NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. Ne. 7217 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- er Pesstdagen MAA.NDAQ 7 JANUARI 1907 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: pep dp,e maanden: Mt^fL SMSl Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J l-Z() Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) J-^9 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; S^eHrkeP°nmnmerrs 0 02' i jf^ 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. èPftlustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie! Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco Per P°st „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Afönftementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid er, Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LAJWAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Monfmartre. DIT NU-WER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. EERSTE BLAD. A0KNDA ZONDAG 6 JANUARI. Schouwburg: Ned. Operette Ensem ble ,,De voddenraper van Parijs," 8 uur. Brongebouw: Concert Haarl. Mu ziekkorps, 8 uur. Soc. Vereeniging: Concert D. I. N. D. U. A., 8 uur. Kleine Vereeniging: Specialiteiten- voorstelling, 7\ uur. MAANDAG 7 JANUARI. Schouwburg: Ned. Toon eel vereen. „Het hoogste recht," 8 uur. Weten en Werken: Voordracht E. Heimans, uur. St. Bavo: R. K. Volksbond: Lezing jhr. mr. Frank K. van Lennep. m ONS HEEN üo. 455. Brieven van het 344te Raadslid. Aan de Kiezers. Hoewel' ik door een algemeene Nieuwjaarsadvertentie in dit blad van mijn belangstelling in Uw lot geduren de 1907 naar behooren heb doen blij ken, wil ik U, geachte kiezers, hoven- dien nog door dezen brief mijn heil- groet zenden. Behalve voorspoed in gezin en zaken wensch ik U toe hel- deittteid in het doorgronden van ge meentelijke aangelegenheden, geduld wanneer het naar Uwe meening niet vlot genoeg van stapel loopt en be langstelling in wat er in den Raad geschiedt. Als gij deze drie dingen maar goed. voor oogen houdt en daar naar handelt, dan kan 't niet anders of de Raad en zijn kie zers zullen het ook in dit jaar weer goed met elkander kunnen vinden. Niet dat er anders veel verschil van gevoelen tusschen ons bestaat. Inte gendeel moet ik u, geëerde kiezers, den lof geven, dat gij niet lidht tot toorn te vervoeren zijt. Praten wij in den Raad lang over onbeduidende dingen, ihet laat U koud. Praten wij kort over belangrijke zaken, gij blijft er koel onder. Welbeschouwd is er maar één ding, waarover gij u boos kunt maken. Dat is de belasting. En dan nog de rechtstreeksdhe verhoo ging van Uw belasting. Als ze min of meer 'indirect schijnt, niet zoo vier kant in uw oog valt, blijft uw ziele- temperatuur even laag als ik daar straks beschreef. Geven wij een half millioen voor 't stationsgebouw, dat u elk jaar dertigduizend gulden rente en aflossing kosten zal, gij vindt het goed. Stellen wij een ton of wat (hoe veel was 't ook weer?) beschikbaar voor een Teohnicum, dat er gelukkig tocih niet gekomen is, het is U wèl. Koopen wij een weeshuis om er onze Halzen in te bergen, na voorafgaan de en weest er maar zeker van, dure verbouwing, gij 'hebt geen bezwaar. Het is, waarde kiezers, als ik het zoo zeggen mag, of gij het niet eens be merkt. Maar als we de verorde ning op de belasting gaan verande ren en die een beetje zwaarder maken voor gemiddelde en een beetje lich ter voor hoogere inkomens, dan waar de kiezers is de grens van Uw geduld overschreden. Dan vat gij de bal van