Voor den Oudejaarsavond. tnti J. Hofland, j mi Prima kwaliteit Anthraciet J. YAM WIJK, Magazijn D.P, Graaf Bruinkolen Briketten VuShaardan en Kachels Reshtszaken Sgori eo Wedstrijden Kerk eu School Gemengd Nieuws Fiak Pillen de Hederlandea is» mi Zalm, Ireeft, üasjovls ea Sanagsalad J. th Laaiij met Enveloppen, I f 0.60, f 0.89, f 1.—, s f 1-25 en hooger Stoomdrukkerij Lourens Coster, Snippers, Versehe Gist. den, Cranjéskaat 36. f ipaarawandmtraat 61. DK MOYA kost f90.- Na uitvoerige beraadslagingen werd, op voorstel van het bestuur, be sloten zich tot den minister te wen- (den, om het bedrag, op de begrooting .uitgetrokken voor belooning aan de Secretarissen, wier Kamers meer of minder nauwkeurig en volledig uit voering geven aan de regeling, vervat dn het Kon. besluit van 19 Febr. 1906 (het verstrekken van maandelijkse-he opgaven betreffende de arbeidsmarkt en jaarlijksche gegevens omtrent loon, arbeidsduur, enz.) minstens te verdub belen en gelijkelijk onder alle secreta rissen te verdeelen. Na de pauze werd besloten de vol gende vergadering weer te Utrecht te (houden. In behandeling kwam daarna het praeadvies van 't bestuur over de in stelling van een commissie tot het uit brengen van een rapport, betreffende de reorganisatie der Kamers van Ar beid. welk praeadvies reeds in druk verschenen is. Na eenige besprekingen werd tot de instelling dier commissie besloten, en dat zij zal bestaan uit ze ven leden, gekozen uit personen bui ten de vereeniging, en drie personen uit de vereeniging. Tot leden der com missie, gekozen uit personen in de vereeniging, werden benoemd de hee- ren W. Havers, te 's-Gravenhage, J03. Ge Sterke, te (Rotterdam, en mr. ff. H. van Zanten, te Amsterdam, en tot le den der commissie, gekozen uit per sonen buiten de vereeniging, de hee- ren mr. H. iL. Drucker, lid van de Tweede Kamer; mr. Ph. Falkenburg, directeur van bet bureau van statis tiek der gemeente Amsterdam; jhr. mr. O .F. A. H. van Nispen tot Seve- naer, lid der Tweede Kamer; H. Polak, voorzitter van het Algem. Nederl. Vak- verhond, en A. S. Talma, lid der Twee de Kamer, terwijl het zevende lid na der door het bestuur zal worden aan gewezen. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Hierbij diende de heer Ha- vers, van 's-Gravenhage, een motie in, waarin hij aandrong op de tot standkoming van een Bond van Ka mers van Arbeid in plaats van do Ver eeniging van voorzitters en secreta rissen. Het bestuur zal over deze motie praeadvies uitbrengen. Nog werd geklaagd, dat het -meer malen voorkomt, dat statistische gege vens, door de Kamers van Arbeid ver- Strekt, niet worden geplaatst in het Maandschrift voor de statistiek". Het bestuur zal de zaak onderzoeken ên zoo noodig ter zake zijn beklag ter bevoegder plaatse indienen. OPEN BRIEF VAN DEN HEER NOORDUYN. Voor eenige weken namen wij een en ander over uit een open brief, die de heer Noorduyn aan den heer F. W. N. Hugienholtz gezonden heeft, naar aanleiding van hetgeen deze sprak bij de begrootingsdebatfcen in de Tweede Kamer. De heer Hugen- holtz heeft nu een open brief van ant woord gezonden, waaraan het volgen de is ontleend Niu de begtro otingsdebatten achter den rug zijn, wil ik gaarne den heer Noorduyn even komen verzekeren, dat ik niet aarzelen zal in het opeis baar te erkennen door om'uiste in lichtingen o,p een dwaalspoor te zijn