HAARLEM'S DAGBLAD 5 Jin 1907 Ml M. Stadsnieuwe Feuilleton. De Verdwijning van Gerald Rathbone GYMNAST1EKUITVOERING ..CONCORDIA". De Gymnastiek-Vereemiging „Con- irdna" gaf j.l. Zaterdagavond in het rongebquw een gymnastiekuitvoe- 1 ng ter gelegenheid van tiaar twln- egjarig bestaan. Om de zeer moeilij- tijden door Concordia" !in 'tlaai- e jaar doorgemaakt, mogen we van vereeniging geen eischen stellen ~s aan andere eerste-klasse turn- ireenigingen. De uitvoering, die als een openba- t bedoeld was, begon met een "koningswoord van den voorzitter, beer A. J. Meijerink. Even waren we verbaasd, toen we Lm directeur in zijn openingswoord gorden gewagen van geen „kunst- atige passen, geen fraaie cirkeltjes i sierlijke armbewegingen" ,en in i ït eei-ste nummer, vxijie oefeningen •iljngensafdeeling, zagen, knieheffen, tsschentred, aansluit- en driepas, eze passen behooren' in de moderne trntaal, zeker niiet meer tot dekunst- atige. Iets nieuws «wieftid het publiek ^presenteeid, door in- en untadëm- meningen op en van de plaats, •aarbij we de jeugd heerlijk diep oorden in- en uitademen rn den maat. De keus der leerstof was zeer zeker gjets te. zwaar vow de leerlingen, .ij de vrije oefeningen op de plaats - ook door de jongens zagen we Is in een kinematograaf, de leerstof ioor leerlingen van hun zesde tot aan un achttiende levensjaar. Hietr had e directeur zeker ,,Het Elk wat Hs" gegeven. Rrug-tremplin van de •oofdafdeelingen was nog !ets uit "oncoadiia's bloeitijd, geen bij elkaar eraapte stof van dit en van dat wat, 'joch heel wat goeds. Ook het num- fer parterrerek van de hoofdaMee- ng zat er doorwerkt in. Sten noefeningen jon-gensafdeeling FÏ k iets op een (gewijzigd Zweedsch Isel. Uit liet uitvoeren der oefenin- en bleek wel, dat 't den meesten pngens veel te ver bóvten hunne rachten ging. De groepoefeningen aan het rek .otdeden uitstekend, vooral de laat- te was heel mooi van lijn. Uit het ontreden der jongensafdee- 'ing werd ons duidelijk, dat. de direc- i»ur nog zoekt naar een juiste metho- e uit het Hollandsch-Duiitsch- of het Jweedsche 9telsel. Een volgende uitvoering mogen we ekei- een juiste methodische opklim ming der stof van een der stelsels, Blo or Concordia's jongens tegemoet Nu was 't nog een hinken op gedachten. Het bekende Duo Voget gaf eenige peer aardige voordrachten ten beste. Aan het slot wterd Concordia door lenige dames met een krans gelau werd. COR. M. Dé S nel vlieger. ■r. D®z_e vereeniging nam dJeeil aan de '3p 25 en 26 December gehouden ten- -oonstelling te Weiesp, dn behaalde irie zilveren medailles voor die meest >ëliaald!e (eerste prijzen, twe. de prij- ten en. derde prijzen. De leden behadldlen voorts nog: P. J. van Doailen.vier eerste, acht tweéde, ééii detrdien en één vierden prijs. 'Ë- Slotdrie eeirste en één vijfden prijs. A. van Heftenvier eerste, één tweeden en één vierden prijs. A. C. W. van NielEén eersten en Sén derden prijs. V Bovendien behaalde R. Slot 3 zilve- k ten medailles als eere-prijzem, P. J. ran Da alen 13 zilveren medailles als r aere-prijzen A. van Hoften 5 zilveren l medailles als eend-prijzen, en A. C. W. ran Niel 2 zilveren medailles als V eere-prijzen. „Arti et Religiomi". Men schrijft ons k Da eerstvolgende uitvoering der 8 R.-K. gemengde zangvereeniging „Ar- 7 ti et Religioni" is bepaald op Donder- dag 24 Januari. I Als hoofdnummer zal uitgevoerd Missa Hay dn III, voor soli en koor, terwijl het stedelijk orkest tor begeleiding zal medewerken. Wij nieeaien even nader de aan dacht aan deze bekendmaking temo- gen wijden. De uitvoering defcer „Missa" kan een werkelijke attractie genoemd I wordendeze compositie, een zeer welluidend, dankbaar meesterwerk, w algemeen bemind èn door liet audi- I torium èn door de zangers, wehd sinds ▼ele jaren nog slechts uitgevoerd voer mannenkoor met orgel. Als zoodanig trok deze uitvoering steeds veel belangstelling, mem zou slechts behoeven te verwijzen naar eene schoone vertolking in de R.