Eirstê Msdarlsndsehi Fabritk m Kmttliemsn, P. L. EH6SLEIBER& Barisljarissiraaf 23, SPECIAAL Kerstboom- Versieringen INGEZONDEN Gemengd Nieuws UIT HET AMSTERDAMSCHE POLITIERAPPORT. In de jongst© dagen werden bij her haling onzedelijke voorstellingen ge- teekend op perceelen aan Keizers- en (Heerengracht. In den vroegen ochtend van Woensdag werd nu door een agent een 59-jarig werkman aange houden, die bezig was zulk een teeke- ning aan te brengen. Woensdagnacht werd door de agen ten die in burgerkleeding per rijwiel surveilleeren in de Sarphatistraat, een man niet een doos aangehouden, welke 2 dameshoeden bevatte. Bij on derzoek bleek in de Hemonystraat de deur open te staan van een perceel waarin een hoedenzaak gedreven wordt en ook dat de hoeden daar wa ren gestolen. Be aangehoudene in het bezit van een looper, 10 sleutels,, kaars en lucifers. SCHUIT OMGESLAGEN. Donderdagmorgen is aan de Han delskade bij loods A een schuit mei 200 ton Ohinaklei -omgeslagen en ge zonken. De 'klei werd aangevoerd met het stoomschip „Scheldestroom" en is bestemd voor de fabriek des heeren Van Gelder te Velsen. EEN STRIJDLUSTIG 'MILITAIR. Woensdag zaten een paar militairen en een burger in een restauratie te Amsterdam. Er werd brood en vleesch besteld, doch een verschil ontstond over de betaling, zoodat een paar po litieagenten werden geroepen om dt rust te handhaven. De militairen wer den verwijderd, doch een hunner, nog wel een korporaal, verzette zich he vig, zoodat een agent op straat viel ei zijn uniform nogal werd gehavend. Oen korporaal kan dit zaakje verdriet baren. WONINGTOESTAND TE RIJSSEN. Wij lezen in „Het Volk": ,,Naar -aanleiding van de meded.ee- I-Ingen van -onzen bij zonderen corres pondent omtrent de woningtoestan den en de huisindustrieele ellende te [Rijssen, heeft onze Kamerfractie be sloten Van Kol naar Rijssen af te vaardigen, ten einde een onderzoek in te stellen en de resultaten daarvan, indien noodig, nog bij de begrooting van Arbeid ter sprake te brengen." De heer Van Kol, lid der Tweede Kamer, bracht Donderdag dan ook een -bezoek aan deze gemeente in verband met de door de werkstaking aan licht gekomen toestanden. INBREKERS GEARRESTEERD. Men meldt uit Zaandam: Door de politie alhier zijn Woens dagnacht drie jeugdige Amsterdam mers op heeterdaad betrapt en in ar rest gesteld, -toen zij bezig waren in te breken in het kaaspakhuis van de fir ma Keg en Co. aan den Hoogendijk. •«Zij bleken een kleine honderd loopers bij zich te -hebben en een schilders diamant om ruiten te snijden. BRANDEN. Woensdagnacht is te Groesbeek af gebrand het pension Veldzicht. Ook de inboedel ging verloren. LANDVERHUIZERS. Te 'Emmerik kwamen dezer dagen 250 Russische landverhuizers aan, die de vergeefsohe reis naar Amerika had den gemaakt en daar wegens de ver scherpte maatregelen niet waren toe gelaten. EEN VERZOEK. -De afd. Graafschap van het Kruis- ▼erbond heeft besloten aan de gezin hen waar een sterfgeval voorkomt een schriftelijk verzoek te zenden bij den -begrafenismaaltijdgeen jenever te schenken. GESTRAND. Men -meldt van Vlieland: Nabij het posthuis is -de stoomtraw Ier Clyvia (IJmuiden 125) gestrand. De equipage is gered, behalve de kok, -die verdronken is. Het schip zit hoog op het strand. ONGELUKKEN. Donderdagmorgen is in de monding der Kil en Hollandsohdiep de schipper van -Vloet door een windvlaag over boord geslagen en verdronken. PERS-OVERZICHT HET BLUVEND GEDEELTE. Het Hbld. schrijft De Min-ister van Oorlog heeft zijn Memorie van Antwoord, die thans in druk is verschenen, zijn voorstellen op uitnemende wijze ver dedigd, helder en zonder groote w-oord-en. Afdoende weerlegt hii dat hij thans anders zou .oordeelen dan een jaar geleden. Hij haalt de woorden aan door -hem toen schriftelijk of mondei Lr)-" gebezigd en waaruit blijkt dat hij toen reeds niets liever wilde dan „het blijvend gedeelte" naar huis te zenden, maar daartoe eerst denoo- dige regelingen had te treffen. Men vergote niet, dat de Minister pas in Augustus 1905 zijn ambt had aan vaard en een voor indiening nage noeg gereede begrooting vond. Hij heeft zich bij de behandeling dier begrooting zeer beslist voor de ver mindering. zoo mogelijk afschaffing van het blijvend gedeelte verklaard, maar moest de plotselinge toepassing van dat voornemen ontraden, omdat de maatregel toen niet was voorbe reid. Op zeer krachtige gronden toont de Minister verder aan, dat feen lands belang wordt -geschaad door het naar buis zenden van een deel der mili ciens, maar daarentegen wordt toe gepast de regel dat ,,noch tijd, noch geld, moch werkkracht onnut mag worden Gebruikt". De Minister heeft laten nagaan hoe de toestand thans is bij het blijvend gedeelte der bereden artillerie, over welks heengaan zooveel hoofdschud den is gezien. En wat is gebleken?.., van 1277 onder de wapenen zijnde manschappen werden 904 dus ruim 70 pCt.geoefend Neen gebe zigd voor „verschillende dienst zoodat slechts 373 zouden overblijven om geoefend te worden. Zoo worden bij alle wapens tal van miliciens onder de wapenen ge houden voor allerlei wacht- en cor- véediensten, die met hun oefening niets te maken hebben. Zoo zijn twee inrichtingen van onderwijs 105 huzaren verbonden, die gebleken zijn ongeschikt te zijn geworden om bij mobilisatie werkelijk dienst- te doen. De naar huis zending van huzaren met 1 October j.l., welke als ..desor ganisatie van het leger" is gebrand merkt-, blijkt in (het- geheel te hebben plaats gehad met.... 1-43 man! En het groote gevaar bij een mobilisatie", dat daaruit wordt voorspeld, bestaat thans reeds gedurende het halve jaar (1 April—1 October), omdat dan slechts één geoefende lichting onder de wapenen is, zonder -dat men er bezwaar tegen heeft gemaakt. Het laatste geldt ook voor den an deren boeman het ontbreken van de noodig© troepen voor handhaving' van de openbare rust en orde. Ook daar voor heeft men van 1 April tot 1 Oc tober iterstond enkel over een deel der troepen de beschikking. Boven dien heeft de Minister gezorgd, dat de garnizoenen te Amsterdam, Den Haag en Amersfoort op grootere sterkte worden gebracht. Ook voor de oefening en de kader vorming toont de Minister duidelijk aan, dat de maatregel geen bezwa ren oplevert. Terecht zegt hij dan ook teca slotte, dat het zijn plicht was den maatre gel te nemen, niet eukel om de be sparing van uitgaven voor het Rijk. nu zooveel eischen zijn te bevredigen, maar vooral omdat „daarmede een zeer aanmerkelijke ontheffing van persoonlijken druk voolr een groot deel der militieplichtigen gepaard gaat". En niet minder omdat daardoor te verwachten is „verhooging van den goeden geest bij den troep", als volg van de omstandigheid „dat de dienstplichtigen niet meer geduren de een groot gedeelte van hun verblijf onder de wapenen nagenoeg uitslui tend tot wacht- en corvéediensten geroepen worden". Zou er in de Tweede Kamer een meerderheid gevonden worden, die dergelijk misbruik van tijd, geld en werkkracht nog langer wil handha ven? INGEZONDEN MEDBDRELINGEN. 