Kerk en School Letteren en Kunst De bloedarmoedeisgenezeB Koloniën Gemengd Nieuws Stoofflivaartberachtes korps toroedisten, in do kazerne „Den Doele" aan het korps een doelmatig geschenk aangeboden, nl. een aantal werken van de meest gevierde schrij vers. De fraaie verzameling is plaatst in 'n boekenkast, .vervaardigd door leerlingen van de Ambachts school voor Brielle en omstreken. INGEZONDEN MRDEDEELINGEN d 90 Cent per Regel. GENERAAL BRAAMS. üit Den Haag meldt men: De nieuwbenoemde inspecteur der cavalerie generaal-m a.joor Braams, heeft zijn betrekking aanvaard. Zoo wel de hem toegevoegde hoofdofficier van het wapen als de adjudant van den inspecteur blijven voorloopig 'hun functie 'bestendigd. Door den generaal-majoor, inspec teur van- den geneeskundigen dienst der landmacht, is dé overplaatsing op 1 December van de officieren van ge zondheid. 2de klasse G. A. S. Lijn- kamp bij het le en dr. P. A. Voerman bij het 2e régiment vesting-artillerie ingetrokken en zijn deze officieren in gedeeld onderscheidenlijk bij het litair hospitaal te Amersfoort en te 's-Gravehbage. NED. HERV. KERK. Drietal te UtrechtE. B. Couvée, te Schiedam C. J. van Paassen te Haar- lém, an dr. A. J. de Sopper, te Vél- sen. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te de Wilp (Gron.) ds. v. Mourik te Hollum (Ameland). CHRIST. GEREFORMEERDE KERK. Bedankt voor het beroep te 's-Gra- vendeel door ds. F. Langkeek te Har- lingen. GABRIELLE WYBAUW EN MATH1EU CRÏCKBOOM. Mejuffrouw Gabrielle Wybauw, van het Theatre de la Monnaie te Brussel, Zangeres., en Mathieu Crickboom, de welbekende Brussélsche violist, zul len in den loop van deze maand1 eeni- ge concerten in ons land geven. Het eerste concert is 8 December a.s. te Amsterdam, in de kleine zaal van het Concertgebouw. ITALTAANSCHE OPERA. Signora Bellincioni heeft ons land verlaten. Haar kunstreis was een reeks van triomfen. Bij haar afscheid droeg zij der directie op, aan het pu bliek haar hartélijken dank te betui gen voor de onverdeelde sympathie, haar betoondeen bijval, die, gelijk zij hei onzelfzuchtig uitdrukte, voor namelijk den kunst van liét Neder- landsche volk eer aandoet, waarmee zij nu voor het eerst van nabij heeft kennis gemaakt. De dirva is vertrokken naar Turijn, met de aangenaamste indrukken van ons land. („Tel.") PERS-OVERZICHT HET WEDDEN OP DE COURSES. Hierover schrijft Max in het Alg. Handelsblad een artikel, waarin hij wijst op het rondschrijven van de Alg. Havddraverij-Vereeniging te Bussum. (Dooir ons dezer dagen ver meld). Hij vervolgt dan Er is echter nog van een andere zijde verbetering, een ingrijpen den bestaanden toestand mogelijk en van die zijde verwachten wij het meeste. ..Ik hoop. dat de besturen der ver schillende vereeaaigingen zullen be sluiten de bookmakers van de ter reinen te werengebeurt dit niet, dat zie ik den tijd niet meer ver, dat de Hooge Regeering zal doen datge ne, wat de besturen hadden kunnen voorkomen". Aldus schreef de secretaris d6r Groningsche H a rddVaveri j -Vereeni- ging in een artikel destijds door ons grootenaeels overgenomen. Die Hoo ge Regeering zal haar belangstelling aan den toestand der Nederiandsche paardensoort niet onthoudenin de eerste plaats om de groote beteeke- nis die het buitenland, vooral Frankrijk, leert ditdeze sport voor de verbetering van het paarden ras heeften vooral ook, omdat het hier gaat om het weren van een zoo uiterst schadelijk element als het wedden op de courses. Men is. wat de paardensport be treft, in de onmogelijkheid om het wedden geheel- van de banen te we ren. De belangstelling van het groo te publiek zou zonder het wedden te gering zijn, en de inkomsten zouden niet voldoende zijn om do groote kos ten te