NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Nienwj asii-swciisdien. Buitenlandsch Overzicht 24e Jaargang. No. 7210 Verschijnt dagelijks, bahaive 2 e n-- &?•- Fessidagen. VEIJDA® 28 DECEMBER 1906 M. HAARU ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: M||P Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B»j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.3© Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1-65 jT |||[ga jXNssi 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. ^Huatreertf Zondagsblad, 'voor Haarlem loË'Ü Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DA UBE Co., JOHN F. JONES, Suec., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Dit uit te knippen en ons toe te zenden. Groote Houtstraat 58» De ondergeteekende verzoekt der Administratie van HAARLEM'S DAGBLAD den onderstaanden Nieuwjaarsgroet voor bijgaande f 0.25 te plaatsen in het nummer, dat op den avond van 31 December a. s. verschijnt i DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S. eerste blad. VRIJDAG 28 DECEMBER. Schouwburg (Janswieg): Tooneel- wedstrijd „Gremier". A. D. O.: „Groot handelaar," 8 uur. Soc. Vereeniging: Kou. Ned. Bios cope: Voorstelling, 810| uur. De Kroon (Cafézaal): Damen Kapelle Ferdinand Iser. (Briongebouw: Lezing J. W. Seven- fcuijsen, 8 uur. Het Schoolgeld aan de School voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. (ingezonden) Toen Eet schip, dat bovengenoern- den naam draagt,, Woensdagmiddag in de jongste raadszitting bijna be houden binnengeloodsd was, werden de stuurlui' bet oneens, en wij zullen nog een veertien dagen of drie weken moeten wachten, voor wij goed en wel behouden voor anker liggen. Het struikelblok was bet schoolgeld. Blijkbaar heeft het DagelijkscBi Be stuur ni'etol te veel 'aandacht gewijd aan de rapporten der Commissies van Lager en (Middelbaar Onderwijs. De eerste Commissie had voorge steld ;een schoolgeld van f 30 en de tweede commissie wilde hier gaarne toegepast zien een evenredig school geld. B. en W. hadden zich zonder nadere toelichting nogal gemakkelijk van de zaak iafgemaakt door voor te stellen in de zes laagste klassen een gelijk schoolgeld te (heffen als aan de oplei dingsscholen en in de drie vervolg- klassen f 60. De verschillende sprekers, de ihieereu Thiel, Doosjes, Kleijnenberg, Groot, Rasoh en Spoor waren ihet blijkbaar ©ens, dat een schoolgeld van 60 te ver oor-de el-en was, maar over !het red dend 'hulpmiddel waren de verschil lende sprekers niet van dezelf de m-ee- ®ing en daarom is het goed, dat zij nu dien tijd hebben, ide zaak nog eens kalm' te overzien.- De burgemeester was blijkbaar niet ongenegen tot uitstel, toen een voor sbei in dien zin door den Ihieer Spoor -gedaan werd. En dat was daarom na tuurlijk, omdat de Raad blijkbaar veel begon te gevoelen voor de gedachte der -Commissie van Middelbaar On derwijs, om aan deze school eens een proef te nemen met evenredig school geld. En duidelijk bleek, dat B. en W. Omtrent dit punt geen gevestigde mee ting hadden. Blijkbaar heeft de wet houder di-t belangrijke punt in het •rapport der Commissi-e over 'het hoofd •gezien of achtte hij h-et wellicht te on belangrijk? „Doe een voorstel om het school geld te verlagen," zeide de Burgemees ter, in'aar daarin had de Raad blijk baar geen zin en zulks was in de ge geven omstandigheden ook lastig. Wat toch is het geval? Het type school, dat met Sept. a..s. geopend zal worden, is voor Haarlem nieuw, doch daarom niet nieuw in den lande. Deze scholen bloeien o.a. te Utrecht, te Leiden, te s-Gravenhage en te Rotterdam. En vooral dn de laatstgenoetoade plaatsen worden zij zoo -druk bezocht, dat -er herhaaldelijk nieuwe scholen van hetzelfde type ge opend moesten worden. De gedachte om een -dergelijke school, ■te Haarlem te openen, is zeker niet nieuw, want jaren gel-eden is door bo vengenoemde- Commissies op de be hoefte reeds gewezen en wij -durv-en gerust te voorspellen, -dat er geen -tien' jaren zullen verloopen, of een tweede school van dezelfde soort zal geopend worden. Thans echter wreekt zich hier ter stede de font, dat men op onderwijs gebied -niét genoeg vooruitziende is -geweest.