-K. Kerk op de Groenmarkt; hoeveel te méér zal dan nu de belangstelling ge rechtvaardigd zijn, nu we zoo'nwerk in het oorspronkelijk ten gehooro krijgen voor gemengd koor, soli en orkest. Wij juichen de ernstige pogingen dezer vereeniging toe, en wenschen haar een welverdiend succès. De medewerkende solisten verdie nen zeer zeker niet minder belang stelling. en zuilen gewis het cachet aanmerkelijk verhoogen. Het zijn mej. Denise Beaufre, sopraan, mej. R Gomperts, alt, de beeren Fr. Phlip- peau en Joh. Hoes, tenor en bas. De avoend zal verdetr aangevuld worden met kleinere koorwerken voor koor en orkest. Ongetwijfeld is dit een schoone avond, een' heerlijke afwisseling tus- schen de vele uitvoeringen. Vegetarisme. Ons wordt verzocht het volgende te plaatsen Vrijdagavond hield de a.f dee ling HaarLetm van. den Nedleriandschen Ve- getariërsbond een goéd bezochte ver gadering in de bovenzaal van het Brongebouw. Als eerste spreker trad op de heer De Clercq, met liet onderwerp „Een vegetarisch toekomstbeeld". Spreker begon, met er op te wijzen, hoe onnatuurlijk liet leven van verre weg de' meeste menschen is, van des morgens tot 's avonds, alles onna- tuur en onwaar leven. Met frissche kleuren maalde spr. ons een toekomstbeeld, zoo als luj dat zich dacht, een leven, waaruit alle wreedheid, ontstaan door hetvleesch- gtbruik, door bedorven literatuur, etc. zou verdwenen zijn, een leven, waarin meer „de verteedering des harten' op den voorgrond zou ko men. In 't kort besprak de lieer De Clercq nog het alcoholisme en deed hij uit komen, hoe Ghana, met het afschaf fen van opium, zelfs de Westersche Staten nog vóór is, waar liet alcohol gebruik eer toe- dan afnam. Verder schilderde spr. ons de heer lijkheden van het eenvoudige, na tuurlijke landleven en hoe het toene mende aantal tuinsteden getuigt van den frisschen geest, die de menschen hoe langer hoe meer bezielt. Stappen wij nog even aan, diat de heer De Clercq wees op liet onna tuurlijke ili onze Meeding, ons voed sel, onze woningen, eens onderwijs doch in alles is verandering en ver betering te bespeuren, zedde spreker, en met .een krachtige opwekking, om mede te wierken tot liet beroiken van zijne idealen, besloot spreker zijne gloiedvolle rede. Niet minder belangstelling mocht de tweede' spreker, de beter J. W. Se. venhuijsen, ondervinden met het on derwerp „Waarom verfdozen wij do vegetarische voeding?", opgeluisterd door interessante! lichtbeelden. Deze spreker trad meer in détails, en, na iin dichterlijke taial de ethische zijde van liet vraagstuk behandeld te hebben, ging hij dileper in op dediëet- kwestdie en toondle door middel van lichtbeelden aan, dat de miensch noch omnivoor, noch herbivoor, doch fruigl- voor is, en steunde zijne beweringen mede op (die uitspraken van groote ge leerden, als Cuvier, etc. Doch de allergrootste waarde hecht te spreker aan zijn edigen ervaringen, waarvan hij ons uitvoerig verboal- de- Ook deze spreker eindigde met m gloedvolle bewoordingen het Vegeta risme te zegenen, dat hém en velen met hem gezondheid, levenslust en zielevuede gebracht bad. Deze lezing gaf blijk van diepgaan de studie en oorspronkelijkheid. Van de gelegenheid tot debat werd weinig gebruik gemaakt. TEYLERS GODGELEERD GENOOTSCHAP. Directeuren van Teyüers Stichting en de leden van Teylers Godgeleerd Genootschap hebben geen antwoord ontvangen op de vraag „Het genootschap vraagt eene geschiedenis van eschatologische voorstellingen binnen de grenzen van het Nieuwe Testament". Uitgeschreven blijven de volgende prijsvragen 1. Om beantwoord te worden vóór 1 Jan. 1907 „In welke betrekking staan de denkbeelden van het hedendaagsche Calvinisme tot die van het 16e-eeuw- sche 2. Om beantwoord te worden vóór 1 Jan. 1908 ,.Wat blijkt uit de geschriften van Erasmus aangaande zijne godsdien stige denkbeelden en zijn godsdien stig gemoedsbestaan?" 