NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. L10B Fs 4 24e Jaargang. No. 7220 Vérsohsjni dagelijks, behalv® op Zen- an Feestdagen. DONDERDAG 10 JANUARI 1907 M>. HAARLEM S DAGBLAD I is) bij Am t g red! .an! ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: V<jor Haarlem1.20 VoÖr de dorpen in den ©mtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland«1-65 Afzonderlijke nummers0.02H Géïflustreerd Zondagsblad, veor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Ujtgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Tclefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. aT" Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31b's Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 10 JANUARI. Ro,Groote Kerk: Orgelbespeling, 2—3 füruiv „Vereenig-ing": Doopsgezind e Zangkoor: Concert, 8 uur. nsi Vercr. R. K. Kiesvereeniging. cOil M m ONS HEEN i 457- «waarom is de Auto iv al leen een pleizierri j tmg 't; Meermalen is er de aandacht op ge- .n o/allen, dat de automobiel of snel wa fen nog snaar alleen en zoo goed als litsluitend voor plezierrijtuig wordt Ik ben niet bang voor tegen spraak, wanneer ik zeg, dat de mees- er/© tocêiten en tochtjes, die tegenwoor per auto geschieden, niet zouden tplaats (hebben wanneer zij er niet was. .^oor noodzakelijke reizen neemt zelfs ;arde automobilist veelal liever den trein. Hoe komt (het dan, dat de auto jpog zoo goed als niet gebruikt wordt goederenvervoer? 't 'Is immers Weeen liooge uitzondering, wanneer we s een paardloozen vrachtwagen voorbij B. zien gaan. En toch schijnt oppervlak kig bekeken, dei snelwagen, de zelf- heweger, geroepen om in 't vrachtver- ;o<fvoer een geheele omwenteling te bren- jgen. Hoe komt het, dat die tot- dus- op zich wachten laat? Het benzineverbruik is daarvan niet de hoofdschuldige, 't Artikel 's gkweinig kostbaar ien paarden eten ook! H«Met den heer Henri 'Gilardoni, die [daarover een artikel schreef in de Revue de Paris" van 15 December .geloof ik, dat de oorzaak te zoeken is in de gebrekkigheid van de banden, r Dit onderdeel van alle snelle ver vul middel en, bij gewone fiets^- al onVol- pe maakt en kostba wordt bij motor- fietsp^r vööi-al bij automobielen r> hinderlijk en alleen voor ruime beur zen te betalen. Wanneer iemand be- n'k weert, dat (hij1 weinig last van zijn banden heeft, dan gebruikt hij zeker voortdurend nieuwe, veronderstelt Gi- lardoni. Een nieuwe band is ongeveer anderhalve centimeter dik. Alleen een k' spijiker die langer is, kan hem dus doorboren en zulke spijkers zijn zeld zaam op den weg. Na eenig gebruik gaat evenwel 't caoutchouc op den weg j- spoedig slijten en dan worden de gaten die glas en spijkers er in boren zoo talrijk, dat de gebruiker een nieuwe band moet omleggen vóórdat do oude Pp geheel versleten is. Wie altij d op nieu- we banden rijdt, kan dus op dat punt - gerust zijn, maar de 'kosten zijn ge- 1 weldig. Daarom komen vrachtwagens on kleine, goedkoope wagentjes, waar- mee bijvoorbeeld een dokter op het platteland zijn patiënten zou kunnen bezoeken, nog maar weinig in ge- bruik. Stel u een verhuiswagen voor, midden op den straatweg van Haar- lem naar Amsterdam stoppende omdat er een band gesprongen is; stel u een medicus voor, die, haastig naar een zieke snellende, om gelijke reden een oponthoud heeft van minstens <een half uur en bovendien het vuile en lastige werkje van het omleggen van een nieuwe band zelf verrichten moet! 51}. iZelfs wanneer de kosten niet te groot waren, zouden de een en de ander zich daaraan niet toevertrouwen. '<t Is waar, dat in die stad deze en gene die naar van Aesculaap een auto bruikt, maar wanneer hij in moeilijk- w heid geraakt stapt hij eenvoudig uit •en gaat per tram of per rijtuig verder. M (Er ds geen koe over boord. En vraag K den dokter eens, of de bandenrekening van zijn leverancier hem nteegeval- len is! 