dekken. Tot een sportief zuive ren toesiand, dat is dus een totale af wezigheid van alle wedgelegenheid op het sportterrein, zullen we dus w-el nooit komen. Maar dan behoort de wedgelegenheid ook te staan naast de sport, dan moet het wed den geen invloed op die sport kun nen oefenen, en zulk een resultaat is alleen door den totalisator mogelijk. Die werkt als een machine, geheim, strikt eerlijk en van de buitenwereld onafhankelijk. Dan is er geen omkoo- pen meer van jockey's, geen stem ming wekken van bookmakers, van wie er enkelen het zelfs wagen hun eigen paard te laten meeloopen. En op de groene vlakte kan de sport terugkeeren. Wij hebben van volkomen betrouw bare en deskundige zijden de beslis te verzekering ontvangen, dat na het verdwijnen van de bookmakers en bij een reorganisatie van den total'sator (door verschillende soorten van in- leggelden) de paardensport niet slechts even „goed" als thans, maar stellig veel beter zal kunnen voort bestaan. En ook de verbetering van het paardenras zal er niet bij in schieten. i Het buiienland, dat de bookmakers reeds bijna overal verbannen heeft, toont trouwens voldoende aan, dat deze verwachting niet op lassen grond staat. En daarom hopen en verwachten wii. als de opwekking van de Alge- meene Harddraverij-Vereeniging niet het gewenschte gevolg mocht hebben, „dat de Hooge Regeering zal doen datgene, wat de besturen hadden kunnen voorkomen". ïDe Pink Pillen genezen dei Bloedarmoede zooals hete sBrood den honger geneesta: De bloedarmoede komt voort uit een gebrek in de voeding, veroorzaakt door maagstoringen of eenvoudig door gebrek aan levensvocht. De Pink Pil len geven bij iedere dosis bloed. Zij doen niets dan dat, maar zij doen hei goed. Daar nu de zenuwen haar voed sel onmiddellijk uit het bloed putten, <is de werking dier pillen op het zenuwstelsel zeer dikwijls merkwaar dig, en zij hebben talrijke gevallen van zenuwstoringen genezen die te voren aan gewone behandelingen had den weerstand geboden. „Ik höb veel geleden aan ernstige bloedarmoede met bleekzucht gepaard, schrijft ons Mejuffrouw Petronelia P-ietersen te Dongen. Langen tijd had ik een buitengewoon bleeke kleur en was uiterst zwak. Ik zag er heel slecht uit, at niet meer en sliep niet meer. Ik ging alle dagen achteruit ©n -ik iweet niet"wat er gebeurd' zou zijn in dien ik de Pink Pillen niet had geno men. Ik Iheb alle soorten van midde len gebruikt om mij te genezen zonder eenige verbetering te ondervinden. Dank zij -alleen de Pink Pillen heb ik spoedig een -uitmuntende gezondheid weergekregen. Tic ben daarvoor zeer erkentelijk." Mejuffrouw Petronella Pietersen. ge boren Bax, woont te Dongen bij Breda. De Pink Pillen ondersteunen de krachten der jonge meisjes en bevor deren hare ontwikkeling en haar groei. Zij zijn ten allen tijde een uit- muntènd nuttig middel voor de vrouw van af hare eerste jeugd tot op den kritieken leeftijd. Zij zijn alzoo aan gewezen voor moeders wier gezond heid is geschokt door veelvuldige be vallingen, en aan vrouwen die door zorgen en verdriet zijn uitgeput. Zij zijn onovertroffen tegen bloedar moede, bleekzucht, neurasthenie, al- gemeene zwakte, maagkwalen, schelen hoofdpijn, zenuwlijden, heupjidht, St. "itus-dans. Prijs 1.75 de doos, 9 per 6 doezen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, .hoofd-depothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook edit verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAAT- ZER VAN DER HULL, Drogerijen, Jansstraat 28, Haarlem. DE MILLIOENEN VAN DELI. Van de fabelachtige winsten, in het afgeloopen jaar in Deli behaald, is reeds veel gesproken. Er zijn ook vaak cijfers genoemd, maar steeds vaneen enkele onderneming. Men krijgt er echter pa-s