Verschijnt dage Kina, behalve sp 2on» er feestdagen NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Uil de Omstreke» Binnenland 24e Jaargang. No. 7218 DINSDAG 8 JANUARI 1907 E. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÈN: per drie maanden: IPpt- ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement VqöJ Haarlem -- 1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75. elke regel meer ƒ0.1 Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 J/Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.6a 50 Cts* voor 3 Plaatsin£en a contant. Cffereerd z3agsklaJ, 'v.ar Haarlem' 6.3IH JL Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de oiTistreken en franco per post „9.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Birecteur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonffèfnenten en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrc G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. DINSDAG 8 JANUARI. Groote Kerk: Orgelbespeling, 1—5 uur. Brongebouw (Conversatiezalen): Tee- kencollege „Kunst zij ons Doel": II de Kunstbeschouwing 1 1/2—4 1/2 uur en 7 1/210 uur. Soc. Vereeniging: Concert Mevr. Paul de Haan—ManifargesZalsman. !s uur. DE TOESTAND IN RUSLAND. De moordenaar van generaal Von der Launitz blijkt een jonge Jood te zijn geweest uit Tambof, het gouver nement waar de vermoorde groote bezittingen had. Het vermoeden be staat dat deze moord een wraakne ming is voor de behandeling Maria Spiridonowa aangedaan. In de droe vige historie dezer eveneens uit Tam bof afkomstige jonge Vrouw 'had ba ron Von der Launitz een rol ge speeld. Uit latere mededeelingen blijkt, dat prins Oldenburg zich op den moorde naar wierp en met dezen worstelend van de trappen viel. Een officier die .dit tooneel bijwoonde trok zijn sabel en bracht den moordenaar een slag toe op den schedel die onmiddellijk doodeJijk was. DE TSAAR ONDER DEN INDRUK DER MOORDAANSLAGEN. Generaal Dedjoelin, gouverneur der keizerlijke paleizen, heeft Donder dagavond een lijkdienst voor den vermoorden gouverneur Von der Launitz bijgewoond. Namens den Tsaar en de Tsaritsa legde hij kran sen op de baar. Hij verklaarde, dat 'de Tsaar erg onder den indruk der onophoudelijke .moordaanslagen is. Thans zouden aan de beurt zijn (admiraal Doebassof en généraal - majoor Reinbodt, gouverneur van 'Moskou, die Von der Launitz te Pe tersburg zal opvolgen en op wien in 'Moskou reeds een aanslag is ge pleegd. "DE MINISTERS VAN OORLOG EN MARINE AFGESCHAFT. Een allermerkwaardigste oplossing uit een parlementaire moeilijkheid is den Tsaar of een glim raads man van dezen bedacht, volgens de République. De zaak is deze. Krachtens de fundamenteels wetten zijn ook de minister van oorlog en .van marine verplicht om op interpel- 'laties in de Rijksd'oema te antwoor den. Maar in de tegenwoordige om- standigheden vond de Tsaar dat toch minder gewenscht. Watt nu te doen ""Niet antwoorden zou een slecht be gin voor de wetgevende aera zijn. tDaarom nam Nikolaas II een even origineel als afdoend besluithij schafte eenvoudig de ministers van oorlog en marine af. En hij staat nu d"voortaan zelf, geholpen door twee bijzondere generale staven, aan het -hoofd der beide ministeries l De Doe- ma mag nu vragen wat zij wilde is in orde. NEBOGATOF VERDEDIGT ZICH. Nebogatof is bezig aan een vlug- schrift, waarin hij zijn veroordeeling een justitieele misdaad noemt en poogt aan te toon en, dat de regee- w ring zoowel