Haarlem's Dagblad Reetósaaken Koloniën Sport en Wedstrijden Kerk es School lit 4e Arbeiderswereld Gemengd Nieuws Leger en Vloot Stdemvaartierichtess Vraag en Aanbod i&en Kwartje per plaaismg Twee Kwartjes te zamsn Grootte der Advhmgstens zm rcfëfe wen vriend en daar wij niet hard re den, riep ze (hem. De chauffeur vloek te, maar de held van de trouw, dom in zijn gehoorzaamheid, stak den weg over, kwam vlak voor de wielen... er klonk een gekraak van beenderen en omziend kregen de inzittenden van de auto een aanblik, om nooit te verge ten. De mooie hond trachtte zich nog op te heffen, liet, zijn droevige oogen rondgaan, draaide in de rondte en stierf. Het meisje stond wezen loos stil, en de koeien vlogen in een veld mot hyacinthen. Kippen zijn allerdolst, bepaald alle maal verstandelijk gedéséquilibreerd. 'En het komt alles door gulzigheid. Het zijn bloeddorstige beesten, die graag elkaar veeren uittrekken, en op ieder klein bloeddroppeltje aanvallen. Geen sperwer is wreeder dan zij. En wat het oversteken betreft, zijn zij -weerga loos dom. Ze (hebben altijd midden op den weg wat te -pikken, onappetietelij ke dingen vaak, en ze steken over, al is er aan den overkant niets, dat hen aanlokt, dus alleen om (het plezier te hebben, zich te laten overrijden. Heb ben ze bij ongeluk zich nog gered, dan was dat enkel om tegen een telegraaf paal op te vliegen en zich zoo te ver pletteren. Ook kiezen ze daarvoor wel eens een muur of een boomstam en soms fladderen ze in een heg en bre ken daar hun pooten. (De (Aarde en haar Volken). INBRAAK. De boekhandelaar M. v. d. Maas, wonende in de Lange Pannekoekstraat no. 28 te Rotterdam, ging 'Vrijdag avond met zijn familie naar een re petitie. Zijn oudste dochter sloot te half tien den winkel. Omstreeks kwar tier voor -elven vond een hoofdagent van politie de deur van den winkel op 'een kier staan. De boekhandelaar werd gewaarschuwd en constateerde dat er was ingebroken. Uit verschil lende kasten bleken ontvreemd een gouden remontoir met ketting, twee gouden dames remontoirs, twee zilve ren damesremontoirs, een heeren ring wet diamant, twee gouden marquis- ringen, een koralen halsketting met gouden slot, een paar gouden oorbel len, een zilveren armband, een bedrag van f 100 aan geld, waaronder drie bankbiljetten van f 10 en eenige klei nere voorwerpen, als beursjes enz. HET DOEN ONTSTAAN VAN GEVAAR. Voor de Amhemsche Rechtbank stond -terecht de landbouwer G. Bes- eelihg uit Duiven. Den 13<len October kwam beklaag de met zijn kar, beladen met suiker bieten, voor de gesloten boom-en van den overweg te Duiven. Kalmpjes schoof B. de hoornen open, zette ze xelfs met steenen vast, en reed daar na door. Het heeft dan ook niet veel gescheeld, of een andere voerman, ze kere P., was met paard en kar onder den sneltrein uit Arnhem geraakt. Wegens het -doen ontstaan van ge- Vaar voor het verkeer op een spoor weg werd tegen B. ©ene gevangenis straf van 4 weken geëischt. HARD-RIJDEN. Wegens het rijden met een auto mobiel in een vaart, waardoor gevaar voor het verkeer ontstaat en wegens het niet geven van een signaal bij het passeer en van een dwarsweg, zijn on langs do or den kantonrechter te Arn hem tegen een Amsterd. commis- sionnair in effecten twee geldboeten van 15 en 10 geëischt-, of 5 en 3 dagen hechtenis. De chef-veldwachter uit Rhieden verklaarde in hooger beroep voor rechtbank, dat beklaagde reed met een vaart van meer dan 30 K.M. Door beklaagde en twee personen, die met hem in de auto zate», werd dit ont kend. Het O. M. requireerde bekrachti ging van liet vonnis van den kanton rechter. De