Weerbericht Thermoineterstand Uit de Omstreken Kerk eu School MEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). Hoogste barometerstand 777.5 m.M. te La Hague (Norniandië, Frankrijk); en St. Mathieu Bretagne, Frankrijk); laagste 743.5 m.M. ie Bodo (Westkust Noorwegen). Verwachting tot dan avond van 9 Januari Windzwakke, tot matigen, meest Westel. wind. Gesteldheid van de luchtbetrok ken of nevelig, weinig of ceen regen. Temperatuur: weinig verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 7?2.8 m.M. Geen neiging tot voor- of achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 773 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. te Haarlem. Dinsdag 8 Januari. Hoogste gisteren. F. 48o Laagste heden nacht F. 40o Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 6Qo ringen van dit stuk, sterk en gelukkig uitkwam. Alex. Post, als de man, op wien zij verliefd raakt, Tilly Lus en Gillhuijs als kinderen zij ook speelden knap mee in den toon van eenvoud en be schaafdheid van 't geheel, de laatste alleen wat stijf. En 't deed ons ook genoegen om Ternooy Apèl, die er laatst in „Het Zevende Gebod" zoo leelijk "met zijn muts naar bad ge gooid, weer eens "te zien als een ac teur, die altijd nog mooi spelen kan. Stuk en spel vormden een verdien stelijk geheeL Daarom hadden we graag wat meer znenschen in de zaal gezien. FRANS NETSCHER. Overleden. Hier ter stede is overleden mr. L. E. A. Baron Sloet tot Oldhuis. gedu rende elf jaar (1890—1901) vice-presi dent der Haarlemsche Rechtbank. Do overledene, geboren den 23sten Juli 1840 te Zwolle, werd in 1873 tot rechter benoemd in de Rechtbank te Winschoten, vanwaar hij in 1890 te Haarlem werd benoemd. Kinderbond. Men schrijft ons De Kinderbond, in het Zaterdag avondnummer per advertentie aan gekondigd. is Zondag opgericht met aanvankelijk 27 kinderen. Hij heeft ten doel, de jeugd op het steeds toe- nemend kwaad te wijzen, en dit zoo veel mogelijk tegen te gaan door haar op hot goede te wijzen. Zon- ■dagmiddags worden van half vier tot vijf uur de kindoren aangenaam be zig gehouden in 't lokaafl de Kleine Dorcas, Brouwersvaart 112. Naaml. Vennootschap. De Staatscourant bevat de akte van de Naamlooze Vennootschap Maatschappij tot het maken van Diepboringen en Waterleidingen ,,Well Works" (Bronwerken), te Över- veen. De vennootschap is eene voort- zet'.hig der zaken gedreven door de firma J. J. de Waal Malefijt en Zoon. Het kapitaal is bepaald op ƒ50,000, verdeeld in 50 onsplitsbare aandee- len van 1000 elk. Tot directeur is benoemd: de heer Antonie Jacobus de Waal Malefijt en tot commissaris de heer Jan Hendrik de Waal Malefijt. Crescendo. Do Haarlemsche Mannenzangveree- niging „Crescendo" geeft een concert op Maandag 21 Januari a. s. in de concertzaal der Sociëteit Vereeniging. Als solisten zullen daarbij mede werken mejuffrouw Annie Sieuwe, sopraan, die reeds vroeger met veel succès in „Crescendo" optrad, en de hoer M. Wolters, solo-violist, te Amsterdam. Het koor zal o. a. uitvoeren het schoone toonwerk „Israël" van Til- man. Een en under belooft den kunst lievende leden zeker een genot vollen avond. Faillissement Door de Rechtbank alhier is bij vonnis van 8 Januari 1907 failliet verklaard L. de Beurs, slager, wo nende te IJmuiden. Rechter-commissaris Mr. C. G. von Reeken. ORGELBESPELING In de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Donderdag 10 Jan. 1907, des