Uwe verontwaardiging en keilt die in ons rustig kegelspel, dat wie schijn baar vast. stonden toch worden omge kegeld. De schrik zit er van 1899 nog in. Ge looft me, wij zullen m dit jaar 1907 zulke geweldigheden niet uithalen. Onze belastingverordening is wel slecht, maar we kunnen het er mee doen. Herinnert ge u nog, welk een verontwaardiging er heersdhte, toen een vroegere wethouder zei- „we zul len de belastingschroef aandraaien tot ze piepen?" Ook de leden van 't College van B. en W. en die van den Raad waren over deze uitlating verre van gesticht. Zooiets kon een oud-zeeman misschien zeggen van een matroos, die gekiel haald moest worden, tegenover een Haarlemsch belastingschuldige gaf dergelijke uitdrukking geen pas. Se dert dien tijd wordt er dan ook geen onvertogen vroord meer gezegd, maar aangedraaid wordt de schroef daarom niet minder en of ze piepen, vraag dat maar aan de leden van de Com missie voor de bezwaarschriften. Er is een tijd geweest, waarde kie zers, dat gij ook bij andere gelegen heden dan bij belastingzaken nog wel eens van belangstelling voor gemeen telijke aangelegenheden liet blijken. Vroeger kwam er nog wel eens een request van ingezetenen op de prop pen en, onder ons gezeid, al hoorden we 't met strakke gezichten aan, toch waren we wel geneigd als 't maar even kon, er rekening mee te houden. Ieder onzer is volkomen onafhankelijk begrijpt dat goed, niemand van de 84 hecht aan het Raadslid-baantje, maar zes jaar zijn eenmaal gauw om en •waarvoor zouden we U zonder nood zaak verbitteren? Sommigen van mijn collega's vinden 't goed, zooals het te genwoordig gaat, gemakkelijk en vreedzaam, en meen en dat gij, waarde kiezers, niets van U hooren laat, om dat gij het in alles met ons beleid ééns kunt zijn. Maar ik zeg: overmaat van tevredenheid kan niet bestaan en is ook niet goed. Ik vrees maar al te zeer, dat die ingenomenheid met ons beleid eigenlijk: neerkomt op... laat ik het dan maar zeggen: op onverschil ligheid. Daar-is nu om een voorbeeld- te noemen de nieuwe school voor meer' uitgebreid lager onderwijs. Sommigen willen een hoog, anderen een laag schoolgeld. Wie het winnen zal, is nog onzeker, 't kan van een toeval afhan gen. Gaat het U niet aan, waarde kie zers, of deze school voor U bereikbaar zal zijn of niet'? Is het voor U niet de moeite waard, om daarover eens een flinke, openbare vergadering te (hou den, met een inleider die goed op de hoogte 'is en deskundige sprekers, die er een gezonde meening over ten beste kunnen geven? Want gelooft me, waarde kiezers er zijn ook nog des kundigen buiten den Raad. Gij staat, er verstomd vaii, maar 't is zoo! En zoudt .ge niet denken, dat wanneer een dergelijke vergadering een wel overwogen besluit, nam en dat aan ons kenbaar maakte, dat"we daarmee dan rekening zouden houden? Gij vraagt, wie daaTtoe 'het initia tief zon moeten nemen? Ja, dat is Uw zaak. De kiesvereenigingen misschien of wanneer die het te druk hebben met rusten tusschen emotievolle Raadsver kiezingen in, de onderwijzers. A pro pos beeft het U niet verwonderd, dat de onderwijzers toog altijd niets over deze school hebben doen hooren? Zij die zoo graag poseeren voor éénige deskundigen op 'het gebied van on derwijs, zij onthouden ons op dit oogenblik hun liclht. Als gij vandaag of morgen een van de bestuursleden van den Bond ontmoet, vraagt hem dan eens, of hij do school voor m. u. 1. o. en de vraag of die voor een bréede schare uit de burgerij toegankelijk wezen zal, niet