Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand Advertentiën Dag-Dienstbode Baker [iazlng van" leden van bet bestuur ter tanvulling van de vacatures, ont- Itaan door de periodieke aftreding jan de 'heeren mr. M. W. F. Treub jq J. C. Erin gaard, en bet bedanken ?an den heer prof. d:r. C. A. Verrijn Stuart, als voorzatter der vereeni- jing. Voor de vacature van de twee eerst genoemde be er en worden, behalve de af biedenden, respectievelijk nog door Üet bestuur aanbevolen de heeren dr. I). Bos, te Winschoten, en dr, J. C. lutein Nolthenius, te Delft. Voor de vacature-Verrijn Stuart, beveelt het bestuur aan, de heeren prof. mr. J. baron d'Aulnis de Bou- rouill, te Utrecht, en jhir. mr. H. Smissaert, te 's-Graven ha ge. FIDEELE VRIENDEN. Dinsdagnacht deed een eenigszins beschonken diamantbewerker bij de Aiasterdamsche politie aangifte, dat bij den geheelen 'avond met een hem onbekend persoon was uitgeweest, die hem met behulp van nog een an der, na om 2 uur een bierhuis te heb ben verlaten, in de Raadhuisstraat zijne portefeuille met f 500 en voor f500 aan diamant zou hebben gerold. Een der vermoedelijke daders is aan gehouden. IN DAAR NACHTRUST GESTOORD. Woensdagmorgen 6 uur ging pp den Drogersdxjk te Scfieveningen 't paard Tan een melkboer, die zijn melk aan de Landbouw1' loste, er vandoor. Het dier viel hij bet keeren dn het nauwe gedeelte 'aan den hoek van bet Smidsslop, waardoor het aan den kop een verwonding kreeg. De wagen kwam met izooveel (kracht tegen een blinden muur, dat deze ontzet werd en er een gat in ontstond. Een vrouw, die ladhter den muur nog te bed lag, Werd 'Op een onaangename /wijze in haar na.ciht.rust gestoord, izoodat zij eerst aan, een ontploffing of aardbe- ivïng dacht. De wagen werd slechts weinig beschadigd', terwijl men bet paard toen kon meester worden. STAATSEXPLOITATIE VAN SPOORWEGEN. In de ledenvergadering van het departement 's-Grarvenbage der Mij. van Nijverheid, te houden op Dinsdag 11 December a.s., 's avonds te 8 uur in het Zudd-Höllandsch Kofföebur's, waarin de heer J. Th. G erlangs zal in leiden liet onderwerp: „Staatsexploi tatie der Nederlandsche spoorwegen", .zullen door diezen spreker die volgende stellingen worden verdedigd I. Het algerneeln bellang leaischt de exploitatie der Nederlandsche hoofd- sp oor wegen als één bedrijf. HHet is, onder de bestaande om standigheden, onvermijdelijk die uit oefening van dit bedrijf op te dragen aan den Staat, om de volgende rede nen >a. Het Nederlandsche spoorwegnet éisclit eene stelselmatige uitbreiding en verbetering op ruime schaal. Jw- leén. de Staat kan de/zen arbeid naar den eisch volbrengen b. eene gezonde regeling der spoor weg-fin ancien is niet bereikbaar bij exploitatie der staatsspoorwegen door eene of meer maatschappijen e. de noodzakelijk gehjefcen inmen ging van den Staat in de personeel- aangelegmlxeden der spoorwegmaat schappijen heeft een onmatuurüijken toestand in het leven geroepen, die al leen door Staatsexploitatie is te ver betoren. III. De exploitatie der hoofdspoor- wegen als één bedrijf hetzij door den Staat of door eend Maatschappij zal tot gevolgen hebben lo. voor het vervoer van personen a. eene algemeene tariefsverlaging op eenvormigen grondslag met be perking der bestaande uitzonderings- zvT.achtprijizeni b. oplxetffing van alle invloeden der concurrentie op verdeeling der trei nen, 'doorgaande rijtuigen, aanslui tingen enz. en inrichting van dienper- somendienst uitsluitend naar de be hoeften van het verkeer 2o. voor h'et vervoer van goede ren a. behoud der hestaaude lage tarie ven1, benevens verdere tariefsverla ging, naarmate de ontwikkeling van