Eirsti NtNrludsehi FibriikvtR KuRstbliemtn, P. L. EH&BLHMBKBB Bartel] arisstraat 23. SPECIAAL Kerstboom versieringen. Letteren en Kunst Rechtszaken Laatste Berichten INGEZONDEN Gemengd Nieuws Marktnieuws Telegrammen Burgerlijke Stand DE WERKSTAKING TE RIJSSEN. Uit Iijasen meldt men1 De oiet aangeslotenen) en zij, die Maandtg en Dtósdagvoormiddag nog hadden gewerkt, maar d'oor ihiet stop zetten ier fabrieken thans ook zondter werk rijm, konden za-oh. tot Vrijdag namiddag 3 uur als lid van „Undttas" aanme.dem, indien zij -ondersteuning wemscben- te hebben. Na Véél wikken en wogen en door den nood gedron gen, zijn thans bijna aide fabrieks-<ar- beiders (eters) aangesloten. De winter taat voor die dieur en dian niets uitge keerd te krijgen, was voor vel-en een droevig vooruitzicht. In de Haarstraat is door de bestu ren een lokaal gehuurd, waar de sta kende vrouwen kunnen bijeenkomen, om een handwerk te verrichten, brei en naaien, enz. INGEZONDEN MEOEDEELINGEN. 30 Cent per Regel. Grootste Keuic. KALENDERS. De firma H. J. W. Bechlt, fee Am- sterdam, zendt ons drie kalendlers toe: een mooi sobeurkaUendea-tj-e Van- Dag tot Dag ,(50 ets.), een- MaamdOsalendler, die met zijn gouden rand wat boersch is uitgevallen (60 ets.) en een Week kalender (70 ets.), die een nieuwig heid is, daar de 52 -blaadjes niet na gebruik worlden afgescheurd, maar als een boekje omgeslagen kunnen woMden zoodat -de aanteekeningen niet Verlo ren gaan, maar bewaard blijven. Dit as een practisóh denkbeeld-, dat wel zal inslaan. Misschien heeft de uitgever nog meer -succès, wanneer hij het formaat iets verkleint, zoodat de kalender niet meer behoeft te wor den opgehangen, maar op de schrijftafel kan worden neergelegd. AUTEURSRECHT OP SCHILDERIJEN. Wij zijn door de meest-belangheb- benden wel wat teleurgesteld. Had den wij bij de schilders groote warm te voor de in het vorig nummer op geworpen quaeetie verwacht, de wei nige antwoorden dloen vermoeden, dat de schilders zelve moeilijk een middel aan de hand weten te doen om tot een oplossing te geraken. In- tussêhen blijkt de quaeetie en dat zullen velen ook niet geweten heb ben al -even oud als -de strijd voor een aansluiting 'bij de Berner Con ventie. De heer B. J. Blommers, schrijft ons althans, dat hij al -met Minister Heemskerk destijds de zaak besprak, toen Arti -de quaeatie aanhangig maakte, doch dat men nog niet veel verder is. Een -schrijven van den voorzitter van Arti. prof. Bart van Hove, sluit zich hierbij aan. Hij schrijft..In antwoord o-p uw schrij ven van 7 Nov. kan ik u berichten, dat er sinds 3 jaar geleden reeds adressen zijn gericht namens Arti en Pulchri, aan H. M. de Koningin- en aan de Ministers van Justitie, Bin- nenlaudsche Zaken en Koloniën, in zake het auteursrecht op de Beelden de Kunsten. Het is een opmerkelijk feit, dat in alle landen een wet be staat op t auteursrecht; daarvan zijn alleen Nederland en Turkije uitge sloten. Etr bestaat een wetsvoorstel in deze sinds 1883, doch het is nog steeds in portefeuille, daar het toen inge trokken is bij verwisseling van Mi nisterie. Dat de zaak in 't 'belang der kunstenaars zeer noodig en bijzonder wenschelii-k is behoeft geen betoog meer." Dat het echter een moeilijk te rege len materie is, schijnt ook de nestor onzer schilders, Jozef Israels, te voelen. Hij althans weet zelf geen oplos sing aam1 te geven. ,,I-k geloof ook schrijft hij ons dat om uw doel te b'ereikem, het beste is om ear met eenige juristen over te spreken, want zoo iets kan alleen bij de wet gere geld worden." Ook de -h-eeir H. W. Mesdag, voorzitter van Pulchri, die als zoodanig met Arti bij de Regee ring werkzaam was, en van de wen- schelijk-heid en billijkheid van wette lijke bepalingen doordrongen is, ziet de moeilijkheid van -een wettelijke re geling in. ,,De toepassing dezer wet telijke bepalingen, die het auteurs