werd. predikant bij de Reinooistrant- sclie Gemeente te Gouda. In 1892 werd bij te Leiden beroepen, welke gemeente hij diende tot hét eind van 1902, toen na 40-jarige evangelie-be diening een. voortdurende gezichts verzwakking liem noopte het predik ambt neer te leggen. Ds. Schim van der Loeff bracht de- at gemeente tot gTooten bloei. Letteren en Kunst ZWEERS. De symphonie „Aan mijn Vader land" van Bernard Zweers zal naar de „N. R. Ct." meldt 14 Januari te Arnhem, en 16 Januari te Haarlem door het Concertgebouw-orkest onder leiding van Mengelberg gespeeld wor den. Sport en Wedstrijden PAARDEN. De groote harddraverij der Hard draverij Vereeniging „Prins Hen drik" te Medemblik voor 1907 is be paald op 23 September 1907. Vervolg Gemeenteraad Medegedeeld wordt a. dat door B. en W. is benoemd tot commies-redacteur ter gemeente-se cretarie. de hear Mr. D. J. van Door- ninck, thans adjunct-commies ter provinciale griffie van Overijsel, te Zwolle b. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies lo. een verzoekschrift van Gebr. Van Zadel en P. Meyland, om een stuk grond langs de Leddsche Vaart te mo gen huren; 2o. een verzoekschrift van G. Schous om afwijking van het bepaalde bij art. 11. lo, der Bouwverordening voor bet verbouwen van liet perceel aan de Drossestraat No. 16 3o. een verzoekschrift van B. van Opzeeland om afwijking van heit be paalde bij art. 11, lo, der Bouwveror dening voor liet verbouwen van het perceel aan dien Burgwal No. 59 4o. een verzoekschrift van dien Bond van Néderland-sche Geimeente-werMie- den, ora. aan hem te willen afstaan de gebruikte loodjes van de muntme ters, afknipsels van telephoondraden, enz., ten einde van de opbrengst daar van aan tuberculose lijdende ge meente-werklieden te do-en verplegen; 5o. een verzoekschrift van méjuffr. Van Eskert en andere bewoners van het stadsgedeelte buiten de Amster- damsche Poort, om verbetering van den toestand, waarin de bestrating van de Amslerdamsche Vaart ver keert; 6o. de suppletoire begroot-ing. dienst 1907, van het St. Elisabeth's- of Groote Gasthuis C. dat zijn ingekomen lo. vier processan-verbaal betreffen de afkeuring van vleesch als onge schikt voor de consumtie 2o. een sclirijven van de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Neder- lan-dsch© Maatschappij van Tuinhouw- en Plantkunde, houdende dankbetui ging voor het ten behoeve van den tuinbouw-wintercursus toegekend sub sidia; 3o. een schrijven van Burmeister, fc-genieur te Sternberg, houdende ver zoek om hem steun té verieenen, ten einde in Haarlem een school op te richten ter opleiding van jongelieden uit de volksschool tot architect of in genieur D. dat door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland eervol ont slag is verteend als buitengewoon ge in eénte-veldwachter aan J. die Koek koek, eiervol ontslagen agent van po litie; E. dat de halteplaats van de E. N. E. T. aan de Jansbrug is verplaatst naar de Jansstraait nabij de Ridder straat, en dat alle tramwagens, uit belde richtingen, op dat punt tot stil stand worden gebracht F. dat is ingekomen een sclirijven van A. Over-akker, houdende intrek king van zijn verzoek om te worden benoemd tot makelaar in metalen en machinerieën, zijnde hij sedert uit de gemeente vertrokken G. dat door B. en W. een bezoek is gebracht aan de instellingen van Wel dadigheid, bedoeld bij art, 179 litt. t der gemeentewet, welk bezoek tot gee- ne opmerkingen aanleiding heeft ge geven H. dat zijn ingekomen lo. een afschrift van het Koninklijk Besluit van 17 November j.l. No. 2S, hc-udende goedkeuring van de Veror dening tot heffing van schoolgeld aan de Oplei dings- en Burgerscholen 2o. een schrijven van Gedeputeerde Staten- van