Uit de Omstreken Weerbericht. MKDEDEE LLNGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 5 Januari. Hoogste barometerstand 778.4 m.M. te Clermont tZuid Frankrijk)laagste 750.0 m.M. te Wiek (Oostkust van Schotland). Verwachting tot den avond van 6 Januari Wind matige tot kracbtigeai, Zuid- WesteL wind. Gesteldheid van de luchtmeest be trokken, waarschijnlijk regen. TemperatuurIets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand 'hedenmiddag te 2 bur 770 m.iM. Geen naging tot voor of 'achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 763 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Thermoraeterstand te Haarlem. Zaterdag 5 Januari. Hoogste gisteren. F. 42* Laagste heden nacht F. 86* Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 8&> BEDRIJFSBELASTING. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer gemeente, dat het op den 2en Januari j.l..«executoir ver klaard kohier no. 6 op de bedrijfsbe lasting dezer gemeente, dienst 1906 1907, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter Ji and gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Bad en. In het dhuchehadhiuis aan den Kou- demhom zijn in de afgeloopen week genomen 250 baden, in dat aan het Leddscheplera 216. BLOEMEND AAL. Krugerehof verandert van eigenaar. Het schoon gelegen terrein ge naamd Krugershof, gelegen aan den Doodweg, behoord hebbende aan den heer De Waal Malefijt te överveen, is thans voor den belangrijken prijs van vijftien duizend gulden overge daan aan den heer J. H. Nachenius te Amsterdam. Door den nieuwen eigenaar zal daar een zomerverblijf worden gebouwd- ÖVERVEEN. Ongeval bij den arbeid. Aan het in aanbouw zijnde post kantoor alhier had de timmermans knecht D. Appelboom het ongeluk een zijner handen zoodanig te bezee- ren, dat hij zich onder geneeskundi ge behandeling moest stellen ecavoor- loopig zijn werkzaamheden niet kan voorzetten. Geen lichtbak of strikken, maar delven. Door de jachtopzieners Van der Veldt en Hartman is proces-verbaal opgemaakt tegen de gebroeders E. en P. Bol, wonende te Zandvoort, we gens het delven van konijnen in de duinen van mevrouw Van der Vliet Borski. ÖVERVEEN en SANTPOORT. De directeur-generaal der poste rijen en telegraphic maakt bekend, dat met ingang van 8 dezer, de hulptele graafkantoren te_Overveen en Sant poort op werkdagen zuil en openge steld zijn ais volgt: Overveen, 7.30 tot 12.30, 1.30 tot 3, 5.30 tot 7. Santpoort, 7.30 tot 12.30, 1.30 itot 3, 6.30 tot 7. (Greenwichtijd). De diensttijden op Zon- en feestda gen blijven onveranderd. (Stct) HEEMSTEDE. Over 't algemeen was de gezond heidstoestand in de gemeente over 't afgeloopen jaar nog al gunstig. Wat de besmettelijke ziekten be treft, heerschte in het begin van bet jaar nog al roodvonk en kwamen ook later sporadisch nog eenige gevallen Tan mazelen voor. Tuberculose en kanker eischtem ook dit jaar hun gewoon contingent. Ter aarde besteld werden op de algemeen e begraafplaats 34 en op de R. K. bijz. begraafplaats 45 lijken. SCHOTEN. In de laatste dagen zag men groot en klein er op uit gaan, zoolang het ijs nog in de slooten lag. om zich van een maal paling te voorzien. Het was soms de moeite waard te z»en, hoe men alleen met rappe handen de die ren te voorschijn haalde. HOUTRIJK EN POLANEN. De ophooging der begraafplaats van de Ned. Herv. Gemeente, van welker aanbesteding wij melding maakten is gegund aan L. Briens te Amsterdam voor /2300. SLOTEN. Het oude Wees- en Armenhuis is (voor afbraak) verkochjt voor f 1050. ZANDVOORT. Het groote badhuis. De heer Trier, tot de ervaring ge komen, dat het Groote Badhuis te Zandvoort. nog niet voldieed aan de eischetn die de tijd stelt, heeft er niet tegen opgezien, een. deel van het pas verleden jaar bijgebouwde te doem sloepen, om daarvoor nieuw in de plaats te stellen. En zoo is nu de aannemer F. de Bruin uit Amsterdams onder leiding van dein architect J. L. G. Dorregeest aldaar, bezig een geheel nieuwe con certzaal te bouwen, die niet minder dan 39 bij 16 bij 6.8 M. lang, breed en hoog wordt dn waarin 11.000 eieotri- sche lampjes voor de avondverlich ting worden aangebracht. Daarboven komen niet minder dan 46 nieuwe logeerkamers, zoodiat het totaal wordit gebracht op 112 en er achter, aan de zeezijde, bouwt men een bodega van 21 bij 15 M. Langs de concertzaal wordt eene waranda uitgebouwd. Verleden jaar was er geen eetzaal voor de passanten, nu komt er een aan de zeezijde van 11 bij 17.22 M. Verladen jaar was er geen biljart zaal, men is bezig er een heel groote in te richten. De bovenbouw der nieuwe concert zaal zal rusten op 8 granieten zui len. Er komt een podium in voor 52 per sonen en ook een Amerikaamsch gre nen dansvloer. Over de te geven concerten, die alle in de zaal plaats hebben, schreven wij reeds eerder. Met de direcöe dier Eflectrische Spoor is overeengekomen, om drie avonden groot vuurwerk te laten ontsteken. Dat belooft dus heel wat voor het bad-seizoen.- („TeL") Donderdag vierde de heer C. van der Werff onder zeer vele blijken van •belangstelling zijn jubileum aan de school aan den Hoogeweg. In optocht trokken de leerlingen der school onder de lustige tonen van de muziekvereeniging Paul Kruger naar het (hotel Driehuizen waar de feestvie ring plaats had. Door eenige leden der feestcommis sie werd de jubilaris van huis ge haald en naar het terrein van de feest vreugde gebracht. Hij en zijn familie werden daar hartelijk door de aanwe zigen ontvangen, terwijl de kinderen hun het welkom toezongen in een lied. Aan de dochter van den jubilaris werd door een der kleinen een bloemstuk aangeboden. Na deze begroeting werden verschil lende toespraken 'gehouden en ca- deaux aangeboden. De heer P. L. de Vries sprak namens de feestcommis sie, en 'bood door de ingezetenen ge geven geschenken aan, een fraai ge beeldhouwd eiken cylinderbureau, als ook een couvert met inhoud. De burgemeester sprak namens het gemeentebestuur en overhandigde den jubilaris een gouden horloge met in scriptie. De onderwijzers schonken een ets van Steelink, die werd aangeboden door den oud-onderwijzer van de school van den heer Van der Werff, den heer De Braai. De leerlingen schonken een bij het bureau passenden stoei. Hierna werden de kinderen op eeni ge versnaperingen onthaald en begaf do jubilaris zich naar zijn woning, waar hij receptie» hield en door velen, ook door den aTrondissementsschool- opziener werd gecomplimenteerd. De heer Van der Werff schonk de hem oveihandigde enveloppe met in houd aan het bestuur van de bewaar school, waarvoor het bestuurslid, de heer ;Dr. A. Gerke, ihem hulde en dank bracht. Des avonds brachten de muziekver eenigingen den jubilaris een serena de, hetgeen een aangename drukte en beweging in het dorp gaf. Vergadering Ons Huis. In de Nat. Christelijke Geheel-ont- houders-Vereeniging i9 gesproken door ds. Ramstra uit Haarlem. De heer