'Gilardoni heeft zich dan ook afge- vraagd, of de 'luchtband onontbeerlijk a, is en bij wijze van antwoord gaat hij na, hoe zij ontstaan is. Vroeger, zoo zegt hij, hadden we het rij tuig met ge- wone wielen, op veer en. Maar deze constructie liet -geen groote snelheid toe. Hoe sneller een rijtuig gaat, des te meer doen de golvingen in den weg de wielen opspringen, die de bewe- ging op hun beurt overbrachten aan 3, de veeren -en aan het rijtuig zelf. Daardoor vermeerderde voor de inzit tenden de schokkende beweging niet weinig. "Had het gewone rijtuig zijn taak met gewone wielen kunnen ver vullen, omdat als regel een grootere snelheid dan 10 kilometer niet noodig was, toen men die overschreed was een andere wielband noodig, de lucht band werd uitgevonden. Gedurende den gang van het rijtuig met luchtbanden zullen de schokken van het wiel overeenkomstig zijn taan de verhouding tussdhen de massa van de enkele vierkante centimeters van de band, -die clen gr-ond. raken en de massa van het geheele wiel. Daar het bandgedeelte dat den grond raakt zeer klein is, zullen de schokken van een wiel miet een luchtband veel klei ner zijn, dan die van een gewoon wiel en, wanneer het rijtuig bovendien nog groote veeren heeft, door dezen bijna geheel worden opgevangen. Een luchtband springt niet op hij de aanraking van een belemmering op den weg, deze drukt -de band een wei nig in. Een goede band drinkt, zooals men dat noemt, de belemmering in. Toen men evenwel de ellende onder vond van punctures, hetzij door glas, stukjes ijzer of spijkers, verzon men om geen ludhtkamer in de band te maken, maar die gehee' met caout chouc of pseudo-caoutchouc -op te vul len. iMeer dan 30 kilometer op een go-eden weg bereikt zij evenwel niet, althans niet wanneer men zijn motor wil sparen. De buigzaarnlheid van deze band is namelijk te gering. Daargela ten het lawaai, -is zoo'n band ook niet in staat de belemmeringen op den weg geheel in te drinken. Er komen dus weer schokken, evenals hij de ijzeren wielband. Men heeft banden vervaardigd met verschillende luchtkamers, die zich zelf automatisch moesten herstellen maar ook dezen hebben niet aan de verwachting beantwoord. Blaadjes caoutchouc moesten door de Jcracht der uifcstroomende lucht het Ontstane gat sluiten. SoihtijdS Werd evenwel door denzelfden spijker, die de lucht kamer doorboorde, ook het caout- chouc-blaadje doorboord. Ook zijn er banden gemaakt, waarin de luchtka mer verdeeld was in een aantal af zonderlijke kleine holen, die gevuld waren met samengeperste lucht. De bedoeling was, dat -de lucht in geval van een puncture niet geheel ontsnap pen zou, maar deze banden waren zeer duur, liepen spoedig warm, de luciht- fcamiertjes kwamen met elkaar in aan raking en versleten spoedig. Het ge heel was weldra onbruikbaar. -Zoo is men ook gekomen tot een soort van metalen kuras tusschen de luchtkamer en het omhulsel van de band, maar het harde metaal schuur de tegen het zachte caoutchouc -en versleet dat in een oogwenk. Uit