Binnenland Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorat. 10.50 uur). De BUdt. 8 Dec. Hoogste barometerstand 773.0 m.M. ie Horta (Azoren laagste 724.9 m.M. te Bodo (Westkust van Noorwegen). Verwachting tot den avond van 9 December: Wind: matige tot krachtigen Wes telijken wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar be wolkt, mogelijk regen. Temperatuur: iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 768 m.M. Neiging tot vooruit gang. Vorige stand te 2 uur 770.5 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlsflraat 85. Thermometerstand te Haarlem. Zaterdag 8 December Hoogste gisteren F. 36° Laagste heden nacht F. 31» Hoogste heden tot 2 uur F. 87* Nieuw Mannenkoor. In de Vrijdagavond op de voorzaal van café Brmkmamn gehouden ver gadering heeft de oprichting van het nieuw mannenkoor haar beslag ge kregen >en werd als naam gekozen 3aar 1 em's Mannenkoor". De heer Henri Pielage is 'directeur-president en wordt bijgestaan door een voorloo- pige commissie, bestaande uit de heerenH. F. van Dijk, te Overveen G Willegers, C. Mica en J. Fortgens te Haarlem, waaruit blijkt, dat de naam „Haarlem's" geen beletsel tot toetreden is voor zangers buiten de gemeente woonachtig. Er zijn er zelfs van Heemstede bij het koor. Vastgesteld werd een voorioopiige contributie van 15 cents per week, en de volgendie vergadering bepaald op 14 December in hetzelfde lokaal. Volgens achterstaande annonce is de heer Pielage Zondag van 2—4 uur voor camdiidlaten te spreken. Geheel onthou ding. Men schrijft ons De afdeeling Haarlem van de Ne- derlandsche Vereeniging tot Afschaf fing van Alcoholische Dranken heeft den laatsten van hare 5 cursus-avon den gehouden, waarin de heer F. U. Schmidt voor haar optrad. Zooals bekend, behandelde spreker den invloed van het drankkapitaal. Verbazingwekkend waren de feiten en cijfers, die spreker bijbracht, om te bewijzen, boe het drankkapitaal over al inwerkt en de macht in handen heeft, zoowel op economisch als poli tiek terrein. De gloedvolle 'redd werd tot het ein de met aandacht gevolgd en het luide applaus aan het slot, zoowel als de hartelijke woorden, waarmede de voorzitter den sprekeT dankte, toon den den heer Schmidt, hoe zeer zijn voordracht gewaardeerd werd. Wij hopen allen zeer den heer Schmidt dezen winter nog edns hier te ontmoeten. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 11 December 1906, des namiddags van 12 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Prelude en Fugue No. 3, Saint- Saëns. 2. Vorspiel uncf Fuge, Joh. Bralhms. 3. Sonate No. 4, Mendelssohn. a. Allegro Con-brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Finale. 4. Intermezzo, Rheinberger. 5. Traumerei, R. Schumann. J. Jansen. Na eene korte ongesteldheid is he-, denmorgen te 9 uur overleden de agent-rechercheur Jan Jansen, oud 45 jaren, een verdiensteliik nolitfeman. Hij was sedert bet vorige jaar we duwnaar en laat zes kinderen achter. Het Rotterdamsch Tooneel- gezelscbap met „Mésalliance". Hedenavond gaat alhier de opvoe ring van „Mésalliance". Vrijdiag- avond had de eerste opvoering daar van te Rotterdam plaats. De „N. R. Ct." schrijft daarover o. m. het vol gende „De heer J. B. Schuil, de schrijver van „Gedeballoteerd", heeft een too- meelspel in drie bedrijven geschreven, dat „Mésalliance" heet en dat van avond voor het eerst is vertoond door het Rotterdamsch Tooneelgezelschap. Deze voorstelling is door een niet zeer groot publiek met blijkbare be langstelling