recht zouden verzekeren, is intus- scben aan zoovele bezwaren verbon den, dat alleen daarom de toepassing moeilijk, ja bijna onmogelijk is ge worden." Zooals wij in ons vorig nummer medegedeeld hebben, vroegen wij ook een paar rechtsgeleerden. Wij heb ben van één althans de toezegging, en zullen hem gaarne in het volgend nummer het woord geven. (Het Land van Mauve.) Deze trein -moest -ten 11 u. -5 m. v.m. aan den genoemden overweg passee- ren, doch was ongeveer een kwart- uur te laat -en passeerde dus ongeveer 11.30. Beklaagde nu beweerde dat hij, toen hij' een klokkensignaal hoorde, (dat niet voor hem bestemd was, maar voor een seinhuiswachter, doch waarop on middellijk een -electrisdh wekkersig naal -moest volgen dat wel voor (hem was bestemd) in -de tmeening verkeer de dat -de snel-trein reeds voorbij was en dat het signaal gold een lat-eren trein, die te Delft stopte en dat hij daarom -nog wel eenigen tijd had voor het sluiten -van -den sluitboom. In die meening veemvijderde (hij zich nog even naar eene waterplaats. Inmiddels na derde evenwel de sneltrein en door dien de machinist door friet voorbijrij den van een wagen met paard over den spoorweg de onveiligheid bemerk te, wist deze nog tijdig te stoppen zoo dat bedoelde wagen nog juist den spoorweg kon overrijden vóórdat de trein daar aankwam. De getuigen konden niet verklaren dat het bovenbedoelde voor bekl. be stemde wekkersignaal op het bewuste tijdstip werkelijk is gegeven, doch be klaagde -erkeaide dat op het klokkeu- signaal da.t hij gehoord had, dn den regel het wek-kersein onmiddellijk volgde. De getuigen v-eriklaarden voorts zeer gunstig nopens bekl. wat zijn ijver en trouw betreft. Beklaagde was 26 jaren in dienst id-er H. IJ. S. M. Voor het nu gepleegde verzuim was hij -door de maatschappij, gestraft met één dag geen loon. iBekl.'s loon was -f 1.80 per ag- Substituut-officier van justitie mr. Van 'Geuns wees er op -dat de rechter bij het -opleggen van straf hier de keuze heeft tusschen gevangenisstraf, hechtenisstraf, -en geldboete. Voor ge vangenisstraf -zijn, zei 2EA. hier geen termen aanwijzig omdat, schoon ihet -een -ernstig geval gold, men toch niet kon spreken van -een ergerlijk ver zuim. Blijf-t dus -over de keus tusschen hechtenis of boete. Van.meening nu, -dat er in het gunstig verleden van be klaagde termen zouden gevonden wor den voor de Rechtbank voor een cle- memterstraf, meende substituut-officier v-an justitie zijnerzijds evenwel te moe ten vorderen eene hechteniss-traf en wel voor den tijd v-an 14 dagen. Uitspraak 17 -dezer. na eemig vragen, dan. komt een twee- do moeilijkheid, namelijk ,,wat is de andere zijde van dit perron." De voor de hand liggende oplossing is, d-at als ■men aan -dien- stads/kamt staat bij de wachtkamers, men zich begeven, moet steeds aan -dien stadskamt blijvende over het viaduct Kruisweg. Men zou dan zoo zeggen, dat men op ,.dlit" perron blijft, maar naar de andere zijde toegaat. Alweer misMen moet aan d-e andere zij-de van de wacht kamers zijn, Beschouwt men alles wait -van per rons aanwezig te Haarlem als één perron, mij wiel, maar dan kan men -toch. niet spreken van- „dit" perron, want in het woordje „dit" ligt opge sloten, dat er meer perrons zijn. Zijn er twee perrons, -dian is het eene ges tegen aan de eene, n -Irdt -ander© aan d-e andere zij-de van de wachtkamers en zou -dus niet moeten gesproken worden ,van „d'e tandere zijde van dit perron", maar v-an -hét „andere per ron". Zeker zoude dit voor het publiek duidelijk zijn. Is het andere perron over dien Kruisweg gelegen, laat men dit dan op eenige -wijze aangeven, door bijv. miet groote letters aan te brengen jawat?