3© Cent per Regal. Zwakke zuigelingen worden sterk gemaakt door Scott's Emulsion door welk middel verloren eet- lust_ herkregen wordt en waardoor stevig v-leeech aan rechte harde been deren wordt toegevoegd. Zuigelingen nemen het in en verteren het zonder de minste moeite. Scott's is de oor spronkelijke levertraan emulsie en de eenigste die de beproe vingen van 30 jaren doorstaan heeft; thans nog steeds het beste, en dit is te wijten aan de uitstekendheid van de bestanddeel en van de bereiding er Eisefa altijd «te Emai. van. Dokters erkennen 6ie dit. Zorg or voor dat merk: „De\isscher" XT V te: t«rk vaa het Uw kindje ook mollig Seottproces. en sterk OpgTOtÜd. Bij apothekers en drogisten ver krijgbaar. Grootste Eeaie. nootschap voor kinderherstell'ng- en vacantie-kolonies maakt het aan de kleinste plaatsen mogelijk een Ver- eeniging voor Gezondheids-kolonies op te richten. Dit Genootschap tiracht door ge heel Nederland afdeelingen te stich ten. Deze afdeelingen féitedijk zelf standige vereenigingen houden zich bezig met de keuze der kinderen uit eigen omgeving, met het toezicht op de kleerenzij houden voeling miet de ouders en brengen de gelden bijeen voor de verpleging van hun eigen kinderen. Voor de verpleging zelve zorgt het hoofdbestuur. Het bouwt of huurt te huizen, die het inricht en in exploi tatie brengt, onder medetoezicht der afdeelmgen. Het zorgt vooir een ver pleging, zóó gunstig en economisch als de omstandigheden zulks ver oorloven. Door een weldoordachte wijze van verpleging zorgt het voor, dat steeds het karakter van gezinsleven bewaard blijft, zelfs wan neer 40 of meer 'kinderen in één buis bijeen zijn. Iedere dame -heeft haar troepje. Het Centraalgenootschap en zijn afdeelingen geven een voorbeeld van de meest gezonde vereeniging 'van centralisatie en décentralisatie. Het streven van het C. G. wordt gaandeweg meer begrepen. Dit be wijst de ongekende vooruitgang in dit jaar. Het aantal afdeelingen steeg van 5 tot 25. Deze zonden in den afgeloopen zo mer 261 kinderen naar de 3 kolonie buizen van het C. G. In 1905 bedroeg het aantal verpleegden 31. Toch waren de meeste afdeelingen pas in het vorig jaar opgericht nog niet 'voldoende georganiseerd. Het bouwfonds, voor korten tijd slechts 4600 gld., bedraagt nu 25000 gulden. Op 27 Oct. jl. werd de eerste steen gelegd voor een koloniehuis, dat met de beste inrichtingen op dit ge- br'ed kan wedijveren. De sympathie, waarmee dit eerste gebouw wordt begroet, belooft veel voor de stichting van meerdere tehuizen, die dringend noodig blijken. De resultaten van het afgeloopen seizoen wanen schitterend-, al waren de huurhuizen primitief. De gew-ichts- toen-amen waren verrassend en. tel kens komen uit de 'afdeelingen de meest .gunstige berichten over den zedelijken en l'chamelijkeu vooruit gang der kin-deren. De geleidsters, v-oor het meerendeel leerlingen en oud-leerlingen van de School voor Maatschappeliik werkte Amsterdam, waren ten volle berekend voor hun taak, 'die opoffering, be kwaamheid en toewijding eischt. Voor de harmonische ontwikkeling van het C. G. moest nu ook het aan tal leden en begunstigers vertiendub- beld zijn. Dit bleef helaas station- nair. Het oprichten van nieuwe af deelingen moet zoo gemakkeliik mo gelijk worden gemaakt, het uitzenden van! kinderen zoo goedkooT. mogelijk, Dit jaar betaalden de afdeelingen 8( et- p. d. en p. k., geneeskundige be handeling inbegrepen. Hiervan wordt de huishouding enz. betaald. Maar voor den bouw, voor de hu ren, de meubileermg en inrichting van het steeds toenemende aantal ko- loniehuizen en ten slotte voor een rustelooze propaganda, moet het hoofdbestuur zorgen. Al'les teekent een voortdurende, snelle ontwikkeling van 'het C. G. Het aantal afdeelingen en het aantal uit te zenden kinderen kan in 1907 weder veel en zeer veel grooter zijn. Maar dan is noodig. dringend noo dig, dat het C. G. zijn leden en be gunstigers niet m'eer bij 10-tallen, maar bij 10-duizenden telt. Veel wordt gevraagd, maar het wordt gevraagd ter wille van het zwakke kind, Alg. Secretaris is Mr. L. N. Rooden- berg, Banstraat 9, Den Haag. Alg. Penningmeester Th. M. Kete laar, Ceintuurbaan 286, Amsterdam. Gedelereerde v. h. H. B. bij de verpleging en