- In het laatste jaarverslag -L. O. le zen wij op pag. 3: „Tot ons -leedwezen moeten wij er opnieuw uwe aandacht op vestigen, dat er, i-n onze gemeente bij het open haar -onderwijs nog steeds gebrek is aan schoolruimte. Deze opmerking geldt alle soorten van lager© scholen: de opleidingsscholen, de Burgerscho len en -de Tusschen-" -en de kostel-ooze scholen.- In het jongste verslag van d-e Hoo- ge Regeer-ing 'aan de Staten-Generaal wordt Haarlem dan -ook aangewezen 'als eene der gemeenten, die met het houwen van scholen h-et meest ten achter zijn.1' Het is niet aangenaam z-o-o iets te moeten lezen, waar de -Raad toch wer kelijk niet ongenegen is, geld toe te ■staan waar bet onderwij sbel-angen geldt en Haarlem vroeger -op onder wijsgebied een uitmuntenden naam gehad heeft. Dezen zomer beeft -de Raad voorzien in de behoefte aan schoolruimte voor die Burgerschol-en door ee-n 3e Burger school in bet leven te roepen. De behoefte aan schoolruimte voor de opleidingsscholen bleef echter be staan. Thans zitten dn -de hulpsc-bool Oude Tuchthuis -drie klassen van den heer Hubregtse en -drie klassen van den heer Brouwer ien blijkbaar is d-e bedoeling van B. en W. en van den Raad, -deze klassen over te brengen naar de nieuwe school. Hierdoor komt men tijdelijk ©enigs zins in ieen seheeven toestand, want de m-eesten -dier kinderen zullen opgeleid w-orden voor de 'Hoogere -Burgerscho len. ;Slac'hits langzamerhand zal de burgerij, dezen 9-jarigen cursus op •prijs leeren stellen. Hoe lang zulks zal duren, 'hangt niet a-f van het hoofd der schóól. Heeft -die burgerij' vertrouwen in hem, dan zal de school tot grooten bloei komen, omdat zij voldeed aan eene besliste behoefte. Doch -in de -toekomst d-er school be hoeven wij ons nog niet te verdiepen. De -zaak is, dat ou-ders, die thans f 50 betalen aan de opleidingsschool, hetzelfde bedrag ook kunnen blijven betalen -en er is ook niets tegen; hen in de voortgezette -klassen 60 te laten betalen. .Daartegen kan niemand be zwaar hebben. Doch geheel iets an ders is bet voor -de ouders, wier kin deren thans de burgerscholen (Graaff en Kloeke) bezoeken. "V'oor die 'kindie ren zal een voortgezet onderwijs van drie jaren een zegen worden en deze een h-ooger school -geld te laten beta len dan Ongeveer het bedrag, -dat thans g-eëischt wordt, gaat niet aan. Ten minste, indien men de school wil doen slagen. Zou het -in deze omstandigheden niet gewensch-t zijn, aan d-eze school, desnoods als tijdelijke maatregel een evenredig /schoolgeld te heffen voor de drie hoogste klassen, b.v. 'loopende van 15 tot 1 60 of 80 en het school geld der zes laagste klassen te houden op de hoogte van -de tegenwoordige opleidingsscholen? De maatregel zou tijdelijk kunnen zijn en daarmede -is in geenen deele ingevoerd het beginsel van -evenredig schoolgeld. Evenredig schoolgeld, dat van be ginselstandpunt bekeken, zeer v-eel aanlokkelijks heeft, zou voor Haarlem -niet gewenscbt zijn. Haarle-m, dat menschen trekt met middelmatige in komens, moet zich- aanlokkelijk maken door goed en goiedkoop onder wijs. Onze stad moet als het ware wedijveren met steden als Arnhem en Nijmegen en daar volgt .men ook geen politiek van doorgezette beginsel- vraagstukk-en, doch ieen pract'ische po litiek. De eenvoudigste weg zou zeker zijn, het voorbeeld -te volgen van Rotter dam en Den Haag, waar vele schol-en zijn -met meer uitgebreid lager onder wijs, en waar de -prijs van het school