3. Bovendien wordt als nieuwe prijsvraag uitgeschreven om beant woord te worden vóór 1 Jan. 1909 „Een stelselmatige uiteenzetting van de zedelijke denkbeelden, te vin den in Boendaile's „Lekenspieghel" en de gelijktijdige literatuur m ons vaderland". De prijs voor het best en voldoend gek/eujrd an/twoord .op deze .vragen bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des Genootschaps ge slagen, ter innerlijke waarde van vierhonderd gulden. Deze prijs wotrdt uitgekeerd, zoodra de bekroonde ver- Qiandeling voor de Pers gereed is. De verhandelingen moeten in het Nederlandsch, Latijn, Fransch, En- gelsch of Hoogduitsch, met eene La- tijnsche letter, vooral goed en lees baar geschreven zijn. Ook moeten zij op den bepaalden tijd in haar geheel worden ingezonden, en geien ant woorden, waaraan eeaiig gedeelte bij de inlevering ontbreekt, zullen tot het dingen naar den gemeld en e ereprijs worden toegelaten. Alle ingezonden stukken blij,ven het eigendom des Ge nootschaps, dat .de bekroonde, met of zonder vertaling, in zijn werken op neemt, zonder dat de schrijvers, an ders dan met toestemming der Stiich- trng die mogen uitgeven. Ook behoudt het Genootschap aan zich het recht, om van de niét-bekroonde stukken zoodanig gebruik te maken als het raadzaam zal oordeelen, hetzij zonder of met vermelding van den naam des schrij vers, in het laatste geval echter niet zonder zijne toestemming. Ook wor den geen» afschriften van de nict- bekroonde stukken aan de schrijvers verleend dan ten hunnen koste. De in te zenden antwoorden moeten, zon der naam en alleen met een spreuk onderteekend, vergezeld van een ver zegeld briefje, dezelfde spreuk ten opschrift voerende, en van. binnen des schrijvers naam en woonplaats behelzende, gezonden wooden aan het Fundatiehuis van wijlen den heer P. Teyler vein der Hulst te Haarlem. DE OMGEKEERDE TEYLERKWESTIE. Het is van algemeene bekendheid, dat Haarlem, behalve door de „blom men", ook beroemd is door de Tey- iers-stichtingen. Even bekend is het, dat op die laat ste tal van personen uit heel Neder land en daarbuiten eigendomsrecht doen gelden, zonder dit te kunnen bewijzen en dat nu nog geen twee ja ren geleden eenige honderden z. g. TeyJers-erf genomen zich aan de recht bank verdrongen om daar tot! de we tenschap te komen, dart van deelen der millaoenlen voarloopig (wanneer dan wel?) geen sprake kan zijn. Maar niet bekend was het tot nu toe, dat in Haarlem nog een onver deelde schat huist, onverdeeld, en dat zich daarvoor geen gegadigden opdeden. Jaren geleden, veel jaren geleden zelfs, stierf te Haarlem een man, Duitse her van origine, zonder beken de erfgenamen na te laten. Vandaar dat de rechtbank' tot be heerder van den boedel benoemde den procureur Kist, destijds ook wet houder van Haarlem en na dtens overlijden zijn zoon, mr. A. Kist. Beiden deden alles om de erfgena men. op te sporen, doch zonder resul taat en steeds groeide het nagelaten kapitaal door rente op rente, aan. Toen nu ook mr. A. Kist overleed, werd in zijn plaats benoemd tot be windvoerder mr. P. Tideman, ende zen ds het nu gelukt dn Du; tsclüand de erfgenamen na te sporen. Hoewel de erfenis zeer beduidend is, zullen de rechthebbenden toch geen millionnairs wordien, daar zij zich hebben vermenigvuldigd als het zand der zee. (Tel.) EEN OPEN BRIEF. Door de stoombootreederij A. D. Zur MuMen en C. E. Zur Muhlen te Nieuwediep en IJmuiden is een open brief gericht aan het lid der Tweede Kamer den heer