verdediger, mr. F. van- Lannep, pleitte vrijspraak. WIELER-POLO. De uitslagen der competitie wieler- polo wedstrijden, gespeeld op Woens dagavond, 2 Jan., in de Fongers Rij school te Amsterdam zijn als volgt Zegers VeeckensVan Meurs slaan F. HonigVan Heijnsbergen met 5— 1, scheidsrechter L. J. Zegers Vee ckens. Zegers VeeckensVan Meurs slaan Smit—Pieper met 3—1, scheidsrech ter A. H. Modirmiarm. INGEZONDEN iMEDEDEELINGEN a 30 Cent per regel. Proeven door geneeskundigen ge nomen hebben het bewijs geleverd dat levertraan, ingenomen in den vorm van 8C0TT*8 EMULSION, drie maal zoo ntittig van uitwerking is, als levertraan in gewonen vorm gebruikt, daar werkelijk zeven malen het gewicht van dit middel in den vorm van nnttig vet aan het Each aiüjd dc Etoat lichaam wordt toege- voegd. De reden is, om- he' b.'-wpr^ h* ^at Scott's Emulsion roos. gnheöl door het lichaam opgenomen wordt, geen enkel gedeelte gaat ooit verloren. Van daar komt de nuttige uitwerking en de opmer kelijke bezuiniging. Bij Apothekers en Dro jistm ver krijgbaar. VOETBAL. Naai- het Hbld. verneemt, zal het bestuur van den Amsterdamschen Voetbalbond trachten, tegen Paschen een wedstrijd van een Amsterdamsch elftal tegen een uit te noodden En- -gelsche vereeniging te organiseeren. Verder werd besloten op een der Zondugen in Maart een wedstrijd te doen spelen tegen een eerste klasse club. Hiertoe zul H. V. V. worden urit- genoodigd. PAARDEN. Voor het jaar 1907 worden als offi ce eol erkend in Nederland de banen te Woestduiu, Duindigt, Groningen, Bergen. Breda, Bussurn, Heerenveen, Leeuwarden, Woudesteijn (Rotter dam) en Utrecht. (N. Sp. Dit jaar worden er op -de buan te Woestduin op 27 dagen wedstrijden gehoudenhet eerst op Zondag 3 Maart, hes laatst op Zondag 24 No vember. BILJARTEN. In de Harmonie te Groningen zul len Zaterdag 12 en Zondag 13 dezer zes leden van de Biljartvereeniging Amsterdam spelen tegen drie leden van do Biljartclub te Groningen en drie leden van de Friesche Biljart club. Het gaat om een wissedprijs, een zilveren lauwerkrans, d>e drie maal achtereen of vijfmaal in 't ge heel moet worden gewonnen om eigendom van de winnende vereeni ging te werden. Op 2 en 3 December 1905 is er, te Amsterdam, voor de eer ste maal om dezen prijs gespeeld. De Amsterdammens wonnen het toen van de Groningers en Friezen met 4680 tegen 4373 caramboles. TWEE KONINGSTIJGERS OP EEN AVOND. De heer E. Munaut. wapenhande laar en bekend jager te Soerabaja, doet aan het „Soerab. Handelsblad" metiiediealingën omitrent een gelukkige acht aan Java's Zuidkust, waarvan hij pas was teruggekeerd. Het volgende is daaraan ontleend Het was namiddags, toen alles aan wal was te Bandi AUL eane kleine baai aam Java's Zuidkust. 35 a 40 kilometer ten oosten van Poegar (Be- soeki). Ik wandelde het strand langs en zag overal de sporen van schildpadden, die er hun eieren ko men leggen. Maar daarnaast ont waarde ik tijgersporen, gaande naar i van het strand naar het bosch. Vóór dat die nacht inviel, liet ik een hokje maken voor een geit; voor een opening in den wand plaatste ik een klem. Ik rekende er vast op, dat een der wilde dieren, die hier blijkbaar in grooten getale hun jachtterrein hadden, het aas zou ruiken en onder schot komen. Maar ik hoorde en zag nietsden volgenden morgen bleek de geit onge deerd. Het had dien nacht geregend en de oude sporen waren alle uitge- wischt. Dan maar nieuwe gezocht, dacht ik, en jawel, een heel eind ver der vond ik het spoor van een groote schildpad, dat zich op het zand aftee- kende en lijnrecht op den boschrand toeliep, (dus van een dier, dat waar schijnlijk eieren had