Weerbericht. 5IBDEDEELINGEN VAN HET KON INKL. NED. MET. INSTITUUT. 'Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 4 Januari. Hoogste barometerstand 772.1 m.M. te Biarritz Westkust van Zuid-Frank rijk); laagste 743.7 m.M. te Stockholm (Oostkust Zweden). Verwachting tot den avond van 5 Januari: Wind: zwakke, tot matigen, Westel. tot Z.-Westel. wind. Gesteldheid van de lucht: toenemen de bewolking, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 763 m.M. Neiging tot vooruit gang. Vorige stand te 2 uur 744 m.M. Barsmeters en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Therraometerstand te Haarlem. Vrijdag 4 Januari. Hoogste gisteren F. 406 Laagste heden nacht F. 87* Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 42o EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Voor den vrij aanzienlijke schare hield gisteravond in het kerkgebouw der Ev. Luth. gemeente, da heer G. J. .van Woerden, -op uitnoodiging van de tafdeeling Haarlem der Ev. Maat schappij, een lezing, getiteld: „Onver draaglijke verdraagzaamheid". Hier onder verstond spreker de lauwheid, ihet gebrek aan moed bij maar al te veel Protestanten om voor hun gods dienst uit te komen; de onverschillig heid en werkloosheid, waarmede zij de Roomsche propaganda gadeslaan. Uit zijn rijke ervaring spr. was 23 jaren in de Maatschappij werkzaam gaf de heer v. Woerden een aantal (voorbeelden tot- versterking van zijn betoog. Hij beval de Ev. Maatschappij die reeds sedert 1853 arbeidt, en haar •orgaan ..De Protestant" met warmte In de belangstelling zijner hoorders aan. Hij bracht in herinnering wat de afdeeling „Haarlem" in den loop der jaren verricht had en herdacht inzon derheid den arbeid van wijlen Frede- ricus Stephanus Kraayvanger Bij"èiet uitgaan van de bijeenkomst werd gecollecteerd. UIT HET POLITIERAPPORT. Gevonden voorwerpen: Een ceintuur, een portemonnaie met geld. een stuk afvoerpijp, een hond, ■een opschrijfboekje. Uit een fabriek aan de L. Margare- thastraat is een rijwiel ontvreemd, als mede een uit een portiek van eene tap perij aan de Gierstraat, en een staan de naast een vrachtwagen aan het Begijnhof. In eene tapperij aan de Ridderstraat is 'gisterenavond een biljartbal ont vreemd. Vrij gesp rok en. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam is E. de Bie te Velsen, die door de Arr.-rechtbank alhier, ter zake van mishandeling van een ambtenaar was veroordeeld, tot een week gevan genisstraf, in hooger beroep vrijge sproken. Uit de Omstreken LICHAMELIJKE OPVOEDING. De Bloemendaalsche Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling zendt ons een vlugschrift onder boven staanden titel en met de bedoeling o.a. om le den te wen en. Voor ieder die belang stelt in het"openluchtspe 1 en de licha melijke opvoeding, staat er heelwat belangwekkends in. Met angst vraagt de redactie, be staande uit de heeren M. Vrij, L. A. B. UJehake en B. Hofman, zich af, waar de Kinderen in Bloemend-aal over eenige jaren zullen kunnen spe len. Alle particuliere terreinen worden allengs bebouwd en bij de uitbrei dingsplannen worden de kinderen weer vergeten. Een krachtig pleidooi wordt gehou den voor de Bloemendaalsche Bad- en Zweminrichting. De redactie stelt zich die inrichting aldus voor: lo. Een overdekte inrichting, waar winter en zomer gebaad en gezwom men kan worden. 2o. Het Badhus zij tevens een vol'ks- ïjadhuis en zweminrichting, waar de minder gegoeden voor een zeer mati gen prijs een sproei-, kuip- of zwem bad kunnen krijgen. (Een aanwijzing öer uren zal slechts noodig zijn om die afscheiding te maken). 