Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang. No. 7211 ZATERDAG 29 DECEMBER 1909 M. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: ,t PER DR,E maanden: KlL^zÊSÈÊÉT^jftllF Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voer riaariem a Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Sc' !'S Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: ^Se^"sNederland vfvWÊtdfw 50 cts' vo°r3 p'»n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. HEUSTE BLAD. AUKN0A ZATERDAG 29 DECEMBER. (Brongebonw: Gymnastiek- en Scherm- vereeir. ..Coneordia": Uitvoering, 8 u. Soc. Vereeniging: 'Kon. Ned. Bios cope: Voorstelling, 8104 uur. De Kroon (Cafézaal): Dam en Kap el Ie Ferdinand Iser. Wegens plaatsgebrek blijft heden de rubriek ,,Orn Ons Heen" achter- Buitenlandsch Overzicht HET VONNIS GÖWIJZIGD. •Keizer Nico la as heeft het doodvon nis, dot oivter admiraal Nehogatof is uitgesproken, niet bekrachtigd, maar gewijzigd in tien, jaren gevangenis straf. Er zal nu -een verzoekschrift rondgaan om ook deze straf nog ver minderd te krijgen. RUMOERIGE TOONEELEN. Rumoerige tooneel'en zijn afge speeld' voor den krijgsraad te 'Mos kou, waar een aantal werklieden van de fabriek van Pirokhorof zich had den lie verantwoorden over deelne ming aan de opstootjes van verleden jaar winter. Do krijgsraad veroordeel de die negen boofdaanleggers tot ver banning naar Siberië gedurende drie tot twaalf jaren en verlies van 1_ burgerlijke rechten, acht medeplich- vtigen tot verbanning en negen min der schuldigen tot gevangenisstraf fen. Dertig- beklaagden werden vrijge sproken. Zoódra bet vonnis was uitgespro ken stonden de veroordeelden op en hieven zii de „Marseillaise" aap. Het talrijke publiek, meest werklieden en bloedverwanten, zong mede. Vrouwen wuifden met .zakdoeken, enkelen klommen, op de banken en moedig den de mannen aan. Twintig minuten waren noodig .om de zaal te ontrui- DE MOORDENAAR VAN GRAAF IGNATIEF. De moordenaar van graaf Ignatief te Twer is een leerling van een door t> oen zekeren F idler bestuurde school te_ Moskou. Deze Fidler was een der leiders der oproerige beweging van het vorige jaar te Moskou. Uit 'andere landen. DE KERKELIJKE STRIJD IN FRANKRIJK. Het Fransche ministerie van bin- nenlandsche zaken maakt bekend, dat tot 24 dezer 225 door geestelijken be woonde huizen .ontruimd 7:m. o, w. .69 aartsbisschoppelijke en bisschop pelijke paleizen, 73 groot-seminaries en S3 klein-serniiBaries. HET NIEUWE WETSONTWERP OP DE OPENBARE UITOEFENING VAN DEN GODSDIENST IN FRANKRIJK. Art. i bepaalt, dat de kerken ter .beschikking zullen blijven van de ge- löovigen, tenzij dezen hiertoe nietge- negén mochten blijken. Art. 2 behandelt de bevoegdheid, overgelaten aan de gemeenten, om 'het kosteloos benutten van haar ge bouwen toe te staan, hetziï aan leden van de geestelijkheid, hetzij aan ver- eeniginge-n, gevormd krachtens de wet van 1901. Aan dit artikel is toe gevoegd de bepaling, dat de perso nen, die de -verklaring omtrent de godsdienstige samenkomsten teeke nen, den naam van den 'leidenden geestelijke moeten opgeven. Art. 3 bepaalt de formaliteiten en de voorwaarden, noodig bij het doen ophouden van het kosteloos gebruik. Art. 4 behandelt de kerken zoo als b. v. te Parijs de „Sacré-Coéur", de Montmartre en de Notre Dame de Fourvières welke, het eigendom zijn van kerkbesturen. Het regeer.ingsontwerp bepaalt, dat die kerken moeten geopend blijven en dat het kosteloos gebruik ér van door de' geloovigieu moet worden ge waarborgd, evenals voor de berken in eigendom van de gemeenten