HAARLEM S BaöBLAD f Stadsnieuws Uit de Omstreke® Sfessgii®# F e u i 11 e t n. De Verdwijsfeg vass Gerald Rathbone dig tegenover ons -met zijn misleiders als Talm/a, Sybrandi, Kuyper en Kolkman. En dit deel des volks moe ten wi;j niet van ons afstooten, maar tot ons trekken. Wij moeten zaen het vertrouwen van dat deel des volks te winnen tegen het kapitalisme. Daar om is nood'ig, dat zij hulp bij ons ko men zoeken en zien. dart wij' de ware (voorvechters zijn. Willen wij 'die Ne- derlanidsehe proletariërs tot ons trek ken dan' moet er eenheid zijn in onze ■gelederen, liefde en solidariteit onder elkander. (Daverend applaus). ONTSLAGEN SPOORWEG PERSONEEL. Den eersten Kerstdag iterd in: „De Eendracht" te Utrecht eene vergade ring gebonden van ohtialiagen spoor wegpersoneel in 1903, welke was uit geschreven door het Naitii'onaall Ar- b ei ds- Secretariaat Vertegenwoordigd waneoai ruim 300 leden door afgevaardigden uit Am sterdam, Arnhem, Doirdrecbt, En- scbödé, Rotterdam, Utrecht, Zwolle en Zwijindreöht. Maastricht telegraphieer- de, dat ook daar .eene afdéeli'ng was opgericht met aanvankelijk 15 leden. De lïeer Van Ark ei, die deze verga dering opende, deelde mede, dat bet N. A. S., ter wille der eenheid, zich uit de leiding terugtrok. Nadat besloten was op te richten een bond van ontslagen, spoor- en tramwegpersoneel., verliet d'e h^erVan Arkel de vergadering. Voorloopig werd de heer P. H. Pet- ter, uit Utrecht, als voorzitter, en W. Salm, 2e Oosterparkstraat '127, te Am sterdam, als penningmeester aange wezen. De heer J. Laauwen, Wilgen straat 71, te Rotterdam, zal aange zocht worden het secretariaat op zich te nemen. De afdeelingen zullen' een lid. voor het hoofdbestuur aanwijzen; voor elk lid moet een cent per week worden gestort in de bondskas. Naast bet doelterugkrijging der gestorte gelden in pensioen- en an dere fondsan, stelt deze organisatie zich voor moreelen en, zoo mogelijk, financieelen steun te verleenen aan de uitgeslotenen van 1903, omdat nog vielen hunner bittere armoede lijden. ER IN GELOOPEN Ruim vier jaar geleden werd dooi den officier van justitie te Amster dam bevel tot inhechtenisneming uit gevaardigd tegen iemand, die in Mei ■en Juni van bet jaar 1902 voor een bedrag van niet minder dlan f 16.000 aan valsche wissels op naam van zijn oom bad uitgegeven. Het mocht der justitie intusscbeai niet gelukken de hand op den man te leggen, daar deze naar Londen uitweék. Van Lon den verhuisde hij naar Antwerpen en dreef ten slotte de brutaliteit zóó ver, naar Amsterdam terug te keer en. Hier wist de verdachte gedurende twee jaar onopgemerkt te vertoeven. De Biljart-Academie, die zou hem echter noodlottig zijn. Hij werd een zeer getrouw bezoeker van di/e in richting in de Warmoesstraat aldaar, waar hij op een goeden dag met een dei* andere bezoekers een- woorden wisseling kreeg over een oude schuld dateerenide van vóór zijn vertrek, bij welke gelegenheid 's mans doopceel vrij duidelijk werd gelicht, althans een rechercheur van politie, die daarbij tegenwoordig was, vond! in bet gesprokene voldoende aanlei ding eens die telegrammen en politie bladen dioor te snuffelen, welk onder zoek ten gevolge had', dat de recher che dear volgenden dag aan de dleur der Academie post vatte en onzen man uitnood/ïgde even naar het bu reau Singel mede te gaan, waar zijn identiteit voldoende kon worden vast gesteld, om hem op de Wetering schans in voorarrest te stellen. INBRAAK. Op Zon- en feestdagen schijnen de inbrekers hun affaire steeds onver minderd voort te zetten. Van de af wezigheid der familie D. Heinsius, Willemstraat te Amsterdam, hebben inbrekers gebruik gemaakt, om zich 'vermoedelijk door opensluiting met valsche sleutels toegang tot liet huis te verschaffen. Uit een