Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Onze Scheurkalender. OM ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuw® 24e Jaargang. No. 7195 ZATERDAG 8 DECEMBER 1906 JL HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement rtaariem fCr' Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. „Lt 2 Advertentign van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Rraaco per post door Nederland1.85 fe ll W JpS 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers0.02M V MhpnfflKnwTV IT n •ui- @elll«streerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie fiOÜ en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van AdvertentiSn en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. 1BKRSTE BLAD. ZATERDAG 8 (DECEMBER. Schouwburg (Jansweg). Rotter d. Tooneelgezelschap: Mesalliance. 8 uur. De Kroon^Gafézaal)Damen Kapedle Ferdinand, lïser. Teyler's Museum: Tentoonstelling van Photogr&vurenenz. Onze Premie Scheurkalender, waarvan oülangs door de groote aanvraag de voorraad was uitgeput, is thans opnieuw verkrijgbaar aan ons Bureau Groote Houtstraat 55. DE ADMINISTRATIE. CCCCXLÏV. HET WEDDEN OP DE COURSES. Waarschijnlijk heeft menigeen met eenige verwondering (het rondschrij ven gelezen van het (bestuur der Alge meen© Harddraverij -Vereen.waarbij wordt aangedrongen op het weren van de bookmakers .van de course^, Tot dusver hebben tal van eenvoudige zie- die met de paardenwereld zoo liet op de hoogte zijn, gemeend dat bookmaker ij en courses zooi ets als een Biameesöhe tweeling waren, waarvan 3e een stierf als de ander zich van tem liet scheiden. 't Is waar, tot dusver hebben de laan-besturen allen de bookmakers op ïun terreinen toegelaten, zij het dan lok tegen een vergoeding, die per vedstrijid ongeveer evenveel be haagt als' de prijs van een doorloo- lend-e kaart voor het geheele seizoen yoor een gewonen bezoeker. Veertig 4 Vijftig gulden namelijk moet de book maker per course voor zijn stand fasts betalen, zoodat zij die dan ge- voonlijik minstens met hun twaalven egenwoordig zijn, een niet onaardige late voor de kas der vereeniging op- evereh. Waarom wordt dan opeens het vlam- lend zwaard tegen deze menschen op- eii-even? Is 't een vlaag van deugd, bestuurders van het kansspel af- eerig heeft gemaakt? Volstrekt niet, zal aanstonds aantoonen waarom iet. Misschien wordt een tipje van sluier opgelicht door een sclhrij'ven den Secretaris der Groningsche aiddr averij vereeniging, waarin ó.a.. zinsnede voorkomt: „Ik hoop dat besturen der verschillende vereeni- jngen zullen besluiten, de bookma- van de terreinen te weren; ge- lurt dit niet, dan zie ik den tijd niet eer ver, dat de Hooge Regeering zal datgene, wat de besturen hadden innen voorkomen." .andere woorden: b el angh ebb en- zien aankomen, dat de Regeering bookmakers zou gaan afschaffen, zou men hierop wed kunnen wach- rnaar zeer terecht ziet de Secreta- der Groningsche vereeniging in, t het beter is, zelf het kwaad uit te eien. .Gaan eenmaal de .autoriteiten er mee inlaten, dan geven zij mis- lien nog omtrent andere punten he tende of verbodsbepalingen en, we ten het, een goede (Hollander vreest zoozeer -als inmenging van den tot in zijn zaken. emand die zich Max noemt (waar- geeft hij zijn naam niet liever op?) irijft daarover in 't Handelsblad een ikel, waarin hij betoogt, dat de at zijn belangstelling aan de za.ak fir iniet zal onthouden in de eerste om. de groote beteekenis van sport voor de verbetering van het itdenras en om het weren van een uiterst schadelijk element als het a op de courses, dan toch het geheele wedden ssdhaft? iMax denkt er niet aan, it hij laat daar onmiddellijk op (fin: Men is, wat de paardensport be- in de onmogelijkheid om het tóen geheel van de banen te we- De (belangstelling van het groo- ul)liek zou zonder het wedden te zijn, en de inkomsten zouden voldoende zijn om de groote kos te dekken. Tot een sportief