als Rozjestwensky de voornaamste schuld aan de neder- bij Tsoesjima dragen. Uit andere landen. DE KERKELIJKE STRIJD IN FRANKRIJK. De „Osservatore Romano" bevat de volgende verklaring Naar men zegt, zal de Franscbe regeering een deel van de in bet gebouw der nunciatuur ie Parijs op 11 December in beslag genomen schrifturen, die op zekere personen betrekking hebben, open baar maken. De Heilige Stoel ver- siaart daarom, dait hij reeds nu elke verantwoordelijkheid van deze open baarmaking afwijst en het aan die personen, welke zich daardoor ge krenkt mochten gevoelen overlaat de aoodige stappen te doen ter handba ring hunner rechten. De „Osserva- iore Romano" wijst er verder nog op, lat bij de inbeslagneming geen lijst Ier inbeslag genomen 3tukken is op gemaakt DE UITOEFENING VAN DEN SEREDIENST. De Temps verneemt uit Rome, dat Ie Fransche geestelijken van heft Va- acaan de order hebben ontvangen, n de kerken te blijven totdat de vrije utoefenlng van den eeredienst mocht vorden geschonden. Elders is te lezen, dat de Paus zijn orders pas geven zal den vooravond van de bisschoppenvergadering, en over den juïsten dag der bisschoppen vergadering loopen de veronderstel Mngen nog uiteen. Vermoedelijk ts deze 15 Jan. e. k. 'DE TOESTAND ÏN MAROKKO. Het Duitsche telegraaf agentschap verneemt uit Tandzjer, dat Raisoell in Zin at is ingesloten en dat hij be sloten is, zijn huid duur te verkoo- pen. Latere berichten van 5 dezer mel den „De actie tegen Zinat, waar "Rai- soeli zich versterkt heeft, is heden morgen begonnen. De stad moet in brand geschoten zijn bij het bombar dement. De beschieting was in Tan- ger te hooren. Te 11 uur openden de troepen van Guebbas bet vuur tegen het fort van Ralsoeli. De troepen van dezen ant woordden met een welonderhouden vuur. Daar hunne wapens verder droegen dan die van de Méhalla, week deze achteruit en Guebbas be gon daarna een .geschutvuur, dat de troepen van Raisoeli noodzaakte de wijk ie nemen naar het gebergte. De verliezen van Guebbas bedragen twee dooden en eenige gewonden, waaronder een bevelhebber van de Mehallah." F.ENE AARDSTORTING IN DUITSCHLAND. Vrijdag had een vreeselijk ongeluk plaats op de in aanleg zijnde lijn Boppard-Castelaun van de Huncïs- riickbaaii. Tusschen Lamscheid en Leiningen, in de nabijheid van Sauer- brunri geraakten tegen den avond twee arbeiders bedolven onder neer stortende aarde van een tunnel. De aannemers zonden daarop eengehee- le ploeg werklieden uit oan zoo mo gelijk de ongelu'kkigen nog te redden. Deze arbeiders trachtten door te dringen in het achterste gedeelte van den tunnel, maar deze stortte plotse ling in en- bedolf een groot aantal werklieden onder de aatadmassa's. Natuurlijk werden er onmiddellijk krachtige pogingen in het werk ge steld om zoo spoedig mogelijk hulp te bieden, maar helaas met betrekkel ijk gering succes. Volgens de laatste berichten waren er 13 dooden en vijf tien gewonden geborgen. De „Ivoblenzer Zeitung" bericht, dat tot de slachtoffers ook een aan tal toeschouwers behooren, die op een nabijgelegen heuvel het reddings werk bijwoonden. De heuvel, die uit een losse massa rotssteen en lei be stond, heeft klaarblijkelijk de groote menigte menschen niet kunnen dra gen, terneer daar het 's nachts had gevroren en de heuvel door de later ingetreden dooi sterk onderwoeld wTas. EEN VRBESELIJKE ZEERAMP. Aan de Lister Zuidwestkust (Noor wegen) had Donderdag een vreeselij- ke zeeramp plaats. Het