Noord-Holland, ten gelei de van liet goedgekeurd raadsbesluit betreffende het verloenen van een voorsch-ot, als bedoeld dn artikel 30 der Woningwet- De vergadering wordt 'heropend. PUNT 3. De afdeeling Haarlem van den No- defftandschen Behangers-, Stoffeer ders- en Beddenmakers-Bond ontving verleden jaar f50 subeidie voor een door haar georgatoiseerdan vakcur sus. Nu waagt deze vereeniging voor dat jaar ƒ100, omdat f50 te gering is gebleken, om een voldoend aantal leerlingen in de gelegenheid te stellen deze® cursus te volgen. B. en W. hebben tegen deze verhoo- giog geen bezwaar en stellen voor de gevraagde 100 te verieenen. Aldus woidï besloten. PUNT 4. •Plan tot inrichting m. u. 1. o. der school voor ALGEM. BESCHOUW. De heer Doosjes zegt den wethou der dank voor de spoedige indiening van het plan. Hieruit is liem gebleken, dat de opening met 1 Sept -a.s. met vertrouwen kan tegemoet gezien wor den. :Spr. (hoopt -echter, dat de school niet tot stand zal komen in dezen vorm. Er zijn twee bezwaren. Ten eer ste de indeeling in negen klassen. Dit was geen gelukkige gedachte vanB. en •W. De ouders kunnen niet gaan zeg gen, nu gaat -mijn zesjarig zoontje naar de m. u. 1. o. school, want hij gaat later niet naar de H. -B. S. Dat kan dan nog niet uitgemaakt worden. Pi'actisch is de eerste lagere school niets anders -dan een '\derde oplei dingsschool. Bovendien hoopt spr. dat beide scho len, lagere school en m. u. 1. o. school zullen gescheiden blijven. Het tweede bezwaar is de voorge stelde scboolgeldheffing. Wil men voor deze m. u. 1. o. söhool ook leer lingen van -andere -dan opleidings scholen trekken, -dan moet men be ginnen een lager schoolgeld te hef fen. Spreker is voor -deze inrichting dan -ook voor een evenredig school geld. ,Spr. stelt daarom voor; lo. deze m. u. 1. o. sch-ool alleen voor de ver- volgklassen -te -doen dienen, 2o idat -op deze inrichting een evenredige school geldheffing zal ingevoerd worden, 3o, dat een -afzonderlijke 3de Opleidings school zal gesticht worden. De heer KLEIJNENBERG zegt, dat met -deze school, die men nog niet kent vertrouwen bij de burgerij gewekt •moet worden. Daarom moet -de söhool zijn een negenjarige. 'In Utrecht. Rotterdam en. Leiden zijn dergelijke scholen. Wijkt men van deze richting af, -dan geeft men geen goede kans voor het onderwijs. Wat zal men bij de aanneming van het voorstel-Loosjes krijgen? Een eer ste klasse met zeer heterogene be- standdeelen. Het doel der oprichting is om te breken met het bestaande af- richtingssysteem, waarover de onder wijzers der opleidingsscholen even- eens klagen. Leidt men de leerlingen der m. u. 1. o. school niet op, op een afzonderlijke school, dan krijgt -men weer toestanden als bij de H. B. S. met drie-jarigen cursus en zal men weer ©en sukkelschooltje krijgen. Spr. Vi-ndt (het een buitengewoon gelukkige gedachte van B. en W., dat zij het plan van de onderwijzerscommissie hebben overgenomen. De heer THIEL -meent, dat -dit laat ste niet juist is. B. -en W. hebben wel de 9-jarige school overgenomen, maar niet -de -door de. commissies daaraan vastgeknoopte schoolgeldheffing. 1. o. commissie 'zegt, dat, wanneer het schoolgeld boven -de 30 wordt ge heven, de school voor een goed ge deelte haar raison d'être verliest. De foutieve gedaohte van sommigen is, •dat men kinderen van 12- a 13-jarigen leeftijd rijp acht om een beroepskeuze te doen. Daarvóór moeten zij ouder zijn. Om deze reden vindt spreker een 9-klassige school goed, mits bij deze nieuwe school een meer moderne H. B .S. en Gymnasium aansluiten. Eerst moet -een leerling deze 9-jarige school doorloopen en dan zijn onderricht ver der in een middelbare school of een school voor H. O. kunnen voortzetten. Dan moeten -deze inrichtingen echter geen aanvangsleeftijd der leerlingen van 12 en 13 jaar stellen. Met het schoolgeld op 60 te stel len in plaats van -ƒ 30, doet men het onmogelijke. Wanneer de plannen ee- hige maanden vroeger waren geko men voor -den houw -der nieuwe burger S., zou men deze school (hebben kun nen houwen -in -plaats van de derde burgerschool. Thans zullen de leerlin gen der zesde klasse wat privaatles sen nemen en dan loopen zij weg -naar de burgerschool of het Gymnasium. Men -houdt -dan voor de m. u. 1. o.