gevolgd en aan uitingen van waardeering heeft het den schrij ver die zich niet vertoond heeft - - ei onmin als den spelers ontbroken. De vertooning is, als geheel, zeer goed geweest. In het stuk is veel goeds." Uitstapje in de Wereld ruimte. Volgens achterstaande advertentie komt de heer F. G. Geerltng Maan dag 10 dezer voor den tweeden keer zijn voordracht met lichtbeelden hou den onder bovenstaanden titel. De eerste tmaal was de belangstelling zoo groot, dat verschillende bezoe kers meesten teruggaan. De School voor M, U. L. 0, In de laatste Raadsvergadering zeg de de heer mr. Th. de Haan Hugen- holtz, wethouder van Onderwijs, op een vraag van mr. J. H. Thiel toe, dat nog dit jaar door B. en W. een plan zou ingediend worden, waarin in alge- meene trekken de aard en inrichting der op 1 September 1907 te openen school voor meer uitgebreid lager on derwijs zou worden aangegeven. B. en W. hebben thans aan deze toe zegging gevolg gegeven en hij den Raad 'een dergelijk plan ingediend, waaraan wij hieronder een en ander ontleenen: Het o nd erwij s. De school zal er een zijn met een ne genjarigen cursus. De zes eerste ja ren loopen parallel met de opleidings scholen, de drie volgende jaren wor den beschouwd als vervolgklassen. Het onderwijs in deze laaste klassen omvat, behalve de vakken in de zes eerste jaren onderwezen: Duitsch en Engelseh (Fransoh wordt natuurlijk ook reeds eerder onderwezen); alge- meene geschiedenis; wiskunde, hand der wijs, blijkens de leervakken enz., werken voor meisjes. De school wordt dus, zooals de term reeds gebezigd is, „een opleidings school met een kop er op." „'De te stichten school zal in haar zes laagste klassen geheel gelijk zijn aan de bestaande opleidingsscholen, wat leervakken en getalsterkte der klassen aangaat"... zeggen B. en W. Met „leervakken" zal wel bedoeld zijn „aard" der leervakken en niet „omvang" van elk leervak afzonder lijk. Dit laatste is van zeer groot be lang met het oog op het euvel waar aan opleidingsscholen in het algemeen mank gaan, dat zij door het moeten aanpassen aan inrichtingen van mid delbaar onderwijs z.g. africfatings- scholen zijnJEn deze school behoeft en mag dit ook niet zijn, daar zij de leer lingen na het doorloopen der vervolg klassen aan de maatschappij aflevert. Het schoolgeld. Het schoolgeld zal 'bedragen voor iederen leerlmg(e) per jaar 50 in de eerste zes klassen; voor twee, drie en meer leerlingen uit hetzelfde gezin ook wanneer deze op een andere op leidingsschool gaan f 45 en f 40 per kind. Voor de drie vervolgklassen as het schoolgeld 60 per leerling(e). De schoolgelden zijn dus gelijk aan die op de opleidingsscholen en H .B. S. Ter motiveering zeggen B. en W. ten opzichte van het schoolgeld der zes laagste klassen, dat de overeenkomst van onderwijs met dat der opleidings scholen hun als beweegreden gediend heeft tot het voorstellen van gelijke schoolgelden. Daar deze onderwijsin richting niet dient om de Burgerscho len te ontlasten, „daarvoor zal de straks te openen Lilde Burgerschool kunnen dienen" heeft men geen re kening te houden met het op die scho len geheven schoolgeld. 'Lager be drag, dan op de Opleidingsscholen ge heven wordt, vast te stellen, is niet raadzaam, daar dan deze inrichtingen zouden ontvolkt worden. De toelichting van het schoolgeld der hoogste klasse is vrij sober. B. en W. zeggen eenvoudig, dat voor de hef fing van een sohoolgeld gelijk aan dat der H. B. S., „gelet op den aard en de strekking van het onderwijs, alleszins gronden zijn." Daar evenwel de aard van het on derwijs, bijlkens de leervakken enz., zeer zal afwijken van dat, 't welk op de H. B. S. -wordt gegeven en de strek king alleen zooverre overeenkomt als men de m. u 1. o.