K. Reyne. Deze reederij protesteert tegen de beschuldigingen door dit Kamerlid geuit in de vergadering van 22 De cember, aangaande de wijze waarop zij te IJmuiden pleegt op te treden tegenover schepen, die aldaar in nood nerkeeren. Het door de reederij geëischtehulp- Ioon is steeds billijk geweest. Het be drag wordt na de redding bepaald door de reederij en den eigenaar van het geredde schip, «waarbij rekening wordt gehouden met de bepalingen in het Wetboek van Koophandel. Vindt de edgenaar het bedrag te hoog, dan kan hij de zaak voor de Rechtbank laten uitmaken. „Dn zoo meermalen hooge (althans in uwe weinig deskundige oogen hoo ge) hulploonen betaald zijn, dan is dat altijd geschied doordat de be langhebbenden bij liét geredde schip en de geredde lading daartoe uit vrij en wil zijn overgegaan, of de Rechter het bedrag aldus heeft vastgesteld", zeggen adressanten. De klacht over het te hoog taxoeren door de Haarlemscbe Rechtbank, is, zonder bekend) te zijn met de détails van het proces, volgens dezen open brief zeer gevaarlijk. Die critiek moet overgelaten worden aan het Amster- damsche Gerechtshof. „Daarbij zij opgemerkt, dat het Hof, voor zoover ons bekend, nog nooit een door die Rechtbank toege kend hulploon heeft verminderd, wel aanzienlijk verhoogd. Ook het beslogleggen, indien niet dadelijk betaald wordt, kan, volgens dezen open brief, geen bezwaar zijn. Ook hienvioor gelden wettelijke bepa lingen. Bovendien is de toepassing van dat rechtsmiddel meestal de zeer noodige maatregel ter voorkoming, dat het eenig onderpand, waarop het hulploon verhaalbaar is, vergaat of onttrokken wordt. „Niet alleen dat wij (zoo vervolgt de briefschrijver) uwe aantijgingen met alle kracht van ons werpen, maar wij meenen aanspraak te mo gen maken op waardeering: van ons streyon. Wij zijn er in den loop der jaren in geslaagd een salvage-dienst langs de Noardhollandsche kust tot stand te brengen, naar de eischenvan het moderne zee-verkeer, die in geen enkel opzicht onderdoet voor wat op buitenlandsche kusten ter beveiliging van de scheepvaart op dat gebied wordt aangetroffen." De brief wordt aldus besloten „Alleen wenschen wij de vraag te stellen of het wel gepast genoemd mag worden, dat hangende de proce dure betreffende de „Evertsen", van heft spreekgestoelte der Tweede Ka mer appreciaties worden geuit aan gaande het door ons voor den bewe zen dienst gevorderd bedrag, met het kennelijk oogmerk om op de besl's- s'ng des Rechters, die van de zaak gesaississeerd is, te influenceer en. Wij zijn overtuigd, dat Uw onkiesch optreden den Minister van Marine vooraf onbekend was, en door Z. E. zeker niet gebillijkt wordt." OPLEIDING TOT MILITIE-LUITE NANT BIJ HET WAPEN DER INFANTERIE. Ons wordt verzocht het navolgende te plaatsen: Nu de loting voor de militie voor het jaar 1907 weder achter den rug is, de zittingen van de (Militieraden zijn geëindigd, en in verband met de uit spraken daarvan, het den meesten lo- telingen bekend is of zij al of niet voor de lichting der militie van het jaar 1907 bestemd zijn, is het wellicht niet ondienstig door middel van de pers de aandacht van bedoelde jongelieden, zoomede van hunne ouders te vesti gen op enkele bepalingen nopens de •opleiding tot militie-officier, te meer nog, daar onbekend daarmede oor zaak zou 'kunnen zijn, dat ouders of voogden bezwaren zouden kunnen ma ken, om hunne zonen of pupillen, toe stemming te verleenen tot 'het aan gaan van eene vrijwillige verbintenis als adspirant-militie-officier. Uit den aard der zaak zijn hier slechts de voornaamste bepalingen ge noemd, welke op die opleiding van toepassing zijn, t.w.: Bij elk regiment kunnen jaarlijks hoogstens 16 militieplichtigen tot den officiersrang worden opgeleid, behoo- rende tot de categorie