- school alLeen hrekebeenen over. Wil men deze verv-olgklassen vastschakelen aan een opleidings school en niel aan een burgerschool, dan doet men iets glads verkeerds. Wat de evenredige schoolgeldhef fing betreft, daarmede is spreker het volkomen -eens. Spreker kan daarom zijn stem wel geven -aan liet voorstel-Loosjes. De heer KLEIJNENBERG zegt, dat een eerlijke proef genomen moet wor den met deze school. De Comm. v. M. 0. was voor een soort van evenredige schoolgeldheffing. Spr. wil 60 hef fen, maar voor de leerlingen, die van de scholen van De Graaf en Kloeke, komen, bepalen, dat zij op de m. u. 1. o. school niet meer zullen betalen dan zij op die scholen betaalden. De heer SCHRAM is van oordeel, dat een derde ople'dingsschool zonder gevaar voor de financiën is. Spr. be treurt, dat deze -plannen niet -eerder zijn ingediend. Delieer v. d. BERG is bevreesd, dat •men weer -een soort van II. B. -S. met ö-garigen cursus zal creëeren wanneer •men alleen een ver-volgschool sticht. De school zal bevolkt worden door twee soorten, de ééne soort die niet het M. O. -en Gymn. zullen volgen, doch de andere soort, die dit onder wijs wel zullen volgen. Het spijt spreker, -maar hij kan niet medegaan met het voorstel-Loosjes. Het gaat ook niet aan beide school- deelen onder -elk één hoofd te geven. Daardoor worden de leerlingen ach teruit gezet. D© heer DE HAAN HUGENHOLTZ heeft met belangstelling de besprekin gen gevolgd. Spr. herinnert aan de ver schillende Raadsbesluiten. Daarop is voortgebouwd. De Commissie voor M. O. heeft met algemeene stemmen met 2 stemmen tegen geadviseerd, om een school te stichten van negen klassen, zoo ook de commissie voor 1. o. Wanneer de school er is. zal zij de andere scholen ontlasten. De „kop" der school zal ook gevuld worden door leerlingen der andere scholen. Bovendien vestigt spr. de aandacht o-p -de belangrijke kosten voor twee scho len. Evenredig schoolgeld is een geheel nieuw begrip. En het gaat niet aan dit beginsel op één school in te voe ren. Ora -dezelfde reden bestrijdt de wethouder de schoolgel dheffin g door de heer Kleijnenberg voorgesteld. De heer TH-IEL zegt, da-t de wethou der erkent, dat de vervolgklassen ge vuld zullen worden door leerlingen van een siuk of zes scholen. Van een school waar de kinderen negen jaren blijven is dus geen sprake. De breke- beenen der eigenlijke school blijven; er komt nog een zoodje bij van -de an dere scholen. De spr. vestigt er -nog de aandacht op, -dat d-e Raad niets heeft beslist om trent de inrichting der school. Het be sluit van den scnoolbouw is het ge volg van -een -woord van -de heer Kleij nenberg: Laten wij maar besluiten. Het gebouw komt altijd -te pas. Daar op heeft -men toegegeven. De heer LOOSJES, opmerkend, dat de lieer Tliiel zoo uitnemend -de op merkingen der wethouder van onder wijs heeft bestreden, zegt dat hij kort zal zijn. iSpreker bestrijdt nog eens de ma nier om van achteraf te gaan werken en uit het bouwbesluit gaan -destillee- ren, dat -een negenjarige school door den Raad gewild wordt. Spr. consta teert'dat hij bij het nemen van dit besluit niet geweten heeft, dat er een negen-klassige