propaganda is onder- getee kende. A. C. BOS, Egmond aan Zee. Rechtszaken Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. HERSTELLINGS- EN VACANTIE- KOLONIES VOOR KINDEREN. Er is geen land in West-Europa, waar betrekkelijk zoo weinig kinde ren worden gezonden naar herstel- liugs- en vacantie-kolonies als Ne derland. Deze kolonies, meer speciaal Gezondheids-kolonies genoemd, om dat over 't geheel alleen de zwakke kinderen verpleegd worden, komen nog altijd -in ons land sporadisch voor, terwijl zij bij onze naburen ree-ds jaren burgerrecht hebben ge- Parijs bezit 81 vereenigingen, die zich met dezen tak van liefdadigheid bezig houden en die jaarlijks 4 der schoolbevolking, 4000 kinderen, naar buiten zenden. De grootste en meest gezaghebbende Franscho bladen, zoo wel als de locale pers, wijden voort durend hoofdartikelen aan deze uit nemende instellingen en houden het publiek steeds op de hoogte van de gunstige uitkomsten. Toch is geen land beter geschikt voor de uitzending van zwakke kin deren dan het onze. waar de groot ste afstand naar het heerlijke Noord zeestrand. naar 'hei en dennen nog zeer gering is. Gelukkig is ook hier een ontwakend gevoel van belangstelling duidelijk merkbaar. Het aantal comité's wordt steeds grooter en het Centraal Ge- ZWARE MISHANDELING. Ban-igen tijd vóór den 14-cten Octo ber had de 19-jari-ge pakhuisknecht H. J. v. d. Z. te Rotterdam, een re volver gekocht en die met scherpe pa tronen geladen. Van deze had hij er eenige afgeschoten. Met nog één was het wapen geladen, toen hij op Zon dagavond 14 October kwam in het bierhuis van Eerdenburg aan de Zandstraat, waar even te voren zijn broeder de 23-jarige H. v. d. Z., slager aldaar, wegens veroorzaken van op schudding in staat van dronken schap, waarin hij verkeerde, was ver wijderd door den bediende M. Hoves. Korten tijd later lew am de verwijder de weder binnen en beide broeders verlangden drank. Toen de bediende Hoves dit weigerde, werd hij door den oudsten bro-ede/r tegen het hoofd geslagen, terwijl de jongste op en in de richting van den bedti-ende, die op ongeveer 5 pas afstand van heem af stond, een schot had gelost. De 'afge schoten kogel was in 'srnans rechter scheenbeen gedrongen en had zeer ernstige verwonding bracht, waarom hij thans nog ver pleegd wordt. De oudste broeder ontkende den be diende geslagen te hebben, terwijl de jongste wel erkende geschoten te lieb- ben, doch hij ontkende de bedodling gehad te hebben den bediende te kwet sen. Bij deai r-echter-commissaris had hij evenwel bekend in de richt-ing van Hoves geschoten te hebben. Het O. M. achtte de feiten bewezen. Daar volgens de verklaring van den gehoorden deskundige de verwonde geheel zal genezen, blijft van de aan den jongsten broeder ten laste geleg de feiten over het misdrijf van poging tot „zware mishandeliLng" ter zake waarvan werd gevorderd 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Tegen den oudsten broeder vorderde liet O. M. wegens „mishandeling" 3 maanden gwangenisstraf. De verdediger van den jongsten broeder, mr. K. A. Rombach, achtte niet bewezen, dat deze beklaagde de bedoeling heeft gehad Hoves zwaar lichamelijk leteefl toe te brengen. Het is een gewon© vechtpartij geweest, zooals er zoovele in de Zandstraat plaats hebben Volgens pleiter's oor deel heeft de beklaagde zich schul dig gemaakt aan gewone „mishande ling", wegens welk feö!t geen preven tieve hechtenis is toegelaten. Pleiter verzocht dan ook de voorloopige in vrijheidstelling en de oplegging van eene milde straf, daar beide beklaag den de kostwinners zijn van hunne moeder. De voorloopige invrijheidstelling werd door de rechtbank geweigerd. VALSCHHE1D IN GESCHRIFTE De reiziger eener petroleum-maat schappij, gehuwd en vader van