het verkeer het verdere en te ver wachten besparing op de uitgaven het veroorlooft b. bestendiging van het stelsel van verlaagde vrachtprijzen voor liet ver voer van groote hoeveelheden goede-' ren1, indien 'dit noodig is ter bevorde ring van het verkeer c. staking van het verleenen van vrachtverlagingen of bijzondere tege moetkomingen aan groote vervoerders alleen tea' wille' der concurrentie. IV. De overgang van het bestuur der spoorwegen aan detn Staat .zal niet van beteeken enden invloed zijn óp de dagelijksohe dienstuitvoering, en derli/alve geen gevolgen hébben voor de algemeene veiligheid en de zekerheid van verkeer. EEN FLAMINGO GESCHOTEN. •Men schrijft aan de „Leeuw. Ot." Of het zachte herfstweder in de vo gelwereld verwarring heeft gebracht, oï de goede Sint 'dien vogel'heeft mee genomen wit zijn vaderland dat •Weet ik niet, maar het zeldzaam geval beeft rich voorgedaan, dlat door een jager te Hindeloopen een flamingo is geschoten. Al ©enige dagen hield h,ij zich op in den zoogenaamdén Slik-: put, een ondiepe waterplas van onge-1 veer 20 minuten gaans omtrek, gele-1 gen aan de buitenzijde van den zee dijk alhier. Het 'dier heeft helder rood© pooten ongeveer 70 c.M. lang, een hals van dezelfde lengte en ruim 11/2 Meter vlucht .De kleur is rose, 'de uiteinden der vlerken zijn zwart en de ge/Le bek is haakvormig gebo gen en heeft een zwarte punt. Aan, de bevers dear Middellandsche Zee komen 'dö flamingo's (phoenicopterus roseus) wi groote troepen voor. Het zijn steltloopers, die door het bezit van sommige eigenaardigheden, als zwemvliezen tusschen de voontee- oen .der pooten en hoornachtige plaatjes aan 'de randen van dien Snavel, tot de zwemvogels naderen.. Den snavel1 gebruiken ze o.p een bij- Eondere wijze. De lange hals wordt zoo gebogen, dat de bovensnavel on deraan komt m dan wordt daarmede als met een lepel het eten opgeschept. Bet voedsel bestaat uit kleine water dieren, als kreeften, slakken, wor men, vlsohkuit en plantaardige1 stof fen, I De vogels laven gewoonlijk gezellig bijeen en kunnen gezamenlijk /een oorverdoovend geraas maken. In on diep water bouwen ze van slijk en pi antenstengels een kegelvormig nest van 11/2 tot 2 voet hoog, dat boven water uitsteekt. Daarop gaan de vo gels zitten broeden «Is d'e ooievaars op hun nest. Dat_ze als een ruiter te .paard met aan weetrszijidem afhangen de pooten op het nest zitten, zoioals dcor sommigen wordt verteld, schijnt een praatje te zijn. Behalve in Zuid- Europa, leven de flamingo's in Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Toen dn 'het laatst der 18de eeuw de Franschen op St. Domingo voor eene landing der Bngelschen zeer bevreesd waren, bracht op zeiteren dag een schildwacht bericht, dat de vijand in aantocht was. Mien rukte uit én be merkte bij nadering, dat de vijand bestond uit een grooten troep fla mingo's. De .onafzienbare rij, der rus tende vogels met hun roode Meur ver toont op eenigen /afstand werkelijk eenige overeenkomst met een troepje Roodrokken. INDRINGERS. Men meldt uit Tilburg aan de 's H.b. Ct. x In. den afgeloopen nacht omstreeks één uur, vervoegden zich drie perso nen C. de R., A. H. en L. P. aan de woning van vrouw S., in de Prinses Sophiastraat alhier en verzochten te worden binnengelaten. Vrouw S., die met 'hare kindelren .reeds te bed lag. weigerde, waarop de drie mannen de deur intrapten en alzoo binnendrongen. Bevreesd voor hunne bedreigingen, vluchtte de vrouw met hare kinderen naar een der buren. De politie weffd met 'het gebeurde in kennis gesteld, waarop zich eenige agenten naar de woning begaven. De politie trof de indrin gers aan, zich te goed doende aaneen pan met gebraden spek en brood. Ze werden gepakt en naar het hoofdbu reau van politie gebracht. VERBRAND. Te Lochem geraakte een vrouw, ter wijl haar man afwezig was, dooreen ongeluk met een petroleumlamp in br.anid. Toen de. buren haar vonden was ze zoo deerlijk verbrand, dat ze weldra overieed. ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Hét bestuur der .afdeeling DieniHaae II dier Nederlandsche Véreeniging tol Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken heeft besloten de agitatie te gen die voorgestelde verhoogirug Van den 'accijns op het gedistilleerd krachtig ter hand te nemen en te trachtten een. plaatselijk comité op te rLchteu. Rechtszaken De Amsterdamsche Bankdirecteuren voor het Gerecht {Van onzen Verslaggever). Twaalfde Zitting. Hedenmorgen wederom voortzetting der zaak. Waarschijnlijk eindigen he den de getuigenverhoor en. Als getuigen worden heden gehoord de heeren De Beaufort, imr. Hymans, Hacke,. Van Hengel, Post, Van Dien, De 'Graaf. Spaargaren, Gilhuys, Bels, 'Es/veld en Boom. De ritting /wordt geopend met een me de deeling van den president, /dat (bericht /ontvangen is van getuige Van /Hengel, dat hij wegens ongesteldheid heden niét kan verschijnen. De eerste /getuige is mr. I. Henri Hymans, 'Rechter-Commissaris. Deze legt nog eenige verklaringen af over de beide bankzaken. Over de quaestie van (het prolongatie-nemen van De Deer voor leening van f 30.000, erkent mr. Hymans nu, dat dit wel juist is, doch hij Weet niet van welk jaar deze leening is. Hij kan dus niet uitmaken, of /deze prolongatie werkelijk op de •verduistering van 1896 betrekking heeft.- Wat betreft den beklaagde De Mon- tigny, vraagt mr. "Eappeyne van de Coppello of mr. Hymans ook kan ver klaren of al of niet juist is de verkla ring van dezen beklaagde in de in 'struotie, 'dat (hij niet .alleen de volle waarheid heeft gezegd, maar ook alles heeft gedaan om het onderzoek zoo veel mogeliprte vergemakkelijken. 'Mr. Hymans antwoordt, dat hij den beklaagde wel niet in .alles, maar toch nagenoeg in .alles heeft kunnen con troleeren. Daarbij: heeft hij hem op geen enkele onwaarheid kunnen be trappen. Hierop doet de ou'd-minister De Beaufort nog eenige fonmeele verkla ringen over de verificaties, waarbij hij aanwezig was. Aan d'e getuige Gillhuys wordt door den verdediger van De Montigny de pertinente vraag gesteld of hij in 1898 dezen beklaagde gewaarschuwd heeft, dat er in het kasboek van De Geer ge krabd iwas. Getuige Gilhuys zegt een jaar of acht geleden met getuige' Bels over deze zaak gesproken te hébben. Wanneer het precies was weet hij niet uit zijn hoofd te zeggen. Daar voor /zou hij' het desbetreffende kas boek moéten .zien. Dit wordt hem getoond en .nu ver klaart /getuige, dat het werkelijk in 1898 is geschied, gelijk folio 88 van Kasboek 25 aantoont. Verder worden in 1894 verschillen de radeeringen aangewezen. Dit .is een belangrijk moment in de zaak, hoewel natuurlijk de radeerin- gen op zich zelve geen aanwijzing zijn i ■van fraude. ■Nadat de bewuste folio's tegen het licht bekeken zijn, constateert mr. Meinesz, dat de getuige niet met De Monitgny, doch alleen met de getuige (Bels over deze zaak gesproken beeft. De getuige Bels thans binnengeroe pen, meent, dat de waarschuwing een jaar of tien, twaalf geleden gedaan is. Ol De Montigny daarna gewaar schuwd is. 