school zou komen. De h-eer -STOLP is liet evenmin -eens met den heer Loosjes. Het denkbeeld was -een negen-klassige school te bou wen. De heer VAN DEN BERG vraagt den heer Thiel of bij een enkele vervol g- school -daar niet .een allegaartje zal ko-men; De heer THIEL: Natuurlijk! De heer VAN DEN BERG meent, dat deze school zal dienen voor hrekebee nen. -Geroep: Neen! De heer -SPOOR meent, dat het on juist is, dat deze school voor hreke beenen zal bestemd zijn. De heer KLEIJNENBERG wil het woord „allegaartje" doen verdwijnen, Dit mag niet het. geval zijn in de toe komst, al gaan er ook leerlingen naai de H. 'B. S. Met dit pl-an zal het- -ideaal bereikt w-orden, -dat de Raad voor twee jaar koesterde. De lieer RASCH is teigeai het voor stel-Loosjes. Bij -de aamieming daar van zou men dezelfde lijdensgeschie denis der H. B. S. met 3-jari-gen cur sus ka-ijigen. De lieer LOOSJES bestrijdt de over eenkomst tusschen de school voor M. O. en deze lagere school. Men moet niet vergeten, dat deze scholen Rotterdam, Utrecht en Leiden eno-rm bloeien. Het doel .moet zijn om deze school leerlingen te doen bevatten, die niet naar de H. B. S. zullen gaan. De heer GROOT vil eerst het voor stel-Loosjes afhandelen, vóór men de schoolgeldheffing beslist. De VOORZITTER zegt ,dat gelegen heid genoeg gegeven is om het voor stel-Loosjes te bespreken. (De lieer Winkler is inmiddels ter vergadering gekomen). Het le punt van- het voorstel-Loos- es wordt verworpen. Vóór de heeren Schram, Seignette, Loosjes, Thiel en Rossum. De heer LOOSJES trekt liet derde punt van zijn voorstel in. De heer KLEIJNENBERG wil voor de leerkrachten i-nliasschen, dat zij ..zooveel mogelijk" een hoofdact© moe ten bezitten. De heer DE HAAN HUGENHOLTZ zegt, dla-t B. en W. de zaak zoo- goéd mogelijk vilten behandelen. Met de opmerking" van d'en h-eer Kleijnen berg' zal rekening gehouden worden. ONDERDEELEN. SALARIS HOOFD DER SCHOOL. De lie-er SCHRAM is overtuigd, dat geen eminente kracht op dit salaris oor d-eze school zal gevonden wor den. Hij stelt derhalve voor de jaar wedde, met 500 te verhoogen. Spreker, zijn voorstel toelichtend, zegt. dit voorstel te doen met liet oog op de elders gegeven salarissen. De heer DE HAAN HUGENHOLTZ meent, dat dit een zaak van appreciar fie is. Spreker deelt de meeni-ng des heeren Schram niet, dat geen hoofd voor dit salaris verkregen kan wor sen. De heer THIEL ondersteunt het oorstel-Sclrram. De heer VAN DE KAMP is voor een hooger salaris; ƒ500 vindt hij even wel te veel. Daarom stelt hij een ver- lioogmg van ƒ250 voor. Het amendement-Schram wordt ver worpen. Vóór waren die heeren Schram, Sei-gnette, R-asch, Levert, Tol, Loosjes, ThM en Loomeijier. Bet -am en dement-Van de Kamp Wiocndt aangenomen. Voor de heeren Rdnkema, Groot, Weüsenaar, -Schram, Seignette, Rasch, Levert, Tol, v. Lynden, Loosjes, Th-ijs- sen, Van- clen B-erg, Kleijnenherg, Tliiel, Loomeijer, Van Rossum en Van die Kamp. SALARIS ONDERWIJZERS. De heer THIEL vraagt waarom de belooning van ƒ100 gegeven wordt voor de acte-landbouw. Dit is wel wat overbodig. De lieer NIEUWENH. KRUSEMAN zegt, dat deze acte liet meest te pas komt bij de natuurkennis, waarvoor andiers geen lagere acte kan verkre gen worden. Dé heer THIEL dankt voor de in lichting, die hem van de juistheid der belooning overtuigt SCHOOLGELDHEFFING. De lieer LOOSJES acht nadere toe lichting van zijn amendement, om een evenredige schoolgeldheïfing in te voeren, overbodig. De heer DE HAAN HUGENHOLTZ handhaaft zijn meening. Het gaat vol gens spreker niet aan een- uitzonde ring te maken voor deze school. De beer LOOSJES merkt op, dat de ze' schoolgeldheffing zoo juist kan in gevoerd worden, daar de onderwijs- oomm. juist