ia voorgeschreven. (Het aantal berken in particulier eigendom in Frankrijk bedraagt on geveer 2000). De Fransche Senaait besloot Don derdag met 183 stemmen tegen 80 dé •door de Kamer aangenomen novelle op de scheddingsvvet in handen dor voor de scheidingswet benoemde com- imissie te stellen, niettegenstaande het verzet van de rechterzijde, 'die be weerde dat deze commissie had opge houden te bestaan en die derhalve «en nteuwé commissie ingesteld wènsohte te zien. UIT MAROKKO. In Marokko is de toestand nog de zelfde. De aankomst van den minis ter van oorlog El Guebbas met zijn legertje te Tangier heeft de inwoners dier stad wat gerust gesteld. Raisoieli ligt melt zijn troepen nog te Zinat en lioudt daar krijgsraad met zijn voor naamste onderbevelhebbers. Hij ver- Maart volstrekt geen strijd in den zin te hebben, maar de plannen van de regeeriug niette vertrouwen en dus op alle gebeurlijkheden voorbe reid te willen zijn. Diaaxom heeft hij aan de omringende stammen verster king gevraagd van zijn krijgsmacht. SiadssstesiTO Nationale Militie. De Burgemeester van Haarlem roept bij deze op den milicien-verlof ganger Anton Heinrich Roumann uit de gemeente Haarlem, vain de lich ting 1903. beh oorende tot het 10e re giment Infanterie, om zich op 14 Ja nuari aanstaande, des namiddags vóór vier uur, te bevinden te Haar lem bij ziin korps, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrus ting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof- medegenomen, ten ©indé overeenkomstig aai. 124 der militie- wet 1901, voor den tijd van veertien dagen in werbelijiken dienst te wor den gesteld, wegens het niet naleven van diet bepaalde bij art. 120 dier ML- litiewet 1901. Examens Framsch M. O., ak te A. 's-Graveuihiags, 27 December. Afge wezen 1 mannelijke oamidlidaat. Toege laten oi. m. mejuffrouw M. Fijan, te Haarlem. J ubilé. 1 Januari 1907 zal hiet 25 jaar gele iden zijn, dat de heer M. L. van Halst, agent- rechercheur van politie le Mas se, bij deze gemeente iin dienst trad. Het z)al dien jubilaris dien dag zeker nieit aan belangstelling ontbreken. Op hol. Hedenmorgen omstreeks 8 uur sloeg in de W'ilhelminastraat een paard, gespannen voor een arreslede ophol. Het heest holde de Zijlvest af en de Zijlstraat in. Bij de Korte Zijlstraat werd -een melkwagen omgereden, zoo dat die melk over de Straat vloeide. Hier sloeg de ar om, zoiodat het paard struikelde en gegrepen kon worden. Het Lemo'en brak en ook de ar werd beschadigd. Het paard liep een bloe dende verwonding op. De brand opden Gasthuis- singel. Gelijk wij in ons vorig nummer me dedeelden, heeft er Woensdagavond1 brand plaats gehad ten huize vian den heer W. P. J. Overmeer, aan den Gasthuissingel. Eerst werd' als oorzaak opgegeven: gas-ontploffing. Bij nader onderzoek vanwege de gasfabriek en de po litie is evenwei' naar men ons vanwege de gasfabriek mededeelde gebleken, dat dit onmogeliik i.s. Aan.de geleidingen haperde niets, evenmin aan den munt-meter. Er kan ook geen gas ontsnapt zijn, want. des middags waren er slechts eenige munten in den meter gegooid, die er na den brand nog in waren. Was er gas ontsnapt, dan zouden deze mun ten natuurlijk door den meter ver bruikt ziin geworden. Nu wordt htet volgende als vermoe delijke oorzaak opgegevende ka chel stond te branden ,terwijl in' de nabijheid een met papier 'beplakte deur van een boekenkast open stond, welke deur tegen de gloeiende kachel aangekomen kan zijn, met het beken de gevolg. Naar aanleiding van deze mededee- lling hebben w.ij nog nadere informa ties ingewonnen. Uit