stoomschip „Lindholmen", varende van Christia na op Bergen, geraakte door een pe- troleumontploffing in brand. In een oogwenk stond 'de geheele passagiers- salon in lichte laaie en de hevige storm belemmerde in hooge mate het blusschingswerk. Dertig zeezieke pas sagiers snelden half ontkleed het dek op. Vier hunner verbrandden of stik ten en ook de anderen zagen den dood tegemoet. Een passagier werd krankzinnig, een ander sprong over boord en verdronk. De kapitein stoomde toen met volle kracht door de branding en stiet gelukkig op een zandbank. De overgebleven passa giers werden daarop gered, 's Nachts brandde het schip totaal af. A r r.-R echtbank. Door die Axrondissetments-Recht- bank alhier zijn in het jaar 1906 in strafzaken gewezen 473 vonnissen. Faillissementen. Door die Arrondissements-Recht- bank alhier zijn in 1906 uitgesproken 81 faillissementen. Over de kantons verdeeld bedroeg het aantal 59 in het kanton Haarlem. 11 in het kanton Haarlemmermeer 7 in het kanton Zaandam. 4 in hét kanton Purmerend. En voor de gemeente Haarlem be droeg het aantal 26. Landbouw. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Haarlem en omstreken, houdt dezer dagen een le denvergadering o.a. ter benoeming van twee leden van het bestuur der afdeeling, in plaats van de heeren Fr. Lieftinck, tevens voorzitter, en W. K. Loeff, tevens secretaris, die aan de beurt van aftreding en herkiesbaar Eïjn. „PROZA EN POëZIE". Bij zijn concert van Zaterdag j.l. in liet Brongebouw heeft het mannen koor „Proza en Poëzie", onder leiding van dein heer Caret Phlippeau, zich van zijn gunstige zijde getoond. De twee groote koorwerken van de zen avond, Hoi's „Psalm Vlll" eik Gevaert's „Saul's Lierzang", slaagden bevredigend. Dat „geplas in de kol ken" (Psalm VIII) blijkt voor de mees te koren juist geen verfrisschend bad te wezen. Meestal tenminste en cok hier was het zoo klinkt liet koor, ha die operatie, heel wat matter dan te voren. Ook in „Saul's Lierzang" ligt een soortgelijk struikelblok. Hier echter bleek de gevaarlijke inzet „O God' onschadelijk voor liet verder verloop. Hoo-ger als uitvoering stonden even wel de kleinere werkjesvooral „Se renade" van Verhulst en „De Vesper" naar Beethoven werden zeer gelukkig gezongen. Ook „Maat en Toon" een compositie van den directeur Carel Phlippeau vied, ondanks de modu- latorisclie bezwaren van het midden- déél, niet slecht uit. Kort en goed, de Leder tafel is fiink voor den dag geko men en aLs zij zich maar met de borst blijft 'toeleggen op steeds meer be schaafde uitspraak en een wat minder vraatzuchtigentoon aanzet, kan zij iets echt moois bereiken. Dat mejuffrouw J. Kortmann, uit Leiden, als soliste medewerkte, heeft de artistieke beteekeoiis van het con cert niet weinig verhoogd. Want deze jeugdige zangeres bleek in bet bezit van een aangenaam uitgeluid niet al leen', maar zij toonde zich ook be deeld met muzikaal gevoel. Wel moet zij streven naar meer vastheid van toonaanzet en vloeiender legato, maar zij heeft smaak en is jong genoeg, om zich verkeerds af- en goeds aan le wennen. Haar programma was voor de geLe genheid ju'st nM gelukkig gekozen maar toch geloof ik, dat de talrijke toehoorders, zooal niet van Brahms' toch. ook wel wat mat voorgedra gen „Sapphischie Ode", dan toch van1 de aria uit Max Bruch's „Odys seus" en vooral van Brahms' „Der Schmied" en Hu'llebroeck's „Op Kerst dag" veel genoten hebben. Tusschetn al deze vocale voordrach