A. hieronder vermeld. Om voor bedoelde opleiding te aanmerking te komen, moet de inge lijfde mét gunstigen uitslag hebben afgelegd een examen volgens het pro gramma voor liet toelatingsexamen tot liet reserve-kader bij bet wapen bot afleggen van dit-examen wordt niet gevorderd voor zooveel den be- langiiebbende van genoemd ioela- tings-examen vrijstelling zou zijn ver leend. Eene verbintenis als adspirant-mili tie-officier kan worden aangegaan. A. Door den ingeschrevene bij de militie1 te land, voor den 25sten Fe bruari van bet jaar, waarin de lich ting, waartoe hij behoort, onder de wapenen moet komen, of zijn werke lijke dienst zal aanvangen (bij uitzon dering kan door den Minister van Oorlog worden toegestaan ook na voornoemden datum de verbintenis nog aan to gaan). B. Door den milicien, die tot mili cien-sergeant benoemd is, na alvo rens lichamelijk geschikt bevonden te zijn voor den krijgsdienst bij de mi litie. Over hen, die behooren tot de cate gorie B, zal echten- alhier niet worden gesproken, aangezien zij de verbinte nis eerst aangaan, na reeds tot den rang van sergeant te zijn bevorderd, en zij in verband hiermede met de bepalingen der opleading op de hoog te kunnen zijn. De militieplichtigendie de verbin tenis als adspirant-militie-officier aangaan, verbinden zich tusschdn 1 en 5 Maart onder de wapenen te ko men en gerekend van 1 Maart, gedu rende 12 achtereenvolgende maanden onder de wapenen te Mij ven. De mi litie-officier is gehouden, otm na zijne benoeming als zoodanig onder de wa penen to komen Ie. Ter beëedigimg en erkenning in zijnen rang, zoodra mogelijk na zijne benoeming op een door den Minister van Oorlog vast te stéllen dag; 2e. in het jaar .der benoeming of het daaropvolgende jaar tusschm 1 Juli en 31 October, gedurende zes we ken 3e. daarna om het andere jaar totdat de lichting, waartoe hij be hoort, of geacht wordt te behoordn, naar de Landweer zal zijn overge gaan tussclien 1 Juli en 30 Septem ber, gedurende vier weken, dan wel telken .jare, in dit tijdvak gedurende twee weken. Na bij de Landweer te zijn overge gaan, is de militie-officier gehouden, om gedurende den tijd, dat de lich ting, waartoe (hij behoort, of geacht wordt te bëhoorén, in gevolge artikel li der Landweerwet onder de wape nen te komen, en bovendien geduren- d» veertien achtereenvolgendie dagen bij een der korpsen onder de wape nen te komen, binnen 30 dagen voor bet tijdstip van opkomst der bedoelde dienstplichtigen, ten einde een prac- tischen herhalingscursus te doorioo- pen. De adspirantefa-militieofficier wor den zooveel mogelijk ingedeeld bij liet korps hunner keuze. Overtreft echter bij een regiment het aantal ingeschreven, die eén ver bintenis wenschien aan te gaan, het getal 16, dan beslist de korpsoemman- dant, wie tot het sluiten der verbinte nis worden toegelaten, met dien ver stande, dat bij liet bepalen der volg- erde het tijdstip van aanmelding tot het sluiten der verbintenis tot maat staf geüdt. De miliciens, die de hier bedoelde verbintenis aangaan, bewonen afzon derlijk voor hen ingerichte vertrek ken, kunnen deelnemen aan de on- dero ffi ciers-menage en verri chtón geen corveeën of huishoudelijke diensten. Hun kaai worden toegestaan, onder voorwaarden, door dien regiments commandant te stellen, buiten <te ka zerne het middagmaal te gebruiken, en indien zij den rang van ser geant bereikt hebben te overnach ten. Zij die zich tot het sluiten eener verbintenis 1 lebben aangemeld, wor den indien zij geen bewijs, dat recht geeft op vrijstelling, kunnen overleggen door dien korpstxxmmain- dant tot het afleggen ,van het vereisch- te examen opgeroepen. Alvorens tot liet aangaan eener verbintenis te worden toegelaten, moet worden overgelegd a. een bewijs van Nederlander schap b. een bewijs van goéd zedelijk ge drag; c. door minderjarigen een bewijs van toestemming van liem of haar, die de ouderlijke maclit of de voogdij uitoefent. De adspirantrmilitieofficier wordt bij gebleken geschiktheid omstreeks half Juni aangesteld tot korporaal en in de eerste dagen van September tot sergeant. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woonden de Oudejaarsavond godsdienstoefening bij in de Nieuwe Kerk te Den Haag. waar ds. Obbink voorganger was. II. 'M. de Koningin-Moeder was in de Groote Kerk onder het gehoor van ds. Bryce. SCHEEPSONGEVALLEN DOOR DEN MIST. Zondagavond tegen half zeven raak te ten gevolge van den mist de stoom boot „Mercurius" van IJmuiden naar Amsterdam in liet Noordzeekanaal bij de Petroleumhaven aan den grond. De van Haarlem komende nachtboot van den dienst AmsterdamHaarlem, poogde te vergeéfs de boot los te krij- gene, en nam daarop do passagiers over, die aan de De Ruyierk&de wer den geland. Een sleepboot, ter assis tentie uitgezonden, keerde onverrich- terzake terug, daar zij de „Mercu rius" door den mist niet kon vin- ~pB. Ook de vrachtboot „Wiliiebnina". van Rotterdam naar Zaandam, raak te in het N.-Zeekanaal bij het Zaau- dammergat aan den grond. DE SPEELHOLEN VAN AMSTERDAM. De groote brutaliteit, waarmeé de hou ders van speelholen die deswege reeds veroordeeld zijn toch nog hun bedrijf trachten voort te zetten, vindt natuurlijk haar oorsprong in ito enorme .mnsten, die voor hen uit de speelzucht van zooveel fortuinzoekers zijn te halen. Gaf het proces tegen de „Gentle- man-Bar" van memoer A. v. d. Brink ons reeds een kijkje op de kapitalen van duizenden guldens, welke daar door de „gentlemen" werden verdob beld, thans vernemen wij, dat het speelhol ,,le Moulin Rouge", in het Keizerrijk, achter liet café van Van Ccrth.um, in de zes weken van zijn bestaan een nétte winst heeft gemaakt van ƒ7000! Wat wonder, dat meneer Sametlhni c. s. daarvoor desnoods enkele maan den hechtenis trotseeren, en thans weer in een ander perceél oen cliën- te ele aan het creëeren zijn, S. heeft voor het houden van zijn speelhol '.n de Nes nog 6 maanden te goed en was ook deelgenoot in „Ie Moulin Rouge".- Het puMiek moet verstandiger wor den. Allen kunnen liet geld beter ge- bmiken dan liet te verdobbelen, Ou het voor die parasieten op lum speel- hartstocht te gTnbl>el te gooien. Finart- cieel en moreel lielpen die speelholen de menschen er met dozijnen onder. De strijd er tegen moet krachtig norden volgehouden, en wij geven der ptlitié met besclieiden aandrang "-n overweging, voortaan de namen te publiceeren van alien, die bij een in val door de politie in zoo'n speelhol norden aangetroffen. Yam 't groote succès van dit volko men gerechtvaardigde optreden tegen de speelholen, houden we ons bij voorbaat overt uigd. Doet de politie dit niet, dan zal het haar gezien de groote, door de houders te behalen voordeelen tegenover betrekkelijk ge ringe hechtenisstraffen moeilijk vallen, zoo niet onmogelijk blijken, ze met wortel en tak uit te roeien („Tel.") EEN BERUCHT INBREKER GESNAPT. Toen Zaterdagavond het echtpaar Room, Rozengracht 207, te Amster dam, waa/rvam. de man werkzaam is als besteller bij de firma Do Vita en do vrouw het beroep van besteedster uitoefent, zich aan tafel wilde bege ven, waarschuwde de vrouw plotse- l'oig haar man, dat zij eenig gerucht in het aangrenzend vertrek, dat als voorkamer dienst doet, meende te iiooren. De lieer Boom had de deur van deze kamer even te voren als naar ge woonte afgesloten en steldé dus zijn vrouw gerust met de verzekering, dat tcch niemand in dlien tusschentijd zich toegang had. kunnen verschaf fen. De vrouw was echter niet gerust én begaf zich zekerheidshalve naar het voorvertrek. Zij opende de deur op een