veel blijkt, dat het gas met vuur in aanraking is ge weest, de plafonds in de 16 el lange gang en de huiskamer, waar de geleiding langs loopt, zijn dan ook crebarsten en de leiding verbogen. Trouwens reeds eenige dagen te vo ren was door de huisvrouw een gas'- (ucht waargenomen. Bovendien was hief '©en ingemetselde kast, die evenals de wanden behangen (be* tengel dl) was. Besmettelijke Ziekten. In de week van Woensdag 19 tot en met Dinsdag 25 December zijn te Haarlem voorgekomen 6 vallen van diphtheritis en 1 van roodvonk. Benoeming. Door den Burgemeester Is mét in gang van 1 Januari a. s. benoemd tot adjunct-hoofdinspecteur van politie de inspecteur van politie P. van Dam, met voorbijgaan van de oudere in raug zijnde inspecteurs van politie Kemptors en Van der Laan. Benoemd tot heelkundige aan h'et Ziekenhuis St Johannes de Deo te Haarlem, de heer Al. Steffelaar, spe- ciaalarts voor chirurgie en orthopae dic te Haarlem. HET TOONEEL. „HOOG SPEL" VAN VAN RIEMS DIJK. In zijn niéuw sfcuk leert Van Riems dijk ons in het eerste bedrijf dé situa tie dadelijk kennen, We worden bonniengiel'edd op eén avondpartij, die Roemans, een bank directeur, die 't algemeen vertrouwen geniet en alls dé soliditeit zelvie staat aangeschreven, in zijn woning boven de bank geeft. Roiamams lijkt een goedhialrtdig luid/ruchtigen man1, wien 't voor den wind is gegaan in de financieels we reld hij heeft iets parvenu-achtigs van kunst heeft hijgeien verstand hij scheldt zijn zoon, die schilder wil worden, voor „verver" uit, maar koopt toöh; een beeldje vian' Constantin Meuniér, niet omdat hij 't zoo mooi vindt, maar omdat het staat en zoo behoort. Hij vertelt nog graag, hoe hij sans le sobs naar Amerika is gegaan, daar geld heeft verdiend en vervolgens België heeft bezocht, waar (hij zijne vrouw heeft leerien kennien en ge trouwd beeft. Het gezin Roem'ans leeft op een groo- ten voet, boudt er een. huisknecht, twee automobielen, een dochter, die vilt liefhebberij verpleegster is, waar zij handlen geld aan weggooit, en een zoon, die, zooals we zeiden, schilder worden wil, op nla. Tot zoover is het stuk een burger lijk zedenspel. Spoedig komt men échter te weitien, dat 't met die soliditeit noch van me neer Roemans, noch roet di'e van me vrouw zoo 'allerbest niet gesteld: is. In éen apartje, dat meneer tijdens die partij ten zijnen huize met een zekeren Havex, eén. commissionair in effecten beeft, komt aan het licht, dat hij zwaar speculeert,, en diat al sinds jarende fondsen', waar hij in zat, loop en ecbtdr .achteruit en hij moet bijpassen, meer dan zijn. eigen finan ciën het toelaten, zoodla.t hij zelfs over gelden van de bank beschikt heeft-, zonder dat de commissarissen van de bank 't meikenhij zorgt al- tij d, dat de kasvisitatie allés voor den schijn in orde is. Nu begint het drama. Een oogenbliik later komt er een zie kere Galin ten tooneele, een Belg, een landgenoot van Meta Roeonanis. En nu komen we te weten', dat Meta als jong meiisje een misstap heéft_ begaan mét den broer van Galin. Dié broer is dood, en hiet kind1, het gevolg van dien misstap1, ook en' zij dénkt dus alle bewijzen voor baar fout uitge- wischt. Maar zij bedriegt zich;de broer van Galin, dié nu gekomen is, is nog in het bezit van eiemige bewij zen', in den vorm van eénige brieven en 'een portret. En deze Gialib, dfie een soort van saloroHrnairqué is, gaat nu, onder bedreiging bet gebeim aanhaar man te zullen openbarén, die bewij zen als middel tot chantage tegenover Meta gebruiken, en dwingt baar, om té beginnen, zelfs zijn