'weet getuige niet. Toen het hem meegedeeld werd, was de -post al eenige jaren oud. 1 Getuige Gilhuys bevestigt, dat let kasboek al eenige jaren oud was,: toen hij er met iBels over sprak. Mlr. Meinesz: Hoe kwam u er toe om l met den getuige, over dit oude kas boek te spreken? :Get. Gilhuys: Ik heb tegsn hem ge zegd: ,,Wat een eigenaardige manier van radeeren houdt De Geer er op na", waarop Bels antwoordde: „Ja, dat is wel aardigi" Het feit moet gepleegd zijn na bet overlijden van Herman' de Geer. De beklaagde De Montigny wil de verklaring, dat hij door Gilhuys ge waarschuwd is niet tegenspreken, /maar faxj-golooft, da/i dit door Boom of /Esveld geschied (is. De getuige Esveld weet er evenwel niets van af. Wel heeft hij een jaar of •zes geleden gehoord, dat er iets niet in den haak was met het prolongatie- boek. Wat dit -was, weet getuige niet. Door de getuige Gilhuys wordt na eenigeopfrissching van zijn geheugen, verklaard, dat het bedoelde feit was het ontvangen van f 30.000 van 'de kas- vereeniging, die niet verantwoord werden. Getuige lElsveld doet op verzoek van mr. De Kappeyne. van de Coppello ee nige me'dedeeliugen over hetgeen De Montigny aan de H. H. B. heeft ge daan. Na zijn in functie treding heeft hij met den heer Vas Visser de hypothe ken nagegaan. Dit deed hij later nog eens met getuige Boom. In 1895 heeft hij een maatschappij opgericht om de niet gedekte posten aan te koopen. Door zijn zuinig en flink beheer heeft De Montigny vele posten, die noodlijdend geworden wa ren terecht gebracht. Ook heeft hij 'n lier-taxatie an laten stellen van de on derpanden. Daarbij bleek, dat te hoog getaxeerd was, waarom de oude taxa teur ontslagen werd. /In 1896 heeft, hij met gunstig 'succes posten laten /dekken of doen aanzuive ren. Bovendien zijn 4£ pandbrieven in 3£ geconverteerd. "Getuige Boom 'bevestigt de verkla ringen van den vorigen getuige. Oude .taxateurs te Rotterdam, die wat aan den (ho/ogen kant werkten, zijn ontsla gen. Beklaagde ging speciaal de hypo theken na. Getuige heeft den indruk gekregen, dat beklaagde zich in de za ken inwerkte en niet schroomde het mes in de wonde te zetten, wanneer het moest. De taxateur te 'Rotterdam moest weg omdat daar de meeste nood lijdende posten waren. iMr. Muller Massis wil de waarde de zer verklaringen niet verkleinen maar wil toch aan dezen beklaagde even vragen, of hij niet den indruk heeft gekregen, dat ook De Geer ijverig en met veel toewijding gewerkt heeft. De getuige antwoordt (hierop, /dat hij De Geer beschouwde a.ls de groote stuwkracht, die de zaak heeft helpen groot maken. (Aan zijn energie is het te danken, dat de Hoil. H. B. populair is gewor den. Dit was voor De Geer moeielijk, oanldat ide zaak toén nog niet zoo ge zien Was. 'Mr. (Meinesz vraagt, waarin die po pulariteit bestond. Werd de bank po pulair bij de geldgevers of geldne- mers? Getuige meent bij beiden. IMr. (Meinesz: Niet voornamelijk bij de geldnemers? Getuige Boom: Ik /weet het niet! Mr. /Meinesz: Nu wij weten het hier heel goed. Er .werd door de Bank meer hypotheek gegeven dan door de parti culieren. Een notaris zei bijv.Zooveel geef ik niet, ga /maar naar een bank. Dan werd door de taxateur gevraagd: Hoe veel héb je noodig? En op zooveel werd het onderpand getaxeerd. Geen wonder dus, dat dë~'Hyp. Bank .zoo po pulair werd bij' de geldnemers. ZIJ KONDEN ZOOVEEL GELD KRIJ- GE (N'ALS ZE 'MAAR WILDEN. Deze ironie van den president, die zich heden voor het eerst daaraan be- zondigde, werd met gelach aange hoord. Hierop vangt mr, (Binsbergen aan met de voorlezing varihet rapport der accountants over de zaken der Zeker heidsstelling. {De zitting duurt voort). DIEFSTAL VAN SOKKEN. De Arahémsche rechtbank heeft en kele weken geleden de beambte der strafgevangenis T., wegens diefstal van sokken, in de gevangenis ver vaardigd, veroordeeld tot 1 jaar ern 3 maanden' gevangenisstraf. Thans stond de medeplichtige van dezen vroeger en beambte, de recidi vist G. van G., terecht, die, indertijd in de gevangenis gedetineerd, T. wist te bewegen de sokken te stelen, die hij na zijn ontslag te geide maakte. Ter zake van heling werd tegen v. G. drie jaar gevangenisstraf geëïscht. De /arrondissements-rechitbank te Maastricht, uitspraak doende in de zaak tegen beide beklaagden van den diefstal te Heugem, veroordeelde F. A. J. tot vijf jaar en M. J. D. tot drie j aar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. HARDHANDIG. Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht werd bij verstek behan deld de zaak tegen V., onderwijzer eener bijzondere school aldaar. Deze had een knaap, die te laat in school was gekomen, zoodanig met een stok op zijn zitvlak geslagen, dat de ver wonde in geen 14 dagen dat lichaams deel kon gebruiken. Het O. M. achtte dan ook, dat de beklaagde in zijn be straffing de perken eener tuchtiging had overschreden en eischte f 30 boe te. subs. 5 dagen hechtenis. AARTSBISSOHOP IN POLEN. Als candidaat voor den aartsbis schoppelijk en zetel in Polen wordt professor Kloske, overste van een priester-seminarium genoemd. Kloske is, hoewél Duitscher, de Poolsche taal volkomen machtig. Hij neemt in de Polenkwestie een verzoenende hou ding >aan. DE SPRINKHANENPLAAG. Berichten uit den Vrijstaat melden, dat daar de sprinkhanen-plaag heel (sterk is 'dit jaar, maar in Transvaal is die niet minder. Bij den heer C. B. Simpsongouvernements-entomologist komen Idagelijks Ihoopen telegrammen in, zeggende, dat verschillende distric ten bedekt zijn met voetgangers Zout- pansberg, Waterberg, Rustenburg, Mar:co 't noordelijk deel van 'Pretoria, Lijdenburg en Middelburg, worden bijzonder bedreigd en ook in Wolima- ramsstad en «LicMenburg is het aan tal zwermenT".voetgangers legio. De oudste inwoners van verschillende streken kunnen zich niet herinneren, /dat er zulk een aantal van deze ver nielende diertjes in hun district ge weest zijn. In de buurt van P. P. Rust heeft de trein herhaaldelijk vertraging gehad, tengevolge van sprinkhanen- zwermen en Maandag is weer bericht ontvangen, dat te Koekemeer, nabij Klerksdorp, de trein tot stilstand-ge bracht werd door dezelfde oorzaak. Vanwege het gouvernement wordt zoo hard mogelijk gestreden tegen de plaag. Een tachtigtal sprinkhanen- dooders zijn er op uit, ïmeest Afrika ners, en 'de landbouwers staan hen krachtig ter zijde. Dit ds welbegrepen eigenbelang, en onder déze omstan digheden 'zijn de betrokken regeerings- personen overtuigd, /dat ze 'den oogst dit jaar kunnen bewaren voor een an ders zekere vernieling. Ook hef spoor- wegbestuur helpt mede. DOOD DOOR SCHULD. Te Wednien heeft een assistent te recht gestaan, die de maag van een oude vrouw in het algemeene zieken huis daar ter stede had moéten leeg pompen. Hij kende het gebruik van de pomp echter zóó slecht, dat hij niet den inhoud van de maag er uit, maar 'lucht er ah pompte. De maag barstte en de vrouw bezweék aan buiikvlies- ontsteki/ng. Dé rechtbank legde den onervaren jongeling een maan/d arrest op. Bij de behandeling van de zaak viel geen gunstig licht op de to-eatanden in het ziekenhuis. Het gebrek aan dokters (heeft dikwijls tén, gevolge, dat •de zieken aan /assistenten worden overgeleverd, /en dezen hebben het soms zóó druk, dat hun werk aan nieuwbakken studenten wordt over gedragen. SCHIPBREUK OP ZEE. De stoomtrawler „Catania" kwam' •dezer idagen te Grimsby aan met zes matrozen aan boord, béhoorende tot de bemanning van een andere stoom trawler, de. ,,/Geltic", die op de Noord zee is vergaan,- De schipbreuk ontstond door een botsing tusschen het stoomschip ,Jaes- burg", uit Kopenhagen, en de „Cel tic". Deze