gebracht, zooidra mij diit namelijk Overtuigend zal zijn gebleken. Voorshands echter heeft mij het oviertuigingsmateriaaldoor den heer Noorduyn bijgebracht, ml. twee parti culiere (ontkenningen van ©en hem toegezonden artikeltje uit het week blad ,,Het Anker", nog niet van in zicht veranderd. In genoemd artikel tje wordt den heer Noorduyn verwe ten, dat hij als commies van aanwer ving te Nijmegen den jongen Oor zou hebben voorgespiegeld, vier maanden na het verlaten van den -iraad van lichtmatroos, adj udant-onderofficiex bij de administratie te kunnen wor den. Tegen dat verwijt was verweer ge makkelijk. „Het Anker" meldde bij vergissing een termijn van vier maanden. In de Tweede Kamer noemde ik den termijn van vier jaren, zooais den heer Noorduyn blijken kan uit de Handelingen van 15 December jl. Vóór men open brie ven schrii ft naar aanleiding van het in de Kamer gesprokene, zou het wel zoo verstandig zijn zich te vergewis sen of de couranten-verslagen door de Handelingen worden bevestigd. Of nu de heeT Noorduyn ook ont kennen zal dien termijn van vier ja ren genoemd te hebben, weet ik niet. Doet hij dat, dan staan l;;nrecht te gen o vei- elkaar de verklaringen van hem, den heer Noorduvn, en van den jongen Oor, die op iedetr die met hem in aanraking kwam. den heer Noor duyn incluis, een zeer gunstigen in druk maakt. EEN ONEERLIJKE CONCIERGE.... Voor het gerechtshof te 's-Graven hage stond Donderdag terecht de ge wezen concierge van het gerechtsge bouw te Rotterdam J. H. S., door de rechtbank aldaar wegens den beken den diefstal van geld uit het gerechts gebouw door middel van een val- schen sleutel tot 6 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Ook thans hield beklaagde zijn on- Bchuld vol. Het geteekende geld, dat zich bevonden had op de tafel van den president der rechtbank, had be klaagde van beneden meegenomen. Op de vraag, of bekl. dan 7;;n vrouw van het feit verdacht, antwoordde be klaagde weifelend. De raadsheer-rapporteur, mr. Aber- son, wees bekl. echter e»r op, dat hij van uit de gevangenis een brief had geschreven, waarin de woorden ..met eon berouwhebbend hart kom ik thans tot U Edel Achtbaren, met de bede, mii tot een milde straf te ver- oordeelen." Bekl. verklaarde dien brief met de bewering dat hij op aanraden van den bewaarder der gevangenis, die ♦en vriend van hem was. een „smeek brief" had geschreven. Zijn hoofd was op hol. Adv.-gen. mr. Reitsma vroeg of het den bekl. bekend was, dat ook uit de kassen van andere griffiers zeer belangrijke bedragen 'verdwenen wa ren. Dat bekl. de verdenking, dat het geld door zijn vrouw gestolen was, hier had willen doen rijzen, achtte adv.-gen. zeer leelijk. Ten slotte ver klaarde bekl. echter zeer beslist te weten, dat zijne vtrouw het niet ge daan heeft. Adv.-gen. hit. Reitsma constateer de, dat het bewijs vans het feit op de meest overtuigende wijze was gele verd. Het geld in de kas van den grif fier, waaruit telkens geld vermist werd, was gemerkt geworden, om den schuldige te ontdekken. En nu zijn 3 gemerkte muntstukken gevonden onder het geld, dat door" bekl. op de tafel van den president was nederge- legd. Toch blijft bekl. ontkennen. Bekl. had een prachtige betrekking als converge aan het gerechtsge bouw: ƒ950 'nkomen, vrije woning, vuur en licht en emolumenten. Voor die betrekking werd niets anders ver- eischt dan onkreukbare eerlijkheid; het was een betrekking van vertrou wen. Met bet oog op een en ander achtte adiv.