Weerbericht. Thermometerstand Leger en Vloot Uit de Omstreken Jit de Arbeiderswerei Letteren en Kunst Kerk en Schooi MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bilxit, 7 Dec. Hoogste barometerstand 774.9 m.M. te Horta (Azoren)laagste 745.5 m.M. te Bodo (Westkust van Noorwegen). Verwachting tot den avond van 8 December Wind veranderlijke, later Westel. wind. Gesteldheid van de luchttoene mende bewolking, mogelijk sneeuw of regen. Temperatuuriets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 770.5 m.M/ Neiging tot vooruit gang. Vorige stand te 2 uur 757 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. te Haarlem. Vrijdag 7 December Hoog9te gisteren F. 47° Laagste heden nacht F. 31" Hoogste heden tot 2 uur F. 35° St. NICOLAAS IN DE KAZERNE. Donderdagavond was er St. Nico- iaasfeest in de kazerne, voor de kin deren der gehuwden, die behooren tot het deel dat verplicht is ie blijven. En de sombere romp aan de Nieuwe Gracht, die thans slechts, met alles en alles mee, 75 van die blijvers huis vest! herbergde tegen 7 uur een hon derdtal kinderen, die reikhalzend uit zagen naar de komst van St. Nicolaas. In hun midden was ook de kolonel Neeteson met zijn familie en verder tal van onderofficieren die den Sint zouden behulpzaam zijn. Eenige mannetjes van herr (Rap brachten er al dadelijk den geest in en toein even na 7 uur de zwarte knecht de komst van St. 'Nicolaas aankon digde, klonk hem dadelijk flink en hel- ider tegemoet: Daar ginds komt de stoomboot. Uit Spanje weer aan, iH'ij brengt -ous St. Nicolaas. En •"waarlijk, daar schreed de grijze Sint -voetje voor voetje binnen, want hij was erg moede, ziet u, allereerst van de groote reis en dan ook van izijn wezen Woensdagavond dn Den iHaag, waar Jan een heele partij stou te kinderen in den zak had moeten douwen. Daarom ging Sint er bij zitten Vertelde hij, hoe hij hier bij de onder wijzers had geïnformeerd naar die op passendheid van zijn auditorium, er hoe hij daarover dan al bijster gun stige rapporten had ontvangen. De gezichten van velen der kleuters Maarden bij die mededeeling merk baar op, om echter spoedig weder te betrekken, daar St. Nicolaas vertelde, dat helaas zijn waggon met cadeaus niet was aangekomen, zoodat ze het iditmaal zonder geschenken zouden moeten stellen. Maarmisschien wist Jan knecht daar wel raad op, een, zoowaar, die wist wat Als de kleinen een lied zongen zou hij eventjes naar mijnheer De Bruyn loopen, naar den stationschef, dat was toch ook zoo'n best mensch voor de kinderen, misschien kon die wei maken, dat de waggon nog mef kwam. En, zoowaar hoor, dat lukte, de pruilende lipjes trokken op, de halzen werden uitgerekt, om toch maar goed te kunnen zien en toen de cadeaus, te voorschijn kwamen, hoorde je „hè in allerlei toonaarden. De Sint sloeg het door hem meege brachte dikke boek op en mirakel bo ven mirakel, daarin stond nou precies genoteerd wat ieder kind gaarne had. Hoe houdt zoo'n man het uit elkaar? hè? iMaar als wij vertellen dat de Sint niemand minder was dan de kapitein- adjudant, de heer Sehönstedt, zal dat wel niet izoo'n groote verwondering baren. Een. juweel van een zwarten knecht had hij in den sergeant, den lieer Van Noppen. Kostelijker sprongen en buitelingen maakte vóór hem geen der zwarte ikneohts. Van lekkernijen was er een ware overvloed en gezegd kan dat door de ■royaliteit der officieren en onderoffi cieren een echt (feest .is bereid aan een honderdtal kleinen, waarvan er zeker wel eenigen bestemd zijn om als nu hun vaders, later te behooren tot het deel, dat verplicht is