-school als plaatsver vangster der H. B. S. met 3-jarigen cursus wil laten dienen, is deze moti veering wel aan eenige bedenking on derhevig. Het onder w ij zend perso neel. Aan het hoofd der inrichting komt te staan een hoofdonderwijzer, die :n het bezit moet zijn van de lager-aeten der drie moderne talen en van de acte wiskunde 1. o. De onderwijzers der drie hoogste klassen moeten behalve de hoofdacte minstens 'én acte 'M. O. hebben ge haald en de onderwijzers der zes laag ste klassen moeten elk in het bezit zijn van de hoofdacte. Het plaatsvervangend hoofd zal wor den aangewezen uit de onderwijzers der drie hoogste klassen. iMin of meer vaag komt ons de me- dedeeling voor omtrent de belangrijke quaestie of op do school vak- of klas sikaal onderwijs zal gegeven worden. B. en W. zeggen hieromtrent: „Hoe- wol het niet in onze bedoeling ligt ee- nig onderwijs aan een vak onderwij zeres) op 'te dragen, zal bij de keuze van het personeel er aandacht aan ge schonken worden of de sollicitant van een of twee vakken meer dan gewone studie zal hebben gemaakt, ten einde meer speciaal hem, bij benoeming, in meer dan een hoogere klasse met het onderwijs in dat vak of die vakken te belasten. Zoo ook zouden de omstan digheden kunnen nopen, meer bepaal delijk ten aanzien van het handteeke- nen en de gymnastiek, om tot het be noemen van vak-onderwijzers(essen) wèl over te gaan." Daar het niet waarschijnlijk is, dat de drie onderwijzers der hoogste klas sen elk van meer dan twee vakken meer dan gewone studie hebben ge maakt en het ook niet wenschelijk ls, dié der lagere klassen, al zijn ze spe cialiteiten in één of meer vakken, aan hun werk te onttrekken, zal het on derwijs wel zóó ingericht worden: La- j gere klassen: klassikaal onderwijs; j hoogere klassen: gedeeltelijk of heele- maal onderwijs gegeven door vakon derwijzers. De jaarwedden. De volgende jaarwedden worden voorgesteld: Het hoofd der inrichting: Aanvangs salaris/ 2000, met drie vierjaarlijkscfae verhoogingen van 100 en f 400 als vergoeding voor gemis aan vrije wo ning. De leerkrachten der drie hoogste klassen f 1500 met vier tweejaarlijk- sche verhoogingen van 50 en f 50 wanneer de onderwijzer, die den leef tijd van 23 jaar bereikt heeft, ge trouwd is of weduwnaar is en één of meer minderjarige kinderen heeft. Bovendien krijgen zij' bij het bezit van de acten M. O. handteekenen, gymnastiek of landbouwkunde 100 salarisverhooging .en 200 salarisver- hooging voor het bezit van één of meer acten M. O. lett. K. of moderne talen. De onderwijzers de,r lagere klassen ontvangen een salaris gelijk aan dat der onderwijizers der o. 1. scholen, in deze gemeenten. De vakonderwijzers genieten een be looning berekend naar een bedrag van f 75 per jaar per wekelijkscb les uur. Ten slotte krijgt de onderwijzer, be noemd tot plaatsvervangend hoofd, een salarisveihooging van 100. Zooals men weet is in den Raad reeds de opmerking gemaakt, dat men voor f 2000 geen geschikt hoofd voor deze onderwijsinrichting zal kunnen krijgen. B. en W. vestigen er nu de aandacht op, dat zijn salaris 300 hooger is dan dat van de hoofden der opleidings- en Burgerscholen en 500 meer dan dat van de hoofden der Tus- schenscholen en kostelooze scholen. Ceintuurbaan. Naar wij vernemen heeft de