voorspraak te wezen bij zijn '.sollicitatie naar een plaats aan de Bank van baar man. Die misstap, dat doode kind, die broer van baar vroeigeren minnaar, die brieven en dat portret na zooveel jaren, die marqué, dat alles brengt ons naar dé oude romantiek en het melodrama. En nu gaan het bankdPama van Roemians en bet jeugdmisstap-drama van mevrouw Roeanans zich in dit huisgezin vermengen. In het tweede bedrijf ziet men hoe dé boél al in de war begint te loopen. Meta wordt achtervolgd door verzoe ken om geld door Galin, diie speéLt en baar met de onthulling van bet ge heim blijft bedreigen; zij leent geld van baar kinderen, verkoopt een halssnoer, betaalt baar leveranciers niet meer én zit danig dn- die knoei'. Maar mét Roemians zelf gaat het al niet véél beter. Om bet tekort bij dé kasvisitatie te dekken, vervalsöbt hij met behulp van Havex een deposito- bewijs hij gaat 'naar den kelder: men voelt en ziet het aankomen. En beide echtgenooten leven nu in duizend angsten, ieder met hun vree set ijk geheim, dat ze voor elkander verzwijgen. (Maar (het melodramatische drama loopt nu snel 'af. Roemans rolt er bij de kasvisitatie ditmaal nog door we verhalen maar in vogelvlucht, maar als Meta de brandkast van baar man dan later opent, om er in het bijzijn van Galin geld uit te "halen, om' beun weer te ■stoppen, steelt deze het vervalschte de posito-bewijs er uit. Het melodrama is nu bijna ten top gestegen. Maar het wordt nóg erger, want Roemans ont dekt den diefstal van dit valsche stuk, ■die zijn eigen veiligheid ook in gevaar brengt. Galin wordt echter gearres teerd als (hij; bet bewijs ter incassee- ring aanbiedt, en schiet zich dan op •het goede ©ogenblik -voor den kop. Nu volgen tusschen Roemans en zijn vrouw over en weer bekentenissen; en beiden vergeven elkaar hun misstap pen. Maar toch is 't nu te laat, om de gevolgen nog te voorkomen, want de officier van ^justitie, een huisvriend van hen, is van den diefstal in kennis gesteld ien in het bezit van bet ver valschte deposito-bewijs. Een oogen- bldk geeft bij1 't op verzoek van 'Meta, die hij lief heeft, terug, maar als hij dan laat merken, dat hij nu onteerd is en zelfmoord zal gaan plegen, wil zij 't niet behouden en gaat Roemans zich vrijwillig ter beschikking van de justi tie stellen. 'Zoo eindigt dit melodrama. En we spreken hier nu niet van een melodrama" om v. Riemsdijks werk in een onaangenaam daglicht te stel len. Volstrekt niet. Het is nu eenmaal bekend, dat deze auteur de eiscben van het modern tooneel en diens vraag naar realiteit niet onderschrijft, en daar zelfs ook niets voor voelt. Hij ds meer aangetrokken tot de tooneel- kunst van een vroeger geslacht, met zijn kleurige romantiek, zijn sterke ef fecten, die naar bet melodrama V0'&- ren, 'en heftig schokkende situaties, die den spelers „werk" geven. Hij wil stukken, die niet 2500 vaag, grijs en sober van gegevens en van spel zijn, zoo als vele der drama's van den late- ren tijd, maar stukken, waarvan de Franseben zouden zeggen „c'est du tbéatre", en waarin de acteurs en ac trices rollen vinden, waaraan zij wat te kluiven hebben: zwaar, bout, barro- que werk wil hij, waar de effecten dik op zitten. Zoo is hij, en bij schaamt zich ook niet nog zoo te zijn. En we moeten hem dus nemen zoo- als bij- ds, al ploeteren we met bem ook kniehoog door de oude romantiek en bet melodrama. Nu we ons op dit standpunt hébben geplaatst, moeten we zeggen, dat Van Riemsdijk iin dit genre van werk met zijn nieuw stuk bier en daar wel ge slaagd is. Niettegenstaande dat stelen door