geld gesteld is op 30. -Spoedig wordt te Rotterdam weder zulk een school 'eo-pend en die scholen voldoen -in bei de plaatsen iaan een -dringende be hoefte. Doch de Raad van Haarlem zal daar vermoedelijk n-o-g niet aan willen, om dat wij, op dit gebied in een -over- angstij-d-perk verkeerende, regelrecht een zeker vast bedrag aa-n schoolgel den zouden opofferen. De mooiste maatregel, die -genomen kon worden -en waardoor eensklaps alle moeilijkheden verdwen-en zou zijn, is -de schoolgelden aan de oplei dingsscholen te brengen op f 30 1) Dan kwamen wij in een lijn met Den Haag en 'Rotterdam en zouden een be langrijke schrede voorwaarts doen. Dit stukje eindigende, wil ik nog even wijzen op de bekende en meerma len genoemde school van den heer Vellinga -te Rotterdam. Zulle een schoo-l moeten en kunnen wij hier ni'et hebben. De school van den heer Vellinga, die -in een stad als -Rotterdam- tot grooten bloei kon komen, wordt bevolkt -door -jongelieden, -die minder geschikte ele menten vormen voor 'andere inrich tingen van onderwijs. Dat zijn in geenen deele slechte of domme kin deren, maar zij. die moeite h-ebben z-icib naar -een bepaald klasse-verband te schikken. Voor zulk een school is Haarlem; te kléin, doch -een stad als Rotterdam heeft misschien wel stóf voor twee dergelijke inrichtingen. Aan de school van den heer Vellin ga, wordt ook -geen onderwijs 'gege ven in de hoogste klassen door middel bare krachten, -een voorwaarde, -die bepaald noodzakelijk is voor -de le vensvatbaarheid van een -dergelijke school -te Haarlem. X. 1) Welk een financieele opoffering dit zou bete eken-en, kan ieder nagaan die weet -dat de beide opleidingsscho len voor j-on-gens -en m-eisjes te za-men ongeveer 800 leerlingen hebben. Thans -is h-et schoolgel-d -er f 50, voor 2 kinde ren uit hetzelfde gezin f 45 of gemid deld 47.50 per kind. Wordt dit ver laagd tot f 30, dan beteekent dat dus een schadepost v-oor de -gemeentekas van 14000. Daartoe zal de Raad zeker niet over gaan. En dat te minder, omdat uit -den -grooten toevloed v-an leerlingen naar die -scholen blijkt, dat -de ouders in het bestaande schoolgeld geen bezwaar zien. REDACTIE Haarlem's Dagblad. HET PROCES TEGEN DE EX-DOEMALEDEN. Over drié weiken begint met h-et cog op -die naderende verlciëzingen een groot proces tegen -die 180 ex- Doemaleden, -die het manifest van Wi- t-org onderteefcenden. De voorzitter dier vorige Do erna, prof. Moeromtsef, en idie kadiettenleider Milio-ekof zijn van de lijst van kiezers en verkries- banön DE ALGEMEENE VERKIEZING. De „Times" verneemt uit Peters burg, dat daar een- keizerlijke oekaee is afgekondigd, waarbij die aüigemeene verkiezing in Rusland! op 19 Februari is vastgesteld! De per9 en het volk begroeten het bericht met groote voldoening. IN HECHTENIS GENOMEN. Volgens een bericht uit Petersburg zijn er te Tsarsko-je Selo- Vele sol-daten in hechtenis genomen'. RUSLAND EN JAPAN. Verse Malende Russische bladen-, de hangende! quaedtieis met Japan be sprekend, -hadden' gewaagd van- de waarschijnlijkheid, dlat een scheids rechterlijke beslissing zou worden ge vraagd. Dat wordt echter thans tegen gesproken -en daarbij wordt medege deeld, dat de onderhandeHi-ngen tus schen beide regeeringen, -die eenogen tijd waren; onderbroken-, thans weer zijn opgevat en go-ed vorderen, dank zij het -ernstige verlangen der Russi sche regeering, om de zaak tot een goed einde te voeren, Dat de onderhandelingen zoo lang durig en zoo moeilijk zijn, wordt ge weten -aan de vaagheid der termen- van het artikel in het vredesverdrag van Portsmouth, waarin de vissche- rij-quaestiie wordt geregeld. U i -t a hl d id r L a n d ie n. DE KERKELIJKE STRIJD IN FRANKRIJK. De Romein-sche correspondent v-an de „T-emps" s-eo-nt, welken indruk hij op het Vaticaan heeft waargenomen