Direc tie der E. N. E. T. het voornemen in de volgende week, bij wijze van proef, den dienst op de Ceintuurbaan zoodanig in te richten, dat de wa gens elkaar in beide richtingen met een gemiddelde tusschenruimte van 6 minuten volgen. B aden. In het douchebadhuis aan eten Kou- id'enhorn zijn öin de afgeloopen week genomen 398 badenin diat aan het Leidscheplein 717. Diakomiearme n. In den loop der volgende week zul len door Diakenen der Ned. Herv. Ge meente weder worden rondgezonden de inschrijivingsbiiljetten ten behoeve van de armen door hen verpleegd. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer, waarin steun drin gend wordt verzocht. St. Caecilla. De muziekvereeniging „St. Caecilia" heeft benoemd tot directeur den heer Joh. Oostelaar, gepensioneerd ondier- kapelmeester van het 4e regiment in fanterie. De vefreenigiojg heeft zilch op 1 De cember 1906 teruggetrokken als onder af deeling van den Ned. R.-K. Volks bond. aid. Haarlem. Hooger beroep. Door G; van Klaveren.' te Haarlem mermeer is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der arrondisse- ments-rechtbank alhier, waarbij hij tot veertien dagen gevangenisstraf is veroordeeld ter zake van mishande ling. Heden werd een begin ge maakt met het gedeeltelijk amoveeren en weder-opbouwen van 10 woningen, benevens het bijbouwen van 10 wasch- hokken met doorloopende privaten, riolen enz. aan den HeerensingeL Een en ander is opgedragen aan de hee ren D. Dekker en H. van Heerden' al hier. Uit achting en sympathie zal door de leden van de afdeeling Noord-Holland van den Algemeenen Nederlandsehen Politiebond op de vergadering, die aanstaanden Dffïs- dag in Café Brinkmann zal worden gehouden, aan den afgetreden secret taris, den heer Van Trotsenburg, een prachtig souvenir worden aangebo den, in den vorm van een gouden horloge met inscriptie, en een gouden ketting, in verband met zijne benoe ming tot inspecteur van de Rïjksveld- wacht, tevens districts-commandant, in de provincie Zeeland. Bij Haarlemsch Muziekkorps is als eerste trompettist geëngageerd de heer H. Kupfer, lid van de kapel van den hertog van Brunswijk. Bill art-sé anc e. De heeren Goffart, professors de billart, uit België (vad.er en zoon) zul len Zaterdagavond 15 December een séance geven op een geheel nieuw bil lart, geplaatst in het café-restaurant der firma Kuypers Stationsplein 12. Gevonden voorwerpen: Een jas, een portemonnaie met geld, een bril in étui, een taalboekje. Dood gevonden. Vrijdagnamiddag is een 67jarige man dood in zijne woning aan de Bakenessergracht gevonden. O p e r e 11 e-E n s e m b 1 e. Van de klucht die dit gezelschap Zondag in onzen Schouwburg zal ko men opvoeren onder den titel „de Vrouw die de Broek aanheeft", wordt ons meegedeeld, dat het in Amster dam veel succes behaalde. Mevr. BudermanVan Dijk moet de rol van Kaatje onverbeterlijk spelen. Uit de (lmstrekea BLOEMEND AAL. Het waren geen inbrekers. Een dezer nachten werd de dochter van den tolgaarder Van der Velden aan de Zandvoorterlaan opgeschrikt door een hevig rumoer aan de achter zijde van de woning. Denkende dat zich allicht vreemde indringers in de woning hadden begeven, toog de juf frouw wel eenigszins angstig maar toch kordaat naar beneden, waar zij tot de ontdekking kwam, dat in den stal twee koeien elkaar den oorlog Ihadden verklaard. Fluks nam zij een stalbezem om daarmede de beesten .eens geduchtig te laten voelen, dat het niet -aangaat om de bewoners uit hun nachtrust te doen opschrikken, waar