ten zullen allicht voor menigeen de overigens niet veel beteekenende vioolnummers (Faust-fantasie van Singelée en Schuier-Concert van Seatz), door den heer W. G. Jonker, vnn hier, hunne aantrekkelijkheid hébben gehad. Een ander stadgenoot, de heer P. van Cittert, toonde zich eén zeer ver dienstelijk begeleider. PHILIP LOOTS. LIEFDEWERK „OUD- PAPIER". •Men schrijft ons: De steeds toenemende belangstel ling van het publiek stelde de te Haar lem gevestigde sub-commissie voor dit Liefdewerk in staat in 1906 38225 K.G. oud papier in te zamelen, welke bij verkoop eene som van 503.13 o.p- bradhten. Uit dezen voorraad konden o.a, gesorteerd worden: ruim 2400 KG. couranten, 3500 KG. carton en 1006 K.G. boeken, welke zaken, mits afzon derlijk gehouden, veel meer opbren gen. Door zelf de couranten bij elkaar te houden kon die meerdere opbrengst door Giet publiek nog veel bevorderd worden. Doch ook in 't algemeen kon veel meer worden ingezameld en daardoor veel grootere opbrengst verkregen worden, wanneer het bestaan van het Liefdewerk alom bekend was. Her haaldelijk gebeurt het toch, dat inge zetenen, vooral winkeliers, die met hun oud papier geen raad weten, zich komen aanmelden om verlost te wor den van dien rommel, daar zij (hunne bergruimte voor nuttiger doeleinden kunnen bezigen, en dan inededeelen, dat zij jaren lang hebben uitgezien naar iemand, die geregeld op gezette tijden zich daartoe bij hen kwam vervoegen. Voor het doen ophalen van oud pa pier kan men zich -aanmelden aan de volgende adressen: P. G. Heenis, An- thoniusstraat 79, H. Holt. Anegang35- 37 (teleph. no. 313): P. J. van Kessel. Koudenhorn 82. (telepGi. no. 777): H. N. Kimman, Wagenweg 10; J. Rood nat, Kenaupark 33, Mr. J. N. J. E. Thijssen, Kleine Houtweg 11 (teleph. o. 386) en F. J. A. Vos, Jordenssir. 28. Gevonden voorwerpen: Een zweep, een 'hondje, een tasefi, een tasch, een kinderwagentje, een schoen, een notitieboekje, een porte- monnaie met geld, een rozekrans, een broche, een portemonnaie, een over schoen, een beursje met geld. een qu:- tantie, een bontje. Begrafenissen. Op de algemeene begraafplaats aan den Schoterweg hadden hedenmor gen twee aangrijpende plechtigheden plaats. jjenige bonderden belangstellenden schaarden zich óEl -Sr&f van den jeugdigen bakker Vos uit de Spaarn- wouderstraat, die de vorige week op zulk een treurige wijze het leven liet. Ds. W. Ringnalda (predikant bij de Gereformeerde Gemeente, Ridder straat) sprak eenige woorden van deelneming en troost tot den ouden vader, en de broeders, wier ontroe ring zich uitte in verborgen gesmk.- Bereidt uw huis, want gij zult fjtervon", dit Bijbelwoord past zoo juist hier aan dit graf. Het spreekt ons van de vergankelijkheid van 's menschen leven, dat bros is en teer. 's Morgens ging de overledene welige moed uit zijne woning, waar hij achterliet zijn jonge, pas moeder geworden vrouw. Hij heeft zijn huis niet. meer mogen betredeneen treu rig ongeval trof hem, en riep hem op voor Gods rechtertroon. Wel treurig, maar wij moeten ook hier het bestel van den AlwijzenGod eeren en de roede kussen. Het was Zijn wil Maar zij die di't aannemen, staan niet troosteloos bij dit graf. Zij ge- looven immers ook, dat Christu: Gods Zoon, voor ons gestorven is, om ons te bereiden eeuwige onverganke lijke zaligheid. Wie in Hem gelooft, zal leven, ook al ware hij gestorven. Een broeder van dien overledene dankte namens de familie voor de be toonde belangstel