-gen. de straf te gering, weshal ve hij strafverzwaring vorderde tot één jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. F. W. R. Wittewaal, advocaat te 's-Gra venhage, betoogde, dat het overtui gend bewijs niiet was geleverd. ONEERLIJKE WERKLIEDEN. Voor de Amsterdamsche rechtbank had zich Donderdag te verantwoor den de diamantslijpersbaas M. P., ter zake dat hij in de maanden October en November 1.1. heeft verduisterd een partij van 19 diamanten, toebehoo- rende aan den juwelier M. Diamant en 29 stuks diamant van den juwelier G. Vigiveno. Bekl. bekende berouwvol bet hem ten laste gelegde. Hij had de diaman ten in partijen van 100 stuks ontvan gen ter verwerking. De loonen, die hij aan zijne knechts uitbetalen moest waren echter zoo hoog, dat het zijn financieel e draagkracht overtrof. Zijn knechts eischten uitbetaling, of schoon hij financieel uitgeput was. Zijn eigen vermogen had hij reeds er bij geofferd. Toen pleegde hij de verduisteringen. Uit liet getuigenverhoor bleek, dat in den laatsten tijd talrijke malver saties bij diamantbewerkers voorko men door verduisteringen van ettelij ke toevertrouwde steenen of wel door verwisseling voor minderwaar diger qualiteit. Het O. M. eischte onder aanneming van verzachtende omstandigheden één jaar gevangenisstraf. Mr. Poolenaar pleitte clementie. Uitspraak 8 Januari 1907. deze heilige dagen vurig te bidden, om voor dat volk de oneindige goe dertierenheid van den Allerhoogste af te smeeken. De Paus was „gesterkt door de voorbeeldige eenheid in sa menwerking van de Fransche bis schoppen en de Fransche geestelijk heid, die zoo groote blijken van apostolische trouw en zeltverlooche ning hadden gegeven, en de bewon dering van de geheele katholieke we reld hadden opgewekt." Daarop gaf de Paus zijn apostoli- sclien zegen. INGEZONDEN MEDEDRELINGEN. 30 Gent per Regel. VOETBAL. De in Den Haag gespeelde wed strijd tusschen een elftal van den Haagscben en een elftal van AmsteTdamschen Voetbalbond isdioor de Hagenaars gewonnen met 30. Stand bij de rust00. HET BELGISCH ELFTAL. De commissie belast met bet sa menstellen van het Belgisch elftal, is nu reeds aan het werk getogen en heeft hei volgende elftal samenge steld DoelHustin (Racing Club Bruxel- les). Achteö."Poelmans (Union St. GilHoise) Jef Robijn (Darive). Midden v. d. Eyndle (Union St. Gilloise) Gam- bier (F. C. Brugeois) en Verbrugge (C. S. Brugeois). VoorReuse (F. C. Brugeois) Vertongen (Racing) De Veen (F. C. Brugeois) Cl. Robijn (Da ring) Goetinck (F. C. Brugeois). Dit elftal speelt 1 Januari op het terrein van de Leopold F. C. te Brus sel tegen H. B. S. uit 's-Gravenhage. Mogelijk komen er nog veranderin gen in, dit is zeker dat het Belgische elftal goed getraind tegenover het Nederlandsche zal komen te staan. KEGELEN. Bij het Groot Internationaal Ke gelconcours, Café Restaurant Nie- man, Warmoesstraat 157, Amsterdam, behaalde Haarlem, te Haarlem, den 18den prijs met 260 punten, ear Wa terpas, te Haarlem, den 22sten prijs met 263 punten. Extra. Prijzen Negenprijs Hout of Fout, Bloem endaal, 5 negens. NED. HERV. KERK. Beroepen te Varik bij Ti el ds. G. Ver does Klein te Acquoi. GEREF. KERKEN. Beroepen te Makkum (vac. dr. A. Kuyper Jr.) ds. J. E. Vonkenberg te