twee kinderen, was door de Amsterdamsche Rechtbank veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf ter zake van valsch- held in geschrifte. Hij verdiende een vast salaris van IB per week en ha-d liet recht om -de uitgaven, die hij ge durende zijn reizen deed, in rekening te brengen. De beheerder -der petroleum-maat schappij beknibbelde echter, volgens bekl.'s opgave, zeer sterk -op die uit gaven, hoewel die verre van buiten sporig waren. Als hij va-n 's morgens: vroeg tot 's avonds tien uur de om streken van Amsterdam per fiets be reisde, mocht hij slechts 30, 40, hoog stens 45 cent in rekening brengen. Het gevolg -hiervan was dat hij voortdu rend meer uitgaven had dan hij ver goed kreeg en om nu toch aan de ver goeding te komen, nam hij zijn toe vlucht tot het verhoogen der hem ver strekte quitanties, die hij bij zijn de claratie moest overleggen. Dit werd bemerkt -en een aanklacht door de pe troleum-maatschappij was er het ge volg van, hoewel het bedrag slechts enkele guldens beliep. •De reiziger, de hem opgelegde straf van vier maanden ie zwaar vindend, kwam bij" het Gerechtshof te Amster dam in hooger beroep. -Op de vragen van mr. Op ten Noort, -die -de zitting presideerde, verklaar de de bekl. -dat hij vier jaren 'bij de petroleum-maatschappij in betrekkin: was -geweest (thans is hij bij een an dere petroleum-maatschappij werk zaam). Vooral in den laatsten tijd werd hij vreeselijk beknibbeld. Waarom dan die maatschappij niet verlaten? vroeg de president De betrekkingen liggen niet op geschept, edelachtbare, luidde het ant woord. Een getuige a décharge werd ge hoord. Deze was vroeger ook bij de pe troleum-maatschappij op het kantoor geweest en hij vertelde hoe de maat schappij hare reizigers -op alle 'moge lijke manieren in de uitgaven beknib belde. Zelf was hij vroeger ook rei ziger geweest en Friesland bereizen de moest (hij van 2.50 per dag aan reis- -en verblijfkosten rondkomen.Ook wist hij dat bekl. maar 30, 40 cent per dag mocht declareer-en voor het be reizen der omstreken, wat volstrekt onvoldoende Is. De advocaat-generaal, jhr. mr. Van den Brandeler, wil aannemen -dat de' beklaagde op de reis- en verblijfkos ten moest toeleggen, maar daarom gaat het niet aan dat hij zichzelf schadevergoeding toekende en bewijs-' middelen -ging vervalschen. Waar daarop een zoo strenge straf staat, heeft de Rechtbank door vier maan den voldoende rekening gehouden met de verzachtende omstandigheden. -Spr. eischt bevestiging van het von nis. Mr. Waszink, voor bekl. optredende, gde er nadruk op dat beklaagde er recht op had zijn uitgaven vergoed te krijgen. Hij behoefde die niet uit zijn salaris te bekostigen. Wanneer de uit gaven 'buitensporig waren, had de Maatschappij natuurlijk het recht ze te verminderen. Hij vraagt bekl.'s vrij spraak -of anders oplegging eener zoo gering mogelijke straf en aftrek -der preventieve hechtenis, die van 6 Sep tember tot 11 October geduurd heeft. KONING LEOPOLD VAN BELGIë GEïNTERVlEUWD. Koning Leopold heeft Maandagmor gen een onderhoud toegestaan aan een correspondent van de New-York Publisher's Press Association. Onze Londensche correspondent seint reeds een en ander uit het interview. Wij geven hier nog iets weer van 's Ko- nings uitlatingen. De Koning was er verbaasd over, -dat er zoovele men- schen geen grooter genoegen kenden dan lasteren. „Ik geloof, dat er niemand in Eu ropa is, die in zwarter kleuren als -monster lis afgebeeld dan ik. Om aan te geven hoe verdorven ik ben heeft men zich uitdrukkingen veroorloofd, die in fatsoenlijk gezelschap niet kun nen worden herhaald. Het schijnt dat ik een menscheneter ben die er bijzon der veel behagen in schep onschuldige negers te martelen. Ik verbaas mij ex over, dat u den