te blijven! PERSONEELE BELASTING. CDe Burgemeester van Haarlem, brengt ter kennis, dat het op den 4den December j.l. excutoïr verklaard ko hier no. 16 óp de personeele belasting dezer gemeente, dienst 1906, op -heden aan den ontvanger jler directe belas tingen is ter hand gesteld. G e v. Voorwerpen. Een overbemdsknoopjeeen rij- luigmoer ;een middeljon met rortret. EEN NIEUW TOONEELSTUK. Wij lezen in een aan den tooneel- sdhrijver Fabrioius gewijd artikel in .,Le Petit Bleu", onder meer de vol gende regels, die we hier vertaald la ten volgen: .De heer F-abricius, -wiens stuk gis teren (Maandag 1.1.) de eer genoot door het gezelschap van den Grooten Schouwburg te Rotterdam vertolkt te worden voor „De Kunstkring" te -Am sterdam, schrijft thans een stuk in de Fransche taal, dat hij te Brussel wil laten opvoeren. Dit werk, getiteld: „Le Faux Pas" (,(DeMis-stap") toont aan, welke maat schappelijke gevolgen één o ogenblik van zwakheid na zich kan sleepen." Wij hebben bij de heer Fabricius ge ïnformeerd naar de juistheid van dit •bericht -en vernamen van den schrij ver, dat hij werkelijk een stuk met die strekking in studie heeft, doch zich met geen enkelen Schouwburg -te 'Brussel voor de opvoering in verbin ding heeft gesteld en dit voorl-oopig ook niet denkt te doen. C aecilia. Donderdagavond had de vergade ring van bovengemeld mannenkoor plaats. Een voorstel van eenige leden, om den -afgetreden directeur, (den heer Henri Pielage weder te benoemen, werd veiworpen met 34 tegen 9 stóm- .en. Het reglement werd zóó vastgesteld dat van alle op concours behaalde geldprijzen een vier de-deel in de kas der vereeniging gestort moet worden, alsook dat de medailles en kunstvoor werpen het eigendom der vereeniging blijven. De contributie werd verhoogd en be paald op 12 cent per week. Met eenige zangleeraren is het be stuur in onderhandeling om een di recteur te benoemen. Dinsdagavond zal de heer Heilo uit Amsterdam, di recteur van „Onderling Kunstgenot", als proef eene repetitie leiden. Hedennacht is een 52-jari- 0_- vrouw, lijdende aan zwaarmoedig heid, die in het water van den Kin derhuissingel sprong, om zich te ver drinken, daaruit getrokken door een spoorbeambte. Zij is per brancard naar het Gasthuis overgebracht. HET KORPS MARINIERS. De minister is voornemens om, zoo dra zijn begrooting zal zijn aangeno men, een afzonderlijk wetsontwerp m tó dienen tot invoering van een gewij zigde regeling voor het korps mari niers, op de volgende grondslagen geleidelijke opheffing van het korps mariniers als (afzonderlijk deel van de zeemacht, onder dien verstande, dat reengagement van in dienst zijn de onderofficieren en minderen blijft toegelaten, en de aanneming afhan kelijk wordt gesteld van het aantal matrozen dat wordt aangenomen een en 'ander met het doel om de be- noodiigde sterkte van hét personeel te behouden. De afdeeüng te Rotterdam geleide lijk te hervormen to eene infanterie- school dier Kon. Marine, w-aar tevens tamboers en pijpers kunnen worden opgeleidachtereenvolgens de afdee- lingen te Amsterdam en te Willems oord op te heffen, wanneer de ver mindering van 'helt korps zulks toe laat. De voorstellen tot lotsverbetering, zooals die in het verworpen ontwerp van wet voorkwamen, wederom in de voor te stellen regeling over te ne men. HILLEGOM. De uitslag van het gehouden refe rendum in zake kermis of volksfeest is als volgt Uitgegeven zijn 1749 stembriefjes ingeleverd werden 15S0 biljetten; voor volksfeest 891 stemmen, voor kermis 574 stemmen, van onwaarde 115 bil jetten. De gemeenteraad zal dus wel