deze en andere soortgelijke proeven is de non-slipping-band voortgekomen, de -antidérapant zooals de Franschen zeggen. Een 1-eeren strook met koppen wordt op de luchtband geplakt of een voudig daarop vastgemaakt. De band wordt nu veel minder gemakkelijk doorboord en glijdt niet uit op een vetten grond, maar de band wordt er veel minder elastisch door, het warm- loopen, ook bij niet belangrijke snel heden komt vaker voor, waardoor de band springt en de koppen raken in de bochten los en laten een gapende ope ning in de band. Voor vrachtwagens met zware las ten is de oplossing nog niet gevonden, -Gewone luchtbanden kunnen die niet dragen en zijn in onbeschrijflijk kor ten tijd versleten. Voor lichte, kleine nuttigheidswag-entjes, om ze zoo- te noemen, heeft Gilardoni met zijn me dewerker le Riche gemeend een ideale band te kunnen vervaardigen. Hun dankbeeld komt hierop neer, dat zij een band willen maken van zooge naamd „gewapend caoutchouc", niet smalle en talrijke veeren in de band zelf, zoo dat er oen half metaalachtig weefsel zal ontstaan. Derhalve stalen veeren -beschermd d-oor het caout chouc tegen water en slijk en caout chouc, beschermd tegen slijtage door de veeren. Want, zeggen de uitvin ders, de luchtkamers zullen dan kun nen worden afgeschaft en de band zal een uitnemend steunpunt opleveren voor de koppen van de non-slipping- banden, die dan het snelle slijten van het caoutchouc belangrijk zullen ver minderen.- Of dit denkbeeld beter uitvoerbaar is dan zooveel 'anderen, die, schoon in theorie, in de praotijk mislukt zijn, zal ik niet wagen te beslissen, 't Kan zijn, Frankrijk is eenmaal de bakermat van tal van schitterende uitvindingen op het gebied van den zelfbeweger ge weest, J. C. P. Buitenlandsch Overzicht EEN KLEINE AMNESTIE. De Tsaar heeft een maatregel ge nomen, die, als ze op wat ruimer schaal ware toegepast de positie der regeering in den kiesstrijd zeer veel zou hebben verbeterd. Ter gelegen heid van Kerstmis (dat in Rusland Maandag en Dinsdag werd gevierd) en den Nieuwjaarsdag (die volgens den Russlschen kalender op a. s. Maandag valt) heeft Tsaar Nicolaas de gouverneurs der provincies ge machtigd tott vermindering der straf fen langs administratieven weg op gelegd aan politieke en andere delin quenten „voorzoo-ver de gouver neurs dit gepast vinden". De laatste beperking vooral doet v-reezen, diat deze amnestie minimale afmetingen zal aannemenimmers de gezind heid der gouverneurs, die d'eze straf fen zelf hebben opgelegd, is te be kend om te vermoeden dat door hen een ruim gebruik zal worden ge maakt van deze bevoegdheid en die meer humane gouverneurs zullen een gering aantal slechts kunnen be genadigen, orndait zij weinigen ver oordeelden. HET TSAARTJE WORDT GEHULDIGD. De vermoedelijke troonopvolger, de_ Tsesaréwity Alexej Nikolajewitsj. verheugt zich ondanks zijn jeugdi gen leeftijd hij is nu twee jaar en vijf maanden in een menigte mi litaire waardigheden. Bij zijn ge boorte werd hij het-man van alle ko- zakkentroepen in het rijk gemaakt; later werd hij tot eere-bevelhebber benoemd van vier verschillende regi menten en van een batterij artillerie; voorts van twee dragonder-regimen ten. Hij is hoofd van 't Tasjkentscke cadettencoi'ps en van de militaire school Alexej te Moskou. Onder de vier bovengenoemde re gimenten, waarvan de Tsesaréwitsj eere-bevelhebber is, behoort het Fin- sehe garde-regiment. De officieren daarvan hebben nu een