chiffonnière werd 250 gulden aan bankpapier ge stolen, benevens ongeveer- 'f 30 aan specie. Ben goede winterias, die inde kamer hing, namen de dieven en pas sant mee. NEDERL. FEDERATIE VAN SIG.A RENMAKERS EN TABAKS BEWERKERS. Zondag hield de Nederlandsche Fe deratie van Sigarenmakers en Ta baksbewerkers eene algemeene verga- dering te Utrecht. Vertegenwoordigd waren 26 afdee- l'Lngen de Federatie telt thans 35 af- deeiingen inert 1500 leden. Besloten werd, dat de zetel der Fe deratie te Rotterdam gevestigd zal blijven. GROSSIERS IN HORLOGE- FOURNITUREN. Op den 2en Kerstdag is in eene te Utrecht gehouden vergadering beslo ten tot oplichting eener vereeniging, ten doel hebbende de behartiging der beiangen van grossiers in horloge- fournituren en gereedschappen. INBREKERS GESNAPT. Toen eenige j'aren geleden eens was ingebroken bij de wed. N. H., wonen de Westkruiskade 157, te Rotterdam, werd door haar schoonzoon A. v. d. V. een electrtsohe schiel aangelegd, welke verbinding maakte tusschen de woning van de weduwe en de zijne, welke naastaangelegen is. Terwijl de schoonzoon Dinsdag wist, dat zijn moeder uit was, ging eensklaps de éléctrische schel over. Er moest dus onraad zijn. Hij snelde naar de woning zijner moeder, vond de dleur open, terwijl twee kerels het huis uitstormden. Hij slaagde er in een hunner te grijpen, die bleek te zijn zekere A. R., een bekende boef. De andere, J. K., werd Later in de Zandstraat ge arresteerd waar hij woonde. Er schijnt niets gestolen te zijn. KERSTMAALTIJD VOOR DE ARMEN. Het Leger des Hells te Amsterdam bereidde ook dit jaar aan 2000 armen een Kerstmaaltijd. In den namiddag van den 2en Kerstdag kwamen de mannen, vrou wen en kinderen zich me(t de kaart, hun ivoor af bij huisbezoek door het Leger verstrekt, aan het Paleis voor Volksvlijt aanmelden om totegedaten te worden, reeds lang vóór den aan vang. Geleidelijk werd de groote concert zaal en haar corridor gevuld en werd plaats genomen aan de lange, met wit papier overdekte tafels, die er ge schaard stonden, slechts nauwe door gangen latend. Nadat de commandant van het Le ger, de heer Bsrtill, in het Engelsch een gebed uitgesproken en een kort woord van welkom tot de naar een warm maal hunkerende a-asten ge richt had., werd tegen half drie het met orgel- en fanfaremuziek gekorte wachten beloond en werden door een sehaa® van Heilssoldaten snel de ge rechten opgediend, bestaande uit een stevige portie ..gestampte" aardappe len en snijboonen, een worst van ongeveer anderhalf ons en een si naasappel tot dessert. Het maal was door die gretige aan zittend en gauwer genuttigd dan die bereiding gekost had. Reeds oim 12 uur 's nachts wais men in een bij het P. v. V. geïmproviseerde keuken be gonnen roet het koken der aardappe len niet snijboonen, waarbij dieze bij zonderheid niet onvermeld gelaten mag worden, dot de snijboonen het eerste product .uitmaakten van de andkolonie van het Leger des Heils te Lun teren. Bovendien kregen de gasten een Kerstbrood mede naar huis, benevens een exemplaar van de Kerstmis ..Strijdkreet" van het Leger. Beiioeft liet gezegd, dat dankbaar heid jegens de menschen, die hun de zen feestmaaltijd verschaften, den bo ventoon vormde bij de aamziitenden? VOORZANGER EN DOMINéE. Tijdens de godsdienstoefening in een der Wemeldingsche kerken, werd' Zondag, schrijft de ,,Midd. Crt.", het volgende afgespeeld Dominee had opgegeven te zingen Psalm 36. De voorzanger, een gewone veldar- bei-dér, begon met hdi vers veel te laag in te zetten, zoodat de predikant van den preekstoel den voorzanger toeriep Jan, Jan, je zingt veel te laag 1" Nijdig keerde zich daarop de voor zanger tot den dominee en voegde dezen toe „Dan kan ik het niet c-oed meer zeker, hèdan zal je een ander op moeten