gelegd. Maar, een spoor dat den terugweg van het dier naar de zee aanduidde, was nergens te vinden, ergo was het zeer waarschijnlijk de prooi van een wild dier geworden. Inderdaad bleek dit zoo te zijii. De ongelukkige amphibie had haar taak als eierlegster blijkbaar ndet kunnen volbrengen, (gewoonlijk deponeert zij 100 k 130 eieren in eetn kuil). Onder- het werk was de schildpad door een tijger overvallen, die het dier meteen slag van zijn machtigen klauw op den rug had gewenteld, om daarna den kop aan te grijpen esa den hals door te bijten, tot het weerlooze dier geen toeken van leven meer gaf. Toen had bot wouddier de schaal van de schildpad tusschen zijn tanden gevat en zijn prooi eenige passen verder de rimboe ingetrokken, waar zij van bui ten niet zichtbaar was. De strijd had blijkbaar nog niet lang geleden plaats gehad etn liet vleesch was nog onbe dorven. Ik sneed er een flink stuk uit en de sotep, die ik er van kookte, smaakte voortreffelijk. Bij eemig nader onderzoek van het terrein bleek mij, dat niet één, maar twee tijgers aanwezig waren geweest zij hadden niet veel van het beesf gegeten, maar zouden, daarvan hield ik mij overtuigd, de nest niet verge ten. Op de plaats, waar het aas lag, boog zich een vrij diepe rivier naar zee af, zoodat liet mij gemakkelijk viel die schildpad door een haag van in den grond gestoken boomtakken af te sluiten. Ik liet in die haag twee openingen, voor beide legde ik een klem, zonder anker. Met een stevige rot.tan had ik er echter vrij zware takken aan vast gemaakt om bet spoor van de eventueel vluchtende dieren gemakkelijk te kunnen vol gen. Dicht in de buurt maakte ik voor mij een schietstand, var. waar ik de klemmen beide ondier schot had. De maan was 10 dagen oud', dus de omstandigheden waren zco gunstig mogelijk. Alleen was het zaak goed uit te kijken, omdat de golfslag op het strand en de branding iets vorder in zee elk geluid verdoofden. Toen de zon onderging, nam ik mijn plaats in en het zal zoo ongeveer half zeven zijn geweest, toen ik plotseling meende twee beesten langs dan bosclxrand to zien galoppeenen. In een oogenblik waren zij vlak in de buurt; liet was het tijgërpaar, dat zijn achtergelaten prooi kwam ver slinden. lien twintigtal meters van het aas hielden de wilde diere» plotseling hun vaart in. aarzelde» e» gromden zij hadden de verandering opgemerkt bun prooi was gebarricadeerd Maar lang duurde de aarzeling niet, plotseling schoten beiden weer voor uit en liet was of zij wedijverden, wie er het eerst zou zijn. Daar daverde een gebrul boven de branding uitde eerste tijger zat in de klem. Het dier deed een kolossa len sprong en kwam in het volle maanlicht te staan. Het stond recht overeind, met de klem aan zijn rech ter voorpoot, woedend in de ijzeren voeren bijtende en op mij toeloopen- de. Vóór ik schieten kon, volgde edn tweedie gebrulook de andere tijger was gevangen. Ik loste daarop mijn eerste schot en trof den meest nabijzijnde» tijger in de elleboog van den linker voor poot de kogel bleek later den kop te hebben geschramd. Het tweede schot velde het dier neerhet projectiel had de hersenpan verbrijzeld. Op het tweede schot maakte tweede tijger, die te voren zich met niets had bezig gehouden dan in de klemijzers te bijten, een sprong in de richting der rivier. Het dier dacht, die blijkbaar te kunnen overzwemmen, maar de tak aan de klem gebonden, ging mee) te water, ankerde daar in deai bodem vast en toen ik den oever bereikte, had het wateroppervlak zich al weden- boven dier, tak en klem ge sloten. Dien nacht liet ik het dier waar het wasden volgenden mengen haaiden