moed gevonden hebt, mij te komen opzoeken. Laat mij -eens kijken of u geen revolver bij u hebt om u te verdedigen. Draagt u geen maliënkolder onder uw kleeren? Neen? Hé! -dat verwondert mij. Gelooft u dat 'liet voorzichtig as uw bestaan zoo lichtzinnig te wagen?" De Koning hield met schertsen op en zeide dan: „de lieden die ons aan- allen moesten ons Toch een beetje ge zond verstand toekennen al kunnen dan niet toegeven dat er buiten hun eigen land ook nog wel mensche- lij-k gevoel wordt aangetroffen. Is het -niet ongerijmd te beweren, dat wij de bevolking van den Kongostaat zou- - den uitmoorden om ons te verrijken, alsof een staat zich verrijken kon als zijn bevolking in tellende leeft en uit-, sterft. „De waarheid Is, dat de lasteraars gehoorzamen aan hun eigen belang. Er ds een nieuwe tak van nijverheid geboren, de laster. Er zijn lieden die hun kost verdienen met het oprichten van vereenigingen, die protesteeren tegen alles wat er onder 's hemels 'bo gen voorvalt." Al het gelaster bijna is napraterij van menschen die nooit Afrika gezien hebben. De Koning ontkende met dat al niet, dat er wel gerechtelijke -dwalingen hadden plaats gehad, en mogelijk wreedheden waren bedreven en mis drijven. Het groote aantal strafvon nissen is daar om het te bewijzen Maar koning Leopold ontkent, dat men niet al zijn mogelijke -best gedaan heeft om een eind te maken aan de misdrijven van blanken tegen negers en ook van negers tegen negers, die eeuwen lang nooit anders gedaan heb ben dan elkaar opeten en elkaar als slaaf verkoopen. Geen reg-eering is er ooit in geslaagd alle misbruiken uit te roeien, die er bestaan binnen haar gezagskring. „En het is wel merkwaardig, dat een land, dat aan een ander land het volmaakte geluk verzekeren wil, zich altijd mees ter maakt van een gebied dat aan een ander toebehoort, om er zijn proeven te nemen." De gelijkenis van splinter en balk is nog altijd gangbaar. De wa re menschenliefde zou daarin bestaan, dat men -ons hielp, liever dan ons uit te schelden en te beleedigen. En dan -kwam de Koning op de wel geslaagde pogingen om het land tot ontwikkeling en welvaart te brengen, Door de koepokinenting hadden de -Belgen de pokken bedwongen; de sla venhandel was gefnuikt; de invoer van alcohol was verboden. iStoombootei! bevaren de wateren, spoorwegen drin gen -diep in de wildernis door. De te legraaf en de automobiel onderhou den het verkeer. 'En dat is nog maar het begin. De slaapziekte moet bestre den worden „en met de hulp des Al- machtigen hopen wij er in te slagen, dezen geesel -uit Afrika te verdrijven." Het bestaande stelsel van arbeidsre geling der negers is noodig voor een volk dat nooit_ gewerkt heeft, en lui geworden ds door eeuwen van kanni balisme. De Koning zelf was door den Kongo staat nooit rijker, maar wel armer ge worden. „Wat zou ik ook met al dat geld doen? Ik ben de 70 voorbij, de aardsdbe reis loopt op haar eind. Ik kan liet toch niet naar de andere w- reld meenemen?" EEN KRANKZINNIGE MOEDER. De v-rouw van den bakker Gerhard Henthert te Ascb, wier man tot de notabelen der gemeente behoort a. lid van den Raad is, hing in een vlaag van krankzinnigheid haar ne genjarig zoontje op, nadiat ze eerst de andere kinderen dooir morphine verdoofd had. Toen sneed ze zich zelf die polsade ren door en sprong in 't water. Ze werd gered, doch sprong er onmid dellijk weer in. Veertien dagen geleden had' de on gelukkige vrouw -pas het krankzinni gengesticht verlaten. MONSTERSCHEPEN. Volgens de „Daily Telegraph" heeft de Russische minister van marine een voorstel ingediend tot 't bouwen van twee pantserschepen van 21,800 tonnen, met 'n snelheid van211moo- pen. De kosten zullen waarschijnlijk 21,600,000 roebels per stuk bedragen, alzoo bijna 26 