op zij gerustgesteld weer naar „Betje do Veer" toe trok. HILLEGOM. Ofschoon voor het volksfeest 891 en voor de kermis 574 stemmen waren uitgebracht, heeft de gemeenteraad zich niet gehouden aan de uitspraak van het referendum. Vrijdag is name lijk besloten de kermis te handhaven en een volksfeest met gemeente-sub sidie daaraan toe te voegen. SCHOTEN. Sommige leden dier Tweede Kamer betuigden hunne instemming met de voorgestelde splitsing van de gemeen te Schoten, waardoor het aan Haar lem grenzende zuidelijk deel dezer ge meente van de 7e in de 9e klasse zal warden gebracht. SLOTEN. Vrijdag op den dag, bij afwezigheid der bewoners, is ingebroken bij den koopman Dekker, alhier. Alles is doorzocht en ontvreemd een aantal gouden en zilveren voorwerpen, ter waarde van minstens 450. Een verdacht persoon is door den chef-veldwachter aangehouden, doch weder vrijgelaten. HAARLEMMERMEER. De paardenmarkten vanwege de Holl. Maatschappij van Landbouw zullen alhier gehouden worden op 11 December en 22 Januari a s. VELSEN. Uitvoerige mededeelingen werden in de afdeélingen-vergadering van de Tweede Kamer weder verstrekt om trent de werking der beide stoompon- ton te Velsen. Voorstellen tot uitvoering van eem'g werk ter vervanging van het pontveer zullen eerst dan te verwachten zijn, wanneer blijkt, dat de tegenwoordige inrichting werkelijk onvoldoende is, om in de bestaande behoefte te voor zien, of dat de exploitatie te kost-, baar is. Bij ijsbezetting zullen beide stoom- ponten varen. De opruiming van de Velserhrug heeft een gunstigen in vloed op den dienst van het pomtvee-r uitgeoefend. DE STOOMPONT TE VELSEN. De „Velsen" is Vrij dagmiddag weer in 'dienst gesteld, nadat daaraan nog Donderdagavond bij kunstlicht was gewerkt. Nu wordt de Kdnnemeriandge repareerd. DOOR DE KONINGIN BELOOND. H. M. de Koningin heeft een befloo- ning van f 50 voor elk toegekend aan den zeöloodis J. Tettelaar, den loods- kweekeling C. de Gorter en den ma troos C. van Lien, allen te Helievoet- sluis, voor hun moedig gedrag bij gelegenheid der redding van twaalf schipbreukelingen van het Zweedsche stoomschip „Concordia". Dit vaartuig verging den 5den No vember in de Noordzee. De kapitein Aug. Anderson werd met elf man te Helvoet binnengebracht door loods- kotter 8, schipper J. P. Plooy. STAATSEXPLOITATIE VAN SPOORWEGEN. Naar men weet is bij de Tweede Kamer aanhangig de motde-Bos be treffende het naasten der spoorwegen door den Staat. Directeuren der Maatschappij van Nijverheid hebben ra verband daarmede aan de departe menten voorgesteld, de quaestie der staatsexploitatie van spoorwegen te bespreken, en van hun opinie daar over vóór 1 Januari 1907 blijk te ge ven, opdat bun meening nog tijdig onder de aandacht der Staten-Gene- raal zou kunnen worden gebracht. Het departement Amsterdiam ver klaarde zich Vrijdagavond met alge- meene stemmen principieel tegen staatsexploitatie. PLOTSELINGE DOOD. In de buurtschap Stokkum (gem. Markelo) is in den vroegen morgen het lijk gevonden van den jongen landbouwer M. uit die gemeente. Hij had den vorig en avond na afloop der jaarmarkt in het dorp Markelo zijn meisje naar huis gebracht en was op weg naar zijn woning te H-erike. Omtrent de oorzaak van dezen plot- selingen dood kan nog niets naders vermeld worden. NOG EEN VROUWELIJKE ADVOCAAT. Door mej. mr. G. J. Stemberg te Delft is voor den Hoogen Raad 'de eed afgelegd als advocaat en procureur. EEN VERSLAG OVER DEN STORMVLOED. Vanwege het departement van wa terstaat is een verslag over den stormvloed van 12/13 Maart 1906 ver schenen. Het verslag is in drie afdeelingen verdeeld, als a. overzicht, voor zoo veel de eroote rivieren en stroomen betreft, van de beide voorafgaande hoogwater-perioden in Januari en Maart 1906b. opgaven over den dampkring en den vloedc. schade, door den storm teweeg gebracht. Aan het verslag is toegevoegd een overzicht van stormvloedshoogten bo ven N. A. P. aan onderscheidene waarnemingspunten in 1895, 1897, 1898, 1899. 