mijn helpers best met veel moeite uit do diepte op; het noodlot had dan woudkoning den dood door verdrin king bereid. Uit bovenstaand verhaal hlijkt, dat er op Java nog op groot wild te ja- gen valtmaar men moet een beetje ver uit die buurt gaan en er wat voor ovei' hebben. Krijgsschool worden opengesteld: voor het leger hier te lande 13 plaat sen, on voor dat in Neder! andsch-O. Indië 9 plaatsen, 'welke plaatsen als volgt worden verdeeld: A. Leger (hier' le lande: a. Krijgskundige studiën •voor officieren van het wapen der in fanterie; 1 voor officieren van het wa pen der cavalerie; 2 voor officieren van het wapen der artillerie; en 1 voor officieren van het wapen der genie; Studiën voor den intendance-dienst plaatsen; B. Leger in Nederlandsch- Oost-Indië: a. Krijgskundige studiën: 3 voor officieren van het wapen der infanterie; 1 voor officieren van het wapen der cavalerie; 1 voor officieren van 'het wapen der artillerie, en 1 voor officieren van het wapen der genie; b. Studiën voor den intendance-dienst: (Stct.) BUITENZORG ALS VERBANNINGS OORD. Men schrijft uit Buitenzorg van den 5en Dec. aan de „Java-Bode" Buitenzorg en Siberië, men zou zoo denken, die twee namen hooren niet bij eikaartoch is er eenige overeen komst tusschen dat vlek en dat groote land beide zijn verbanningsplaatsen. Wij hebben hier Baliërs, Lombok kers, Bandjenmosingers, Atjehers en Padamgers, die uit hun land zijn ver bannen. Zondag kwamen hier met den sneltrein aan 10 bannelingen van Bandjermasin 2 mannen, 5 wouwen en 3 kinderen, volgelingen van Goes- ti Arsad. Goesti Arsad woont thans in den Empang met een vijftigtal familiele den en partijgenooten. Hij geniet van het gouvernement een onderstand van f 425 's maands. Deze roi en exil kon, toen hij nog :n ir.- zijn negorij woonde, op een heel wat gToober inkomen rekenen. Hij meent toen wed 15 malle 'smaandis te hdbben ontvangen. Telkens als er weer bannelingen uit Bandjermasin komen, gaat de vorst, uit zijn woning hen op straat ontvan gen. De nieuw aangekomen-en betbo nen hem dan hormat, dsoor zich op den grond te werpen en ham den voetkus te geven- Hij schijnt bij zijn volk zeer gezien zijn, en onderhoudt al do vrienden en vriendinnen van zijn toelage ad f425 's maands. Wij hebben hier nog een Padangsch banneling. Bij vonnis van dien raad van justitie te Padang werd deze tot 15 jaren ballingschap veroordeeld, en te Buitenzorg geïnterneerd, zonder een cent onderstand. Meermalen heeft hii rekesten inge diend om hem een geringen onder stand te geven. Eens zelfs een rekest om hem als gewoon gevangene te be- handelen, en hem in 's lands boei op te nomen, waar hij dan toch zeker was, eiken dag eten te zullen krij gen. Doch steeds kwam eon afwijzen de beschikking. Nu ziet hij zoo goed en zoo kwaad als het gaat aan dón kost te komen. Nu en dan fungeert hij als sado koetsier en verdient daarmee een bordje rijst, doch meestal is schraal hans keukenmeester. In de belasting zal hij wel aangeslagen zijn, doch pluk eens veeren van een kikvorscb De ex-vorst woont nu in een hutje in kampong An jar. Zijn landg&noo- etn bieden hem wel eens hulp, en zoo scharrelt hij door het leven. Aan vet- ziekte zal hij zeker niet bezwijken. HERVORMDE KWEEKSCHOOL. Met dankbaarheid kan worden ge constateerd, dat de oprichting van bovengenoemde Kweekschool, tot opleiding van onderwijzers onderwijzeressen voor Her vormde scholen is verzekerd. De school zal in de Plantage worden gevestigd; reeds is een begin van uitvoering ge maakt met den verhouw van het bo vengedeelte der Planlageschool. Predikbeurtenbl ad. Bedankt voor het beroep te Berg- schenhoek door -ds. B. Batelaan, te Waarder. Aangenomen het beroep te Terwolde (gem. Voorst) door den heer M. Prins, cand. te Utrecht. ATJEK. Aan de Sumatra Post wordt dato 12 December uit Weitevreden gemeld: Gisteren werd uit Ivoeta-Radja ge seind dat een patrouille in Boven- Wojlf. 