Barendrecht. KERSTMIS OP HET VATICAAN. De Paus heeft verleden Zondag het Heilig College ontvangen, dat hem heilwenschen kwam brengen voor Kerstmis en Nieuw Jaar. Alle kardi nalen waren aanwezig, behalve de beide Vanutelli's, die dienzelfden dag >n broeder verloren hebben. Kardinaal Oreglia, déken van het Heilig College, sprak den Paus toe uit naam van zijn ambtgenootep. Hij gaf de verzekering van de toewijding der kardinalen en van de hoop. die bij allen levendig is, dat 7.'i getuigen mogen zijn van de overwinning der Iverk en van den godsdienst, getuigen ook van de bekeermg der vijanden an die Kerk. Dé Paus dankte in warme bewoor dingen. Hij gewaagde daarbij van .de zware rampen, die de kerk van Christus treffen en die tegelijkertijd aantoonen hoeveel vertrouwen men moet hebben in de roeping der Kerk tegenover welke, naar de goddelijke belofte, de poorten der hel nimmer de overhand zullen kunnen behouden." Dan kwam Paus Pius over Frank-1 rijde te spreken, en hij verklaarde, dat hij het Fransche volk zoo gene gen was en zoo welwillend gezind. Hij Verzocht het Heilig College, in voor de Sheu&atiek. rheumatiek Indien gij aan lijdt, wordt u een genheid geboden u daarvan te verlossen. Gij kunt er u zelf van genezen en spoedig ook, in dien gij uwe vooroordeelen en uwe ongeloovigheid wilt ter zij de zetten. Alle apothekers en drogisten te Haarlidm verkoopen de Pink Pillen. De Pink Pillen genezen de rheumatiek op de eenige wijze, waarop zij kan genezen wor den. Het urine-zuur en de urine- j zure verbindingen der vergiften zijn de oorzaak der rheuma tiek. Die zetten zich af in de weefsels, de vaten en de ge wrichten. Om de genezing volkomen te maken moeten die afzetsels wor den opgelost en weggevoerd. De Pink Pillen zijn het oplos singsmiddel, bovendien wekken zij d© lever, de nieren en; de in gewanden, organen die wegvoe ren, tot een verhoogde werk zaamheid op. De Pihik Pillen zijn onschadelijk, haar gebruik kan slechts goed doen. Prijs 1.75 de doos, ƒ9.per 6 donzen. Verkrijgbaar bij SNA- BILIé, Steiger 27, Rotterdam, koofdrdepóthouider voor Neder land, en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij' Wed. W. PLAATZER VAN DER HULL, Drogerijen, JansStraat 28, Haarlem. Ouders! voor alle aandoeningen waarvoor gij vroeger levertraan gebruikt nebt zult gij SCOTT'S EMULSION van levertraan en kalk en soda-hypophosphiten, driemaal zoo krachtdadig, snel en zeker van uit werking vindenen daar om wezenlijk zuiniger in gebruik, waarbij nog komt dat de oude wal gelijke seoaak eu reuk afwezig zijn en opris pingen zich niet voor doen. Het is tegelijker Eisch altijd de Etoui. tijd een voortreffelijke remedie voor alle leef- merk van het tijden, in aandoenin- Scoit proces. g.0n yftu l0BgSn, huid, bloed en beenderen. Bij apothekers en drogisten ver krijgbaar. treden af in dat opzicht pertinenter in i zijn© verklaringen ware geweest. Dat 'bij dit niet was, heeft tón gev gehad, dat men het verschil tusschen zijne uitingen bij de vorige begroot-ing en die van nu met eenig succès tegen hem kon uitspelen. Als verklarende én verzachtende omstandigheid moge gelden, dat ie minister, toen hij ten' vorigen jare zijn begrooting moest verdedigen', nog kort aan het bewind was en nog wei nig gelegenheid had gehad de her vormingsdenkbeelden, die hem ver vulden, behoorlijk te ordenen, plan matig te -rangschikken en te over zien. Wij van onzen kant hebben réden om ons té verheugen, dat het vertrou wen, dat wij in dezen minister heb ben gehad, niet beschaamd, en de op vatting, die wij van zijne plannen hebben gehad, niet gelogenstraft is geworden, maar door de verdere ge beurtenissen gestaafd en bevestigd. 