3o. De inrichting bevatte: doucheba- den a 0.06, kuipbaden a 0.15, kuip baden a f 0.40, zwembaden a f 0.10, zwembaden a 0.40 en jaarabonne menten a f 15. Verder tal van artikeltjes, voor de gezondheid en de lichamelijke opvoe ding" van belang. Men moet ze maar eens lezen. Wij hebben maar één bezwaar tegen het geschrift: liet is namelijk grooten- deels gezet uit een letter, die voor boekletter veel te vet en te compres is en daardoor onaangenaam voor de oogen. Wij weten wel, dat dit modern heet, maar in géén enkel vak moet men zoo voorzichtig wezen voor nieu we producten als juist in de typogra phic. Om eens wat anders te geven, gieten de lettergieters er maar op los en onder de mislukkingen -beh-oort ook deze letter. Althans voor boekletter is ze volkomen ongeschikt. Spaart onze oogen, mijne heeren van den 'Bloemendaalschen Bond! Het verdwenen meisje. De dienstbode van den -heer Koolho ven, Lena Mus, is naar wij nader ver nemen nog niet terecht. SCHOTEN. Vermedddlem wij gisterenavond, dat uit een bakkerswagen, staatnde inde Schoterstraat, ƒ50 broodkaartjes zijn ontvreemd, zoo is het den man mogen gelukken weer voor omstreeks 36 gulden terug te vinden in de nabij heid der Kleverlaan. Een gedeelte er van was in de Ka- zomesloot gewaaid. Vermoedelijk moet hier aan balda digheid gedacht worden. Voor lierlialingsonderwijs in deze gemeente bedraagt het getal leerlin gen niegen, zes jongens en drie meis jes. HET CONCERTGEBOUWORKEST TE ZANDVOORT. Door de directie van het groote bad huis te Z andvoort, is met hot orkest van liet Concertgebouw te Amster dam een overeenkomst getroffen, voor liet geven van 12 concerten in het a.s. seizoen, in de nieuw te bouwen con certzaal. Het orkest van Kriens, uit Haarlem, is voor 24 maal geëngageerd. Bionenlttnci BRIEVEN VOOR DE „KONINGIN REGENTES". De directeur-generaal der posterij en teiegraphie maakt bekend, dat aan Hr. Ms. pantserschip „Koningin Re gentes" de navolgende gesloten brie venmalen zullen worden verzonden a. naar Port Said dien 9den Januari 1907, met den trein van 6.19 m. van Amsterdam naar Nijmegen den 11de® Januari 1907,, met de treinen van respectievelijk 7.1 m. en 6-27 m. van Amsterdam naar Antwer pen. b. naar Algiers den 20sten en 22sten Januari 1907, met dien trein van 7.1 m. van Amster dam naar Antwerpen. Indien belanghebbenden hun brie ven en andere stukken in de aan ge noemd schip te verzendën brievenma len wenschen opgenomen te zien, worden ze uitgenoodigd ze voldoende te frankeeren en ze te voorzien van 2 elkander snijdende lijnen over het ge heels adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. Brieven en andere stukken voor meergenoemd schip, welke niet vol doende gefrankeerd zijn, of niét van de bedoelde aanwijzing zijn voorzien, zullen langs den gewonen weg naar hunne bestemming worden verzon den. („St.-Crt.") HONDSDOLHEID. Zekere W. V. eenigen tijd geleden door een hondje te Si Ward gebeten, welk diertje later, aan verschijnselen van dolheid lijdend, is moeten afge maakt wordén, werd dezer dagen bed legerig. Spoedig vertoonde zich razer nij en onder de vreeselijkste smarten is de ongelukkige den volgenden dag overleden. EEN KRANKZINNIGE. Eén vrouw uit Vianen werd Woens dagnacht te hnlfvier te Utrecht zwer vende langs de straalt aangetroffen. De stakkert scheen niet wel bij het hoofd te zijn en gaf allerlei verwar de antwoorden. Zij zou op weg zijn naar 's-Gra venhage om geld op te eischen, dat de Koningin onder haar beheer had. De familie te Vianen zal wel ver der voor haar zorgen. (U. D.) AMSTERDAM WERELDSTAD. Op een der burgwallen een volks oploop. Oorzaak een Fransch offi cier in tenue. (Tel.) WEER-VERWACHTINGEN. Van meer dan één zijde zijn dezer