Gemengd Nieuws itemvaaribcnchteE Burgerlijke Stand PREDIKBEURTEN Is handigd. Toen hij de deur opende, zag hij dat alles weggehaald was, tot zelfs het beddegoed toe en hij vernam te- vena dat de vrouw was gaan leven met een man, die beneden had gewoond en met wien ze. naar hij vernam, later ij getrouwd is. De Oosterhurgergracht, v waar de vrouw woonde, doorgaande, y, werd Ilij door (haar dikwerf nageroe pen voor ..verloopen koloniaal, draag je je mesje nog!" Toen ontstond bij hem de gedachte: „Als ik je tegeai kom, dan krijg je wat j. van me," maar het was niet zijn doel v om haar te vermoorden, doöh enkel om ihaaT te teekenen, haar zoodanig i te steken, dat ze voor het oog van an deren verminkt was. In den middag van 20 October de vrouw ziende, pakte hij haar beet en bracht haar verwon- j dingen toe. Hoe het voorgevallene zich heeft toegedragen, weet hij niet pre- t cies: hij was geheel versuft. i De vrouw, daarna als getuige ge- l hoord, gaf een geheel andere lezing van het gebeurde. Reeds van den aan- j vang van (haar samenleving met be- klaagde af, ging het niet goed. Zij wilde trouwen, doch beklaagde wilde daarvan niet weten. Zelfs had hij zich uitgelaten dat hij, den leeftijd hebben de om in Bronbeek te worden opgeno- H men, haar zou verlaten. Ook was hij meermalen dronken, „nacht en dag" en mishandelde thij (haar, terwijl ze te j weinig huishoudgeld kreeg om behoor- lijk te kunnen leven. Dit alles was voor haar een reden om bekl. in het voorjaar van 1906 te verlaten. Zij ging als huidhoudster dienen in een café in 3 de Galerij, doch had het ongeluk haar been te breken, zoodat ze in (het Gast- j' huis moest worden opgenomen. Daar l werd ze bezocht door een buurvrouw, die haar mededeelde dat beklaagde haar overal liep te zoeken. Zij schreef hem, dat hij haar niet behoefde te zoeken, omdat zij sedert acht dagen in het Gasthuis lag met een gebroken been, maar, Ibad zij et bij gevoegd, „liever twee beenen gebroken vóór ik mijn leven met jouw ga verslijten." Na haar ontslag uit het Binnengast- i huis, waarin zij negen weken had ge- ti legen, kon ze nog slechts zeer gebrek- j kig loopen. Door allerlei mooie praat- 'f jes ging ze echter weer bij hem in- r wonen. Maar het ging slecht. Daarop ontmoette ze haar tegenwoordig en man en verliet ze beklaagde. Deze haar j tegenkomende, riep eens: wacht maar, je bent nog niet getrouwd" en met (haar man aangeteekend zijnde f ontving ze van bekl. een rouwkaartje, waarop een figuur waarin de vrouw een doodshoofd meende te zien (vol- gens bekl. was het een flesch) en de woorden: „helsche staal zal je door mij vergaan.' Op den 20en October i haai- woning uitkomende, (hoorde de vrouw roepen: „hei, niet zoo had, niet zoo hardl" Zij dacht dat haar man (haar riep en keek om en meteen werd zij van achteren door beM. aangegre- f pen, die haar met een schitterend r voorwerp een slag in den hals gaf. „Niet met een boksijzer vechten!" riep de vrouw. „Neen, (het is geen boks- ijzer!" zei hij, meteen haar tegen den grond trekkend en haar de sneden toebrengend; ze werd spoedig door eenige werklieden ontzet, die bekl. het mes afnamen, terwijl zij naar een ge- neesöieer werd gebracht ter verbin- ding van de (hevig bloedende wonden in het achterhoofd. Slechts drie dagen was ze onder dokters behandeling. Volgens de geneesheeren, die ge hoord werden, waren het geen levens gevaarlijke wonden, die der vrouw werden toegebracht. Ook was de plek waar de vrouw getroffen werd, niet levensgevaarlijk. Nadat ook nog de burgers, die de vrouw ontzet en den man aan de po- litie overgeleverd hadden, waren ge- hoord, kwam een