eene beslissing nemen om de kennis af te schaffen. Ruim 90 pCt. van de stemgerech tigden heeift zijn stem uitgebracht. SCHOTEN. St. Nlcolaasfeest. Woensdag zijn de kinderen van de Christelijke Bewaarschool aan de Co- lensostraat ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest onthaald geworden op pepermoppen en speculaas. Bij deze gelegenheid werd tevens het' vervaardigde fröbedwerk aan de kleinen medegegeven. Een genoegen was het om bij het uitgaan van de school te zien, -hoe druk de Meintjes het hadden om een en ander goed thuis te brengen. Diphtheritis. In deze gemeente doen zich twee gevallen v-an diphtheritis voor. Een lijder is reeds overleden. De andere bevindt zich nog in die barak. HAARLEMMERMEER. Twee jongens van 14 en 17 jaar uit Haarlem, met den melkrijder Bo gaard uit Haarlemmermeer meerij dende, hebben uit diens zakken het ontvangen bedrag van f 95 gerold. Bij izijne thuiskomst, dit bedrag wil lende opbergen, vond hij dit niet en viel dadelijk verdenking op de jon gens. De politie, haasti - gewaar schuwd, spoorde de jongens op in de richting van Hoofddorp, waarna ze tot bekentenis gebracht zijnde, verder ter beschikking der Justitie te Haar lem zijn gesteld. IJMUIDEN. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer J. G. T. Broekmeijer erkend en toegelaten als vice-consul van Zweden te IJmuiden. ZANDVOORT. De heer Nuesink, Commies der H. IJ. S. M. is overgeplaatst van hier naar station (Bussum, terwijl alhier in diens plaats benoemd is de heer C. L. J. Zuitihoff, momenteel werkzaam te Medeiriblik. TWEEDE KAMER. Aangezien gisteren de Kamerleden te 10 uren niet present waren en de vergadering (pas te 11 uur kon begin nen, werden de (heeren door den Voor zitter bestraft met een avondzitting halve straf maar, want er was eigen lijk al op gerekend. Goedgekeurd werd de overeenkomst in zake den handel in vrouwen en meisjes, na nog een kort debat, waar aan de heeren van Bylandt, van Wijn bergen en van Kol deelnamen, die de satisfactie hadden van de regeerings- tafel -te vernemen, dat de Reg. in elk opzicht wilde medewerken met alle or ganisaties, die bestrijding van dezen handel ten doel hadden. De Min. van 'Just. kondigde -de be noeming aan van een special en amb tenaar voor de uitvoering dezer over eenkomst, die wel in samenwerking met de politie, doch geheel zelfstan dig zou kunnen handelen. DeiMin. van ftol., door den heer van Kol gewezen op den invoer van .Tapansche vrouwen in onzen Oost, deelde mede, dat met 'ü.e -koloniale outoriteiten reeds over leg werd gevoerd, ook in de West. Vervolgens werd goedgekeurd de in ternationale sanitaire conventie van 3 Dec. 1903 te'Parijs gesloten. Dr. Bloo ker opperde daarbij eenige bedenking tegen de Hollandsche vertaling der conventie, die te wensdhen overliet, doch deze vertaling werd door den heer Plate en Min. van Tets in be scherming genomen. Aan de orde was nu het algemeen debat over de 'begrooting van justitie. Dit debat sloeg zeer breede banen in. Met terzij delating van enkele speciale punten het resumeerende, zij op den voorgrond gezegd, dat het (oordeel over 's Ministers beperkte opvatting van zijn werkplan, of liever de beper king daarvan, uiteenliep. Hadden sommigen gewenscht, dat de Min. wat méér onderwerpen ter handen zou ne men, anderen meenden dat de Kamer toch al meer te doen had dan zij kon afwerken. De Minister kreeg echter, behalve dan wat zijn beleid betrof, nog heel wat vragen te beantwoorden. De heer Sasse van ÏJsselt, toejuichend dat de Min. het wetb. -van strafr. en van strafvord. ook op militairen "wilde toe passen, achtte verandering van de mi litaire rechtspleging oioodig in dezen zin, dat-de krijgsraden zouden komen onder leiding van een burgerlijk rechtsgeleerde. De heer Janssen (Maas tricht) vroeg herziening van eenige onzer wetboeken en een staascommis- sie voor dat doel. Den Min. hulde 'brengende voor het bestrijden der speelholen afgezien van de vraag of de invallen dor politie wettig waren meende hij dat alleen door de wet te veran d er erf bes t rij ding mogelijk zou zijn. Hij drong aan op een .observatie station voor in vrijheid gestolde krankzinnige misdadigers. (De heer Van Wijnbergen vroeg een rijkswet tegen de bordeelen; de 'heer vBolsius 'besprak enkele grieven Itegen de toepassing 'der kinderwetten en te gen de procédure bij de voogdijra den; de heer Kooien drong aan op het vervallen van den eiseh dat aan het godsdienstig (huwelijk het burgerlijk huwelijk moet voorafgaan; er moest, of in sommige gevallen (in extremis bijv.) of in het algemeen vrijheid zijn voor het kerkelijk huwelijk; de heer van den Ber.gih van Heemstede wees op de draconische toepassing der lote- rijwet ten aanzien van onschuldige kermisvermaken. De 'heer van den Bergh (Den Helder) vroeg eenige eenvoudige wijzigingen in de burgerlijke procedure, o.-m. het beperken der bevoegdheid tot het vra gen v,an uitstel, teneinde bespoedigde behandeling te verkrijgen. De heeren Schaper en (Van 'Doorn be handelden de rechtspleging. De eerste hield een felle rede, meer malen tot de orde geroepen, omdat hij o. m. de rechters te Groningen een armzalig stelletje noemde. Hij wees er op dat er een klassejustitie was, om dat de rechters, te goeder trouw mis schien, oordeelden naar het milieu waaruit de dader voort kwam, een mi lieu waartoe zij soms zelf behoorden. Met een beroep op een aantal vonnis sen wees (hij er op, dat men vergrijpen tegen den eigendom zwaarder strafte dan die tegen het leven en kwam streng op tegen de aan twee Groning- sche fabrikanten verleende gratie, hoewel door hun nalatigheid een jong werkman den dood had gevonden. Dit was een verkeerde toepassing van het recht van 'gratie, klasse-justitie van boven-af (bij interruptie verklaarde de 'heer Van Idsinga dat ook 'hij de gratie verkeerd vond, wat den spr. verheugde). De voorwendsels van den Min. (zooals men zich herinnert is de ze zaak reeds op een vragendag behan deld) noemde spr. armzalig en hij vroeg of de vrijz.-democraten zich met hun partijgenoot vereenigden ten deze De heer Van Doom erkende, dat de rechterlijke uitspraken niet altijd in overeenstemming waren met den wil van den wetgever, die misschien ten onrechte het opleggen van een maxi male straf had mogelijk gemaakt. Na tuurlijk moest .en mocht op de per soonlijkheid van den dader worden gelet, doch men moest niet te veel égards hebben voor de misdadigers en te weinig voor de slachtoffers en voor de maatschappij, als bijv. onlangs -fn den Haag, toen voor een moordenaar een belachelijk lage straf werd gevor derd, uit medelijden met den dader. IAan de Kinderwetten wijdde ook d< heer Regout een uitvoerige rede, die hij in de avondvergadering voortzet te. (Hij laakte in het bijzonder de ei- schen die van staatswege worden ge stold aan de opvoeding van uitbestede voogdijkinderen. De heer Hugenholtz berijdt een van zijn stokpaarden: ver betering van het strafstelsel; kiezen tusschen het stolsel van vergelding en dat van verbetering wilde hij er bij veroordeelde als gewoonlijk het cel- strafstelsel, om te kunnen komen tot verdediging van het Elmirastelscl, naar hetwelk hij een onderzoek