namiddags van 2—3 uur, door den beer W. Ezorman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Adagio uit de 2e Symphonic. Beethoven. No. 8. Sonate No. 6, Mendelssohn. a. Koraalvariatiën. b. Fuge. c. Finale. No. 4. Largo, H&ndel. No. 5. Aria, Stradella. BEGRAFENIS LENA VESTER. Haar heengaan was onverwacht, haar sterven droevig zoo in-droe vig!... Lachende levenslust bloosde op het jeugdig gelaat, tooverde blijde opge wektheid, bezielde met heerlijke toe- komstidealen. En nu?... Ach, dat noodlottige ongeluk maak te aan dat al met wreede hand een einde, en zij stierf een martelenden en vreeselijken dood!... Nu werd zij begraven heengedra gen naar (haar laatste rustplaats. 't Was vol op de anders zoo stille R. K. begraafplaats aan den Schoter- weg. Een reusachtige schare was op gegaan om de jonge, te vroeg gestor ven doode in de groeve te zien neder dalen. De kapel, waar de kapelaan Veen den lijkdienst verrichtte, was te klein, om alle belangstellenden te herber gen, en de politie had moeite de scha re op een afstand te houden. Onder de gebruikelijke ceremoniën werd het stoffelijk overschot ter aar de besteld. Toen deze plechtigheid was afgeloo- pen, verlieten allen den doodenakker. zeker onder den indruk van dit droe ve memento mori, „gedenk de doo- den!"... De begrafenis had plaats uit de wo ning der gestorvene aan de Gasthuis- vest. Er werd gereden langs den Schotersingel, waar Lena diende en haar het ongeluk trof. Ten teeken van rouw waren daar op vele plaatsen de gordijnen neergelaten. De heer en mevrouw Crommelin waren ook op de begraafplaats aanwezig, om van hunne deelneming blijk te geven. BLOElMBOLLENCCLTUUR. Door de leden en oud-leden van het Hoofdbestuur der Vereeniging ter be vordering van de Bloembollencultuur werd Maandagavond aan den aftre denden voorzitter, den heer J. H. Wentholt. een diner in Hotel Funckler aangeboden. Verschillende aanzittenden -wijdden woorden van hulde en waardeering tot den heer Wentholt. Het magazijn van foto-artikelen van den heer M. Zwartser, Groote Hout straat, zendt een keurig kalendertje rond met een scherp fototje versierd. Op het ons gezonden ex. staat een sneeuwlandschap, voorstellende een plekje in de zanderij, een kiekje, dat zijn vervaardiger tot eer strekt. Het kalendertje is van Engelschen oorsprong, zooals uit de namen der maanden en dagen blijkt. In ons land worden ze ook wel gemaakt. AANBESTEDING SCHOOL M. U. L. O. Hedenmiddag werd. door het Ge meentebestuur ten Raadhuize aanbe steed: Het bouwen van een schood voor meer uitgebreid Lager Onderwijs op een terrein aan de Jacobstraat Ingekomen waren de volgende 13 inschrijvingen H. London, 84.460. M. Nedterkoom, ƒ86.000. Martens en Zoon, ƒ86.350. P. Rings, te Santpoort, 86.372. C. A. M. Jonckbloed Lzn., ƒ88.500. J. Nonnekes en C. Rol, 88.977. Th. J. Verzijlberg, ƒ89.836. Joh. MachieÓse Jt., 89.940. A. Byland P. Creamers, 90.800. J. E. A. Kaub en A. Bierboom, ƒ92.600. J. en S. Winnubst, ƒ92.900. Coraelisse en Kreuger, ƒ93.035. H. Schiphorst en J. Philips, ƒ93.100 De gunning zal plaats hebben op Maandag a.s., te 2 uur. Drankellende. Maandagnamiddag omstreeks kwart voor tweeën werd door een agent van politie in de Burretstraat aangetrof fen eene 66-jarige gehuwde vrouw dio in verregaan den staat van dron kenschap verkeerde, zoodat zij op straat neerviel. Met behulp van een tweeden agent is zij, half gedragen, naar het politie