zoeken ONGELUKKEN. De bejaarde P. H. te Niiensleek be gaf zich Woensdagochtend naar de kerk, maar schijnt onderweg op het smalle pad, lands een diepe sloot, uit gegleden te zijn. Daar hij niet in de kerk kwam, ging men na kerktijd eerst bij familieleden vragen, of hij daar ook was en trok toen op verder onderzoek uit, tot men ziin lijk vond. Half door het. ijs gezakt, heeft de oude man niet de kracht gehad tegen den steil en wal op te klimmen. Het dwaze bijgeloof, dat men geen drenkeling- op het droge mag halen zonder biizijn van de politie -heerscht ook te Nijensleek nog en zoo gingen dó vinders eerst nog een paar uur naar de politie zoeken eer men hert. lijk durfde te vervoeren DE SLACHTOFFERS VAN DEN BRAND TE ROTTERDAM. Door de ijverige bemoeiingen van den commissaris van politie, den heer L. ,T. C. Vuijk, zijn de 15-jarige P., de 14-jarige H. J.. de 12-jarige H.. de 1-jarige A. P., de 6-jarige C. J. en de 4-jarige W. den. Hertog, weezen ge worden door den brand op den Goud- ;chen Rijweg te Rotterdam, opgeno men in het Gereformeerd Burger weeshuis in de Goudsche Wagen gen sir aart aldaar, nadat des mor gens door den kantonrechter een voogd en een toeziende voogd over de zoo plotseling ouderloos geworden kinderen waren benoemd. Het oudste kind. de 17-jarige doch ter, zal vermoedelijk in betrekking gaan. MOOIE VONDST. Te Arnhem -is op den openbaren weg een bankbiljet van 1000 e-evon- TUSSCHEN PREDIKANT EN- GODSDIENSTONDERWIJZER. Te Friezenveen heeft de kerlcelraad naar aanleiding van den strijd tusschen den predikant en den gods dienstonderwijzer aldaar laatstge noemden. den heer W. van Leeuwen, met 1 Januari uit zijn ambt ontsla gen. Thans hebben zijn aanhangers het plan opgevat, den ..meester" trouw te blijven. Reeds is een woonhuis voor hem aangekocht aan de Kerksteeg, waarachter een gebouwtje, zal verrij zen, waarin de heer Van Leeuwen vioortaan voor zijn volgelingen de godsdienstoefeningen zal leiden. (Vad.) DE GASTHUISQUAESTIE TE MIDDELBURG. Naar aanleiding van de niet-benoe- ming van de twee aftredende Leden van het bestuur der Godshuizen, heb ben de voorzitter van het college, twee regenten en de secretarispenningmees ter hun ontslag verzocht Verder is door regenten een motie aangenomen, waarin afgekeurd wordt het verzen den van de bekende circulaire aan de directies van ziekenhuizen in Neder land door den directeur. Twee regen ten blijven nog aan. nl. de heeren A. W. Verheyden en E. H. P. Peek. DE GASFABRIEK TE ALMELO. Men schrijft uit Stad Almelo, d.d. 24 Dec. In de hedenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd aan H. Witzand te Utrecht voor f 187.828 ge gomd hert houwen der nieuwe gasfa briek. IJ SBERICHTEN. Men seint uit Nijmegen d.d. 26 Dec. De rivier de Waal is overt' de gehee- le breedte bedekt met ijs. De Gierbrug is naar de haven gebracht. De ge meenschap met Lent wordt onder houden met bootjes. Op beide Kerst dagen «heerschte een zware sneeuw storm. CuLemborg 26 Dec... 2 uur 's namid dags Te Culemb.org is de rivier de Lek voor ongeveer 1/4 gedeelte overdekt met li-cht drijf ijs. Men heeft heden wederom de gierpont van de reep ge daan. Overtocht per roeiboot. Uit Kampen 26 Dec. Hedenmorgen is alhier van Urk aangekomen de -postboot „Baron Rengers" met gebroken roerde „Mi nister Have la ar" wordt hedenavond wan Enkhuizen alhier terugverwacht. De stoombooten „Kampen" en „Bur gemeester Van Marle" zijn vanmid dag naar Amsterdam vertrokken van Amsterdam zijn 1 uur vanmiddag aangekomen de „Zwolle", „Nijver heid", „Burgemeester Heemstra" en „Amsterdam". Voor den Ketel was veel ijs. IJs in den IJsel over de voile ri/v.ierbreedte vast. Eenige booten zul len door liet ijs Drachten te breken om tot Zwotlle te komen. IJS OM URK. Gro-ote drukte heerschte