de school geschikt acht voor de kinderen van minder gegoe den. Stel t men n-u eien schoolgeld van 60, dan streeft men het doel voor bij. De lieer KLEIJNENBERG is het volkomen eens mét den vori-gen spre ker, dat -de school onmogelijk wordt gemaakt door een schoolgeld van 60. Wanneer spr-eker's denkbeeld wordt verwezenlijkt, dan krijgt men een piiaohttoestan-d. Dé lieer THIEL betoogt nogmaals. dat het welslagen der school verijdeld wordt door een schoolgeldheffing van 60. Een evenredig schoolgeld is zeer goed op zijn plaats. Anders zou men, zooals de hoer Kleijnenberg het noem- d j de school reeds dadelijk onmoge lijk maken. De heer SPOOR heeft alleen als ar gument tegen evenredige schoolgeld- heffing gehoo-rd, diat de zaak nieuw is. Dit bezwaar heeft deze zaak mot alle nieuwe zaken gemeen. Dit argu ment is dus geen argument. De wet houder zal trouwens ook wed een ge decideerd oordeel over evenredig schoolgeld hebben. De zaak is mile; nieuw. Bovendien is dit h-ieir eene prachtige gelegenheid. Wil men de zaak nog niet -afhandelen, laat men het voorstel dan aanhx>udJen. De VOORZITTER is niet tegen aam- houding. Inciden-teele beslissing niet goed. Behalve B. en W. wist geen den ilte-den van een dergelijk voor stel. De heer RASCH is tegen aanhou ding. Hij acht de grootste fou-t, dat tweeërlei schoolgeld wordt voorge steld. Spr. stelt een umifo-rm school geld v-an 40 voor beide deel en der school voor. De heer SPOOR begrijpt niet, dat er zoo'n haast met dit punt is. Laat men de zaak niet zóó afhandelen, omdat men persé er van wil af zijn. De heer LOOSJES zegt, dat aan houding geen bezwaar is. wanneer de beslissing binnen veertien dagen viel. De quaestie is thans niet., om een evenredie schoolgeld te heffen voor alle scholen, maar alleen als proef bij deze school. De zaak is niet nieuw in het advies van de Comm. v. M. O. is er ove,r gesproken. De wethouder had daarop kunnen antwoorden. De heer DE HAAN HUGENHOLTZ antwoordt, dat -die quaestie nog niet aan d© orde is geweest.de heer Loos jes heeft het voorstel pas hedenmor gen aan den wethouder medegedeeld. De heer SCHRAM zegt, dat al zoo lang met déze zaak -getreuzeld is, dat spoed wel gewenscht is. De qnaestia is al een jaar of 12 in verschillende gemeenten aanhangig. De wethouder kon zich er zoo maar niet afmaken. Toen de heer Loosjes zij-n voorstel ter kennis van den wethouder 'had ge- bracüut, wist de wethouder hoe hij er over dacht. De- -heer SPOOR zegt, dat met de beslissing van de quaestie der even redige schoolgieldheffimg de ouders nog niets weten. Uit het ingediende stuk over deze school is gebleken, welk een spoed de wethouder kan maken. Misschien kan de afhandeling binnen 14 dagen geschieden. De heer DE HAAN HUGENHOLTZ dankt den heer Spoor voor zijn wel willende woorden. Hij houdt evenwel vol, de heer S dhr am -kan dit gek vin den, dat B. en W. -er nog geen oordeel over hadden. De heer KLEYNENBERG meent, dat de zaak geen uitstel kan lijden. De zaak der schoolgeldheffing is in den breedte behandeld in de Comm. voor M. O. Spreker is beslist tegen uitstel. De heer THIEL -merkt op, dat het adjvdes zelfs de evenredige heffing be paald heeft aanbevolen. Spr. consta teert dus, dat het punt óf aan de aandacht van B. en W. is ontsnapt, óf het werd de aandacht niet waardig gekeurd. Dez-e sdhool-g-eldheffimg is een uitgeput onderwerp. Ieder be schaafd memsöh heeft er zijn oordeel over. Zond-er stemming wordt thans hel sloten dit punt -tot de volgende ver gadering aan te houden. PUNT 5. Ter voldoening aan het bepaalde In art. 178 der Gemeentewet stellen B. en W. voor, de volgende verordenin gen tegen wier overtreding straf is bedreigd, met uitsluiting van alle an dere geldende