bureau ter ontnuchtering overge bracht, waarbij zij voortdurend in eenzakte. Bij visitatie werd zij nog in het be zit gevonden van een flesch, gevuld met cognac. Koffie en Brood. Heden meldden zich 540 kinderen en 196 volwassenen taan. Ingekomen giften bij den heer H. v. Niel Hz., Penningm.: „Van een ver gadering H: H. en O. 1.25; „voor Werkloozen", 10.25. B e edi gd. Ter terechtzitting van de Rechtbank alhier 's op den 8en Januari 1907 de heer J. Jansen alhier beëedigd als makelaar in hypotheken en assuran tiën. het station Vogelenzang te herdoo- pen in Vogelenzang-Bennebroek. Mocht devereeniging op haar ver zoek een gunstig antwoord ontvan gen, dan zou dit zeker voor onze ge meente een groort voordeel opleveren, daar de onbekendheid met het feit, dat ons dorp zoo dicht aan het sta tion ligt, velen terughoudt, om in den zomer ook hier eens een kijkje te komen nemen. De lotelingen der lichting 1907, die bij de Zeemilitie wenscbeoi te die nen. kunnen zich daarvoor aanmel den ter Secretarie vóór 1 Februari In het jaar 1906 werden op de R.- Kath. begraafplaats alhier 27 en op de Ned. Herv. begraafplaats 10 lij ken ter aarde besteld. SCHOTEN. Huiselijk le ven. Gisterenavond werd de Gen. de Wet straat in rep en roer gebracht door dat vader met de verkeerde muts op thuis kwam. Dat had moeder de vrouw al heel gauw in het oog, die voor de verdere gevolgen moest vluch ten, _want nu was de zoon aan de beurt, die er duchtig van langs kreeg en zijn moeder achterna het hazen pad koos. Aangenaam huiselijk leven! Zoo nu en dan werd uit verzegelde, aan den Rijksstraatweg staande bus sen melk, waarvan eerst de sluiting was verbroken, een hoeveelheid melk gemist. Den veldwachter Heertjes is het nu gelukt, in den vroegen morgen van den 7en Januari, den dader daarvan, genaamd S., op heeterdaad te betrap- (pen. IJMUIDEN. Tusschen lJmuiden en Zand'voort is nabij paal 61 op het strand gevon den ©en reddingboei, gemerkt Ra dium Ramsgate 137, vermoedelijk af komstig van een Bngelsche visoh- sloep. Een onderzoek wordt inge steld. HEEMSTEDE. Maandagavond gaf alhier de Vrije Toon eel vereeniging „Concordia" in „Het Wapen van Heemstede', voor een talrijk publiek haar veertiende uitvoering. Opgevoerd werd „Janus Tulp" door Justus van Maurik Jr., en „Een soirée in de keuken'. Beide stuk jes werden zeer aardig opgevoerd en telkens met groot applaus beloond. Het bestuur en de werkende leden verdient hiervoor zeker een woord van dank toe. Na een geanimeerd bal waar men nog lang gezellig bijeen bleef, keerde men wel voldaan huiswaarts. BENNEBROBK. Door do Vereeniging tot Verfraai ing van Heemstede en Bennebroek tal een verzoek worden gericht tot da H. IJ. Spoorweg-maatschappij, om INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cent per regel. Grootpapa lijdt aan Rheuma- tiek, hij gaat naar bed en neemt een pak Thermogèn a watten mee om op de pijnen te leggen, als hij morgen wakker wordt is hij zoo niet heel en al genezen, dan tooh veel verlicht. Thermo géne verwekt (zoo als de naam aanduidt) op de oppervlakte van het lichaam die zachte weldadige gestadige warmte, die zoo goed doet bij pijnen op de borst en bij alle rheumatische aandoeningen. Thermogène is thans het populair geneesmiddel bij uit nemendheid, bij iedereen bekend en door iedereen gebruikt, is dat niet het beate wat men er van zeggea kan? In de kleinste gehuchten zoowel als in de grootste