dagen aanmerkingen gemaakt in ver band met de verwachtingen omtrent het weer, geseind door het Koninklijk Nederlandsch Meteréologisch Insti tuut te De Bildt. Het kwam wel eens voor, o.a. 29 December, diat er vorst was. terwijl juist een zachter temperatuur was voorspeld!; of omgekeerd. De „Midd. Ct." was zoo vrij de di rectie van dat Instituut daaromtrent eenige inlichtingen te vragen, en de hoofddirecteur, de heer dr. E. van Everdingen, antwoordde hierop het volgende „Het is u ongetwijfeld bekend, dat op het tegenwoordige standpunt der weerkunde nimmer verwachtingen kunnen worden uitgesproken, die zeker in vervulling zullen komen. De verwachtingen gronden zich op me«er of minder waarschijnlijke on-; derstellingen omtrent de aanstaande wijziging in de verdeéling der lucht- drukkiug, en moeten mislukken, wanneer de depressies of centra van h oogen druk zich anders gedragen dan aangenomen werd. Bij het opstellen der verwachting op 29 December werd aangenomen, dat de depressie, die zich toen boven de Noordzee bevond, naar het Z.O. zou trekken, terwijl op de Britsche eilanden de barometer zou stijgen. In werkelijkheid is deze stijging slechts van korten duur geweest, en lag de depressie den 30sten December over Frankrijk. De Noordelijke winden en sneeuwbuien, die voor ons land wa ren verwacht, werden in N. W. Frank rijk en België aangetroffen, terwijl hier te lande de Oostelijke winden droog vriezend weer brachten. Het bijzondere van dit geval lag dus voornamelijk hierin, dat een betrek kelijk kleine wijziging in de richting der deptressie-baan een groote veran dering in dep weerstoestand hier te lande meebracht. Dat de verwachting toen in alle opzichten mislukte, moge deze of gene verbazen voor iemand, die iets van weerkunde weet, is in deze harmonie tusschen de élementen van helt weer niets bijzonders gele gen. Vermeld moet nog worden, dat op 21 December een belangrijk deel der weer-teilegrammen door telegraaf-sto- ring ontbrak. Ook echter als alle tele grammen inkomen, blijven verrassin gen als boven geschetst mogelijk: zoolang onze kennis van de oorzaken van de luchtdrukveranderingen niet vermeerderd wordt, moet de meteo roloog zich er mede tevreden stelLén, indien zijn verwachtingen in de groo te meerderheid dei* gevalle® verwe zenlijkt worden; iets wat alleen kan blijken uit een volledige critlek der verwachtingen, zooals die voor de ver wachtingen van liet Meteorologisch Instituut over eenigen tijd zal gepu bliceerd worden." WERKLOOSHEID. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft aan de Commis sarissen der Koningin in de onder scheidene provinciën een schrijven gezonden, inhoudende het verzoek, hem, zoo mogelijk, spoedig in te lich ten omtrent de maatregelen, welke door gemeentebesture® zijn genomen in het belang van de verzekering te gen de geldelijke gevolgen van werk loosheid, en daarbij een exemplaar te ontvangen van alle desbetreffende plaatselijke verordeningen, welke van kracht zijn, en daarover tusschen de colleges van Burg. en Weth. enden gemeenteraad gewisselde stukken en de handelingen van de gemeentera den dienaangaande. DE HEERLIJKHEID METEREN. Men schrijft- uit Geldermalsen aan do „Tel." De boomen der Heferlijkheid Mete ren zijn den 3den Januari' allen ver kocht. Er waren exemplaren, die ver boven de honderd- gulden gingen, o.a. één voor de kapitale som van 154. Met het slopen van het huis is in wendig reeds een begin gemaakt. Nog een spanne tijds enalles is ver dwenen. Allesbehalve de lasten, waarvan een der zwaarste is de jaar- lijksche bijdrage van ruim 200 aan het tractement van den predikant te Meteren. In hét vorige jaar