politieagent verkla- J ren, dat bekl. zidh tegen Ihem had I uitgelaten in dien zin, dat de vrouw kapot" moest. Aan een inspecteur van politie had bekl. te kennen gege ven dat het zijn doel was geweest om de vrouw te dooden. Beklaagde hield vol dat hij de ■vrouw niet (had willen dooden. Hij was niet onder den invloed van sterken drank geweest Ook hield hij vol dat de vrouw hem had uitgescholden voor „verloopen ko- loniaal", wat door de vrouw ten sterk- 1 ste werd ontkend. Nadat zij met haar tegenwoordigen man was aangetee- kend, is zij bekl. slechts ééns tegenge- j komen. Bekl. sprak haar toen aan: „Heb je het nu gewonnen, ben je nu j goed af?" zei hij. Haar tegenwoordige I man zeide daarop: „Now, wat mot je dervan?" Een uit het gezelschap bood bekl. toen een glas bier aan, waarop 1 zij een herberg binnen gingen. Het O. M., mr. Boll, hierna zijn re- j quisitoir nemend, was van oordeel dat de poging tot moord zou zijn af te 1 leiden uit de uitngen van bekl. Spre- ker beschouwt die uitingen meer als i uitingen van woede, van jaloezie, niet i uitingen die haar oorsprong vonden I in den wil om de vrouw te dooden. i Daarom edschte spr. bekl.'s veroordee ling wegens poging tot zware mishan- deling met voorbedachten rade en wel tot vier Jaren gevangenisstraf. Mr. Sölner, toegevoegd verdediger, was van meening dat aan de verkla ringen der vrouw niet zooveel gewicht gehecht mag worden. De vrouw en de man leefden met elkaar als getrouwde lieden. "Waren zij gehuwd geweest, dan jou de vrouw niet gehoord zijn mogen worden. Ook doet hij uitkomen dat de vrouw, bekl. verlatende, huis houdster is geweest bij ongehuwde menscben, wat bekl.'s jaloezie gaande maakte» Zware mishandeling acht pl. niet aanwezig, wel mishandeling, be- kiaagde verdient straf, maar nist de zware straf door het O. Al. geëischt. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op l8~Januari a.s. VRIJGESPROKEN. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft- in hooger beroep uitspraak ge daan in de zaak van den 38-jarigen agent van politie Dirk W., te Win schoten, die voor de rechtbank al daar heeft terecht gestaan, beschul digd dat hij in den nacht van 9 op 10 September jl. zekeren J. van Olfen die in staat van dronkenschap de orde verstoorde en weigerde zijn naam op ie geven op weg naair den waarnemenden burgemeester heeft mishandeld. De rechtbank sprak hem vrij, de officier van Justitie, die een maand gevangenisstraf had geëischt. appel leerde. Het Hof heeft, met overne ming der gronden, het vrijsprekend vonnis van de rechtbank te Winscho ten bevestigd. DIEFSTALLEN. Voor de rechtbank te Zwolle .stond terecht een 22-jarige bediende van de firma Boerboom in galanterieën al daar, die zich verschillende voorwer pen uit het magazijn toegeëigend had, welke goederen hij ruilde met andere, die zekere B. door verschil lende spoorwegdiefstallen had ver kregen, aan welke diefstallen de be klaagde tevens debet werd geacht. Het O. M. eisdhte 2 jaar gevange- nisstraf. POGING OM EEN ARMENHUIS IN BRAND TE STEKEN TE AMSTERDAM. /,Ik heb brandgesticht, omdat ze me niet op wilde neme... Ik heb in 'n flesschie wat petroleum gehaald, voor drie cente petroleum en twee doossies lucifers en ik heb wat kran- te opgeraapt, langs de straat, en toe heb ik 'n doossie lucifers genome, en 'r 'n lucifer uitgenome en de lucifer angestreke eerst de krame goed nat gemaakt met petroleum en toe't boeltje in hfrand gestoke, en 't tege de i boute deur van 't Armenhuis aange- douwd, en toe zijn er 'n paar men- sche gékomme, 'n paar getuige ge- komme, en die hebbe me vastgehouë en den boel uitgetrapt. Den 12en