7 vijanden doodde en er 4 ar resteerde; eveneens werden 15 vrou wen en 19 kinderen gearresteerd. Door zelfontsteking is op 5 Deoember te Tapa Toean liet munitie-magazijn ontploft. De belendingen werden ge heel of gedeeltelijk vernield. Zwaar gewond werden daarbij 3 in landsche minderen (een (hunner is se dert overleden(, licht een fourier, een ziekenverpleger en de eóhtgenoote van den onderluitenant Hofman: een be diende, 4 inlandsche minderen en een soldatenvrouw werden verbrand. Op 10 December derailleerde een werktrein op de hulpbrug bij Oloeë Tapa. De locomotief en 2 wagens stort ten in de rivier. Gedóod werden 2 per sonen, gewond 22 Chineesche koelies, 1 machinist, 1 stoker, 1 sergeant en verscheidene inlandsche minderen. DE STAKING TE RUSSEN. Aan de groote Coöperatieve Winkel- vereeniging aldaar, welke, doch ten onrechte, door de neringdoenden in die gemeente voor -een beschermeling der frma ter Horst werd gehouden, is: naar het 'Hbld. meldt, door het sta- kings comité een voorschot gevraagd van 3000 op 'het dividend, in 1907 uit te betalen. EEN REDDINGSBOOT OMGE SLAGEN. Dinsdagavond om half zes ging te Ryd», in Engeland, een reddingsboot met negen man uit om een man te helpen, die in een roeiboot de zee gedreven was. Nadat de mannen van de reddingsboot geruime» tijd, %r dien stormwind en op de wilde baren, vruchteloos naar de roeiboot hadden uitgezien, keerden zij terug, tegen den storm in. Door een hevige wind vlaag kantelde de reddingsboot, en alten geraakten te water. De boot- weer overeind krijgen konden zij niet, zij hielden zich dus aan de kiel vast en lieten zich drijven. Zes uur moes ten zij zoo doorbrengen!, tot zij te Southsea aan land wardn. Twee man hadden intusschen, uitgeput en door de kou bevangen, die boot losgelaten, en waren verdronken. De luitenant ter zee 2de klasse M. H. de Beaufort wordt met 7 dezer ge plaatst aan boord van Hr. Ms. wacht schip 4e Amsterdam. De luitenants ter zee 2de klasse A. W. Boeke, J. A. Wichers Hoeth en C. L. M. Bijl de Vroe worden met den llden daaraan volgende geplaatst respectievelijk aan boord van Hr. Ms. wachtschepen te Willemsoord en te Amsterdam en aan boord van Hr. Ms. artillerie-instruc tieschip Bellona. De plaatsing van den luitenant ter zee 2de klasse B. Brutel de la Riv'ène aan boord van iaatstgemelden bodem is ingetrokken. (ÜUCt.) LANDWEERPLICHTIGEN. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat landweerplichtigen, die bij een eventueele mobilisatie van het leger 'er beschikking van de marine moeten worden gesteld, voor trans port- en sleepdienst, in dienst kun nen worden geliouden, tot zij door n i e t-dienstplichtigen zijn vervan gen. Eerst dan zullen zij aan die op roeping om onder die wapenen te ko men. behoeden te voldoen. Aan de autoriteiten, wieu het aangaat, zul len de betrokken landweordistxicts- commandanten onverwijld kennis be- hooren te geven van dat in dienst houden. HOOGERE KRIJGSSCHOOL De minister van Oorlog brengt tei kennis van belanghebbenden, dat dit jaar voor toelating tot de Hoogere DIE ARME PRESIDENT 't Is geen pretje om president van de Fransche republiek te zijn, maar oip Nieuwjaarsdag is het bepaald een marteling. Op 1 Januari was president Fal- lières de meest geplaagde man van heel Frankrijk. Van den vroegen morgen tot denJ laten avond bracht hij bezoeken en hield hij receptie. Hij heeft handjes geschud en gebogen, totdat zijn rechterarm en nek de ver lamming nabij waren. Dit is het programma, dat de arnie president op de» eersten dag van het jaar had af te werken 10 uur v.m. Ministers en delega ties van den Senaat en de Kamer ko men aan op liet Elysée. De president geeft elk een hand en beantwoordt elks groeten. 