„Andere perron". Werkelijk, ito dergelijke aanwijzin gen ds groote duideüij-kheild', -die tot geen© vergissingen aanleiding kan geven, giew-enscht. Anders is het beter dergelijke aanwijzingen geheel weg te laten, dan kan het publiek vra gen. Hoogachtend Uw dw. dr., FORENS. GEVAAR DOOR SCHULD. (Beklaagd van bet door schuld ver oorzaken van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen, stond voor de Haagsdhe Rechtbank terecht een o ver- w-egwachter in dienst der H .U. iS. M., belast met de bediening van den over weg Binnen waterslootBuitenwater- sloot nabij Delft, bij het eerste sein huis van Delft in de richting van Den Haag. 'Bekl.. had op 19 Juli ï.l. niet gezorgd, dat de sluitboom bij genoemden over weg gesloten w-as toen de sneltrein 52 van Rotterdam naar Amsterdam passeeren aftoest. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt, de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. TEGEN WERKELOOSHEID. Het onderstaand adres is aan den Raadi gezonden Geeft niet versohuldigdeai eerbied 'te kennen, J. Huizing, .wonende Barend- séstraat 5 te Haarlem, in zijne kwa liteit van secretari-s van den Ghiriste- lijkem Bestuurd-ersbond, waarbij zijn aangelaten de navolgende vereeniilgin- gen Roomsch Katholieke Volksbond, afdeeldng Haarlem, Christelijke Nar tiomale Werkmansbond af-deeling Haarlem, Nederlandsc-h Werklieden verbond Patrimonium, afdeeling Haarlem, QkrrisMijke Werklieden Ver eeniging „Maarten Lu-tiher, Christelij ke Timmierliedenbond, afdeeling Haar lem, Gh-ristedij-ke .Metaalbewerkers, bend, af deeding Haarlem, dat aan hém, -andergeteekende, in zijne kwa liteit, tn de vergadering van- genoem den BonJd, gehouden op Woensdag 28 November 1906, is opgedragen aan Uw college kenbaar te -maken, dat de Chr. Bestuurdersband met groote in stemming kennis heeft genomen van het adres, d.d. 18 September 1906, waarin de Kamer van Arbeid voor de. Metaal- ©n Houtbewerking te Haar lem aan- Uwen Raad verzoekt over te gaan tot de -benoeming eener commis sie, aan welke het onderzoek naar de beste -maatregelen tegen de geldelijke nadeelen van gedwongen werkeloos heid, en naar de -al of niet noodzake lijkheid van medewerking der w -meerite in diezie, -zo<u moeten worden kleed. Eén 'n kerel als Jut, die met z'n witte handschoenen geen raad wist, 'n groote corpulente lummel, opval lend oud... de scherprechter -Schwietz uit Breslau. ('n Nette staatsbetrek king!) Achter hem staan -drie krachtige jonge 'kerels, -pet op, in grauwe klee- dij. Dan 'n 25 glimmende helmen en 'n tiental Sohutzleute, één politie-offi- cier. Nadat de getuigen bijeen waren, werd er bericht, dat de strafvoltrek king op het gevangenisterrein -III zou plaats vinden. Laag hangen de wolken over de kil le gevangenis-pleinen diep tusschen de grijs-witte muren, sneeuw en regen draalt wat neer. Daar staat inensche- lijke gerechtigheid! menschelijke deugd! en hier zullen menschelijke wetten nagevolgd worden! hier zal ge oordeeld worden over het leven. Hennig, die den keliner Giernoth op 5 Dec. (1905 vermoord en uitgeplunderd heeft... moet tol betalen. -Oog om oog.. Deen! dit is een andere rechtspleging. Dit moet! geloof '-k. Twee maal wordt 'n ijzeren deur achter ons geopend en met 'n korten knal weer"gesloten."Er wordt een half- cirkel geformeerd. Middenin het lugu ber roodgeverfde schavot met een ver dieping voor den kop van den veroor deelde. Terwijl iedereen met trillende zenu wen naar het raar decor tuurt, wordt een ijzeren deur in den muur wand geopend. Als een (heel gevaarlijk dier wordt Hennig door 5 gevangenis-opzichters geleid naacTIe rood© stellage. Bleek en vergrauwd -als het gore li dat van den dag, staat de hulpelooze moorde naar met rollende oogen ai-aar (het si nistere déjeuner te -kijken dat voor hem is aangericht. 'Hij stoot kreten uit, die door merg en been snij-den. -Geen nood. Niemand vertrouwt nog dat iewaanzinnig of zoo iets als ontoerekenbaar is. Ze (hebben verschillende anthropoiogisch© bollen op hem afgestuurd, 'n Déclassé, 'n Bekkensnijder van professie, 'n Kerel, die zin (had om de beschaafde maat schappijtje desorganiseeren door klei ne fielterige moor-d-par-tijtjes. 