Augustus kwam ik uit de kolonie. D'r beqjk drie maal geweest, in de kolo nie driemaal drie jaar. Al eerder heb ik 'n boeltje in brand gestoken, omdat ik niet kreeg, wat me toe kwam om te verdiene. Dat was in '81. Toe ben ik veroordeeld In Arem, door 't Hof, tot 6 jaar tuchthuisstraf. Toe heb ik zes jaar in Leeu warde gezete. Voor 't Toevlucht voor Dakloozen was ik te oud. Toe ben ik naai- de Muïer- gracht gegaan, en heb gevraagd, of ■ze me óp wouë neme. Toe ze me nie op wouë neme, toe wier ik woeiend, en toe heb ik de boel in brand probee- ren te steke..." „Weet je, wat de gevolgen konden geweest zijn vroeg de president, mr. Meinesz. „Dat al die menschen verbrand waren, die zich in het huis bevonden „Jawel m'nheer, maar ik ben toch gehore Amsterdammer. Ik wou opge- nome worre." „Wanneer de boel dn brand geko men was", zei de heer Jurrema, di recteur van het Armenhuis, die als getuige in deze brandstichtings-zaak voor de Rechtbank te Amsterdam word geboord, „zou er het grootste gevaar voor de .personen in het ge bouw zijn ontstaan." Beklaagde is 'n ouwelijk, armoej'g typetje met smalle schouders en 'n kaal hoofdje, waarop diepe veil-rim- pels zijn getrokken, 'n Klein donker baardje en kneveltje omgeeft 't on dergedeelte van z'n bruin gezichtje, en z'n zwarte oogen kijken guitig en vol intense vroolijkheid. Blijkbaar is hem hot geval volkomen onverschil- l5g. ja, méér nog, stemt 't hem tot lust er nu eens goed op lós te schert sen. „Ik heb de boel in brand wille ste ke en ik heb ar niet over gedacht, of 'r mensche ware in 't huis. 'k Had met me eige genoeg te doen... daar om heb ik 't gedaan..." De officier van justitie, mr. Boll, achate het wettig en overtuigend be wijs in deze zaak geleverd en wees op het verleden van dezen man, die er, volgens het O. M„ niets om maalt of hij brand sticht, en menschen le vens in gevaar brengt. Eischde zwaarste straf, tien jaar gevangenisstraf De verdediger, mr. Mounier, pleit te, op grond, dat door dit beetje in brand gestoken papier geen gemeen gevaar was te duchten, ontslag van rechtsvervolging, subsidiair oen on derzoek naar beklaagde's geestvermo gens. Mr. Mounier deelde mede, dat de man driemaal getracht heeft brand te stichten in de kazerne te Haarlem, (8ls milicien), te Veenhuizan, en thans hier te Amsterdam. „Car je ne crains riesn de la justice, rnais qu'edle sache mes maux et y compatisse", zoo zeide pleiter van dé zen man, den Don Quichotte, die te gen de windmolens heeft gestreden... de windmolens der maatschappij, die hem hebben verpletterd. Want ik ben niet bang voor de jus titie, doch ik verlang, dat zij mijne fouten kent en er medelijden mede heeft De rechtbank vond geen termen 'n ondersoek naar beklaagde's geestver mogens in te stellen. De man vroeg als eenige gunst, om hem niet naar de kolonie Veenhuizen te zenden. De president merkte op, dat hier van wel weinig sprake zou zijn. (Tel.) PERS-OVERZICHT DE AANSTAANDE STATENVERKIE ZINGEN. „Het Huisgezin" schrijft: Het gaat bij de Statenverkiezingen van dezen zomer allereerst en aller meest om de vraag, of de rechterzijde haar meerdeifieid in de Eerste Kamer zal behouden. Nu ie 't waar, dat, valt de verkie zingscampagne voor rechts ongunstig uit, de rechterzijde niet aanstonds minderheid in de Eerste Kamer wor^ zij zal vooralsnog de kleinst moge lijke meerderheid behouden maar vooreerst blijft de mogelijkheid eener ontbinding der Eerste Kamer, en ver der wordt het den liberalen gemak kelijk gemaakt, een volgenden keer de nederlaag van reohts te voltooien. Wie van de periodieke Statenver kiezingen spreekt, denkt uiteraard bet eerst aan