1901. 1902, 1903, 1904, 1905 en 1906, benevens acht teekeningen. ONGELUKKEN. Vrijdagmorgen half zes uur geraak ten in een woning van een steegje in de Wassenaarsche straat te Scheve- ningen de kleeren in brand van een 4- jarigen jongen die, wakker wordende, het petroleumnachtlampje had omge worpen. De moeder uit haar slaap ge wekt door het geschreeuw, slaagde er in bijgestaan door een buurman met een deken de vlammen te dooven. Dr. G. de Niet verleende de eerste hulp; het kind had echter zoovele brandwonden bekomen, dat het op diens last naar het ziekenhuis is ver voerd geworden. Uit Sneek meldt m^n Vrijdagochtend is hier uit de Stads gracht opgehaald het lijk van de se dert Dinsdagavond vermiste jonge moeder, mej. W. Donderdagavond 'is de 73-jarige J. de K. te Schoonhoven, waarschijnlijk door de duisternis misleid, aldaar in d'e Haven gevalen en verdronken. Bij het verlaten van die Rijnhaven ie Rotterdam is Vrijdagavond een sleepbootje itn aanvaring gekomen'met een rijnschip. Door den schok vietl de ketelbekkedar D. L., wonende in de Baan aldaar, van bet sleepbootje te water en verdronk. Tevergeefs is getracht helm te red den. LAMMETJE ZONDAG. Er is vroeger veel geschreven over I.ammetje Zondag en in slechten zin. Maar nu kan worden medegedeeld, dat zij als wettig gehuwde vrouw met haar man en kinderen buitenslands woont, sinds twee jaar. Haar man heeft vast werk en ver dient voldoende <xm zijn vrouw en izijn gezin van al het moedige te kun nen voorzien. Het optreden1 van man en vrouw is fatsoenlijk en beiden zijn dankbaar voor de hulp, hen ver leend. I („Centrum"). DEFTIG LOGEEREN. Eenige dagen geleden kwam er een heer in het Amstel-Hotel te Amster dam, die logies vroeg en een mooie kamer op de tweede verdieping uit koos. Hij zeide Amerikaan te zijn, en liet het zich aan niets ontbreken. Plotseling is hij verdwenen, niet en kel zonder de rekening te betalen, doch zelfs ntet medeneming van het een en ander. Op de derde étage heeft een stad genoot reeds een paar jaar een vaste kamer en onze. Amerikaan heeft, al vorens te vertrekken, een bezoek aan de derde étage gebracht, kwam ter recht in de kamer van den vasten logé, trok er een nieuw kostuum aan, dat hij er vond, liet er zijn oude plunje liggen en ging kamlpjes de deur uit. Tot dusverre waCht men tevergeefs op zijn terugkomst. EEN ONDUIDELIJK BERICHT. Reuter seint aan de Tel De Holland-Amerikalijner „Niemi" die Woensdag verwacht werd is eerst heden aldaar aangekomen. Het stoomschip werd door een reeks op eenvolgende stormen vertraagd. Luchtkokers en het Mare omi-toost et werden vernield. (Dit bericht is zeer onduidelijk, eerstens bezit de Holl and-Amerika lijn geen stoomschip, genaamd „Nie- mi", en dan loopen de schepen dezer lijn ook niet te Plymouth aan, noch op u/it-, noch op thuisreis. Het s.s. Nieuw Amsterdam, der H.