omtrent hlet door dé Kamer aangeno men wetsontwerp. Het Vaticaan blijft terughoudend -en wacht -af. Men denkt daar, dlat -dé Franscbe bisschoppen den Paus aanwijzangen zuilen vragen en dat deze bevestigen zal, wat hij heeft ge-zegd naar aanleiding van de beschikking van minister Briand van 1 December. Die correspondent had van1 een ge zaghebbend persoon op zijn vragen ten antwoord' gekregen „Het loopt in Frankrijk aan op den eeredienst in besloten kring. De open bare ©eredienst zal onmogelijk wor den door de overtredingen, dié zullen leiden tot sluiting -van dé kerken. Hoe 1-anig zal dat dur-eni? Wij weten het niet. Houdt u echter verzekerd, dat de nieuwe wet nd-et het laatste woord spreekt, eto da-t met een jaar, of met tien of vijftig jaar, het minimum van waarborgen moet. wo-rden dole de Paus eischt" Hier heerscht dus in kerkelijke kringen het gevoel, dat de tijd zijn werk zal doen, zoo" besluit de cor respond ent. EEN BRIEF VAN KAPITEIN MAGNIEZ. Kapitein Magmiez, die 18 December dlcor den krijgsraad van Rij'ssel uit dien idiiénst is gezet, omdat hij ge weigerd had, bevel te geven totopenr breken v-an een kerkdeur bij de boe delbeschrijving, .heeft uit de gevange nis eietni brief .geschreve/ru aan zijn ge neraal. „Generaal", zoo vangt Magniez aan, „op dien avond van den dlag, dat mijn •afzetting is uitgesproken door dien. krijgsraad en diat ik mij buig, ik, die het slachtoffer geworden ben van mijh geweten, voor liet vonnis, uit gesproken -door het geweten van mijn rechters, begroet ik mijn meerderen, en. mijn kleine soldaten-. Of l-iéver hen, die nog pas geleden mijn meer deren -en mijn soldaten' wiaren. „Ik blijf volstrekt overtuigd van h-et reobt der katholieken op gewe tensvrijheid en blijf bij mijn- laatste verklaring „Vaarwel, generaal'. In het vaandel schittert vlammende -een woord, het woord Eer. Diat komt nog voor het woord Vadlerland, ja zelfs daarvoor. „De -eter is geheel gegrond op het geweten en hij, die kapitein Magniez geweest is, heeft aan de eer nooit te kort gedaan. „Als eiens het vaderland -eten-geweer nooddg heeft, dan zal ik niet ontbre ken, als soldaat. „Aanvaard, -generaal, de verzeke ring van den- -diiepsten- eerbiefd van een soldaat, en zijn groet. Gewezen kapitein Alphonse Magniez." UIT MAROKKO. Te Tandzjier zijn eenige1 mlanschap- pien van de voorhoede van de Méhiai- la, de Marokkaarnsche troepenmacht, die onder aanvoering van Guebbas.den minister van oorlog staat, aangeko men', om kwartier te maken. De rest heeft een kamp op 3 K.M. van de stad betrokken. Het meerendeel van de 2000 sol-daten maken een jammerlij ken indruk. Zij hebben 300 tenten en vijf kanonnen bij zich. De ruiters van den minister staan te Alcazar en moe ten 1000 man sterk zij-n-. De minister zegt vast van -plan te zijn, om aan het eigenmachtige optreden van R-aissoeli een einde té malcen. Dé gouverneur van- Tanger en het garnizoen diér stad! -zijn uitgetrok ken om Guebbas té verwelkomen. De partijgangers van Raissoeli -hebben zich verzameld en nemen eene af wachtende houding aan. Raissoeli zelf bevindt zich op 2 uur afstand van-het kamp der r-egeeringstro epen. KERSTFEEST-VIERINGEN. t Is een .gebruik, een traditie, ge worden, dat de leerlingen van de Zon dagsscholen feest vieren op de Kerst dagen. Ook dezen keer is daar niet van af geweken. De. verschillende Zondagsscholen en dat zijn er heel wathebben het Kerstfeest -gevierd. Hebt gii o:p zoo'n feest wel eens een kijkje genomen Niet, dan hebt gi.i u noodeloos een genot ontzegd. Want het is zoo'n mooi, zoo'n aangrijpend' tafereel Eenige honderdén kind-eren. jongens én imeisjes in nétte Zondagsche klee- ren, met blijde gezichtjes, de oogjes schitterend van innerlijke verge noegdheid.... Allen geschaard om den Kerstboomdien wonderboom, met zijn vele kleine flikkerlichtjes, die