millioen gulden. De regeering vraagt echter een jaar uit stel voor den aanbouw. GROOTE DIEFSTALLEN. Bij het 16e regiment lansiers Salzwedel (provincie Saksen) zij-n se dert jaren groote -diefstallen van uniformen en proviand' gepleegd, die dezer dagen ten -gevolge van e'en on- geteekenden brief aan het General- kommand-o aan het lichlt zijn ge-ko men. Een aantal menschen te Salz wedel ,ziin in hechtenis genomen, ter wijl verscheidene officieren met ver lof zijn vertrokken. Een lid van den krijgsraad is te Salzwedel aangeko men, om een nader onderzoek in te stellen. Ook bij het te Gardelegen in garnizoen liggende 2de en 5de eska dron van liet regiment is een instruc tie geopend. DE ZWARTE PATTI OVERLEDEN. Een negerin te Philadelphia, miss I' Ictra Caston, die door haar heerlij ke stem den eerenaam van de zwarte Patti had gekregen, is overled-m. ooral in Engeland heeft zij triomfen gevierd. Zij was dikwijls de gast van Koningin Victoria, die haar met ge schenken overlaadde. Nu is de zwarte Patti dood. En de blanke is aan 't afscheid nemen. Als dat gedaan is hebben we heel geen Patti meer. EEN VERVOLGING. Men zal zich heri/nmerem, dat de roer Heijermans bij den officier v-an usti-tie to Rotterdam een aanklacht reeft ingediend tegen den Belgischen tconeelspeler De Vriendt, die „De Brand in de Jonge Jan" ook in de'Ne- deriandsche taal opvoerde. In aansluiting van dat bericht ver neemt het „Hbld.", dat de officier van justitie niet alleen den heer De Vriendt zal vervolgen, doch ook den directeur van hot Casino te Rotterdam, als me deplichtige aan de overtreding dier auteurswet. Komt liet t-ot zulk eene vervolging, dan zou dus worden uitgemaakt, dat de verhuurder van een schouwburg of lokaal voor voorstellingen zich steeds zal hebben te vergewissen of .lo acteurs, die zijn gebouw of zaal hu ren, het recht hebben tot opvoering van hdt stuk, dat zij wenschen te gé ven. verband anet die Poolschle beweging d« -school nilet trouw bezochten, ook ng het verstrijken van den leerplichtigen leeftijd nog ged*u rende een cursus school moesten bezoeken. De ouders haddten -een bezwaarschrift bij de re gearing ingediend tegen dezen maat regel. 't Mocht niet baten; de heeft de door het schooltoezicht troffen negeling goedgekeurd. MISDAAD OF KRANKZINNIG HEID? Te Gredfswald is het proces teg den schrijnwerker Ludwig Feszmow opnieuw begonnen. Reeds in Juli 190) werd de jonge man, die waarschijn lijk loianikzinnig is, twee maal tea dood veroordeeld, en bovendien tot twee jaar gevangenisstraf. Toei den 17den October 1903 het doodvonnis voltrokken zou wordiesn, moest de beul onverrichter -zake vertrekken-, omdai zijn slachtoffer een aanval van zeradj gekregen had, en krankzinni gen de doodstraf nilet mogen ander- gaan. Fesznow werd naar een krankzinni gengesticht gestuurd, en thans beslist worden, of de beklaagde al dan niet voor zijn wandaden verant woordelijk gesteld kan worden. Be® groot aantal doktoren- woont da rechtszittingen bij, die waarschijnlijk van langen duur zullen zijn. Fesznowwordt ten laste ge hij dn 1898 iin de buurt van Ósna- brück twee schoolmeisjes vermoordde, wier lijken men later bij brokjes en stukjes vond. In 1901 bracht hij op het eiland Rügen twee kleine jongens ter dood, Acht dagen tevoren had: hij een kuddj schapen -vermoord en op dezelfde wij ze verminkt 'als de lijken dezer kin- deren. Bij de rechtszitting had men voor den beklaagde een soort van kSoi ge bouwd, daar men zijn uitbarstingen v-an woede vreesde. Hii zat voortdu rend suffig vóór rich uit te staren, alsof de geheel© zaak hem niets aan ging. Gok toen -zijn bejaarde moeder lui-dl weenend die gerechtszaal binnen trad, bleef hij volkomen onversohil- -Igi. Zijn gelaatstrekken zijn niet on sympathiek, hoewel