eén goed denkbeeld van, sclirijft het Bat. Nbld., als men hoort, -dat de oogst ongeveer 220.000 paldcen tabak heeft bedragen, welke opgebracht hebben de ronde som van 53.000.000. Dé hoogste opbrengst van Deli vóór dezen oogst- was ruim 40.000.000. Het record van toen -is dJus met ruim f 12.000.000 geslagen Wel mag men spreken van d'e mil- lioenen van Deli. TRAAG RECHT IS ONRECHT. Uit Batavia wordt d.d. 6 November geseind: Zaterdag zijn de stukken der Gedan- ganzaak door den raad v. justitie ont vangen, juist een jaar na de uitspraak van den landraad. De beklaagden zit ten nu 2 1/4 jaar preventief gevangen. LEPRALIJDERS. Van oudsher wordt in de Bataklan- den de lepra als besmettelijk aange merkt. Wie de ontwijfelbare kent ee kenen der ziekte vertoont, wordt on herroepelijk uit -den kampong verban nen. Daarbuiten kan hij dan leven in een optrekje in de ladang, etende wat de grond hem opbrengt of wat zorgen de familieleden hem brengen. Het lot dier eenzamen is hard; maar gezond egoïsme heeft dit natuurvolk nu eenmaal doen voelen dat het niet aangaat om lijders aan zulk een af schuwelijke ziekte in de gemeenschap te dulden. Zooveel slachtoffers eïschte dan ook de lepra al in de Bataklanden, dat de ziekte er algemeen wordt ge vreesd. De isolatie der lijders zal nu echter voortaan qp humaner wijze geschie den dan tot dusver het geval kon zijn. Op eenige uren afstands van Boenoe Raja (Oostelijk deel der Hoogvlakte), te S .Mau Mau, is dezer dagen een le- prozenkolonie gesticht, waar thans reeds een 40-tal -dier -ongelukkigen v-er- eenigd zijn. Door padicultuur kunnen ze daar zooveel mogelijk in eigen on derhoud voorzien en voor 't overige helpen do familieleden. Waarschijn lijk zal deze kolonie, voor welker stich ting alle 'hulp van de zijde der hoofden verkregen werd, zioh spoedig gaan uitbreiden en dat zal in niet geringe mate bijdragen tot vermindering van het lepragevaar op de Hoogvlakte. (Sumatra Post). OHRISTOFFEL AAN 't WERK. Van Celebes wordt gemeld, dat ka pitein Ghristoffel met zijn maréchaus- sée schrik en ontsteltenis brengt in Masemrempoeloe en Adjatapparang. Van den Radja van Goa zijn nog geen zekere berichten ontvangen. TIMOR. De resident van Timor en onderhoo- righeden seinde 3 November Bij patrouille onder luitenant Van Doorn sneuvelde 15 October niabij Fo- tilo, landschap Nenometan op Timor, de Europeesche sergeant Smeets, al gemeen stamboek no. 38552 j zwaar gewond werd de inland sche fuselier Pairoen, algemeen stamboek no. 54518, sedert overleden vijand liet acht doo- den, waaronder bemdehoofd en zes gewonden, in onze handen; buit vier vooriaadgeweren, mumtie ei blanke wapens. Bij patrouillé onder luitenant De Vries, nabij Taberik, Nenometan October licht gewond inlandsche fuse lier P awiroal gemeen stamboek no. 35395; vijand liet drie dooden in onzo handen. Amantoeng geheel afgepa- troualleerd, bevolking bijna geheel ge registreerd én opgelegde boeten ge- ind. Thans wordt opgerukt naar Waiwikoe Waihale, alwaar veel te- gestand verwacht wordtgenoemde kwaadwillige benden in Nenometan hoofdzakelijk Waiwikoeërs. TERECHTSTELLING VAN HENNIG. Do moordenaar en dief Ilénnig is Woensdag in 't tuchthuis te Ploetsen- see terecht gesteld. Hénnig ontkende tot het -laatste oogenblik en toonde geen berouw. Den laatsten nacht -bracht liij in gvoot9 onrust dooi', en hield zich krankzin nig. De troost van een geestélijloe had geen uitwerking op hem. Hij mJoest letterlijk door de gevangenisbeambten naar de plaats der terechtstelling ge sleept worden. TEGEN DE SLAAPZIEKTE. Te Berlijn zijn goede berichten ont vangen van prof. Kodh's expeditie ter bestudeerihg~van~de slaapziekte. Prof. Koch is op het oogenblik op die iSes&e- eilanden, in het