steden heeft elke huis moeder, bezorgd over de gezond heid van haar gezin, een doos Tüermogène in voorraad. Als een kind hoest, de man rheu matische pijnen gevoelt, of als zij zelf aan zenuwpijn of ste ken in de zijde lijdt, wordt er Thermogèae gebruikt en alle pijn is vergeten. Wat is er meer noodig dan deze algemeene toepassing om de waarde van een geneesmiddel te bepalen? Wil men er echter BteedB baat bij vinden, dan is een be hoorlijke toepassing hoogst nood- zakelijk en daarom dringen wij er op aan dat diegene die Thermogèae watten gebrui ken, nauwkeurig de gebruiks aanwijzing nalezen die in elke doos aanwezig is. De doos met gebruiksaanwij zing 76 Cents bij alle Apothe kers en Drogisten. KOSTELOOS ONDERWIJS ENZ. Zaterdagavond had te Amsterdam een samenspreking plaats tusschen voorzitt. en secretaris van de sociaal democratische Kamerfractie, secreta ris en twee leden van het partijbe stuur en twee leden van het bestuuT van het landelijk onderwij s-comité. over de punten: kosteloosheid van het onderwijs en afschaffing van de stan denscholen. Deze samenspreking was aange vraagd door bet partijbestuur van de S. D. A. P., omdat bovengenoemde punten het onderwerp van be spreking zullen uitmaken op het weldra te houden onderwijscon- gres en over ©enigen tijd in de Ka mer aan de orde komt de door de sociaal-democraten gestelde motie, betreffende kosteloos onderwijs. Het Volk). EERSTE KAMER. De avondvergadering duurde vijf minuten. Ze diende alleen om te be palen, dat morgen te 11 uur in de Af- deelingen de Staats begrooting zal worden onderzocht Tot nadere bij eenroeping ging de Kamer, wat de openbare zittingen betreft, weder uit een. TIENURENDAG. Naai- „Het Volk" mededeelt, zal op Zaterdag 2 Maart, zoo mogelijk te Amsterdam, een propagandacongres worden gehouden tot invoering van den wetteuijken tieurendag. Het con gres zal uitgaan van de S. D. A. P. Jbr. Mr. VAN HUMALDA VAN EIJSINGA. Omtrent den toestand van den Staatsraad jhr. mr. Van Humalda v. Eysinga verneemt Het Vad. het vol gende: De patiënt verplaatst zich met moei te van het bed in een stoel en van een stoel in het bed. Zittende is het hem slechts geoorloofd enkele regelen op het papier te brengen, 't Hart en de hartspier zijn nog uiterst zwak en van elke eenigszins snelle beweging moet hij zidh onthouden. „APPAREILS-CONTROLEUR". Door de H. IJ. S. M. worden de lo ketten aan de Oostzijde van de vesti bule van het Centraalstation te Am sterdam voorzien van in ons land ge heel nieuwe toestellen voor de ver vaardiging van plaatskaarten, ge naamd „appareils-controleur". Deze machines zulten worden ge bruikt voor de vervaardiging en de uitgifte van alle soorten plaatskaar ten, welke ook 'thans door dit kan toor worden uitgegeven. Door de machines worden geen buurtkaarten afgegeven; voor het buurtverkeer worden bijzondere kaar ten afgegeven: Het model der uit te geven retour- kaarten wijkt eenigszins af van het thans gebruikelijke, zoodanig, dat een kleiner heenreis- en een grooter terugreisgedeelte gevormd, wordt. De jaar-, maand- en datums tempel wordt op de achterzijde in zwart af gedrukt. („N. Crt.") EEN GOEDE VANGST. In de laatste paar jaren werden er op de Garst te Winschoten diefstri ton (gepleegd, ponder dat Irnen den dader wist op te sporen. (Zaterdag nacht betrapte de politie echter, op hediJeiidlaad, (den gewezen twinkelie^ B. T., die van den neef van den heer