Burdett uit Overveen vertoonde 'lichtbeelden, die o.a. betrekking had den op de geheel-onthouding. De pla ten waren zeer scherp. Daarna werden de ouders opgewekt om geheel-onthouders, de knapen om lid te worden van de Vereen. „De Hoop der Toekomst". De vergadering werd met gebed ge opend en gesloten. Bij het uitgaan werd een collecte gehouden. Opgave van den (Directeur der Pos terijen alhier. •Aantal behandelde telegrammen en telefoongesprekken, gedurende het jaar 1906: 14057 telegrammen, 12520 interl. en Interc. gesprekken, 10879 locale gesprekken. Totaal 37456. Zand voort's Harmonie-Gezelschap, onderafdeeling van de Werklieden vereniging .Onderling Hulpbetoon", heeft in zijn laatst gehouden vergade ring besloten, deel te nemen aan het met Hemelvaartsdag te beginnen Na tionaal Muziekconcours te Beverwijk. (HAARLEMMERMEER. (Door een onbekende oorzaak heeft een binnenbrand plaats gehad bij G. B. aan den IJweg te Haarlemmermeer, die anet behulp der buren is gebluscht. De schade wordt gedekt door assu rantie- BENNEBROEK. Door den heer Willink van Benne- ibroek is ook weder dit jaar aan de typhus commissie eene gift van 300 geschonken. Het is gelukkig, dat de commissie, wier werkzaamheden reeds zulke gunstige resultaten ople verde in hare vaak groote uitgaven, zoo 'krachtig wordt gesteund. UMUIDEN. Vrijdagavond ontstond brand in de houten timmerloods tegenover het postkantoor. De heeren M. en B., bed den in functie op het postkantoor, ontdekten dat en snelden direct ter hulpe. In de loods vonden ze een ihoop brandende krullen, die, waren ze niet oogenblikkelijk verwijderden gedoofd -geworden, den ganschen voorraad krullen en hout benevens het gebouw in lichtelaaie zouden heb ben gezet. In dat geval waren met dien houden noordenwind de vlam men zeker overgeslagen op bet post kantoor en de loodsensocieteit. Door het flink en tactvol optreden van bo vengenoemde heeren is dit onheil voorkomen. In de loods was niemand aanwezig. Financieele berichtea ZEKERHEIDSSTELLING. Door het bestuur der Ned. Mij. van Zekerheidsstelling voor ambtenaren en beambten is aan makelaars en commissionairs in effecten hier te lande de volgende circulaire verzon den Wij nemen de vrijheid uw aandacht te vestigen op de voorstellen, welke door de Mij. van Zekerheidssteltfng voor Ambtenaren en Beambten aan haar obligatiehouders worden gedaan en waarvan wij een exemplaar hier bij, voegen. Wij vertrouwen, dat u met ons van meening zult zijn, dat het belang van obliigotiehouders medebrengt deze voorstellen aan te nemen en dat u daarin aanleiding zult (vinden uw cliënten aan te raden hun obligaties te doen afstempelen ten blijke hunner ins temming. De afstempeling kan geschieden ten kantore der agenten van de Maat schappij. De inlevering ter afstempeling be hoort te geschieden' mejt in duplo) ge- teekende in 1 e vering sl i j sten welke bij onze agenten verkrijgbaar zijn. Ten gerieve der inleveraars hebben wij onzen agenten verzocht onmiddel lijk na inlevering de lijsten te ver gelijken en de afstempeling- terstond te doen plaats hebben, zoodat de obli gaties terstond weder kunnen worden meegenomen. Voor uw bemoeiingen kunnen wij u 1/8 pCt. over het nominale bedrag der door u ter afstempeling aangebo den obligaties aanbieden, welke u bij de teruggave der afgestempelde obli gaties zullen worden uitbetaald. De voorstellen aan obligatiehouders ingevolge besluiten der algemeene vergadering van 