werden door de tegenwoordige eigenaren der Heerlijkheid pogingen aangewend om dien last af te koopen, doch de par tijen' konden hert. niet eens wordén over dein penning, tegen welken een kapitaal afgedragen zou wcydën. Naar wij vernemen is een der vori ge bewoners cler Heerlijkheid doende om eene geschiedenis van „Metetren" samen te stellen. Dat kan een inte ressant werk worden, want behalve dat de Heerlijkheid zeer oud is, is zij steeds in eigendom geweest, vooral in vorige eeuwen, van zeer hooge fami- liën. Ook dient nog vermeld, dat in de Ned. Herv. Kerk een prachtige „Heef- li jkheidsbank" staat, dóe met buiten gewoon fraai en kunstig snijwerk ver sierd is. Bovenaan prijken de wapens van Cornells Aer.sen én diens echt e-en oote, uit den tijd van het midden dér 17de eeuw. Wat het lot van die bank zal zijn, is nog niet bekend. Mis schien komt zij nog wel eens in een of ander musetum terecht, waar zij een goed figuur zou maken. VERLOREN BANKPAPIER. De rechter- co mm iss a ris iut. Lede- boér te Rotterdam verzoekt bericht omtrent eene som geld in bankpa pier. die in begin November 1906 tus schen Dokkum en Zoutkamp of m een dier plaatsen zou zijn verloren. In dien liet bankpapier gevonden is, iwordt teJegrapbisch bericht verzocht en in beslagname. Het bedrag kan ƒ2500 of minder geweest zijn OPSPORING VERZOCHT. Men verzoekt het- volgende mede te deelen Namens jhr. A. Verhei jen te Loon op Zand, door wien eventueel ge maakte kosten zullen worden vergoed, verzoekt de brigade-commandant der koninklijke marechaussee te Kaats heuvel, opsporing en overbrenging derwaarts van diens echtgenoote Ma rie Blanche Domassine Vilain, gebo ren 4 December 1861 te Wasmes (Bel- g;ë), vermoedelijk gekleed met Schotsgroen zwertgestneept costuum, of donkerblauw met halflang boa en bruinen hoed met veer. Zij heeft 24 December 1.1. heimelijk en zonder achterlating van adres de echtelijke woning verlaten en is dien morgen met den eersten trein uit Tilburg vermoedelijk naar Brussel vertrokken. Wellicht vertoeft zij te Brussel, Wasmes, of te Forchies La March,e bij Charleroi (België). Sedert Nieuwjaarsavond wordt te Schiedam vermist een 20-jarig meisje, klein, schraal van postuur met don kerblond haar, gekleed met bruinen rok, bruine blouse, donkergrijzen mantel en blauw fluweelen hoed met een bos blauwachtige hanenveeren. Aan hem of haar, die aan de poli tie te Schiedam inlichtingen ver strekt, waardoor zij levend wordt te ruggevonden, zal een geldedijke be looning worden gegeven. EEN LASTIG GEVAL. Van de grenzen schrijft men Nabij Dinksperloo maakten de Prui sische kommiezen zich meester van een zak met 26 Kg. worst, welke nit Holland naar Pruisen was gesmok keld. Men zit echter met de worst ver legen, want in Pruisen mag geen I-Iollandsche worst verorberd wor den. De worst zal nu publiek in bTOk- ken worden verkocht onder beding, dat de koopers deze weer Holland zullen invoeren 1 JACHT OP HONDEN. Uit Arnhem meldt men aan „De Tijd" Tdngevolge der afkondiging inzake bet muilkorven dear honden in deze gemeente is de jacht op ongemuil- korfdie honden door de politie alhier in vollen gang. Dagelijks rijdt de zoo genaamde hondenkar door de straten, geëscorteerd door eenige politieman nen in politiek en omstuwd door een groote schare van kinderen en nieuws gierigen. Als zich een ongemuilkorfde hond op straat bevindt, wordt hij door de mannen der wet met een stuk v orst gedokt, om vervolgens in de kar t« worden geworpen,, welke hem naar het hondenhok op den Westervoort- schedijk brengt, waar het doodvonnis aan hem wordt voltrokken. MENSCHLIEVEND HULPBETOON. Bij Koninklijk besluit van 3 