G. Dijkhuis hout had gestolen. Een huiszoeking bracht aan het licht, dat T., die vroeger in'goeden doen ver- keerdle, te zijnen (huize voorwerpen had, die vermist werden. Er is dus blijkbaar een goede vangst gedaan. PREDIKANT-KAMERLID. In De Ned. wordt door een inzen der betoogd, dat het besluit dier Sy node van de Ned. Herv. Kerk, tot on- vereenigbaarverklaring van het ambt van predikant met het lidmaatschap van de Tweede Kamer of Provinciate Staten is, een daad van machts overschrijding. „Dat het een daad «s van machts overschrijding, zaïl erkend moeten worden, wanneer men in aanmerking neemt, dat volgens de verklaring vanwege Z. M. Willem I, bij de in voering der organisatie van 1816, de Synode geen uitgebreider macht over het Rijk verkreeg, dan de vroegere Provinciale Synoden over hun pro vinciën plegen toegekend te worden. Ter zake nu van het ondarwerpelijk geval, bezaten die Provinciale Syno den geen machtimmers in art. 12 der Doidtsche Kerkorde, is vastge steld „dewijl een dienaar d.es Woords, eens wettelijk beroepen zijn de, zijn leven aan den kerkendienst verbonden is, zoo zal hem niet geoor loofd zijn. zich tot een anderen staat des levens te begeven, tenzij om groo te en gewichtige oorzaken, daarvan de classis kennisse nemen en oordee- len zal" en art. 14 bepaalt nog „zoo eenige dienaars om de voor schreven of eenige andere oorzaken, hunnen dienst voor eenen tijd onder laten moesten, 't welk zonder bew.ijs des kerkeraads niet geschieden zal, zoo zullen zij nochthans tot allen tij de de beroepimge der Gemeente onder worpen zijn en blijven." Alzoo classe en kerkeraad hadden hier macht van zeggen, niet de Pro vinciale Synode. De tegenwoordige Synode heeft dus door haar besluit haar macht overschreden. Voorts kan een beroep op art. 61 van het Algemeen Reglement voor de Ned. Herv. Kerk. hetwelk bepaalt, dat „bij de Synode berust de hoogste wetgevende macht", haar niet red den, want daarbij moet zonder twijfel toegevoegd gedacht worden „binnen den kring har er bevoegdheid"een wetgevende macht uil oefenen op een terrein, waar men niet bevoegd is, is toch ondenkbaar. Evenwel, het besluit der Synode betreedt toch een haar vreemd ter rein. De vereischtem voor leden der Tweede Kamer en der Provinciale Staten, zijn bij de wetten van den Staat vastgesteld. Neen, zegt nu de Synode, een categorie van personen door U, Staat, toegelaten, zult ge nfet kunnen krijgen. De Synode schijnt daarbij te vergeten, dat zij haar pre dikanten hierdoor minder waardig doet worden, dan de leeraars of gees telijken van andere kerkgenootschap pen, (om hier dit gebruikelijke woord maar te bezigen, al is het eigenlijk onjuist) want deze laatsten mogen't hier bedoelde lidmaatschap beklee- den. De kiezers voor leden der Tweede Kamer en der Provinciale Staten worden in hun keuze belemmerd, want al achten zij eenig predikant dar Herv. Kerk den voor hen alleen geschikten candidaat, als deze er zijn leeraarsambt niet aan wil opof feren, dan kunnen zij dien candi daat niet kiezen en wordt hun een deel ontnomen van hun staatsrechte lijke bevoegdheid, of worden zij daar in belemmerd. Nu vindit men op staatsrechtelijk terrein wel voorschriften, dat, wan neer eenige autoriteit verordeningen -daarstelt, die bepalingen bevatten waaromtrent een hooger gezag reeds regelen stelde, die verordeningen dan ongeldig zijn, maar is dit toepas baar op hek besluit der Synode