22 December 1906 luiden als volgt: I. De maatschappij zal 71/2 maal het geplaatste kapitaal aan obliga ties mogen uitgeven. II. In het jaar 1907 zal peen uitlo ting plaats hebben in volgende ja ren zal telkens ten minste 1 pCt. van het op 31 December van het vorige jaar uitstaande obligatiën-kapitaal worden uitgeloot Bovendien .werden in het belang der obLigatlehouders in de statuten o. m. de volgende bepalingen aange nomen Art. 38, al. 1De belangen der hou ders van obligaties, welke na het in werking treden dezer statuten zullen worden uitgegeven, alsmede van de houders der vóór dat tijdstip reeds uitgegevene obligaties, welke toetre den tot het voorstel van het bestuur der Maatschappij, omschreven bij akte verleden dén 13en December 1906 ten overstaan van notaris H. A. G. E. Kempers ten aanzien van de uitlotingsverplichting der voor dien tijd uitgegevene obligaties worden be hartigd door een buiten de Maat schappij staanden derde volgens een door het bestuur met dien derde te sluiten overeenkomst. Art. 41, al. 1(betreffende het Re servefonds). Uit het hiertoe bestemde gedeelte der winst, vermeld in art. 44, der ver jaarde dividenden, hoofdsommen en renten van obligaties, alsmede het eventueele agio opnieuw te plaatsen aandeelen bij uitbreiding van het maatschappelijk kapitaal wordt een reservefonds gevormd, totdat dit tien procent van de som der uitstaande obligaties bedraagt, en werden de vol gende besluiten genomen a. Bij aflosbaarstelling van vóór het jaar 1907 uitgegeven obligatiën, in verband met een voorgenomen con versie, een premie van 21/2 pCt. rit te keeren op alle onverplicht aflosbaar te stellen obligatiën. b. Tot dekking deT geleden verlie zen nipt aan te wenden het reserve fonds (of voor zooverre reeds aange wend dit weder te herstellen), dan nadat een verhooging der balans- waarde van de aandeelen in de bui- tenlandsche filialen tot hoogstens het bedrag, daarvoor door de commissie van onderzoek begroot, ontoereikend mocht blijken. Letteren ea Kunst SARAH BERNHARDT. Uit Parijs wordt geseind, dat kanselarij van de orde van het Le gioen van Eer eindelijk heeft goedge keurd, dat Sarah Bernhardt het rid derkruis in die orde krijgt. Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Leilens door S. lJbema, hulpprediker te Cam- perland (N.-Beveland). Aangenomen het beroep te Wier door den heer G. W. Noordecrhout, cand. te Aalsmeer; te Alfen a/d. Rijn (hulpprediker) door den heer A. Feenstra, cand. te Koudum. GEREF. KERKEN. Beroepen te Mildam de heer J. de Vries, cand. te Warfum. REMONSTR. BROEDERSCHAP. Aangenomen het beroep naar Delft door ds. G. J. W. Oldeman te Doc- kum. Binnen» tn tl HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder woonde Vrijdagavond in don Schouwburg te ^s-Gravenhage een gedeelte van de opvoering van De Groote Passie bij. BAR! (Men schrijft uit Nieuwe Niedorp aan Het Volk: 'Zaterdag j.l., (terwijl de sneeuw 1 1/2 voet hoog lag, was ik er getuige van, dat een gezin van man, vrouw en 5 jeugdige kinderen met zijn boeltje uit de woning op straat werden gezet. Zij woonden in een huis dat het eigen dom der gemeente is en ongeveer één gulden per week doet. De man betaal de geen huur en daarom moest de deurwaarder met vier politiemannen en vier burgers .dit vreeselijke werk doen. Het is waar, de man, een tui nier, is een groote dronkaard, maar men (had toch moeten bedenken dat het meer vrouw en vijf kleine kinde ren