zuive ren toestand, dat-is dus een totale af wezigheid van alle wedgelegenheid op het sportterrein, zullen we dus wel nooit komen. Maar Idian behoort de wedgelegenheid ook te staan naast de sport, dan moet het wedden geen in vloed op dl© sport kunnen oefenen, en zulk een resultaat ris alleen door den totalisator mogelijk. Die werkt, als een machine, geheim, strikt eerlijk ien van de buitenwereld onafhankelijk. Dan is er geen omkoopen meer van jockey's, geen stemming wekken Van bookma kers van wien er enkelen het zelfs wa gen hun eigen paard te laten tmeeloo- .pen. En op de groene vlakte kan de sport terugkeeren." Hieruit blijkt iduis, dat aan de book makers knoeierijen worden ten laste gelegd en welke, "it Spreekt van zelf, dat, wanneer inderdaad jockey's zich laten omkoopen, van een „eerlijk" wedden geen sprak© meer wezen kan. (Evenmin wanneer een bookmaker, vierkant tegen het reglement in, zelf paarden laten meeloop en. Wanneer Qiet ontdekt wordt, laat men zoo ie mand natuurlijk niet meer op de ba nen Itoe, maar 't wiordt niet licht ont dekt, omdat ieder di© er bij betrokken is: bookmaker, jockey, entraineur er belang bij heeft, de zaak geheim te houden. Wel wordt op d© banen een scherp toezicht op de bookies" uitge oefend, maar klaarblijkelijk kan daar mee niet elke onregelmatigheid wor den voorkomen. Overigens komt Max er ruiterlijk voor uit, dat er gewed moet worden, zullen de wedstrijden blijven bestaan. Ik geloof, dat hij daarin volkomen gelijk heeft. Neem ide bookmakers weg en den totalisator en er komt geen sterveling meer op de courses. Het 's dan ook geenszins afkeer van het wed den, die tot de bookmakersj-acht heeft aanleiding gegeven. Zij moeten weg, rnaar de totalisator blijft, uitgebreid zelfs, wanneer de wensch van Max om daarin verschillende inleggelden aan te nemen, wordt vervuld. iBeknopt gezegd ligt het -verschil tus- .schen den bookmaker en den totalisa tor hierin: dat de bookmaker zelf de wedden schappen vaststelt -en die -aan de lief hebbers aanbiedt, .terwijl de totalisator niets anders doet dan d© weddenschappen aanne men, die de liefhebbers willen en werktuigelijk aan ieder zijn winst uit betaalt, na -aftrek v-an 10 procent -voor kosten. De -totalisator kan dus niet -knoeien en geen „stemming maken", zo-oals de bookmaker. -In -den grond is evenwel het wedbeginsel gelijk, 't Is waar, bij de bookmakers worden gewoonlijk hoogere bedragen gewaagd'. Zoo dra de bookmakers er niet meer zijn, zui den die groote sommen overgaan naar den totalisator. 'Ziedaar .alles. En nu is het tmerkwaardig torn eens de redeneering na te gaan van de voorstanders der courses. Die komt namelijk hierop neer. De paardensport verbetert het paardenras, doch zon der gelegenheid tot wed-den kan die paardensport niet blijven bestaan, derhalve moet de total-isator op de ha nen worden behouden. Het publiek dus dat zijn tienduizenden guldens op de courses ver... liest, weet nu dat het die ten offer brengt aa.n de veredeling van het -paardenras. Misschien is dit nog niet iedereen duidelijk. De eenvoudige zielen, van wien -ik hierboven sprak, zullen vragen hoe harddravers -en renners veredeld of verbeterd kunnen worden, wanneer men ze teenige .minuten lang zoo hard mogelijk tegen elkander laat loopen. Maar zoo eenvoudig is de zaak ook niet. 't Is er precies -mee als met de verklaring, die ik eens door een meu belfabrikant hoorde afleggen, name lijk dat het-huwelijk de oorzaak is van den vooruitgang in de meubelin-dus-1 trie. Hij bedoelde, dat menschen die gaan tröu-wen veel meubelen noodig hebben en dat idoor de groote vraag, die er .dus bij die gelegenheid heerscht de (meubelfabrikant wordt gedrongen tot -verbetering van zijn modellen en het aanschaffen van nieuwe werktui gen, om conourreerend te kunnen blij ven. Waren er geen courses, dan zouden daarvoor ook geen harddravers en renners meer gefokt behoeven te wor den en het paardenras