zijn oogen, die diep in de kassen liggen-, een riuwe, loeiende uitdrukking hebben. Zoo als uit rhtet verh-oor blijkt, -komt de beklaagde uit een ongelukkige fa milie. Hij dis erfelijk belast en zal waarschijnlijk zijn vorder teven in 'l krankzinnigengesticht doorbrengen. IN HET CIRCUS BUSCH. In November had -in het circus Busch een leeuw een aanval gedaan op den dierentemmer Peters, die slechts met moeite aan het woedende dier werd ontrukt. Ongeveer hersteld, den -arm nog in een doek, trad Pe ters dezer dagen weer voor het eerst op. Een zeer groot publiek vulde het circus. Een- 's middags gehouden- re petitie was vlot van stapel geloopen, toch was voor alle zekerheid een-twee de dierentemmer, Feldmamm, mee in Öejkooi gegaan. avonds werd de kooi weer op gesteld, de dieren -er in gelaten en bo ven het voetstuk, waarop d© leeuw zat, die de vorige maal den aanval h-ad gedaan, was een bordje aange bracht „Leo, de pleger van den aan slag." De voorstelling begon; terwijl Pe ters met een -der tijgers bezig was, be gon Leo ri'chtbare teekenen van boos heid te geven. De tweede dierentem mer, F-eldmann, die het dier speciaal in 't oog hield, wierp het dier •houten bankje naar den k-op. Dit bank je glijdt langs h-et dier heen en toen Peters zich naar den leeuw toewend de, kwam deze brullend op hem af. Feldmann deed alle moeite om hem met schoten en door stokslagen in bedwang te houden. Ook Peters hield heel zijn aandacht op het dier ge richt. Ineens wordt uit het publiek, dat hevig opgewonden was, geroepen „De tijgers, de tijgers 1" Van alle kanten wo-rdt dezen kreet herhaald. De beide mannen keerden ri-c'li om, met het doöl die tijgers m het oog te houden, die, gereed om te springen, op hen aan kwamen sim pen. Op -dat ©ogenblik springen alle leeuwen van hun voetstukken. Met groote moeite -slaagden die bei de dierentemmers er in den ui-tga-ntf der kooi te bereiken. Hlet publiek roept „ophouden" lem er wordt geflo ten-. Leo is intusschen weer op zijn voet stuk gesprongen, en zit dlaar volmaakt rustig. Daarvan gebruik ma-kend, werpen de beiide temmers, die nu bui ten de kood waren, het diler een lus om den nek. De leeuw wordt woedend en wil zich losrukken, maar aan de andere zij-de wordt hot touw door acht mannen vastgehouden. In eene her haalde poging valt hat d'iier op den grond en daarvan maken de andere dieren gebruik op den leeuw aan te vallen. Er ontstond een verwoed ge vecht i-n de kooi en een groot deel v-an het publiek verliet in allerijl het cir cus. Dat daarbij niet meer ongelukken zijn voorgekomen, is naar de verkla ring -van- wie het bijwoonden, onbe grijpelijk. In panischen schrik drong alles de trappen af. Met ijzeren-stan gen en- geweerschoten kon eindelijk -de orde in de kooi worden hersteld, maar 't duurde vrij lang vóór dat de voorstelling voor een trouwens sterk gedund publiek voortgang kon heb- >en. DE SCHOOLSTRIJD IN POSEN. De diistricts-schoolopzieners in Po sen hadden, zooals men rich herinne ren zal, aan de ouders der kinderen-, dtó i/n April de scholen zouden ver- laten, bericht, dat de kinderen, die in' Bet stoomschip Wilis, van Rotter dam naar Java, arriveerde 13 Dec. te Padang. Het stoomschip -Ardjoeno, van Rot terdam n-aar Java, vertrok 13 Dec. van Suez. Het stoomschip Lawoe, van Java n. Rotterdam, vertrok 13 Dec. van Perim. Het stoomschip Soestdijk arriveerde 13 Dec. van Newport News, laatst van Amsterdam, te Rotterdam. Het stoomschip Ambon, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 13 Decem ber Perim. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd zijn de faillissementen van -B. Hart, koopman te Rotterdam en E. Hoogendijk Azn., wethouder te Nieuwerkerk a/d. IJsei.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6