gold. Hadden de armvoogden zich hun lot niet aangetrokken, dan was hun lijden niet te overzien geweest. Woensdag stond het heele boeltje op •den puhlieken weg. BELANGRIJK INCIDENT. Hert O. M. bij de Amsterdamsche Rechtbank mr. Boll, had tegen een j<ngetn, die twee rij \\tefi verduistert n- gen had gepleegd, twee maal zes maanden gevangenisstraf gereoui- neerd. De jeugdige persoon was naar Duitschland uitgeweken, en verdien de daar, volgens eigen beweren, eer lijk z'n brood De man werd uitgeleverd Deze uitlevering noemde de verde diger, mr, J. A. Levy, een bewijs van bureaucratisch formalisme in Neder land, waar bder diplomatie dn justitie samen hebben gewerkt, om den jeug dige in handen te krijgen. Onoor deelkundig noemde pleiter dit. Het zijn vooae toestanden, weQfce in het openbaar dienen te worden tentoon gesteld, omdat inen aldus iemand den pas afsnijdt, een eerlijken levenswan del te leiden. M!r. Boll kwam tegen dit beweren op. Spreker aanvaardde ten volle de verantwoordelijkheid, nu he»t hier een geval gelekt van eefn jongmensch, dat twee maal een rijwielverduistering heeft gepleegd, terwijl zoovele fiets- ontvreeandingen te Amsterdam plaats vindidn. Aan dit euvel moet paal en perk gesteld worden, en' het is geluk kig, zoo zeide het O. M., dat wij de middelen bezitten, om dé plegers van dergelijke misdrijven te straffen. Wat is méér onoordeelkundig, vroeg spreker, de verklaring van den be klaagde te) vertrouwen, dan wel het feit onoordeelkundig te noemen Mr. J. A. Levy zeide, dat de offi cier v.an justitie blijkbaar geen oog had voor strafrechtelijke afmetingen. Gelukkig heette spreker het, dat mr. Boll geen decoratieschilder is. Indien men 'n diergelijk pathos verspilt aan nietigheden, kleinigheden als deze, zooais pleiter beweerde, dat het O. M. in dezen deed, wat blijft er dan over van 'n zaak, die in den mond van gansch Amsterdam thans is? Wilde het O. M. consequent zijn, dan moest het levenslang eischen te gen de beklaagden, die in die zaak zijn gemoeid consequent in de af meting der feiten. De betoogen van pleiter en tegen- pleiter weiden onder ademlooze be langstelling aangehoord. OPLICHTING. In den sigarenwinkel van juffrouw N. H. v. d. H. aan de Zijdewinden straat te Rotterdam vervoegden zich Vrijdagavond twee personen, een van hen dfragende een koffer met spiegeltjes, wekkers enz. Deze perso nen trachtten de juffrouw over te ha len bij hen een lot te nemen, doch toen zij dit weigerde, vertoonde 'hij, om de juffrouw af te ledden. een kunstje met een riem. Zijn toeleg ge lukte en in een onbewaakt oogenblik nam hij de gelegenheid waar om zich ƒ4, die de juffrouw op de toon bank had laten liggen, toe te eige nen. Met hun beiden verlieten zij daarop ijlings den winkel. AMSTERDAMSCHE WETHOUDERS. Ten stadhuize verzekerden in de allereerste plaats bevoegde personen, dat hun omtrent een eventueel aftre den van Dh. Serrurier als wethouder van Amsterdam niets bekend is. De Tel. had medegedeeld, dat Dh. Ser rurier zou aftreden zoodra er een nieuwe directeur van publieke wer ken zal zijn benoemd. Dh. Serrurier zelf was van een dergelijk voorne men niets bekend. (Re3b.) AANSPRAKELIJKHEID VAN INFORMATIB-BUREAUX. Een Hollander, B. genaamd, die in Brussel leefde als een grand seig neur, kocht bij eenen Brusselschen juwelier een halssnoer van 50,000 fr. De juwelier Duf our nam, alvorens het kostbaar voorwerp te leveren, in lichtingen over zijnen klant