weerkaatsen en schitteren in de kleurige en glanzige (versierselen van glasbalilen en gouddraad.... Wat luisteren ze allen, dlie kleinen, als „een meheer van d'e Zondags school" de Kerstvertelling doetIn gedachte voLgen zij hem naar Bethle hem, om daar het kin-dek-e Jezus in de kribbe te aanschouwen, of vertoe ven in Efrata's velden, waar de En gelen zoo mooi zongen Eere zij God; in -dén h-ooge Vrede op aarde. In de menschen een welbehagen. Blij -en luid klinken dan even later hun stemmetjes, om dat ld-ndeke te verheerlijken en -te -prijzen in hun gezang, 't Klinkt «tam7,u V-oor ons is 't wonderkind' geboren-, God ,s--af ons Zijnen Zoon Zijn schouders is 't gebied beschoren. Hij treedt op D-avids troon Zijn. naam is: „Wonder, Raad en Sterkte", 'God, die de wereld torst. Der eeuwen Vader, die 't al werkte. De ware Vredevorst. Ook die andere meheer of juffrouw, die ©en vertelling doet. heeft geheel het oor dei' kleine feestvierders, 't Is natuurlijk steeds 't zelfde gegeven, een arm kind, dat door zijn braaf- en eerlijkheid, op 't Kerstfeest in aanra king komt met éen, meer met aard- sche goede-ren gezegende, die dan dé ellende en de armoede door zijn ga ven varbant. Als dan de ion-misbare toepassing komt: „ziet nu kindertjes, hoe braaf- en eerlijkheid beloond wordt, dus blijft ook altijd op het pad der deugd wandelen, en ge zult er wel bij va ren", dan tintelt -er weer iets in dat -oog, als vulde dit uitdrukking geven aan het in stilte genomen goede (voor nemen. M-aar dé kin-deren worden niet en- bel bezig .gehouden met- vertellen en zingen. Ook hun maag moet deelen in de vreugd, door chocolade, koek, sinaasappelen en andere lekkernijen En als -dia-n eindelijk liet feest is ge ëindigd, dan wacht 'hun nog ee-n ver rassing. Eik hunner krijgt een ge schenk mede naar huiseen blijvend aandenken aan dit feest. Wij hebben 'hier één Kerstfeest be schreven. m-aar 't i-s. naar wij ver moeden, voor elk gehouden feest ge schikt, want d-i't zij opgemerkt, er is weinig -ver-scliieidenhieid in die. bijeen komsten. Hoeveel zuLke feesten er wel gehouden zijn Heel watWij wilden er enkele no em en. zonder er evenwel voor te kunnen instaan, dat wij elr geen één vergeten hebben. De Zondagsschool van den Protes tantenbond vierde het feest Maandag in het eigen gebouw op die Nieuwe Gracht, de Zondagsschool van de Haarlemsche Jongeliiings Vereenifring Dinsdagmiddag ook in het eigen ge bouw in d'e Lange Margaréthastraat, de Zondagsschool van den heer Wes- -sel-ius Woensdag in de Bewaarschool •in de Oranjestraat, de Zondagsschool van den heer Federmann Zondag in de bewaarschool in de Barendse- slraat, de Zondagsschool der Gerefor meerde Gemeenten Woensdag in het Kerkgebouw op hét Klein Heiligland, en de Zondagsschool van de Christe lijk Gereformeerde Gemeente Woens dag in het Kerkgebouw in de Zuider straat. V-an het Kerstfeest, d'at de Zon dagsschool der Haaxl. Jongelings- Vereeniging Pr-ed. 12 vers 1 a Dins dagmiddag in haar gebouw in de Margareth-astraat vierde, willen we nog even iets naders mededeelen. Niet van het feest zelf, maalr van een re devoering,. die de heer W. ten Boom, oud-voorzitter der Zondagsschool- commissie, daar hield. Deze schetste hoe de stormen dit jaar in de Jonge- lingsvereen-iging gewoed hebben, en verdeeldheid binnensloop. Toen werd: er overal gezegd„moeten leden ran zóó'n vereenigvrvg Zondagsschool houden, laten ze dat maa-r aan dé do- miné's overlaten." Toch hebben deze leden volgehouden onder biddend op zien tot God, -en de stormen in de vere.eniging zijn bedaard, en de Zon dagsschool is er gebleven. En in- den dag der dagen zal blijken waarvoor de J-ongelings Vereeniging een Zon dagsschool heeft gehouden, aldus ein digde spreker. DE SNEEUW. Heur zwijgend heddelaken de wintermuggen spreien 't die geen geruchte en maken. 