ten opzichte van deze onvereenigbaar- heid van ambten Dat er kerkelijke confldclen door worden uitgelokt is ook zeker. Een predikant toch, die tot lid der Twee de Kamer wordt verkozen en die van den kerkeraad verlof zou kunnen be komen, en die van zijn leeraarsambt niet kan of wil afstaan, zal beproe ven om in verzet tegen liet besluit tjp komen, of de kerkeraad zal dit doen. HONDSDOLHEID. Men schrijft ons uit Mil, I.'j. 5 J;m. Heden werd alhier door den dis- tricts-veearis, den heer A. Pa:jmans te Osch, een geval van (hondsdolheid geconstateerd. De eigenaar P Ehben. wonende in de „Meereh" ondar deze gemeente, beeft den hond afgemaakt. De vrouw van Ehben is door hei heest in den (hals geheten. Os-Hert. Ct.) BROEIING IN STEENKOLEN. Naar -wij vernemen is in de kolen- loods van de gemeente-gasfabriek te Arnhem broeiing ontstaan m 'de steen kolen. Er zijn de noodige voorzorgs maatregelen genomen, o.a. door de kolen uiteen te /halen; terwijl er voort durend toezicht wordt gehouden. De wet/houder Cordes beeft gister middag in den Raad meegedeeld dat er Zaterdag in de steenkolen aan de gasfabriek broeiing is ontstaan. Er zijn terstond alle maatregelen geno men om de kolen weg te halen. Gistermorgen wees de thermometer in de kolen neergelaten 130 gr. Cel sius aan. De assurantie-maatschap pijen zijn gewaarschuwd, zoodat voor de gemeente geen financieele schade zal ontstaan. (N. A Ct.) EEN INTERESSANTE ARRESTATIE. Zekere C. Lust, houder van een be rucht café Zeedijk 31, naast de „Stad Hamburg", te Amsterdam, was on langs tot zes maanden, gevangenis straf veroordeeld, wegens koppelarij De politie kon echter den veroordeel- d niet, in banden krijgen, en dacht, op grond van mededeelingen, dat hij naar België was uitgeweken. Echter kwam een rechercheur te weten, dat Lust in zijn huis zich schuil hield, en toen heeft de politie er geen gras over laten groeien. Gistermiddag reeds zette zij het huis aan voor- en achterzijd© af, en deed onder leiding van den inspecteur J. W. Haarman, edn inval in perceel 31, om den veroordeelde in handen te krijgen. Gemakkelijk ging dit niet. Lust vluchtte eerst het dak op, en poogde later door een geheime verbinding in csfé ,,De Stad Hamburg" te ontvluch ten. Maar ook hier stond politie op pest, om hem den pas af te snijden. Toen keerde hij in zijn eigen huis te rug en borg zich in een geheim ka Diertje op. De politie wist hem hier te ontdek ken, en. toen gaf Lust zich zonder ver zet over. Hij werd direct voor den procu reur-generaal geleid, en daarna in arrest gesteld, om zijn straf te onder gaan. Volgens eigen verklaring zou hij juist heden (Dinsdag) naar België uit wijken. („TeL") EEN BIJZONDERHEID. Huwelijken tusschen Nederlanders er. Japanners behooren tot de zeld zaamheden. Daarom vermelden wij als eene bijzonderheid, dat oase sedert een aantal jaren te Tokio ge vestigde landgenoot, de bekende eth- noloog dr. Herman F. C. ten Kate, zoon van wijlen den schilder Hei man ten Kate, te Yokohama in het huwelijk is getreden met mejuffrouw Kimi Fujii. C»N. Crt.") DE MINISTER HA VELAAR IN 'T IJS. De „Kamper Ct." geeft de volgende beschrijving van de moeilijke dagen, die zijn doorgebracht aan boord' der postboot, die op Nieuwjaarsdag ver geefs probeerde door het ijs van Enkhuizen naar Urk te komen. „Toen de postboot met de post en veertien passagiers, waaronder een dame, voor Urk aan boord Enkhuizen verlaten had de