op Urk den avond en nacht vóór Kerstmis, toen de oude, blinde omroeper van zijn hond vergezeld, de gemeente was rondgegaan om de bevolking aan te sporen op den havendam te komen om hulp te bieden aan de visschers, wier botters, van -d'e Noordzee terug gekeerd, in en -vóór liet ijs om Urk lagen. In dien regenachMgen, donke ren nacht spanden velen al hun krachten in, doch met weinig gevolg het door den Z. W. wind dicht opeen- geschoven ijs belemmerde zeer lang •al hun pogen. Niet ver van da air lag de postboot „Baron Rengers", om half één 's middags al van Kampen vertrokken en nu. na lang met haar ijsploeg op en in het ijs gebeukt te hebben, onwrikbaar vast in het ijs bekneld. Gelukkig kwamen met het aanbre ken tvan den Kerst-morgen dooi en wind en f" te hulp. het ijs werkte en scheurde hier en daar, en nog eens trokken tal van gespierde armen aan het lange kabeltouw, dat vastgemaakt was, toen de sluiting van den staal draad stuk-getrokken was. Eindelijk was het laatste dier tien vaartuigen in de haven-, waarin kort daarna ook de „Baron Rengers" kon komen, doch niet in staat de posit naar Enkhuizen over te brengen, hoewel de zee daar heen thans open lag, wijl haar roer verlamd -re-raakt was. 's Avonds kwam daarom de „Minister Harvelaar", de gewone oost boot der Gebroeders De Groot", van Kampen naar Urk, ook om de „Baron Rengers" terug1 te bren gen. ARBEIDSCONTRACT. Het Voorloopig Verslag der commis sie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer is verschenen over het ontwerp- Arbeidscontract. Bij de inleiding der bespreking v.an de algemeene beginselen van het ont werp werd in eenige afdeelingen van gedachten gewisseld over de voorbe reiding, welke daaraan is ten deel ge vallen. Van verschillende zijden werd hul de gebracht aan de toewijding, waar mede zoowel de heer Drucker als de opvolgende Ministers en de Tweede Kamer aan dezen omvangrijken ar beid hunne beste krachten hebben ge geven. Een aantal led-en, hun gevoelen over het ontwerp samenvattend, constateer den dat zij- zouden ondersteunen eene nieuwe regeling van de rechten van dienstboden, werklieden in en geren zin en handelsbedienden bij voor keur voor elke dezer categorieën af zonderlijk waarbij de ongelijke be handeling voor den rechter volgens art. 1638 -B. W. kwam te vervallen en billijke bepalingen voor uitvoering en beëindiging hunner arbeidsovereen komsten werden vastgesteld. Daarin zoude wel met name nietigheid kun nen worden bedreigd tegen eenige -af wijkende bedingen tusschen partijen, welke uit !het oogpunt der goede ze den verwerpelijk zijn, maar -door de algemeene bepalingen van art. 14 A. B. en art. 1373 B.W. in de practijk niet voldoende blijken te worden geweerd. H-et voorgestel-die ontwerp, zoo als het daar -ligt, vond echter, wegens de af wijkingen van de hoofdbeginselen van ons contractenrecht, bij deze le den geen goedkeuring. Met het oog op een en -ander waren er leden, die der R-eg. in overweging zouden willen ge ven, om alsnog verschillende punten, waaromtrent ernstige bezwaren van overwegenden aard bestonden, -in een nog vóór (het in werking tred-en der wet dn te dienen novelle te wijzigen. Deze wijze van han-delen was ech ter naar h-et oordeel van anderen wei nig aanbevelenswaardig. De kans om eene voor invoering vatbare wet te verkrijgen schijnt grooter, wanneer ih-et tegenwoordig ontwierp wordt in getrokken of ter nadere overweging aan de Kroon wordt teruggezonden. KAMERS VAN ARBEID. De Vereeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland heeft den tweeden Kerst dag te Utrecht een druk bezochte al gemeene vergadering gehouden, wel ke geleid werd door den 'heer Jos. de Sterke, van Rotterdam-. Medegedeeld werd, dat de vereeni ging thans 122 leden en 48 begunsti gers telt. De vergadering werd bezocht door 51 personen, behoorende tot 30 ver schillende Kamers van Arbeid. Na vele besprekingen werd besloten zich tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te wenden, met verzoek schadeloosstelling en presen tiegeld tee rte kenn-en aan co-mmissiën, benoemd door de Kamers van Arbeid.