te doen blijven verordening op het keuren van vee. enz. b. die op de markten c. die op het begraven en vervoe ren van lijken d. de algemeene politie-verorde- ning; die tot regeling van het toezicht op de prostitutie; f. die op het bevaarbaar houden van het .Vu-ilrak" g. die op het schouwen van riolen in den Hout; h. die op den verkoop van melk i. die on -het bouwen en nopens be hoorlijke bewoning j. die houdende aanwijzing vaneen gedeelte der gemeente, bestemd voor het oprichten, hebben of gebruiken van klopperijen van tapijten. Aldus wordl besloten. PUNT 6. Onlangs werd aan dé E. S. M. een strook grond onder de gemeente Haarlemmer!lede en Spaiamwoude in eigendom overgedragen, benevens een ged-eélte water bij de brug over de Liede. Thans verzoekt deze maatschappij hel water bij uoze overdracht uit te sluiten. W. aiviseeren goedgunstig, en stellen voor aam het raadsbesluit geen verdere uitvoering te geven dan de maatschappij wenscbt. Aldus wordt besloten. PUNT 7. Bij de behandeling van de Uitbrei dingsplannen nam de Raad een voor stel aan van den heer Rin-kema be treffende het niet aankoopen of ont eigenen van de Dubbele Buurt In dit besluit is een verkeerde kaart ge noemd, wat in de toekomst verwar ring zou kunnen geven. B. en W. stellen thans voor deze fout te her stellen. Aldus wordi besloten. PUNT 8. De hier gevestigde af-tieéling van de Vereeniigiing „Ons Bellang, afdeeling Vergunning" heeft zich met een adres tot den Raad gewend met het verzoek om in- liet vervolg op hét aanslagbil jet voor hét Vergunningsrecht te ver melden dien grondslag of basis, waar naar die aanslag is geregeld en be paald. liressanten betoogten, dat daardoor OTunoodiig neolameemn voorkomen kan worden. Mocht daartegen bezwaar bestaan (wat zij niet inzien, aangezien de grondslagen voor elke belastinghef fing bekend zijn) dan verzoeken de adressanten de eventueel ingediende bezwaarsclii-ifteu te behandelen openbare zitting. B. en W. geven den Raad in over weging liet eerste verzoek voor ken nisgeving aan te nemen, en het twee- do van de hand te wijzen. In hun toelichting zeggen B. en W., dat het vergunningsrecht wordt ge heven naar de geschatte huurwaarde, die steeds aam den vergunninghou der schriftelijk wordt medegedeeld. Algemeen genomen bestaat er wol- licht geen bezwaar voor openbare be handeling der bewaarschriften, als de betrcrlcken-en dit zelf verzoeken. De mogelijkheid echter bestaat, dat ook nog andere -vergunninghouders zijn, niet bij deze viea-eeni'gmg aange sloten. De heer VAN DE KAMP verzoekt aanhouding, daaT hij bezig is gege vens te verzamelen. Aldus wordt besloten. -PUNT 9. B. en W. stellen voor aan P. en D. van Gelder vergunning te verieenen tot het bouwen van een houten pri vaat en 'n droogbak je op den voor tuin bestemden grond, behoarend© bij het perceel Van Zo-mpelstraat 3, en tot het vergrooten van het plat van ge noemd perceel. Aldus -wordt besloten. PUNT 10. De iheer J. iMiezérus geeft den Raad kennis, dat door een opzichter der ge meente een straat ten Zuiden der Am- sterdamsche vaart niet is uitgezet, volgens het uitbreidingsplan dier gronden en verzocht den toestand daar ter -plaatse in overeenstem min, te brengen met genoemd uitbreidings plan. B. en W. geven toe, -dat er een afwij king ontstaan is. De oorspronkelijke kaart geeft echter een foutieve aandui ding door -een onjuistheid in de ka dastrale kaart. Daar de afwijking on belangrijk is, stellen zij voor, het ver zoek van de hand te wijzen. Aldus wordt besloten. PUNT 11. B. en W. -stellen voor het buffet, hetwelk gevestigd zal worden in het lokaal der slagersgezellen in het Openbaar Slachthuis, in het openbaar te verpachten. Voorioopig wenscbem B. en W. hat