laatste had de „Jaesburg", die in nood! verkeerde, hulp willen brengen. De twee schepen botsten te gen elkaar aan ten gevolge waarvan de „Geltic" zonk. De kapitein, die weigerde het schip •te verlaten, verdronk. Drie matrozen sprongen over boord ehizijn door de „Jaesburg" opgevischt. De zes anderen werden door de „Ca tania" gered. EEN OPMERKELIJK VONNIS. Weer een opmerkelijk Engelsch von nis. Een zékere Wright, een werk man, die soldaat geweest is en in Zuid-Afrika gevochten heeft, had ver keering met een buffetjuffrouw, maar zij wou van hem af. Bij zekere gele genheid trachtte hij haar met een scheermes den hals af te snijden, wondde haar zwaar en slo/eg toen de hand aan zichzelf, maar beiden gena zen van hun wonden. Dinsdag moest Wriight zich wegens poging tot moord! em .poging tot zelf moord voor dien rechter verantwoor den. De beschuldigde zeide in den loop van 'het geding, dat het meisje hem in de gevangenis bezocht had. én met hem trouwen wildehij zou een beter menscb woa'den. „Wilt u werkelijk nog met hem trouwen vroeg de rechter het meis je „is u niet hang voor hem na wat er gebeurd is Neen, ze was niet bang voor hem, en ze wou waarlijk met hem trou wen» De rechter steldé daarop den ge vangene in vrijheid. Hij wou hem een kans geven, in zijn huwelijk een an der mensch ;te worden. BRIEF VAN HENRYK SIENKIE- WICZ AAN KEIZER WILHELM. Hieronder volgen eenige zinsneden uit dit schrijven Keizerlijke Majesteit Op 't oogenblik, dat de oogem van gansch de beschaafde wereld met smartelijke verbazing gericht zijn naar een provincie van Uwer Ma- jecteits groot rijk. op 't oogenhlik, dat de pers -van alle natiën, die ven de eerlijke Duitschers evenzeer, het onrecht vervloekt, dat den Poolschen kinderen in 't koninkrijk Pruisen wordt aangedaan, is het ieder mensch en Christen te meer een Pool ver gund om zich in naam der gerechtig heid tot Uwe Majesteit te richten. Want de gerechtigheid staat ho/o- g.er dan welke stand ook. Het on recht. roeot om verbetering. En die verbetering ligt in de hand' vam den monarch.... De Voorzienigheid heeft een groot stuk van de Poolsche natie onder het bestuur van uwe Majesteit gestelden heeft ook tevens Uwe Majesteit den plicht opgelegd, den Poolschen geest •hoog te houden en deae natie te be schermen, haar geloof en spraak, haar overleveringen en 'haar gevoe lens. De rustige Poolsche bevolking be taalt evenals de Duitsche belast:n- gen in goed en bloed, heeft nimmer naar de wapens gegrepen.... Keizerlijke MajesteitIn uw rijk stonden tot nu toe de Pruisische amb tenaren tusschen het Poolsche volk en den koning, om geen klachten toe te laten tot uw troon. Nu echter po gen uw ambtenaren het Poolsche volk ook verre te bonden van God's troon. De maat der vervolging van lichaam en ziel is overschreden/. Onrecht is uwer onwaardig. Er be staat- geen recht ter kee/ring van rechtgeen wet ter bestrijding van wat wet is. Het recht op ixet bestaan beeft God den volkeren gegeven, het is. afkomstig van God's genade. De monarchie, waarvan het be stuursrecht u eveneens door Gods ge nade is toevertrouwd, mag dus het recht van anderen niet schenden. Want met dezelfde hand sleurt ze 't uwe omlaag, ondermijnt het. In deze aangelegenheid zal Uwe Majesteit zel ve de beste rechter zijn. Wil Uwe Majesteit deze schrikkelij ke waarheid in 't oog houdenMil- lioenen van 't volk, over 't welk de voorzienigheid u de heerschappij heeft geschonken, gevoelen zich on der de regeering van Uwe Majesteit ongelukkiger dan ooit te voren. Ver stoord is het menschelijbe recht op grond en bodem, verstoord is betge- zinsrecht. Kindertranen parelen op den verscheurden band tusschen de