uit haar rol en bekende, in presentie van den com missaris van politie, al snikkend het feit. Daarom ~ds de verkóoping, waarte gen men opkwam, omdat over den eigendom der goederen geprocedeerd werd, nu definitief. Voor den gefailleerde zal het zaak je een sohadepostje zijn. Onderhoud en bewaking a 12 tot 15 gulden per dag en een beslag van 73 dagen, 200 kan men een idee krijgen van 't to taal bedrag der kosten. Behalve de reeds gemelde bewaking van twee man, surveilleert de politie eiken nacht met geladen karabijn, omdat door trawanten van den ge failleerde met wegvoering gedreigd' is. Jl. Vrijdag moesten reeds dirie hun ner op een afstand worden gehou den. DE MARTINIKERK TE GRONINGEN. Dd restauratiewerken aan de Mar tinikerk te Groningen, waarbij het gebouw in den oorspronkelijken toe stand wordt teruggebracht, worde® op f 300.000 geschat. EEN WILD VARKEN. Te Wessingtange (gem. Wacht- wedde, Gr on.) os een wild varken, ge schoten, wegende 125 K.G. AMSTERDAM'S BURGEMEESTER. Gewag wordt gemaakt yan een! uitlating van den Amsterdamsche® burgemeester in den Raad aldaar. Spreker moet o. m. Woensdag hel volgende gezegd hebben „En de mogelijkheid is volstrek! niet uitgesloten", .aldus vervolgde 1' burgemeester woordelijk, „dat «vei een maand of vijf ook op déze plaat' iemand zal zitten, die zich nog in ii zaken zal moeten inwerken, waar van ook wel eenige stagnatie in afdoening van zaken het gevolg zal zijn." Hieruit .zou dus zijn af te leiden, dal hiet geenszins vaststaat, dat mr. Vac Leeuwen zich eene herbenoeming z& laten welgevallen, wanneer Mei as de zes-jarige termijn van zijn burge meesterschap zal zijn verstreken ONGELUKKEN. Sédert Dinsdagavond wordt vermis de vrouw van den 'heer W„ le-kled op het kantoor van de Rijksbelastiu gen te Sneek. Men vermoedt dat haai een ongeluk is overkomen. CENTRAAL BUREAU VOOR SOCIALE ADVIEZEN De vereeniging „Centraal Bureau voor Sociale Adviezen", zal Zaterdag 15 December, 's namiddags half dri® in een der lokalen van het bureau t Amsterdam, Vossiusstraat 37, eens-1 gemeene vergadering houden. De agenda vermeldt 0. m. de

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2