belangrijker vindt, dan de quaestie of de schoolvergaderingen verplicht zullen zijn. Ik ben be nieuwd naar zijn antwoord, want ik zou zoo graag een van mijn Raads- broeders tegenspreken, die onlangs als zijn meening verkondigde, dat de on derwijzers in hunne ingenomenheid met zichzelf, in den grond veel meer hun eigen belangen voorstaan, dan die van het onderwijs. Jammer, dat leden van Commissiën voor lager en middelbaar onderwijs zoo'n zaak niet eens aanvatten. Waar om döen ze dat niet? zult gij, geachte ■kiezers, allicht vragen. Kijk eens hier, dat hebben zulke Commissies vroeger nooit gedaan, en 't is voor een Commissie altijd schrikkelijk moeilijk, om te gaan doen wat ze nooit gedaan hééft. Dat vindt ze dan niet correct en niet op haar weg liggen (die laatste uitdrukking is (toepasselijk op alles, dat je geen lust hebt om te doen) en laat liever toe, dat B. en W. haar ad vies achteloos voorbijgaan, dan dat ze zich tegen den sleur in, zou inspan nen om wat zij voor waarachtig goed en nuttig houdt, door den steun der openbare meening ook tot stand te brengen. Geachte kiezers, we zijn allemaal brave menschen, met do beste bedoe lingen bezield, gij, zij en wij, maar we zijn dikwijls zoo wanhopig bang om eens uit het platgetreden .pad te gaan, uit vrees dat deze of die daar van wat zou hebben te zeggen. Hol- landsch heb ik die eigenschap wel hooren noemen. Ik hoop dat onze bu ren die niet hebben, want een slechte eigenschap is het! Wat ik dan wóu? Meer leven in de brouwerij? Geen' opgeschroefde oppo sitie, maar frisch politiek leven, ik spreek hier natuurlijk van gemeente politiek. Wat meer belangstelling in de belangrijke zaken, die in den Raad behandeld worden. Inderdaad, geachte kiezers, als ik dat I'm 1907 er bij U in 'kon krijgen, zou 1908 een dubbele ge lukwensch waard zijn. Mocht gij mee- nen, dat 'deze Nieuwjaarsbrief veel wegheeft van een standje, dan wil ;k dat niet tegenspreken. Ik groet U allen zeeT. HET 84ste RAADSLID Voor kopie conform: J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN RUSLAND. In eten vorig nummer maakten we melding van een telegram, door de Correspondance Russe" uit Peters burg ontvangen, over de weinige vcortvarendhdid, door de Russische regeering betoond in de opsnoring der moordenaars van het liberale Doema- lid'Kerzensteiirt, thans kan een tele gram uit Petersburg worden mede gedeeld, waaruit het bewijs is te pat ten, dat de Bond van het Russische Volk aan dien moord niet vreemd is. Het is namelijk den Petersburgschen vrienden van het blad gelukt een por tret in handen te krijgen van de strijdorganisatie van boveugenoem- den Bond, en nu hebben personen, die ooggetuige waren van den moord, tweo personen van die groep als de aanranders herkend. Ook Zelensky, de secretaris van het centrale comité van den Bond van het Russische volk, staat op het por tret, zoodat bewezen is, dat"er nauwe betrekkingen bestaan tusschen de strijdorganisatie en het centrale co mité, LENIGING VAN DEN HONGERSNOOD. De Tsaritsa heeft eene commissie gevormd', bestaande uit -alle groot vorstinnen en uit dames van den hoogen adel, tot leniging van den nood in d.e hongerlijdende gouverne menten. DE TOESTAND TE LODZ. De toestand te Lodz blijft onveran derd. De gTOote katoenspinnerijen zijn gesloten en de eigenaren zijn van plan ze naar het binnenland over te brengen als de arbeiders bun voor waarden niet willen aannemen. De zen zeggen, dat zij dat niet kunnen. De terroristen dreigen alle mannen te vermoorden, die