in Amerika wilde zien ingesteld. Hij be streed ook het betoog van den heer v. Doom. Niét in verzwaring van straf moest men het zoeken, doch in veran dering van straf naar den aard van den misdadiger. Wat de militaire rechtspraak betreft, hij wilde die ge heel aan de militairen onttrekken. De heer De -Stuers vroeg bespoediging van een 'regeling van 'het auteurs recht voor beeldende kunsten. De heer Limburg sloot zich in menig opzicht aan bij den heer Regout in diens cri- tiek op de toepassing der kinderwet ten en de practijik der voogdijraden. (Spr. bestreed (den heer van Doorn: wat deze wilde was reactie. Strafmini ma en maxima wilde spr. onverzwakt handhaven. De Kinderwetten werden ook nog besproken, met critiek op de voorschriften die hei gevolg waren van deze wetten, door (de heeren De •Ridder en Heemskerk. Laatstgenoem de (had het ook nog over de strafmaat bij' sommige vonnissen, ingegeven door ziekelijke opvattingen. Te dikwerf werd ontoerekenbaar heid 'aangenomen en men zag wat er dan gebeurde, als met Frans Hosier. Spr. zou dus een proeftijd wensohen en jaarna hervatting of herziening van de strafzaak, wanneer het perso nen gold van krankzinnigheid ver dacht, of wel vermoedelijke simulan ten. Eindelijk bepleitte de heer Ruys de Beerenbrouek de gedwongen opne ming van drankzuchtigen in sanato ria, in het helang dezer menschen zelve, (Spr. vroeg een onderzoek naar de praetijk in het buitenland. Heden te 10 uren voortzetting. De Minister is dan aan het woord. TREIN-DERAILLEMENT. Men meldt uit Bergen op Zoom. Donderdagavond circa 5 uur 45, is de goederentrein no. 1484 nabij den wachtpost no. 12 gederailleerd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De remmer Wiersma redde zich door tijdig uit de remkast te springen. De opgaande lijn is versperd, door dien een wagen dwars over het spoor staat-. Waar thans slechts van een lijn gebruik kan gemaakt worden, on dervindt de dienst vertraging. Er worden evenwel in allerijl maat regelen genomen (den weg vrij to ma ken. DE "VERMISTE BANKBILJETTEN. Op 20 Nov. j.l. zijn ten kantore van den rijksontvanger te iPurmerend ver mist 7 bankbiljetten van 1000. De burgemeester van Purm-erend verzoekt onderzoek bij bankiers 'en geldwisse laars -of aldaar ook onder verdachte •omstandigheden dergelijke bankbil jetten zijn ingewisseld; bij eventueele ontdekking inbeslagname van bedoel de bankbiljetten en voor hem gelei ding van de(n) onbekende(n) dader of daders. AANGESPOELD. Op het strand te Texel is aange spoeld het lijk van een man, reeds in verren staat van ontbinding. Klee ding bruin geruite broek, rood ge ruit overhemd, blauwe trui. zwarte oliejas, hooge rijgschoenen met hoef ijzers, alles ongemerkt. IN VRIJHEID GESTELD. Men deelt mede, dat D., die onlangs in verband met den moord, te Amers foort gepleegd, werd gevangen geno men, Woensdag in vrijheid is ge steld. INBREKER GESNAPT. •Woensdagnacht 1 uur werd door een agent van politie, te 'Rotterdam, toen hij de Vondelstraat aldaar passeerde, ontdekt, dat het raam openstond van de benedenwoning van perceel 13 al daar, bewoond door den werkman H. Mast, en daFzïch een inbreker in de kamer bevond. Hij wekte nen (bewoner. Bij onder zoek vond men in den hoek van de kamer verscholen den 26-jiarigen schil- dmsknecht A. de K. Van een chiffonnière waren reeds twee laden doorzocht en de inhoud op den grond (omgekeerd. In het bezit van den inbreker wer den gevonden (eenige papieren, gesto len uit een der laden, verder 20 val- sche sleutels en een aantal lombard- briefjes, die bij inlossing bleken te be