- HET „OP DEEL" VISSCHEN TE ENKHUIZEN. M-r. P. ÏMemain hóeft zich ge-wend tot helt bestuur idler Rijksverzekerings bank, miert luet verzoek een zuiver ge steld geval van „op deel" visschen te Enkhuizen -opnieuw te vervolgen: voor den Raad! van Beroep te Haarlem, op dat -die,zaak eens en voor goed1 kan geregeld worden. Het Vrijdag besliste geval, wiaarbij twee eigenaars van een schuit, samen op een schuit, voor gezamenlijke re- kening de visscherij uitoefenden, gaf daartoe geien gelegenheid. Gesteld zal dus moeten worden het geval, diat eenige visschers voor ge zamenlijke rekening- helt bedrijf uit- oefenen op een schip, aan een hunner toebehoorende, dan wel, dat dit door visschers geschiedt op een door hen gehuurd! schip, waarvan die eigenaar niet meevisc'ht. Een a a r d i g-e s ,p ij s k a art. Aan het diner, dat onlangs hier ter stede werd gehouden door leden van de Nederlan-dsche Chemische Veree niging, was het menu versierd met afbeeldingen van het laboratorium van het Koloniaal Museum. Verder prijkte op deze spijskaart het volgen de gedicht: Aan de Leden der „Ned-erlandsche Chemische Vereernging", opgedragen door „de Schim -van Liebdg". Met -voordeel U te voeden Is weert dit levenslang Met oordeel U behoeden Voor vroegen ondergang Vet-, suiker-, zetmeel heet en Als vet-formeerd-ers goed En proteïnen eten Is heilzaam voor het bloed. Bestaan, de eerste allen i Uit C plus H plus O, Geef toch, als stikstof-houdend, Het eiwit niet cadeau En wilt gij restaureeren, Heel deeg'lijk en niet duur, 't Geen steun geeft aan Uw kleeren, Gebruik dian kalk en z/uur. Laat als uw leus in 't leven Weefsel-veraiawing" staan, En denk vóór ander streven Hoe kweek ik cellen aan? Gevonden voorwerpen: Een ring met sleutels, twee hand schoenen, -een zweep, vier -portemon- naies -met geld, een armband, een da meshorloge, -een hond, -een -oorknopje, een dharrivari, een dameshorloge met ketting, een lorgnet. A an h e s t e d i n. g. Donderdagmorgen werd door het Prov. Bestuur van Noord-Holland -aanbesteed: Het -onderhou-d van de werken, behoorende tot de vissebers- haven te ümuid-en, ged. 1907, 1908 en 1909. Ram. f 11000 per jaar. Ingekomen waren 9 biljetten. Het laagst wierd ingeschreven door den -heer D. v. d. Plas te IJmui-den, voor f 10264. IJMUIDEN. De „Tel. "-correspondent schrijft noig ovea- den brand Van Zaterdagnacht -af brandt de stinkende massa onafgebroken doior. Een walm vian bradende zoutervisclï, sardines, haring, verpest de omge ving. Verscheidene menschen', die met d!e Kerstdagen' te IJmuiden moes ten vertoeven, werdén onwel. De dik ke, vette lucht .si'aat direct oip de keel waardoor de 'ademhaling bemoeilijkt wordt. Blusschen doet mleh niet meer. Woensdagavond waren een paar mannetjes bezig, z-anld over de smeu lende massa te werpen.. Thans ligt 'n sneeuwkleed ovea- die stinkpoel, miaar Te-edls baant zic'h bi-er en daar 'le walm weder een doortocht. ■Miert dezen N.W. wind krijgen we in het dorp wieder die volle laag. De lucht in de huizen is ondraaglijk. Zal men er dan nimmer toe overgaan hier afdoende maatregelen te treffen, tot vernietiging of opruiming van' die vc or de -gezondhei d zoo nadeeliige over blijfselen Da bemanningen van voorbijgaan- d'i .schepen Magen over dein dikken wiaflm, die -ze omringt. TROELSTRA'S KERSTREDE. Het Twieede Kamerlid de heer mr. P. J. Troelstra heeft te Amsterdam Woensdag wedler zijn jaarlijksche re- (Naar het Eugelssh vam Guy