Zuid-Holland. In deze provincie zal ide strijd 't felst zijn, omdat dit gewest over de rneer- deriheid in ons Hoogerhuis beslist. Door de tien Kamerzetels, die Zuid- Holland vervult, zijn de anti-liberalen thans 31 leden in de Eerste Kamer steTk. Verliezen zij op den -duur of ineens deze tien zetels, dan vallen de anti-li beralen terug tot een minderheid van 21 ledenT Deze cijfers zijn zóó duidelijk, dat alle toelichting overbodig is. Om Zuid-Holland loopt dus de hoofd- strijd. De zaak staat daar voor de rechter zijde volstrekt niet hopeloos, zelfs niet slecht, veeleer goed, mits zij zich in ijver eerst bij de samenstelling der kiezerslijst, straks bij de opkomst aan de stembus, niet door de linkerzijde laat overvleugelen. Als er goed gewerkt wordt, dan kiest Zuid-Holland, dat in den grond een anti-liberaal gewest is, voor de meer derheid rechts. Vorige stembussen hebben bewezen, wat de vereenigde anti-liberalen, als zij in werkelijkheid één zijn, vermo gen. Verder: De provinciën Utrecht en Zeeland zijn sedert jaren en jaren overwegend anti-Liberaal. Zij zuilen dit vermoe delijk wel blijven, maar verrassingen 'kunnen ook hier voorkomen en daar tegen blijft waakzaamheid geboden. Gelderland heeft eveneens een flin ke anti-liberale meerdeitheid, maar het feit, dat bij de periodieke verkie zingen van 1904 een zetel voor Does burg, bij een tussohentijdsche verkie zing een zetel voot Aalten verloren ging, maant tot voorzichtigheid. Overijssel was mooi op weg, al gaat 'het daar langzaam, om de liberale meerderheid in de Staten om -te zet ten de stembus van 1904 gaf te Al melo een winst van twee zetels maar nu heeft de ongunstige uitslag eener tusschentijdsohe verkiezing te Steen- wijik, die een anti-liberalen zetel deed verloren gaan, de rechterzijde weer een eind achteruitgezet. De anti-liberalen in Overijsel zuilen het bijna bovenmenschelijke hebben te doen, om te" voorkomen, dat na de Statenstembus het sympathieke katho lieke Eerst© Kamerlid de heer Heer- kens door een liberaal wordt vervan gen. TEGEN STRAATVERLICHTING. In een -oud nummer van een bekend blad van 28 'Maart 1819, zoo vertelt de „Dordr. Ct.", worden de volgende be denkingen tegen straatverlichting ge uit: 1. Zij drudscht in tegen de goddelij ke ordening in de natuur. Volgens de ze ordening is de nacht bestemd voor de duisternis, die alleen door het licht getemperd wordt. Wij, menschen, mogen niet an het 'Wereldplan ingrij pen en den nacht in den dag verande ren. 2. Zij legt een belasting op aan hen, die niet op verlichting gesteld zijn, omdat zij er geen voordeel van heb ben en er zelfs nadeel van kunnen on dervinden. 3. Zij is in strijd met de hygiëne, want de verbrandingsproducten wer ken nadeelig op zwakke mensohen en zoo wordt de grond gelegd voor vele ziekten, wien het 's nachts op straat gemakkelijk en gezellig wordt ge maakt, waardoor zij zich hoest of ver koudheid op den hals halen. 4. Zij is verwerpelijk op philosofisdh zedekundige gronden, omdat het kunstlicht den afkeer voor de duister nis verjaagt, die toch menigeen van (het kwade afhoudt. Drinkers durven daardoor langer in de kroeg blijven en jonge paren worden er door aan- eengekoppeld. 5. Zij maakt de paarden schichtig en de dieven stoutmoedig. 