bereid zijn weei aan 't werk te gaan. De centrale militaire overheid heeft een verzoek der bankiers te Lodz om soldaten beschikbaar te stellen tea' bewaking der banken tegen roofaan- vallen afgeslagen. De bankiers drei gen dientengevolge hun inrichtingen te sluiten en een moratorium aan te vragen. DE BESCHULDIGING TEGEN GOERKO. Volgens een Reuter-bericht uit Pe tersburg heeft de commissie, belast met een onderzoek naar de gegrond heid der beschuldigingen, uitgebracht tegen den heer Goerko, naar aanlei ding van de korenleverantiën voorde bewoners der door hongersnood ge teisterde streken, verklaard, dat de onder-minister Goerko zich aan han delingen schuldig heeft gemaakt., strijdig met de hem gegeven vol machten en met de reglementen op het verlcenen van steun aan de hulp behoevende bevolking. GENERAAL KOEROPATKIN. Generaal Koeropatkin, de vroegere Russische minister van oorlog en op perbevelhebber vam het Russische le ger tijdens den oorlog met Japan, is door den Tsaar in audiëntie ontvan gen wat daarbij verhandeld is, blijft geheim. De generaal beeft na den oorlog een. paar dikke boekdoelen vol geschreven over den oorlog, waarin bet aan critiek op de Russische leger toestanden niet moet ontbreken. De deelen zijn reeds gedrukt, maarthans wordt gemeld, dat „om redenen, on afhankelijk van den wil van den schrijver", de uitgave niet kan plaats hebben. Dat wil dus zeggen, dat de autoriteiten de uitgave van het werk bobben, verboden. Uit andere Landen. DE PAUS EN DE VREDES CONFERENTIE. Te Parijs is uit Rome bericht geko men, dat de paus mgr. Giovannini, den nuncius in Den Haag, opgedra gen heeft, stappen te doen om voor den Heiligen Stoel eene uitnoodiging tot het aanstaande vredescongres te verkrijgen. De paus, zoo heet het verder, meent er op te kunnen rekenen, dat Italië er zich ditmaal ni'et tegen verzetten zal, maar vreest voor Frankrijk. DE TOESTAND IN MAROKKO. Raisoeli is, nu hij is afgezet als pasja, weder teruggekeerd] tot zijn vroeger rooversteven en heeft In den nacht van 2 Januari een rijk Arabier uit de omstreken van Tanger gevan gen genomen. Volgens een bericht uit Tangen aan de „Frankf. Ztg.", vreest men daar ter stede, dat hij zal trach ten een aantal invloedrijke lieden m zijne macht te krijgen, ten einde die als gijzelaars te doen dienen. De roover laat het echter niet bij gevangennemingen, hij heeft z*ch in denzelfden nacht, dat hij den Ara bier gevangen nam, ook aan een moord schuldig gemaakt. De caïd van Baharain, Si Arrar die onder bescher ming van Portugal staat, had zijn on tevredenheid gaande gemaakt door zijne hulde te betuigen aan den nieu wen pasja van Tanger en daarom liet hij hem zond;er vorm van proces ter dood brengen. Intusschen zijn de troepen van den Maghzen gedeeltelijk uit Tanger ver trokken, met het doel Arzila te herne men en te trachten Zinat te bezetten. Ook het stoomschip „Saldi" met een Kruppkanon en 150 man heeft bet anker gedicht om zoo noodig Arzila te bombardeeren. Zds honderd ruiters zullen de stad van de landzijde inslui ten. Het grootste gedeeltel van de Me- halln, 1200 man met drie kanonnen, •vertrekt naar Zinat, dat onmiddellijk aangevallen zal worden. Raisoeli hieeft zijn gevangenen van Zinat naa".r Arzila gezonden, en bevel gegeven de poorten der stad voor de '-uitanstroepen te sluiten. Voor de ver zorging van zijn troepen brengt bij levensmiddelen bijeen uit den geheo len omtrek, waarbij hij dje eigendom men van zijne vrienden niet ontziet. Tegenover de