dus in die rich ting zijn veredeling kunnen staken. Misschien vinden de eenvoudige zie len dn den land© dat niet zoo heel érg, „omdat" -zullen zij zeggen „'harddra vers en renners op (zichzelf nuttelooze dieren zijn en het beter zou wezen, wanneer,-de paardenfokker zich toe leggen ging op het fokken van sterke trek- en lastdieren, die we dagelijksch in de maatschappij noodig hebben." Ik laat deze meening voor wat ze is, .al moet ik zeggen dat er -iets komieks in ligt, dat fokkers met veeü. moeite en zorgen dravers en renners opkwee- ken, die eigenlijk (Max zegt het zelf) d© bezoekers van de courses onverschillig laten. De lezer weet nu waar het om gaat en kan zelf zijn conclu sies- wel 'trekken. Eén opmerking van een paardenliefhebber moet ik Brier evenwel nog vermelden. „De bookmakers", zoo zei hij, „nioe- ten blijven, omdat anders de eige naars van paarden niet -meer zullen wedden en dan ligt de heele paarden sport op straat". Ik meende wel eens gehoordte heb ben, dat eigenaren van meeloopende paarden wedden op andere paarden en dat dit ook niet ten goede komt aan de betrouwbaarheid van de wedstrij den! Of is dat maar -een praatje? J. C. P. NEBOGATOF VOOR DEN KRIJGS RAAD. Te Petersburg is voor een bij zon deren .krijgsraad het proces begon nen wegens de overgave van het es kader v-an admiraal Nebogatof aan de Japanners. De beschuldigden. 78 in aantal, zijn in drie groepen ver deeld. De eerste groep omvat de voor naamste schuldigen, o. w. Nebogatof en de commandanten der pantser schepen de tweede die beschuldig den, welke de overgave bevorderden en de derde die, welke de overgave niet trachtten te verhinderen. Het proces zal ongeveer 'drie dagen duren. EENE WRAAKNEMING. Op den tengevolge der gruwelen te Bjel-ostok naar Petersburg overge- piaatsten politie-ambtenaar Sjereme- tef is een aanslag gepleegd op de openbare straat. De man werd zwaar gewond. De dader schoot zich ter stond do-od. Sjeremetef's vrouw had kort gele den een oak je gekregen, waarin ee,n dolk met het opschrift„Den organi sator der slachting te Bjelostok ter herinnering"daarbii de naam van den vermoorden admiraal Koesmitsj. HET GRAAN SCHANDAAL. De uitslag van het onderz-oek tegen den adjunct-minister Goefrko luidt, dat de zaak niet gerechtelijk doch -alleen disciplinaire gevolgen zal hebben, daar slechts een „moreel ver grijp" aanwezig is. Goerko zal ge dwongen worden zijn ontslag te ne men. Men zegt dus alleen tot Goerko „het bedrag is te hoog. de tijden zijn er niet naar, ge moet dus maar lie ver heengaan". En daarmede is de zaak 'gesust en het prestige der regee ring gered. Uit andere Tanden. DE FRANSCH-SPAANSCHE NOTA. De nota. vastgesteld door Frankrijk en Spanje en gezonden aan de regee ringen, die de acte van Alereci-ras heb ben onderteekend, zegtDe gebeurte nissen v-an den jongsten tijd in de streek van Tanger kunnen aanleiding geven tot-'de vrees, dat vreemdelin gen geen voldoende waarborgen meer 'hebben voor hunne veiligheid. Mocht de toestand verergeren, dan zou de instelling der politie, zooals die door de acte van Algeciras is bepaald, een dringende noodzakelijkheid worden. Frankrijk en Spanje zouden dan maatregelen moeten nemen om de organisatie daarvan te verhaasten onder de voorwaarden, door de mo- gendlieden bepaald. Ten einde in de zen geest te handel-en hebben de t.