Januari is, als blijk van goedkeuring en te vredenheid, de gouden eeirepeuning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan P. Krab, schipper van den Neder- landschen stoomtrawler „Holland III", wegens de in vereeniging met A. Krab en P. Zwart, beiden matroos op genoemden stoomtrawler, met le vensgevaar verrichte redding van de bemianniing van het in het voorjaar van 1906 vergane Noorsch© barkschip „Rigi" de zilveren «erepenning voor menschlievend hulpbetoon en een lof felijk getuigschrift aan C. van Dongen, schilder, te Zeven bergen, wegens de met levensgevaar verrichte redding van eenen drenke ling uit ihet water van de Haven, al daar, op 10 November 1906; H. W. L. de "Vos, agent van politie derde klasse te 's-Gravenhage, we gens het met levensgevaar tot staan brengen van eén voor eén wagen ge spannen op hol geslagen paard, op 8 September 1906 P. Beekman, schipper te Brouwers haven, wegens de talrijke, met le vensgevaar verrichte reddingen èn van de bemanning van in nood ver» keeren.de schepen en van drenkelin gen van het jaar 1872 af; en de bronzen eerepenning voor mënschlievend hulpbetoon en een lof felijk getuigschrift aan J. E. Lutt, stukrijder lste klasse van het 3de regiment veldartillerie, wegens de met levensgevaar verrichte redding van een kind uit het water van dé Haven te Breda, op 11 Sep tember 1906; H. de Vries, korporaal-tamboer van het 4dle regiment infanterie, wegens de met levensgevaar verrichte red ding van twee militairen^ die in het polderland bij 'Gouda, bij eëne oefe ning op 17 October 19Ó6, te wateir wa ren geraakt H. Tóns, korporaal-kok van het 4de regiment infanterie, wegens de met levensgevaar verricht© poging tot redden van een in een put nabij do legerplaats van Zeist gevallen mili cien, op 10 September 1906 Paiman, inlandsch tamboer der in fanterie van het leger in Nederlandsch Indië, (algeméén stamboeknummer 60169), wegens dé met levensgevaar verrichte redding van twee drenkelin gen uit het water van den Soengei Hiang, op 28 Juli 1906 •J. H. Gij sen, fuselier van liet leger in Nederlandsch Indië (algemeen stamboek No. 56649), wegens de met levensgevaar verricht© redding van ten kind uit een brandend buis te Djokjakarta, in den nacht van 17 op 18 November 1904; J. A. Popp, te Leiden, wegens de met levensgevaar verrichte redding van eenen drenkeling uit het water van den Nieuwen Rijn, aldaar, op 24 Augustus 1906 P. F. Clement, bierhuishouder, te 's-Gravenhage, wegens de met levens gevaar verrichte redding van eene vrouw uit een brandend zolderver- trek, aldaar, op 25 September 1906 M. C. Pieters, te Leiden, wegens dé met levensgevaar verrichte redding van twee kinderen uit het water van de Uiterste gracht, aldaar, op 1 Oc tober 1906 J. F. Passier, smid te 's-Gravenha- ge, wegens de met levensgevaar ver richt© redding van een kind uit het water van den Zuid-Oost-Buitensin- gél, aldaar, op 25 September 1906 W. G. Bilderbeék, agent van' politie derde klasse te 's-Gravenhage, wegens het mét levensgevaar tot staan bren gen van een door een huzaar bereden, op hol geslagen paard, op den Ouden Soheveningschem weg, op 12 October 1906; A. Krab, matroos op den Neder- landschon stoomtrawler Holland III", wegens d© in vereeniging met P. Krab, schipper, en P. Zwart, ma troos van genoemden stoomtrawler, met levensgevaar verrichte redding van de bemanning van het in het voorjaar van 1906 vergane Noorsche barkschip „Rigi" P. Zwart, matroos op dien Neder- landschen stoomtrawler „Holland III" wegens de in vereeniging met P. Krab schipper, en A. Krab, matroos van genoemden stoomtrawler, met levens gevaar verrichte redding van de be manning