Noord-westelijk ge deelte van het Victoria Nianza. De ex peditie is in tweeën gesplitst. Prof. Koch is met het meerendeel van de dokters op den Engelschen zendings- post op de Sesse-eilanden, terwijl prof. Beck met een anderen dokter te Boe- mangi, in de Fransche missie, is. Zoo dra het doel van de expeditie onder de inboorlingen bekend tvas geworden, kwamen de slachtoffers van de ziekte eiken dag -bij honderden van de ei landjes in de buurt en zelfs ver van het vasteland, om zich te laten behan delen. Sommigen waren zoo zwak dat zij in doeken, vischnetten en andere primitieve vervoermiddelen -er heen ;edragen moestien worden. De dokters werken eiken dag onaf gebroken van zes uur 's ochtends tot zes uur 's avonds. Enkele bijzonder be langwekkende gevallen zijn gefotogra feerd, ui aar de stumpers waren dik wijls zoo uitgeput dat zij voor de lens omrolden en in slaap vielen. De uit komsten die de Du-itschers tot dusver met hun behandeling hebben gekregen moeten uitstekend ziju. Er -zijn geval len voorgekomen dat zieken die niet bij! -machte waren zich -op te richten, nog veel -minder te -loopen, in enkele weken blijkbaar weer gezond iw-ar-en. Natuurlijk kan men nog geen zekere ■ev-olgtrekkingen maken. Daarom wordt -de behandeling enz. nog geheim gehouden -tot de dokters zeker zijn van hun uitkomsten. Inde Parijsche.academie van weten schappen is -medegedeeld, dat ook de door de iSociété de géographie de Pa ris ingerichte -expeditie naar Fransch 'Kongo vertrokken was. Die expeditie bestaat uit de dokters Martin en Le- boeuf, Roubaud en Weiss. EEN PROCES OM EEN HOED. Is iemand, die in een koffiehuis op den hoed van een ander gaat zitten, gehouden de schade te vergoeden? Deze vraag werd dezer dagen door een rechter in Duitschland ontken nend beantwoord. Een bezoeker had zijn nieuwen hoed op een stoel legd, wat een ander bezoeker niet bemerkte, toen hij zich op denzelfden stoel neerzette. De eigenaar van het platgedrukte hoofddeksel eischte 14 mark vergoeding. Neen. zoo besliste de rechter, het is uw eigen schuld. De stoelen in een koffiehuis dienen als zitplaatsen voor menschen, niet als bergplaatsen voor hoedet. EEN VREEMDE HISTORIE. In het proonprin9elijk paleis te Bel grado werden twee soldaten der pa leiswacht door geweerschoten getrof fen en ernstig gewond. In de „Bel- gradstze Nowine" wordt verhaald, dat deze schoten zijn gelost door een sol daat, die ook reeds is gevangen geno men. Uit de omgeving van den kroon prins verluidt echter, zoo vinden wij in Duitsche bladen, dat men hier te doen heeft met -een nieuwe razernij- daad van den kroonprins. verhalen over den kroonprins van -Servië, die door de pers aller lan den gaan, worden te Belgrado be schouwd als geïnspireerd door een Oostenrijksch dagblad-correspondent, die uit Servië is uitgewezen en zich nu aldus wreekt. -Die uitwijzing had iplaats om die wijize, waarop bedoelde correspondent in lie,t belang van Oos tenrijk, de meest zonderlinge berich ten over Servië deed publiceeren. Mag -men een -telegram uit Belgra do aan de „Petit Bleu" gelooven, dan blijven -deze in 't bijzonder ook tegen het hof gerichte kuiperijen in het land zelf zonder eenigen invloed. VAN EEN VRIBNDSCHAPPELIJKEN WEDSTRIJD. Uit de „N. Gr. Ct." nemen wij het volgende vermakelijke verslag van een „vriendsohappelijken voetbalwed strijd" over: Er wordt heel wat gevoetbald tegen woordig. Bijna elke buurt en straat heeft een voetbalclub. En sedert eeni gen tijd, sedert de totstandkoming van het speelterrein van „Volksweer baarheid", ontstaan er dagelijks ni?u- clubs. Jongens van alle afmetingen sluiten zich aaneen, nemen den een of anderen Griekscfcen God tot peetoom, koopen een bal ^n... het aantal voet balclubs