Kabylen houdt Rai soeli vol ,dat zijne afzetting als gou verneur het gevolg is van vijandelij ke intriges, doch. dat de Sultan er niets van weet. In een schriftelijke bekendmaking zegt hij verder „Of het bevel tot ontslag, in de moskee voorgelezen, is valsch, en dan is bet mijn plicht wraak te nemen op de ellendelingen., die den naam van onzen heerscher misbruikten. Of die brief draagt werkelijk de onder- teekening van den Sultan, en dan moeten op dit oogenblik mijn te Fez aangekomen boden uit zijn mond reeds de oorzaak vernomen hebben, waarom ik in ongenade viel. Van dat antwoord zal mijn nader besluit af hangen." Verschillende hoofden, waaronder Ben Mansoer, protesteerden, tegen cle afzetting van Raisoeli. De Benaris- Kabylen vielen Dinsdag eene kara vaan, in de nabijheid van Tanger aan. De Kaid van Fahs is gevangen geno men, omdat hij, ondanks het besluit tot afzetting van Raisoeli. belangrij ke geldsommen, die tot den Marok- kaanschen staatssohat behooren, naar Zinat heeft gezonden. Men vreest in Tanger voor groOte onlusten, als de minister van oorlog te kras tegen Raisoeli optreedt. DE MAROKKAANSCHE POLITIE. De Spaansche minister van oorlog heeft de officieren, die bij de MaPok- kaansche politie worden ingedeeld, opgedragen den 7den dezer zich te Madrid te vereenigen. Stadsnieuws Kunst zij ons Doel. De tweede kunstbeschouwing van deze vereeniging (zie advertentie) is in dubbelen zin merkwaardig. Vooreerst om d'e verzameling zelf en bovendien om het feilt, dat zij ook des middags te bezichtigen zal zijn. R. K. Kies vereeniging. Donderdag 10 Januari a. s., des avonds te ST/2 uur zal in het gebouw „St. Bavo". Smodestraat 23, een al gemeene vergadering gehouden wor den van bovengenoemde vereeniging. Punten van behandeling zijn Jaar verslag van den secretaris. Rekening en verantwoording van den penning meester. Verkiezing van 5 leden van hot Bestuur wegens periodieke aftre ding van de heerenH. v. d. Berg, H. N. Kimman, Jac. Etinans, J. II. VV. Grundemarm en P. A. Alleman. Verkiezing van 2 afgevaardigden en 2 plaatsvervangende afgevaardigden naar de vergadering van den Bond van Katholieke Kiesvereenigingen in Noord-Holland. J u b i 1 Den 7en Februari a. s. zaï de heer C. Bouman, besteller bij de Holl. Spoor. 25 jaren bij die Maatschappij in dienst zijn, waarvan de eerste ja ren als nachtwaker en de laatste ja ren als besteller. STUKKEN VAN DEN RAAD. Ontsmet ti ngsdienkt. B. en \V. wijzen er op. dat de ont- mettingsdienst hier ter stede veel te wenschen overlaat. Veel verbetering zou reeds te ver- krijgjen zijn, door inplaats van de politie, voortaan den hoofdopzichter der gemeente-reiniging met het op zicht to belasten. Deze kan dan een viertal werklieden daarvoor aanwij zen, die evenwel eerst het noodige on derricht zullen moeten ontvangen en gedurende eenige weken een cursus in Amsterdam of Rotterdam moeten volgen, welke kosten door do ge meente behooren gedragen te worden. De directeur van de Duinwaterlei ding, die mede deze zaak heeft voor bereid. wil zich belasten met de voor lichting, welke bemoeiingen echter later, als zij een te grooten omvang nemen, opgedrr *en kunnen worden aan een medicu Op deze proefneming is bij het vaststellen der bogrootiine dienst 1907, niet gerekend, weshalve B. en W. oen .verhooging van den post volgnummer 132 vragen met /1200. Suppletoire begrooling. De Financieeie Commissie advi seert tot vaststelling van de door B. en W. ingediende derde suppletoire begrooting, dienst 190G. Tramlijnen. Mede