11 uur v.m. Rit over de brug. Buigingen rechts en links tot de ju belende menigte. 11.30 uur v.m. BeSzoek bij den heer Antonin Dubast, president van den Senaat, die zoo jui'st bij hem is geweest op het Elysée. Handdrukken en begroetingen. 11.45 uur v.m. Rit door de stad. Buigingen en glimlachen. 12 uur m. Bezoek bij den heer Brisson, president van de Kamer, dien hij een uur te voren thuis heeft ontmoet. Handdrukken, begroetin gen. 12.20 uur n.m. Rit door de stad en buigen. 12.30 uur n.m. Haastige lunch op heit Elysée. 2 uur n.m. Ontvangst van h%t diplomatieke korps. Handdrukken en speechen. 2.30 n.m. Ontvangst van de lo den van den Raad van State en den Raad van het Legioen van Eer, dë rechters van het hooggerechtshof in Hun roode gala-kostuums, de leden van het ..Institut de France" en van de „Academie", de directeuren van de Fransche Bank en het Crédit Fon- cier de delegaties van de Seine- prefectuur, de politie-prefectuur en talrijke soliolen en instituten. Allen 'hebben recht op een hand druk. 3.30 u. n.m. De president houdt nog steeds de hand gereed om te wor den geschud en gedrukt. Teekenen van uitputting doen reeds hun in trede. 4 u. n.m. De president ontvangt soldaten, matrozen, brandweerman nen, politiemannen, republikeinsche garden en militaire cadetten. Allen wordt hartelijk de hand ge schud. De president verliest merk baar aan krachten. 4.45 u. n.m. De president wordt steeds zwakker. 5 u. n.m. De president sleept zich naar zijn slaapkamer en heeft 364 dagen om uit te rusten. (Tel.) DE VEILIGHEID DER VORSTEN. De vorstelijke personen van Enge land hebben hier bij hun reizen en trekken veel minder dan vreemde mo narchen in hun land, van waanzinni ge aanslagen op hun leven te vree zen, zoo schrijft de Londensche cor respondent der Tel. Sedert 10 Juni 1840, toen een „brain less potboy" twee schoten zonder suc ces loste op koningin Victoria, ter wijl zij met den prins-geami.al van het Buckiugham-paleis naar Hydepark- corner reed, is hier geen aanslag op een lid dei- koninklijke familie voor gekomen. Men zou daaruit allicht af leiden, dat uit hoofde dier afwezig heid van gevaar geen strenge en uit gebreide voorzorgsmaatregelen wor den genomen, wanneer koning Ed ward liet land doorspoort. Doch dan vergist men zich. Keizer Wilhelm kan op reis in Duitscliland nauwelijks meeir worden beschermd dan zijn oom hier te lande. Wanneer koning Edward reist naar het zomerkasteel van Baillater bij Balmoral, in de Schotsche hooglan den, spoort hij steeds des nachts. De salon- en slaapwagen zijn elk door een elecirischen draad verhouden met den conducteurswagen en de lo comotief. In den achtereten wagen van den trein bevindt zich steeds een der hoofdambtenaren van de spoor- weg-maatschappij met den hoofdop zichter van de lijn. Zij hebben een heele uitrusting van hulpmiddelen voor ongelukken bij zich. Een andere beaimbte staat op den tender aanhoudend op den uitkijk, met het gelaat naar het achterste deel van den trein gekeerd, om van daar een eventueele waarschuwing te ■vernemen. De bescherming vóór den trein wordt op andere wijze bezorgd. Een afzonderlijke locomotief rijdt een kwartier den koninklijken (trein voor uit. En tot overmaat van voorzorg staan langs heel den langen