-wee regeeringen besloten om een zeemacht naar Tanger te zenden, sterk genoeg om in a-lle gebeurtelijk- heden te kunnen -optr©dien. Naa/r om standigheden kunnen dan de Fran- sche en Spaansche gezanten, na tot overeenstemming gekomen te zijn met hunne collega's van het corps diplom atirrue te Tanger, de ontsche ping bevelen v-an die detachementen, noodig voor de handhaving van de orde. In het geval van een aanval kunnen de gezanten v-an Frankrijk en Spanje de ontscheping dringend verklaren. De detachementen zullen zoo spoedig mogelijk en dadelijk na dat de politie in staat zal zijn hare functiën te aanvaarden, weder inge scheept worden. Een later bericht uit Parijs: meldt „De nota over Marokko die dooi de vertegenwoordigers van Frankrijk en Spanje is gezonden aan de- mo gendheden, die de acte van Algeciras hebben -onderteekend', heeft dé beden kingen tegen het optreden van beidie regeeringen geenszins doen verdwij nen." HET MAROKKO-DEBAT IN DE FRANSCHE KAMER. De heer Jaurès dient een interpel latie. in over dé Marokka-ansche poli tiek der regeeringhij beschouwt het als een gevaarlijke onderneming, dat die regeering het initiatief tot optre den heeft genomen, alvorens overeen stemming met de -andere mogendhe den verkregen wasmen zal nu mis schien gedwongen worden om ook andere maatregelen te neuien. Spreker is benieuwd te weten wat de regeering zal doen, zoo de Marok- kaansch© minister van oorlog een duizendtal soldaten naad- Tanger zendtzal zij zich dan terugtrekken Hij is van ineen-ing, dat men een be roep had moeten doen op de interna tionale verantwoordelijkheid. Vol gens Item zou Duitschl-and steun zoe ken in de Muzelmansche strijdmacht en deze trachten te doen gelooiven, dat Frankrijk haar vijand is. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, 'herinner de de minister van buitenlandsche zaken aan de voorgeschiedenis der Marokkaansche quaestie en de on langs gepleegde aanslagen op Fran- schen 'en Algerijnen en aan de ver klaring, .geteekend door alle mo gendheden, ook Duitschland en Oos tenrijk, welke aan den Maghzen wierd gericht om op te komen tegen de wil lekeurige handelingen van Raisoeli. De bedoelingen v-an Frankrijk en 'Spanje z-iin loyaal en geheel en al in overeenstemming met- de acte van Al geciras. Het verdrag, gesloten voor een Fransch-Spaan-sch optreden, werd daarna aan alle régeeringen toege zonden en lokte nergens tegenspraak uit. De twee regeeringen hebben voor zorgen genomen tegen de gevaren, die. het 'gevolg van de anarchie -kun nen zijn. Alleen als hét dringend noodzakelijk is, zal er een interven tie plaats hebben. „Wat er ook voor slechte tijdingen verspreid zijn", zoo velrvolgde demi- nister, „wij hebben, in ons gematigd optreden niets veranderd. Men moet ons niet kunnen beschuldigen, dat we een beireerig oog slaan op Marokko. (Toiej u-ichingen. De minister bracht daarna hulde •aan de Muzelmansche bevolking, die ■gevoelig is voor een goedé behande ling. De Marokkaansche stammen zijn niet oorlogzuchtig, maar begee- rig voordeel te halen uit handelson dernemingen. „Het i-s een groote vol doening voor ons een overeenkomst te hebben -gesloten met een groot tvolk, dat rechten op Marokko heeft en welks vriendschap wii- op hoogen prijs stellen. (Levendige toejuichin gen.) Onze buitenlandsche politiek zal niet gaan buiten de grenzen, di© de regeering heeft getrokken in overeen stemming met de acte van Algeciras, die Fran-krijk's rechten erkent enden vrede waarborgt. Eir mag zelfs niet worden verondersteld, idiat wij den vréde zouden wenscben. te vérstoren. Frankrijk vervolgt, in k-almte zijn weg, het kan geen vrees wékken, wamt het vreest zelf niets. Wij wen- schen slechts een vrede, gepaard met waardigheid. Onze buitenlandsche po litiek is p-ebonden door internationa le verdragen, maar steunt op vriend schappelijke betrekkingen, die van groote waalrde voor ons waren, toen het er op aan kwam, om wel te doen begrijpen, welke de wezenlijke be hoeften wanen van onze politiek. (Le vendige toejuichingen.) De Kamer verwierp daarop de prio riteit voor een door den heer Jaurès voorgestelde motie met 456 tegen 87 stemmen. Daarna werd een motie door den heer Grosdklier ingediend van den volgenden inhoud ,,De Kamer, ver trouwen stellend in de regeering voor de uitvoering van het verdrag van Algeciras, met handhaving v-an de rechten die daaruit voortspruiten en ter bescherming van de veiligheid ba rer landslied-en, en iedere toevoeging verwerpend, gaat over tot de orde van den