te verpachten van 1 Mei tot 31 Decem ber 1907, en voorts als er gegevens voorhanden zijn omtrent de opbrengst telkens voor twee jaar. De heer VAN DE KAMP zegt, dat de Comm. geadviseerd heeft vrouwe lijke bedienden uit te sluiten. Daar van staat niets in dit stuk. De VOORZITTER antwoordt, dat er met dit advies rekening zal gehou den worden. Aldus wordt besloten. PUNT 12. Benoeming van een lid der Com missie van toezicht op het Haarl. Mu- kiekkorps (vacature-Dr. J. Nieuwen- ïiuijzen Krusem-an). De heer Dr. J. Nieuwenhuijzen Kru- seman wordt herbenoemd. PUNT 13. De Commissie v-an Toezicht op het Stedelijk Museum heeft die volgende voordracht opgemaakt ter voorziening in de vacature van dien heer A. L. Koster, die met 31 December perio diek optreedt A. L. Koster en Jhr. J. A. P. Repelaer van Spijke- rrissa. De 'heer A. L. Koster wordt he-rbe- noeancl. -PUNT 14. De Regenten van het. St. Elisabeth's Gasthuis bevelen voor de voorziening de vacature ontstaan door het met 31 December periodiek aftreden van dien heer Mr. P. Tjeenk Willink, 1 volgende heeren aan: Mr. P. Tjeenk Willink en Mr. G. P. van Tienhoven. De heer Tjeenk Willink wordt her benoemd. PUNT 15 De Commissarissen der Stads-apo- theek hebhea de volgende voordracht opgemaakt ter voorziening in de va cature v-an den heer Dr. L. C. Proo-t, die mét 31 December periodiek af treedt Dr. L. C. Proot en K. F. van Maas. Benoemd wordt Dr. L. C. Proot. PUNT 16. Regenten van de Bewaarschool in het, voormalige Barbara Gasthuis, hebben het volgende dubbeltal opge maakt ter vervulling van de vacatu re in dit College, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer M. N. Beets: lo. de heer M. N. Beets en 2e. de heer W. L. Henge- veld. De lieer Beets wordt herbenoemd. PUNT 17. De heer H. van den Berg, arts, ver zoekt te worden herbenoemd als ge in eénte-geneeskundige. De heer Van den Berg wordt herbe noemd. De VOORZITTER zegt, dat de heer Van den Berg dezer dagen zijn 40- j-arig jubileum vierde als arts. Toen heeft spr. hem gelukgewenscht, naar hij gelooft, namens den geheelen Raad. Spreker voegt daarbij nog een gelukwensch in het openbaar. (Ap plaus). PUNT 18. De PI. Comm. v. toez. o-^ het L. O. heeft de volgende dubbeltallen opge maakt voor de benoeming van drie leden dezer commissie, wegens het overlijden van den 'neer eot. L. C. 'Kro nenberg en -de periodieke aftreding- der ftieeren A. Rinkema en Dr. H. M. B. ter Haar Romenij: lo. Dr. W. G. Huët en mr. Johan Spoor. 2o. (Dr. M. Greshoff -en E. J. van -Sonsbeek. 3o. J. A. Wilkens -en Dr. J. G. van -Pesch. De eerst voorgedragenen worden, be noemd. PUNT 19. Tér voorziening in de vacature van plaatsvervangend hoofd aian d» Eer ste Tusschenschoöl (ontstaan d het ontslag van den heer J. W. Jei Weyarraan) is d'e volgende voordra opgemaakt 1. R. Haverschinidt, onderwij 1ste klasse aan de 1st© Tussch school 2. E. de Boer, onderwijzer 1 klasse aan de 3de Tusschenschoc 3. L. v. d. Have, onderwijzer 1 klaase aan de 2de Tusschen school Benoemd wordt de heer R. I-Ia\ schimidt met 21 st. De heer E. de B verkreeg er 3 en de hee-r L. v. d. H; 4 stemmen. RONDVRAAG. De heer GROOT vraagt, of de li der loomen van de werklieden van Gemeeintelichtfabrieken alleen ter zage ligt en meer niet. Do VOORZITTER zegt, dat ind: er aanmerkingen op gemaakt \v -den, deze ter kennis van -den Ra kunnen worden gebracht. Den hee-r GROOT heeft de lijst n bevredigd. Er zijn 80 losse weak! den, daarvan zijn 30 man meer d een jaar ,;los", 20 zijn meer dan jaar „los" werkzaam. Ten koste w deze arbeiders wordt de winst <1 fabriek opgevoerd. De loonen dervi te werklieden, in verband met werktijden zijn te laag. Deze toestanden mogen niet besh digd worden. Aan de