in verband met een verzoek schrift der ii, ij. S. M. om een wijzi ging :e brengen in een der electrische tramlijnen, .bedoeld bij besluit van 21 Febr. 1906, welke aanvrage nog bij B. en \V. in overweging is, is het niet mogelijk geweest binnen den sub iii van dat besluit gestelden termijn de defmiueve concessie te regelen. B. en M - stellen dan ook voor, den termijn van 1 Jan. 1907 te veranderen in 1 Jan. 1908. Een meisje v e r b r a n d. Vrijdagmiddag om ongeveer kwart vcor vieren is ton huize van do fami lie Crommelin, wonende Schoter singel 77 B, een treurig ongeluk voorgevallen. Terwijl de heer en mevrouw Crom melin afwezig waren heeft de 21-jar i- ge dienstbode Lena Vester de keuken kachel willen aanleggen. Daarbij zijn haar kleeren in brand geraakt, waar op het, meisje gillend van angst den tuin insmelde. De in allerijl toegeschoten buren, die over de tuinschuttingen klommen, vcm den de dienstbod e daar liggen. Met wollen dekens enz. werden de vlammen gedoofd. Intusschen had zij echter reeds zulke ernstige brand wonden bekomen, dat zij, na eerst door dr. Bijleveld onderzocht te zijn, in het gesticht van St. Job. de Deo moest verbonden worden, waarna zij per brancard naar het St. Elisabeths Gasthuis werd overgebracht. Des avonds was haar toestand heol zorgelijk. Hoe d'e zaak zich eigenlijk heeft toe gedragen is nog vrij raadselachtig. De kachel, die aangemaakt moest worden, bevatte bijna geen brand stof. Van petroleum is geen gebruik gemaakt. Dit heeft bet meisje nog aan den heer C. kunnen mededeelen. Allcdn staat vast, dat zij de kachel met vuurmakers wilde aanleggen. Üp welke wijze het ongeluk toen is ontstaan, is onbekend. De onderkant van haar rok schijnt het eerst vuur gevat te hebben. Nader vernemen wij, dat de pa tiënte hedennacht om 1 uur in het St, Elisabeths Gasthuis is overle den. Haar geheele lichaam was met brandwonden overdekt. De ongelukkige II. M. Vester woon de aan de Gasthuisvest. Gevallen. Hedenmorgen omstreeks acht uur had er op de Kampervest bij de Kleine Houtbrug een ongeluk plaats, dat ern stige gevolgen had kunnen hebben. Ken conducteur van een naar Am sterdam rijdenden wagen der E. S. M. stak zijn hoofd buiten de tram om naar passagiers te zien. Hij zag niet dat juist een petroloum- wagen van den fliandelaar Hartog voorbijreed, met bet ongelukkig ge volg, dat hij zijn hoofd daartegen stootte en van do tram viel. Bewusteloos werd de conducteur op genomen en naar bet St, Elisabeth's Gasthuis gebracht. Daar bleek bet evenwel, dat de man slechts een lirfhte verwonding beko men Ihad; hij kon dan ook na verbon den te zijn, naar huis gaan. Ontslag genomen. De heer J. C. Tuin heeft met ingang van Januari ontslag genomen als lid van Haarlemsch Muziekkorps, doch blijft te Haarlem gevestigd, zooals achterstaande advertentie ver meld. V e r 1 o f Drankwet. Door de weduwe J. H. Steenkist is verlof gevraagd tot hel verkoopen van alcohoJhoudenden drank, ande ren dan sterken drank voor gebruik tor plaatse van verkoop in do voor kamer van het perceel Korte Laken straat 9. DH aags che K e.rkbel as- - tin g. In ..De Heraut" bespreekt de redac tie het vonnis van den Haagse hen kantonrechter, waarbij de eisch tot belastingbetaling, door do Hervorm de Kerk tegen een barer lidmaten in gesteld, werd ontzegd. Het blad schrijft, dat deze uitspraak niet zonder een woord van ernstig protest mag worden voorbijgegaan. „Dat protest geldt niet do conclusie van heft vonnis zelf. Dat de man. die openlijk