dag". Tijdens de stemming werd minis ter Pichon hartelijk geluk gewenscht. De motie van den heer G-rosdldier werd aangenomen met 457 stemmen tegen 56. Daarna heeft de Kamer met alge meen© stemmen de acte van Algeci ras goedgekeurd. DE SCHEID ING S WET IN FRANKRIJK. Er wordt aangekondigd een circu laire van minister Briand, die zal inhouden, dat de seminaries voor de wet zullen kunnen bestaan, mits on der den vorm van bijzondere scholen voor middelbaar en hooger onder wijs. EEN TOESPRAAK VAN DEN PAUS. In het Donderdagochtend gehouden consistorie hield de Paus een toe spraak, waarin hij -zijn diep Leedwe zen uitsprak ever den storm van ge beurtenissen, zoo innig bedroevend ■voor de Heilige Kerk. „Maar", zoo verklaarde Z. H.. „ons geloof blijft onwankelbaar, wij hébben een krach tig vertrouwen in d-e hulp van Chris tus. De eendracht, die bloeit in de ka tholieke wereld strekt ons tot troost onze blikken moeten we broederlijk wenden naar de bisschoppen, die het diepst worden getroffen door de lage handelingen hunner tegenstanders". DE PAUS EN SPANJE. Verschillende Londiensche ochtend bladen hebben een telegram uit Rome dat luidt als volgtDe Paus heeft een eigenhandig schrijven gericht tot Koning Alfons van Spanje. De Paus wijst den Koning op de gevaren, d>'e de monarchie bedreigen, als de „anti katholieke" politiek wordt voortge zet. DE ONDERWIJSWET IN HET ENGELSCHE HOOGERHUIS. In derde lezing werd de onderwijs wet in het Hoogerhuis aangenomen met 105 stemmen tegen 28. De min derheid bestond uit katholieken en pairs van de uiterste A-nglikaansche richting. De -wet woTd.t in haar ge- wijzigden vorm op 10 Dec. weder in het Lagerhuis behandeld. In staat kundige kringen is men thans de meening toegedaan, dat nog wel over eenstemming zal wonden verkregen tusschen d-e twee huizen. -DEN LEEUW IN DEN -MOND GELOOPEN. 'Donderdagavond moest zekere Van Donselaar, die te Amsterdam gedeti neerd is, te Haarlem een vonnis ko men hal-en, voor een gepleegden rij wieldiefstal. Ui-t het station komende, waar de celwagen gereed stond, ontsnapt© hij zijn bewakers, vloog het Kennemer- plein op, (helaas juist naar dat deel waar pas een nieuw hulpbureau voor de politie is gebouwd en liep zoo pre cies -den 'leeuw in den mond. 'Hij werd gepakt en per rijksrijtu-ig naar het pal-eis van justitie gebracht. (Tel.) ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem op Dinsdag 11 December 1906, des namiddags van 12 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Prelude eu Fuga No. 3, Saint- Saëns. 2. Vorspiel und Fuga, Joh. Brahms. 3. Sonate No. 4, Mendelssohn. a. Allegro Con trio. b. Andante relieroso. c. Allegretto. d. Finale. 4. Intermezzo, Rheinberfer. 5. Fram-erei, R. Schumann. STEMMING VOOR DEN RAAD. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat op Donderdag 13 Dec. a. s., een stemming zal plaats hebben tier -benoeming van een lid v-an den Gemeenteraad voor het twee de kiesdistrict der gemeente Haar lem, en wel uit de navolgende candi- datenMr. A. S. Miedema. Zijlweg 3S B en A. F. J. Nieberg, Leidische- vaart 140. De stemming vangt aan des mor gens te 8 uur en duurt, tot des namid dags te vijf uur. De stembu-reaux houden zitting In het stemdistrict A (hoofdstem bureau) in het schoolgebouw aan dé N'a-ssaulaan. In het stemdistrict Bin het schoolgebouw aan de Friesche Var kenmarkt. Zeldzaamheid. Bij Jhr. Teding van Berkhout op Boekenrood©, bij Zandvoort, zijn nog rijpe meloenen gesneden. Dit kan als eenie bijzonderheid worden, medege deeld. Het Vrije Tooneel. Dit gezelschap, waarin optreden 3e dichter-zanger Speenhoff en die (hu morist Nap. de la Mar, geeft Woens dag 12 December in de Kroon eene voorstelling. Behalive nieuwe voordrachten zal worden opgevoerd „Zijn EdelAchtba- re, of Het Vrije Tooneel in duizend vreezen", een oorspronkelijke satiri sche schets in één bedrijf van A. Smits, betrekking hebbende op de behandeling' -door Speenhoff