ling. Dat de deelneming groot is, Meek ook bij de aankomst van den lijkstoet uit Amsterdam. Bij de Amsterdam- sche poort en de woning in de Spaarn- wouderstraat hadden velen zich ge schaard om ook hier van hun be langstelling blijk te geven. Een krans dekte de lijkbaar, ge schonken do ar de bewoners van de Spaarnwouderstraat. Daarop stond „Rust in vrede". Even te voren werd ter aarde be steld het stoffelijk overschot van; den heer en mevrouw Oostenbroek, het echtpaar uit Oost-Indië, dat hier tij delijk vertoevende, door het ongun stige weder longontsteking kreeg, en overleed. (Men zie ons nummer van Zaterdag). t Was een in-treurige aanblik, die twee lijkkisten achter elkaar in de groeve te zien nederdaleniets wat moeilijk te beschrijven is. Aan dit graf werden de eveneens talrijke belangstellenden toegespro ken door Dr. Vermey uit Amsterdam. Zeer vele kransen waren aan de lijkbaar gehecht. Uildeeling van Koffie en Brood. Na vijf jaren is de Commissie voor de gratis uitdeeling van koffie en brood aan kinderen en ouderen weer actief geworden. Dat er dezen winter behoefte aan bestaat, is hedenmor gen ten duidelijkste gebleken. Er meldden zich hedenmorgen aan het perceel Ged. Oude Gracht 48 aan 465 kinderen en 180 volwassenen. De volgendq giften zijn ingekomen Bij den heer A. F. U. v. d. Vaart .Donkere Spaarne 42) van W. L. f 5 M. f 1. Bij den heer M. van Ommeren (Nieuwe Graoht 1) van N. N. 5. Procesverbaal is opgemaakt wegens rijden met een voertuig zonder licht, Wegens plotselinge ongesteldheid van Mevrouw Noordewier—Reddm- grus zal op het concert van morgen (Dinsdag)avond 8 Januari Mevrouw De HaanManifarges. onze eerste alizangeres, in hare plaats optreden. HOOG SPEL. Mej. R. Koetsier, schrijft in het „Nieuws van den Dag", dat „Hoog Spel", van jhr. Van Riemsdijk, als twee druppels water gelijkt op een tooneelspel in vier bedrijven. „Dans om 't gouden kalf", voor een paar jaar door haar gemaakt. Zij vraagt door vergelijking der beide manuscripten door zaakkundi ge personen te doen uitmaken, of hier te denken is aan spel van het toeval of andere omstandigheden. Zij stelt dus voor de twee manu scripten te willen afstaan aan de Vereeniging van Letterkundigen. Jhr. v. R. antwoordt, dat van een stuk van mej. K. hem niets bekendis en deelt mede, dat „Hoog Spel" ter beschikking van de Vereen, van Let- terk. staat, indien deze een onder zoek noodig acht. HEEMSTEDE. Een stroopers-avontuurtje met hin dernissen. Een dezer nachten bemerkte de Rijksveldwachter Van der Zeelt, ter wijl hij 2ich op surveillance bevond in de bosschen van jhr. Van Merlen, dat eenige stroopers bezig waren door middel van het geweer een stukje wild te bemachtigen. Toen zij zich ontdekt zagen, namen de stroopers ijlings de vlucht over slooten, afrasteringen, enz. Van der Zeelt achtervolgde hen, biaar had hert, ongeluk, bij liet over springen van een rasterwerk, met beide beenen in prikkeldraad te blij ven hangen. In weerwil daarvan wist hij zich los te werken en drie stroopers in te hia- Letn, welke, zich verloren ziende, ble ven staan. Van der Zeelt wenschte nu het ge weer in beslag te nemen, maar de stroopers waren niet bereid hdt over te geven, hetgeen pas gebeurde nadat Van der Zeelt eenige noodschoten had gelost en hem eenige politieman nen te hiulp snelden. De stroopers bleken te zijn de ge broeders Z. en consorten, wonende te Hillegom. In Januari en Februari wordt door den Rijksontvanger alhier geen