zee was vóór laatst geno emde plaats op dat o ogenblik open kwam men op nog aanmerke- lijken afstand van het eiland vooreen aaneengesloten ijsveld, waar geen doorkomen aan bleek. Kapitein De Groot gaf toen bevel noordwaarts te stoomen, in de hoop daar open water te vinden, om van die zijde het eiland te kunnen naderen. Deze hoop bleek echter ijdel en zoo besloot men des avonds ten anker te gaan en den vol genden ochtend af te wachten. In dien nacht echter schoof het ijs onmerkbaar om de boot heen en sloot zich vervolgens tot zóó'n vasten gor del aaneen, dat er aan geen ontkomen meer te denken viel. Toch zat men niet stil, maar werkte zonder ophou den, al was het met weinig succès, aan de bevrijding, tot als blijde ver losser de „Rengers" opdaagde Het was tijd, want het water was tot den laatsten druppel verbruikt (men had reeds koffie gezet van zeewater onge bruikte het brouwsel daarna met karnemelk) en ook de eetwaren raak ten zoo leeliik op een end, dat devis- schers-passagiers reeds een pak kaar sen naar binnen gewerkt hadden. De proviand toch, zeer voldoende voor de bemanning alleen, was geheel óntoe- reikend ook nog de gezonde magen der veertien passagiers te vullen. Toen de „Rengers" het eerst bij de „Haverlaar' kwam, werd dan ook onmiddellijk per vlet mondvoorraad overgebracht, omdat men vreesde dat er gebrek aan tevensmiddelen zou heerschen. Bij het bevrijdangswerk knapte een buitengewoon zware stalen tros, maar later ging het voorspoediger. Omstreeks drie uur 's naciiis kwtt mon redder en geredde veilig voorde ijszoom van Urk ten anker, ten aai} schouwe van de gehedle eilandbevc^ king, die vol onrust en hartelijk, deelneming opgebleven wias en onoj. hondelijk vuren aanstak, om de opya renden als bakens te dienen. Een groot aantal teertonnen en aw ierlei andere zaken moesten daarvor ia vlammen opgaan. De burgemeester en mevrouw Va* Suchtelen van de Haane wanen persoon tot drie uur op de piier aam wazig. Nadat de passagiers aan \vt waren gezet, vertrokken beide booten atr, de „Havelaar" naar Enkhuize® de „Rengers" naar Kampen." DB TOESTAND IN DE BOUWVA^ KEN TE AMSTERDAM. Naar het Hbld. verneemt, heeft de zer dagen te Amsterdam een verge deilng plaats gehad van het bestuu der Stedelijke Bouwvakfederatie. Op deze vergadering heeft de con£ missie, welke naar aanleiding van® zeer slechte toestanden en groef werkloosheid welke in de bouwval! ken in de hoofdstad heerscht, de op dracht kreeg een conferentie bij hf hoofd der gemeente aan te vrager rapport uitgebracht. De commissie had Vrijdag 20 Dn cember met den burgemeester Uf stadhuize een conferentie. 1 Allereerst drong de commissie bf den burgemeester aan om die werkae welke reeds «ioor den raad ter uitv«c ring zijn aangenomen, zoo spoedit mogelijk te latdh uitvoeren, opd£ daardoor althans aan een uantL werkloozen in de gemeente arbei;1 kan worden verschaft. Op de eerste vraag antwoordde d< burgemeester, dat die werken als as tijd met den groatsten spoed worde uitgevoerd en dat dit ook thans der zal geschieden. j Een der commissieleden wees hiei( op eenige werken, welke reeds sed« lang door den raad zijn aangenome'' en intusschen nog steeds op uitvoi' ring wacht. Verschillende omstandigheden zo: den echter volgens den bu<r ge meest de uitvoering der bedoelde werkri hebben vertraagd, doch weldra zo den ook deze moeilijkheden uit de 1 weg zijn geruimd, waarna het we? 1 kon worden aangevangen. 