's Ministers overwinning moge voor hen, die hem zoo vinnig hebben bestreden, niet hq^l aangenaam zijn, en verklaarbaar hunne neiging, om er iets van af te knabbelen. Wij ge- looven niet, dat dit iets zal ontnemen aan de beteekenis van Staal's over winning, waarin wij meer dan dat zien, namelijkeen overwinning van het legerstelsel dér toekomst. De (r.-k.) „Gelderlander" verheugt zich er over, dat minister Staal het veld behouden heeft. Thans hebben we toch eindelijk een minister van oorlog, die onver vaard doorzet in de eenige richting, waardoor Nederland zich eenë krach tige, niet te drukkende en niet te kost bare weerkracht kan verzekerenhet volksleger. Een minister, die een eind maakt aan de misstanden van het huidige kazernestelsel, waardoor, om een voorbeeld te noemen, van de 1277 manschappen der veldartillerie 900 niet voor oefening,, maar voor oppas sersbaantjes, paardenpoetsem* aard appeljassen, dweilen en dergelijke verheffend© bezigheden gebruikt wor den. Eein minister, die niet hooren wil van politiek in legerzaken, liniks aioch rechts kijkt, maar bereid was te val len voor zijn eerlijke overtuiging. De bravo's op dte publieke tribune heeft hij ruimschoots verdiend. Nu hij de sleur én dien slender met krachtige hand rukt uit ons leger, kunnen we komen op den goeden weg, en zal allicht de weerzin van een .groot deed van ons volk tegen de ka zerne verdwijnen'. Welk een verschil, deze fiere hou-! ding van generaal Staal, tegenover de slappe van Cohen Stuart, die het land 6 millioen voor een duur en on geschikt patntsersckiip liet offeren, om zelf maar. op den drievoet te blij ven Dat de rechterzijde in de Tweede Kamer idleta minister van marine spaand <en d/ien van oorlog bestookt beeft, is nu althans ten deele goed gemaakt door het feit, dat ruim een derde harer leden ten slotte dien mi nister de hand boven liet hoofd hield. LEVENSVSBZEKERIN a Viftche Zeeuwsche Oester Uitsluitend le soort Verder alle soorten Comestibles van de fijnste merken. Hiviervisohmarkt 12 Telefoon 94S. P.S. Bestellingen s. v. p. vroegtijdig in te leveren, c op tijd te kunnen bezorgen. in prijzen van t Zuider Buiten-Spaarne No. 6 Groote Houtstraat No. 55. PERS-OVERZICHT DE AANNEMING VAN DE BEGROO TING VAN OORLOG. D© „Zutphensche Courant" Tot onze groote voldoening is het conflict tusschen den Minister van Oorlog en een gedeelte der Tweede Kamer geëindigd met de volkomen© overwinning van dén Minister en zijn stelsel, en diat wel met een meerder heid zoo groot, als niemand had dur ven verwachten. Den minister èn zijn stelsel, zeg gen wij. Want zooals uit de debatten/ en vooral uit de verklaringen van den minister duidelijk is gebleken, ging hét niet slechte om de kwestie van afschaffing of behoud van het blijvend gedeelte bij d© cavalerie, maar veel meer om dóórvoering of stuiting van een geheel stelsel van hervormingen op hét gebied onzer defensie. De minister zou ongetwijfeld veel misverstand hebben voorkomen, indien hij van het begin van zijn op- Sfomnvaartberiehfco Het stoomschip Rembrand, van Ja va naar Amsterdam, vertrok 25 De cember van Saibamg. Het istoomschip Banda arriveerde 27 December van Amsterdam te Bata via. I-Iet stoomschip Amstehatnid arri veerde 25 December van Amsterdam te Buenos-Ayres. Het stoomschip Osiris arriveerde 26 December te Brinidiisi van Port Said, met de Engelsche malt ex st. Hima laya. Helt stoomschip Sloterdijfc, vain New- York naar Rotterdam, passeerde 27 December, des voormMdags 10 uur 40 min., Prawlepoimt. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia-, pas- nerd© 23 Déc. Perim. Het stoomschip Ceram arriveerde 24 December van Hamburg te Amster dam. Het stoomschip Sóestdijk, van Rot terdam naar New-York, passeerde 23 December, des voorm. 11 uur 50 min., Prawlepoint. Het stoomschip Wellgunde, ge charterd Goor de Holland1—Amerika- Lijn), arriveerde 23 Decémber, des na-, middags, van Rotterdam te Newport News. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, arriveerde 23 Dec. te Southampton. Het stoomschip Kediri, van Java naar Rotterdam, a.rriveerde 22 Dec. te Suez en vertrok 24 Dec. Van Port Said. Hét stoomschip Lawoe. van -Java naar Rotterdam, arriveerde 24 De cember te Marseille en zette de reis voort. Het stoomschip Tonkin arriveerde 2-i December van Japan te Marseille met de Fransche mail Het. stoomschip Bogor, van Java naar Rotterdam, vertrok 23 Dec. van Batavia. Het stoomschip Malang, van Java naar Rotterdam, passeerde 24 Dec. Gibraltar. Hét stoomschip Koning Willem III arriveerde 24 Dec. van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Goentoer, van Rot-; terdiam naar Java, vertrok 26 Dec. j van Suez. Het stoomschip Djocja, van Rotter-1 dam naar Java, passeerde 26 Decern-: ber Gibraltar. Het stoomschip Rindjani, van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Dec. van1 Batavia. Het stoomschip Ambon, van Bata-' via naar Amsterdam, arriveerde 2-5 Dec. te Genua. Het stoomschip Java, van Amster dam naar Bat aria, vertrok 26 Dee. van Suez. Het stoomschip Koningin Wilhelmi-1, na, van Amsterdam naar Bataria, ar- riveerde 26 Dec. te Genua. Het stoomschip Oranje, van Bataria naar Amsterdam, vertrok 26 Decem ber van Port Said. Het stoomschip Prinses Sophie ar riveerde 25 Dec. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Eemland vertrok 25 December van Montevideo naar Am- per 6 ons Eerste kwaliteit BLOEM. 7%6% ct. RAAP- of BAKOLIE, per Liter 37% KRENTEN15-20 ROZIJNEN (jarig) 1015 (nieuw). 20—25 Aanbevelend 5 J 51. I tegen fabrieksprijs. Kante: Pistes- Hi©ssts*faat 33 Tei&phoon 748* ZfjlNtraat Kt©* Sö. Smedepiji Wobelatpt S3- oor het zelfde geld, waai voor vroeger een 2 hands machine verkoel werd, heeft men thans eei nieuwe en dan nog wel De kleinste, de sterkste, de lichtst de eenvoudigste, de snelste, de voor elke taal te veranderd de gelijkmatigste, daarenboven de goedkoopste schryfmachin ter wereld. Frame© linls. Vrassg Presspeetoi Bureau voor Teehnlsch STlenws P. HIS CiaK Eloesnendaal onze prijzen van de nieuw aangekomen Vruchten. Nieuwe Bosnische Pcuimedanten, Franschi Pruimed anten, Celifornisohe Pruimedanten Qnlifornische Peren, - Ring-Appels, Stukjes Appels Het stoomschip Delfland vertrok 27 j Kantoor en Magazijn December van Amsterdam naar Bue-j nos Ayreg. 4 Speeiale grossierdery tsh W. H. TnrjBbonl S. Keinalda. Bakenessergraeht No. 6 Telefoon 1460.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6