weg ver trouwde wegwerkers op een afstand van hoogstens een vierde .van eer mijl met handsignalen en knalmidde len de baan te bewaken. Elk hunner heeft in last de lijn vóór het arrive© ren van den koninklijken trein be hoorlijk te onderzoeken. Zij moeten tot tien minuten na het passeeren van den trein op hun post blijven en elkander links eh rechts in het houden. Een .moedwillig derailleeren ■van den trein wordt daardoor voor komen. Voor andere ongevallen worden eveneens de uitgebreidste voorzorgs maatregelen genomen. Gedurende half uur voordat de koninklijke trein een gegeven punt zal passeeren, mag geen goederentrein, locomotief of ander rijtuig langs de tweede lijn rijden. En het rangeeren wordt op die punten voor een gelijken tijd staakt. Een uitzondering wordt al leen gemaakt voor passagiers- ischtreinen. Doch deze mogen bü 't naderen van den koninklijken trein niet sneller dan dertig mijlen in uur rijden. En het is den machinis ten, op poene van dadelijk ontslag, erhoden, bij die nadering de stoom fluit te gebruiken of stoom te laten afblazen. Geen enkel geluid mag langs den weg worden gemaakt, •aardoor des konings nachtrust zou kunnen worden verstoord. Vervolgens wordt het gewone trei- nenverkeer tijdelijk gestremd door vernageling van alle wissels en af sluiting van alle kruispunten. De sluitboamen van alle overwegen wor den een uur voor het passeeren van den tö^jn gesloten. En geen publiek wordt toegelaten tot de stations, waar de trein om de een of andere reden mocht stoppen. Zoo wordt er over de veiligheid van •koning Edward gewaakt, wanneer hij hier op reis gaat. Dezelfde voor zorgsmaatregelen werden genomen, toen hij deze week met de koningin naai- het winterverblijf van den luer- to g van Devonshire te Chats worth, in Derbyshire, vertrok, alwaar een groo te partij van voorname gasten het nieuwe jaar vroolijk inzet met de jachtsport. EEN "DIEFSTAL IN DEN TREIN. Bij aankomst van den Parijschen trein te (Reims vond men in een der waggons een bewustelooze vrouw. Toen ze bijgekomen was, vertelde ze in gebrekkig Fransch, dat ze Mariet ta Amaudheette, 74 jaar oud was, van Fort de France kwam en naar Arion (België) reisde. Zij beweerde dat twee medereizigers,teen man en een vrouw, (haar door chloroform hadden doen in slapen en zich vervolgens meester ge maakt hadden van een som van 2000 francs, die ze bij zich droeg. De poli tie is bezig de zaak te onderzoeken. VERGIFTIGING. Er is in Krakau tets heel ergs ge beurd. Men heeft daar op de kliniek van huidziekten patiënten met nieu we kwikhoudende praeparaten inge spoten, met dit gevolg, dat 3 patiën ten aan vergiftiging gestorven zijn. Dit fraaie geneesmiddel bestond uit mengsels en wel een van kwikzilver karbol (Hydrargirium dipheni- licum), een van kwikzilver met alkohol (hydrargdrum dimethyli- cum). Nadat door lijkschouwing ver giftiging vastgesteld was, werd tuurlijk het verder gebruik van praeparaat verboden en dr. Reis,, hoofd der afdeeliug voor huicüj ten. iu staat van beschuldiging M sleld. Behalve de 3 overledenen, j ven er nog 3 andere patiënten schen leven en dood. BEAUMANOIR. Voor Be-aumanoir. den Franse! hengst, welke de fokker Lallouet lijk wij meiddon. voor 70.000 fi's, dë Fransche regeering verkocht, van Amerika uit 100.000 frs. gebod doch de eigenaar verkocht het pa liever voor 70.000 frs., als het Frankrijk bleef, dan er 100.000 i voor te ontvangen, als een zoo ui; memd dier naar Amerika werd uit voord. CiO. P: SPIEGEL EN ZIEKENKAMER In een: Duitsch tijdschrift voor zondheidsleer wordt dé opmerking; maakt, dlat de spiegel vaak een vaarlijk meubel is in de zie^enkan Aan de bemoedigende opmerkiri van verwanten en den arts wordt c w-ijls afbreuk gedaan door een i in den spiegel, die den zieke vaalgroen gelaat vertoont en hem haar ontmoedigt. Toch is dit afsck^- kend beeld niet zelden enkel een j volg van den spiegel zelf, waam het glas een groene tint heeft. Iu- kunnen gezonden het best waarnej» als zij die kleur van hun hand inzv_ een spiegel vergelijken met cl© w"" kelijke. Vandaar d© raadgeving: de z iekehkaaner geen spiegel, dien een volkomen kleurloos glas heeft.