Thome). Sir WilM'am had gebogen en Sir Miles, een- hoffelijk oud hear van hioo- geai ouderdom, wiens smart hetm niet verbindend luad dien- avond te voren uitstekend te dineeren en scherpe critiek uit te oefenen over dien- hotel- wijn, reed, -een sigaar ronkende, -naar het -station, miert hert gevoiert, dat er iets zeer l-astigs en onaangenaams gelukkig achter den rug was. Al-zoo verdlween Mr. Eustace Ghiar- liewood, de wereMling, plotseling van het schouwtooneei des levens. Alzoo had Sir William Gouldles- brough weer eerni ander gehieöim- te be waren in- de donkere schuilhoeken van zijn brein. Tijdens de drie dagen, dat. hij ge dwongen was geweest ter wille van de droevige gebeurtenis in Brighton te blijven, had Sir William zoo nu en dan de beidé dames ito het Palace Ho tel bezocht. de voor de Sociaal-Democratische Ar beiderspartij gehouden, waarin hij ditmaal die plaats behandelde, die deze -in de politiek op dit oogenblik ornneeaiit, -en wat daaruit voor haar voortvloeit. De strijd dien wij onder dr. Kuyper ■ha dden te voeren en de plaats die wij onder zijn régime innamen, was ta melijk gemakkelijk, ze-idie spar., omdat hij zelf ons dien weg aanwees. Over 't algemeen konden de sociaal-demo craten meegaan in den strijd, die te gen den Kuyper-koers werd gevoerd. Zoo rnet de liberalen,, waar zij meen den, dat zijn vaderlijke zorg voor het bijzonder onderwijs wel wat groot was. en bü de penningen des land-s wilde gebruiken voor dat onderwijs. Zonder de waarborgen te geven, dat dit even .voed en degelijk zou zijn als op de O. L. School. Een tweede grief der liberalen was de benoemingen, een derde de Tarief wetten, waardoor hiandel en industrie zouden worden tegengewerkt, en waarin d'e -sociaal democraten konden deelnemen, als mede in een vierde, nog grooter, be zwaar, nl. tegen den scherpen toon, dien hij in het politieke leven bracht. Maaa- onze grootste grief was zijn strijd tegen ons door den druk, dien hij op onze vakorganisatie uitoefen- die. Ten opzichte van ambtenaren en beambten scheen voor hem de Grond wet miert, te bestaan. Aan uw fiere .en kloeke vakorganisatie mochten zij niet meedoen. Zijn régime eindigde dan ook met een grijnslach om onzen mond. Liberalen en socialen bonden op eigen wij-ze, zonder eenige af spraak 'of parool, den -sttij-d tegen hem aan. en toen kwam er een Re geering, die te rekenen heeft -met 49 rechtsclie en 51 linksche. en die nu te rekenen hoeft bij het voorstellen van maatregelen met ons. Maar daar om kan ook van deze Regeering geen sterke politiek verwacht worden. Zij trad op met bezuiniging op uitgaven voor O-orlog en Marine, met belasting- •hiarvonming en met het, blanco-arti kel, om 'het kiesrecht niet in de Grond wet vast te leggen. Deze punten Iconden en moe/sten natuurlijk onze belangstelling wek ken en trekken, en zouden dus hert doen, de handelingen dezer Regee ring afwaaiden. Toch konden wij niet anders dian een weifelende politiek verwachten, omdat g-een bour-goisie bij -machte is een stelsel te geven, waarin allen zich een mienschelijk bestaan kunnen verschaffen, dat lean -alleen de democratie. Doze Regeering zal ons leeren, dat zij w-el Meine aan loopjes nemen moet, om althans in onze richting iets te doen. alsmede de waarheid, dat het proletariaat zich zal moeten ontwikkelen, sterker, rij per en geschikter worden om zelf een maal het roer van zaken in h-anden te kunnen nemen. Ona daartoe te ko men. herhaalt spr. wat hii otolangs bij de Begrootingsdebatten heeft .ge zegd. Onze vakorganisatie moet zich nl. vrij kunnen bewegen, wij moeten medezeggi-ngsscbap hebben in bet be heer van ver zefceringsf-on dsenook diie door den Staat worden verstrekt. Ook hebben wij dien ertsch gesteld', dat de vakvereenigingen van Rijksambte naren en