'n Voet sn-ei' u-w op -cle straten dat is nu eens iéts wat 'n echte Kerst stemming brengen gaat. 't Is dan ook zoo'n prettig gezicht! Van uit jewed'- verwarmde kamer zie je de dikke uit gevocht e straat, als 'n lijnwaa-d on gerept eerst, maar dan al spoedigbe- smeurd door zwartige voetstappen en karren-voren, tot -liet sneeuw-mooi beneden -geheel vernield en aan flar den gescheurd ligt. Boven blijft 't langer. De huizen staan als 'n rij goedige reu-zen met witte kop-pen o,p. En 't is potsierlijk te zien hoe hun h-ooge koppen In/gebakend worden in pelsmutsen. Dat gaat niet zoo ineens, maar -heel langzaam. Dansend un'tde lucht komen ze heel sierlijk n-aar be néden, de kleine sneeuwvlokjes, en neer -vleiend, weven ze een net van helder wit, dat al dichtelr en dichter wordt om de hui-zenhoofdén, tot ze' geihee-1 omsneeuwd zijn met ihiier en d'aar een lap wit nog naar omlaag. Maar tevens hebben de sneeuw- stukjes ondérwij-l ander werk gedaan. Als kunstenaars va-n 't wit hebben ze vlug alle kanten en lijnen der gebou wen afgezet mét een prachtig streep je wit, waardoor -zelfs leelijke hui- zenbroklcen een vriendelijk mooi too- nen met hun gezellig witgelijnde ven sters en .deuren en' de als in wit vlak- geslepen daken. Zoo'n Kerststemming brachten nu de afgeloopen dagen, dagen die ge zelligheid too verden in het gezin. Wat niet uitblijven kon bij zulk een sneeuwavervloed, i-s de vertra ging der verkeersmiddelen. Toph heb ben ze er zich goed door-gewerkt. De treinen hadden n-u en dan wat vertra- ging, vooral hedenmorgen, toen de dienst veel oponthoud ondervond. Gedurende 25 en 26 Dec. w-as de trer'- nen-Ioop van den Staatsspoorweg da nig in de wair. Menig stadgenoot mis te daardoor aansluiting met treinen naar Haarlem, waardoor longerief veroorzaakt werd. De E. S. M. liep over 't alge-méen vrij go-ed. E-nkele trams had dien (echter veel op onthoud. De eerste tram kwam 11/2 uur te laat te Haarlem terug. Decs middags was -evenwel» de dienst weer geheel in orde. Ook op de straatwegen ondervond het verkeer veel vertraging. Om half negen ging men hedenmorgen met ■den sneeuwschuiver aan het werk. De andere vervoermiddelen, stoom trams en electrische trams, h-adden eveneens met den sneeuwval te kam pen, de eersten meer dan de Laat- eten. Op de Ceintuurbaan werd van daag slechts i-n één richting gereden. De paardentram liep -vrij geregeld. In de stad togen heden verschil lende ploegen losse werklui met schop en bezem gewapend aan het werk om de straten weer wat begaanbaar te maken. Er werd veel gebruik gemaakt van sl-oden, ook voor het vervoer van vrachten. Wat het ijsvermaak betreft, de ijs baan te O-verveen moest Maandag middag door den geweldigen dooi om één uur gesloten Worden. Toen het weer begon te vriezen was -de baan door de sneeuw onberijdbaar. Heden morgen had men echter een baan v.an 10 M. breedte Vrij om te rijden. De baain werd dan ook al spoedig open gesteld. Den geheelen dag werkten 20 lui om de sneeuw van het overige gec- deelte te verwijderen, wat een heel werkje wa-s, d'aaSr er een laag vaneen voet hoo-n- lag. •Enkele wagens der Electrische Spoor waren, nog niet vrij van tocht; in een der wagens is thans daartegen laken aangebracht, dat -den toestand veel verbetert. 1 Overgeplaatst. De ritmeester baron Van Oldermeel, commandant van het le Depót hu zaren alhier, wordt, te rekenen van 15 Januari a. s., als ritmeester-in structeur bij de rij- en lioefsmidschool te Amersfoort overgeplaatst. Volksbond; De afdeeling Haarlem van defi Volksbond, Vereeniging tegen Drank misbruik. beeft ter beschikking van b. en W. gesteld eenige exemplaren van het boekje „Arme Menschen", door J. Kleefstra. De bedoeling van deze schenking is, aanvulling der schoolbibliotheken.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1