van het in het voorjaar van 1906 vergane Noorsche barkschip „Rigi" A. J. G. Weitékamp, gepensionneerd hoofdagent van politie te Amster dam, wegens de met levensgevaar verrichte redding van eén knaapje uit het water van de Da Costakadë, al daar, op 28 Augustus 1906 C. A. Laagwater, schuitenvoerder te Amsterdam, wegens de met levens gevaar verricht© redding van een knaapje uit het water van het Jacob van Lennepkanaal, aldaar, op 28 September 1906, en van een knaap uit hét water van de Buitensingelgracht, aldaar, op 4 October 1906 J. K. Ch. Schönberg, wagenbestuur der bij de electrische gemeentetram te Amsterdam, wagens de met levens gevaar verrichte redding van een kind uit het water van de Nieuwe Heerengracht, aldaar, op 26 Septem ber 1906; B. J. J. de Jong, schippersknecht op het rijksvaartuig „Zeeland", te Mid delburg, wegens de met levensgevaar verrichte redding van een knaap uit het water nabij de Spijkerbrug, al daar, op 22 September 1906 J. Th. A. Lubsen, matroos-schrijver bij de Koninklijke Nederlandsche ma rine, wegens de mét levensgevaar ver richte redding van een knaap uit het water nabij de Tonnenbrug, te Vlis- singen, op 25 November 19Ö6 A. Teugels, te Molenbeek Saint-Jean (Brussel'wegens de met levensgevaar verricht© redding van een knaap uit het water van het kanaal Luik—Maas tricht, op 1 Augustus 1906. DE KAPEL-INBRAAK. Meu schrijft uit Maasbree Als gevolg op ons bericht, be/ref-' fende de inbraak in de kapel te Maas- bree, vernemen we nog, dat onmid dellijk door den wachtmeester der maréchaussées alhier per draad po gingen in 't werk zijn gesteld om de 2 ontvluchte inbrekers te arresteeren. Naar aanleiding hiervan zijn ze door de maréchaussées der brigade Pan- ningen aangehouden. Ze zijn ge naamd Jean Kolen, geboren in Zwit serland en Leo Wido, geboren in Pruisen. Thans zit het trio weer vei lig opgeborgen, zoodat we voarloopig van hunne visite verschoond blijven. Men vermoedt, dat zij in de hosseinen onder Maasbree, alwaar zij voor 11/2 Jaar geleden werden gearresteerd nog een buit verborgen hebben en op grond daarvan in die omstreken ver blijf hielden. Een bericht van andere zijde ons geworden, geeft als namen der laatst gearresteerden op J. Kóhlen en A Boonen. Ditzelfde bericht zegt, dat de arrestatie te Kessel plaats had. (L. K.) OORZAAK GAS VERSTIKKING ECHT PAAR "BLAUWBURGWAL. De Iheer J. C. Hillegenberg schrijft in de „Tel.': De geringe hoeveelheid water in een scihuifornament verdampt zeer spoedig en regelmat'ge aanvulling is dus noodig. Dit aanvullen wordt noga! eens ver geten. Giet men op het water in het •ornament, een weinig- zoete olie' dan wordt de verdamping en m gelijk on heil voorkomen. DE WIND. Door den hevigen .wind zijn Woens dag tan het in aanbouw zijnd IJs- selzwembad te Deventer 79 badka- mers aan weerszijden van het hoofd gebouw omver gewaaid. STERFTESTATISTIEK. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek publiceert'in no. LXXY van zijn Bijdragen de „Statistiek der sterfte naar den leeftijd en naar de oorzaken van den dood" over 1905. 'Aan deze publicatie, waarin thans •ook van de 24 groote gemeenten en de provinciën overzichten voorkomen van d© sterfte naar de meest uitgebreide nomenclatuur der doodsoorzaken, in verband met de leeftijden, wordt het, volgende onÜeend: Per 1000 zielen van ieder geslacht stierven in 1905 15.89 mannen en 14.75 vrouwen, totaal 15.32 personen. De hoogste verhoudingscijfers werden waargenomen in de provinciën Noord- Brabant en Limburg, resp. 18.74 en 18.55 per duizend; de laagste in Fries land, Groningen en Noord-Holland, resp. 13.47, 13.47 en 13.81 per duizend. In de groepen