is met een vermeerderd. Op straat praten ze over niets anders dan over voetbal, ze lezen nauwkeurig de verslagen over wedstrijden, leveren critiek op den wedstrijd en ook op de verslagen daarvan. Zien ze op straat een aar lappsi of een oude petroleumbus, dan gaan ze „hoogsjotten", -wat meer ion eens ge beurt ten -koste van een amJernian' ruiten. Hun vurigste wensoh ls nog eens op het programma van 'len Voet balbond terecht te komen. Zoo'n club van hier kwam tot groote dingen. Er zou een „vriendschappelijke match" gespeeld worden in een dorp in de buurt. 's Morgens al vroeg was het verza melen. Van alle kanten kwamen de buurjongens opzetten, de een met een doos, de ander met een koffertje of tascfa, waarin de schoenen geborgen waren. Een van de leden had échte voetbalschoenen, die deed het zonder koffer. Het was een sterke club die daar op expeditie ging, een -club die wel meer -dan elf, wel zeventien spe lers in het veld kon brengen als het moest. Met den eersten trein vertrokken ze, bang dat ze te laat kwaröem. De tegen partij was aan -den trein, belangstel lend -in de Groningers waarmee zij zich zouden meten. In den namiddag werd er gespeeld. 'Het was een span nende strijd. Na anderhalf uur hadden de Gro ningers al vier-en-twintig maal een „kool" gemaakt, terwijl de andere partij zestien keer had gedoelpunt. En vermoedelijk zou de wedstrijd naar ge noegen en met een overwinning van de Groningers zijn geëindigd, als die échte voetbalschoenen er maar niet geweest waren. Die waren té mooi. Zulke schoenen had nog niet een op het dorp en dus werd er aanmerking op gemaakt. De Groningers kwamen voor hun kameraad, maar vooral voor zijn schoenen op. Zij beweerden dat ze met „kaffers" te doen hadden. Toen floot de referee, die zelf ook een „kaf- fertje" was, den aanval. Even daarna lagen twee „kaffers' in een sloot en gingen de Groningers met een „rush" den stationsweg op. Aan t station nam een beambte de vreemdelingen in be scherming. Dat was het einde van een „vriend schappelijke match". In den trein kre gen de jongens weer praats en toen ze door de stad naar huis gingen, luister den ze gretig naar de verzekering van hun voorzittertje, dut de club een vol- ;en-d jaar vast in de „compositie" van den Bond zou worden opgenomen. Als ze maar eerst wat vaker op vreemd terrein hadden gespeeld Achteraan liep een kereltje dat pro beerde met zijn zakdoek de klei te ver wijderen van zijn witte schoenen. Van -die schoenen, -die zooveel te doen (had den gebracht. komsten weer als nationale beschouwd en getrouwer bijgewoond zullen worden. Wij hopen, dat onze voormannen zoodra mogelijk stappen zullen ne men om een zoodanig monument tot stand te doen brengen. EEN ONTEVREDEN GAST. Een eigenaardige opvatting van iemand, die tot een tochtje per auto wordt uitgenoodigd. is wél, den be stuurder een proces aan te doen, wanneer men een ongeluk krijgt en verwondingen oploopt. Iets dergelijks gebeurde tijdens -den Herkommer- wedstrijd in Duitschland, dit j aar. De heer Scblör, directeur v-an een mo- tarhuur r i j tuigen-maatschappi jwerd -door den heer Wiss uitgenoodigd den wedstrijd mede te maken in diens me dedingende auto bij een ongeluk, waarbij de auto totaal vernield werd, liep de heer SchJör nog al eenige ern stige verwondingen op, en dezer da gen komt de eisch tot schadevergoe ding van dezen heer tegen den eige naar voor de rechtbank ter splrake. Waarom doet Schlör ook mede aan dergelijke wedstrijden, die altijd veel -gevaar opleveren, zou men vragen. (N. S.) KERK-INVENTARISATIES. Zoioals reeds werd gemeld, boden de bewoners van -liet eiland Sein ern- stiigeoi tegenstand bij dé inventarisatie van hun kerk. Die geheéle bevolking, opeenge drongen aan het