kleine model- uniform en een dito sabel laten ma ken, die een afvaardiging van offi cieren dezer dagen aan het kind -komt aanbieden. NIEUWE REACTIE? Het optreden van minister Stoly- pin, dat in de oogen van Westerlin gen allerminst liberaal mag heeten, schijnt dat naar het begrip van lei dende personen te St. Petersburg nog ailtijd in te groote inaite te zijn. De rijkscontroleur Von Schwanebach, die in uitstekende relatie staat tot de meest invloedrijke personen uit de omgeving van den Tsaar, eischt van den minister van Binnenland se he Zaken een scherper repressief optreden, waarvan Stolypin niets wil -weten zonder ook aan de andere zij de een mee-r liberale wijze van han delen toe te passen. Men vreest dat het Von Schwanebach zal gelukken zijn wil doocr -te zetten, wat zeer waarschijnlijk allereerst het terroris me zou doen toenemen. DE HONGERSNOOD. Over den hongersnood in Rusland heeft de heer §jifkof een treffenden brief geschreven aan een vriend in Engeland. De beer Sjislcof kent zijn onderwerp reeds voor de derdemaal is hij lid van de commissie tot leni ging van den nood in het gouverne ment Samara. Wat hij schrijft be vestig). volkomen de mededeelingen van prins Lwof, aan wiens verslag wij id© vorige week bijzonderheden ontleenden. De geteisterde bevolking lijdt ont zettend. In de gouvernementen. Sa- ratof, Samara, Simbirsk, Kasan en Pensa heeft, op enkele bevoorrechte plekjes na, die aan een watertje zijn gelegen, de bodem het uitgestrooide zaad niet opgebracht. Het volk is krachteloos,, een ieder blijft, zooveel mogelijk plat liggen, omdat bij de minste beweging de hongerpijn zich hevigea- doet voelen. Zelfs naar zie ken wordt geen hand uitgestoken en geneesheeren zijn er bijna niet. Vele provincies tellen nog niet eens één geneesheer op honderdduizend inwo ners. De aanleiding tot den zwaren nood van dit jaar is natuurlijk de droge zomer. Maar de werkelijke oorzaak ligt dieper, zegt de heerSjis- kof. „In 1878. 1891, 1898 en 1906 werd Rusland reeds door hongersnood geteisterd en steeds werd de ellende gi'oofer. Men kon toch tijden v-an droogte onschadelijk maken door kunstmatige bevloeiïng, er kunnen bosschen aangeplant worden, er kan dés winters sneeuw verzameld wor den, de bebouwing van den bodem kan deskundig geschieden „Waarom wordt van dit alles mets gedaan Omdat het volk arm en on wetend is. Maar waarom is het volk arm en onwetend Om dezelfde re den waarom vroeger andere volke ren arm en onwetend waren door wanbestuur". .Zware belastingen, onrechtvaar dig verdeeld daarbij, moeten de dol zinnig opgevoerde kosten van het sterk gecentraliseerd bestuur dekken, moeten de spilzucht van enkelen be vredigen, of worden gebruikt voor een nutteloozen, zelfmoordenden oor log. En wij, wij hebben nog. maar te beschikken gehad over honderddui zend pond sterling, terwijl we 850,000 pond noodig hebben binnen zes maanden om 600,000 mannen, vrou wen en kinderen van den honger dood te redden." In 1891 was de nood lang zoo groot nietverklaart de heer Sjiskof; voor zoover hij kan overzien moeten meer dan dertig provinciën van Rus land 30 millioen menschen geholpen worden. Uit andere landen. DE KERKELIJKE STRIJD IN RANKRIJK. Den 15en dezer zullen de Fransche b'sschoppen ten derden male bijeen komen, en w-al op het kasteel de la Mue-tte. Kardinaal Richard zegt den oproepingsbrief, dat de Paus .ijn toestemming tot deze algemeene vergadering van de bisschoppen van Frankrijk gegeven en bepaald heeft, dat zij weder onder gezamenlijke lei ding van de drie Fransche kardina len zal staan. Die kardinalen zijn de aartsbisschoppen van Parijs (Ri chard), Bordeaux (Lecot) en Lyon (Couillé). De agenda voor de vergadering be at 1. Regeling van de bisschoppelijke bijeenkomsten. 