en deze waren zoo geruststellend, dat hij het snoer leverde. B., -die Ln werkelijkheid' een bedrie ger was, verliet Brussel en liet M. Dufour naar zijne 50,000 fr. fluiten. De bedrogen juwelier daagde nu het inlichtingsbureel als verantwoor delijk voor het gerecht. Doch de fir ma beriep zich op eene formuul, ge drukt «op haar brievenpapier, mel dende, dat zij alle verantwoordelijk heid van zich afwierp en zegde, riets meer te hebben meegedeeld, dan wat iedereen beweerde waar te zijn. De handelsrechtbank nam deze stelling aan en stelde den juwetier buiten de zaak. Het beroepshof, dat hem ook te oordeel en kreeg, bekrach tigde het eerste vonnis. (Hbl. v. A.) DE INBRAAK TE DIEMEN. De doder van de inbraak bij het hoofd der school te Dlemen is ge snapt. Bij het nazoeken der overhoop gehaalde zaken heeft de heer Teer ee nige stukjes van een briefkaart ge vonden, welke te zamen gevoegd, ee nige Duitsohe woorden en een adres bleken te vormen, n.l. Westerstraat 134, Amsterdam. De Amsterdams one recherche begaf zich daarheen en nam een Oostenrijker in hechtenis, sedert een veertien dagen daax woonachtig. Hij gaf op ie heeten: Ernst Kokel, ge- horen 2 November 1880 te Dubrava in Oostenrijk. Gisteren "is hij door twee rechercheurs naar Diemen vervoerd en in de woning van den heer Teer legde ihdj eene volledige bekentenis af, nauwkeurig aanwijzende hoe e»n waar hij alles had weggenomen. O.a. ver telde hij, tot 's morgens half zeven in een bed heerlijk te hebben geslapen. zoeken", sprak de dienaar van., den Hermandad. Getroost gmg ons boertje naai' huis. Acht dagen later was hij waer in o stad en zag, dat de heele straat ..as opgebroken... voor de gasleid'ng; maar dat snapte 'Mj niet. En kijk, daar stond weer dezelfde goeierd van 'n agent.. ,,\Vel, m'n lieve mensch, zooveel moeite had je voor m'n ouwe knol niet behoeven te doen", zei de buitenman. „Voor jou heb -ik alles over", hernam de man der wet. En landsman ging zijns weegs en UIT RIJSSEN. Aan de groote Coöperatieve Winkel- vereeniging alhier is door 't stakings- comité een voorschot gevraagd van 3000 Op het dividend, in 1907 uit te hetalen. ONTSPORING. Midden dn Heerenveen, vlak bij de scherpe bocht van het café ,,De drie Gemeenten", ontspoorden eenige wa gens van den zworen goederentrein naar Drachten. Een der wagens stond bijna op de stoep van het sigarenma gazijn van den heer iZanstra, een an dere wagen reed op het huis, bewoond door Gezusters De Vrieze, toe. Het ijze ren (hek werd vernield en bracht den wagen tot stand. Een paar personen •op de stoep voor dit huis staande, be leefden angstige oogenblikken. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. MADE IN HOLLAND. Men meldt als historisch: Aan de leestafel in een café zitten eenige heeren. Op de tafel ligt een doosje lucifers. Een van de heeren neemt het tus- schen de vingers en zit er mee te spe len. ,Met belangstelling blijft plots zijn blik op het doosje gericht. ■Zich tot den naast hem zittenden bekende wendende: „Hé, Made in Hol land. In mijn tijd was dMr (spreker dacht blijkbaar aan het Brabantsche ■dorpje Made) nog geen luoifersfabriek. Zoo zie je kleine plaatsjes gaan voor uit." (N. Ct.) GEMEENTEBODEN. Den 13en Januari a.s. zal te Deven ter de «eiste bijeenkomst worden ge houden van gemeenteboden in Neder land, ten einde aldaar definitief te be sluiten tot de oprichting van een Bond van Gemeenteboden. TWIST. Te Herwen kregen Woensdagnamid