strand, ontving dé autoriteiten en gendarmen met ge schreeuw en bedreigingen, ofschoon de pastoor tot kalmte had aange maand. Maar daarbij bleef het niet dc elilacncLers viélen eindelijk de gen darmen aan, ze sloegen met stokken, met hunne vuisten, ze wierpen met steenen en aan béide zijdein werden een aantal personen gewond. De over heid bleef ten slotte meester van het terrein, maar de inventarisatie had plaats onder een hagelbui van stee nen, waarbij vooral de vrouwen zich weerden. De woede van de bevolking is hier wel verklaarbaar; volgens een plaat aan den voorgevel werd immers de kerk geheel alléén gebouwd door de bewoners van het eiland zelf. De man nen haalden de steenen uit het strand1 en de vrouwen brachten ze op haar hoofd naa-r het bouwterrein, daar er geen rijweg op het eiland is. Summa sumrn ar urn heeft het tot stel de volgende voordeelen: lo. Door den vorm der kussens blij: het lichaam. rechtop in het water. 2o. Door de lichte constructie, vei oorlooft het toestel volle vrijheid va beweging aan den drager. De matrc zen, die het dragen, kunnen zonde moeite hun gewone werkzaamlhedei verrichten. 3o. Door de dichtheid van de stol die het drijfvermogen verzekert, kaï het toestel 'ook in (beschadigden toe stand nog een aanzienlijk gewich dragen. 4o, Door vorm en eigenschappei kan het -apparaat als hoofdkussen die nen, zoodat bij nachtelijke zeeramp ei elkeen (het r-ecldingtoestel onmiddelijl onder zijn bereik heeft. 5o. Is het -apparaat zoowel voor mari ne -als 'koopvaardij geschikt. 6o. Men kail diet -toestel geniakkeliji en iu een oogenblik aandoen. MOOIE LEGATEN. De aartsbisschop Von Stablewski heeft zeven -honderd vijftig duizend mark vermaakt aan weldadige stich tingen. Het zijn uitsluitend Poolsche instellingen, waaraan dat geld ten goede komt. De JAPAN EN CHINA, overdraolit van Nioetsjwang POLITIEKE GEVANGENEN. Volgens officieelc mededeelingen waren dn de maand Maart niet min der dan 22.242 politieke gevangenen, d. i. 3 proc. van de geheele bevolking, opgesloten in de citadel te War schau. Woensdagnacht werden 299 politie ke misdadigers, meestal Joden, uit de tiranspo rt-ge v angenis naar Siberië verzonden. DE WERELD WIL BEDROGEN ZIJN. Twee vrouwen van den Dender- mondschen steenweg te Gent, moeder en dochter, hadden ook eeD brief van den Spaanschen gevangene ontvan gen, die hun vroeg, hem geld te zen den, om -een pak te kunnen afhalen, dat in eene statie lag en een schat be vatte. De sclfat zou tusschen den ge vangene en de vrouwen verdeeld wor den. De vrouwen dachten dat de kans goed was; zij zochten -alles uit (brach ten 700 tot 800 fr. (bijeen, welke zij op zonden. -Sedert hebben zij van den ge vangene of van den schat ni-ets meer gehoord. (H. v. Antw.). EEN EIGENAARDIGE STAKING. ,Deze dreigt in Zwitserland. In 1880 zijn de dagbladen, toen de toestand der schatkist eens niet bijster gunstig was. door een bijzondere belasting ge troffen. Sedert dien bleef, ondanks herhaalde protesten, deze belasting gehandhaafd.- De „Züricher Post" heeft -thans voor gesteld, dat de dagbladen zich zullen vereenigen en gemeenschappelijk wei geren verslag te geven van de kamer debatten, als niet een voorloopige re geling wordt getroffen, die doet zien, dat althans op de vele klachten over deze belasting acht wordt gegeven. Andere bladen juichen dit denkbeeld zeer toe. MIDDELLANDSCHE -ZEE QUAESTIES. De ..Eclair", een niet geheel onver dachte bron, verneemt uit Rome dat Fransch-Engelsch-Italiaansche onder handelingen gaande zijn om tot ge heele overeenstemming te geraken over de verschillende Middellandsche Zee-quaesties. De besprekingen zon den reeds zoover gevorderd zijn, dat de totstandkoming der overeenkomst, welker (bepalingen geheim