-A. L., dat 28 Nov. New-York verliet., passeerde Vrijdag 7 dezer, des voormiddags 7.30 uur, Prawle Point.) VERONTWAARDIGDE DIEVEN. Den nacht voor St. Nioolaas heeft bij die firma Van der Boor te 's-Gra- venbage in de Schoolstraat een bru tale inbraak plaats gehad. Terwijl bij de firma Bakker alles in de weer was om de St. Nicolaas- bestellingen in gereedheid te bren gen, heeft men de brutaliteit gehad in het daarnaast gelegen pand van de firma Van der Boor in te breken. De dieven hebben zich tot genoemd perceel toegang verschaft van de zij de van de Nieuwstraat. Op het kan toor der firma hebben zij alles over hoop gehaald en wat van hun gading was medegenomen. De brandkast hebben zij niet kun nen forceeren. Aan him teleurstel ling hierover gaven zij uiting door in het ijzer te krassen„stik". Zelfs de punt op de i was niet vergeten. (N. Crt.) KATTENZIEKTE. Te Anna Jacobapolder heerscht in erge mate eene ziekte onder de kat ten. Reeds zijn een vijf-ein-twintig-tal gestorven. Eerst meende men te we ten. dat de katten stierven, doordat ze vliegenpapier of wel de door dat middel gedoode vliegen opaten, doch nu de ziekte zich uitbreidt, meent men met een besmettelijke ziekte on der die dieren te doen te hebben. (M. Ct.) ..DANKBAARHEID". Een ooggetuige schrijft aan de N. Ct. „Meneer" staat achter op de tram naar Overbosch. Hij vergeet uit te stappen, springt van het achterbal kon van den motorwagen. De grond) is modderig, hij valt en hangt aan de greep, z'n been.en schuin onder den wagen. Als hij loslaat, is hij plat Conducteur no. 487 pakt hem beet, stevig. Tram stopt. „Meneer" hangt nog steeds half onder de tram, bui ten gevaar nu. HaltMeneer" over eind, loopt weg... bedankt niet, spreekt niet. groet nietgaat naar kuis.... „Wat 'n kafferzegt iemand op het balkon. „Zonde, dat die vlegel er zóó af komt 1" zegt 'n ander. No. 487 haalt zijn schouders op „We zijn er aan gewoon, meneer BRAND TE HILVERSUM. Zaterdagochtend te vijf uur werd brand ontdekt in de groote brandstof- fenbergplaats van den heer G. Veer man in de Oude Torenstraat te Hil versum. Hoewel eerst de politie en daarna de brandweer het vuur krach tig aantastten, had het vuur reeds zoo'n voortgang gemaakt, dat aan be houd van het gebouw geen denken meer was. Alleen een paar paarden konden nog uit de loods gered worden. De uit den aard van het jaargetij reusachtige voorraad turf, anthraclet, ©nz. was natuurlijk voedsel voor de- steeds voortwoekerende vlammen, e» als de wind den rook even verdreef,, werd den talrijken nieuwsgierigen een blik gegund in een waren heksenketel. 'Reusachtige vlammen laaiden op. dui zenden vonken dwarrelden hoog door de donkere luaht, terwijl ontelbajre' kleine blauwe vlammetjes van boven tot onder door de uitgestrekte stapels! turven speelden. Te 8 uur ongeveer was het gevaar geweken, doch den geheelen ochtend werd nog water gegeven op de smeu lende en rookende massa Da oorzaak van den brand is niet bekend. Alles is verzekerd. Ten aiottt kan nog vermeld worden, dat volgen» de nieuwe bouwverordening de afge» brands loods niet op hetzelfde ten-eis weer mag worden opgebouwd. Rechtszaken De Amsterdamsche Bankdirecteuren voor het Gerecht ('Van onzen Verslaggever). Dertiende Zitting, 'HET REQUISITOIR. Hedenmorgen werd door den Offi cier van Justitie requisitoir genomes in de zaak, die ons thans reeds au derhalve maand bezig houdt. Van de zij.de der rechtbank en d< bali is zeer veel belangstelling. Op df gereserveerde tribune beneden ziji echter nog eenige open plaatsen. Ik publieke tribune boven is dicht bezet daar ziet men de eenige vrouwelijk! toehoorder. Dadelijk na de opening der zdttirt neemt 