'n Gru welijk individu, dat de politieagenten van de sokken sloeg, met pistolen schoot, «ver daken rende, neertuimel- de, meiden doodsangsten van schrik HET NIEUWE STATION TE HAARLEM. Haarlem, 8 Dec. 1906. Mijnhieer de Redacteur Veroorloof mij een paar opmerkin gen over het niéuwe stationover In- en Uitgang in d-e -eerste plaats, vaai hie-t standpunt van een- aboniné, die, om zijn woonplaats -te Haarlem te bereiken, in de rich/ting Kruisweg woont. Voor mij en- verreweg de meeste -anderen, vooral ook omdat liet ver keer Haarl-emAmsterdam het groot ste is, zoude liet -veel geschikter zijn, -als de ingang zich bevond, waar de uitgang is, en omgekeerd. Dé naar, Amsterdam Vertrekkende treinen' staan toch meest alle -dichter bij den uit- dan bij -den ingang, d-e van Amsterdam -aankomende treinen rijden voor een groot gedeelte tot ver over dén Kruisweg en men komt dus dichter bij- -den i-n- -dan bij den uit gang aan. De afstand van- de plaats, waar die treinen aankomen tot den uitgang is 2 a 3 minuten -wandelen om die-n Ivruiswég te bereiken. Waarom som mige treinen zoo- vér mo-eten doorrijden is mij nog -steeds een raadsel, nog gr ooter raadsel -waarom voor d< nen, die met dezelfde treinen moeten vertrekken, niet -een. handwijzer aan wezig is, die naar de plaats van ver trek wijst -en wèl -een-, -die aanwijst, dat die trein onmiddellijk bij de wachtkamers aal vertrekken. Nu blijft ieder bij de wachtkamers wachten en menigeen- Vermoédt niet, dat die Voor bij stoomende trein die is, dien hij h-ebben mo.et -en verspeélt h-em. An deren loopen op een draf, om -dien trein nog te hal-en-, in botsing komen de met ide aangekomen reizigers. Om io-p in- en uitgang terug té ko men, zoude het zeker de allerbeste op lossing zijn, als ten minste voor de genen, dÜ© van een plaatsbewijs voor zien zijn-, zo-owel in- -ais uitgang,, als in- en uitgang willekeurig mochten worden gebruikt, met verplichting van rechtshoud-en. De naMgers van den Kruisweg komende, of daarheen gaande, zouden- dan steeds van den tegenwoordigen ingang en de reizi gers van of naar -den Jansweg van den tegenwoordigen uitgang ge bruik maken. In. beide gebouwtjes zo-u-de dan de' eene contred© voor aankomende, de -andere voor vertrek kende -reizigers kunnen dienen. Dit zoude zeker geen groo-tere opstopping van reizigers ten gevolge hebben en de perrons zouden zeker ontl-ast wor den. Verder staat -er tot mijne verwon dering nog steeds een bord', dat van den eersten dag af verwarring ge sticht heeft, zoo als ook bij de sta tionsbeambten bekend is. Op hét per ron, zijde oude Stationsplein, leest men op dit bord „Amsterdam behal ve ten (volgen eenige vertrektijden) van de .andere zijde van dit perron". I-edereen leest -hieruit,,De treinen naar Amsterdam, behalve die waar van dia vertrekuren hieronder zij-n aangegeven, vertrekken van de an dere zijde van dit perron." Volgens spoor wegbegrippén moet hieruit echter gelezen worden „De treinen naar Amsterdam vertrekken van deze zijde van dit perron, be halve de treinen -hieronder aangege ven, die van de andere zijde vertrek ken." Is mien 'hier eens achter gekomen dat de Ghr. Bestu-uirdersbond zélve reeds pogingen dee'd om tegen het -euvel der gedwongen werkeloosheid middelen te beramen-, door bet ont werpen -van ,een reglement voor een wérkloozen-vérzekeringsfonds, doch dat hij -een -grondige voorbereiding dezer gewichtige zaak hoogst ge- wensoht acht; redenen waarom de adressant zich wendt tot Uwen- Raad met de hem door de vergadering van den Chr. Bestuurdersbond gegeven opdracht om U dringend uit te noodigen o-p het verzoek der Kamer van Arbeid voor noemd, wel ©ene gunstige beslissing te willen nemen. Hetwelk doende, eniz., Van Uw collége d-e dw. dm., (w. g.) J. HUIZING. Hij draagt de