treffen verschillende gouden en zilve ren sieraden, afkomstig van een in braak dezer dagen in het Noordeinde gepleegd. Ook werd bij huiszoeking in de wo ning van den inbreker gevonden een prachtig flobertpistool in etui, fiets lantaarn. fietspompen enz. Vermoedelijk 'heeft men den dader in handen van de talrijke inbraken door insluiping in de laatste maan den gepleegd. te voeren voor wier hei-stel de com-! missie de h. i. noodige maatregelen aanbeveelt. „Een uitzondering vormt een twee tal bogen, waarbij het gemis aancon- treforten leidde tot het scheuren der wanden in de veilingzaal voor den graanhandel, in welke omstandigheid volgens bet rapport op een alleszins eenvoudige wijze kan worden voor- zien. „Ziehier het eenige, in het 2e deel van het rapport gesignaleerde defect, dat men desnoods den architect direct zou kunnen aanwrijven." Het laatste deel van het beursrap- port bevestigt-, meent de heer Leh man, den indruk döor het eerste deel verkregen, dat op zaken van primaire hetee-kenis den ontwerper geen blaam treft. En daarop komt het aan. „Dat bij een werk van dien omvang enkele bedenkelijkheden voorkomen, enkele fouten misschien begaan zijn, welken onpartijd-igen beoordeelaar die ooit voor eenige belangrijke taak op onverschillig welk gebied stond, zou dat verwondering kunnen baren EEN VEELBELOVENDE ZOON. Een vader kwam zich bij de Am- sterdiamische' politie beklagen dat -zijn 22-jarige zoon onlangs een kast had opengebroken en daaruit twee gou den horloges ien vijf ringen had ont vreemd'. Hij had in eèn dobbelhuis .zwaar gespeeld en veriioren. Geen geld hebbend, ging hij tót dtón dief stal over. Zijn aanhouding zal wel plaats vinden, doch het is -niet zeker, of de vader liet „verder zal zoeken". Mr. D. LOPES DE LEAO LAGUNA. Donderdagmiddag is te Amsterdam overleden mr. D. Lopes de Leao La- guna, sedert 1889 raadsheer in 'liet gerechtshof te Amsterdam. De over ledene was ridder om de orde van den Nederl. Leeuw. BEDRIEGLIJKE BANKBREUK. Naar de Zw. Ct. verneemt, is het der justitie mogen gelukken de ver blijfplaats op te spolren van J. L. v. d. G-, vroeger wonende te Kampen, die bij vonnis dei- rechtbank te Zwol le van 14 Juni j.l. werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf we gens bedrieglijke bankbreuk. Hij werd te Rorgerhout bij Antwer pen aangehouden en zijn uitlevering aan de Nederlandsche regeering door de Belgische toegestaan. Dinsdag werd hij overgebracht naar de straf gevangenis te Zutfen. VREEMDE ZAAK. Naar aanleiding van het bericht in de „N. R. Ct." uit Heiloo over de kinderen van den spiritus-dnnker, omtrent welken laatste 't gemeentebe stuur van Heiloo art. 22 van de ar menwet geheel verkeerd en ten na deel e van Beverwijk heeft trachten toe t-e passen, wordt uit Beverwijk aan de Tel. gemeld, dat die kinderen Zaterdag 1.1. door den heer Wou ri stra, directeur van de Weezenverple- ging te Amersfoort (Apeldoorn), naar Beverwijk zijn gebracht. Twee van die kinderen woonden vroeger bij hun vader, de twee an d-eren waren te Bergen woonachtig, doch toen er mogelijkheid- bestond, dat de vader uit de ouderlijke macht zou worden ontzet, (heeft bovenge noemde vereeniging voor wee zenver- pleging in Juni 1.1. -zich vrijwillig met de verzorging van allen belast, ver moedelijk om langs dien weg de voog dij over hen te verkrijgen en dedaar- uH voortvloeiende rijkssubsidie te ikunnen deelachtig worden. De dood van den vader sloeg aan die verwachting den bodem in en nu •tracht die vereeniging zich de kinde ren v-an den hals te schuiven. Aangezien de kinderen zich thans