ziel en God. Ten aanzien van deze fei ten mJoge het 'Christelijkte geweten van Uwe Majesteit den juisten weg aanwijzen. AANGEVALLEN. ■Een operazanger te Darmstadt werd Maandagnacht, zonder de minste re den, idoor een dronken huurkoetsier aangevallen. Er ontstond een ge- vedht, /waarin de arme /zanger zijn neus moest laten, daar deze hem door de tegenpartij eenvoudig afgebeten /werd. HET STAARTJE VAN DE KöPENICKER MUIS. Er is bij het verhoor van den pseudo-kapitein. van Köpenick een schel licht gevallen op de ui twi j zings- praktijken van de Duitsche politie. Onze Berlijnsche correspondent sein de ons een paar dagen geleden, dat Voigt op meer dan 30 plaatsen over de grens van een of ander der Duit sche bondsstaten ds gezet. Naai? aanleiding van deze herhaal de uitzettingen-, die liet den misda dige, ook al is hij nog zoo bezield met goede voornemens, wèl zwaar maliën, zijn leven te beteren, zal er door de nationaal-liberale Rijksdag-fractie ©en interpellatie worden ingediend. En het is niet uitgesloten, volgens den „Berl. Lokal-Anzaigér". dat deze interpellatie kort na het Kerst-recés in behandeling wordt genomen. (Tel.) De Berlijnsche berichtgever van de Frankf. Ztg. meldt, dat de voorzit ter van het hof, nadat aan Voigt het vonnis was medegedeeld, hem zacht jes moet toegevoegd hebben,,Nu geve u God de kracht, om de straf te dragen." Uit die stemming van zijne rechters maakt d'e correspondent op, dat een verzoekschrift om gedeelte lijke kwijtschelding van straf door het hof gesteund zal worden. Verder is bekend geworden dat aan Voigt nu reeds werk en hulp is toegezegd tegen den. tijd dat hij weer vrij zal zijn. EEN PROCES TEGEN" WILHELM II. Het is zeker geen alledaagsch feit, 'dat de koning van Pruisen, dn wiens naam dagelijks recht gesproken wordt zelf partij ds bij een rechtsgeding. Dat geval (deed zich aldus voor. Elk Berlijnsch schouwburgbezoeker kent het blaadje dat aan den ingang van /alle theaters verkocht wordt en, behalve tal van 'advertenties, die den boofdi/niboud vormen, de programma's bevat van alle öheater-opvoeringen. Nadat het blaadje sedert j'aren onge stoord dagelijks verschenen was, kwam op 'een dag een schrijver van de Kon. Intendantuur protesteeren tegen het nadrukken van de programma's der koninklijke schouwburgen. De uitgever nam er geen notitie van, en ging kalm voort met afdrukken. Daar op liet de /Gen. Tntendantuur een ge rechtelijke aanklacht volgen. De uit gever werd gestraft met 30 ma.rk boete wegens ongeoorlo.ofden nadruk, vroeg echter revisie aan, en werd door het hoogste gerechtshof vrijgesproken. Tot zooverre bleef de koning van Pruisen buiten spel. De uitgever was echter niet tevreden met ide vrijspraa.K doch klaagde om voor de toekomst zij ne rechten ten allen tijde ite vrijwa ren, nu van zijn kant de Kon. 'Inten dantuur aan, en eischte uitdrukkelijke erkenning dat het nadrukken der pro gramma's in zijn blad geoorloofd as. Eerst werd hij1 daarop verrast met de mededeeling dat rijn klacht afge wezen was, omdat de gen.-intendan- tuur niet in rechte bekend was, en de koning van Pruisen moest aange sproken worden. Die vordering werd nu ingediend, bij het, voor een derge lijk proces uitsluitend en alleenlijk bevoegd gerechtshof: den geheimen raad van justitie van het „Kon. Kara- anergericht" en in beide instanties gladweg gewonnen! De koning van Pruisen heeft daarop va.n zijn kant revisie aangevraagd, die in 'Juni voor het Rijksgerecht zal behandeld worden, en wel in eene vol ledige zitting van lalle vereenigde ci viele en crimineele kamers een (hoogst zeldzaam voorkomend geval. Welke (beslissing de laatste instantie ook brenge, merkwaardig