grijze kleeren van de gevangenen. iZijn Qials onbedekt. De bovenkleeren zijn zoo gemaakt, dat zij zoo naar achter getrokken kunnen worden. Weer begint de jammerlijke kerel als een hond te huilen, wanneer men zijn vonnis voorleest. Dan wordt hij stil. Roerloos onder het laatste draad je van zijn noodlots-net. De menschelijke gerechtigheid werd voltrokken. De veroordeelde wordt door .twee (helpers naar het schavot gesleept, neergeduwd, de bijl glinstert en hakt dn den blooten nek. De scherp rechter meldt, wat hij gedaan heeft. Vier gevangenen -brengen een zwart houten kist. Het rare (hoofd komt bij den romp. Dan zegt de politie-officier: Ich er- sucBè dat jullie -allemaal inrukt. 'n Minuut later staat de lieve beul van den „Lokal-Anzeiger", die dit be richt mag opstellen, op de straat. Beeft tot in z'n ingewanden. Neemt gauw z'n ontbijt... en schrijft! EEN TR-EEN-ONGELUK. De sneltrein naar Marseille, met rei zigers voor -d-e P. and O boot, kr-eeg 'Zaterdagochtend een ernstig ongeluk. Tussch-en M-ontelimar en Avignon drong -een zwaar stuk ijzer in een slaapwagen; men weet nog niet of het van een voorbijrijde^den goederen trein of onder een brug uitstak. Een Engelsch-echtpaar..op wegnaar Indië, werd zwaar -gewond, de man waar schijnlijk d'oodelijk. Nog eenige an dere reizigers kregen letsel. ERNSTIGE -BRAND. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is -er brand uitgebroken in een hospitium van de -Cornell-universiteit te Ithaka in den staat New-York. Het vuur verraste 27 studenten in (hun slaap; 7 zijai er omgekomen en ver scheiden zwaar gewond EENE -AARDBEVING IN CALIFORNIë Donderdagavond is er in Californië -aardbeving gevoeld. De bevolking, nauwelijks van den schrik van de groote aardbeving bekomen, was zeer beangst. De -eerste schok hield een hal ve minuut aan. HET ROODGEVERFDE SCHAVOT. -De „Telegraaf-correspondent te Berlijn schrijft dato 6 Dec.: Triest in den wezenloozen morgen, grauw de 1-age hemelen, rouwend bo ven de smeulend smorende daken der huizen-zee, der millioenenstad.-Sneeuw dwarrelt neer -en kille val-winden slaan nijdig om de gaande menschen, in de richting van -Plötzensee. Al Vroeg met al difTgoonheid en grauwheid van den -langzaam -dagenden December dag op weg naar de staatsgevangenis te Plötzensee. Te doet al wat om een... roodgeverfd schavot te zien. (Drie gendarmen dralen in den -mist- killen dag. 'n Patrouille. We worden naar de binnenplaats verwezen. Daar verzamelen zich langzamerhand een 25 personen, waarbij de heeren van het gerechtshof en verschillende ge zworenen, die het „schuldig" over-Hen nig h eSbeiTTlitgesproken De burgers waren -in 't zwart ge- OUDE ZONDAARS. 'Engelsch© rechters kunnen vonnis sen strijken, waarover de buitenwacht zich verhaast, maar toch ook zooals men zou willen dat ze meer voorkwa men. Te Londen stonden dezer dagen twee oude zondaars terecht. -Zij had den samen inbraak gepleegd. Zij had den niets tot hun verontschuldiging te zeggen. De een, een man van 54, had reeds -een groot aantal vonnissen ach ter den rug; het zwaarste een van zes jaar. Het geval van den tweede leek niet veel beter; in 1884 kr-eeg hij negen maanden voor het stelen van een paard, het volgende jaar dubbel zoo veel voor een inbraak, twee jaar daar na vijf jaar voor een dergelijk mis drijf, en nauwelijks uit -de gevangenis, in 1892, weer vijf jaar voor het stelen van een zakuurwerk. Toen hij dien tijd had uitgezeten, begon hij een an der leven. Hij stal niet en leefde met zijn gezin een fatsoenlijk leven, al bleef het gebrek lijden. Hij verkeerde in bittere armoede, toen hij den an deren beklaagde ontmoette, en deze (haalde hem over om weer in te bre ken. Dat waren de .inlichtingen van de politie -zelf. En wat deed nu de rechter? Hij veroordeelde den man, van wi-en de politie geen gunstige ge tuigen had gegeven, tot vijf jaar ge vangenisstraf, en