zullen blij ven, reeds verzekerd is. NATIONAAL MONUMENT. Onlangs werd' te Bethlehem, in den Vrijstaat, een vergadering gehouden in verband met het oprichten van een nationaal monument ter nagedachte nis aan onze gestorven vrouwen en kinderen en gesneuvelde burgers ge durende den jongsten oorlog. Het Transvaal sche volk beweent en gevoelt het verlies van zijn duizenden zoons en dochters even diep als onze broeders aan de andere zijde van de Vaal en wanneer heft voorstel van een nationaal monument ter sprake wordt gebracht, zal men ook toonen er voor een open hand en hart te hebben. Het aleemeen voornemen schijnt ontstaan te zijn om op ieder slag veld en vrouwenkamp een gedenk steen te doen verrijzen. Hoe prijzens waardig plan ook moge zijn, schijnt het ons, zegt een Z. A. blad, toch beter, in een of ander deel van ons land zegge naast den gedenk steen te Krugersdorp een natio naal monument op te richten, dat in alle opzichten het doel waardig zal zijn. Paardekraal schijnt ons de meest geschikte plaats. Een dergelijk monument, daar op gericht, zal dan, onzes inziens, oor zaak zijn dat de jaarlijksche bijeen- OVERSTROOMINGEN IN CHINA. In 'Ciidna, -in Noord-Kiangsoe is door oyerstroomingen de oogst geheel ver nield. Tien millioen menschen lijden er door ecu geweldige voedings- sdhaarsdlite. Een internationaal comi té van mannen uit de -diplomatieke en consulaire wereld ,en aanzienlijke Chi nezen wendt zich -nu om hulp tot Ame rika en Europa. In hun verzoek wordt (betoogd, -dat de nood zoo ernstig is, dat milli-oenen menschen worden be dreigd met den hongerdood. EEN NIEUVV REDDINGTOESTEL. La Belgique maritime et colonïale bevat een beschrijving van een nieuw reddingtoestel, -dat door den uitvin der, M. Jack Focketyn te Antwerpen, lTnsubmersible gedoopt is. Daaraan is het volgende ontleend: L'Insubmersiible is een reddingap- paraat, bestaande uit een ceintuur, die men ingeval van -zeerampen om gordt. Dit toestel kan uitstekende diensten bewijzen aan de scheepvaart en aan de watersport, in één woord, aan allen die door hun beroep of be zigheden kans hebben te verdrinken. Het toestel kan zoowel voor een als meer personen dienen; het bestaat uit twee deelem, die door de schouderbla den verbonden zijn en waarvan het eene op de borst, het andere op den rug bevestigd is. 'Deze deelen zijn kus sens van zoodanigen vorm, dat het zwaartepunt van het lichaam steeds onder de oppervlakte van het water blijft. Hooge zeeën noch plotselinge windstooten kunnen het zoo gedragen Lichaam in Ihet water doen omslaan. Aan het boveneinde zijn deze twee kussens verbonden door een kraag, die omlhooggezet den nek tegen den golfslag beschermt, (in geval van be zwijming het schudden van het hoofd belet en de nekspieren voor vermoeie nis bew-aart De kraagsluiting gesc'hiedt met een aluminium haak; aan de binnenzijde van het borststuk is een -zak bevestigd, die -twee -aluminium fl-esschen, 100 M. sterk touw (9-dr.aads, een sirene fluit en een matrozenmes bevat. De eene flesoh bevat Liébig's extract, de andere drinkwater. De hoeveelheid vleeschextfact is voldoende voor 24 uur en langer. Het rugkussen is voorzien van een gordel met springslot. Het toestel voor één persoon weegt circa 2 K.G. en kan een gewicht van 90 K.G. (dragen. Het toestel voor meer personen weegt 4 5 KG. en geeft den redder een drijf vermogen van 300 K.G.; hij kan dus zonder gevaar 2 4 3 -personen boven water houden. Door de eigenaardige stof, _waax- mee de kussens gevuld zijn, wordt het drijfvermogen van het -toestel zelfs niet door een tamelijk groote scheur verminderd; dit is dan ook een der eigenschappen, die dit nieuwe red dingtoestel op andere voor heeft. aan China heeft plaats gehad. Ook