2. Uitoefening van den ©eredienst. .Openbare ©erediensthouding te genover de nieuwe wet, gebru'k van de wet van 1901verklaringen af te leggen, wanneer de Regeering weer pro ces-verbaal laat opmaken? Bijzondere eeredienstwanneer moet daartoe toevlucht genomen worden? Onder welke voomvaarden? 3. Geldmiddelen voor den eere dienst; stoelengeld enz. Algemeene kas voor alle bisdommen. 4. Herberging van de geestelijk heid terugkoop of hum- van de pastorieën, behoorende aan gemeen ten. 5. Seminar!ën hervorming over eenkomstig de wet van 1875 of over eenkomstig de wet van 1901. Huur of terugkoop van de vaste en roerende -gcedéiren der groote en kleine semi narian. De kwestie der orde-geeste lijken. 6. OpeischJng van de vicariegoede- ren. Als gevolg der houding van de Kerk tegen de wet op de scheiding aangenomen, hebben te Brest 43 geestelijken, ter vervulling van hun militairen dienst, zich aan hun ka zernen aangemeld. sprake gekomen. De senator van Oregon, de heer Gearin, verklaarde geheel andere opvattingen over deze zaak te hebben dan president Roose velt, die, volgens hem, aan het Ame- rikaansch-Japansch verdrag van 1894 een totaal v-erkeer-de. uitlegging gaf. „Caldfornië", zeide de senator, „is volstrekt niet verplicht openbare scholen te hebben. Heeft deze staat ze echter wel, dan kan hij die geheel naar eigen opvattingen besturen". Verde-r wees hij op het re vaar van de Japansche immigratie, waardoor het land overstroomd wordt door goedkoope werkkrachten, wat voor de Amerikaansche nijverheid een buitengewoon groot gevaa-r kan op leveren. Hij achtte de Japanners niet een ras van lagex-e oirde, maar be toogde, dat e-r zulk een groot ver schil is tusschen Amerikanen en Ja panners, dat ze nooit zullen kunnen samensmelten. En bovendien was hij van meen-ing, dat men buitengewoon onrechtvaardig handelt tegenover China door de Chineesche koelies den toegang tot het land te ontzeggen en hun Japansche rasgenooten onbe lemmerd toe te laten. Stadsnieuws BLOEMBOLLENCULTUUR. Voor leden van de afd. Haarlem der Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur en door baar genoodig- den, 'hield Dinsdagavond -in „Café Neuf'. do 'heer 'Sprenger, assistent van den Rijkstuinbouwleeraar J. G, -Hazeloop te Alkmaar, de eerste dei- reeks van 3 lezingen over Grondsoor ten. In deze eerste voordracht behandel de spreker het ontstaan der bodem soorten en het wezen der verweering. Beknopt, door de beperkte tijdruim te, moest spreker uiteenzetten de wor ding van het zonnestelsel, de vorming der aarde met hare grondsoorten, de vulkanische werkingen, het ontstaan der gletschers en hun belangrijke taak bij verplaatsing v-an steensoorten, bet afslijpen van bergen, Üiet vormen van grond elders. Op deze wijze kon spreker doen uit komen (hoe -ons land ontstond, hoe de duinenrij gevormd werd, hoe de zee klei gaf, hoe bosschen en planten boog en laagveen vormden, hoe ver menging met zand kon plaats hebben, enz. Zoo gaf spreker zijn gehoor een ge makkelijk te volgen i-nzicht in een en ander, waarop in 3e volgende lezin gen zal kunnen Worden voortge bouwd. Dan komen aan de orde- lo. bewer king; en 2e