zitdag gehouden. Op 26 Maart a. s. zal het 40 jaren geleden zijn, dat de heer A. van der Horst alhier, tot Gemeenteraadslid werd gekozen. SCHOTEN. Zondagmiddag was voor belang stellenden de Kapel te zaen van do Eerw. Zusters in bet nieuwe geaticht in het Schoterkwartier. Ieder, die een bezoek bracht was vol lof over den grooten eenvoud van stijl, waar aan streng de hand gehouden is en over de prachtige ramen, Bijbelscho gebeurtenissen voorstellende. Zondagmorgen werd een 7-jarig jongetje door een losloopend paard in zijn pet gebeten. Op het angstig gillen van den jongen schoten eenige omwonenden toe, die hem van zijn ongewoon gezelschap verlosten. HOFBERICHTEN. Z. K. H. de Prins braobt Zaterdag voormiddag met den prins van Rouss een bezoek aan de groeps-tentoonstel ling van Pulchri Siuaio. De prins van Reuss heeft Zondag d© residentie verlaten. HOF VAN .ARBITRAGE. Door de Engelsche Regeering is her benoemd, voor den tijd van 6 jaren, als lid van het Permanent Hof van Arbitrage, Sir Edward Fry, doctor in de rechten, vroeger rechter in het Hof van Appèl, lid van Kings Privy Coun cil; en zijn benoemd tot leden "van (het Hof van Arbitrage, in de plaats van Sir E. B. Mal et en van prof. J. Westla- ke: Vicomte Selby, oud-speaker van het Lagerhuis en Sir E. Staow,oud gezant en gevolmachtigd minister bij het Ohineesche Hof te Peking. Voor Duitschland zijn als zoodanig herbenoemd in het Hof van Arbitrage de professoren mr. de Martitz, (hoog leeraar in riet recht aan de Universi teit te Berlijn, adviseur aan het Kon. Hof van administratieve rechtspraak en mr. Von Bar, Geheim Justitieraad hoogleeraar in het recht aan de Uni versiteit van Göttingen, terwijl be noemd is, in de plaats van ZExc. Von Frantzius, mr. Kriege, geheim legatie- raad, rechtsgeleerde, raadadviseur aan het departement van buitenland sch e zaken. Voor Rumenië zijn (herbenoemd mr. Theodore Rosetii, senator, oud-voor zitter van den Ministerraad; Johan Kalindera, oud-raadsheer in den Hoo- gen Raad, lid der Rumeensche acade mie, administrateur van het Kroon domein, en Johan N. Lafhovari, oud-af gevaardigde, oud-gezant, oud-minister van buitenlandsche zaken; terwijl be noemd is in de plaats van E. Statescu do heer G. Dissescu, staatssecretaris ?-an het departement van eeredienst en openhaar onderwijs, lid van den Senaat. Als leden voor {Tapan zijn herbe noemd prof. mr. Ichiro Motono, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs en Henry "VViUard Denison. rechtsgeleerd raadsman van (het ministerie van buitenl. zaken te Tokio. DE II. STOEL EN DE VREDES CONFERENTIE. Te Parijs is, naar we in de „Köln.- Ztg." vermeld vinden, uit Rome be richt ontvangen, dat de Paus Mgr. Giovanni, den internuntius in Den Haag, opgedragen heeft, stappen to doen om voor den Heiligen Stoel een uitnoodiging tot het aanstaande vre descongres te verkrijgen. Het Vati- caan méént er op te kunnen rekenen, dat Italië er zich ditmaal niet tegen zal verzetten, maar vreest voor den tegenstand van Frankrijk. Van dit bericht is dé strekking af te scheppen met lepéls. Wie het uit Rome verzonden heeft en door wien het te Parijs ontvangen werd, wordt niet gemeld, doch het moet blijkbaar dienst doén om tegen een eventueel deelnemen van dien II. Stoel aan de Tweede Haagsche Vredesconferentie stemming te maken. En dan de „Nieu we Rotterdamsche Courant", die Mgr. Giovanni promoveert tot „nuntius"! Noen, (laat blijkt de liberale „Köln. Zte." al tl Kilts ietwat beter op de hoog te'dan onze Roi )-erdanisclie collega, re weten, het- .