dag een arbeider S. en een knecht van den landbouwer 'M. in een koestal een hevigen twist, waarbij de knecht door een messteek verwond werd. De getroffene werd met den meesten spoed per rijituig naar Lobith ver voerd, om aldaar geneeskundig onder zocht te worden. Wijl de dokter daar niet aanwezig was, werd de hulp van een dokter uit Elten ingeroepen, die het geval als zeer ernstig beschouw de en den gewonde onmiddellijk naar het ziekenhuis te Elten deed over brengen. De dader is door de Lobitsche politie in verzekerde bewaring genomen, wijl men voor het behoud van 'het leven van .den getroffene vreest. (A. Ct.) TWEEDE KAMERVERKIEZING TE EDE. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal door de -anti-revolutionairen in dit dis trict niet aan dr. Kuyper een candida- tuur voor de Tweede Kamer worden aangeboden, zooals reeds in sommige bladen vermeld is. Hoewel men ook van vrijzinnige zij de nog geen besluit omtrent een be paald persoon genomen heeft, is het toch zeker, dat de liberalen met een candidaai voor den dag zullen komen. (De verkiezing, ter voorziening in de vacature dr. Brants, zal reeds plaats hebben op Dinsdag 22 dezer, terwijl de stemming bepaald is op Donderdag 31 MOLENAARS EN DE ONGEVALLENWET. Men schrijft aan he»t N. v. d. D. Bij het verrichten van werkzaam heden in zijn watermolen brak on langs de molenaar P. Nat, te Drie huizen (N.-H.), een arm, terwijl hij bovendien verscheidene verwondin gen opliep. Thans is zijn overbuurman J. Mo lenaar hetzelfde overkomen, terwijl hij bezig was machinedeelen te sme ren in een molen van den Eilands polder, welke gedurende het afgeloo pen jaar buiten dienst was geweest. Eigenaardig is het, dat in deze ge vallen de Rijksverzekeringsbank gee- ne uitkeering krachtens de Ongeval lenwet. geeft. Wel betalen de water schappen voor de molens de verschul digde premie, maar alleen ten behoe ve van den eigenlijken bewoner, vaak een bejaard man, soms zelfs eene vrouw. Een zoon, schoonzoon of- knecht '3 meestal inwonend, en deze verricht óf het moeilijke werk, óf al het werk. Feitelijk wordt dus premie betaald voor iemaond, die weinig of zelfs in het geheel geen kans heeft een ongeluk te krijgen, terwijl degeen die aan gevaren is blootgesteld» niet verzekerd ie. WAT 'N BESTE KEREL. Boertje was naar de markt ge weest in de stad, meldt de „Geld." Hij liep 'n paar keer de straat op en neer en wilde eens zien hoe laat het was. Maar wat is dat Horloge naar de maan. Gelukkig ziet hij een agent en deelt dezen zijn verlies mee. ,,Ik verzeker je, er zal geen steen omge keerd blijven, zóó zal ik er naar laten de guvfj i-lJ-Lia W( dacht„Wal 'n 'beste kerel". BRANDEN. (Donderdagavond, tegen elf -uur, i& •de woning en werkplaats aan den Middenweg te Heer-Hugowaard, van den wagenmaker, F. P. Mammen, af gebrand door onbekende ooreaak. De menschen, in den eersten slaap opge schrikt door het geknetter van het vuur, hebben zich ternauwernood 'n nachtgewaad kunnen redden; de vrouw en (het kind zelfs door het raam. De geheel e inboedel, een groote voorraad wagenmaker^hout, gereed schappen en rijtuigen, alles ging ver loren. (Met gevaar 'en moeite beeft Mammen alleen nog zijn boeken gered. Het vast goed was verzekerd te Oud karspel voor 2300, het roerend goed in -Den 'Haag voor 2000. Te Vianen is de bakkerij met 'woon huis van den"heer v. Meetoren afge brand. Niets werd gered. Donderdag is te Afferdén, gemeente Druten, door