'de substituut-officier, mr. L C. Besier, het woord, om zijn requisi toir aan te vangen. Onder aandachtige belangstellini van de Rechtbank begint mr. Besiei de sympathieke figuur, langzaan sprekend en elk woord beklemtooneni zijn aanklachtsrede. Onderwijl zit De Geer ijverig aas teekeningen te maken; De 'Montign daarentegen zit met de hand onde het hoofd toe te luisteren. De 'Officier begint met te zeggen dat hij een zware taak heeft te vei vullen nu hij een eisch moet uitspp ken tegen deze twee personen, die zici zoozeer aan de maatschappij hebbel vergrepen. Allereerst omdat het finai oieele feiten betreft en de zaak du over cijfers loopt. Dat de Redhtbau zóó goed den weg heeft gevonden voornamelijk te danken aan den Reci ter-Commissaris, waarvoor ik het hier, zegt de Ambtenaar, in het ópen baar hulde breng. Hij heeft ons doo het doolhof der feiten geleid met vast hand en vasten tred. Treurig ds Biet als wij de gevolge der gepleegde fe'ten zien n.i. twee f nancieele instellingen, thans geknal En de beide beklaagden vóór één jas nog- geacht en gezien. De één een afstammeling uit ee oud-adellijk geslacht en tevens 0110 officier; de ander eveneens u't een zef goede familie. Beiden een groot ink( men genietend, doch zoozeer onde den indruk van het „auri sacra li mes", d;at ze zich niet ontzagen zie aan de bezittingen van anderen t vergrijpen. Om een juist overzicht I krijgen, moet men niet alleen de te laste gelegde feiten nagaan, doch aan de hand der instructie een mei volledig overzicht van alles wat g< •beurd is, trachten te krijgen. Dit acl mr. ©osier geoorloofd, daar de ii structieverhooren aan de beklaagde en aan ide 'Rechtbank bekend zijn. In de eerste plaats vestigt de Officii de -aandacht op de "eigenaardige oi standigheid, dat beide beklaagden o: - afhankelijk van elkander begonni zijn malversaties te plegen. Het eerste feit door De Montigny g pleegd, is een verduistering van 90 in 1894 ten nadeele der Zekenheio stelling doch dit feit ds in 't begin d( instructie verjaard. Evenwel -wo den hem een reeks van verduister gen ten laste gelegd, waarvan hij d gelden voor eigen speculaties .had g bruikt. Hiertoe behooren 'de verduistering! in 1897, '99 en 1900 gepleegd. Dit zi) i de verduisteringen, die door De Gra 1 ontdekt zijn, doch door dezen ter kw der uur verzwegen. Doordat hij ed ter het geld terugbetaalde was hij I Dec. 1901 weder vrij. Dat De Geer zich eerder dan I Montigny zou schuldig gemaakt ben, staat niet vast, maar is uit l radeeringen dn de kasboeken wel te leiden. 'H-et eerste hem ten laste g legde dateert van 1896 n.l. de verdu! teringen van 30.000 en 50.000. Verder wijst de Officier op de belf ningen 'der uitgelote pandbrieven. In 1901 valt dit keerpunt in de zal te constateeren, dat de beiklaagden i beiden malversaties zijn gaan plege In verband met de verduistering) der pandbrieven bespreekt de amtl naar van het O. M. de waarschuwt van De 'Montigny door Van Hengelt gen De Geer. Het valt niet aan te u men, dat dit zou geschied zijn in 19' zooals Van Hengel beweert. De get genissen van De M-ontigny en 'De Gf stemmen hierin overeen, dat zij datum veel vroeger stellen in 190T 1902. Na de waarschuwing heeft De Mo tigny de pandbrieven van De Geer i genomen en ze in zijn eigen kluis borgen, naar hij zei om de verduis ringen van De Geer weer in orde brengen. Evenwel is hij zelf met pandbrief gaan knoeien. Reeds in Febr. heeft hij bij Van Marl© «n Co.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2