- EEN A.MERIKAANSCHE MOORDZAAK. Het geding tegen Thaw, den Ama kaanschen rijkaard, die den ctrehit?01 Stanford White heeft doodgeschoten omdat deze Thaw's vrouw vervolgd zal ingewikkeld worden. Nu is iv< moecleir van Thaw's vtouw te voed sellijn gekomen met de mededeelin dat zij verzwarende getuigenis v gen haar schoonzoon wil inbrense,, Zij zegt, dat Thaw haar docht? voor hun huwelijk, zoo behandeld dat zij hein in hechtenis wilde lat?D nonnen, maar White hield er van terug. Thaw had den maai, dit hij vermoord heeft, dankbaar nio ten zijn, zegt zijn schoonmoeder. DE AANKOMST VAN DEN EMU! VAN AFGANISTAN. Een correspondent van: de „Dai! Mail" geeft in eeai telegram uit Lam Kotal -een beschrijving von den em van Afghanistan aan de Afgaansdr Indisch© grens. Het was een woe berglandschap, waar Woensdag S Henry Mac Makon en Majoor Ra - Kepped met een geleide van Indisci5 ruiterij den hoogen gast opwachtt 's Ochtends om tien uur zag* men i) j voorhoed© langs den bergweg opdi gein. Een troep voetvolk ging*" voorof dan allerlei' volk op kameelen, Ihtta1 en olifanten, met zich voorcaiue 5 uitrusting van den emir en zijn g« i volg. Omtrent den middag kwam d© emu zelf. Hij was in een khaki-uniform gj kleed en had een zonnehelm op. E 1 '/as welgemutst en sprak met de Et elsche officieren zeer hartelijk, te wijl men gezamenlijk naar Landi Ki tal reed. Hier verwelkomde het bert ■geschut v.an deze vooruitgeschova esting der Emgelschen den vorst. Zijn Afgaansch muziekkorps begoi toen liet waidë Afgaansche volksli« te spelen en dë Afgaansche vlag wen ontplooid aeln wit kasteel op zwarte grond. Heden zou d© reis naar Peshaws oortgezet wordJen. Hier zal de emi de inrichting voor dradelooze telegn fie in oogenschouw nemen, ©n zt hem uitgelegd worden, hoe men daai mede naar Kaboel zal kunnen sa netni als hij namelijk goedvindt, da er daar een toestel voor opgezet word! (Men weet, dat de Engedschen vet geefs zijne toeostemming hebben zot een te verkrijgen om een gew-oite te legraiai naar Kaboel aan te Leggen). Het gevolg van den emir bestaa uit 1100 man. van wie 75 officieren Die aildn gedurende het betzoek te oe derhouden en den emir een passend ontvangst te bereiden, zal de Indi sche schatkist heel wat kosten. FAILLISSEMENTEN Geëindigd is het faillissement val van der Poel, zuivedfabrikant, ge woond hebbende te Rozenburg, thaw ■erblijfhoudende in het buitenland. Het stoomschip WdLlgunde, gechar terd door die H. A. L., vertrok 3 H nuari van Newport News naar Rot terdam. Het stoomschip Kediri, van Javi naar Rotterdam, passeerde 5 Januax Gibraltar. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, poseerde 5 Januari Kaap del Anmd. Het stoomschip Bali, van Batavü r.aar Amsterdam, vertrok 4 Januari van Sabang. Het stoomschip Timor, van Batavi* naai- Amsterdam, arriveerde 5 Jan- te Suez. He*t stoomschip Koning Willam I van Batavia naar Amsterdam, ver trok Jan. van Singapore. plaatst dagelijics Adverknüèn nan (geen Winhei-Annonces) voor DRIEMAALmits binnen een Weekf voz* Betaling ct Contant

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6