tot -de andere zeide hij: -Gij (Zijt bezweken, terwijl gij in de diepste armoede waard. Gij wordt niet gestraft. Maar kom hier niet te rug, want dan zal de straf zwaar we zen. Gij hebt de laatste jaren als eer lijk man geleefd, ik ihoop -dat ge dat nu zult blijven doen. Iemand van de zending zal u -daarbij helpen. Verrukt en niet wetende hoe hij 't had, verliet ide- inbreker met d-en zendeling de rechtzaal. Donderdagavond heeft prof. dr. Muller een vergadering van) de Neder- landsche Vereeniging te Pretoria ge leid. Hij heeft daar uiteengezet wat deze vereeniging in de laatste zes maanden -al heeft gedaan voor hét HoLlandscb element, en dat is niet ge ring. De secretaris heeft zich o.a. ver dienstelijk gemaakt door 't aanvullen van de naamlijst van in den oorlog gevallen Hollanders voor de gedénk- steenen te Bloemfontein en hier. De lijst is nu reeds uitgebreid tot 72, maar nog is de opgave niet volle dig. Prof. Muller wees verder op 't ver zoek, dat w-as ingekomen om zich bij het Algemeen Nederlandsch Verbond san te sluiten. Hij vond, dat het ant woord van de Nederlandsch© kamer van koophandel ook voor de Neder- Ismdfeche Vereeniging kon geldén, na melijk dat dit lichaam ial veel voor de Nederlandsche belangen en de be langen van -Nederlanders -heeft ge daan en dat de behoefte aan die aan sluiting daarom minder sterk werd gevoeld. Wei zou hij willen, dat de vereeniging als tak van het Verbond dienst deed, en er plannen gemaakt werdén om alle leden tegen geringe betaling het maandblad van (het Ver bond te verstrekken. Een besluit dien geest werd aangenomen-. Met dankbaarheid werd gewag maakt van een som groot 500 pond sterling, dd'e naar aanleiding van een corréspondentie met de Zuid-Afri- kaansche Vereeniging door hét opge heven- Nederlandsche Bijstandsfonds aan 't ondersteuningsfonds der Ne derlandsche Vereeniging is overgedra gen. Vele Hollanders zijn al met dat geld geholpen. De vergadering benoemde verder eene commissie om plannlen te bera men voor de herdenking van De Ruij.ter's 300sten geboortedag. Mén vond feestvieren in dezen slechten tijd niet gewenscht, maar wilde dén dag niettemin herdenken-. Consul Knobel, die aanwezig was, las in verband hiermee een omzend brief v-an de vereeniging Onze Vloot voor, waarvan 't gevolg misschien zal zijn dat 'hier een vlootvéreeni-ging wo-rdt gesticht. GRAAF BONI DE CASTELLANEi Men weet, dat onlangs de echtschei ding is uitgesproken tusschen graaf Boni de Castellane -en de -dollar-prin ses Anna. Evuld. De graaf, die op zeer slordige wijze o-msprong met de millioenen 'zijner vrouw, poogde bij de sc-hedding nog een deel té redden, maar dat gelukte niet. Thans zal hij echter niet meer zonder inkomen zijn, ja zelfs gelegenheid hebben een deel zijner in de millioenen loopende schulden -af te betalen. Uit New-York gewrerd hem een schitterend aanbod, dat dé berooide graaf wel niet aarze len zal den grooten vijver over te steken, waar hem een vorstelijk ho norarium wordt freboden benevens de mogelijkheid in ziin vrije uren jacht te -maken op een millionaire, die een adellijk kroontje begeert. Dan zou hij in Parijs het oude spel kunn-en her vatten. Een der mee-st „fashionable" restaurants van New-York, h-et res taurant Martini, biedt hem een plaaits aan als Oherkellner met een salaris van 24,000 gulden. De advocaat van den graaf heeft teruggeseind, d-at graaf Boni wel geneigd is op het voorstel in te gaan, maar behalve het salaris ook nog -een niet te geringe tantième eisoht. Tegenover een hem interview end journalist wilde de giraaf zich over de juistheid van dit verhaal niet uitlaten. EEN STIEFMOEDER Te Edinburg is een stiefmoeder tot vier maanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij baar veertienjarige stiefdocfater, toen -die in de badkamer ziah geheel ontkleed bad, dertien maal met een gloeiende pook langs