van gemeenten naar de grootte der bevolking is de relatie ve sterfte althans in de laatste jaren grooter naarmate de bevolking af-' neemt. In den loop der totale sterf te- verhoudingen is sedert, vele jaren eene geregelde daling waar te nemen. Van eene gemiddelde sterfte-verhouding van 24.80 per duizend in de jaren 1860/ 69 daalde deze bijna, onafgebroken tot op 15.32 per duizend in 1905. De vermindering ris (althans in de jaren na 1889) bij de mannen grooter •dan bij de vrouwen. Omdat de vrou wen doorloopend een lagere sterfie- verhouding Ihebben dan de mannen, worden de verschillen der sterfte-qui- tienten van beide geslachten hoe lan ger hoe kleiner. Uit de cijfers van de sterfte naar den leeftijd blijkt, dat de hooge sterf- te-eïjfers van Noord-Brabant en Lim burg voornamelijk veroorzaakt wor den door de groote kindersterfte. Bij de sterfte-cijfers naar de oorza ken van den dood treedt gastro ente- ritus bfj kinderen beneden de 2 jaar het meest op den voorgrond. Een in venhouding bijna even groot aantal individuen wordt door longtu- berculose weggenomen: gemiddeld jaarlijks 13.53 per tienduizend man nen en t'13.15 per tienduizend vrou wen. Hier zijn echter niet de jongere, maar meest menschen in de kracht van hun leven, tusschen 20 en 50 jaar, de slachtoffers. Aan kanker en andere kwaadaardi ge gezwellen stierven in de laatste vijf jaren gemiddeld per 10.000 9.79 man nen en 9.68 vrouwen. De toeneming der relatieve sterfte aan deze, zoo ge vreesde ziekten, die in 1904 gestuit scheen, heeft in het laatste jaar weder verderen voortgang genomen. Pneumonia, welke ziekte op kanker in belangrijkheid volgt, deed gemid deld in de jaren 1901—1905 9.79 man nen en 7.62 vrouwen per 10.000 van elk geslacht sterven. Aangeboren zwakte en gebreken, die uiteraard, bijna uitsluitend in het eer ste levensjaar voorkomen, veroor zaakten een gemiddeld sterftecijfer van 8.06 jongens en 6.18 meisjes per 10.000. De doorloopend gunstiger sterfte der vrouwen in de jeugdige leeftijdsklas se brengt van zelf eene belangrijk grootere sterfte der vrouwen in de hoogste leeftijdsklasse mede, en wel voornamelijk in de sterfte tengevolge van ouderdomszwakte. In de jaren 1901—1905 stierven dientengevolge 10.71 per 10.000 mannen en 13.27 per 10.000 vrouwen. Het relatief aantal levenloos Uange- gevenen neemt in de laatste 10 jaren schier onafgebroken af. In de jaren 1904 en 19055, de eenige waarin te dezen opzichte gegevens ver zameld zijn, stierven 7.70 mannen en 6. 18 vrouwen zonder geneeskun dige behandeling. De'hoogste cijfers komen vhpr bij da aan onbekende doodsoorzaken gestor venen en bij de zelfmoordenaars, waai van in de beide jaren geen enkele meer geneeskundig behandeld werd. Ook van hen, die een gewelddadigen dood stierven, kon blijkbaar bij 25 °/A geen geneeskundige hulp meer baten; WELDADIGHEIDSZEGELS. De 's-Gravenhaagsche Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose heeft toi haar Amsterdamsche zuster- vereeniging een schrijven geriohi, waarin geprotesteerd wordt, tegen den verkoop van de bekende weldadig- heidspostzegels (die alleen den Am sterdamsche® longlijders ten goede komen) ook in Den Haag, waardoor de; Haags che vereeniging, die thans juist| veel geld noodig heeft voor de inrich-i ting der ligtoallen en dus de grootste moeite doet om giften in 1© zamelen/ zich benadeeld acht. Zij verzoekt der Amsierdamsdhe ver-' eeniging tot bestrijding van tubercu lose dan ook dezen verkoop te doen staken en zond een afschrift van den protest-brief aan den president van; (liet centraal comité, waaraan naar men thans weet oorspronkelijk het recht van uitgifte over het heele