c.s. van de autoriteiten te Helmond ondervon den. „CREMER" NAAR UTREGHT. In den -Schouwburg aan den Jans- •weg voerde de Koninklijke Letterlie vende Vereeniging „J~ J. Cremer". Donderdagavond de beide tooneelstuk- ken op, waarmede zij Zondag a,s. aan den tooneelwedstrijd te Utrecht, uit geschreven door „Jon van Beers" zul len deelnemen Deze stukken het één-bedrijvige drama „Een Zonnestraaltje" van Ro bert Wach en het bekende blijspel „Het Offerlam" oogstten veel bij val in. We hopen dat „Cremer" te Utrecht succès zal hebben. Den heer 'Joh. A. Leyten, die zich geheel aan het tooneel gaat wijden en Dinsdag a.s. met (Bouwmeester naar Indië vertrekt, wachtte bij deze voor stalling een sympathieke huldiging.- De heer G. J. van Gasteren wees in een toespraak op de verdiensten van het afscheidnemende lid van „Cremer" en overhandigde hem -een lauwer krans. De heer Jac. Paff voegde daar bij nog een fotographie van het door Cremer opgevoerde „Het kind van Staat", waarin de heer Leyten de rol van Prins Willem EDI („Het kind van Staat") vervulde. De heer Leyten toonde zich zeer ge troffen door deze huldiging. Ook de aanwezigen -raakten onder den indruk van het oogenbl-ik en brachten den gehuldigde een hartelijke'ovatie. Haarlem's Zanggenot. Deze liedertafel geeft -dé volgende vfAdk o-ncter leading -van hatu UllW- teur, dén héér N. H. Axudriessen, een concert in dei Vereenaging. Als solisten zullen optreden dé hoe ren J. M. Orelio, Amsterdam (bary- ton), C. Fhflippeau, Haarlem (tenor), J. Huyboom, Haarlem (bas), C. An- drLessen, Hilversum (begeleiding), en W- And-ri essen, Haarlem (begelei ding). De -avond na de pauze is gewijd aan de uitvoering van het omvang rijke werk „Jan van Schaffélaar" van C. Andriessen (voor koor en so-li). Het koor zal ook ten gehoor© bren gen „Kom meevan Verballen, waarmede het onlangs op het con cours te Schiedam in de eerste af dea ling den 3den prijs verwierf. T oo-nkunst. Op Vrijdag 19 April 1907 zal onze afcleeling van Toonkunst voor har© tweede uitvoering „Die Jahreszeiten" van J. Haydn uitvoeren. Reeds zijn als solisten geëngageerd mejuffrouw J. van Linden van den He-uvell, uit Den Haag (sopraan), en do heer J. I. Rogmans (tenor), uit Amsterdam. Haarl. Tramweg Maats. De Haariemsche Tramweg Maat schappij vervoerd© iu de afgeloopeu imaand November 11343 passagiers meer dau in dezelfde maand in 1905 en ontving f567.15 meer. De totale ontvangsten tot ultimo November 1906 leveren een voo-rdeelig verschil van 2125.65 op vergeleken bij 1905. UIT DE RECHTSZAAL. Deserteurs. Donderdagmiddag stonden nog drie Katwijksc-he vdsschers terecht, ber- schuldigd van desertie van d© Y. M. 143, waarop zij zich hadden laten aan monsteren. Onder de n oorwaarden was opge nomen, dat zij zouden werken voor een deel van de winst, en tevens doch dit was niet in de monsterrol vermeld dat zij niet op Zondag zou den behoeven te vieschen. Nu bleek die laatst© voorwaarde niet na te zijn te komen, omdat de 19 andere men schen wel visch-ten op Zondag. Bov-en- d-en werd door de gebrekkige inrich ting van het schip niemendal gevan gen, en toen dan ook, na drie weken, de schuit te IJmuiden binnenkwam, verlieten zij die. Berst had de geheefl© ecpa-ipage onder elkaar afgesproken te staken, maar teen die reedier mededeelde, dat zij vast weekloon zouden, krijgen (f9) ook voor den tijd, dat reéds gevaren was, kwamen de overigen op hun besluit terug. Nu stondén de drie deserteurs te recht, en hoorden elk 2 dagen gevan genisstraf tegen zich eischen. Bij do' behandeling der zaak bleek, dat de niet opgenomen voorwaarde van Zondags niet visschen door den schipper toch niet kon worden ge handhaafd, ook niet, al ware zij wol in de rol opgenomen geweest. Drankwet. Door H. P. Kiekens is verlof ge vraagd tot het verkoopen uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel -aan den Burgwal 21.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1