te Amersfoort bevinden en men, vol gens den geest en de letter van de armenwet, daan ter plaatse thans verplicht is voor hen te zorgen, zijn de stumperds naar Amersfoort terug gezonden en daar weer in ontvangst genomen. Dat Beverwijk verplicht zou zijn zich met de verzorging te belasten, omdat de man, geboren te Heiloo, eenigen tijd te Beverwijk woonde, maar sedert 22 October uit Beverwijk is vertrokken, gaande naar Heiloo, kan in gemoede niet worden volge houden. Veeleer komt Heiloo hier voor in aanmerking, omdat daar de grootvader van de kinderen woon achtig is, bij wïen, volgens de wet, de kinderen kunnen worden gealimen- teerd, omdat het zijn afstammelingen zijn. Blijkt deze man onmachtig, dan heeft hij de hulp in te roepen van liet burgerlijk armbestuur van zijn woon plaats. WRAAKNEMING ,,De ^Rotterdammer' maakt -melding van eene ergerlijke -wraakneming van den to Weesp bij eene verkiezing voor den gemeenteraad gevallen liberalen candidaat Bode, die aan een katholie ken bakker en aan een katholieken melkboer in verband met zijn neder laag de leverantie opzegde. DE BEURS TE AMSTERDAM. De heer Leliman bespreekt in „De Bouwwereld" het slot van 't Beurs- rapport Hij zegt o.a. „Dat nu achteraf voorzieningen noodig blijken kan den ontwerper, die verantwoord is door met normale toestanden rekening te houden, niet v/orden aangerekend. „Tot deze verzakkingen zijn op een enkele na alle gebreken terug RESERVEKADER iBU DE GENIE. In afzonderlijke bijvoegsels tot de St.ct. (no. 286) wordt medegedeeld het Kon. Besl. van 31 October j.l., en de beschikking tot uitvoering daarvan, houdende gewijzigde bepalingen no pens het reservekader bij de genie. ONGELUKKEN. Donderdag had ide 16-jarige werk man A. C. bij de Nederlandsohe Scbeepsbouw-maaitscliappij te Am sterdam het ongeluk in het ruim van de machinekamer van een in aan bouw zijnd schip te vallen. Ernstig verminkt wend de ongeluk kige naar het O. L. V. Gasthuis over gebracht en daar ter verpleging op genomen. Zijn- toestand is levensgevaarlijk. KASTEEL TE WIJCHEN. Dinsdagnacht is het fraaie kasteel te Wij-cben afgebrand, dat aan douairière van Andringa de Kempe- naer behoorde, -die het bewoonde. De brand im-oet om lialftwee in de biblio theek zijn ontstaan. Oo/rzaak onbe kend. Op drie dienstbodenkamertjes na is -het. geheel e- gebouw uitgebrand. De muren staan nog recht, (doch ver- toone-n scheuren. Ook de inboedel, waaronder vele kunstvoorwerpen en 'vele oudheden, /ging verloren. De bewoonster zou met moeite zijn gered. BRANDEN. 'Men -meldt uit Bergen (N.-H.) aan de Tel.: Woensdagavond om half zeven uur ontstond tijdens een zware donder- en hagelbui .tusschen -Schoorl en Bergen brand,i doordat 'de bliksem in een wind-watermolen, staande in den Aagdorperpolder, sloeg. De molen brandde tot den -grond toe af. Eige naar van -den molen was de heer Sdherpenzeel. SPOEDIGE DOOD. Een reiziger in de edeotrisehe tram van Den Haag naar Scbevenimgen, de Ibeer G., eigenaar eener wascli- en .strijkinrichting te 's-Gravenhage, werd in de tram onwel, en, toen hij, to Scheveningien aangekomen, ten hui ze van dokter Roest in de Prins Wil lemstraat was binnengedragen, bleek hij reedis te zijn overleden. EEN BRUTAAL STUKJE. Dat goten en afvoerbuizen van ge bouwen ontvreemd worden is een al- ledaagsch- verschijnsel. De brutaliteit evenwel, waarmede een paar perso nen uit Tilburg daarbij te werk zijn gegaan, mag zeker ongewoon heeten. Zij hebben bij nacht met kar en paard een bezoek gebracht aan ver schillende dorpen in dien omtrek Moergestel, Oisterwijk, Haren, Spoor- donk en Oirschot, en daar op onge veer 20 plaatsen goten en buizen van de woningen afgerukt en op den gen geladen. Des middags is een groot gedeelte door de marechaussees bij een opkoo- per te Tilburg in beslag genomen. Men is de daders op het spoor. EEN OUD GEBRUIK. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek Van de vele oude gebruiken in deze streek blijft het planten van meiboo- nien nog in zwang. Bouwt iemand een nieuw -huis of wordt een bestaand huis vergroot, dan verzamelen zich jongens en meisjes uit de buurt, om s avonds, als de bewoners van het hu-is ter ruste zijn, een langen den nenboom niet versiering op het ter rein, waar het huis ondier dak komt, in den grond te zetten. Het heele ge zelschap werkt samen om den boom te vervoeren, en één is er, die bij het graven van den kuil moet bijlichten. Dit planten met gebrekkige hulpmid delen is lang niet gemakkelijk. Toch hebben de plantenden veel pret en de grootste pret komt nog als de huis bewoner -detn jongelui voor hun moei te een flinke som geldl tor hand stelt om er een prettigen avond van te maken. Deze gave is niet verplicht, maat iemand die op zijn goeden naam prijs stelt, zal zich niet aan het gebruik onttrekken, omdat hij dan te boel komt te staan tals een gierigaard, wat door de planting v-an een dooden boom voor zijn huis publiek wordt kenbaar 'gemaakt. KATH. JOURNALISTEN. De Ned. Katlh. Joumalistenvereenl- ging heeft (haar jaarvergadering te Amsterdam -gehouden. Uit de jaarver slagen bleek, dat de vereeniging et goed voor staat; het ledental klimt ge regeld (dit jaar met 8) -en in de (kas blijft het -overschot stijgende. In -zake „Zondagsrust voor -journa listen" werd de volgende motie, voor gesteld door den heer F-erd. Wierdels, aangenomen „De Katholieke Journalistenvereeni ging. „overwegende de wenschelijkheii van Zondagsrust voor journalisten, „erkennende echter, dat er bezwa ren kunnen bestaan tegen algemeens invoering er van, ,,-doet een beroep op de vereenigin gen om zoo weinig mogelijk op Zondag te vergaderen en verzoekt de hoofd redacties maatregelen te nemen ei toe te laten om de Zondagsrust vai verslaggevers te bevorderen." Er werd besloten de volgende jaai vergadering zoo mogelijk in Juli 1 houden in Nijmegen. STAKING TE RIJSSEN. Er -is geen verandering in den tof stand gekomen; St. Nicolaasavoni ging rustig voorbij. Uitzicht op wij zi-ging van den toestand is er niet. I verschillende plaatsen in den omtre worden vergaderingen belegd om ln conflict uiteen te -zetten en -de ondei steuning aan de stakers te regelen. PORTRET WILLEM VAN ZUYLEN Do eere-commissie voor do voorstel' ling, d'ie die vereeniging „Willem va i Zuylen" op 19 December geeft, tel' einde een portret tie laten maken va dien beroemden acteur, is definitó; a-ls volgt samengesteldTaco H. Beer, S. J. Bouberg Wilson, mevr B HoltropVan Gelder, A. van c Horst, prof. Bart van Hove, A. Kreeft, W. P. de Leur, Theo Molket boer, A. ROyding, mevr. Thérèse V' DuylSchiwartze, Jan C. de Vos Is. Querido te Amsterdam, en rneff W. HoenVan Zuyüen en de heer I D. van Eysden te Rotterdam. Met „De Twistappel" (Le Prétesl van Daniël Riche wordt opgevoed „De Schoolrijdster". NED. (HERVORMDE KERK. Bedankt voor het beroep te Elde door ds. N. van Schouwenburg te Hit en Dodewaard. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg afgelegd het cand'idaats-examen in wis- en natuurkunde door de heei< J van Andel Jr. en J. Bruin; het cï didaats-examen in de plant- en d# kunde door den lieer J. A. Honing.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2