kier, en ontdekte, dat inder daad zich iemand schuil trachtte te houden. Haar man snelde toe en vetrnam van den ongenooden gast, dat hij in de woning verdwaald was geraakt, en had hem er uit te laten. Toen hieraan niet voldaan werd, trachtte hij met een inbrékerswerktuig het paneel van de deur te vermorzelen, doch voordat hij zich kon bevrijden kwam een po litieagent, door de buren inmiddels gewaarschuwd, toesnellen. De inbre ker bleek een der beruchtste bekenden der justitie te zijn. Hij heet Huykman en heeft de omstreken van Den Haag e*n Delft meermolen onveilig gemaakt. Hij is pas uit de strafgevangenis in Den Haag ontslagen. Waarschijnlijk heeft de politie hier dén dader gevat van de tallooze in sluipingen op klaarlichten dag, welice in de laatste maanden juist in de buurt van de Rozengracht plaatshad den. DE VORST VAN GOA. Bij de Regcering is thans ook iiet bericht ingekomen van don dood van den vorst van Goa. Het telegram luidt (Naar het Engedsoh van Guy Thorne). 29) Heel goed, antwoordde Guest. Goedeimacht dan, William. Ik ga in- ituisschen de soep mét liet pbosphnr- zuurzout naar ons „Brein" in de cel brengen. HOOFDSTUK XII. i>e levende doodie. Mr. Guest had. zijn slachtoffer be- eocht &ti was heengegaan. Hij had zijn soep, vermengd met het phos- phorzuurzout, gegeten, en Mr. Guest had heon spottend goedeunacht ge zegd. Slaap wel, Mr. Rathbone! Ik be hoef u niet weer te vragen, die mooie metalen kap op te zetten vóór mor gen, daarom zal ik het licht maar uit draaien. U heeft een boek om te le zen, u heeft gesoupeerd en ikwensch u verder veel genoegen alleen. Onge twijfeld zal u zioh niet vervielen als u aan Miss Marjorie Poole denkt. Denk maar eens aam diien keer, toetn uhaar ontmoette in die rood behangen kamer, toeai u haar naast de piamo niet wit en goudéai kast kusteIk weet, dat u dikwijls aam dat gelukkig o ogen blik terugdenkt. Na die woorden trok hij kwaad aardig laehénd de zware, ijzeren deur achter zich dicht, den gevangene doodsbleek en bevend van schrik ach terlatend. Hoe wist dat geheimzinnige en dui velachtige wezen iets vani zijn. ge heimste gedachten af Hij kermde van smart en toen deed hij wat hij minstens al duizend keer gedaan had, hij keek in doodsangst het vertrek rond. Waar was hij Wat beteekende die afschuwelijke gevangenis met al haar vreemde kunstgrepen, haar on- verkidS-rbare geheimzinnigheden Hij stonu in een groote, steenen cel op dit oogenbiik schitterend verlicht door twee witgloeiende electrische bollen in de gewelfde zoldering ver boven zijn hoofd. Langen tijd geleden hoe lang zou hij niet hebben kun nen zeggen was hij Gerald Rath bone, een man, die in de wereld leef de, het zonbcht zag en de dampkring inademde. Hij was Gerald Rathbone geweest, die geacht was onder de j menschen. die menschen om zich heéh zag en de muziek van hun stem men hoorde, een begunstigd minnaar en een gelukkig man* Dat was nu lang geleder. een droom, een vizioen, dat lar.gzamer- hand verdween. Het scheen j iren ge leden, dat hij een andere stem had gehoord dan die van den rood en man zonder haar, wtens slaaf hij nu ge worden was. Nog eens keek het gevangen schep sel, dat- eens Gerald Rathbone ge weest was, de cel rond, met allo kracht zich inspannende om in de ge heimen daarvan door te dringen. Hier was hij neergezet en hietr was hij gebleven van het oogenbiik af, dat hij met Sir William Gouldesbrough sprak. Hij stond tegenover den baro net, toen hij van achteren bij de ar men gegrepen werd door onzichtbare handën^ die een vochtige doek met een bedwelmende geur over zijn ge laat wierpen. Er klonk een gonzend geluid als van stroom end water in zijn ooren, bij had een gevoel of hij in een som bere diepte viel. Hij was wakker geworden, in het vertrek dat hij nu en