bewerking van den grond. Een zeer fraaie serie lichtbeelden verduidelijkten het gesprokene. Het aantal -aanwezigen was niet zeer groot, dodh allen volgde met be langstelling de -prettig voorgedragen mededeelingen van den heer Spren ger. DE BRIEF VAN COMBES. In den „Ossermtore Romano' wordt een korte beschouwing gege ven over den brief van Combes inde ,Neue Freie Presse" en de draak ge stoken met diens voorgewende vriendelijke gezindheid jegens de Ka tholieken. die liet blad -grotesk noemt, daar ze zich uit door vervolging van de Kerk. Het blad wil niet ingaan op alle gemeenplaatsen, maar er al leen op wijzen, dat heft einde van den brief den Paus gelijk geeft, zijn te genstanders dus in het ongelijk stelt. Zulk een gulle bekentenis had het niet verwacht van een man, die zich steeds een tegenstander, ja zelfs een vijand van het Vaticaan heeft be toond. RAISOELI. In den Franschen ministerraad deelde minister Pichon mede, dat volgens een van Reginault ontvan gen telegram Raisoeli gevlucht naar den Sjeik der Ouled Rass, die met El Gebbas onderhandelt over de capitulatie. Volgens andere berichten, zou Rai soeli in de onschendbare maraboet van Abd el Salem in het gebied van de Beni-Aro de wijk hebben geno men. In Zinat wordt nog altijd lus tig geplunderd. AMERIKA EN JAPAN. In den Amerikaanschen Senaat is de Japansche quaestie weder eens ter OPZICHTERS EN TEEKENAARS, De afd. Haarlem en Omstreken van den Alg. Ned. Opzichters- en Teeke- naarsbond, belegde Dinsdagavond 'n Café Brinkmann een bijeenkomst, waarin de (heer Z. Gulden, de bonds voorzitter, als spreker optrad met 'het onderwerp: „Waarom Vakorganisa tie?" De heer Gulden bestreed bet anar chistisch en individualistisch beginsel ten opzichte der vakorganisatie, welk beginsel, naar hij betoogde, zeer ge makkelijk bij' technici wortel schiet. Ui-t do plaats, 'die de opzichters en teekenaars in het produotie-proces in nemen leidde de spreker af, dat zij bethooren te staan aan de zijde der ar beiders om met dezen het kapitalis me te bestrijden. Vandaar dat de tech nici niet mee mogen gaan met den „Bond van Technici", die zich op mid denstandsstandpunt heeft geplaatst. Verder wees de heer Gulden op de misstanden in het vak als werkloos heid, 't werken door onbekwiame lie den enz., terwijl hij aangaf dat de Alg. Ned. O'pz. en Teekenaarsbond daarin verbetering zoekt te brengen door het aandringen bij de Regeering op instelling van bekwaamheidsac- ten, betere regeling van de arbeidswet geving, invoering van den 10-urigen arbeidsdag. Een vijftiental leden en genoodig- den volgden de voordracht met veel aandacht. K UN STBESCHOUWI NG „KUNST ZIJ ONS DOEL". Het Teek'encollege „Kunst zij ons Doel" heeft van een kunstzinnig Bloemendaler een keurig© verzame ling aquarellen en teekeningen van de hcdendaagsche voo-rmannen onzer Iiollandsche schilderschool ter expo sitie gekregen. Dinsdagmiddag en Dinsdagavond aren de stukken, die de beide con versatiezaaltjes van het Bnmgebouw in beslag namen, ter bezichtiging op gehangen. 't Is. zooals we reeds zeiden, een keurige collectiejammer maar, dat ze slechts écn dag ten toon gesleld is. Er is werkelijk gecnoeg, quanüta- tief en qualitatief, om er een meer- daagsch© tentoonstelling van te ma ken. We worden in dit opzicht te Haarlem niet al te zeer verwend. Hieronder geven we den indruk eer, die eenlge der aquarellen bij oen wandeling door de zalen op ons gemaakt liebben. Van Mauve hangt in de eerste zaal, een fijntintig interieurtje, een boe- renhuizingc met een vrouwtje op den achter-grond, 't geheel staat in een over-kalme rust. 