blijft het feit, dat de koning van Pruisen een proces voert wegens het afdrukken van theater-programma's, en niet minder merkwaardig dat „Wilhelm II, koning van Pruisen, In „naam des Konings" werd veroordeeld! ONDERTROUWD 5 December. L. Asjes en A A. F. Lanzing. A. v. d. Mey en M. Ro- mijm 6 December. F. A. M. de Kan- ter en M. J. GuitSl. J. Mulder en J. J. M. Buth. GETROUWD 6 December. J. van Diest etn M. G. Snellens. J. van Bergen en Hene gouwen en M. C. Theuns. R. van Riemsdijk en M. Luijten. BEVALLEN 4 December. A. B. E. v. d. Weiden, geb. Dreijer, d. 5 December. J. S. Spderings, geb. Willemsé, z. 6 De cember. J. v. Voelen, geb. Kan', z. OVERLEDEN D., 2 j., d. v. J. Haalt. Haariemmer- liiedestraat. Stoemvaartterichfen Het st. Prinses Sophie, van Amster dam naar Batavia, vertrok 5 Dec. van Suez. Het st. Banda, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 Dec. té Port Said. Het st. Zaanland, van Buenos Ayres naar Amsterdam, vertrok 5 Dec. van Duinkerken. VERONGELUKTE SCHEPEN. Volgens „/Bureau Veritas" rijn in de maand October verongelukt 69 zeil- en 32 stoomschepen .als: Zeilschepen: 2 Duitsche, 11 Amerf- kaansche, 17 Engelsche, 1 Belgische, 2 Deensche,~8 Fransohe, 1 Italdaansch, 19 Noorsche, 2 Russische, .7 Zweed- sche en 1 Turksch. •Stoomschepen: 1 Duitsc'h, 2 Ameri- kaansche, 17 Engelsche, 1 Belgisch, 2 Fransche, 3 Japansche, 1 Neder- landsch, 3 Noorsche, 1 Oostenrijksch en 1 Portugeesdh. In /deze cijfers zijn begrepen 2 zeil schepen, 'die als verloren worddn be schouwd, wegens gemis aan tijdingen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: 's-Gravenhage, 30 November. Cr Visser, huisvrouw van J. Jonkers, openbare koopvrouw aldlaar. Rechter commissaris mr. R. H. A. M. Romme curator mr. E. C. van Dorp. Groningen, 3 December. B. Kater, koopman, aldaar, firma N. Kater en Co. Rechter-commissaris jhr. mr. W. Alberda van Ekenstein; curator mr. S. L. Outs. Utrecht, 30 November. E. A. déKolff Jr., A. J. Kuyper en G. Hendriksen, allen kooplieden, aldaar, te zaan/en handelende onder den naamRij- wielfabriek en smederij „De Een dracht". Rechtea'-commissaris mr. C. J. H. Schepelcurator mr. H. J. EL- baron van Boetzelaer. („St.-Grt.") 9 Heden overleed/ te New-York, na een kortstondig piden. onze I innig geliefde Broeder, Be- 1 huwdbroeder en Oom, de Heer I B, TIEFENTHAL, U in den ouderdom van ruim 55 jaair. 1 Uit aller naam, Keulen. E. TIEFENTHAL. y Haarlem. MAURITS II. BINGER. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed te New-York na een kortstondig lijden mijn innig geliefde Behuwdzoon, de Heer B. TIEFENTHAL, in den ouderdom van ruim 55 jaar. Wed. M. CANTOR BENEDICTUS. Haarlem, 5 December 1906. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Wordt gevraagd tegen 1 Januari1: een flinke Dienst bode, voor dag en nacht, voorzien van goede getuigen. Aanmelden 's avonds na 7 uur. Hasselaerspleim 5. Er biedt zich aan eenvoudige, R. K. Dienstbode, van goede getuigen v'6'o/rzien, tegen Fe bruari of eerder, liefst in een stil ge- zin. Br., No. 10229, bxir. v. d. blad. Net Winkelmeisje BIEDT ZICH AAN, ook genegen oaü in het huisgezin te helpen. Brieven onder No. 10230, aan heï Bureau van dit Blad. Terstond gevraagd een flinke niet beneden de 16 jaar. AdresMej. SCHIERHOUT, Oranjestraat 84. Terstond gevraagd een nette Oisnstbod^i z. g. g. onnoodi'g rich aan te melden.- Donkere Spaame 48. vraagt NETTE BAKERHUIZEN; tot Maa/rt vrij. Ook voor direct. Brieven onder No. 10236, aan het Bureau van dit Blad. Br kunnen nog eenige nette Wasschen en ook Dienstbodenwasschen GEPLAATST worden. Koudenhorn 36 C.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 3