6. Zij eischt groote sommen, die den maatschappelij ken rijkdom verminde ren. 7. Zij doet schade aan het nationaal gevoel, dat vooral verhoogd wordt door illuminatie bij gewichtige fees ten; deze illuminaties nu maken veel minder indruk als er eiken avond ver lichting is. Daarom geniet de platte lander veel meer van een illuminatie dan de stedeling. CLEMiENCEAU MINISTER VAN OOR LOG AD INTERIM. Officieel wordt te Parijs bekend ge maakt dat Cleme'noeau tijdens de afwezigheid Van den minister van Oorlog Picquart, die een studiereis naar Tunis gaat maken zelf diens functiën zal waarnemen. Ook meldt de Matin, dat de minister van Marine vier onderzeesche booten zal laten bouwen met een waterver plaatsing van 800 ton, een snelheid aan de oppervlakte van 15 knoopen en een duik-snelheid van 10 knoopen. Zij moeten 2500 zeemijlen kunnen afleggen zonder ergens binnen te moe ten loopen. TWEEDUIZEND MAN VAN HONGER OMGEKOMEN. Men meldt uit Boesjire dat een 1000- tal Turksche soldaten, behoorend tot een kolonne van 4000 man, naar Nedj gezonden om er onlusten te dempen, in een deerniswekkender toestand zijn aangekomen te Basro. Van de 3000 overigen zouden er 1000 gedeserteerd zijn en 2000 van ziekte en ontbering gestorven. DE ZAAK BOXMARTIN I. Het staat nu vast, dat het proces te gen de moordenaars van graaf Bon- martini heropend zal worden. De Ro- meinsdke Tribuna meldt, dat de offi cier van justitie te Bologna alle be scheiden betreffende dit proces, dat te Turijn gevoerd werd, heeft opgeëischt en onder militair geleide naar Bolog na heeft doen vervoeren. De opzien barende onthullingen van den veroor deelden dr. Naldi beloven buitenge wone dingen aan het licht te brengen. Een aantal hoog geplaatste personen moeten in de moordzaak gemengd zijn en zich door politieken invloed aan het gerecht hebben onttrokken. STEEDS MEER RAMPEN. Twee treinen van de Gbicago, Rock Island and Pacific Railroad zijn Woensdag 1.1. in de vroege morgen uren tegen elkaar ingereden in de buurt van Altavista, bij Topeka (Kan aas), waardoor verscheidene wagens in een sloot werden geworpen. Vijf- en-dertig menschen, meerendeel Mexi canen, werden gedood en een-en-twin- tig gewond. De oorzaak van het onge luk was een verzuim van een telegra fist, die ontvluchtte, doch achterhaald en in hecliïtenis genomen werd. Eenige wagens van den trein ge raakten dn brand en negen en twintig Mexicanen die in een dier rijtuigen za ten verbrandden levend. Een beambte geraaikte met zijn been beklemd onder verbrijzelde deelen van den trein en "werd toen hij bijna le vend verbrandde, door een paar pas sagiers gered", die hem het been van het lichaam rukten. De ongelukkige zal toch wel aan zijn redding bezwij ken. NUTTELOOZE WREEDHEID. Professor Watson van de univers:- to-it te Chicago heeft, volgens zijn ei gen zeggen een „belangrijke ontdek king gedaan, die van het zesde zin tuig. Hij (heeft eenTevende rat van alle vijf de zintuigen beroofd en het arm dier daarna losgelaten. Het slaagde er zelfs in dien freurigen toestand nog in om voedsel te vinden. Dus zegt de zachtzinnige professor hiermede ;s bewezen dat er een zesde zintuig be staat het riohtingsvermogen (oriën- teerings-orgaan), postduiven-instinct of hoe men 't noemen wil. Als dit bericht juist is en niet ver keerd voorgesteld of verdraaid, schijnt die proef, zelfs op een schadelijk dier als een rat, ons een geheel onnoodige marteling, waarmede, zoo er al iets anders door wordt bewezen, dan een algemeen bekend feit, (het treffend be wijs is geleverd van professor Wat sons wreedheid. OOK EEN RECORD. Te Denver (Colorado) woont een juffer, die zich wereldkampioen in 't eiierenetien noemtzij heeft in een jaar 4000 eieren verorberd. Een bur ger van St. Louis heeft in een mi nuut 25 eieren naar binnen gewerkt en neemt aan, dat deze verrichting eveneens een record in 't eïereneten is. INGEZONDEN MEDEDEELENGEN 30 Cent per regel. VERTROUWBAAR HILLEGOMSCH BEWIJS. De ècflite Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven geleidelijk genezing aan het teere- nieren-organisme, daar ze de nieren helpen om het bloed te zui veren en den vloeibaren afval uit het lichaam te verwijderen, die rugpijn, riheumatiek, onregelmatige waterloo- zing, graveel en steen in de blaas ver oorzaken. Mejuffrouw v. d. Aarst, Loosterweg 111, No. 40 te Hillegom, meldt ons: Ze ven jaar lang ben ik lijdende geweest aan een nierziekte, waardoor ik steeds veel pijn in den rug, in de lendenen en benauwdheden op de borst bad. Ik was bijna immer zwaar vermoeid en I afgemat; de urine was doorloopend erg troebel, zij verspreidde een onaan gename geur en bevatte veel bezink sel. Dikwijls kwam het voor dat ik zelfs te ellendig was om uit te gaan. Ik sliep onrustig, droomde veel en mijn eetlust verminderde met den dag. Mijn voeten en handen waren veelal dik opgezwollen; wat ik ook aanwend de voor deze nierziekte, niets kon mij (hulp verschaffen, totdat ik ten slotte Foster's Rugpijn Nieren Pillen begon te gebruiken. Na een paar dagen kon ik reeds verlichting bespeuren en na dat ik drie weken met het gebruik van Uw pillen was doorgegaan, kende ik mij zelf niet meer. De pijn was zoo goed als verdwenen, de urine was weer helder en mijn handen en voeten waren geheel normaal. Uit dankbaar heid voor (het bekomen succes, zal ^k deze wonderlijke pillen steeds gaarne aan andere lijders aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en madhtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Spreek langzaam en duidelijk wan neer gij Foster's Rugpijn Nieren Pil len koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gu- lik, Zijlstraat 98, J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147a, en K. van Eden, ■Spaarne 38. Toezending getschiedi franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één of f 10 voor zes doozen. VERDWENEN SCHEPEN IN 1906. „Het schip vertrok (zeg in Januari) vannaaren sedert is er niets meer van gehoord." Ziehier, zegt het „Rotterdamsch Nieuwsblad", in de naakte phraseolo- gie van de zeezaken, de veelzeggende woorden, waarmee men aanduidt de ongelukkige schepen, welke door de Lloyds als vermist worden geboekt, de schepen, welke op zoo geheimzin nige wijze in de diepten van de eeuwige zee verdwijnen. In den regel is niets bekend omtrent het hoe, waar en wanneer het schip zijn ondergang vond. Het vertrok, doch kwam niet ter bestemming. De betrekkingen van de opvarenden hebben hum hart sneller voelen klop pen, toen zij den naam lazen in de onheilspellende overdue-lijstzij heb ben de langzaam stijgende harverze- keringspremie met spanning gevolgd, moedig vechtend tegen hun natuurlij ke vrees en zich geruststellend met de gedachte, dat de lange reis werd veroorzaakt door windstilte en tegen wind, om na vele afmattende weken ti lezen, dat het schip als „vermist" is geboekt. Geduldig wachtten zij op een schip, dat nooit meer thuis zal kemen, om ten slotte de wreede wer kelijkheid te vernemen, dat hun „manvolk" een zeemansgraf heeft ge vonden. Elk jaar brengt een zeker, doch sterk fluctueerend aantal van zulke rampen. In 1905 werden 55 schepen als ver mist aangeslagenin 1906 was dit ge tal 31, waaronder 8 stoomschepen, en 15 kleine schepen van minder dan 200 ton. Onder dit totaal van 34 zijn niet minder dan 20 Engelsche, name lijk 15 zeil- en 5 stoomschepen. Daarna geeft het blad verschillende bij zonderheden. Het grootste schip gedurende liet jaar als vermist geboekt, w.'S het Duitsche stoomschip „Florida" {ex- Nederlandsch stoomschip „Soeraba- ja"), 2217 ton groot. Het verdween in het Verre Oosten, vermoedelijk in het ijs, tusschon Singapore