'n Bosbooni hangt daarnaast, 'n bruinkleurig kerk-binnenin, mooi licht-z'lver in den zijgang. Welssenbruoh' heeft in dit vertrek twee stukjes, 't een 'n landschap met wat huizen, 't ande re een kijkje in 'n vissclversdorp, die niet 't kunnen van dezen schilder vol doend weergeven. Evenmin gelukkig lijkt ons z'n uitgebloeide distels in 't n'dere zaaltje. Van der Meer is vertegenwoox-- digd door 'n lemte-stukje 'n visscher met vrouw aan den waterkant. Min der mooi is de -grasrand, prachtig het klare water. In deze omgeving hangt een vrouwen-kop met den uit- heemsch klinkenden naam Zezzos. 't Is een knap stuk werk, voornaam an teekeniiig vooral do belijning van hals en voorhoofd is zeer edel. Verder is er in de eerste zaal nog een stukje van Th olen, 'n onder stuk van een molen met een groep huisjes. Er zit atmospheer in dit een- Gudige dingske, al geeft het den in- d'ruk /van te-vlaklveid; dan nog 'u kleurteekening, die goed zou zijn als 'n reclameprent der Vereenigingtot bestrijding der Vivisectie, maar hier in deze omgeving vreemd aandoet, 't Is een wexkje van Van Oort, dat 'n kijkje geeft in de kikkerwereld, ver ontrust door de vivi-sectie-proeven der menschen. De tweede zaal herbergt eveneens veel mooi's. Daar is bijv. die prachti ge i ie ide met een weggedoken hoeve er in van A. H. Got tor. Het ruig- ln-uin is zeer goed van toon en con trasteert zeer scherp met de echt Hol- landsche water-en-mclk-luoht, die er z:ch boven uitstrekt. Een niet-duidelijk genaaruteekend avond-landschap vol stille vrede is een der goede dingen uit de tweede zaal. Een mooi waas van droomstem ming, hier en daar dik overtoont het-in dezelfde zaal is nog een stemmingstuk ongeteekend mof pracht van tinten in lucht en wat.er, maar met n ontslemmenden, leelij- ken lap hel-gro-en land. Daar dicht bij liangt een groote aquarel'n meisje dat 'n kind *.orst. Beide figuren missen kracht van lijn; ook de draaghouding van 't oudste kind is niet geheel logisch. Vroed en burg is er met 'n heel teer-fijn aquarelwoning aan 't wa ter Jan van Es son met 'n land schap, dat iets der genoemde quali- ii .---n Tmnf lTmio- V5 GTö- teiten heeft, maar niet innig is, voelloos zelfs. Een boerenvrouw een emmer poet send voor haaT woning, is eer scherpkleurig stukje van Noort land, aardig van samenstelling me' levendige tinten. Valkenburg: 'i mooi weemoedstukje lijk-uitdragmf in een boerenwoning. Somber de hou ding der mannen, droef het zittel der wouwen, niet-begr-ijpend di vi'aagblik der kleine, 't Staat in hooj triest licht. 'n Willy Steelink: een fiji mooi water,, waarbij schapen, di> iets minder zijn -en daal nog een groote schets van M auveschapei op de heide, 'n vreemd, maar pak kend stuk. Dichtbijeen menigte uil gedropen en uitgewasschen verfstri ken, met wat kleur op 'n plaats c twee er op gekwakt. Verder af ee echt-Mauve-stuk met wijd land en 1< vend© figuren. De r-est van 'tg-eon er hangt: Mï ris, Du Chattel enz., maakte ni< dien indruk, dat we er een waarde/ ring van denken te geven. De middag-expositie, door natuui lijke omstandigheden sle-ciifts voc één kwart goed belicht, trok iieel wi bezoek. Men kan het bestuur-er ni< anders dan dankbaar voor zijn, dj deze verzameling ook des rnidda< was ten toon gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1