telkens weer met den grootsten schrik rondkeek. In het schitterend licht van de elec trische bollen was ieder voorwerp hi de cel duidelijk te zien. Het vertrek was niet klein. Het was langwerpig van vorm 16 bij 12 voet. De muren waren van zware steen gebouwd en met bijzondere zorg gevoegd. De deur, van de cel was blijkbaar nieuw. Het wa9 een zware ijzeren deur met een ingewikkeld systeem van sloten, dat sterk aan de deur van een brand kastje deed denken. Het geheele ver trek wees er op, daS het tegen iets bestand moest zijn. Er was geen enkel venster in de cel. In het midden van het gewelf een getraliede ventilatie, waarin een electrische waaier voortdurend draaf de en piepte. Dat geluid was onge veer het eenige. wat Gerald Rathbone den heelen dag hoorde. De vloer van de cel was bedekt met een kurken karpet van eenvoudig pa troon. Het slachtoffer liet zijn blik ken over dit alles gaan zonder eenige belangstelling. Toen keek hij alsof het met tegenzin was, maar een tegenzin dien hij onmogelijk kon overwinnen naaT den wand daartegenover. Daar stond een lang, nauw ledikant van zwart hout, dat naar het hoofd einde hooger opliep. Het ledikant stond op vier dikke pooten van rood gumnii, die op hun beurt weer rust ten op vier dikke porseleinen kubus sen. Het heele ding zag er uit als een ^ondiepe kist op schragen en aan het hoofdeinde lag eon eigenaardige pe luw van gummi. Naast dit dikke kussen lag een me talen ring tusschen twee armen van alunvniurn geklemd, die met een ko gelbeweging naar alle richtingen kon draaien. Hij keek strak naai* dit geheimzin nige ledikant, waarvan hij het doel trachtte te begrijpen. Hij stond op van het nauwe bed, waarop hij zat' en ging naar het midden van de cel naar het midden, maar ook niets verder. Om zijn middel zat een ring van dun staal en van daar uit liepen dun ne sjjalen Ttettingfen als boeien om zijn vuisten, die verbonden werden door stalen banden, «iie om de enkels waren vastgemaakt En al deze kettingen, ternauwer nood dikker dun stevige horlogeket tingen maar heel sterk, waren ver- eenigd in een katrol die heel hoog bo ven zijn hoofd hing eoi waarvan de ketting weer over een andere katrol liep die aan een spil boven in het dak was vastgemaakt. Halverwege zijn cel kon de gevan gene zich vrij bewegen in weerwil van zijn ketenen. Hij kon zitten of liggen, en zijn handen tamelijk goed gebruiken. Maan als hij trachtie de onzichtba re lijn te overschrijden, die de eene 'helft van de cel van de andere af scheidde, dan werdén de kettingen sterker aangetrokken en dat maakte het liem onmogelijk. Hij stond nu precies op de grens naar liet zwart houten ledikant met de gummii voeten te kijken. Boven liet geheimzinnige ledikant stond op een plank hij do deur iets, dat schitterde on blonk. Het was een- kap van metaal in (ten vorm van een helm. Van eon ivoren knop boven op de helm liepen zijden koorden naar een porseleinen stop in den muur. Rathbone bleof eenige oogemblik- ken naar dit allés staan kijken. Toen met een lange, wanhopige zucht ver gezeld van het rinkelen van zijn ket tingen, keerde hij zich om en gLng weer op het bed zitten. Zooals gevan genen gewoonlijk doen, had hij zich aangewend hardop met zichzelf te praten, liet was oen armzalige vol doening die treurigo echo van zijn eigen stem maar het scheen voor een oogenbiik de diepe stilte draaglij ker te maken. Ik moet het trachten te begrij pen zei hij. Dat is de eerste stap van alles. Als ik mijn hersens bij el kaar houd en als <Sr ook maar de min ste kans op ontsnappen is, dan moet ik dit verschrikkelijke geheim ontslui eren. Wat doen dezo vijanden met mij en wat voeren zij nog hun schild? Laai ik alles nu eens lang zaam overdenken. (Wordt TBivolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5