bedoelde lij h-eeft. de Raad ïntusschen niet vet waarom spr. een motie indient o ter inzage leggen een lijst, waan de werkloonen, de arbeidstijden i de tijd, gedurende welk een arbeid in dienst van de fabrieken is, vernie worden. Dan zullen de leden e< beter overzicht hebben en kunn< voorstellen komen om arbeidstijd van 78 uur onmogelijk te maken. De heer DE BRAAL, dankzeggen voor de verlegging van de stopplaa' dér E. N. E. T. van de Jansbru naar de Korte J-ansstmat, vraagt 1 en W. spoed te maken mei het ad-vit op bet verzoek, dat ingekomen is ou trent, het onderzoek naar den om van der werkloosheid en de instelling va werkloozenfondsen. De VOORZITTER zegt, dot de Iiee De Braai -gerust kan zijn nog hedei morgen is de zaak behandeld in ec vergaderng van het College van I en W. Om kwart vóór vijven wordt hieroi de vergadering gesloten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 80 Cent per Rogeï. Willen «-erken Is niel altijd kunDen werken De Pink Pillen geirem kracbtea ▼oor den arbeid. Hoeveel mensellen zijn er -niet brac dend van begeerte om te werken aai wie de krachten er toe ontbreken? Ta! rijk velen. -Het is niet voldoende li willen, men -moet kunnen. De arbei der die de noodige veerkracht tot di werkzaamheid zijner organen mist ii wel te beklagen. Wij brengen -ondei zijne oogen een v-oorheeld, hij volg* het, wat (hem zeker gelukken zal. Het betreft hier den heer Voskamp, w-agenmak-er bij d-e -Staatsspoor, Le liestraat 3, te Utrecht. „Gedurende vrij langen tijd, schrijd hij -ons, -gevoelde ik mijne krachten vermin der-en. In -h-et begin was die -vierzwakking bijna onmerkbaar, -en sloeg ik er dan ook geen acht op. Wel dra was ik -echter w-el -gedwongen ei op te letten, want tot mijn grooteii schrik nam ik herbaalde malen waai dat de krachten mij ontbraken om mijn werk te verrichten. Ik was er geheel door in de war. Ik nam ver sterkende middelen en medicijnen, zonder mijn krachten er door te zier terugkomen. Toen heb ik een proel gen-omen met de ,Pink Pillen, en ik heb mij -daarbij goed bevonden. Zij hebben mij zoowel de verloren krach ten weergegeven, als de lust tot wer ken, de eetlust en een gezond uiter lijk. Ik beveel ze van ganseher harte aan." Er is geen reden, indien gij zwak zijt, waarom de Pink-Pillen u niet de zelfde resultaten zullen geven als aan •den heer Voskamp. Wij zijn zeker, dat de behandeling met de Pink Pillen u ■niet anders dan voordeelig kan zijn. •Zoo gij zwak zijt wil -dat zeggen dat uw bloed arm is, -en dat liet niet de noodige bestanddeelen bevat om be hoorlijk uwe organen te voeden en de werkkrachten te herstellen die -door uwen arbeid zijn verbruikt. De Pink -Pillen geven rijk bloed aan hen -die -arm "bloed hebben. Zij -genezen bloedarmoede, bleek zucht, 'neurasthenie, algemeene zwak te, maagkwalen, rheumatiek, schelen hoofdpijn, nevralgie, heup jicht, -Prijs 1.75 de -doos, 9 per G doo- zen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, lioof-d-depothouder voor Nederland, en Apotheken. Fran co toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAA.T- ZER VAN DER HULL, Drogerijen, Jansstraat 28, Haarlem. Marktnieuws Veemarkt. N. Kalveren. Aangevoerd en ver kocht 14 .st., ƒ18—ƒ12 per stt. Schapen. Aangevoerd 13 st. FAILLISSEMENTEN. Geëiiïdisd bet faillissement v-an H, van Duijn, koopman te Rotterdam. Stoomvaartberichten Het st. Koning Willem II >van> Alti st er dam naar Batavia, vertrok 19 December van Suez. Het st. Timor, van Batavia naaf Amsterdam, Vertrok 19 Dec. vaar Sa- bang. Het st. Rijndam vertrok 19 Dec. -vat New-York naar Rotterdam. Het st. Geentoer, van Rotterdam naar Java, arriveerde 19 Dec, te Mar seille.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6