be-enen armen en rug bad gestreken. Zij wou bet kind leeren 'beter vloeren aan te vegen; afranselen -hielp niet meer. Nu bad zij 't 'zoo geprobeerd. De veroor- 1 deelde was vroeger -onderwijzeres en beeft toen een prijs gewonnen met een opstel over de opvoeding van kin-deren. van den pretendent en een regeerings- gezinden stam moeten eerstgenoem- den overwinnaar zijn gebleven. TOEVAL OF .MOORD. TROYBS, 8 December. Te Sainte- Savine is dezen morgen omstreeks •zaden uur in het kanaal het lijk van den abt Richter, pastoor van die pa rochie, drijvende gevonden. De abt bad 153 francs in zijn porte- monnaie, zoodat aan een misdaad niet wondt -gedacht. Of men bier met toeval of moord te doen beeft, ligt in liet duister. Men zal een onderzoek instellen, teneinde in dezen tot klaar heid te .komen. DE SCHEIDINGSWET IN FRANKRIJK. PARIJS, 9 December. (Reuter). Een circulaire is uitgevaardigd, waarin de procureurs-generaal woa-deai uitge- noodiigd o-vcrail, waai- schtmuddingen van de wet van 1881 worden begaan, wat betreft de formaliteit dér aan gifte van het houden eener bijeen komst voor den openbaren ©eredienst, vervolgingen- in te stéllen. DE MAROKKAAN-SCHE QUAESTIE. CADIX, 9 December. (Reuter). De „Carlos Quinto" en de „Prinoesa de A-sturio" vertrokken naar Tanger. TOESTAND IN VENEZUELA. NEW-YORK, 10 December. (Reu ter). Een telegram uit Martinique meldt Volgens betrouwbare berichten uit Venezuela, is die toesta-nid van presi dent Castro zéér ernstigalgemeen wordt hij voor zeer gevaarlijk gehou den. De president werd overgebracht naar Macute, waar hij -ais een lijk aankwam, en volkomen bewusteloos scheen. Generaal Poredes bereidt een revo lutie voorbij verklaart, dat hij spoe dig in hét veld zal -komen, eu beweert 15.000 gewapend-en- te helbben. EEN EIGEN VEREENIGINGS- GEBOUW. Men .schrijft uit Pretoria, d.d. 29 October Consul-generaal Knobel heeft met eenige andere heeren- de kwestie van ©en eigen vereenHgiingsgebouw voor de Nederlandsche samenleving hier weer aan de orde gebracht, 't Plan is van de Nederlandsche Bank de wo ning van wijlen dir. Ameshoff te hu ren. Dat is wél een beetje uit 't cen trum, maar men verwacht toch goede dingen van h-et plan-. In den loop dezer week zal er eene vergadering over gehouden worden, DE EERSTE SCHERMUTSELINGEN PARIJS, 9 Dec. De prefect van het Seine-departement beeft zijn eerste aankondiging in verband met d-e toe passing der Schei-dingswet het licht doen zien. Zij bepaalt, dat y-am 13 de>- zer af degenen die draperieën en an dere benoodigdheden wenschen voor rouw-versiering van gebouwen voor den Eeredienst bij Lijkdiensten, zich te vervoegen hebben ni-et tot de Kerk besturen.. maar tot 'de maire van hun arrondissement. TEGEN DE KRIJGSRADEN. PARIJS. 9 Dec. Gisteren, in de na- miiddagzittiiig der Kamer, heeft de onderstaatssecretaris Cheroin de'spoe dige indiening aangekondigd van het -voorstel, liet oorlogsbudget met een millioen te verminderen in verband met de -afschaffing dér. krijgsraden. „In een vrij land is geen plaats voor uitzon deringsrechtbanken" verklaar de de heer Cheron, onder luiden bij val der linkerzijde. MAROKKO. CADIX, 9 Dec. Gisteren, even nadat het Fransche eskader naar Tandzjer was vertrokken, hebben de twee Spaanseh© kruisers, die met dat es kader zullen opereeren, het -anker ge licht. TANDZJER, 9 Dec. De minister van Oorlog -en de Engelsch© Kaïd Me Leau worden hier Dinsdag verwacht met duizend man om de regeerings- tiroepen t-e versterken. Het gerucht gaat, dat Raisoeld met de Aand-zjera's onderhandelt overeen verzoening. Van de Algerij-nsch© grens komen berichten van nieuwe aanvallen. Twee inboorlingen, Fransche onderdanen, die de post ui-t Zuid-Oran meevoer den, wierden aangevallen door een bende Mooren. die een hunner dood den. De bende werd achtervolgd -door een patrouille, doch wist te ontko men, het grootste deed van de post a.chterlatende. Bjj een treffen tusschen troepen Haarlem, 10 Dec. 1906. Graan- en Zaadmarkt. Witte tarwe. 