en Vladivo stok, waarheen het op reis was met eene lading spoorwegmateriaal. Van de 34 verdwenen schepen wer den 11 in den loop van 1900 gebouwd. Het oudst© verdwenen schip liep in 1863 van stapel. Drie der schepen werden eerst in 1905 te water gelaten. Het kleinste schip was de Victory, een Nootrsch scheepje van slechts 33 ton. Zeven der verdwenen schepen warén beladen mét kolen, acht deden de reis in ballast. De totale inhoud der verdwenen schepen was 22085 ton. Ofschoon niet met volkomen juist heid op te geven, zijn bij deze geheim zinnige zeerampen in 1906 minstens 500 menschen omgekomen. Versclidllendie theorieën worddn p- goworpen om liét verdwijnen van schépen, met alle opvarenden te ver klaren. Nog sléchts enkelo vteken ge leden noemde de kapitein van oen stoomschip vallende meteoorsteenen ails een dér oorzaken van deze on doorgrondélijke geheimen van' den Oceaan. Nog sensationeeHer is, wat reeds in December 1904 door eetn der periodieken werd besproken, namelijk het verschepen' van helse he machines, in kisitön verpakt, als stukgoed aan gegeven en zwaar geassureerd, die op zee een ontploffing veroorzaken, en het schip vernielen, waardoor den verzekeraar een rijke buit ten deel valt. Het is zeker eien zeer verontrus tende theorie, doch men mag er wel eéndge waarde aan hechten. Brand, slecht weer en aanvaring met ijs of drijvende wrakken zijn de meer gewone oorzaken, waafdoor schepen verdwijnen en niemand in léven' blijft, <mi de geschiedenis na te vertellen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Middelburg, 31 December. L. van Hesse, bierbottelaar, en caféhouder, te Goes. Rechter-commissaris mr. S. Gratama Hzn.curator mr. F. N. van der Bilt. Utrecht, 2 Januari. De Naamlooze vennootschapUtrechtsche Handel en Exploitatie-maatschappij voorheen P Lagendijk, aldaar. Rechter-com missaris jhr. mr. J. Schuurbecque Boeije; curator mr. F. A. van Engen. s-Gravenhage, 28 December. J. Chr. Schouten, aldaar. Rechter-com missaris mr. H. A. van Rees; cura tor mr. H. P. Marchant. Leeuwarden. 29 December. J. Horn- stTa, winkelier en kastelein te Ber- likum. Rechter-commissaris mr. J. A'. Hingstcurator mir. S. Vellenga. Middelburg, 31 December. E. Ban- net, veekoopman en slager aldaar. Rechter-commissaris mr. S. Grata ma Hz.curator mr. P. Diedeman. 's-Gravenhage. 28 December. G. Foila, fabrikant van terrassovloeren, ffnna Hopman en Co.. aldaar. Rech ter-commissaris mr. A. E. Croocke- wntcurator mr. J. A. de Ranitz. Amsterdam, 31 December. M. Mo- demblik, loopkn^ht, aldaar. Rech ter-commissaris mr. P. J. Biileveld curator mr. G. J. Salm. Arnhem, 31 December. E. Hil- berg, echtgenoote rail August Schultz te Nijmegen. Rechter-commissaris jhr. mr. W. E. Th. M. van der Does de Willeboisj curator mr. J. F. van den Broek, te Nijmegen. Opgeheven A. van den Berg, echtgenoot© van J. Woel ree, bleekster, te Gouda, fail liet verklaard 5 Dec. 11. Geëindigd Delftsche Fotohandel te DelftA. Vermeulen, te PijnacketrP. van der Tak, koopman, bourwer en aannemer te PapendrechtG. W. van Londen, vroeger te MijdrechtJoh. Pieterse, vroeger uilgever te 's-Gravenhage; R. J. van Veen. eertijds caféhouder te AmsterdamH. W." Schoonhoven, slager te Utrecht; S. S. Frankfort, te AmsterdamH. P. de la Bije. Voorloopige surséance van betaling verleend aan J. L. Kneyber, winke lier in manufacturen te Bussum. (St-'t.) SCHOTEN. Bevallen: A. W. Kuiper—Veelo z. D. Woltersvan der Wal, z. W. J. de Haas—Smit, z. A. H. Donckenvolcke, zoon. Getrouwd: A. Warnaar en W Bart. Ondertrouwd: L. C. M. W. Schetter en J. P. Jordaan. Overleden: C. Verhoeven, 2 jaar. ZONDAG 6 JANUARI. NBD. GERBP. KERK. GROOTE KERK. Voorm. 