telegraaflijn Tientsin over Tien- sjoeantsi naar Liaho, die sedert den oorlog voor een groot deel in de han den der Japanners was, is weer aan China overgedragen. EEN PRACHTIG BRANDRAPPORT. In liet Duitsche „Orgaan' voor het schoorsteenvegerswezen" is 't volgen de unieke brandweerrappomL te lezen: De landelijke hrandweerkomman- dant bericht„De brand ontstond door waanzinnigheid van Joseph Na gel, of omdat kinderen voor 't voe deren van vee werden "ebruikter loopen verschillende -geruchten in het dorp. Het brandalarm had plaats; door 't luiden dar klokken en sein gevers, volgens voorschrift. De, „brandruiter" raakte van den wegl af, want de stad was zeer beneveld. De eigenaar van het brandobjektkon' geen pogingen doen -tod blusschen, daar hij geen water had. en daar hij i niet thuis was. Een brandwagen kwam tot op anderhalven kilometer van den branddaar werd hij echter omgekeerd en naar huis gezonden. De plaats van den brand werd door twee lantaarns en een gendarme ver licht. Het blusschingswerk werd geleid door den onder-kommandant daar 't bij den kommandant zelf -in de boven- voorkam-er brandde. De vlammen sloegen over het -geheele dak. De biuschmachines wea-den eerst gevoed met het heerpuitwater van den 'be schadigde, later kregen zij water door dragende meisjes en inschudden van dezelve in de slangen en door zuigen der beroepsbrandweer aan. de zuigleiding. Van het naburige dak af gaf de klimmer Fröhlich met krach- tigen straal water af en alle openin gen van den buurman werden met mest dichtgestopt. Gered w-erd een latafel en een koe, welke gestolen werd. De dienstmaagd redde het naakte leven /in het bloote i henid. Veel rundvee liep gedurig naar het vuur, hetwelk weid opgesloten. De voorgeschreven brand heeft ge- leerd, dat het slangenhuis niet zoo j ver van den brand moet afliggen. De meeste beroepsbrandweerman- nen waren lui en ontpopten- zich als ruziemakers". („Volk") OOK EEN VOORDEELTJE. De Fransche sociaal-democratische partijkas zal ook voordeel genieten van de verhooging der „schadevergoe ding" die aan de leden van het par lement wordt uitgekeerd. De vereenigde sociaal-democrati sche fractie besloot, dat elk afgevaar digde 100 francs per maand moet af staan. De helft daarvan komt aan de partijkas, de andere komt den vak- vereenigingen ten goede. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken. Alkmaar, 22 November. G. Bijwaard winkelier én koopmaai te Egmond aan den Hoef, gemeente Egmond Binnen. Mr. W. A. van Woudenberg Hamstra rechter-oominissariscurator mr. P. i A Offers. UtrecM, 21 November. D. Gezelle, schoenmaker te Bodegraven. Mr. dr.- C J. H. Schepel rechter-eoimmiissartsI curator mr. L. J. C. Kastelijn. 's-Gravehhage, 23 November. H. F. Oelriebs, -aldaar. Mr. H. A. van Rees rechter-commissariscurator; N. P. C van, Wijk. Amsterdam, 19 November. Mejuf frouw M. die Jong, laldaar. Mr. L. J. A. van Lidth de Jeu-de rechtér-com- nvissari'Scurator mr. F. Couvée. O pg'eheiven C. Breet, koopman, vroeger te Kam pen, thans te Am,sterdam. M. E. van Asten, wied uwe van Th. A. Vromans, herbergierster te Leemde.- Verni etigd. 's-Gravenhage, 14 November. P.- Busch. G e eëinddigd. L. van, Cooten. Koehorst, Koehorst en- Loman, ei Loman, té Arnhem. („St.-Crt.") Het stoomschip Besoeki, van Rotter dam naar Java, passeerde 4 (Dec. Pe- riim. Het stoomsdhip Koning Willem H, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 Dec. van -Southampton. Het stoomschip Ambon, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Dec. van Colombo. Het stoomsdhip Statendam vertrok 5 Dec. van New-York naar Rotterdam. Het stoomschip Maasland arriveer de 5 Dec. van Buenos-Ayres te Amster dam.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6