beambten zal worden er kend. Werklieden en beambten zul len bv. een sterk woordje mee kun nen praten bij -exploitatie van spoor wegen en gemeentebedrijven. Ons volk moet op veerschillende banen ge leid worden, die tot zijn verheffing uit de ellende v-oereai. Bij veel wiat wij kunnen doen is on ze hoop gericht op het flink optreden ivan het Vakverbond, dat moet zich sterk naar alle kanten uiftbrei-den. Nagaande wat deze Regeering heeft gepresteerd, zeid-e spr. ..Men heeft ons slapte verweten en gezegd, dat; wij onder Kuyper -strijdvaardiger wa ren. Maar die slapte komt uit de ge dwongen positie, waarin wij oo dit oo-genbiik werkeeren. Want als wij d-i-t Ministerie door afstemmingen van begrootingen of hoofdstukken den bons geven, wat dlan Zullen wij- het onder de kerkelijken dan beter krij gen Neen, verzekert hij. Wij moeten ons aan omstandighe den ileeren gewennen. Bij bert blanco artikel zal er strijd komen ook onder de anti-r evolution- nairen, de conservatieven, waaervan de heer Van Karnöbeek de schim fs. Dan blijft staan de democratie en helpt waar het noodiig is. daar wij zelf nog te klein en te zw-ak zijn om -d-e z-aken over te nemen. Was in Rus land ten vorigen jare door de demo cratie de s'triï"1 .gewonnen, was Duifcschland daarin gevolgd, wie weet hoe het thans hier zou zijn. Met on ze Gideons-beande is hiet ideaal nog mi-et te ber,eiken, een te groot deel v.an -de airbeiders-klasse staat no.o- vijan- Lady Poole en Mairjorie wanen er in dlieu tijd ongemerkt toe gekomen op 'hieon -te steiu/nieu en oven* dit -en dat zijn •raad in te winnen. E-r wias oen groote lelegte gekomen in Marjo-rie's leven, en- ofschoon- Gou'Ldlesbrough baar niet kon vull-ein, kwam hij op het rechte oogenblik o-m te troosten en te steu nen. Vóór hij naar Londen terugkeerde, was Sir WMi-am langzamerhand' in eene nieuwe verhouding komen te staan tot het meisje, waarmee hij ver loofd; was geweest. Hij vond', dat zijn macht OV6T haar grooter werd. Zij was afhankelijker en onder- w-orpener in haar groot Verdriet, dan •zij ooit geweest "was in den tij-d, dat zij beloofd had ziin vroluw te worden- en h" o-ix^gumsten moest bedelen. En Goiuldeshreugh merkte ook op, dait, ofschoon bet verdriet niet scheen te vermiinidleuen, baar 'hoop, om ooit Gerald Riathbocoe terug to zien-, lang zamerhand scheen te verdwijnen-. Zijn listige woorden, de kleine wenk over een vulgaire sirene, begonnen mis schien liium uitwerking te krijgen in Marrjorie's brein. Zij was te trouw oim aam zoo'n verklaring geloof te snaait, maar toch had hét onbewust iravloied op haar. i In elk geval zweeg zij nu over de i geheimzinnige verdlwijraing, -en- dat was hert begin -van -een komend be- sluit, om ito liet omveirmij'dleiiike, har de lot te berusten-. Dit -ten minste maakte William Gouldesbrough -er uit op. Getraind m-enscbenbenimer ein psycholoog van. groote kennis als hij- wa-s, begon hij te zien, o-f ten minste hij meeaidle <ïat. te. aim, dart alles nog niet verloren was, d-a.t luet wel kon gebeuren, dat die- gebeurtenissen va-n -die la-artste we ken liani eens nu nog nd-ert zoo -gauw maar eens plaatsen zouden o-p een hiooger voetstuk dan ooit te voren. Op den avond van dén vierden dag na zijn- aankomst keerde Sir William Gouldesbrough naar de stad terug. 