10 ure. Da Barbaa Bevestiging van lidmaten. NIEUWE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. van Pa assen. JANSKBRK. Voorni. 10 ure, Ds. Bax, pred. te Hoofddorp. Nam. 2 ura. Ds. Knottenbelt Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Ds. Knottenbelt. Voorbereiding voor het H. Avondmaal en Bevestiging van lidmaten. WOENSDAG 9 JANUARI, 's Avonds 7 ure, Ds. Monti ju. BAKENESSER-K ERK. (Voor de kinderen;. Voorm. 10 ure, de heer Hilbrander. ■GLISE WALLONNE. 9 1/4 heures, Ecole du Dimanche. Volksbelang (Jansweg 40). 10 1/2 heures, Mr. Martin Dupont, GHRBFORMEERDE KERK. {Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Ds. Mulder, s Avonds 5 1/2 ure, (D»s. Mulder. BBRN-HAëZ ER-KERK. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5J ure, Dezelfde. WOENSDAG 9 JAUNARI. 's Avonds 8 ure. Ds. Ringnalda. Yoreenigde dienst. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 en 's avonds 6 uur, D». W. Ringnalda. CRHISTEL. GEREF. GEMEENTE. (Zuiderstraatj. Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Avonds 54 ure, Godsdienstoefening. DONDERDAG 10 JANUARI, s Avonds 7ure, Ds. v. d. Vegt. LUTHKR9CHE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. J. C. Boon, Em. pred. van Beverwijk. Voormiddag? 11 1/2 ure, Inschrij ving van nieuwe leerlingen der Zon dagsschool aan 'de Kerk. Nam. 1 ure, Zondagsschool (Nas- saulaan). KERK DER VEREEN. DOOPSGEZINDEN. Voorna. 10 ure, Ds. de Vrioe. 's Avonds 5 ure, Ds. Pluntenga. De avondgodsdienstoefeningen* zul len gedurende de maand Januari aan vangen te 5 ure. REMONST. -GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 tune, Ds. Hoontjens. Met medewerking van het Zangkoor. KERK DER BROEDERGEMEENTE. Voorm. 10 ure, Ds. Schmidt. ZATERDAG 5 JANUARI, 's Avonds ure, Bidstond. Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, biduur des avonds 8 uur. BAPTISTE GEMEENTE. (Lskoal: Stoofsteeg 6). Voorm. 10 ure, Prediking. Namiddag 12 ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Openb. Samenkomst 's Avonds 8 ure, Bidstond. BTVANGBLI SA TTBGBBOUW J acoMJn eetmat SO. Voorm. 9 .uur, Bidstond. Voorm. 10 uur, H. J. Bosch. Zondagmiddag 12^ ure, Zondag school. 's Avonds 6 uur, de heer H. J. Bosch, Maandagavond 8 uur, Jongedoch- terskrans. Dinsdagavond 8 1/2 uur, Bijbelbe- sprekiug. Donderdagavond 8 112 uur, d© heer H. J. Bosch. EVANGELIESATIELOKAAL. Kleine Dorcas, Brouwersvaart 112. Donderdagavond 8 uur, de heer C. R. van Leeuwen, van Amsterdam. Zondagmiddag half vier. Kindersa menkomst en Zondagavond half zes H. Sell rift-on der zoek en Bidstond. BENNEBROEK. Geen opgave ontvangen. BEVERWIJK. Voorm. 10 ure. Ds. Rutgers van der Loeff. DOOPSGEZINDE KEUK. Voorm. 10 ure, Ds. vaa Cal car. EVANG. LUTHERSCHE GEMEENTE. Voorm. 10 ure, Ds. Schade van' West rum. BLOEMENDAAL. Voorm. 10 ure, dé heer G. Maan, Zendeling der Utrechtsche Zend, Vereen. 's Avonds ure, Geen dienst. HEEMSTEDE Voorm. 10 ure, Ds. Weener, pred. te Haarlem. HILLEGOM. Voorm. 10 ure, Ds. Boeke, pred. te Noordwijkerhout. Doop8bedieninf«. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 ure, Ds. Bal jon. Bevestiging van kerkeraadsleden en rloopsbediening. 's Avonds 6 uur, Ds. Roozen, van Rotterdam. (Zendingsrede). SANTPOORT. Voorm. 10 ure, Ds. G. J. Paré, Emer. pred. te Haarlem. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Ds. BaJjon. VBLSKN. Voorm. 10 ure Da de Sopper, IJMUIDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Bax, pred. te Santpoort ZAND VOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus MtdjJes.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 7