de vrouw uit dö brandkast van' baar man aan Eerloos" van Nou- 'huijis doet denken; niettegenstaande de figuur van ÓttO', dé officier van justitie, de huisvriend, die in stilte en bescheiden verliefd is op Meta, zeer sterk denken doet aan Dr. Rank uit Ibsen's „Nora" niettegenstaande de theorie van. Meta, dat iemand, dis eerlijk schuld beeft beleden, niet meer de hand aan zich zelf zal slaan, en bet slot. van bet stuk, waar de loer der zuivering door boetedoening v/oirdt gepredikt, ook erg Ibsiaansoh is; niettegenstaande niet minder dan drie miaranen dreigen zelfmoord te plegen, van welke mannen gelukkig één het slechte dioet; niettegenstaande men zou willen vraigen, waarom Galin op het kritieke oogenblik zich van kant maakt, ofschoon hij er bij dejustitie miudér .slecht dan Roemams zou zijn. iafgekomen, en waarom Roemans zijn eigen deposito-bewijs vervalscht, ^dpt hij nu zelf ook noodt meer gebruiken kan maar naar de mogelijkheden en de waarschijnlijikhédleai' in „Hoog Spel" zullen we maar geen onderzoek instellen niettegenstaande deze vragen en opmerkingen moeten we toch toegeven, diat Vian Riemsdijk éenige spannende momenten en too- neelen in zijn stuk beeft weten- te bienigeni, en dat bét hem gelukt is, den climax van spanning tot het slot toe te bewaren. Handig heeft hij van allerlei situa ties gebruik gemaakt (behalve in het tweede bedrijf, waar de buisknecht wat al té druk en te veel opkomt), om voor afwisseling te zorgen zoo o.a. in het aardige toon eelt je van de kas visitatie en bet publiek een betelen avond bezig te houden. En dat doet hij werkelijk zit er „tooneél'" in zijn stuk. Wé gelooveh daarom, dat 't buiten de hoofdistad wel gaan zaltenminste wannéér we zien hoeveel warmer bet publiek gisteren te Haarlem was dan dien avond te voren te Amsterdam (o.a, na bet 2de en 3de bedrijf; 'tslot scheen niet erg te pakken), en hoe hier tooneelen insloegen-, dié te Amster dam niietis deden, d'an is daar wél kans op. En nu een woord over bet spel. In 't algemeen gaf de Toomeelver- eeniging een goéde vertolking. In de eerste plaats een woord van lof voor mievT. Van der Horst, die de velé en moeilijke emoties van Meta, waarvan zij er sommigen zelfs door stil spel moet vertolken, knap beeft weergegeven. Haar angsten, baar smeekingen om de compromitteerende brieven, baar bekentenis later aan baar man en dé scène met Otto, van wien zij bet vervalschte deposito-be wijs weet af te smeekeni allen too neelen, die hooge eiscben stélen aan hét kunnen én het uitbeeMingsvermo- gen van de actrice, zijn mooi door haar geacteerd. Van Riemsdijk mag zich gelukwenschien pet deze Meta, Bij deni ouden troep van Bouwmees ter zou- göen vrouw zijn géweést, die 't baar zou verbeterd of zelfs zoo na- gedaan sou hebben. En nu we bier den naam van Bouwmeester noemen, moeten ook dadelijk aan de rol van Roemans denken. Dat is ©én echte Bouwmees ter-rol, en 't zou ons niet verwonde ren, idiat Van Riemsdijk bij 't schrij ven van diile rol opzettelijk of onwille keurig aan zijin vriend Bouwmeester heeft gedachtwe zien beta in ge dachten .er ai duidielijk in. Geen wonder dus, d'at Alex Post, boe sympathiek bet pogen van dezen jongen acteur ook is, er niet bij kon do rol ging nog boven zijn miacht hij kan nog geen voor Bouwmeester gedachte role-n spelen. Toch zag men hem er met inspanning tegen-op wer ken, ja, „werken'", dat i)s bet woord diat. deed hij dén gébeeleu avond; j ammer, dat zijn momenten' van hef tige gemoedsberoering zoo grof en aangedikt waren, en <ïat hij zelfs zuchten en snikken liet booren. die