•Me van der- zij schijnt ten minste geen trouwens voor ieder, k. - gelijke zaken op de hoogte zijn, te vinden is in de „Almaaiacn - Gotha" dat de II. Stoel bij het Nedërlandsche hof vertegenwoordigd wordt niet door een nuntiatuur, maar door een Lntennuntiatuur. Doch Mgr.. Giovanni is evenmin internuntius al9 nuntius; zijn titel is zaakgelastigde van den II. Stoel, daar de internun- tfatuurspost sinds het vertrek van wijlen Mgr. Tarnassi ten tijde der eerste Vredesconferentie onbezet ia gebleven. („De Tijd"). DE BEURSKWESTIE TE AMSTERDAM. Het dossier inzake den Beursbouw heeft thans, ingevolge de toezegging van den Burgemeester, voor de raadsleden ter visie gelegen. Het is, naar wij vernemen, zoo goed als zeker, dat het debat over de kwestie der officieren verantwoorde lijk in den Raad zal -worden hervat. Dit za.1 dan geschieden bij die bespre king van liet- tweede krediet voor de beursherstellingen, of incidenteel in een vroegere raadszitting. Herlezen we trouwens het steno- graphisch verslag der zitlting, waarin de kwestie aan de orde is geweest, dan zien we, dat de discussie zich ook duidelijk heeft bewogen in de richting van een latere voortzetting van het debat, nopens de kwestie der verantwoordelijkheid. Onderstaand citaat althans, uit het betoog van het raadslid mr. Van Gigch, laat daaromtrent geen twijfel „Nu u een historisch oveo-zicht hebt gegeven", aldus de spreker tot den voorzatter, „omdat u meende, dat daardjpor de verantwoordelijkheden in het juiste dagflicht kwamen te staan, heb ik alleen gezegd U moet daar niet mee aankomen in een mon deling debat, en een ellenlange nota' voorlezen, maar geef ons die dingen eens in de leeskamer, opdat wij ze zelf kunnen nazien en vergelijken met andere stukken, dan zullen wij zelf onze verdere conclusies omtrent die verantwoordelijkheden eventueel wel weten te trekken. U bent aan dien wenscli nu al tegemoet gekomen uit u zelf, zonder door eenige motie daartoe gedwongen te worden, door te zeggen >k ben bereid, dat heele pak stukken u wees op het pak, en 'k hoop, dat die toezegging moet op gevat wofden in dien zin alle stuk ken en die geheele correspondontie, betrekking hebbende op den Beurs bouw voor de leden van den Raad ter visje te leggen. Dan kunnen wij die zaak nagaandan kunnen wij zien wat er gebeurd is, dat heb ben wij nog nooit kunnen doen en dan zal, ook al komt er geen nota van Burgemeester en Wethouders, deze zaak misschien in den een of an deren vorm nog wel in den Raad be handeld worden, om die verantwoor delijkheden vast te stellen." (Tel.) HAAST U LANGZAAM. Een heerenhuis te Nijmegen staat ledig. De familie, die het bewoonde, is naar elders vertrokken. Gisteren bemerkte een der buren, dat de tusschenmuur, die zijn wo ning van het belendende pand scheidt doornat werd. Spoedig een onderzoek ingesteld het bleek, dat het in het leege huis stortregende. De vertrok ken bewoner had vergeten de hoofd kraan der waterleiding af te sluiten, en de op de vorst gevolgde dool had zijn werk gedaan de leid'ng was op verschillende plaatsen gescheurd, en het water spoot rusteloos naar binnen. Tot over de enkels door het water plassend, zochfc de buur, geholpen door een dito, naar de hoofdkraan. OnvindbaarIn den kelder, onvind baar Waar een gat bereikbaar was, werd de looden buis dichtgeklopt

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1