verklaarde met de Hervorm de Kerk gebroken te hebber., niet ge dwongen werd kerkelijke belasting7e betalen, was niet meer dan rech't en billijk. Alle kerkelijke belasting is een onding in Christus Kerk, en voor al in dit geval sprong de hatelijkheid van dezen belastiogdwang wel aart ieder i/n 't Oog. „Maar wel geldt onze grief de gron den, waarop deze uitspraak rustte. Vooreerst toch verklaarde de kan tonrechter, dat de doop iemand niet tot. lidmaat der kerk maakte, want (lat hiertoe oen handeling noodig was door den betrokken persoon zelf op meerderjarigen Leeftijd verricht. Zelfs do belijdenis des geloofs, op minder jarigen leeftijd afgelegd, was zonder meer niet voldoende om iemand als lidmaat der Kerk te beschouwen. Do gewone regels van oen burgerlijke vereeniging werden hier dus op do kerk van toepassing verklaard, zon der dot do rechter ook maar eenigs- zins rekening hield met het eigenaar dig karakter dat de kerk draagt. Het zelfde wat de regeering in Frankrijk hoeft gedaan, toon ze de kerk wilde oplossen in associations cult.uelles. .Nauw daarmede in verband staat in de tweede plaats, dat do kanton rechter verklaarde geen rekening te willen houden mot de bepalingen door do kerk zelf gemaakt, omdat deze voor don rechter geen beteokenis hadden, en hij alleen gebondon was aan do regelen van het burgerlijk recht. Niet tegenstaande de Staat erkent, dat er oen edigen recht is op handelsgebied cOn eigen récht voor de verhouding van heeren en. dienstboden een eigen recht voor de militairenwordt al leen aan Christus kerk het recht ont zegd, om op haar eigen terrein bepa lingen te malven, die de burgerlijke •rechter te eerbiedigen heeft. „En in de .derde plaats herhaalde deze kantonrechter weder het oude praatje, dat het reglement van 1816 wol onwettig was krachtens zijn oor sprong, maar dat het later toch" wet tig was geworden, doordat de leden der kerk er stilzwijgend in berust hadden niettegenstaande onze knap ste juristen we herinneren a-lleen aan wat professor Fabius in zijn reglement van 1852 schreef op do meest afdoende historische en juridi sche gronden hebben aangetoond, hoe door en door onwaar deze stelling is. „Veel zal er aan dit vonnis wel met te doen zijn. De som, waarom het gaat, is te klein om hooger beroep too te laten. Maar des te meer is het roe ping en plicht der christelijke pers, om over deze uitspraak scherp recht te doen. „Dit vonnis tastte Christus kerk in haar wezen aan." Museum van Kunstnijver- h a i d. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen Zondag a,s. nog tentoongesteld zijn de reproduc ties van de miniaturen uit het getij- boek Grimani, alsmede de photogra ph ieën betrekking hebbende op Ne- derlandsch Indië. Zondag is de toegang' kosteïoos: Tragisch. Even voor do Kerstdagen kwam te Haarlem de familie O. uit Tndië, man, vrouw en dochter. Ons heerlijk klimaat berokkende het echtpaar een longontsteking en vannacht (Donderdag) zijn beiden overleden. In lndië waren zij 20 jaar lang ge zond geweest, zegt de Tel. Wij kunnen daaraan nog toevoegen, dat bedoeld wordt de heer Oosten broek, inspecteur bij het onderwijs in Nederlandsoh-Indië, en echtgenoote. Onjuist is evenwel, dat de familie pas met de Kerstdagen bier heen kwam. Zij heeft zich reeds dezen zomer hier gevestigd. G'é v. Voorwerpen. Een rozekrans, een wandelstok, een kinderlaarsje. Uit oen gang van een perceel aan de Ged. Oude Gracht is Vrijdag een rijwiel ontvreemd.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1