erg onsmakelijk op braakgeüui'dén ge- léken. Hetzelfde kunnen. w.e niiet zegt van dén beer Musch, die de rol van Galin speelde. Deze tooueélschurk en salon-marqué is wél een vreemde én baroque figuur op ons hiedendaagscb tooneél, maar een. bekwaam acteur had er -toch wél wat meer van weten te maken. Dé heer Musch, dié erg met zijn© oogen „werkte", erg op bet tooneel liep te ijsberen en tégen de men- scben sprak, teïrwijl bij ze zijn rug toekeerde, braebt er niet veel van te recht. En wianneer we nu nog hebben ge zegd, dat de heer Van der Horst voor Havex, d'en mede-knoeienden commis sionair in effecten, speelde en dat gced dééd, dan hébben we hier van de vier hoofdrollen iets gèzegd, waar van we miét een. enkel woord mel- dlibg wilden maken. Ook de overige acteurs en actrices vmren over 't algemeien te looven In bun spel. En „gaat" Hoog Spel nu niet, dan is diat zeker dé schuld van dé Tooneelvereenigang" niet; maar dan beeft Van Riemsdijk met dit stuk zelf te boog spel in de kunst gespeeld. FRANS NETSCHER HOOG SPEL. De N. R. C. en de Telegraaf hebben bun oordeel over Van Riemsdijks nieuwe stuk Hoog Spel gegeven. Dc redacteur van de N. R. C. maakt in zijn beschouwing van het stuk een belangrijke fout, /waar hij zegt, dat Galin wist dat hiel door hem gesto len deposito-bewijs vervalscht was. Als dat waar was, zou de schrijver ons een onvergeeflijke naïviteit heb ben willen opdringen. Maar het is zoo nietGalin weet van de verval- scbmg niét af en het is dus volko men logisch, dat hij het vervalschte stuk ter inwisseling gaat aanbieden. De referent gevoelt niet veel voor bet genre waarin Van Riemsdijk schrijft en hij drukt dit aldus uit „Het schrijven van 'zoo'n drama is i0én psychologisch-merkwaardte vér schijnsel. als men het in verband brengt met den persoon des auteurs. Zie hier iemand van beschaving, aristocraat van geboorte, groot ge bracht -in een aristocratische omge ving, wonende in een fraai en vroolijk landhuis, zich bewegende in een ver fijnde omgeving, schrijvende vermoe delijk in een smaakvol ingerichte stu deerkamer, zittende aan een van kost baar hout getimmerde schrijftafel, ademende de opwekkende lucht, die uit de zilte zee over het brem der duinen strijkt en zijn schrijvers- geest schept geen grooter behagen dan zich te verdiepen in een kunst genre, dat door frischheid zich juist niet onderscheidt en zijn effecten zoekt in hét gebruik maken man nog al grove middelen en wiens verbeel ding zicli vergast aan 'het concipiee- ren van banale schurketypeai als Ga lin. Dat nochtans de nieuwe tijd, met zijn nieuwe kunst, niet scheel aan hem is voorbijgegaan, blijkt uit het slot van Hoog Spel, waar de Ib- scniaansche of Björnsonsche leer der aelfzuivering door waarhol dsbelijde- nis, den schuldigen bankdirecteur noo.pt tot vrijwillige aangifte van zijn misdrijf, na een scène tusschen den officier van justitie en mevr. Roe mans, di'e niet door sterke logiek uit munt. De verslaggever van de Telegraaf is van meaning, dat Meta in haar ver houding tegenover Galin nieit .goed geteekend is, van Wateriooi m 't laat ste bedrijf zich tie weinig officier van justitie toont en de daad van den bankdirecteur, om zich ten slotte aan te geven, door de voorafgaande re- deneering wordt bedorven. Hij ver volgt dan aklus Ondanks al deze gebreken', blijkt uit dit geheel© Stuk. dat jhr. Van Riems dijk toch een handig tooneelschrijrver is technisch zit 't .goed in elkaar, is er niet veel op aan te merken. Alleen moet nog hierop gewezen worden, dat hij een gemakkelijk' gebruik 'kan ma ken