's Middags was hij met Lord Lam-ds- encli en Pércy Alsmare maar luet kerk hof gereden. Het w-as een kou-dle en onstuimige middag én die eenvoudi-ge lijkkoets en het -enkele rijtuig, dat volgde, had langzaam gered-etn langs de half ver laten straiten, totdat, zij op hét kerk hof waren -aangekomen. De ouftie pre dikant van een kerk uit de nabuur schap, wiens beurt het was die begra- feniisplichten te vervullen), sprak niets nneer dam de woorden-, die van hieim vierwachtt werden en in een hiailf uur tij dis w:as het stoffelijk overschot, van Mr. Eustace Gharliefwood voor altijd van de aarde verdwenen. Nooit zou bij meer in zijn astrakan - jas langs Bond Street wandelen. Nooit zou hij meer met den oberkell- n-er oV-er de belangrijke kwestie van een lunch spreken. Nooit rne«r zou Mr. Proctor, de masseur, die M'eine gummi h-amertjes op -dat weeke en knappe gelaat laten werken, om alle teekenen van uitputting te doen. ver dwijnen. Mr. Eustace Gharliewood had voor goed zijn lidmaatschap van de club in St, JameB Street opgegeven en was van d)e kermis dier ijdelibeid den stikdloaikeren nacht ingegaan. Na de begrafenis ging Gouldes brough naar Lady Poole en Marjorie om -afscheid van- baar te nemen. Zijn laatste woorden tot die beide dame® luidden Ik zal voortgaan, om a-lles te doen ivat in' mijn macht slaat. En alleö wart ik doe-, zal ik u beiden la ten weten-, en aüs ik ook maar den kleinsten sleutel kaai- ontdekken tot dit verschrikkelijk geheim, dan zult ge Inert; dadlelijk booren. Maar vlei u vooral niét met valsche; hoop, dat is ailles wat ik vraag. Niemand c®zei- kan zeggen, wat -die toekomst nog verbergt/ -miaar wat mij betreft, ik heb niet veel hoop. Bert mag wreed schdj-nen zoo iets te zeggen-, Marjoriie, maar ik beschouw hert ais mijn plicht dat te zeggen. Hould je fLi/hk en- dap per, en bédetok, -dat ik altijd «dicht bij (te 'hand ben om alles te doen wart ik kan om jou en je moeder te IMpen. Eni toen hij was heengegaan, voel den de bei-de dames, die in de sche mering voor dien brandenden haard zaten, dart er iemand w&s vertrokken, dien zij slacht konden missen. Sir William Gouldesbrough ging ra een salonwagen naar Londen terug. Hij zat in zijn armstoel -voor een tafeltje, waarop een m-assa avondbla den lagen. Nia die eerste tien minuten- had hij allés doorgekeken, en slechts een klein deel van de kolommen niéuws trok zijne aandac-M -dat was het ge- detelte, waar bóven- stond „Rathbone Mystery". Hij merkte op, dat de groote be- lang-steüldng en agitatie al begonnen te verminderen. De verslaggevers be gonnen te denken, dat hét geheim waarschijnLijik niet opgelost zou wor den, en dat het publiek er genoeg van had. De twee kolommen of meer, die men er ito die eerste dagen van had, waren al ingekrompen tot slechts drie kwart kolotm per dag. Sir William- merkte op, dart -de be- langsteHi-ng van het publiek -al begon te vermitodenen. Nadat hij allé couranten' netjes had opgestapeld, veroorloofde hij rich dé weelde -de pas ondervonden gebeurte nissen te Brighton te overd-énken. Gharliewood had zichzelf van kant gemaakt. Wart bad dat voor beteek e- nis? Alléén dat Eustace Charltewood - nu uit eten weg was. Verdriet had hij daarover volstrekt niét. Als de omstandigheden, dat eisohten, load hij 'zijn overleden handlanger vriéndelijk behandeld, maar hij had hém zuiver besciliouwd als een dienaar, een werktuig, van veel minder belang bij voorbeeld dan e-en moioi-e inductieklos of een nieuw ijzeren sluitstuk van een machdtoé. Toen dlacht hij aan Marjorie; ook zijne nieuwe verhouding tot haar be gon hij aian een onderzoek te onder werpen -en die verhouding gaf ook re den tot tevredenheid. AMes ging veel beter dan hij had durven hopen. Hij h-adi precies gedaan w-at hij van plan was te doen misschien nog wel meer en hij had hert met groot succès volbracht. Zijn verhouding tot lady Poole én haar dochter was mis schien sterker dan zij ooit geweest was, zelfs in de dagen, toen hun ver houding officieel was. Dat was dua ook in orde. En met een zucht van verlichting ging hij -achterover in zijn stoel lig gen-, terwijl zijn hersens zich weer met wetenschappelijke onderwerpen, gingen bezig houden. (Wordt Verrodgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5