land was geschonken, dooh dat er in toe stemde, dat aan de Amsterdamsche vereeniging dit recht tijdelijk voor den verkoop alleen te Amsterdam ge geven werd. Ook uit Rotterdam, alwaar even eens de postzegels ten bate der AmstJ vereeniging worden verkocht, is eeri dergelijk protest verzonden. MOORD. Omtrent den moord te Andijk wordt aan de „Ned." geschreven. Nieuwjaarsdagite 'half drie verscheer Ihet parket .van Alkmaar te Medemblil om zich per rijtuig naar het naburige Andijk te begeven, waar in den Oude' jaarsnacht een moord is geschied. In de herberg van den heer J. Berk hout was in dien avond, te ongeveer 10 uur, een herige ruzie tusschen ge noemden kastelein, diens vrouw en een commensaal, Ente Zwan. Na hei vig gekrakeel onderling, wegens wan verhouding der vrouw met de®, com mensaal, schijnen deze beiden der man te hebben doodgeslagen met eer •graaf (een puntige schop om het land om te spitten). De hersenpan was geheel gekloofd en daar de verslagene, een zeer oppas send man, vader van drie kinderen, zich nog heef t willen verweren, scnijni een slag op de hand hem d© muis te hebben doorgesneden. Het lijk was geheel en al onkenbaar. N^ de daad heeft men het lijk een eind verder aar' den dijk neergelegd, waar ihet te on geveer 4 uur in den morgen werd ge-: •vonden 'door een na.ar de boerderij gaanden werkman, vader van den ver dachten commensaal. Beiden, vrouw Berkhout en Zwan,; zijn gevangen genomen, werden ie verhoor genomen, wat alleen voor dé vrouw drie volle uren duurde. Zwan is in het brandspuitenhuisje opgeslo ten bij gebrek aan beter bewaar plaats; hij maakte intusschen veel misbaar en zong: „geef me nog ee»j drupske" Met den trein van 9 uur vertrok het) parket weer van Medemblik. Woensj dag keerde het terug met 2 doctoren, om het onderzoek voort te zetten. Dat het geval groote verslagenheid teweeg bracht in de naburig© gemeen.' ten laai zich denken, daar een daad als deze in Hollandsch Noorderkwap tier enbekend is. ERNSTIGE MISHANDELINGEN. Uit Oscii wordt ons d.d. 8 Jan. ge meld: Het nieuwe jaar is weder met een ernstige vechtpartij begonnen. Bij een dronkemanspartij in de .Hei de" werden zekere Maas met een vlijm soherp mes twee levensgevaarlijkt wonden over de borst toegebracht. Gisteren is (hij per draagbaar naar he\ gasthuis vervoerd. De vermoedelijke dader is zekere v. d. V., bijgenaamd „Lombok", een on gunstig bekend staand persoon. Onder de gemeente Berchem in de Berchemsche heide is weer duchtig hel mes gehanteerd. Zekere M-. v. Orsouw is izoodanig met hert. mes toegetakeld, dat hij per brancard naar het zieken huis te Osch is moeten worde® ver/ voerd. De dadere zekere S. uit Berchem heeft de vlucht genomen. ('a-Hert. Crt.) ZOO ZIJN ONZE MANIEREN! Hoe weinig parlementair het soms te Wijchen -in den Gemeenteraad toe gaat, blijkt uit het volgend gedeelte uit een verslag in de Maas- en Waal-, bode: Verzoek om ontslag van den onder-; wijzer Van de Poel met ingang van 1 Januari 1907 (wordt eervol verleend); Van Gemerf: Ik wou dat er maar een paar gingen met hoofdakte, die konden we wel missen. Verzoek hoofdbestuur R.-K. Onder-: wijzersbond om verhooging van de jaarwedden der onderwijzers. Van Gemert: Wat! Willen ze verhoo-, .ging hebben? En hier op -mijn convo catie-biljet staat: vorzoelk verlaging van jaarwedde. Ik dacht wei, dat dit abuis was, want het doe! is tocï steeds verhooging. Ik begrijp niet, dat ze daar alweer mee durven aankomen We hebben toch nog twee onderwij zers met hoofdacte te veel, dte ik lie ver zou zien gaan dan veihooging ge ven. Ze krijgen toch vanzelf verhoo ging.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2