1 De tweede vraag, welke de con missie den burgemeester stelde, wi deze, of een groot aantal woningeri welke in don loop der tijden onb woonbaar werden verklaard, nii konden worden opgeruimd, zoodi door den opbouw van nieuwe huizi weder wat werk zou kunnen komen Op deze vraag werd door het hooi der gemeente Amsterdam geantwoon dat deze woningen particuliere eigej 1 dommen zijn en slooping niet e door den Raad kon worden be volei 1 voor en aleer er van de omwonei den klachten bij dat lichaam zoude1 zijn ingekomen. i Voor hel overige verklaarde de ke< Van Leeuwen zich er voor, dat aL werken zoo spoedig mogelijk worde uitgevoerd, te meer, daar liet ger geld voorkomt, dat B. en W. en 4 desbetreffende afdeelingen zome?1 overladen worden met werk op hi bouwen in de gemeente betrekkin •hebbende. Wanneer er nu in den wij ter meer gebouwd zou worden, zc als direct gevolg dit ten Stadbuir ook verlichting van arbeid met zie brengen. De burgemeester verklaarde nu nitet .altijd te kunnen volbreng» 1 datgene, dat hij zelf gaarne zou wi len. Zelf is hij gebonden door wette en verordeningen en wilde dan oc niets definitief beloven. Een der commissieleden stelde toe nog de vraag of de fteekeningen enb stekken der werken door de bouwoi dernemers aan het Bouw- en Wonia toezicht toegezonden, niet spoedig! zouden kunnen worden afgehandel Daarop werd geantwoord, dat in dt regel alle tee koningen en bestekkj binnen 4 weken moeten worden teruf gezonden, doch dat er verschillenc omstandigheden zijn welke die t« mijn lot 12 weken doen ver 1 enge Het is een algemeen bekend feit, d verschillende bouwondernemers met malen teekendngen indienen, web niie). geheel beantwoorden aan i oischen door de tegenwoordige bout verordening gesteld, en dat door heen en weer zenden dier van o merkingen en kantteekeningen vod ziene bestekken heel wat tijd ven ren gaat. Nog kan het Hbld. aan deze med deelingen toevoegen, diat op de g combineerde bestuursvergaderit1 reeds andere middelen zijn. beraan om tot leniging van den nood te k 1 men. Besloten werd zoo spoedig m gelijk een algemeene lecLenvergad ring van bij de bouwvakfederal i aangesloten arbeiders te belegge waarop die voorgestelde middelen! sproken zulten worden, DESERTEURS UIT VEENHUIZEN Men schrijft uit Veenhuizen af die Ass. Ct. Van tijd tot tijd kom men in 't i geloopen jaar in de verschillen* dagbladen berichten vinden als dc afgeloopen week zijn te Veenht zen personen ontvlucht". 0 getwijfeld zullen slechts weinige zers zich de vraag gesteld hebber. „Waai1 blijven de menschen T'{ toch is de vraag wel de moeite vi het stellen waard. Een groot gede i te diej; deserteurs tracht zoo spoed mogelijk over de grenzen te kom€ Velen hunner worden echter ree weer geknipt voor ze zoover zijn. Anderen zwerven door on6 land houden zteh op in de groote stede Menigeen, niet vindende wat zoekt, meldt zich na verloop van bij de politie aan of wordt onw wacht „eingesperrt" en daarna ruggezonden. Een betrekkelijk geri: aantal weet zich, ondanks alli staande te houden. Wanneer 2 jaren sedert hunaie c sertie zijn verloopen, is de etraf n vallen. De meesten dergenen, die !r zoolang volhouden, bevinden zich 'j, Duitschiand. .1 Wat ze dan gedurende dien tij hebben uit te staan is dikwijls v* c schrikkelijk. Het gelukt imn* v maar een enkele zich in het bezit

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2