125 H.L., f6.10. Rogge. 285 H.L.. f5.50—f5. Haver. 240 H.L., f3.80-f3.65. Duivenboonen. 40 H.L., f 7.75f7.50 Paardenbo-onen. 160 H.L,, f 6.70 f 6.60. TREKKING VAN 10 DECEMBER. 2é Klasse. Ie Lijst. Prijzen van f 30. Hooge prijzen No. 1048 f 20.000, No. 16397 1500No. 11937 en 14725 ieder f1000. No. 3412, 3754 en 18799 ieder f 400. No. 1742, 9503 en 12739 ieder f 200. No. 1856, 5992, 10165 en 17150 ieder f 100. 15 2968 6672 9667 12721 16923 18646 98 3002 6676 9669 12757 16043 18560 153 3015 6678 9682 12775 16044 18643 173 3107 6758 9779 12818 16080 18665 191 3118 6827 9886 12826 16101 18677 257 8172 6877 9957 12855 16146 18736 284 3426 6878 9978 12903 16344 18760 296 3618 6920 9983 12910 16396 18771 327 3628 6967 10010 12922 16396 18802 342 3717 7010 10034 12940 16487 18831 428 3762 7139 10062 13069 16495 18896 497 3826 7154 10138 13093 16519 18905 575 3914 7167 10144 13149 16577 18927 589 4057 7319 10177 13203 16686 19076 624 4106 7364 10215 13210 16627 19080 630 4149 7380 10222 13212 16672 19229 632 4165 7416 10246 13234 16767 19234 683 4168 7467 10286 13316 16776 19241 687 4248 7461 10389 13336 16807 19263 761 4253 7600 10406 13379 16927 19276 763 4299 7522 10483 13434 16944 19288 774 4306 7529 10552 13504 16962 19293 829 4345 7536 10564 13519 17048 19316 874 4411 7633 10593 13537 17135 19403 887 4429 7676 10718 13674 17142 19518 897 4493 7679 10763 18645 17205 19590 923 4499 7683 10793 13651 17267 19609 931 4509 7684 10869 13664 17260 19681 939 4527 7710 10880 13696 17288 19635 966 4553 7777 10887 13741 17294 19666 975 4557 7779 10916 13803 17307 19743 1070 4681 7790 10931 13806 17371 1974« 1095 4609 7987 10973 13808 17379 19792 1110 4622 8000 11011 13960 17399 19793 1145 4662 8016 11073 14114 17416 19795 1162 4679 8032 11123 14138 17442 19800 1236 4705 8064 11149 14341 17473 19804 1384 4727 8104 11157 14372 17495 19823 1433 4744 8114 11176 14395 17499 19886 1458 4761 8165 11180 14436 17674 20002 1483 4805 8186 11234 14451 17640 20016 1490 4842 8261 11299 14635 17672 20020 1602 4859 8269 11329 14681 17689 20169 1612 4861 8272 11863 14765 17705 20187 1621 4872 8277 11373 14866 17768 20214 1623 4877 8840 11412 14913 17824 20229 1649 6093 8375 11634 14976 17920 20241 1665 5094 8405 11574 15000 17985 20265 1766 5100 8458 11592 16028 17941 20351 1768 5168 8481 11621 15034 17964 20364 2023 5172 8494 11640 16039 17994 20445 2041 5230 8625 11776 16168 18011 20448 2086 5328 8688 11788 15170 18053 20475 2098 5382 8698 11897 15220 18119 20507 2105 5333 8642 11844 16251 18122 20546 2160 5477 8668 11857 16259 18150 20661 2166 5564 8680 11861 15274 18188 20601 2278 6639 8770 11910 16294 18259 20609 2363 5825 8793 11914 15332 18297 20623 2375 5829 8804 11965 15884 18304 20671 2377 5866 8893 12037 15425 18327 20679 2382 5920 8935 12143 16441 18389 20734 2532 6944 9080 12302 15484 18343 20777 2670 6951 9176 12385 15498 18357 20945 2694 5984 9199 12413 16508 18461 20964 2717 6042 9226 12418 16619 18471 20974 2783 6129 9268 12430 16635 18507 2822 6194 9274 12527 16660 18529 2880 6!28 9521 12671 16795 18538 2949 6547 9610 12641 16921 18541 BEVALLEN Dec. 7. C. de HertoghVan Beelen, d. A. KossenVink, d.8. B. v. d, NouwlandGeneegen, d. E. Ocke- loenDee, z.9. M. S. Aan de Kerk Timmers, z. G. ColletToenst-ra, z.; 10. C. P. van DamVan Rooij, z..; J. Schuiten—-v. d. Tuin, z.M. Luitjes De Bouter, z. OVERLEDEN Dec. 7. D. A. Goffin, 69 j.. Bakenes- sergracht8. H. J. v. Aalderen. 74 J., Parklaan J. Jansen, 45 j.. Witte Hee- rensteeg9. P. de Graaff—Wijn-ands, 71 j,, Krom M. A., 20 d., d. r. G. Maa- teling, Hazepaterslaan C. A. E. Drö- se, 28 j.. Schotersingel; H. Bouwma -Poshuil. 61 j.. BannesteopfR. de Boer, 84 i.. Schotersingel.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 3