van het „toeval" zoo dikwijls een uitkomst volor tooneelschrij vers want op 't hyDotheekbahkkanteor en ook in de woonkamer kan hij iedereen laten verschijnen, wanneer 't hem te pas komt, zonder dat 't al te onwaarschijnlijk is. gggjjp Bericht aan da Weektezers. Pe Spotvogel zal in stede van heden eerst HSaandag worden uit> gegeven. Benoemingen ter Gemeente secretarie. Door Burgemeester en Wethouders zijn met ingang van 1 Januari 1907 ter gemeente-secretaris bevorderd tot: Hoofdcommies-chef: de heeren H. C. van der Vangst, chef van de afdeeling Financiën en P. Kalbfleisch, Chef van de afdeeling Algemeene Zaken, Onder wijs en Verkiezingen; Tot commies: de hoeren S. Heijblok en C. P. G. Cassée, tthans adjunct- commies, onderscheidenlijk aan dé 5e en laan de 2e afdeeling; tot adjunct-commies: de heer J. W, A. Misset, thans 'ho-ofdklerk aan de le afdeeling en tot hoofdlderk: de heer A. J. de Landmeter, t'hans klerk aan 'de 7e afdeeling. Tot Merk werd definitief benoemd de heer J. 'R. Franken. UIT DE RECHTSZAAL. Een ontrouwe knecht. De winkelier Com. Boel houwer tel de Haarlémmerm eer heeft een knechü in dienst gehad, die het in hem gé- stelde vertrouwen schandelijk mis bruikte. Op 1 November ging hij met wLnkelgo%deren ter waarde van 17 gulden de deur uit, enkwam niet meer boven water. Bovendien had hij zich ook 10 gulden wisselgeld toege- ei'gend. Het O. M. ©isohite tégen dezen on trouwen' knecht een maand! gevange nisstraf., Diefstal van kippen. Bij idleni landbouwer C. v. d. Spek, te Haarlemmermeer, zijn voor eeni- gen tijd kippen gestolen. De dader, een 65-jarige rondzwervende man, stond Donderdag voor dé Rechtbank terecht, en hoorde 3 maanden gevan genisstraf tegen zich eiscben. U it® pr ak en. C. Pb. Tamgerroa.ni, opperman, en P. J. Kleimbout, los werkman, beidén te Haarlem, diefstal, de le vier maan den, de 2de acht maanden gevange nisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. F. Boot, grondwerker, zonder vaste woonplaats, zware mishandeling, 3 maanden gev. straf. J. G. Mulder, chauffeur te Amster dam, verwonding door schuld, veer tien dagen hechtenis en f 150 schade vergoeding. K. Sikkink, stratenmaker te Haar lem, diefstal, 14 dagen gevangenis straf. P. H. van 't Woud, pakjesdrager te Haarlem, openbare dronkenschap, 4e herhaling, appèl, 3 dagen hechtenis en een jaar plaatsing in een© Rijkswerk inrichting. J. Selderbeek, vischventer te IJ- inuiden, als voren, 2e herhaling, drie weken hechtenis. Geheel als voren, drie weken hech tenis. J. de Weers, werkman, te Haarlem, j a cht overtreding, appèl, zeven dagen hechtenis. J. Smit, schippersknecht te Zaan dam, mtehandelinig, 14 dagen gevan genisstraf. Voorde Blind en. Gedurende de maand Januari zal er, naar men ons verzoekt te berich ten, eene collecte gehouden worden door kinderen met prikboekjes en bus jes, ten bate van de vereeniging: Na tionale Blindenzorg. 'Genoemde veree niging heeft ten doel: a. het verlee- nen van stoffelijken steun aan be hoeftige blinedn-van -alle gezindten; b. het verstrekken van renteloos voor schot aan blinden, die zulks noodig hebben; c. het stichten en in stand houden van een tehuis voor alleen staande hl-inden van alle gezindten. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. ■Aan mgr. dr. J. J. van TThiel, be noemd bisschop der Oud-bisschoppe lijke Klerezie te Haarlem, werd door den Raad te Amersfoort eervol ontslag verleend als curator van het gymna sium, onder dankbetuiging voor de vele diensten, aan de gemeente be wezen.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1