brand vernield de land hoeve van de weduwe P. Vermeulen. Een groot huis, schuur en korenberg zijn in korten tijd in de ascii gelegd. Met moeite is het vee grootendeele gered. Een en ander was verzekerd. ONGELUKKEN. De 72-jarige winkelier De Ruijter, op liet Bolwerk (te Rotterdam voor de electrische tram willende uitwijken, geraakte onder een anderen tramwa gen. Hij werd vooruitgeschoven, doch brak niettemin beide beenen. In bekla^ genswaardigen toestand werd hij naar het ziekenhuis -frebradht. De slachter A. H. op Engeiboer te Weerselo, die in het més vied, is aan de daardoor bekomen verwondingen m het ziekenhuis te Almefo overle den. De ongelukkige "Iaat vrouw met vijf jeugdige kinderen na. Werkzaam in een dn aanbouw zijnd huis in de Mathenesserlaan kreeg de steenhouwer W. G., wonen de in de Bloklandstraat te Rotterdam een stuk steen, dat ter hoogte van de derde verdieping van een stelling viel op zijn hoofd, waardoor hij bewuste loos ineenzakte. De hulp van een ge neesheer is voor hem ingeroepen. EEN KLACHT TEGEN EEN RAADSLID, Bij Gedep. Staten van Zuid-Holland is eene klacht ingediend tegen dien heer T. Schal ekamp^ wethouder te Pernls, als zoude hiji betrokken zijn bij het opsteken van de straatlan taarns in die gemeente, hetgeen ge daan wordt door L. Bos, in dienst bij den wethouder. Bovendien zou de wethouder recht streeks betrokken zijn bij de levering van de door de gemeente benoodigde steenkolen, alzoo in strijd met art. 24 der Gemeentewet. ENDOCARDITIS. Omtrent de te Oud dorp heersen ende ziekte deelt het „Tijdschr. v. Soc. Hy giëne" nog bet volgende mede: Endemie .van endocarditis. Sedert April des vorigen jaars werden te Ouddorp enkele gevallen van endocar ditis waargenomen, die zich dn de laatste maanden tot eene plaatselijke endemie hebben uitgebreid, zoodat over 1906 reeds meer dan een zeventig tal werden geconstateerd. De ziekte, die enkele malen van dheumatoïde pijnen vergezeld gaat en nu en dan met angina begint, verloopt in het aanvangsstadium meestal on der hooge koorts. Men kan deze aandoening goedaar dig noemen, voor zooverre tot nu toe. slechts een viertal patiënten overle den, maar overigens is het ziekbed en de (herstelling vrij langdurig. Onder alle standen treft men geval len aan, terwijl vooral menschen in de kracht des levens en ook kinderen worden aangetast. Omtrent de oorzaak valt nog niets stelligs mede te deelen. Het Staatstoezicht op de volksge zondheid stelde een onderzoek in, ter wijl gegevens van bacteriologische!) aard uit het laboratorium van prof. Spronck uit Utrecht worden tegemoe: TREURIG. In het gezin van den podfcmeeste) Ten Pas, te Oeding, was men 2 Janu ari 's avonds welgemoed aan hé kaartspelen. De vrouw des huizes non nog opgeruimd deel aan het spel. Ee nigen tijd vroeger dan haar man be gaf zij zich ter ruste. Toen deze ech ter dn bed stapte, kwam hij tot d< vreeselijke ontdekking, -dat zijn vrou* den eeuwigen slaap was ingegaan. EEN HONDERD-JARIGB. Den 27sten Januari hoopt een de verpleegden ln het gasthuis te Mié deiburg, de weduwe Lievense, hoa ÏOOsten verjaardag te herdenken. D oude vrouw verheugt zich nog ln et' goede gezondheid, doch heeft last va: doofheid. BEKEURD. Wanneer de slagersjongen op zij fiets aangejakkerd komt, is het voc hem een kleinigheid om zonder af t stappen op het trottoir te komen. H rijdt dan, nis het een weinig drukt

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2